Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

γεια σας..εγω μπαινω στον μηνα μου σε δυο βδομαδες.θα γεννησω στο παπαγεωργιου που ειναι δημοσιο,ξερετε μηπως τι πραγματα παρεχουν σε μενα και το μωρο για να ξερω τι να παρω?

 

Καλησπέρα και με το καλό!!! Γέννησα πριν 2 χρόνια στο Παπαγεωργίου. Σερβιέτες, εσώρουχα μιας χρήσης και επιθέματα δεν παρέχονται, είχα φέρει τα δικά μου. Βέβαια, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το τι γίνεται τώρα καθώς έχουν περάσει και 2 χρόνια. Για το μωρό, ρουχαλάκια και πάνες, σου τα παρέχουν όσο είσαι μέσα. Πρέπει μόνο να πάρεις ένα φορμάκι δικό σου και να τους το δώσεις για να το ντύσουν την ημέρα που φεύγεις απο την κλινική. (και μια κουβερτούλα ή φόρμα εξόδου φυσικά )

(Το μωρό μένει στον θάλαμο νεογνών εκτός αν εσύ ζητήσεις το αντίθετο. Σε αυτή την περίπτωση, ίσως πρέπει να πάρεις κάποια φορμάκια και πάνες να έχεις στο δωμάτιο);)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε ευχαριστω παρα πολυ..κυριως για το μωρο με ενδιεφερε για τα ρουχα του τα pampers και τα σχετικα..ασχετα με αυτα ξερεισ αν αφηνουν τον συζυγο να ειναι μαζι μου στο δωματιο μεχρι να με παρουν στο χειρουργειο για να γεννησω?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ..κυριως για το μωρο με ενδιεφερε για τα ρουχα του τα pampers και τα σχετικα..ασχετα με αυτα ξερεισ αν αφηνουν τον συζυγο να ειναι μαζι μου στο δωματιο μεχρι να με παρουν στο χειρουργειο για να γεννησω?

 

Δεν ξέρω σίγουρα, καθώς η δική μου περίπτωση ήταν ιδιαίτερη. Θα ρωτήσω όμως κάποιον που ξέρει και θα σου γράψω.:wink:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας..εγω μπαινω στον μηνα μου σε δυο βδομαδες.θα γεννησω στο παπαγεωργιου που ειναι δημοσιο,ξερετε μηπως τι πραγματα παρεχουν σε μενα και το μωρο για να ξερω τι να παρω?

 

επειδη νοσηλευτηκα πριν λιγο καιρο εκει με συσπασεις ακουσα οτι ζητανε ενα πακετο πανες ενα σαμπουαν και ενα πακετο μωρομαντηλα

ακομα να εχεις σε μια σακουλιτσα ενα νυχτικο ενα κυλοτακι και μια σερβιετα για να τα δωσει ο συζυγος μολις βγεις απο το χειρουργειο να σε ντυσουν

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω παρα πολυ..κυριως για το μωρο με ενδιεφερε για τα ρουχα του τα pampers και τα σχετικα..ασχετα με αυτα ξερεισ αν αφηνουν τον συζυγο να ειναι μαζι μου στο δωματιο μεχρι να με παρουν στο χειρουργειο για να γεννησω?

 

Λοιπόν, ρώτησα. :DΗ απάντηση που πήρα είναι ότι εφόσον είσαι μόνη σου στο δωμάτιο ή μαζί με άλλη κοπέλα που έχει και αυτή οδύνες και είστε σε αναμονή διαστολής, τότε επιτρέπουν στον σύζυγο να μπεί για λίγο κάθε τόσο, ειδικά αν ο τοκετός πάρει αρκετή ώρα. Αν η διπλανή σου γεννάει, τότε δεν μπαίνει κανείς.

 

Επίσης, έχει δίκιο η baila, όντως τώρα ζητάνε τις πάνες, το αφρόλουτρο και τα μωρομάντηλα. (και όντως και μένα μου είχαν ζητήσει εσώρουχα, πυτζάμες, παντόφλες αμέσως μετά τον τοκετό. Αλλάζεις μέσα στην αίθουσα τοκετού και μετά σε πηγαίνουν στο δωμάτιο σου. Οπότε, καλό είναι να τα έχεις αυτά, εκτός βαλίτσας και να σου τα φέρει ο σύζυγος μετά τον τοκετό. Εγώ δεν το ήξερα και ψάχνανε στη βαλίτσα μαμά και σύζυγος...)

