Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορρυπαντικό για μωρά!!!


Recommended Posts

Κοριτσια στον γιο μου χρησιμοποιουσα προδερμ και μαλακτικο προδερμ, και ειχε βγαλει εξανθηματα. Το γυρισα στο Αρκαδι και σωθηκα. Εφυγαν ολα. Σταματησα και τα μαλακτικα κατοπιν συμβουλης δερματολογου. Αυτα για τα τηγανολαδα και τα βρωμικα λαδια που διαβαζω, μου φαινονται τοσο αστεια... (ειναι θεμα ανταγωνισμου). Τα ρουχαλακια βγαινουν καθαρα και η μυρωδια του σαπουνιου προσωπικα μ αρεσει πολυ. (χωρις το μαλακτικο τους ομως που κι αυτο εχει χημικα). Ριχνοντας το με τον ειδικο δοσομετρτη στη βαση του καδου και απο πανω τα ρουχα, δεν σβωλιαζει.

fgjv5zdp43f3tnas.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 323
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

να σας ρωτησω,αγόρασα το planet baby για απορρυπαντικο της μικρης το εχει δοκιμασει καμια να μου πει?κ απ'οσο ξερω δεν βαζουμε μαλακτικο στα βρεφικα εεε??-πάντως κ εγω στα δικά μας τα ρουχα εχω σταματησει να βαζω.

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμας η παιδίατρος μας σύστησε ως τους 5 μήνες μόνο Αρκάδι και χωρίς μαλακτικό. Μετά πηραμε προδέρμ και περσίλ αλλά ξέρετε τώρα τι γίνεται με τους λεκέδες των φρούτων κυρίως.

Εχθές είχα ξεμείνει από απορρυπαντικό κι έβαλα Αρκάδι στους 60 - κι η γνωστή μυρωδιά του σαπουνιου.... Τα άπλωνα και έμεινα.. βγήκαν όλα σαν χιονάκι κάτασπρα και καθαρά! Οπότε το ξαναγυρνάμε στο Αρκάδι. Εμείς το λιώνουμε σε ζεστό νερό και γίνεται ζελέ.

Link to comment
Share on other sites

κ το ριχνεις κατευθειαν μεσα στον καδο με τα ρουχα το αρκαδι ετσι οπως το εχεις λυωσει με το νερο κ οχι στη θηκη του πλυντηριου...κ νομιζω πως το αρκαδι ειναι το πιο οικονομικο απ'όλα τα υπόλοιπα.....χμμμμμ καλο κ αυτο!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, σε ρολέτα. Με καυτό νερό λιώνει και γίνεται σαν ζελέ.

Το είχα σε εφεδρεία τόσους μήνες και έπλενα μόνο στο χέρι τα παιχνιδάκια που βάζει στο στόμα. Αλλά αφού τα κάνει τόσο καθαρά γιατί να το αλλάξω; Ξανά αρκάδι λοιπόν. Εδώ σκέφτομαι να το δοκιμάσω και στα δικά μας.

Link to comment
Share on other sites

Eγω κοριτσια πλενω με σκονη προδερμ και προδερμ η πλανετ μαλακτικο.....

Αρκαδι δεν παιρνεις την σκονη???θελω και εγω να το δοκιμασω??αυτη η ταμπλετα τι ειναι?>?

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Σαν μαλακτικό μπορείτε να χρησιμοποιείστε ξύδι.

 

Κατά προτίμηση λευκό, στην θήκη του μαλακτικού

(όπως ακριβώς θα χρησιμοποιούσατε το μαλακτικό)

 

Μαλακώνει το νερό

και συγχρόνως απολυμαίνει. :wink:

 

Η μυρωδιά του εξατμίζεται τελείως

μόλις στεγνώσουν τα ρούχα.

