Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θερμοκρασία/δέκατα


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας!

 

είμαι έγκυος λίγων εβδομάδων και σε 3 μέρες θα πάω για την πρώτη επίσκεψη στον γιατρό μου. αυτό που με προβληματίζει είναι ότι εδώ και μερικές μέρες τα βράδια έχω δέκατα. το πρωί η θερμοκρασία μου είναι κανονική, αλλά το βράδυ αυξάνεται λίγό. πέρασα και μια ίωση αυτές τις μέρες με πονόλαιμο και συνάχι, αλλά την καταπολέμησα κι ενώ φαίνεται πως τα συμπτώματα της ίωσης πέρασαν, τα δέκατα σύνεχίζουν.. φυσικά και θα ρωτήσω τον γιατρό μου τώρα που θα πάω, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας. υπάρχει περίπτωση η θερμοκρασία μας να ανεβαίνει λόγω της εγκυμοσύνης?

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ανησυχείς! Πιθανότατα θα τα έχεις τα δέκατα κατά τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου. Είχα το ίδιο θέμα και στις δύο εγκυμοσύνες μου. Στην πρώτη δε, ήταν Ιούλιος, ήμουν σε διακοπές κι έψαχνα να βρω να αγοράσω μπουφάν γιατί κάθε βράδυ είχα δέκατα και κρύωνα! Ο άντρας μου είχε φρικάρει! :shock: Εύχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη! :D:D:D

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ, σ'ευχαριστώ πολύ Τara για την απάντησή σου, ηρέμησα λίγο! έχω καταντήσει υστερική, με το θερμόμετρο στο χέρι κοιμάμαι, με το θερμόμετρο ξυπνάω!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σε ανησυχησω, θα σου ελεγα στις μηνιαιες εξετασεις σου να κανεις και μια εξεταση αιματος του θυρεοειδη. Το πιθανοτερο ειναι οπως σου λεει η ταρα να ειναι απο την εγκυμοσυνη, αλλα επειδη αυτο που περιγραφεις συμβαινει στον υποθυρεοειδισμό και στην εγκυμοσυνη παντα υπαρχει κινδυνος για το θυρεοειδη, θα σου ελεγα να το κοιταξεις κι αυτο. Θα δωσεις ουτως η αλλως αιμα, ας το δουνε κι αυτο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ τώρα πάλι είμαι μέσα στο άγχος! και σε περίπτωση που τελικά υπάρχει υποθυρεοειδισμός, μήπως έχω κάνει κακό στο έμβρυο? πρέπει να είμαι στην 6η-7η εβδομάδα τώρα. σε 2 μέρες θα πάω στον γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ!!! αυτα τα ρημαδια τα δεκατα!!!

 

στη πρωτη μου εγκυμοσυνη τα ειχα παρεα μου, αρκετο καιρο!! ειδικα τα βραδυα!! γυρναγα απο τη δουλεια το βραδυ και ετρεμα!! δεν ηθελα να πινω συνεχεια ντεπον, οποτε αρχισα και επινα μια γουλια κονιακ η ρακι!!! (γουλιτσα!!! οχι να γινομαι λιωμα!! :lol: )

 

αυτο που θελει προσοχη ειναι ο πυρετος, πανω απο 38...

 

αυτες τις μερες, παλι εχω δεκατα.. γυρω στο 37,2 παιζω καθημερινα...

Link to comment
Share on other sites

lloulou μου, καλησπερα!!

μην αγχωνεσαι. και εγω , απο τις πρωτες μερς που εμεινα εγκυος, ειχα δεκατα

(37,5) μεχρι και τον 4ο μηνα. αστα. κρυωνα ολη μερα, μα ολη μερα, ειχα ριγος και ημουν σα να ειχα μονιμη γριπη. το εψαξα και με εξετασεις αιματος, asto,θυρεοειδης κτλ, αλλα ολα φυσιολογικα. ο γιατρος μου μου ειπε πως τα δεκατα δικαιολογουνται σε εγκυμοσυνη.

στον γιατρο σου φανταζομαι το ειπες. τι σου ειπε?

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aκόμα δεν πήγα, τη Δευτέρα θα πάω, οπότε και θα δώ τι θα μου πεί! μακάρι να είναι όλα καλά! σας ευχαριστώ πάντως για τα καθησυχαστικά σας λόγια κορίτσια! αλλιώς είναι να τα ακούς από άλλες γυναίκες που έζησαν την εμπειρία πριν από σένα! :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

:cry: τι μου συμβαινει;;;

εδω και 3 μερες ειμαι αναμεσα σε 36,8 και 37,3

δεν γνωριζω καμια μα καμία εγκυο με τετοιο συμπτωμα

βεβαια πηρα τηλεφωνο το γιατρο μου και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο μεχρι 37,5

αλλα δε λεει να κατεβει και θελω να μαθω

υπαρχει καποια που να ειχε αυτο το συμπτωμα και για πόσο κρατησε;

ειναι επικινδυνο;

πρεπει να κανω κατι;;;;

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

είναι φυσιολογικό, οι περισσότερες εγκυούλες έχουν δέκατα στο πρώτο τρίμηνο. Υπερλειτουργεί ο οργανισμός σου για να ανταπεξέλθει στς ανάγκες του μωρού. Μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η θεμροκρασία της γυναίκας αυξάνεται λίγο πριν γίνει η ωορηξία και πέφτει μια μέρα πριν έρθει η περίοδος. Αν η θερμοκρασία δεν πέσει... και η περίοδος δεν έρχεται... τότε μάλλον έρχεται κάτι άλλο ;)

 

Εγώ από την ωορηξία μέχρι και τώρα έχω θερμοκασία από 36,9-37,2 καθημερινά.