 

Και τέλος, αν το ζητήσεις, μπορείς να κάνεις rooming in. Δηλαδή, να έχεις το μωρό απο την πρώτη στιγμή στο δωμάτιο σου, όλες τις ώρες και μέρες που θα βρίσκεσαι στην κλινική.

 

Και πάλι σου εύχομαι με το καλό!!! :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια γεια σας,πλησιαζουν κ μενα οι μερες μου,ειχα πολλες αποριες αλλα ληθικαν με οσα διαβασα....-)!!Λοιπον σε 3 περιπου εβδομαδουλες περιμενω το αγορακι μου......-)Το πιο πιθανο ειναι να γεννησω στο ιπποκρατειο(λενε οτι εχει καλυτερη νεογνολογικη μοναδα) θα πρεπει να παρω μαζι μου πετσετουλες??εχει ντουζιερα εκει να κανουμε μπανιο??για το μωρακι θα πρεπει να φερω pampers,μωρομαντιλα???

Διαφωτιστε με please.....γιατι ολο λεω οτι τελειωσα την βαλιτσα αλλα ολο κ κτ μενει.......-)-)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητή εγκυμονούσα μπερδεμένη :D τα πράγματα είναι απλούστατα αφού γεννάς στο ΙΑΣΩ. Γέννησα εκεί τα δίδυμα πέρσι οπότε έχουμε και λέμε: ρουχαλάκια για μέσα στο μαιευτήριο δεν χρειάζεσαι, τους φοράνε κάτι φορμάκια-σάκους (όταν τα δεις θα καταλάβεις το αστείο του θέματος):rolleyes:Το μωρό σου θα το κάνουν μπάνιο και θα το αλλάζουν οι μαίες οπότε δεν χρειάζεσαι τίποτα σχετικό. Πάνες επίσης -ευγενική χορηγία :lol:- του μαιευτηρίου που θα ακριβοπληρώσεις.

Επίσης δεν είσαι άχρηστη, είσαι απλώς καινούργια στο club! Mε το καλό και με ένα υγιές, όμορφο και στρουμπουλό μωράκι!!!

 

Σου επισυνάπτω επίσης τη δικιά μου λίστα με τα απαραίτητα των μωρών για να δεις μήπως κάτι έχεις ξεχάσει ή δεν έχεις σκεφτεί να πάρεις καθώς και τη λίστα του μαιευτηρίου. Αν θελήσεις κάτι άλλο από εμένα γράψε εδώ ή στείλε μου pm!:cool:

 

Φιλικά,

 

Jeanne

 

Τα απαραίτητα για τα μωρά

 

Για τον ύπνο:

Κούνια

Στρώμα

Πάντες για την κούνια

Κουνουπιέρα

Πανωσέντονα – κατωσέντονα

1 μεγάλο σελτεδάκι για την κούνια

Προστατευτικό ύφασμα στρώματος

Κουβέρτες (πικέ για άνοιξη - φθινόπωρο, μάλλινες το χειμώνα για τη διάρκεια της ημέρας και υπνόσακος για το βράδυ)

 

Για το μπάνιο:

Μπανιερίτσα

Σαμπουάν + αφρόλουτρο (2 σε 1)

Κρέμα για πρόληψη συγκάματος

Γαλάκτωμα σώματος

Σετ βούρτσα, χτένα, ψαλιδάκι για τα νύχια

Σφουγγαράκια

Πετσέτες μεγάλες

Πετσετάκια μικρά για το πλύσιμο του … πωπού μετά το άλλαγμα πάνας

 

Για το δωμάτιο:

Καλαθάκι για τα καλλυντικά

Συρταριέρα – αλλαξιέρα

Φωτιστικό

Ριλάξ (μετά τους 2-3 μήνες)

Πάρκο (μετά τους 6 μήνες)

Παρκοκρέβατο (για ταξίδια ή για να μένουν σε παππουδογιαγιάδες)

Θερμόμετρο χώρου (όχι απαραίτητο αλλά λέμε τώρα…)

Ζυγαριά (μπορείς να νοικιάσεις από το μαιευτήριο)

Ενδοεπικοινωνία (ανάλογα το χώρο που μένεις, δεν είναι πάντα χρήσιμη)

Φωτάκι νυκτός

Διακοσμητικά για τον τοίχο

Κουτί για χρησιμοποιημένες πάνες. Έχει στα μαγαζιά με βρεφικά είδη.