Link to comment
Share on other sites

μην με περασετε για χαζη-χμμμ σας ακουυωωωω-αλλα ποιο ειναι το λευκο το ξιδι???στο σουπερ μαρκετ εχει το κλασσικο-το ψιλοκοκκινο- κ ενα μηλοξιδο....δεν εχω δει άλλο....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δοκιμάσει όλα τα υπόλοιπα που αναφέρονται, τελικά, ψηφίζω Αρκάδι, και το πράσινο και το λευκό, επίσης έχω πάρει και τα σαπούνια του (τα λευκά), αν θέλω να τρίψω κάτι στο χέρι.

Δεν το διαλύω ποτέ, βάζω μια κουταλιά στον πάτο του κάδου και απο πάνω τα ρούχα. Δεν το θεωρώ και τόσο οικονομικό, για πράσινο σαπούνι μιλάμε, και κάποτε αποτελούσε την πιο φθηνή λύση, όπως και αν έχει προς το παρόν δεν το αλλάζω. Το μαλακτικό του, έχοντας καταργήσει όλα τα υπόλοιπα, το χρησιμοποιώ καμιά φορά στα δικά μας ρούχα, έχει απίστευτη μυρωδιά!

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην με περασετε για χαζη-χμμμ σας ακουυωωωω-αλλα ποιο ειναι το λευκο το ξιδι???στο σουπερ μαρκετ εχει το κλασσικο-το ψιλοκοκκινο- κ ενα μηλοξιδο....δεν εχω δει άλλο....

 

Eχει το LIDL σε οικονομική συσκευασία (1Λτ) λευκό ξύδι

-απο πράσινα σταφύλια-όπως το λευκό κρασί ας πούμε.

 

Το μηλόξυδο είναι ακριβό.

Δεν συμφέρει να το χρησιμοποιείς για αυτό το λόγο.

 

Στα σκούρα ρούχα πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις

και το κόκκινο ξύδι.

 

Στα ανοιχτόχρωμα ρούχα όμως είναι καλύτερα να βάλεις το λευκό

γιατί με το κόκκινο ξύδι υπάρχει η πιθανότητα να σου βάψουν τα ρούχα.

Link to comment
Share on other sites

Σαν μαλακτικό μπορείτε να χρησιμοποιείστε ξύδι.

 

Κατά προτίμηση λευκό, στην θήκη του μαλακτικού

(όπως ακριβώς θα χρησιμοποιούσατε το μαλακτικό)

 

Μαλακώνει το νερό

και συγχρόνως απολυμαίνει. :wink:

 

Η μυρωδιά του εξατμίζεται τελείως

μόλις στεγνώσουν τα ρούχα.

 

το εχω και εγω το λευκο ξυδι για την κουζινα μου ομως

δεν το καταλαβα ομως γιατα ρουχα ..οταν πλενω τα ρουχα του μωρου βαζω ξιδι???

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια χρησιμοποιω το ariel baby σε σκονη και ειμαι πολυ ευχαριστημενη,,,στουσ 40 τα πλενω...ολα μαζι τα βαζω στον καδο ασπρα κ χρωματιστα και δεν παθαινουν τιποτα...τα βαζω ολα μαζι γιατι μεχρι να συμπληρωθει το πλυντηριο που ειναι 8αρη με τοσο δα κουτσικα ρουχαλακια το παιδι μου θα μεινει γυμνο ....του ειχα παρει στην αρχη το προδερμ και ολα καλα...μου φερανε το persil baby αλλα δεν μου αρεσε μυριζε πολυ εντονα και του εκανε αλεργια στο κορμακι του...εψαχνα κατι καλο και οικονομικο ....με κατι κουπονια που μου δωσανε γιατο ariel ειπα να το δοκαμασω και ολα οκ...

Link to comment
Share on other sites

το εχω και εγω το λευκο ξυδι για την κουζινα μου ομως

δεν το καταλαβα ομως γιατα ρουχα ..οταν πλενω τα ρουχα του μωρου βαζω ξιδι???

