Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΜΗΛΟΣ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ


Recommended Posts

Κορίτσια, έχω ένα μικρό προβληματάκι:

Η γιατρός μου έγραψε 2 χαπάκια σιδήρου (που περιέχουν κι φυλλικό οξυ) την ημέρα, 1 το πρωί κι 1 το βράδυ.

Τυχαίνει, όμως, να τρώω γαλακτοκομικά κάθε φορά που παίρνω το χαπάκι.

Μήπως έτσι δε γίνεται σωστή απορρόφηση;

Έχετε να προτείνετε κάτι..??

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σου έχει πει κάτι τέτοιο ο γιατρός σου? Αν υπήρχε πρόβλημα, θα σου είχε από μόνος του αναφέρει να προσέχεις πότε τρώς τι, όταν παίρνεις τι...

Όλο ξεχνάω να τη ρωτήσω, γιατί έχω το μυαλό μου στους υπερήχους...!!!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσι μου, λέω ότι θα στο έλεγε από μόνη της αν υπήρχε θέμα. Εγώ πάντως από τότε που ξεκίνησα τα συμπληρώματα έπαιρνα πρωί - βράδυ σίδηρο και filicine και το απόγευμα ασβέστιο. Τώρα τι έτρωγα και τι έπινα ταυτόχρονα, άστο μη το ψάχνεις! Και πρόβλημα δεν αντιμετώπισα, σύμφωνα με τις μηνιαίες εξετάσεις. :wink:

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, έχω ένα μικρό προβληματάκι:

Η γιατρός μου έγραψε 2 χαπάκια σιδήρου (που περιέχουν κι φυλλικό οξυ) την ημέρα, 1 το πρωί κι 1 το βράδυ.

Τυχαίνει, όμως, να τρώω γαλακτοκομικά κάθε φορά που παίρνω το χαπάκι.

Μήπως έτσι δε γίνεται σωστή απορρόφηση;

Έχετε να προτείνετε κάτι..??

 

Κουκλίτσα μου τα γαλακτοκομικά εμποδίζουν την πλήρη απορρόφηση του σιδήρου μιας και δημιουργούν κρούστα στο στομάχι....

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα χάλια αιματοκρίτη και πήγα μετά σε αιματολόγο όπου και μου εξήγησε την ορθή χορήγησή του...

Στην δεύτερη είδα αισθητή διαφορά και πραγματικά ήμουν καλύτερα.

2 ώρες πριν και 2 μετά απέφευγε γαλακτοκομικά και καφείνη :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις εξετάσεις που έκανα προχθές έχω τελικά κι εγώ χαμηλό αιματοκρίτη.

32.3. Ξεκίνησα να παίρνω τα gynotardyferon τα οποία περιέχουν και φυλικό οξύ και έτσι ο γιατρός μου συνέστησε να σταματήσω το φυλικό οξύ.

Τα χάπια για το σίδηρο θα τα παίρνω 1 το πρωί και 1 το βράδυ.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ ξεκίνησα με 38 αιματοκρίτη και έπαιρνα ένα πολυβιταμινούχο σκεύασμα το pregnaCare. :lol: Μετά έπεσε στο 33 και άρχισα Gynotardiferon :cry: , επειδή όμως είχα αρκετή δυσκολία τα πρωινά και ζαλάδες :roll: μου πρόσθεσε Neurobion (συντελεί στην παραγωγή αιμοσφαιρίνης). Αισθάνομαι καλύτερα και ο αιματοκρίτης ανέβηκε λίγο :D . Το βασικό είναι να σας λέει ο γιατρός σας ποιά ώρα πρέπει να παίρνετε το συμπλήρωμα. Εγώ το Neurobion το πάιρνω το πρωί αφού φάω και το σίδηρο 2 ώρες μετά το πρωινό (άδειο στομάχι) με χυμό πορτοκάλι αν γίνεται (βοηθάει στην απορρόφηση). Πάντως ο αιματοκρίτης δεν ανεβαίνει δραστικά παρά στο τέλος του 3ου τριμήνου, αν ενημερώθηκα σωστά! Οπότε υπομονή σ' εμάς με το χαμηλό αιματοκρίτη και τυχερές όσες τον έχουν αρκετά ανεβασμένο!! :!:

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο αιματοκρίτης δεν ανεβαίνει δραστικά παρά στο τέλος του 3ου τριμήνου, αν ενημερώθηκα σωστά!