 

 

Για τη βόλτα:

Πορτ – μπεμπέ

Καρότσι

Καθισματάκι αυτοκινήτου

Τσάντα (για να κουβαλάς τα συμπράγκαλα του μωρού!!!)

Δοσομετρητής γάλακτος

Θερμός (για να έχεις βρασμένο νερό μαζί σου)

Υφασμάτινα παιχνιδάκια για το καρότσι

 

Τα ρούχα του:

Φορμάκια - εσώρουχα

Ρουχαλάκια εξόδου (φορμάκια κυρίως)

Καλτσάκια

Ζακετάκι

Μπουφάν

Γαντάκια

 

Φαγητό:

Μπιμπερό μεγάλα ΓΥΑΛΙΝΑ

1 μπιμπερό μικρό (για κάνα χαμαίμηλο!)

Βούρτσα για πλύσιμο μπιμπερό

Αποστειρωτής μπιμπερό

Βραστήρας

Θερμαντήρας

Σαλιάρες (με σκρατς και πλαστική επένδυση). Αργότερα που θα τρώνε φαγητό βολεύει και η ολόσωμη σαλιάρα.

Πανάκια για ρέψιμο

 

Γενικά:

Σελτεδάκια

Πάνες (από 2,5 έως 5 κιλά)

Πιπίλες, αλυσίδες πιπίλας (όχι σε νεογέννητα), θήκες για πιπίλες

Ξύδι για να βγάζεις τα άλατα από τον βραστήρα

Μωρομάντηλα

Πάνες αγκαλιάς (τα πανάκια που βάζουμε επάνω μας για να μην έρχεται το μωρό σε επαφή με τα ρούχα μας)

Καλαθάκι άπλυτων για τα ρουχαλάκια του μωρού (καλά, δεν είναι κι απαραίτητο, όπου σε βολεύει…)

Φυσιολογικός ορός για τη μύτη και τα μάτια (αμπούλες από το φαρμακείο)

Μικροκλύσματα γλυκερίνης ΒΡΕΦΙΚΑ (το τονίζω γιατί υπάρχουν και παιδικά). Χρησιμοποιούνται αν «στουμπώσει» 3 μέρες και στο επιτρέψει η παιδίατρος.

Γάζες αποστειρωμένες για καθαρισμό του αφαλού

Οινόπνευμα για τον καθαρισμό του αφαλού

Θερμόμετρο σώματος

Υγρό πλυντηρίου + μαλακτικό (Proderm ή Persil από το Super Market ή οικολογικό –χωρίς αλλεργιογόνα- από κατάστημα με οικολογικά)

Υγρό για πλύσιμο πιάτων (επίσης Proderm ή Persil από το Super Market ή οικολογικό –χωρίς αλλεργιογόνα- από κατάστημα με οικολογικά)

 

Καλό είναι αν επιλέξεις θηλές για τα μπιμπερό από καουτσούκ ή σιλικόνη να πάρεις το ίδιο και στις πιπίλες.

 

Τη βαλιτσούλα σου και καλή γέννα!

Νυχτικές

Ρόμπα

Παντόφλες με πλαστικό από κάτω για το μπάνιο

Σουτιέν (θηλασμού ?)

Επιθέματα στήθους, Σερβιέτες

Ρούχα για να βγεις από το μαιευτήριο

Παπούτσια

Εσώρουχα

Σακούλα για τα άπλυτα (άκου τώρα τι σκέφτηκα!!!)

Χαρτομάντηλα

Φωτογραφική μηχανή

Κινητό + Φορτιστής κινητού

Νεσεσέρ με :

Αφρόλουτρο

Σφουγγάρι

Σαμπουάν + Κρέμα μαλλιών

Βούρτσα μαλλιών

Οδοντόβουρτσα

Οδοντόπαστα

Καλλυντικά

Αποσμητικό

Κρέμα προσώπου

Οινόπνευμα

Καθισματάκι αυτοκινήτου

 

Μην ξεχάσεις και 1 εσώρουχο, ρουχαλάκι εξόδου, καλτσούλες και μπουφανάκι για να βγει ευπρεπώς το μωρό από το μαιευτήριο!