 

 

Οι γιατροί συμβουλεύουν να μην χρησιμοποιούμε καθόλου μαλακτικό

στα ρούχα των παιδιών

 

Αντί για μαλακτικό μπορείς να βάλεις ξύδι.

Μαλακώνει με φυσικό τρόπο το νερό, και συγχρόνως απολυμαίνει.

 

Εγώ προσωπικά με το ξύδι κάνω πολλές δουλειές:

Σφουγγαρίζω, ξεσκονίζω, καθαρίζω.

 

Απολυμαίνει "φυσικά"

και είμαι ήσυχη οτι τα παιδιά μου δεν "τρώνε" τις επικίνδυνες ουσίες

που έχουν τα χημικά απορρυπαντικά στα συστατικά τους. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει κι εγώ παλιά Αρκάδι σκόνη αλλά δεν ήξερα να το χρησιμοποιήσω..για πείτε, για ένα πλυντήριο μια κουταλιά της σούπας μέσα στον κάδο αν κατάλαβα καλά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι γω νιφαδες πρασινου σαπουνιου χρησιμοποιω για τα ρουχα του μωρου αλλα τελευταια και για τα δικα μας γιατι εβγαλε ο γιος μου καποια εξανθηματα που του δημιουργουσαν φαγουρα και ειπα να κανω μια δοκιμη να δω αν ηταν απο τα απορρυπαντικα και τελικα μολις αρχισα να πλενω με το σαπουνι,ηρεμησε!Εδω εχουμε μια αλλη μαρκα που βγαινει στα Χανια και λεγεται Υγεια.

3 κουταλιες της σουπας ριχνω εγω για τα ρουχα της μικρης και 5 για τα δικα μας...

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει κι εγώ παλιά Αρκάδι σκόνη αλλά δεν ήξερα να το χρησιμοποιήσω..για πείτε, για ένα πλυντήριο μια κουταλιά της σούπας μέσα στον κάδο αν κατάλαβα καλά?

 

Eγώ βάζω μισή μεζούρα ανά πλύση. Ρίχνεις και λίγο ζεστο νερό μέσα στη θήκη του πλυντηρίου για να διαλυθεί καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ βάζω μισή μεζούρα ανά πλύση. Ρίχνεις και λίγο ζεστο νερό μέσα στη θήκη του πλυντηρίου για να διαλυθεί καλύτερα.

 

Καλύτερα να το βάζεις κατευθείαν στον κάδο

και όχι στην θήκη του πλυντηρίου

γιατί με τον καιρό αφήνει γλίτσα στις σωληνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το βάζεις κατευθείαν στον κάδο

και όχι στην θήκη του πλυντηρίου

γιατί με τον καιρό αφήνει γλίτσα στις σωληνώσεις.

 

Δεν πρόκειται να ξαναπάρω σκόνη. Μ' ενοχλεί όταν το εισπνέω και μου φέρνει βήχα. Σαν να καταπίνω σαπούνι νιώθω. Όσο προσεκτικά κι αν το βάζω στη θήκη του πλυντηρίου, πάντα καταλήγω να βήχω χωρίς σταματημό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να ξαναπάρω σκόνη. Μ' ενοχλεί όταν το εισπνέω και μου φέρνει βήχα. Σαν να καταπίνω σαπούνι νιώθω. Όσο προσεκτικά κι αν το βάζω στη θήκη του πλυντηρίου, πάντα καταλήγω να βήχω χωρίς σταματημό.

 

 

το ιδιο ακριβως παθαινα και εγω με την σκονη αρκαδι! τωρα το εκοψα τελειως και πηρα το ariel baby σε υγρο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη! καθαριζει τελεια στους 30 βαθμους;) (και οικονομια) και αφηνει ενα ευχαριστο αρωμα!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

και εμείς ariel baby σε υγρό χρησιμοποιούμε και είμαστε μια χαρά (η μαμά πλένει κάποια ακόμη και στο χέρι με αυτό). Σίγουρα πάντως η σκόνη δεν ενδείκνυται για μέσα στον κάδο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...