Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εδώ και 10 μήνες που γεννήθηκε η μικρή, ο γιος μου (τώρα 34 μηνών) δεν σταματάει να κλαίει χωρίς λόγο, να αντιμιλά , να κάνει σκανταλιές και να χτυπιέται.Το καταλαβαίνω ότι έχασε την αποκλειστικότητα της λατρείας μου (και αυτός και η μικρή "ήρθαν" με εξωσωματικές μετά από χρόνιες προσπάθειες και καταλαβαίνετε την αδυναμία μας) αλλά η μικρούλα είχε κάποια μικροπροβληματάκια υγείας και ήμουν πιο πολύ από πάνω της.Όλα αυτά σε συνδυασμό με την αλλαγή περιβάλλοντος, 2 φορές μέσα σε 5 μήνες (πήγα στην μαμά μου για να γεννήσω και μόλις η μπέμπα έγινε 2 μηνών πήγαμε μετάθεση με τον άντρα μου στην Ορεστιάδα),τσάκισαν τα νεύρα μου και αποδιοργάνωσαν τον μικρό.Κλειστήκαμε στο σπίτι λόγω χειμώνα και του φόβου για ιώσεις και "γρίππες" με αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζω πια το παιδί μου και τον εαυτό μου (νιώθω συνεχώς μελαγχολία έως κατάθλιψη, κλαίω και τρώω συνεχώς).Τα "νεύρα" του παιδιού με έκαναν να τον πάρω αρχικά με "το καλό" αλλά δεν απέδωσε.Μετά του φώναξα και τον χτύπησα κιόλας (είναι απίστευτα πόσο εύκολα σηκώνεις το χέρι αφού το κάνεις την πρώτη φορά).Έκλαιγε αυτός, έκλαιγα πιο πολύ εγώ....από τύψεις.Εγώ που έκανα χίλιες προσευχές να κάνω παιδιά τόσα χρόνια να μην μπορώ να αντιμετωπίσω τις εκρήξεις ενός μωρού 34 μηνών, του πιο πολύτιμου δώρου που μου έκανε ο Θεός!!!!!Θυμώνω με τον εαυτό μου, θυμώνω με το παιδί...Ο άντρας μου λείπει πολλές ώρες και λογικά όλα τα αντιμετωπίζει με διαφορετικό τρόπο.Λέει ότι είμαι υπερβολική και "χαϊδεύει" τον μικρό (ο οποίος απευθύνεται διαρκώς σε αυτόν όταν τον μαλώσω)αλλά τις προάλλες που είχε άδεια διαπίστωσε αυτές τις αναίτιες εκρήξεις και κλάματα.Δεν ξέρω τι να κάνω πια....Σκέφτηκα και τον ψυχίατρο μήπως τελικά είναι δικό πρόβλημα.Αλλά με την μικρή δεν έχω πρόβλημα...Τι να κάνω;;;;;;;;ΒΟΗΘΕΙΑ (πού θα την βρώ;; )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 203
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

Καταρχην ΧΛΑΡΩΣΕ! Ούτε το παιδί σου ούτε εσύ έχετε κάτι περίεργο.

Οι αντιδράσεις του γιού σου είναι ενοχλητικές, δύσκολες και ψυχοφθόρες μεν, φυσιολογικότατες δε.

Η έλευση του νέου μωρού σε συνδυασμό με τις άλλες αλλαγες που ανέφερες σίγουρα τον έχουν αποσυντονίσει. Επίσης υποθέτω ότι η δική σου μη σταθερή συμπεριφορά προς αυτόν του δίνει συνεχώς πατήματα να συνεχίζει. Και είναι και ίδιον της ηλικίας του.

Το ότι είσαι μόνη σου συνέχεια με τα 2 παιδιά επιβαρύνει πολύ την κατάσταση.

Όσο βρίσκεσαι σε αναστάτωση και απελπισία, έχεις λίγες πιθανότητες να ελέγξεις αποτελεσματικά την κατάσταση. Αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι κάποια επεγγελματική ψυχολογική στηριξη (για σένα, όχι για το παιδί), μη διστάζεις. Είναι κρίμα να κάνεις πράγματα και να συμπεριφέρεσαι στα παιδιά σου με τρόπο που δεν θέλεις. Και αυτό πρέπει να το λύσεις εσύ με τον ευατό σου. Ο,τι και αν κάνει το παιδί σου ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ! Είναι παιδί και τώρα μαθαίνει. Από εσένα. Το ότι δεν έχεις πρόβλημα με τη μικρή δε λέει τίποτα. Η μικρή -ακόμα- δεν διεκδικεί με τον ίδιο τρόπο. Θα έρθει όμως και η σειρα της.