 

Και προσθέτω μην ξεχάσουμε να πάρουμε μαζί μας μια λίστα με το τι ζητάει ο ασφαλιστικός μας φορέας για να το ζητήσουμε απο το μαιευτήριο και να το πάρουμε την ημέρα της εξόδου.

922316fbi6gpetld.gif

Link to comment
Share on other sites

πωπω, τι ηθελα και μπηκα... θυμηθηκα την γεννα του γιου μου κι εχω πλανταξει..

anyway, σε λιγες μερες μπαινω στον 8ο, και λεω να ετοιμασω βαλιτσα.. τα ρουχα της μπεμπας τα πλενω σιγα σιγα....

 

να γραψω ηθελα κατι για τις πρωτομανουλες, που απ'οσο διαβασα δεν αναφερθηκε..

επειδη παντα το ενδεχομενο για καισαρικη καραδοκει.. μην παρετε μονο πιτζαμες, ή μονο νυχτικα..

η διπλανη μου ειχε μονο νυχτικα, γεννησε φυσιολογικα και θα προτιμουσε πιτζαμες να την "κρατανε" λιγο απο κατω..

εγω γεννησα με καισαρικη, ειχα μονο πιτζαμες, αλλα με ενοχλουσαν επειδη πατουσαν πανω στην τομη..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:D ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ! ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΒΟΛΕΨΑΝ ΤΑ ΝΥΧΤΙΚΑ ΜΕ ΚΟΥΜΠΑΚΙ.ΜΕΤΑ ΕΒΑΖΑ ΠΥΤΖΑΜΕΣ!

ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΑΡΤΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΑ ΚΥΡΙΩΣ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΡΟΥΧΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΙΟΥΝΙΟΥ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΤΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΡΩ ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΑ Η' ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Διαβαζω διαφορα για το βαλιτσακι του μαιευτηριου κ εχω λιγο μπερδευτει! Αν κ το εχω ετοιμο.. Εχω μια απορια κ θα ηθελα αν καποια κοπελα γεννησε προσφατα στο Αρεταιειο να μου τη λυσει! Πρεπει να εχω δικα μου φορμακια για το μωρο? Δλδ οταν γεννησω θα μου ζητησουν φορμακι να το ντυσουν? Καπου ειχα διαβασει οτι τους φορανε δικα τους απλα επειδη μπορει να εχουν ελλειψη καλο ειναι να εχουμε κ μεις καποια. Ισχυει αυτο??

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

:D ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ! ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΒΟΛΕΨΑΝ ΤΑ ΝΥΧΤΙΚΑ ΜΕ ΚΟΥΜΠΑΚΙ.ΜΕΤΑ ΕΒΑΖΑ ΠΥΤΖΑΜΕΣ!

ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΑΡΤΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΑ ΚΥΡΙΩΣ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΡΟΥΧΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΙΟΥΝΙΟΥ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΤΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΡΩ ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΑ Η' ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ?:confused:

Γέννησα αρχές Ιουνίου και στη μικρή μου φορούσα μακρυμάνικα τις πρώτες εβδομάδες. Τα καλοκαιρινά τα έβαλα τον Ιουλίο που άρχισαν οι μεγάλες ζέστες.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι νομίζω καλοκαιρινά, γιατί τα μωρά ζεσταίνονται πολύ. Αν κάνει δροσούλα το τυλίγεις με ένα σεντονάκι ή ένα κουβερτάκι πικεδένιο καλοκαιρινό. Εγώ γέννησα Μάιο, αλλά πολύ γρήγορα έκανε πολλή ζέστη και το μωρό ίδρωνε με τα μακρυμάνικα και τελικά το είχαμε συνέχεια με κοντομάνικα και τα μπουτάκια έξω. Το βράδυ μόνο το σκεπάζαμα με ένα σεντονάκι και ήταν μια χαρούλα.

