Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

12 μηνων ποσα κιλα ηταν?


Recommended Posts

εχω μια μπεμπα 12 μηνων και ειναι 9.200 και υψος 77 εκατοστα.πινει αρκετο γαλα μπορω να πω αλλα απο φαγητο την κυνηγαω ολη μερα,γενικα ειναι λιγοφαγη.δεν ξερω τι να κανω με αυτο το θεμα,αν και η παιδιατρος λεει οτι ειναι μια χαρα αλλα μου λενε οτι ειναι πολυ μικροκαμωμενη για την ηλικια της.ποσο ηταν εσας τα παιδια σε αυτη την ηλικια?μηπως πρεπει να κανω καμια εξεταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν εχω ιδια αποψη μιας και ο δικος μας ειναι 6 μηνων αλλα μπορω να σου πω απο ενα ζευγαρι φιλων που το αγορακι τους ειναι κοντα 2 χρονων και ειναι μολις 10 κιλα. Καλα ακουσες, 10 κιλα!

Το εχουνε παει σε πολλους γιατρους και τους εχουν διωξει λεγοντας οτι ειναι μια χαρα! Φυσικα του εχουνε κανει εξετασεις που να δικαιολογουν αυτο το 'μια χαρα'....

.png

v3ywp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρουλης μου ειναι τωρα 9,500 κιλα που ειναι

14 μηνων και ο παιδιατρος μου εχει πει οτι ειναι

μια χαρα.....θεωρω οτι δεν πρεπει να αγχωνεσαι..

Να σου ζήσει!!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, πονεμενη ιστορία τα κιλά :(

Είμαστε 9.500 και 17 μηνων, οπως καταλαβαινετε ειμαι μια μαμα στα προθυρα νευρικης κρίσης ,χεχε.

Καθε φορα που ειναι ωρα για φαγητο ενα ΩΧ! και αγχος με διακατέχει!

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα στο χρονο επάνω ηταν 10.5 αν και τα αγορακια ειναι πιο βαρια συνηθως..

δεν ειναι φανατικος του φαγητου αλλά εγώ δεν αγχώνομαι με τα κιλά, και ο μπαμπας του ειναι πολύ αδύνατος αλλώστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γύρω στα 10,5 ηταν η δική μου και πιστεψεμε δεν έχω θέμα με το φαγητό την κυνηγάω για να ΜΗΝ φάει.Τρέχει όλη μέρα και απο εκεί και έπειτα με το ζόρι να βάλει κανένα γραμμάριο...οπότε μην σκας...έτσι είναι τα παιδάκια

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

11 μηνών εμένα ήταν 77 πόντους και 8850! Την αλλη βδομάδα θα πάμε πάλι στην γιατρό που θα είναι 12 μηνών, θα δω και θα σου πω!

Πάντως δεν νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς. Το ύψος είναι πολύ καλό και τα κιλά λίγα..θα προτιμούσες να ήταν χοντρούλικο μωρό????

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

H κορη μου 12 μηνων ηταν 11.100 γρ και 79 εκατοστα-τωρα που ειναι 3 χρονων και 4 μηνων ειναι 18.500 γρ και εχει το υψος 4 χρονου!Ο γιος μου βεβαια προβλεπεται να την περασει γιατι 7 μηνων ηταν 9.250γρ!!!Τα δικα μου τα παιδια ειναι μεγαλοσωμα τι να κανουμε!!!:P

Link to comment
Share on other sites

εχω μια μπεμπα 12 μηνων και ειναι 9.200 και υψος 77 εκατοστα.πινει αρκετο γαλα μπορω να πω αλλα απο φαγητο την κυνηγαω ολη μερα,γενικα ειναι λιγοφαγη.δεν ξερω τι να κανω με αυτο το θεμα,αν και η παιδιατρος λεει οτι ειναι μια χαρα αλλα μου λενε οτι ειναι πολυ μικροκαμωμενη για την ηλικια της.ποσο ηταν εσας τα παιδια σε αυτη την ηλικια?μηπως πρεπει να κανω καμια εξεταση?

