Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε παιρνει θεση το μωρό?


Recommended Posts

Εμάς στη Β' Επιπέδου ήταν με το κεφαλάκι κάτω αλλά χτες που πήγαμε στο γιατρό είχε γυρίσει στο πλάι, το κεφαλάκι αριστερά και τα πόδια δεξια.

Μου είπε πάντως ο γυναικολόγος μου ότι στο δεύτερο παιδί έχει περιθώριο μέχρι το τέλος να γυρίσει.

3zKtp2.png

S0Tjp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 months later...

Κορίτσια θέλω τη γνώμη σας!!είμαι στη 32+4 και από προχθές μετά από ένα τυχαίο συμβάν που τρόμαξα αρκετά η κοιλία μου έχει κατέβει τελείως κ νιωθω πόνους περιόδου χαμηλά!στην μικρή είχα κάνει πρόκληση κ δεν εχω αντίστοιχη εμπειρία.κάθομαι ξαπλα ευτυχώς αύριο εχω γιατρό!δεν είναι νωρίς να κατέβει τόσο?και οι πόνοι?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω τη γνώμη σας!!είμαι στη 32+4 και από προχθές μετά από ένα τυχαίο συμβάν που τρόμαξα αρκετά η κοιλία μου έχει κατέβει τελείως κ νιωθω πόνους περιόδου χαμηλά!στην μικρή είχα κάνει πρόκληση κ δεν εχω αντίστοιχη εμπειρία.κάθομαι ξαπλα ευτυχώς αύριο εχω γιατρό!δεν είναι νωρίς να κατέβει τόσο?και οι πόνοι?

 

 

Ούτε κι εγώ έχω ακόμη εμπειρία, αλλά θα σου έλεγα να παραμείνεις ξαπλωμένη. Εμένα σε περιπτώσεις στρες που καταλάβαινα την κοιλιά να πετρώνει, έκανα τις αναπνοές που μάθαμε στον ανώδινο τοκετό.Βαθειά εισπνοή(έτσι ώστε να φουσκώνει η κοιλιά κι όχι το στέρνο) και εκπνοή. Κάνε μερικές ασκησούλες τέτοιες. Νομίζω ότι το ευχαριστιούνται και τα μωράκια μας γιατί εγώ όποτε τις κάνω, η μπέμπα μου κλωτσάει!!!!Εύχομαι καλή επιτυχία και με το καλό...:wink:

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το νιώθω ακόμη κινητό το μωρό, τη μια κλωτσά πάνω την άλλη κατω και πίσω.

Βέβαια ίσως είναι τα χεράκια του κάτω, που να ξέρω!

 

Εχω μια απορία, άσχετα αν έχει πάρει θέση το μωρό, είναι δυνατό αριστερά κάποιες φορές, συχνά όμως, να έχω ένα έντονο πόνο-φορτίο-βάρος σαν να έχω μια μπάλα εκεί?

Πχ πάω να σηκωθώ από καναπέ που είμαι ξαπλωμένη με το αριστερό πλευρό, και νιώθω πως κάτι έχω αριστερά κάτω και δεν πρέπει να πιεστεί.

Παίζει να είναι το κεφαλάκι του αυτό και να είναι ανάσκελα τότε?

Γιατί τυγχάνει και τρώω κλωτσιές δεξιά πάνω από τον αφαλό εκείνες τις μέρες.

Η μήπως έχει κατέβει το παιδί και γι'αυτό όλο χτυπά ψηλά?

Εχω μπερδευτεί.

 

Πάντως μέχρι τώρα είχα ξεχάσει τα χεράκια του.