 

Κοντεύω να γεννήσω και αυτή τη στιγμή ο αιματοκρίτης μου είναι πιο κάτω από ποτέ, οπότε μάλλον κάτι λάθος σου έχουν πει!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ 39 ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΠΕΡΝΑ ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΙΔΗΡΟ ΣΤΟΝ 9 ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ 37..ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕ 37 ΓΕΝΝΑΩ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΣΤΟ ΦΟΒΕΡΟ 24,75........ΑΙΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΕΠΕΡΝΑ 3 ΣΙΔΗΡΑ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ...ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΖΑΝΙ... ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ..ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΕ ΜΟΣΧΑΡΙ ΦΑΚΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΣΥΜΛΗΡΩΜΑΤΑ ΕΠΙΣΗΣ ΣΙΔΗΡΟΥ ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Εγώ ανησυχώ πολύ. Έχω στίγμα, ξεκίνησα με 34,5 αιματοκρίτη και τώρα, αρχές 4ου μήνα, μπαίνω στη 15η εβδομάδα είναι στο 28. Φοβάμαι για το μωρό παρά για μένα. Εμένα στη τελική μου βάζουν αίμα και τη παλεύω. Αν όμως το μωρό δεν παίρνει τα στοιχεία που πρέπει; Κάνω μια σκέψη για να παρηγοριέμαι: ότι ακριβώς επειδή ΠΑΙΡΝΕΙ αυτά που πρέπει από μένα, μου πέφτει ο αιματοκρίτης...

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι ο αιματοκριτης σου ειναι αρκετα χαμηλος για το μηνα που εισαι, με δεδομενο κιολας οτι θα πεσει κι αλλο μεχρι το τελος. Το μωρο προς το παρον δεν κινδυνευει αλλα δεν πρεπει να το αφησεις ετσι.

Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να σε παρακολουθησει και αιματολογος και οχι μονο ο γυναικολογος και να κανεις ειδικη αγωγη και οχι απλη ληψη συμπληρωματος οπως κανουν οι αλλες εγκυες (πολλες φορες αδικως κιολας).

Μην το αφησεις απλα στο γυναικολογο, θελει ειδικη παρακολουθηση και ισως χρειαστεις και ενεσεις σιδηρου.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλημερα μανουλες....

μπηκα στη 17η εβδομαδα ολα πανε καλα στην εγξυμοσυνη μου Δοξα Το Θεο αλλα εχω χρονια προβλημα με χαμηλο αιματοκριτη.. περνω ferofolic και δεν ανεβηκε πολυ. εκτος απο φακες σπανακι και συκωτι που μου ειπαν οτι δεν κανει να τρωμε (μονο για το συκωτι λεω οτι δεν κανει) ξερετε αλλες τροφες που μπορουν να βοηθησουν???

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χαμηλός είναι ο αιματοκρίτης σου?

Είναι αναμενόμενο πάντως σε αυτή τη φάση να είναι χαμηλός, αργότερα θα δεις ότι θα ανέβει κάπως.

Από τροφές, τα κλασσικά: μοσχαρίσιο κρέας, μπρόκολο, σπανάκι, φασόλια, ρεβύθια και να έχεις υπόψιν σου οτι ο σίδηρος που περιέχεται στο κρέας απορροφάται πολύ περισσότερο από τον σίδηρο που περιέχουν οι φυτικές τροφές.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

34ειναι και το ελαχιστο ειναι 40 αν δεν κανω λαθος:!: οτι δεν τρωω δλδ ανεβαζει τον αιματοκριτη τεεελεια....:D

περνω ενα χαπι την ημερα θα τα κανω 2 μου φαινεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

34ειναι και το ελαχιστο ειναι 40 αν δεν κανω λαθος:!: οτι δεν τρωω δλδ ανεβαζει τον αιματοκριτη τεεελεια....:D

περνω ενα χαπι την ημερα θα τα κανω 2 μου φαινεται...

 

 

Εξαρτάται από το εργαστήριο, αλλά απ' όσο έχω δει απ' τα δικά μου, 36 είναι το κατώτερο όριο, οπότε το 34 δεν είναι και άσχημα ;) Κι εγώ κοντά είμαι, 34.9 Να κοιτάς και τη φερριτίνη, είναι σημαντικό στοιχείο. Για τον σίδηρο καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου, δεν είναι καλό να παίρνεις περισσότερο απ' όσο πρέπει, επιβαρύνεται και το συκώτι.