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις μελλουσες μανουλες

μπηκα να σας προτεινω κατι που ειχα μαζι μου κατα τη διαρκεια του τοκετου και με εσωσε

μπουκαλακι με νερο απο αυτα με το ειδικο πωμα που μπορεις να πινεις χωρις να σου χυνεται

βασικο βεβαια να σε αφηνουν να πιεις νερο

εγω επινα οσο ηθελα και πραγματικα χρειαστηκα πολυ νερο

μου εδιναν απο κει ποτηρακι αλλα δε μπορεις να πιεις οταν εισαι μισιξαπλωμενος

 

αρα προσθεστε στα πραγματα σας μπουκαλακι 'αθλητικο' με νερο

 

με το καλο τα μωρακια σας

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα! Διαβαζω διαφορα για το βαλιτσακι του μαιευτηριου κ εχω λιγο μπερδευτει! Αν κ το εχω ετοιμο.. Εχω μια απορια κ θα ηθελα αν καποια κοπελα γεννησε προσφατα στο Αρεταιειο να μου τη λυσει! Πρεπει να εχω δικα μου φορμακια για το μωρο? Δλδ οταν γεννησω θα μου ζητησουν φορμακι να το ντυσουν? Καπου ειχα διαβασει οτι τους φορανε δικα τους απλα επειδη μπορει να εχουν ελλειψη καλο ειναι να εχουμε κ μεις καποια. Ισχυει αυτο??

 

Εγώ γέννησα πριν από περίπου δύο μήνες στο Αρεταίειο. Όταν γεννιέται το μωράκι του φοράνε ένα δικό τους φορμάκι, σαν φουστανάκι, είναι ανοιχτό από κάτω. Έχει πολύ πλάκα. Μετά, επειδή έχεις το μωρό μαζί σου, του φοράς εσύ ό,τι θέλεις. Όταν έρχονται το πρωί να το πάρουν να το κάνουν μπάνιο, σου ζητάνε και καθαρά ρουχαλάκια για να το αλλάξουν. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μαζί σου 6-7 ζιπουνάκια και φορμάκια (μπορεί να λερωθεί μέσα στη μέρα). Επίσης μπορείς να πάρεις τη δική σου κουβετρούλα αγκαλιάς και σεντονάκια αν θέλεις. Για το μωρό δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο. Τα παρέχει όλα το νοσοκομείο. Για εσένα όμως θα πρέπει να πάρεις εσώρουχα και σερβιέτες γιατί δεν δίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα πριν από περίπου δύο μήνες στο Αρεταίειο. Όταν γεννιέται το μωράκι του φοράνε ένα δικό τους φορμάκι, σαν φουστανάκι, είναι ανοιχτό από κάτω. Έχει πολύ πλάκα. Μετά, επειδή έχεις το μωρό μαζί σου, του φοράς εσύ ό,τι θέλεις. Όταν έρχονται το πρωί να το πάρουν να το κάνουν μπάνιο, σου ζητάνε και καθαρά ρουχαλάκια για να το αλλάξουν. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μαζί σου 6-7 ζιπουνάκια και φορμάκια (μπορεί να λερωθεί μέσα στη μέρα). Επίσης μπορείς να πάρεις τη δική σου κουβετρούλα αγκαλιάς και σεντονάκια αν θέλεις. Για το μωρό δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο. Τα παρέχει όλα το νοσοκομείο. Για εσένα όμως θα πρέπει να πάρεις εσώρουχα και σερβιέτες γιατί δεν δίνουν.

Ευχαριστω παρα παρα πολυ! Να σου ζησει το μωρακι σου!

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

πριν απο λιγες μερες γεννησα στο Ελενα. Ημουν στα λουξ μονοκλινα στον 5ο οροφο κ σκεφτηκα να πω τι σας παρεχουν για οποια κοπελα γεννησει εκει. Σε σας θα δωσουν σερβιετες κ για τις πρωτες μερες κ για μετα, επισης κ πετσετες. Για το μωρο χρειαζεται μονο να εχετε ρουχαλακια. Τα παντα για την αλλαγη του κ το μπανιο του υπαρχουν σε ενα δωματιο που τα εχει ολα. Επισης οποια κοπελα γεννησει τωρα χειμωνα να κραταει ζεστα ρουχαλακια, διοτι τα μωρα χρειαζονται πολυ ζεστη τις πρωτες μερες για να εγκλειματιστουν εξω απο την κοιλιτσα.