Ισως τα έχει κάτω (μαζί με το κεφάλι φυσικά) και τα πόδια πάνω και γιαυτο με ταράζει στις κλωτσιές ο αγαπούλης μου? :mrgreen:

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, όταν έχει πάρει θέση που νιώθουμε να κλωτσάει? Παίζει ρόλο αν θα είναι ακριβώς πάνω από τον αφαλό ή λιγο δεξιά ή αριστερα?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικη μου εμπειρια λεει οτι ειναι πολυ δυσκολο να το ξεχωρισεις! Εμενα γυρισε στις 35 εβδομαδες κ δεν πηρα χαμπαρι με 2800 παιδι! Συνεχισα δε να πιανω κατι στρογγυλο οπου νομιζα ηταν το κεφαλι αλλα ηταν το ποπουδακι τελικα! Τα σε χερια του με εχουν πεθσνει, ειναι σαν να ψαχουλευουν στην λεκανη μου! Γενικα νομιζω οπου βρουν περιθωριο και χωρο κινουνται αλλα ειναι δυσδιακριτο το ποιο μερος του σωματος ειναι ακριβως!

OmKAp2.png

tt13621d.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τελικά το παιδί ήταν με το κεφάλι κάτω και αυτό που ένιωθα ήταν ο λόξυγγας του! Τράνταζε την κοιλιά μου χαμηλά κι γω νόμιζα ήταν κλωτσιές άρα τα πόδια του. Αλλά που να ήξερα τότε :D Επιανα κι γω ποπό ψηλά και νόμιζα ήταν κεφάλι!

 

Silent κοντεύεις ή γέννησες?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα , εχω σκασει, ειμαι 36 εβδομαδων και 1 μερα και η μικρη δεν λεει να γυρησει το κεφαλι πανω, πεισματα απο τωρα.ο γιατρος μου, μου ειπε οτι εδω και 7 εβδομαδες που την παρακολουθει ειναι στην ιδια θεση και μαλων εχει βολευτει, του ειπα οτι περπαταω και μου ειπε οτι αν εχει βολευτει δεν θα γυρησει και η ιδεα της καισαρικης την ειχα βγαλει εντελως απο το μυαλο μου.αν δεν γυρησει με παει για καισαρικη και δεν το εχω παρει καθολου ψυχραιμα. τι να κανω;εν τω μεταξυ η μικρη παει μια αριστερα μια δεξια κινείται αλλα δεν γυριζει.

O482p3.png?Djv6U3pu
Link to comment
Share on other sites

Εμένα και τα 2 πήραν θέση από την 30η εβδομάδα..!!!

 

Αν σου το επιτρέπει ο γιατρός σου Γιούλη μου περπάτα στα τέσσερα(μπουσούλα), βοηθάει πολύ αυτό...!!!

 

Με το καλό να γεννηθεί το μωράκι σου, με όποιον τρόπο και να είναι αυτός..! Γερό να'ναι έχει μόνο σημασία..!

AB92p3.png

 

6EzCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μομμυ μου ακομα κοριτσι μου στην αναμονη εισαι..... γι αυτο που λες για τ περπατημα....εγω αμα περπατησω 10 λεπτα γονατιζω δεν αντεχω λαχανιαζω σαν τρελη και μετα ποναει ολη μερα η μεση μου και ετσι το εκοψα....

Υπαρχει αλλη που να ειναι ετσι???θελω να περπαταω αλλα δυστυχως δεν μπορω...:-(:sad:

 

Γιουλη μην στεναχωριεσαι υπαρχουν παιδακια που γυρνανε μεχρι και την τελευταια στιγμη.....κατι μπορει να γινει μην αγχωνεσαι και σκας....εχε και την καισαρικη στο μυαλο σου βεβαια αφου σ τ λεει ο γιατρος αλλα.....χαλαρωσε....της κολλητης μου η μικρη γυρισε την τελευταια στιγμη.....ενα τεταρτο πριν την βαλουν για καισαρικη:wink::wink:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μομμυ μου ακομα κοριτσι μου στην αναμονη εισαι..... γι αυτο που λες για τ περπατημα....εγω αμα περπατησω 10 λεπτα γονατιζω δεν αντεχω λαχανιαζω σαν τρελη και μετα ποναει ολη μερα η μεση μου και ετσι το εκοψα....

