Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ινομυώματα στην εγκυμοσύνη - κατά την διάρκεια της κύησης


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια.Πολυ ωραια η παρεουλα εδω.Ειμαι καινουρια και λεω να θεσω ενα θεματακι που με απασχολει.Ειμαι εγκυος σχεδον 5 μηνων στο δευτερο μωρακι μου και στον πρωτο υπερυχο ο γιατροσ μου μου βρηκε ενα ινομυωμα!!!Εγω σοκαριστικα στην αρχη και αρχισα να κλαιω!!!Φυσικα μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα τραγικο και πως οι περισοτερες γυναικες εχουν και πως δεν επιρεαζει την εγκυμοσυνη.Απλα το παρακολουθουμε και αν ποτε μεγαλωσει το βγαζουμε.Εχω χαλαρωσει πλεον και δεν το σκεφτομαι και πολυ πολυ.Αν εχει καποια απο σας εμπειρια απο κατι τετοιο ή αν εχει κανει επεμβασει για ινομυωμα ασ μου πει.Πως γινετε?Με λαπαροσκοπηση?Αυτα!!!περιμενω σχολια....:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ινομυώματα έχει το 30% των γυναικών μετά τα 30. Είναι πολύ συνηθισμένο. Αναλόγως με τη θέση του έχει και άλλα αποτελέσματα. Αν είναι έξω από τη μήτρα ή μέσα στο τοίχωμά της (υπορρογόνιο ή ενδοτοιχωματικό αντίστοιχα) δεν ενοχλεί μέχρι κάποιο μέγεθος, συνήθως 5 εκατοστά. Αν προβάλει μέσα στη μήτρα αφαιρείται υστεροσκοπικά. Εγώ είχα ινομύωμα 10 εκατοστά εξωτερικό και το έβγαλα με ανοιχτό χειρουργείο λόγω του μεγέθους του. Μέχρι 6-7 εκατοστά μπορεί να αφαιρεθεί λαπαροσκοπικά. Πάντως πολλές φορες δεν τα πειράζουμε καθόλου εφόσον δεν μεγαλώνουν.. Μην ανησυχείς ...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας εγω εχω 1 αποβολη κ μια παλινδρομη σε εξετασεις που εκανα(υστερογραφια)βρεθηκε ενα ινομυωμα 2εκ αλλα εξω απο την μητρα ο γιατρος ειπε λιγο δυσκολο να μας κανει αυτο τις αποβολες κ θα κανουμε κ αλλες εξετασεις αλλα αν δεν βρουμε κατι πιο σοβαρο να σκεφτω το ενδεχομενο να το αφαιρεσουμε με ανοιχτο χειρουργειο ποια ειναι η γνωμη σας εγω δεν θελω να το κανω το χειρουργειο αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος φοβαμαι πολυ οτι εχει σχεση με νυστερια

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα ινομυωμα 4,5εκ*6,50εκ δηλαδη μεγαλο!!!!! το ειχα απο την πρωτη μου εγκυμοσυνη, τοτε το ειδαμε πρωτη φορα και στην εγκυμοσυνη του γιου μου ηταν ηδη αρκετα μεγαλο. βρισκεται εκτος μητρας και δεν ειχα κανενα προβλημα με τις εγκυμοσυνες μου. ο γιατρος μου λεει οτι θα αρχισει να με ενοχλει λογω μεγεθους αλλα δεν συστηνει να αφαιρεθει τωρα. προτιμαει να κανω αν θελω αλλο παιδι και να αφαιρεθει μετα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα ινομυωμα 4,5εκ*6,50εκ δηλαδη μεγαλο!!!!! το ειχα απο την πρωτη μου εγκυμοσυνη, τοτε το ειδαμε πρωτη φορα και στην εγκυμοσυνη του γιου μου ηταν ηδη αρκετα μεγαλο. βρισκεται εκτος μητρας και δεν ειχα κανενα προβλημα με τις εγκυμοσυνες μου. ο γιατρος μου λεει οτι θα αρχισει να με ενοχλει λογω μεγεθους αλλα δεν συστηνει να αφαιρεθει τωρα. προτιμαει να κανω αν θελω αλλο παιδι και να αφαιρεθει μετα.

