Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΙ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ-ΓΛΥΦΑΔΑ


Recommended Posts

Γεια σας ψαχνω παιδοτοπο στα παραπανω προαστια εκτος goodys carousel που εχω κανει παρτυ μηπως γνωριζετε κανεναν καλο; κι απο τιμεσ ; εχω γυρω στα 25 παιδακια και 55-60 μεγαλουσ μεχρι τωρα πηγαινα goodys 600 περιπου euro χωρια τα δωρακια ...carousel δεν θελω αν εχετε καμια καλλη ιδεα δεκτη ...ή εχω ακουσει κατι για παραστασεις κουκλοθεατρο κ.λ.π..γνωριζετε που-τιμες;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Επειδή σκεφτόμαστε τις κρύες μέρες του χειμώνα να την πηγαίνουμε στο carousel μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις ένα pm να μου εξηγήσεις γιατί δεν το θέλεις; Υπήρξε κάποιο πρόβλημα;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Θεατρικό παιχνίδι και διάφορες δραστηριότητες έχω ακούσει ότι έχει ο "Πλανήτης" στην Κρώμνης στην Αργυρούπολη, αλλά δεν έχω πάει η ίδια. Αν σ' ενδιαφέρει μπορώ να βρω τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

aeriko, carousel πηγα εγω μια φορα πριν λιγες μερες... να σου πω καταρχας οτι εχουμε αλωνισει εξωτερικους και εσωτερικους παιδοτοπους σε αττικη και επαρχια,πηγαινουμε τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα τα παιδια, οποτε εχω πολλα μετρα συγκρισης.... πιο απαραδεκτο παιδοτοπο δεν εχω ξαναδει!!! καταρχας ηταν πα-να-κρι-βος, φαντασου μας χρεωσαν 4,50 ε το χυμο του καθε παιδιου, που δεν παραγγειλαμε, χωρια την εισοδο του παιδιου. και δεν ηταν καν αμιτα σε κουτακι, ηταν ενα μικρουλικο ποτηρακι με αραιωμενο χυμο αγνωστης προελευσης.. ασε που περιμεναμε τη γκαρσονα και τελικα και που παραγγειλαμε και που πληρωσαμε πηγαμε μονοι στο ταμειο!!!!!επισης, βαβουρα απο τη δυνατη μουσικη και τις διαφημισεις. το μικρο που ειναι εναμιση το πειραζανε συνεχεια κατι μεγαλα παιδια και το τραβαγανε και οι κοπελες τι-πο-τα!!! ετρεχα συνεχεια εγω, που εκλαιγε και δεινοπαθουσε... τελος, στην εισοδο εχει ενα σταντ με περιοδικα παιδικα και βιβλιαρακια και εμενα που η μεγαλη, 2μιση εχει κολλημα με αυτα, ολο εκει ηταν και εκλαιγε που ηθελε να της αγορασουμε ολο το σταντ... αλλα αυτο θελουν και αυτοι, να κλαιει το παιδι και να αναγκαστεις να του αγορασεις.... δεν φανταζονται οτι σε πολλες περιπτωσεις θα υπαρχουν τετοια επεισοδια απο παιδακια? λες και ηταν βιβλιοπωλειο ο παιδοτοπος! φυγαμε μεσα σε μιση ωρα και πολυ ηταν...... δεν εχω ξαναπαει σε χειροτερο παιδοτοπο απ' ολες τις αποψεις!!!!!!!!!!!!!!! πρεπει καποιος να τον κλεισει επειγοντως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ι see! Τι προτείνεις από Ηλιούπολη, Αργυρούπολη; Μιας και τους έχεις γυρίσει όλους.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα θα σου ελεγα οτι τους θεωρω μικρους για τα παιδακια... μετα απο 2 φορες τουλαχιστον τα δικα μου βαριουνται... ακομα και το χειμωνα καλυτερα να πηγαινεις σε εξωτερικους παιδοτοπους που εχει και μηδαμινα μικροβια. κατα μηκος της παραλιακης υπαρχουν παρα πολλοι. εμεις προτιμαμε το "νοτο" στη βουλα, τον παιδοτοπο πισω απο το "ολυμπικο" στο σταδιο ειρηνης και φιλιας, και υπαρχουν και 2 καλοι αν και μικροτεροι ο ενας στο ελληνικο παραλιακη και ο αλλος "μπαλουξακι'" λιγο πιο πανω... το χειμωνα που εχει καλο καιρο στην ελλαδα μην τους φοβασαι καθολου. ειναι πιο υγιεινα απ' οτι οι κλειστοι.... και εχουν και θεα θαλασσα και το παιδι εχει κι ενα σωρο παραστασεις καθως κινειστε με το αμαξι.....α... και εχουν και καφετερια η κυλικειο να καθησετε εσεις..