Υπαρχει αλλη που να ειναι ετσι???θελω να περπαταω αλλα δυστυχως δεν μπορω...:-(:sad:

 

Γιουλη μην στεναχωριεσαι υπαρχουν παιδακια που γυρνανε μεχρι και την τελευταια στιγμη.....κατι μπορει να γινει μην αγχωνεσαι και σκας....εχε και την καισαρικη στο μυαλο σου βεβαια αφου σ τ λεει ο γιατρος αλλα.....χαλαρωσε....της κολλητης μου η μικρη γυρισε την τελευταια στιγμη.....ενα τεταρτο πριν την βαλουν για καισαρικη:wink::wink:

 

Εγω εγω ειμαι ετσι απο την αρχη.Λιγο περπαταω πτωμα μετα.μεση ποδια λες και εκανα 2 ωρες δουλειες.Βασικα εγω ρωτησα το γιατρο αν εχει παρει θεση κατω δηλαδη το κεφαλακι μου ειπε ναι και λεω αμα γυρισει και μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να γυρισει σε αυτη τη φαση.Επισης εγω καταλαβαινω που ειναι το κεφαλακι απο τον λοξυγγα χιχιχι :P

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω εγω ειμαι ετσι απο την αρχη.Λιγο περπαταω πτωμα μετα.μεση ποδια λες και εκανα 2 ωρες δουλειες.Βασικα εγω ρωτησα το γιατρο αν εχει παρει θεση κατω δηλαδη το κεφαλακι μου ειπε ναι και λεω αμα γυρισει και μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να γυρισει σε αυτη τη φαση.Επισης εγω καταλαβαινω που ειναι το κεφαλακι απο τον λοξυγγα χιχιχι :P

 

Και εγω το καταλαβαινω...χαχαχχα χθες ειχε πολυ ωρα την νυχτα και τρομαξα λεω μηπως δεν ειναι λοξιγκας και ειναι κατι αλλο....:rolleyes::rolleyes::rolleyes: αλλα μετα σταματησε;);)!!!

Ασε μια απο τα ιδια αφου ολοι λενε περπατα θα γεννησεις πιο ευκολα και εγω λεω πωςςςςς??:-(:-(:-(

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το καταλαβαινω...χαχαχχα χθες ειχε πολυ ωρα την νυχτα και τρομαξα λεω μηπως δεν ειναι λοξιγκας και ειναι κατι αλλο....:rolleyes::rolleyes::rolleyes: αλλα μετα σταματησε;);)!!!

Ασε μια απο τα ιδια αφου ολοι λενε περπατα θα γεννησεις πιο ευκολα και εγω λεω πωςςςςς??:-(:-(:-(

 

Εγω πηγα την προηγουμενη εβδομαδα και μαντεψε μου ειπε καθολου περπατημα,οχι δουλειες,οχι βαρη και να φανταστεις τις μερες πριν παω εκανα τις απιστευτες δουλειες οχι βαρη αλλα εκανα πολλες και φοβηθηκα και λεω μηπως ειδε κατι τον ρωτησα αλλα μου λεει ολα πολυ καλα τωρα για να το ειπεκατι ξερει.Πιστευω οτι θα πρεπει να περπαταμε μετα την 36η-37η εβδομαδα!Προς το τελος δηλαδη!