σε ευχαριστω για την απαντηση κ γω νομιζω οτι ειναι κ πολυ μικρο κ εξω απο την μητρα για να ευθηνεται αυτο για τις δυο αποβολες που ειχα

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου nano79. Κι εμένα η γιατρός μου εντελώς στο άσχετο (στην 3 βδομάδα) χωρίς ποτέ να μου έχει αναφέρει ΤΙΠΟΤΑ (είμαι από την 1η βδομάδα στους υπέρηχους...) μου πέταξε χθες ένα "έχεις και ένα ινομυωμα,το είχαμε δει;" και έμεινα σα χαζή. Μου λεει δε θα υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν ήταν πολύ κατατοπιστική στο αν θα μεγαλώσει, απλώς είπε ότι δε θα δημιουργήσει πρόβλημα :confused: Με ανησύχησε και θα πάρω και δευτερη γνώμη φυσικά! Εσένα μεγάλωσε κι αλλο;Σου δημιουργεί αλλα προβληματα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου nano79. Κι εμένα η γιατρός μου εντελώς στο άσχετο (στην 3 βδομάδα) χωρίς ποτέ να μου έχει αναφέρει ΤΙΠΟΤΑ (είμαι από την 1η βδομάδα στους υπέρηχους...) μου πέταξε χθες ένα "έχεις και ένα ινομυωμα,το είχαμε δει;" και έμεινα σα χαζή. Μου λεει δε θα υπάρχει πρόβλημα αλλά δεν ήταν πολύ κατατοπιστική στο αν θα μεγαλώσει, απλώς είπε ότι δε θα δημιουργήσει πρόβλημα :confused: Με ανησύχησε και θα πάρω και δευτερη γνώμη φυσικά! Εσένα μεγάλωσε κι αλλο;Σου δημιουργεί αλλα προβληματα;

 

μεχρι στιγμης εχει φτασει τα 6 εκατοστα (πριν την εγκυμοσυνη και για 3 χρονια περιπου ηταν σταθερα στα 2 εκατοστα). ειναι ακριβως διπλα στο σακο. τη δευτερα που το ειδαμε μου ειπε οτι θα μεγαλωσει κι αλλο και τον στο τελος του 8ου θα εχει παρει τη τελικη του θεση σε σχεση με το εμβρυο. τοτε θα δουμε και πως θα γινει η γεννα (με τη λιγοτερη δυνατη αιμοραγια).

προβληματα προς το παρον δεν μου εχει δημιουργησει. αλλα μου ειπε η γιατρος οτι δεν πρεπει να κουραζομαι γιατι η κουραση μπορει να προκαλεσει την διογκωση του...

εσενα σε ποιο μεγεθος ειναι?

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης εχει φτασει τα 6 εκατοστα (πριν την εγκυμοσυνη και για 3 χρονια περιπου ηταν σταθερα στα 2 εκατοστα). ειναι ακριβως διπλα στο σακο. τη δευτερα που το ειδαμε μου ειπε οτι θα μεγαλωσει κι αλλο και τον στο τελος του 8ου θα εχει παρει τη τελικη του θεση σε σχεση με το εμβρυο. τοτε θα δουμε και πως θα γινει η γεννα (με τη λιγοτερη δυνατη αιμοραγια).

προβληματα προς το παρον δεν μου εχει δημιουργησει. αλλα μου ειπε η γιατρος οτι δεν πρεπει να κουραζομαι γιατι η κουραση μπορει να προκαλεσει την διογκωση του...

εσενα σε ποιο μεγεθος ειναι?