Link to comment
Share on other sites

aeriko, carousel πηγα εγω μια φορα πριν λιγες μερες... να σου πω καταρχας οτι εχουμε αλωνισει εξωτερικους και εσωτερικους παιδοτοπους σε αττικη και επαρχια,πηγαινουμε τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα τα παιδια, οποτε εχω πολλα μετρα συγκρισης.... πιο απαραδεκτο παιδοτοπο δεν εχω ξαναδει!!! καταρχας ηταν πα-να-κρι-βος, φαντασου μας χρεωσαν 4,50 ε το χυμο του καθε παιδιου, που δεν παραγγειλαμε, χωρια την εισοδο του παιδιου. και δεν ηταν καν αμιτα σε κουτακι, ηταν ενα μικρουλικο ποτηρακι με αραιωμενο χυμο αγνωστης προελευσης.. ασε που περιμεναμε τη γκαρσονα και τελικα και που παραγγειλαμε και που πληρωσαμε πηγαμε μονοι στο ταμειο!!!!!επισης, βαβουρα απο τη δυνατη μουσικη και τις διαφημισεις. το μικρο που ειναι εναμιση το πειραζανε συνεχεια κατι μεγαλα παιδια και το τραβαγανε και οι κοπελες τι-πο-τα!!! ετρεχα συνεχεια εγω, που εκλαιγε και δεινοπαθουσε... τελος, στην εισοδο εχει ενα σταντ με περιοδικα παιδικα και βιβλιαρακια και εμενα που η μεγαλη, 2μιση εχει κολλημα με αυτα, ολο εκει ηταν και εκλαιγε που ηθελε να της αγορασουμε ολο το σταντ... αλλα αυτο θελουν και αυτοι, να κλαιει το παιδι και να αναγκαστεις να του αγορασεις.... δεν φανταζονται οτι σε πολλες περιπτωσεις θα υπαρχουν τετοια επεισοδια απο παιδακια? λες και ηταν βιβλιοπωλειο ο παιδοτοπος! φυγαμε μεσα σε μιση ωρα και πολυ ηταν...... δεν εχω ξαναπαει σε χειροτερο παιδοτοπο απ' ολες τις αποψεις!!!!!!!!!!!!!!! πρεπει καποιος να τον κλεισει επειγοντως!

 

 

Διαφωνώ μαζί σου, μια χαρά παιδότοπος είναι το carousel. Εμείς πηγαίνουμε συνέχεια εκει. Βρίσκω λίγο υπερβολικό το μήνυμα σου. Και ενάμιση ετους νομίζω πως είναι λίγο μικρό για παιδότοπο.