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια!!!Μπορει να με βοηθησει καποια κοπελα που εχει γεννησει στο Γέννεσις...σερβιετες λοχειας,εσωρουχα μιας χρησεως,πετσετες προσωπου-μπανιου στα παρεχει το μαιευτηριο και γενικα τι σου παρεχει ή πρεπει να τα εχω μαζι μου στο βαλιτσακι?κ αν στα παρεχει το μαιευτηριο στα χρεωνει επιπλεον ή συμπεριλαμβανονται στην τιμη του δωματιου?επισης ακουσα οτι σε καποιες κλινικες σου ζηταν να εχις μαζι σου νυχτικο για να το φορας την ωρα του τοκετου!ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γέννησε κάποια στο πανεπιστημιακο της Αλεξανδρούπολης? Για το μωράκι τι σου παρέχουν?Πάνες, κορμακια, φορμάκια, κουβερτούλα, αφρόλουτρο κρεμούλα χρειάζονται?Το έχεις συνέχεια στο δωμάτιο το μωρό ή μπορει να το έχουν σε θάλαμο νεογνών (τις ώρες του επισκεπτηρίου π.χ.)?

tEksp3.png?8gzbt5YV
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

παραθετω την λιστα που εχει στην ιστοσελιδα του το Ιασω για την βαλιτσα μαιευτηριου:

Η τσάντα για το μαιευτήριο

 

Σας προτείνουμε η τσάντα που θα πάρετε μαζί σας στο μαιευτήριο να περιλαμβάνει:

 

Για εσάς

 

* Νυχτικά που ανοίγουν μπροστά, ώστε να μπορείτε να θηλάζετε το μωρό σας άνετα.

* Στηθόδεσμους θηλασμού.

* Μια ρόμπα

* Εσώρουχα

* Παντόφλες

* Πετσέτες

* Επιθέματα στήθους.

* Σερβιέτες.

* Λαστέξ ή ζώνη για μετά το τοκετό (αφού συμβουλευτείτε τη μαία).

* Ρούχα και παπούτσια για να βγείτε από το μαιευτήριο.

 

Για την φροντίδα σας

 

* Νεσεσέρ με καλλυντικά (και για ελαφρύ μακιγιάζ)

* Σαμπουάν

* Αφρόλουτρο

* Σαπούνι

* Οδοντόκρεμα

* Οδοντόβουρτσα

* Σφουγγάρι

* Σεσουάρ για τα μαλλιά

 

Για το μωρό σας

 

* Φανελάκι

* Καλτσάκια

* Φορμάκι εξόδου

* Ζακετούλα

* Κουβερτούλα

* Σκουφάκι

* Πάνες

* Port – BeBe

* Βιβλία

 

Μπορείτε επίσης να φέρετε φωτογραφική μηχανή ή κάμερα και οτιδήποτε άλλο νομίζετε ότι θα σας χρειαστεί.

 

Σας συμβουλεύουμε να έχετε προετοιμάσει το παιδικό δωμάτιο, έτσι ώστε όταν επιστρέψετε από το μαιευτήριο να είναι έτοιμο.

 

 

 

το μονο που με προβληματισε ειναι το "πετσετες" δηλαδη δεν εχουν; και τι πετσετες για το μπάνιο μπουρνουζι ή για προσωπο χερια;;;αν γνωριζει καποια κοπελα...

Link to comment
Share on other sites

παραθετω την λιστα που εχει στην ιστοσελιδα του το Ιασω για την βαλιτσα μαιευτηριου:

Η τσάντα για το μαιευτήριο

 

Σας προτείνουμε η τσάντα που θα πάρετε μαζί σας στο μαιευτήριο να περιλαμβάνει:

 

Για εσάς

 

* Νυχτικά που ανοίγουν μπροστά, ώστε να μπορείτε να θηλάζετε το μωρό σας άνετα.

* Στηθόδεσμους θηλασμού.

* Μια ρόμπα

* Εσώρουχα

* Παντόφλες

* Πετσέτες

* Επιθέματα στήθους.

* Σερβιέτες.