Αν αυτό σε ανακουφίζει και τα δικά μου παιδιά έχουν την ίδια περίπου διαφορά, και όντως οι αντιδράσεις του μεγάλου είναι παρόμοιες. Χρειάζεται ΠΟΛΛΗ υπομονή και καλός τρόπος. Η αγριάδα και οι φωνές μόνο εντείνουν και πολλαπλασιάζουν το φαινόμενο. -μην περιμένεις να εξαφανιστεί άμεσα το πρόβλημα πάντως. Ειδικά τώρα που υπάρχει μια παγιωμένη κακή κατάσταση.

Διάβασε και λίγο εδώ

http://parents.org.gr/psych/a42

http://parents.org.gr/psych/a46

http://parents.org.gr/psych/a155

http://parents.org.gr/psych/a125

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Καταρχην ΧΛΑΡΩΣΕ! Ούτε το παιδί σου ούτε εσύ έχετε κάτι περίεργο.

Οι αντιδράσεις του γιού σου είναι ενοχλητικές, δύσκολες και ψυχοφθόρες μεν, φυσιολογικότατες δε.

Η έλευση του νέου μωρού σε συνδυασμό με τις άλλες αλλαγες που ανέφερες σίγουρα τον έχουν αποσυντονίσει. Επίσης υποθέτω ότι η δική σου μη σταθερή συμπεριφορά προς αυτόν του δίνει συνεχώς πατήματα να συνεχίζει. Και είναι και ίδιον της ηλικίας του.

Το ότι είσαι μόνη σου συνέχεια με τα 2 παιδιά επιβαρύνει πολύ την κατάσταση.

Όσο βρίσκεσαι σε αναστάτωση και απελπισία, έχεις λίγες πιθανότητες να ελέγξεις αποτελεσματικά την κατάσταση. Αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι κάποια επεγγελματική ψυχολογική στηριξη (για σένα, όχι για το παιδί), μη διστάζεις. Είναι κρίμα να κάνεις πράγματα και να συμπεριφέρεσαι στα παιδιά σου με τρόπο που δεν θέλεις. Και αυτό πρέπει να το λύσεις εσύ με τον ευατό σου. Ο,τι και αν κάνει το παιδί σου ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ! Είναι παιδί και τώρα μαθαίνει. Από εσένα. Το ότι δεν έχεις πρόβλημα με τη μικρή δε λέει τίποτα. Η μικρή -ακόμα- δεν διεκδικεί με τον ίδιο τρόπο. Θα έρθει όμως και η σειρα της.

Αν αυτό σε ανακουφίζει και τα δικά μου παιδιά έχουν την ίδια περίπου διαφορά, και όντως οι αντιδράσεις του μεγάλου είναι παρόμοιες. Χρειάζεται ΠΟΛΛΗ υπομονή και καλός τρόπος. Η αγριάδα και οι φωνές μόνο εντείνουν και πολλαπλασιάζουν το φαινόμενο. -μην περιμένεις να εξαφανιστεί άμεσα το πρόβλημα πάντως. Ειδικά τώρα που υπάρχει μια παγιωμένη κακή κατάσταση.

Διάβασε και λίγο εδώ

http://parents.org.gr/psych/a42

http://parents.org.gr/psych/a46

http://parents.org.gr/psych/a155

http://parents.org.gr/psych/a125

 