Και το jumbo είναι γεμάτο παιχνίδια, πρέπει και από εκεί να τα κρύψουνε όταν πηγαίνει η κόρη σου;

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

καταρχας οταν πηγαινεις τζαμπο πηγαινεις με σκοπο να ψωνισεις... οποτε ψωνιζεις... στον παιδοτοπο πας να παιξεις, οχι να ψωνισεις... εξαλλου δεν υπαρχουν πολλοι παιδοτοποι με βιβλια στην εισοδο... αν ο παιδοτοπος ειχε τετοιο σκοπο, θα ειχαν ολοι κι απο ενα βιβλιοπωλειο οταν μπαινεις... επισης, το σημαντικοτερο, οταν δεν μπορουν να προφυλαξουν ενα παιδακι 1,5 ετων (το οποιο μαλιστα ειναι τοσο ικανο και αφοβο που την τσουληθρα των 12 μετρων μονο του την εχει για πασατεμπο)οφειλουν να στο πουν να το κρατησεις απεξω και φυσικα να μην του πληρωσεις εισοδο... πληροφοριακα στους περισσοτερους παιδοτοπους που εχω παει οχι απλα προσεχουν τα μωρα μην τα βαρεσει κανα αλλο παιδακι αλλα τα κυνηγανε και συνεχεια απο πισω, παρα το οτι προσωπικα επειδη το παιδι μου ειναι συνηθισμενο σε ολα αυτα τα παιχνιδια, επιμενω να το αφηνουν μονο του...

εγω παντως μια φορα πηγα και παρα του οτι ειναι ο πιο κοντινος μου παιδοτοπος δεν ξαναπηγαινω....ο καθενας βεβαια εχει τη δικη του εμπειρια....η δικη μου ηταν αυτη που περιγραψα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μεις πήγαμε σε έναν παιδότοπο στον πειραιά που με το που μπαίνεις έχει παιδικά παιχνίδια, βιβλία, σαπουνάκια για αγορά...

 

συνεχώς την κυνήγαγα να μην τα πειράζει...πήρε όμως ένα σαπουνάκι και το ξετύλιξε από τη ζελατίνα..τι να κάνουμε, το αγοράσαμε...

 

νομίζω ότι αυτός είναι ο σκοπός τους να προσελκύσουν τα παιδιά ώστε να αγοράσεις κάτι...

 

εντελώς απαράδεκτο!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

erifilli30 δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου αλλά επειδή και εμείς πηγαίνουμε συχνά στο carousel, νομίζω ότι μάλλον πρόκειται για μεμονωμένο περιστατικό.

Όσο για τα stand με τα βιβλία και τα παιχνίδια τα έχω δει σε πολλούς παιδότοπους, αλλά δεν έχω δώσει σημασία (μάλλον γιατί δεν δίνει και ο Ευριπίδης :lol: )

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα stand με τα βιβλία και τα παιχνίδια τα έχω δει σε πολλούς παιδότοπους, αλλά δεν έχω δώσει σημασία (μάλλον γιατί δεν δίνει και ο Ευριπίδης :lol: )

 

Και τα δικά μου δεν τους δίνουνε καμία σημασία

 

Πιστεύω πως οι κοπέλες εκει δεν είναι υποχρεωμένες να προφυλάξουνε παιδάκι ενάμισι έτους από τις τσουλήθρες. Η μάνα πρέπει να έχει το νου της (δεν το λέω για σένα erifilli30 γενικά μιλάω).

Και εμένα που είναι μεγάλα έχω συνέχεια το νου μου, άσε που τις περισσότερες φορές θέλουνε να μπω και εγώ μέσα μαζί τους να παίξουνε.

Όπως και να έχει το carousel είναι από τους αγαπημένους μου παιδότοπους (και των παιδιών)

8Fx2p2.png

 

OtbVp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου είναι στην κατηγορία της erifillis... αν δει κάτι θα θέλει να το πάρει και δη... βιβλία! Είναι βιβλιοφάγος... ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ... τα μασουλάει :lol:

 

Thanks Erifilli για τις πληροφορίες... Σήμερα πήγαμε στο Π. Φάληρο (Αβέρωφ) και ξετρελαθήκαμε.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Π. Φαληρο εννοεις τη σειρα με τις παιδικες χαρες και τα λουνα παρκ που φτιαχτηκαν τωρα προσφατα???

ναι, ειναι η χαρα του παιδιου, θεωρειται η μεγαλυτερη παιδικη χαρα της ελλαδας... αν βρεις να παρκαρεις. και αν αντεχεις να περπατας!!