 

Δεν μου είπε μεγεθος κι εγώ δεν ρώτησα γιατί σάστισα. Δεν είδα και κάτι στον υπέρηχο (δεν ξερω κατά πόσο θα'πρεπε να φαίνεται...). Μου είπε δε θα υπάρχει πρόβλημα και δεν το συνέχισα, βλακωδως...Θα περιμενω να πάω στον άλλο γιατρό να δω τι θα μου πει κι αυτός. Όπως κατάλαβα βεβαια απ'τη δική σου περίπτωση είναι κάτι σημαντικό αν συνεχίσει να μεγαλώνει. Διάβασα και ένα σωρό δυσοίωνα στο ίντερνετ και αστα να πάνε! Ελπίζω μονο να εμφανίστηκε τώρα και να είναι όσο μικρότερο γίνεται και να μη μου το "έκρυβε" η γιατρός γιατί θα την πλακώσω στις σφαλιάρες!:mad:

Link to comment
Share on other sites

οσο μεγαλωνει η μητρα θα μεγαλωνει και αυτο. το θεμα ειναι η θεση του σε σχεση με το εμβρυο. δεν με πανικοβαλε καθολου η γιατρος. απλα μου ειπε να ξεκουραζομαι ακομα περισσοτερο και μου εκοψε τα 2ημερα ταξιδια στην αθηνα με αυτοκινητο για να μην επιβαρυνομαι. κατα τα αλλα δεν αλλαξε κατι. δεν μπορεις να κανεις και κατι. μονο να το παρακολουθεις για να ξερεις που βρισκεται. φαινεται σαν μια σκια στον υπερυχο. ρωτα οπωσδηποτε το μεγεθος σε καθε υπερυχο (αν και η γιατρος λογικα το σημειωνει) για να εχεις ιστορικο(ποσο μεγαλωνει αναμεσα στις επισκεψεις)...

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα.

Είμαι στην 8η βδομάδα κύησης και στο πρώτο υπέρηχο που έκανα (άκουσα και καρδιά τότε) είδε ο γιατρός ένα ινομύωμα 1,6Χ1,4 εκ. Καταλαβαίνετε πόσο στενοχωρήθηκα αφού μέχρι τότε δεν είχα δει ποτέ τίποτα. Στην αρχή στενοχωρήθηκα, τώρα όμως το αντιμετωπίζω και ελπίζω απλά να μην μου δημιουργήσει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη. Η ερώτησή μου όμως είναι η εξής: πως ξέρουμε ότι είναι ένα απλό ινομύωμα και όχι κάποια κακοήθια? Αρκεί ένα υπέρηχο? Δεν χρειάζεται κάποιου τύπου βιοψία? Έχω αγχωθεί πολύ με αυτό το θέμα, μήπως είναι κάτι κακό. Ρώτησα τον γιατρό, μου είπε φυσικά να μην ανησυχώ καθόλου, αλλά όταν το ρώτησα για πιθανή κακοήθια μου είπε: θα σε ανοίξουμε έγκυο που είσαι? Του απάντησα "όχι φυσικά, το καταλαβαίνω", όμως το πρόβλημά μου είναι ότι δεν με κάλυψε. Πείτε μου κι εσείς που έχετε ινομύωμα - ματα, τα εξετάζουμε να δούμε ότι πράγματι δεν είναι κάτι κακό ή αρκούμαστε στην όψη που μας δίνουν από το υπέρηχο.

Σας ευχαριστώ και ελπίζω να μην σας κούρασα. Έχω αγχωθεί...

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σου πω; Εγώ έχω ένα ινομύωμα από τα 30 μου το οποίο αυξομειωνόταν ανάλογα με την περίοδο. Η γιατρός τότε μου είχε πει ότι μπορούμε να το αφήσουμε ή να το βγάλουμε (ήθελε 3500 ευρώ η επέμβαση και δεν την έκανα), μου είπε όμως ότι σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα μεγάλωνε πάρα πολύ και στη θέση που είναι δεν θα μπορούσα να κάνω φυσιολογικό τοκετό, αλλά καισαρική. Και όντως, έμεινα έγκυος, (είμαι 36) αυτό έχει μεγαλώσει πάρα πολύ, είναι γύρω στα 6,οο εκ. τώρα και θα κάνω καισαρική τελικά, αλλά και πάλι δεν την βλέπω ιδιαίτερα ανήσυχη. Μόνο αιμορραγίες φοβούνται που μπορεί να προκαλέσει. Κοίταξε όμως κι εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20344

Έχουν πολλές κοπέλες, οπότε γνώμη μου είναι να μην ανησυχείς, μπορεί και να μην επηρρεάσει σε τίποτα! Καλή εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άρχισε να πονάει τον τελευταίο καιρό! Και στην τελευταία επίσκεψη δεν μπορέσαμε να το μετρήσουμε γιατί είχε κάτσει πάνω του η μπέμπα και το έκρυβε με τα πόδια της!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άρχισε να πονάει τον τελευταίο καιρό! Και στην τελευταία επίσκεψη δεν μπορέσαμε να το μετρήσουμε γιατί είχε κάτσει πάνω του η μπέμπα και το έκρυβε με τα πόδια της!