 

Morchelina τα μαλλιά ναι μεν πέφτουν αν έχεις αναιμία, αλλά μετά τη γέννα πέφτουν και όσα υπο την επήρρεια των ορμονών της εγκυμοσύνης είχαν πάρει "παράταση ζωής", μην αγχώνεσαι, θα σταματήσει κάποια στιγμή και σίγουρα αν παρατηρήσεις θα έχεις νέες φύτρες, δε θα μείνουμε κουρούπες! :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μου ειχε πει 2 την ημερα αλλα επειδη εχω μεγαλο προβλημα δυσκοιλιοτητα επερνα 1. με τα μαλλια δεν εχω προβλημα ουτε εχω παρατηρησει κατι αλλο... το δερμα μου εχει παθει ενα κατι αλλα ειναι φυσιολογικο και το προσωπο μου επισης εχεις κανει σαν κοκκινα σημαδακια.... αλλα δεν με ενδιαφερει ολα αυτα θα περασουν... μεχρι την δευτερα που θα παω στο γιατρο για να μου πει τι κανει το ζουζουνι και αν φαινεται και το φυλο τρελενομαι απο αγωνια..

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας κορίτσια και απο εμένα!Είμαι στην 18η εβδομαδα κύησης.

στην 7η εβδομάδα περίπου έκανα τις πρώτες εξετάσεις που σου δίνει ο γιατρός!Ο αιματοκρίτης μου ήτανε 34 και το όριο για τις γυναίκες είναι 37.

Ο γιατρός μου έδωσε να πίνω 2 αμπούλες Λεγκοφέρ την ημέρα!

Προχθές έκανα και πάλι εξετάσεις αίματος γιατι και πάλι μου τις ζήτησε ο γιατρός και που είχε φτάσει??!31,5!!!Αν είναι δυνατον!και έχω μπροστά μου άλλες 22 έβδομάδες κύησης!Anyway το θέμα είναι να μην ανυσηχείς αγαπητή μου kallia-poppy γιατί όπως βλέπεις υπάρχουν και χειρότερα!!!:lol:

Σήμερα έχω επίσκεψη στον γιατρό μου και θα του δείξω τις εξετάσεις μου!Sok θα πάθει!!!

Θα σε ενημερώσω όμως για τις συμβουλές του!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

κοριτσια, τη βοηθεια σας!

ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με αιματοκριτη 39, επεσα αρχικα στο 32:o, το ανεβασα με τους σιδηρους στο 33 στον 3ο μηνα και τωρα στην 24η εβδ. πηγε 30:o:o!! δεν εχω μιλησει ακομα με το γιατρο,γιατι σημερα το' μαθα, αλλα το θεμα μου ειναι κι αλλο(εκτος απ το πώς θα τον ανεβασω) : ισχυει οτι οταν εχεις χαμηλο αιματοκριτη, δεν μπορεις να γεννησεις με φτ;;;;:confused: κριμα δεν ειναι;

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, τη βοηθεια σας!

ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με αιματοκριτη 39, επεσα αρχικα στο 32:o, το ανεβασα με τους σιδηρους στο 33 στον 3ο μηνα και τωρα στην 24η εβδ. πηγε 30:o:o!! δεν εχω μιλησει ακομα με το γιατρο,γιατι σημερα το' μαθα, αλλα το θεμα μου ειναι κι αλλο(εκτος απ το πώς θα τον ανεβασω) : ισχυει οτι οταν εχεις χαμηλο αιματοκριτη, δεν μπορεις να γεννησεις με φτ;;;;:confused: κριμα δεν ειναι;

Don't panic!!!Γέννησα φυσιολογικά με αιματοκρίτη 33, ο οποίος είχε φτάσει μέχρι και 24!!ΝΑΙ,ΝΑΙ!!Έχω στίγμα!!!μίλα με το γιατρό σου και φάε μοσχαράκι μέρα παρά μέρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Don't panic!!!Γέννησα φυσιολογικά με αιματοκρίτη 33, ο οποίος είχε φτάσει μέχρι και 24!!ΝΑΙ,ΝΑΙ!!Έχω στίγμα!!!μίλα με το γιατρό σου και φάε μοσχαράκι μέρα παρά μέρα!!!!

 

μοσχαράκι απαχο με πράσινη σαλατα γι α καλύτερη αποροφηση του σιδήρου;)

Link to comment
Share on other sites

παιζει ρόλο και η τιμη της αιμοσφαιρίνης, λοχι μόμο του αιματοκρίτη.

Και εγω με στίγμα και ολα πήγαν καλά :P

 

και η αιμοσφαιρινη χαμηλη ειναι, 9.9 (φυσ. τιμη: 12-15.:cool:

αλλα δεν εχω στιγμα..

 

τωρα που μιλησα με το γιατρο,μου αλλαξε το σιδηρο για 15 μερες και επανεξεταση...

για τον φυσιολογικο τοκετο, ειπε πως δεν εχουν σχεση..

για να δουμε...

 

ευχαριστω!:)

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...