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μικρουλης μου ειναι με το κεφαλι κατω απο τις 29/02 και ειναι ακομα ετσι μεχρι και την τεταρτη που τον ειδαμε.Ο γιατρος μου ειπε οτι εχει παρει τη καλυτερη θεση για γεννα.Σημερα ειμαι 34+2.Τον ρωτησα αν εχει εμπεδωθει και μου ειπε οχι ακομα και δεν θελουμε να εμπεδωθει απο τωρα ειναι νωρις.Το νιωθω το κεφαλακι του που ειναι κατω και οταν το γυριζει ,ειδικα οταν καθομαι, γιατι δεν εχει τον ιδιο χωρο οπως οταν ειμαι ξαπλωμενη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!Κ εγω ετσι ειμαι...Κουραζομαι πολυ ευκολα.Περπαταω λιγο κ τα φτυνω...ακομη κ σιγα σιγα οταν παω παλι κουραζομαι κ νιωθω βαρος.Πηγα κ στον γιατρο χθες κ μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο εφοσον εχω μια "μπαλα" μπροστα μου..:P Επισης η μπουμπου μου ειναι γυρισμενη με το κεφαλακι κατω απο τον 6ο μηνα περιπου..ελπιζω να μεινει ετσι μεχρι το τελος!Βεβαια πολλα μωρακια γυριζουν τελευταια στιγμη οποτε δεν θελει αγχος!!Ευχομαι καλη εγκυμοσυνη και καλη γεννα σε ολες τις μελλουσες μανουλες!!!:D

OiM1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό τα μωράκια σας κορίτσια για εσάς που κοντεύετε αλλά και για όλες μας!

Είμαι στην 29η εβδομάδα και αισθάνομαι περισσότερη πίεση (βάρος θα το έλεγα καλύτερα) χαμηλά στην κοιλιά και νομίζω πως λίγο έχει κατέβει.

Αυτό σημαίνει πως γύρισε με το κεφάλι προς τα κάτω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας! Εγώ βρίσκομαι στα μέσα του 8ου μήνα και μέχρι την περασμένη βδομάδα που πήγαμε στο γιατρό δεν είχε γυρίζει ακόμη. Μου είπε ότι γύρω στην 36η βδομάδα θα πρέπει να έχει πάρει τη θέση του...Δηλάδή σε περίπου 2 βδομάδες. Έχω αγχωθεί λίγο... Ευτυχώς, μου είπε ό γιατρός πως το μωράκι δέν είναι τυλιγμένο με τον ομφάλιο λωρό, επομένως δεν θα δυσκολευτεί να γυρίσει...Τώρα να δούμε...

JpgHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Valentinat: και γω νιωθω το ιδιο ---ειμαι στο τελος τησ 27ης βδομαδας κ η μικρη μου ειναι γυρισμενη προσ τα κατω απο τον εκτο μηνα!!!το κεφαλι τησ προς στην μητρα κ τα ποδια πανω δεξια....καμια φορα τουρλωνει μαλλον τον ποπο της κ το κεφαλι της κ νιωθω κ γω την πιεση αυτη χαμηλα!!!!κ ενα εξογκωμα λογικα ειναι ο ποπος της!!!!κ τωρα στον 7ο που πηγα για υπερηχο ετσι εχει παραμεινει.....

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη θεση που μπορει να παρουν τα μωρακια μας μου ειπε ο γιατρος μου ειναι αυτη που εχει το δικο μου τους τελευταιους μηνες.Εννοειται το κεφαλακι προς τα κατω,η πλατουλα του αριστερα και τα ποδαρακια του δεξια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

να ρωτήσω, όταν παίρνει θέση το μωρό, κατεβαίνει κ η κοιλιά???γιατί έχω εδώ κ 1 εβδομάδα κ μου λένε οτι η κοιλιά μου σαν να κατέβηκε,δεν είναι τόσο ψηλά όσο ήταν....-κ νιώθω κ εγώ τη μικρή να με χτυπάει πιο κάτω απ'ότι με χτύπαγε πριν-ισως κ να είναι κ η ιδέα μου- ψιλοφρίκαρα όταν μου το είπαν....σας έχει τύχει εσάς???

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω, όταν παίρνει θέση το μωρό, κατεβαίνει κ η κοιλιά???γιατί έχω εδώ κ 1 εβδομάδα κ μου λένε οτι η κοιλιά μου σαν να κατέβηκε,δεν είναι τόσο ψηλά όσο ήταν....-κ νιώθω κ εγώ τη μικρή να με χτυπάει πιο κάτω απ'ότι με χτύπαγε πριν-ισως κ να είναι κ η ιδέα μου- ψιλοφρίκαρα όταν μου το είπαν....σας έχει τύχει εσάς???