Είναι φυσιολογικό. Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις γυναικών που δεν τους αυξάνεται η θερμοκρασία αλλά η εγκυμοσύνη τους είναι άκρως φυσιολογική!

Εγώ δε μετριέμαι πλέον κάθε μέρα, αλλά αν κάποια στιγμή αισθανθώ άσχημα και δω τη θερμοκρασία μου στους 37,5 τότε μόνο θα ανησυχήσω... να προλάβω δλδ μήπως αρρώστησα...

 

Να χαίρεστε που έχετε λίγο αυξημένη θερμοκρασία! Εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης μου τη μετρούσα κάθε μέρα! Μη ξεχνάτε ότι ο οργανισμός σας τώρα τρέχει σαν τον Λουις..??? για να προλάβει την ανάπτυξη του μωρού!! :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μετραω θερμοκρασια αλλα θα το σταματησω γιατι με αγχωνει λιγο .Ειχα 37,2 και κανει και ζεστη σημερα .Ελπιζω να μην ειναι για κακο.

Ποσο κραταει αυτη η θερμοκρασια ? σε ολη τηνεγκυμοσυνη?

Μωρο μου ηρθες για να μου αλλαξεις την ζωη.Σ αγαπω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια.

Είμαι στην 11η εβδομάδα και έχω κι εγώ δέκατα κάθε βράδυ. Πήρα τον γιατρό σήμερα, αλλά θα με καλέσει σε λίγο.

Δεν με πειράζει που έχω δέκατα, αρκεί να μην υπάρχει κάποιος κίνδυνος για τα μωράκια μου. Πρώτη φορά μπήκα στο forum και για να πω την αλήθεια, χάρηκα λίγο που είδα ότι και άλλα κορίστια έχουν το ίδιο σύμπτωμα. Έυχομαι σε όλες σας όλα να έρθουν με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα δεκατα στις εγκυμοσυνες μου. Θυμαμαι οταν εμεινα εγκυος στον γιο μου, ηταν Ιουλιος, ειμασταν διακοπες, και εψαχνα να βρω ν΄αγορασω μπουφαν! Ειναι χαρακτηριστικο του πρωτου τριμηνου.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εγώ κορίτσια μου...Όταν έμαθα ότι είμαι έγκυος ήμουν ήδη 6 εβδομάδων,και νόμιζα αρχικά ότι την είχα "αρπάξει".Μέχρι και την 11η εβδομάδα είχα απίστευτο ρίγος και δέκατα,κι ήταν τέλη Ιουλίου,αρχές Αυγούστου.

Τότε,κάπου διάβασα ότι αντιδρά ο οργανισμός έτσι,επειδή θεωρεί αρχικά ότι το έμβρυο είναι ξένο σώμα.:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΕΣ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ! ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ? ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ 19Η ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ 37,3 ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ .ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ . ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΚΤΑΤΑ ΤΟ ΠΡΩΙ .ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

κοριτσια καλησπερα και χρονια πολλα. 2-3 ιανουαριου περιμενω περιοδο. σμερα εχω δεκατα 37.2 και πονακια περιοδου? τι να σκεφτω δεν θελω να ξεσηκωνομαι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kalispera koritsia...eimai nea sto forum kai tha ithela ta fota sas!!!!

eixa teleftaia periodo 24/1 me kyklo 24 imeron.basei ypologismou gonimon imeron apo diafora site oi gonimes meres mou fainetai na einai apo tis 29/1 eos k tis 3/2.eixa eleytheri epafi stis 28/1 kai stis 29/1.

edo k 4 meres exo 37.1 kai ponous xamila stin koilia arketa enoxlitikous kapoies fores dedomenou oti k otan perimeno periodo den ponao idiaitera.

yparxei periptosi na einai ontos aftes oi gonimes meres k na eimai egkyos?

kai na exo symtomata apo toso noris????

sygnomi gia to makroskeles minima...:)))

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

γεια σας,

ειμαι στην 5 εβδομαδα κοιησης ,μηπως ξερει καποια να μοθ πει για την θαρμοκρασια?πως ηταν η δικια σας..πρεπει να παραμενει πανω απο 37 μονιμως?εμενα σημερα ειναι 36 και 7...ειναι λογικο?

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το όμορφο φόρουμ. Πραγματικά με συμβουλέψατε σε πάρα πολλά. Και εγώ διανύω τον ενάμιση μήνα εγκυμοσύνης. Και εγώ έχω δέκατα, από 36,2 μέχρι 37,5. Είχα αγχωθεί πάρααα πολύ αλλά εσείς με ηρεμήσατε πάρα πολύ. Βέβαια και εγώ είχα αρχίσει να παθαίνω εξάρτηση με το θερμόμετρο κάθε 2 ώρες να μετριέμαι. Επίσης έχω πολύ μεγάλο πονοκέφαλο. Αλλά έχω καταφέρει να μην πάρω ούτε ένα χάπι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...