* Λαστέξ ή ζώνη για μετά το τοκετό (αφού συμβουλευτείτε τη μαία).

* Ρούχα και παπούτσια για να βγείτε από το μαιευτήριο.

 

Για την φροντίδα σας

 

* Νεσεσέρ με καλλυντικά (και για ελαφρύ μακιγιάζ)

* Σαμπουάν

* Αφρόλουτρο

* Σαπούνι

* Οδοντόκρεμα

* Οδοντόβουρτσα

* Σφουγγάρι

* Σεσουάρ για τα μαλλιά

 

Για το μωρό σας

 

* Φανελάκι

* Καλτσάκια

* Φορμάκι εξόδου

* Ζακετούλα

* Κουβερτούλα

* Σκουφάκι

* Πάνες

* Port – BeBe

* Βιβλία

 

Μπορείτε επίσης να φέρετε φωτογραφική μηχανή ή κάμερα και οτιδήποτε άλλο νομίζετε ότι θα σας χρειαστεί.

 

Σας συμβουλεύουμε να έχετε προετοιμάσει το παιδικό δωμάτιο, έτσι ώστε όταν επιστρέψετε από το μαιευτήριο να είναι έτοιμο.

 

 

 

το μονο που με προβληματισε ειναι το "πετσετες" δηλαδη δεν εχουν; και τι πετσετες για το μπάνιο μπουρνουζι ή για προσωπο χερια;;;αν γνωριζει καποια κοπελα...

 

 

ΛΟΙΠΟΝ... ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟ ΙΑΣΩ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΡΙΚΛΙΝΟ SUPERIOR( ΑΝ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ :

3 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΥΤΖΑΜΕΣ...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΛΕΡΩΘΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ..

ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ

ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ. ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΗΣΕΙΣ ΚΑΤΑΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.

ΕΣΩΡΟΥΧΑ..

ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ..ΦΕΡΝΟΥΝ 2 ΠΑΚΕΤΑ ΤΕΝΑ ΓΑΙΔΟΥΡΟΣΕΡΒΙΕΤΕΣ,ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕΜΙΑΣ.. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΒΑΖΑ 2 ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ,ΕΙΔΙΚΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 2 ΜΕΡΕΣ.

Ρούχα και παπούτσια για να βγείτε από το μαιευτήριο.

ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΟΥ ΔΙΝΟYN

 

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ :

TA ΡΟΥΧΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ.

ΠΑΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΨΙΜΟ.

ΡΟΥΧΙΝΗ ΠΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΤΕ ΠΑΝΩ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

lm1980 Να σου ζήσει το μωράκι σου και σέυχαριστω.. πολυ για την απαντηση... να πάρω και σαγιονάρες για το μπάνιο μήπως έχει νερά; αγόρασα και κάτι βρακάκια μιας χρήσης λες να μου χρειαστούν ; εβαλά και ενα κουτί χαρτομάντηλα μέσα στην βαλίτσα και αντισηπτικό για τα χέρια...

για το μωράκι - επειδή θα κάνω rooming in χρειάζομαι τίποτα πανάκια, γαντακια, μωρομάντηλα στο Ιασώ;

Γενικά έμεινες ευχαριστημένη από το μαιευτήριο το δωμάτιο κλπ;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ετοιμάζω τη βαλίτσα και εγώ αλλά έχω ολίγον τι πελαγώσει:?

Οπότε αν κάποια μπορεί ας μου απαντήσει στις παρακάτω κρίσιμες:lol: ερωτήσεις:

1) Αγόρασα τις τενα lady maxi night για τις πρώτες 1-2 μέρες (Για μετά έχω πάρει κανονικές νυκτός). Κάνουν τη δουλειά τους?

2)Κάπου παραδίπλα στις τενα είδα μια κρέμα, την tena wash cream 3in1 και την πήρα για στεγνό πλύσιμο την πρώτη μέρα. Αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι για όλο το σώμα ή μόνο για απο κάτω:oops:. Ξέρει κάποια πώς χρησιμεύει?

3)Θα γεννήσω προγραμματισμένα 26 μαϊου και σκέφτομαι να πάρω μαζί μόνο σαγιονάρες και όχι παντόφλες σε αντίθεση με οτι βλέπω σε όλες τις λίστες. Ποια η γνώμη σας?

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...