 

Κάνε υπομονή γιατί τώρα έφτασες στο τέλος. Είσαι πολύ τυχερή που δεν σε έπιασε καμμιά κρίση νωρίτερα όπως εμένα. Ευτυχώς εμένα τώρα ηρέμησε. Πάντως όντως χρειάζεται ξεκούραση. Εμένα μου έχει πεί όσο μπορώ να κάθομαι στο κρεβάτι. Αλλά δεν το τηρώ συνέχεια γιατί πιάνομαι ολόκληρη.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας εγω εχω 1 αποβολη κ μια παλινδρομη σε εξετασεις που εκανα(υστερογραφια)βρεθηκε ενα ινομυωμα 2εκ αλλα εξω απο την μητρα ο γιατρος ειπε λιγο δυσκολο να μας κανει αυτο τις αποβολες κ θα κανουμε κ αλλες εξετασεις αλλα αν δεν βρουμε κατι πιο σοβαρο να σκεφτω το ενδεχομενο να το αφαιρεσουμε με ανοιχτο χειρουργειο ποια ειναι η γνωμη σας εγω δεν θελω να το κανω το χειρουργειο αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος φοβαμαι πολυ οτι εχει σχεση με νυστερια

 

Είναι πολύ μικρό το ινομύωμά σου κι αφού είναι έξω από την μήτρα είναι πολύ δύσκολο να ευθύνεται για τις αποβολές. Και τόσο μικρά ινομυώματα δεν αφαιρούνται, κι αν αφαιρεθούν δεν κάνουν ανοιχτό χειρουργείο. Οπότε μην αγχώνεσαι και πάρε δεύτερη γνώμη. Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να μαγαλώσει με μια εγκυμοσύνη και να ενοχλήσει όπως έγινε με το δικό μου, αλλά αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανησυχώ για το ινομύωμα και την εγκυμοσύνη. Απλά πως είμαι βέβαιη ότι πρόκειται για ινομύωμα και όχι κάτι κακό? Μου το εξασφαλίζει αυτό ένα απλό υπέρηχο? Εκεί είναι το θέμα μου.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εξασφαλίζεσαι με έναν υπέρηχο...

 

στα ινομυώματα που αφαιρούνται γίνεται βιοψία

 

στην πλειοψηφεία των περιπτώσεων δεν είναι κακοήθεια οπότε μην ανησυχείς...

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά συνήθως δεν είναι κακοήθη. Οι αιμορραγίες είναι το πιο συχνό σύμπτωμα που προκαλούν. Στις εγχειρήσεις αφαίρεσης πάνε για βιοψία. Είναι απειροελάχιστο το ποσοστό της κακοήθειας σε ινομυώματα, απ' ότι έχω διαβάσει.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι τα ινομυώματα δεν είναι συνήθως κακοήθη. Δεν ανησυχώ για το ινομύωμα. Ανησυχώ για το εάν πράγματι είναι ινομύωμα...

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στον πρωτο υπερηχο της εγκυμοσυνης εμαθα οτι εχω ινομυωμα. Πραγματι μεγαλωσε και στο τελος εγινε 8 εκ και εκανα καισαρικη αφου εμποδιζε το μωρο να γυρισει. Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι ανησυχητικο και δεν θα με εμπδισει να ξαναμεινω εγκυος. Απ οτι ξερω αν δεν τα βγαλεις , μετα την εμμηνοπαυση συρικνωνονται.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μην ανησυχεις καθολου, τα ινομυωματα ειναι καλοηθη στη συντριπτικη πλειοψηφια τους.