αξιζει τον κοπο, περνανε πολλες ωρες χωρις να το καταλαβεις εκει μεσα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατα τ αλλα, γιατι τωρα το θυμηθηκα, δε θεωρω οτι μια κοπελα που προσεχει τα παιδια σε κλειστο παιδοτοπο πρεπει να τα κυνηγαει, εμενα εξαλου δεν εχουν τετοια αναγκη, αλλα οχι να στο τραβολογανε το μωρο τα μεγαλυτερα κ...παιδα και να στο βαρανε και να καθονται ακουνητες αμιλητες απραγες.... (παρεπιπτοντως ανεφερα εγω οτι το παιδι μου εχει προβλημα να κανει τσουληθρα? αυτο δεν το πιασα......)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ erifilli :) Η χαρά του γονιού και του παιδιού :D Με το περπάτημα δεν έχω πρόβλημα ευτυχώς :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλός :) Ειδικά για καθημερινές αν μπορείς να πας είναι super... τα ΣΚ γίνεται λίγο χαμός αλλά αξίζει να πας με το που θα ξυπνήσετε... Κατεβαίνεις από παραλιακή (από γλυφάδα προς πειραιά) και μόλις περάσεις την πλατεία με τα Goody's (στα δεξιά σου) ή το καφέ Theatro (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει ονομασία πάλι) (στα αριστερά σου) βρίσκεις ένα φανάρι που πάει αριστερά (γράφει και προς Αβέρωφ)... Εκεί στρίβεις αριστερά και πας αριστερά. Αν βρεις να παρκάρεις στο πρώτο πάρκινγκ έχει καλώς αλλιώς ή παρκάρεις εκεί στο δρόμο ή πας μέχρι το τέλος του δρόμου και παρκάρεις στο μεγάλο. Στα αριστερά σου θα δεις την είσοδο του πάρκου (έχει και σινε καλοκαιρινό)... Είναι ωραία και για βόλτα και για παιχνίδι και έχει και σύστημα προσκόπων μέσα (αυτά πρόλαβα να δω στην πρώτη μας βόλτα εκεί).

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις γενικα δεν ειμαστε πολυ fan των κλειστων παιδοτοπων αλλά πάμε πολύ συχνα εκει σε πάρτυ.

Πηγαμε λοιπον πριν λιγες μερες σε εναν στην περιοχή Ελληνικο-Αργυρουπολη που λεγεται (αν θυμαμαι σωστα) Πλανητης μικρος Πριγκηπας και μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις.

Το προσωπικό ήταν super alert και κεφάτο και ο έξω χώρος είχε πολύ ενδιαφέρον.

Η διακοσμηση ηταν τύπου coctail (tom cruise 80's Arumba Bahama...), αναλογη μουσική και σχετικά χαμηλό φωτισμό.

Το σκεπτικό ηταν προφανως όταν ειναι εκει οι γονεις να χαλαρωνουν και να περνανε τουλάχιστον συμπαθητικά.

Η κορη μας ειναι 6 και ετσι δεν θελει συνεχη παρακολουθηση και ελεγχο αλλά και άλλοι γονεις με πιτσιρικακια είχαν να το λεν για το πόσο προσπαθούσε το προσωπικό να τους ξεκουράσει και ξε-αγχώσει.

08ARp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Διαφωνώ μαζί σου, μια χαρά παιδότοπος είναι το carousel. Εμείς πηγαίνουμε συνέχεια εκει. Βρίσκω λίγο υπερβολικό το μήνυμα σου. Και ενάμιση ετους νομίζω πως είναι λίγο μικρό για παιδότοπο.