Ευχαριστώ πολύ!Και μόνο που κάποιος με ακούει (διαβάζει) είναι πολύ σημαντικό.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα και από εμενα, ειμαι νεα σε αυτό το το site, αλλα θα ηθελα την γνώμη σας από εσας τις μητερες ή όχι που θα διαβάσετε αυτό το κομμάτι, γνωστής μου το παιδί είναι τριών ετών και δεν μιλά το πήραν είδηση σχετικά νωρίς και για καποιο διάστημα τωρα ακριβώς δεν ξερω πανε σε λογοθεραπευτή, από ότι ξερουμε είναι δύσκολο παιδί από μικρό , κλαιει συνέχεια χτυπα τα πόδια του ξαπλώνει κατω στο πατωμα φωνάζει κλεει οδύρεται για να γίνει το δικό του, ότι και να είναι αυτό, είτε αν πεινάει , ειτε αν θελει να κοιμηθεί είτε αν θελει να παει βόλτα, οι γονείς του έχουν τρελαθει, τον πανε σε γιατρο κάθε εβδομάδα και λενε ότι έχει κανει προοδο, πρωτα δεν πήγενε ότι στον παιδικο σταθμό και ήταν αντικοινωνικό. Σιγά σιγά όμως έμαθε και καθετε ολο και περισοτερο, την πάνα την έχει ακομα αν βοηθά σε κατι αυτό. Είναι ένα παιδί που πιστευω ότι είναι και ανασφαλεις και φοβισμένο, δεν μιλά αλλα καταλαβαίνει απόλυτα, όταν του λες, φερε ένα κουτάλι το φερνει, κλεισε την πορτα το κανει, και για να πούμε του στραβου το δικιο κανει ότι θελει και όποτε το θελει.

Το θεμα είναι ότι δεν μιλά και ολη την ημέρα γκρινιάζει κλαίει και θελει να ασχολούνται συνέχεια μαζί του, και για να γινει αυτό κοπανιεται…

Σας γραφω λιγα από αυτά που εχω δει και που έχω μαθει. Ποια είναι η γνώμη σας πως θα μπορούσε να βοηθηθεί ένα τετοιο παιδί. Ποιο είναι το προβλημα του τελικα. Εχετε ακουσει κατι παρομοιο? Είναι σοβαρο? Θα φτιάξει? Και πως θα παει σχολείο? Τι θα γίνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

gia sas koritsia. 8a h8ela thn gnomh sas kai thn voh8eia sas,

h mikrh mou einai 4 etwn, me provlhmatisi h simperifora ths, otan 8elei kati, fonazei poli kai kleei, prospa8ei mr tetio tropo na perasei to diko ths, outa egw, oute o sizigos mou den thn fonaoume pote, den exw idea pos to io8etise ayth th simpmerifora, den peizei, poli grigora variete ta paixnidia kai den thn aresei kanena paixnidi, den 8elei na vgenei ekso volta, protimaei na katxi sto spiti, na vlepei koinoumena sxedia.

prin na thn pame sto paidiko sta8mo, h8ele poli na paiksei me alla paidia, twra oxi, poli diskola.

sinexia einai 8umomenei kai fonazei poli,

den kserw ti na kanw koritsua. stenaxorieme kai fovamai poli, 8a h8ela thn gnomh sas,

sas evxaristw pou me akousete

Link to comment
Share on other sites

gia sas koritsia. 8a h8ela thn gnomh sas kai thn voh8eia sas,

h mikrh mou einai 4 etwn, me provlhmatisi h simperifora ths, otan 8elei kati, fonazei poli kai kleei, prospa8ei mr tetio tropo na perasei to diko ths, outa egw, oute o sizigos mou den thn fonaoume pote, den exw idea pos to io8etise ayth th simpmerifora, den peizei, poli grigora variete ta paixnidia kai den thn aresei kanena paixnidi, den 8elei na vgenei ekso volta, protimaei na katxi sto spiti, na vlepei koinoumena sxedia.

prin na thn pame sto paidiko sta8mo, h8ele poli na paiksei me alla paidia, twra oxi, poli diskola.

sinexia einai 8umomenei kai fonazei poli,

den kserw ti na kanw koritsua. stenaxorieme kai fovamai poli, 8a h8ela thn gnomh sas,

sas evxaristw pou me akousete

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
gia sas koritsia. 8a h8ela thn gnomh sas kai thn voh8eia sas,

h mikrh mou einai 4 etwn, me provlhmatisi h simperifora ths, otan 8elei kati, fonazei poli kai kleei, prospa8ei mr tetio tropo na perasei to diko ths, outa egw, oute o sizigos mou den thn fonaoume pote, den exw idea pos to io8etise ayth th simpmerifora, den peizei, poli grigora variete ta paixnidia kai den thn aresei kanena paixnidi, den 8elei na vgenei ekso volta, protimaei na katxi sto spiti, na vlepei koinoumena sxedia.