 

Γιατι φρικαρες;;; που ειναι το κακο; απο την εβδομαδα που εισαι και μετα ειναι φυσιολογικο...

Εμενα παντως δεν εχει εμπεδωθει ακομη-αν και θα ηθελα για να ετοιμαζομαστε σιγα σιγα...

Ομως νιωθω την κοιλια μου να κατεβαινει ελαφρως οταν το μωρο γυρναει με το κεφαλι προς τα κατω. Μετα ξαναγυριζει προς τα πανω ξαναανεβαινει κι η κοιλια...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Γιατι φρικαρες;;; που ειναι το κακο; απο την εβδομαδα που εισαι και μετα ειναι φυσιολογικο...

Εμενα παντως δεν εχει εμπεδωθει ακομη-αν και θα ηθελα για να ετοιμαζομαστε σιγα σιγα...

Ομως νιωθω την κοιλια μου να κατεβαινει ελαφρως οταν το μωρο γυρναει με το κεφαλι προς τα κατω. Μετα ξαναγυριζει προς τα πανω ξαναανεβαινει κι η κοιλια...

 

 

ουφ χαίρομαι που λες οτι δεν ειναι τίποτα!!!!!!!!!!!!:):):)!!αντε με το καλό κ περαστικά μας με την ζέστη που δεν παλεύεται!!!!!!!!:cool::cool::cool::cool::cool:

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ειμαι στην 31η βδομαδα κ το μωρο ειναι με το κεφαλι προς τα κατω απο τον 6ο μηνα!!! γιαυτο κ η κοιλια σαν να χαμηλωνει λιγο....ακομα ετσι ειναι που πηγα προχθες για υπερηχο....βεβαια δεν ειναι κατι ανησυχητικο...ολα πανε καλα...αλλα δεν ξερω αν γυριζει--καθε φορα που παω για υπερηχο ετσι ειναι...κ τα ποδια της ειναι πανω δεξια περιπου....κ καθοταν κ οκλαδον στον υπερηχο προχθες!!!κυρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ειμαι στην 31η βδομαδα κ το μωρο ειναι με το κεφαλι προς τα κατω απο τον 6ο μηνα!!! γιαυτο κ η κοιλια σαν να χαμηλωνει λιγο....ακομα ετσι ειναι που πηγα προχθες για υπερηχο....βεβαια δεν ειναι κατι ανησυχητικο...ολα πανε καλα...αλλα δεν ξερω αν γυριζει--καθε φορα που παω για υπερηχο ετσι ειναι...κ τα ποδια της ειναι πανω δεξια περιπου....κ καθοταν κ οκλαδον στον υπερηχο προχθες!!!κυρια!!!!

Εμενα παλι ηταν οπως λες μεχρι τον 6ο μηνα, τωρα που θα επρεπε να ειναι ετσι εχει συνηθως το κεφαλι πανω!

φερνει 40 τουμπες, το καταλαβαινω κι απο τον λοξυγγα, που και που ειναι χαμηλα και μετα ξανα ψηλα. Και στον υπερηχο τη μια στιγμη ηταν με το κεφαλι κατω και την επομενη στο στομαχι μου. Να δω ποτε θα εμπεδωθει!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κοριτσια, εγω εχω να κανω υπερηχο απο την 25η εβδομαδα και τωρα ειμαι στην 32η σε μια εβδομαδα θα κανω το ντοπλερ και εκει θα δουμε αν εχει παρει θεση.... Παντως νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο να εχει παρει θεση απο τον 6ο μηνα....

Η ερωτηση μου ειναι αν περει θεση στον 6ο δεν ξαναγυρναει???????:confused: Μενει για αλλους 3 μηνες με το κεφαλι προς τα κατω???????:rolleyes:

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...