Και το jumbo είναι γεμάτο παιχνίδια, πρέπει και από εκεί να τα κρύψουνε όταν πηγαίνει η κόρη σου;

 

 

Δεν ειναι καθολου υπερβολικο το μυνημα της.Οι κοπελες δεν νοιαζονται καν για το παιδι στην δικα μας περιπτωση επεφταν και το πλακωναν αλλα απο πανω και μου το ελεγε ενα αλλο παιδακι απο την παρεα.Πηγαινε και ανεβαινε τα σκαλοπατακια που εχει απεναντι απο το φουσκωτα και κανεις δεν το σταματουσε νομιζω οτι τις κοπελες τις εχουν για να επιτηρουν την κατασταση και οχι να βλεπουν απλα.Οσο για τον χυμο να το βαζουν στο ποτηρι ΞΕΥΤΙΛΑΑΑΑΑ πληρωνεις που πληρωνεις τζαμπα για να παιζει το παιδι σου χωρισ ασφαλεια τουλαγιστον βαλε χυμο σε κουτακι οπως ολοι οι αλλοι ελεος. Για τα βιβλια δεν θα πω κατι γιατι δεν με απασχολησαν αλλα ειναι ο μοναδικος παιδοτοπος που ουτε το παιδι μου θελει και ειναι πολυ κριμα γιατι ειναι και διπλα μου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω κ εγώ με τη σειρά μου.. Υπάρχει κάποιος παιδότοπος στις περιχές Ηλιούπολη Αργυρούπολη Γλυφάδα Βάρη κτλ γενιά στα Νότια που να πηγαίνετε τα παιδιά σας και να είσαστε ευχαριστημένοι? Που να μπορούν οι γονείς να πιούν ήσυχα ένα καφέ και να αισθάνονται μια Α ασφάλεια για τα παιδιά τους? Εντάξει δεν είπα οι κοπέλες να είναι μονίμως πάνω από τα παιδιά αλλά όχι κ να κινδυνεύουν να χτυπήσουν και οι κοπέλες να περιμένουν άπραγες..κ να προσθέσω οτι από τον πλανήτη μικρό πρίγκιπα δεν μειναμε Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ ευχαριστημένοι η συμπεριφορά μιας κοπέλας από τις 2 που ήταν εκεί ήταν απλά απαράδεχτη. .

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πηγαίνουμε στο Be Happy και είμαστε αρκετά ευχαριστημένοι... Αλλά με δίχρονο παιδί ποτέ δεν ήπιαμε καφέ όπως το λες με την ησυχία μας... Ένας απο τους δύο ήταν πάντα stand by... Τώρα που σκατζάραμε τα 2 κάτι πάει να γίνει ;) κι αυτό μετά από πολύ παιχνίδι μαζί μέσα στα φουσκωτά και στις κατασκευές για να μάθει να αυτοπροστατεύεται...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Aeriko! (Αλήθεια σε ποιο ύψος περίπου είναι ο παιδότοπος?) .. Εντάξει σαφώς κ ένας από τους 2 μη σου πω κ οι 2 είναι stand by και έχουμε παίξει πολύ μαζί του ωστε να μάθει να παίζει και ξέρει μέχρι που είναι οι δυνάμεις του, γενικά είναι πολύ συνεργασιμος σε αυτό τον τομέα. Σαφώς και δεν περιμένω να πάω να πιω ξέγνοιαστη καφεδάκι μαζί με τον μικρό. ¨Αλλωστε πάντα καθομαστε μπροστά μπροστα ωστε να επέμβουμε αν χρειαστεί.. ¨οταν λέω ήσυχα εννοώ να μπορώ να αισθάνομαι ασφαλής οτι θα έχει κ κάποιος ακόμα το νου του (άλλωστε θεωρητικά για αυτό δεν είναι εκεί οι κοπέλες αυτές?) κ χωρίς την αγωνία ότι η καθε Κ@@@@λα που το παίζει παιδαγωγός θα βάζει τις φωνές σε ένα μωρό γιατί αρνείται να ανέβει σε ένα φουσκωτό γιατί φοβάται, η που δεν μπορεί να εξηγήσει με ηρεμο τόνο στο παιδί οτι τα παιχνίδια δεν τα βγάζουμε έξω από τον χώρο του παιχνιδιού...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...