prin na thn pame sto paidiko sta8mo, h8ele poli na paiksei me alla paidia, twra oxi, poli diskola.

sinexia einai 8umomenei kai fonazei poli,

den kserw ti na kanw koritsua. stenaxorieme kai fovamai poli, 8a h8ela thn gnomh sas,

sas evxaristw pou me akousete

εχεις ρωτησει στον σταθμο για την συμπεριφορα της??? μηπως αλλα παιδια της μιλησαν ασχημα η την χτυπησαν??? απο οτι ξερουμε στον σταθμο δυστυχως πολλα παιδια ειναι αρκετα ζωηρα...για παραδειγμα εμενα την δαγκωσε ενα αλλο παιδακι στο χερι....κ ενα αλλο την ειπε "κακια" κ ολα αυτα για ενα παιδι ειναι παρα πολλα....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα σε ολες!

Με απασχολει τις τελευταιες ημερες ενα θεμα με την κορη μου και ειπα να ρωτησω τις γνωμες σας.. Ξεκιναω λοιπον: :)

 

Το Μαρακι ειναι 2,5 ετων. Ξεκινησε παιδικο μεσα προς τελη Μαϊου και μετα τη διακοπη για καλοκαιρινες διακοπες, ξαναξεκινησε στις 12/09.

Ειναι ενα παιδι χαρουμενο, κοινωνικο, αποζητα την επαφη με τα αλλα παιδια. Πριν λιγο καιρο ειχαμε ενα "θεματακι" με την ομιλια μας απο αποψη πως μιλουσε ακαταληπτα και πετουσε που και που γνωριμες λεξουλες. Πλεον εχουμε ελαχιστοποιησει τα ακαταληπτα και μιλαμε με γνωριμες λεξουλες σε σημειο αρκετες φορες να μας καταλαβαινουν και οι υπολοιποι εκτος της μαμας και του μπαμπα. :) Εχουμε φτασει λοιπον σε ενα σημειο που συννενοουμαστε αρκετα καλα καθως πλεον ζητα αυτο που θελει, φερνει αντιρρησεις, συμφωνει, υποδυκνειει και γενικα φερεται οπως τα περισσοτερα παιδακια της ηλικιας της.

Τη Δευτερα ειχαμε συγκεντρωση γονεων στο σταθμο και αφου μιλησαμε για γενικα θεματα, περασαμε και στην αναλυση των οσων εχει "αξιολογησει" ο σταθμος για το παιδι μας στον καθε γονεα προσωπικα. Μου ειπαν τα εξης:

Συμμετεχει στην ταξη και απαντα σε απλες ερωτησεις που γινονται απο τη δασκαλα (π.χ. "ποιο ζωακι ειναι αυτο"; ). Κατονομαζει αντικειμενα και εκτελει απλες εντολες με δυο σκελη (π.χ. "παρε την καρεκλα σου και κατσε σε εκεινο το τραπεζι να φας").

Στο θεμα της ζωγραφικης και των κατασκευων ειναι πολυ μπροστα για την ηλικια της καθως σχηματιζει κυκλο, τριγωνο και τετραγωνο :shock: (ενταξει, οχι τελεια, αλλα καταλαβαινεις ποιο σχημα προσπαθει να αποδωσει). Γνωριζει ολα τα χρωματα και μερικες αποχρωσεις τους και γενικα στο θεμα της χειροτεχνιας και των κατασκευων ειναι πολυ καλη.

Τρωει μονη της τελειως και μαλιστα εντος των οριων που θα θεσει η δασκαλα. Δηλαδη δεν περιμενουν μια ωρα να τελειωσει η Μαρια το γιαουρτι της (π.χ.) αλλα μεχρι να ερθει η ωρα να μαζεψουν πιατακια, η δικια μου εχει αδειασει πολλες φορες και 2 πιατα.

Δεν κανει τσισα στην πανα ΑΛΛΑ δεν ζηταει κιολας να παει τουαλεττα. Αν της το πει η δασκαλα της, πανε μαζι και κανει κανονικα αλλα δεν παει απο μονη της να ζητησει τσισα. Υπαρχουν βεβαια φορες που της φευγουν αλλα το αποδιδουν στο οτι ξεχνιεται πανω στο παιχνιδι. Διευκρινιζω πως δεν εχουμε βγαλει πανες ακομα ουτε στο σπιτι.