Εγω εχω ένα ινομύωμα γυρω στα 6,5 εκατοστα. Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου εφτασε μεχρι και 11 (!!!) και εμφανιστηκαν και αλλα 2 μικρα. Βεβαια επρεπε να κανω καισαρικη γιατι το παιδι δεν χωρουσε να περασει απο κατω. Μερικους μηνες μετα την γεννα επεστρεψε παλι στο αρχικο του μεγεθος και τα μικρα δεν φαινονται πια στον υπερηχο. Πριν 3 μερες εμαθα οτι ειμαι παλι εγκυος και υποπτευομαι οτι κατι παρομοιο θα συμβει και σε αυτην την εγκυμοσυνη.

Παντως ενας εμπειρος σε υπερηχους γιατρος μπορει να καταλαβει αν ειναι ινομυωμα αυτο που βλεπει η κατι αλλο, οποτε μην ανησυχεις!!!

f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ είμαι Η περίπτωση, αφού το ινομύωμα που είχα (εξωμήτριο ΕΥΤΥΧΩΣ) μεγάλωσε τόσο πολύ στην εγκυμοσύνη, γύρισε ο μίσχος κι άρχισε ν' αυτοκαταστρέφεται, κόντεψε να μου κάνει χοντρή ζημιά (απίστευτος πόνος για 2 24ωρα) και έκανα εγχείριση και το αφαίρεσα μόλις είχα μπει στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης μου!

Είχε φτάσει διάμετρο 14 εκατοστά!

 

Πάντως, κακοήθεια ΔΕΝ είχε! :)

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα.Πριν λιγες μερες ειχα ακατασχετη αιμοραγια(οχι περιοδος) που κρατησε 11 μερες.Πηγα στον γιατρομου για υπερηχο και μου ειπε οτι προερχεται απο ενα ινωμα που υπαρχει στην αριστερη μερια.Μου εδωσε τα ciclacur και μου ειπε να παρω ολο το κουτι.Σε 10 μερες θα ξαναπαω να με δη.Θελω να μου πη αν ξερει καποια κοπελα ποσο μπορει να επηρεασει μια εγκυμοσυνη.Πριν 2 μηνες περιπου επαθα παληνδρομη στις 6 εβδομαδες.Καθε απαντηση ειναι πολυτιμη για μενα....

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα εισαι εγκυος με ινομυωμα αν ναι να σου πω οτι στην εγκυμοσυνη ειχα ενα πριν και τους 2 πρωτουε μηνες απεκτησα αλλα δυο συνολο τρια που τα καταλαβα με αιμοραγια στον δευτερο μηνα , το πρωτο τριμηνο περιμεναμε αν το εμβρυο μεγαλωσει και τα περιορισει για να εξελιχθει η εγκυμοσυνη ολα πηγαν καλα και δεν ξαναειχα αιμοραγια αλλα με προσοχη αρκετη γιατι στην αρχη με καθε κινηση η στεναχωρια ειχα αιμοραγια τωτα προσπαθω για το δευτερο και εχω παλι εινα ινο.. που εμποδιζει και ειμαι παλι στα ιδια ,παντως μην ανησυχεις πιστευω πως ολα θα πανε καλα εγω εκανα καισαρικη και τα εβγαλα και τα τρια στην γεννα

Link to comment
Share on other sites

:PΚαλο μηνα!!Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Παντως οχι τωρα δεν ειμαι εγκυος θα κανω την θεραπεια με τα ciclacur και μετα προχωραω σε εξωσω.Ελπιζω αυτη την φορα να πανε ολα καλα.Σου ευχομαι τα καλυτερα..
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ να σε ρωτησω αυτα τα χαπια που λες ειναι για το ινο.. η για κατι αλλο και προχωρας σε εξωσωματικη εγω εχω την δευτερα ραντεβου γιατι σου ειπα οτι τωρα εχω ενα στην ωοθηκη που δεν αφηνει την ωορηξια να γινει οπως πρεπει και πηρα τρεις μηνες cliomipain k pregnyl αλλα δεν εγινε τιποτα ,:-(:sad: και τωρα παω να δω τι θα γινει για αυτο σε ρωταω για τα χαπια παντως ευχομαι να εισαι τυχερη με την πρωτη ολοψυχα :-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...