 

 

ΚΑΚΟ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΑΣ Η ΚΑΘΕΜΙΑ ;)

 

ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ :roll::roll::roll::roll::roll::roll:

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω μην συγκρινετε τα μωρακια σας!

το καθε παιδακι ειναι ξεχωριστο και εχει τις δικες του αναγκες.

 

επισης μην ακους αυτα που σου λενε ειναι μικροκαμωμενο κλπ. ολοι αυτοι προσπαθουν να μας αγχωσουν χωρις λογο (λες και δεν εχουμε αρκετα στο κεφαλι μας!)

 

αν δεις και τις καμπυλες αναπτυξης θα συνειδητοποιησεις οτι η μικρη σου μεγαλωνει φυσιολογικοτατα.

Link to comment
Share on other sites

valeria, έχουν δίκιο τα κορίτσια, μην συγκρίνεις με άλλα μωρά. Το κάθε παιδί έχει τη δική του ανάπτυξη.

Πάντως, για να ηρεμήσεις, ο μεγάλος μου γιος όταν ήταν 12 μηνών, ειχε βάρος 9.500 κιλά και 78 εκατοστά ύψος.

Τώρα είναι 7 χρονών, 25 κιλά και έχει ύψος 134 εκατοστά. Είναι αδύνατος και ψηλός για την ηλικία του καθώς και απολύτως υγιής.

Ο μικρούλης μου που είναι τώρα σχεδόν 11 1/2 μηνών, έχει βάρος 10.800 κιλά και ύψος 78 εκατοστά.

Θα ξέρεις φυσικά, ότι τα κορίτσια στην πλειοψηφία τους έχουν μικρότερη ανάπτυξη απο τα αγόρια.

Αν είναι μέσα στην καμπύλη ανάπτυξης, τότε είναι όλα μια χαρά.:D

 

(εμείς στον μεγάλο, είχαμε κάνει μια εξέταση για τον σίδηρο μόνο και ήταν λίγο χαμηλός, οπότε πήραμε για λίγο καιρό αμπούλες σιδήρου. Αυτό μονο!);)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξεις μια ματιά στις καμπύλες ανάπτυξης στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού θα δεις ότι έχεις ένα απόλυτα φυσιολογικό παιδί. :-D

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Να μη φοβάσαι, εφόσον το παιδί είναι μια χαρά και όσο το δυνατόν κοντά ή μέσα στις καμπύλες ανάπτυξης. Αν νιώθεις ανασφάλεια (όπως εγώ, 18 μηνών και είναι και οι δύο 9 κιλά...) μπορείς να κανονίσεις με τον παιδίατρο, ή ακόμα καλύτερα με παιδίατρο στο παίδων να κάνετε εξετάσεις για να καθυσιχαστείς.

Και φυσικά εννοείται ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό, όπως σου είπαν και οι άλλες μαμάδες.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ο γιος μου 6 μηνων ακριβως ηταν 8170 και 74 εκατοστα.αγχωθηκα παρα πολυ γιατι ηταν η πρωτη φορα που εβαλε μονο 570 γρ!!!!μου φαινεται αδυνατος αλλα ολοι λενε οτι ειναι μια χαρα.οποτε οπως καταλαβαινεις ποτε δε θα σταματησουμε να εχουμε αγχος με τα παιδια μας!!!απλα το θεμα ειναι να ειναι υγιει μωρακια και ολα τα αλλα ερχονται!οπως μου ειπε και η παιδιατρος του γιου μου το μονο που δεν πρεπει να ζηλευεις ειναι τα παχουλα μωρα!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
συμφωνω μην συγκρινετε τα μωρακια σας!

το καθε παιδακι ειναι ξεχωριστο και εχει τις δικες του αναγκες.

 

επισης μην ακους αυτα που σου λενε ειναι μικροκαμωμενο κλπ. ολοι αυτοι προσπαθουν να μας αγχωσουν χωρις λογο (λες και δεν εχουμε αρκετα στο κεφαλι μας!)

 

αν δεις και τις καμπυλες αναπτυξης θα συνειδητοποιησεις οτι η μικρη σου μεγαλωνει φυσιολογικοτατα.

 

Μου αρεσετε πολυ κυριες μου .......τα σεβη μου :wink:;-)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...