Τη βρισκουν ετοιμη στο να κοψει πιπιλα καθως εκει οταν της προτεινανε μια φορα να της δωσουν επειδη κοιτουσε επιμονα ενα αγορακι που φορουσε, απαντησε "οχι, ειμαι μεγαλη".

Στο σχολειο ΔΕΝ μιλαει ακαταληπτα. Οταν δεν μπορει να εκφραστει με λεξεις, σιωπα και προσπαθει να δειξει αυτο που θελει ειτε με το χερι ειτε με αλλους τροπους. Οταν ειναι σιγουρη για τον εαυτο της, μιλα κανονικα και μαλιστα η γλωσσα της παει ροδανι.

Πλεον υπερασπιζεται τον εαυτο της και δεν "χαριζει καστανα" σε οποιο παιδακι παει να την τσιγκλισει, σε αντιθεση με μερικους μηνες πιο πριν που πραγματικα καθοταν και ετρωγε μεχρι και ξυλο απο αλλα παιδακια.

Γενικα απο οσο μου ειπαν δεν εχουν κανενα θεμα και κανενα παραπονο απο το παιδι. Ειναι απολυτα ικανοποιημενοι και μαλιστα τη μετεφεραν στο τμημα με τα παιδακια 3+ καθως βλεπουν πως "τραβαει".

 

Εγω παλι παρατηρω πως το παιδι στο σπιτι ειναι ΠΟΛΥ αντιδραστικο. Ορισμενες απο τις κατακτησεις της τις βλεπω κι εγω εδω (π.χ. ξερω πως τρωει μονη της εδω και αρκετο καιρο και πως τα παει πολυ καλα με τη ζωγραφικη, τα χρωματα, τα σχηματα, τα παζλ κλπ). Απλα εδω αντιδραει πολυ στο θεμα πανα αλλα και στο θεμα πιπιλα.

Και επισης εχει ξεκινησει καποια ΤΡΕΛΑ ξεσπασματα στο στυλ "κοπανιεμαι, ΟΥΡΛΙΑΖΩ, χτυπαω τη μαμα" οταν δεν μου γινεται το δικο μου. Πριν λιγο καιρο απλα εκλαιγε για να γινει αυτο που θελει. Πλεον οταν η Μαρια θυμωνει, ψαχνουμε μερος να κρυφτουμε καθως πεφτουν οι πρωτες ψιλες... :oops:

Π.χ. τωρα το μεσημερι δεν ηθελε να βγαλει τις καλτσες της και ΧΩΡΙΣ να μου το πει, εκανε μια ΚΡΙΣΑΡΑ θυμου επειδη την αγγιξα απλως στο ποδι με σκοπο να της τη βγαλω. :roll:

Ποια η γνωμη σας;

1) Γιατι στο σταθμο δεχεται να βγαλει πανα και να μη φορα πιπιλα ενω στο σπιτι ειναι τελειως διαφορετικη;

2)Τι κανουμε στα νεα ξεσπασματα; :?

 

Συγγνωμη για το "σεντονι", οποιαδηποτε αποψη ευπροσδεκτη!

Ευχαριστω εκ των προτερων! :-D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

επειδη μοιαζουν οι περιπτώσεις μας, η δασκάλα είπε πως στο σχολείο είναι συνεργάσιμη επειδη εκεί δεν ξέρει τα "κουμπια" τους. Εμάς μας έχουν ψυχολογήσει και ξέρουν πως αντιδράμε. Τωρα της κάνω κι εγω εκπλήξεις: δεν θυμωνω όταν κλαιει και γινεται υστερική και έτσι ξεπερνιεται η κρίση σε 5 λεπτάκια και όχι σε 60.

Και η δικιά μας εγινε επιθετική και αγνώριστη εδω και 1,5 μήνα που ξεκίνησε παιδικό και το εψαξα πόλύ το θέμα και με Α τεστ και με ψυχολόγους. Συμπερασμα: ειναι της ηλικίας και λόγω οτι ξεκίνησε σχολείο. Η παιδοψυχίατρος είπε οτι συγκρουονται μέσα της τα συναισθήματα επειδη και θέλει (παιρνάει καλά) και δεν θέλει να πάει σχολείο (φευγει απο την μαμα) γι αυτο αντιδράει περιεργα. Συμβούλεψε υπομονη (τι άλλο).

Στο σχολείο είναι και τα άλλα παιδακια και υπάρχει ανταγωνισμος π.χ. μην με δουν με πιπιλα/πανα αλλά πιστευω οτι δυστυχως αντιγράφουν και καποιες κακες συμπεριφορές π.χ. χτυπήματα κατι που δεν εκανε η δικια μου πριν. Υπομονή και αγγαλίτσες :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!

Κι εγω πλεον δεν φωναζω, το μεσημερι για παραδειγμα, την πηρα αγκαλια και της ελεγα με ηρεμη φωνη "καταλαβαινω πως εισαι κουρασμενη και αισθανεσαι εκνευρισμο, βοηθησε με να σε ντυσω για να πιουμε νερακι και να πεσεις για υπνο να ξεκουραστεις" αλλα δυστυχως το μονο που καταφερα ηταν να φαω 5 μπουνιδια μες στα μουτρα και να στρωσω επιδερμιδα :oops: Στο τελος την αφησα στον καναπε και αφου ωρυοταν και κοπανιοταν σαν χταποδι για κανενα 5λεπτο, ηρθε στην κουζινα που καθομουν και μου ειπε κλαιγοντας "συνωμη μαμα" :(

Εν τελει μεσα σε 5 λεπτα, ειχαμε αλλαξει, ειχαμε πιει νερο, ειχαμε πλυνει χερια και προσωπο και ηταν στο κρεβατι της. Απλα εγω για να συνελθω απο ολη αυτη την υστερια και την επιθεση, εχω κανει μισο πακετο τσιγαρα.

Οπως και να 'χει σε ευχαριστω και παλι πολυ που μου απαντησες! :D

Καλο κουραγιο και σε εσας!!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

ετσι μαζι ενωμενες μαμαδες! Κι εγω αν και ειμουν πολύ σχολαστική με καθαριοτητα, ρουχα παπούτσια, πλέον εχω βάλει πολυυυυυυυυυυυυυυ νερο στο κρασί μου. Αρνειται να πλένει ακομα και τα χερια. Την προηγουμενη εβδομαδα δεν εβγαζε ουτε παπούτσια. Αυτην, τα βγαζει μόνη της και κοιμόμαστε αμέσως, με τα ίδια ρούχα και απλυτη :oops: προκειμενου να γλυτωσω τις υστερίες. Ευτυχως κοιμόμαστε σε αλλο κρεβατι το βραδυ οπότε δεν με πολυνοιαζει. Το βραδυ θελει να κοιμηθει με το βρακί και χωρις κουβερτα :eek::shock: Οποτε την ντυνω και την σκεπάζω μολις κοιμηθει :rolleyes: Τι αλλο θα κανουμε ? Αγωνιστικους χαιρετισμούς και ελπίζω να επανελθουν συντομα και να προσαρμοστούν

Link to comment
Share on other sites

Αγαπούλα μου, το μόνο που μπορώ να σου πω, είναι .....υπομονή.:rolleyes:

 

Δυστυχώς αυτή είναι φάση που την περνάνε πολλά παιδάκια όταν πάνε για πρώτη φορά σταθμό.

 

Δεν μπορώ να σου περιγράψω τι μεγαλειώδεις στιγμές έζησα πέρισυ.:rolleyes:

Από ξύλο, χόρτασα. Μάζεψα για να έχω στην καβάντζα...

Από φωνές, υστερίες, φτάνει να σου πω ότι πλέον υποφέρω από ..ωτίτιδα.

Και ξέρεις, αυτό γινόταν μόνο σε εμένα.

Σε κανέναν άλλο δεν αντιδρούσε έτσι...:rolleyes:

Είμαι σίγουρη ότι σου έφτιαξα τη μερα...

Ομως σου φύλαξα το καλύτερο για το τέλος.

ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ. Μπορεί να σου αφήσει κάνα μαυρισμένο μάτι ενθύμιο, αλλά θα περάσει....:lol:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αντιδρα ετσι σε σενα ματια γιατι εισαι η μανα της και γιατι σε σενα 'περισσευει' να το κανει. Σε εμπιστευεται και ξερει οτι μπορει να αφεθει μπροστα σου γιατι δεν θα αφησεις να παθει κατι κακο. Με τους ξενους παντα αγγελουδια ειναι οχι για να σου κανουν το χατηρι για να φανεις εσυ σπουδαια ως μανα (και εγω και η Σουλα) αλλα γιατι με τους ξενους φοβουνται να ειναι ελευθερα. Να ειναι ο εαυτος τους. Ολα τα ζουρλα θα τα δεις να δοκιμαζονται πανω σου.

 

Για του λογου το αληθες σημερα πριν την βαλω για υπνο μου κοτσαρισε ενα τεραστιο βιβλιο καπελο για να δει αν ποναω και αν θα στεναχωρηθω..........ναι μαλιστα.....παρε την μελανια στο μπρατσο και περπατα........;)

 

Θα μαλιασω να στο λεω......το μικρο σου ειναι ενα ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικο, κοινωνικο, ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ και πανω απο ολα πανεμορφο κοριτσακι. Κουλ ιτ μαμα........:D

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Για του λογου το αληθες σημερα πριν την βαλω για υπνο μου κοτσαρισε ενα τεραστιο βιβλιο καπελο για να δει αν ποναω και αν θα στεναχωρηθω..........ναι μαλιστα.....παρε την μελανια στο μπρατσο και περπατα........;)

 

Τουλάχιστον, το καπέλο σου πήγαινε???:lol:

 

Συμφωνώ σε αυτά που είπες. Και δεν θυμάμαι ποιος το είπε, αλλά όντως τα μικρά μας, λέει κάνουν τα χειρότερα πράγματα στον μοναδικό άνθρωπο που εμπιστεύονται και είναι σίγουρα (νοιώθουν ασφαλή) ότι δεν θα αφήσει να πάθουν τίποτα κακό, ότι βλακεία και να κάνουν.

Και δεν θα πάψει να τα αγαπάει, ότι και να γίνει.. Και αυτό ο άνθρωπος δεν είναι άλλος από ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥΣ...:wink:

Φιλάκια γλυκιά μανούλα του Φλεβάρη....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει... τώρα παρηγορήσατε κι εμένα χαχαχα Το ξυλο όλο... εγώ το τρώω!!! :lol: :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :;)

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΗΡΙΑΚΙ.!!!

ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟΥΣ 25 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΜΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΙ.."ΑΑΑΑΑ"... ΠΕΡΝΕΙ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ Η ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ..

ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΝΟΟΥΜΕ Η ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΙΜΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..

Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΧΕΙ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ :confused:

Link to comment
Share on other sites

KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :;)

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΗΡΙΑΚΙ.!!!

ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟΥΣ 25 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΤΩ ΜΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΕΙ.."ΑΑΑΑΑ"... ΠΕΡΝΕΙ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΤΩ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ Η ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ..

ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΝΟΟΥΜΕ Η ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΙΜΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..

Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΧΕΙ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ :confused:

Ρούλα, τα περισσότερα παιδάκια σε αυτην την ηλικία περνάνε από αυτη τη φάση.

Αυτό συμβαίνει κυρίως, γιατί αρχίζει πλέον να μεγαλώνει και να θελει να κάνει πολλά πράγματα μόνο του, τα οποία προς το παρόν δεν καταφέρνει. Αυτό το αφήνει με αισθήματα θυμου και απογοήτευσης.

Και ο καλύτερος τρόπος να εκτονωθεί είναι αυτός!!

Αν επιπλέον ξεκίνησε και παδικο σταθμό, βάλτο και αυτό μέσα ως επιβαρυντικο παράγοντα.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω να κάνεις, εκτός από υπομονή και να κρατάς άμυνα (μη σου'ρθει και τίποτα καπέλο...:-D)

Είναι άλλη μία φάση που περνάει.....:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και ο γιος μου, 27 μηνων, "μεταλλαχθηκε" με το που ξεκινησε παιδικο.

Εκει που ηταν ενα παιδακι μες στο γελιο και τη χαρα εγινε νευρικος , γκρινιαρης και αντιδραστικος.Μιλαμε για τεραστια διαφορα.

Δεν θελει να φαει, να κοιμηθει, να κανει μπανιο κλπ κλπ.

Ενω στον παιδικο ειναι πολυ συνεργασιμος, πηγενει παντα με ορεξη και δεν θελει να φυγει, στο σπιτι εχει γινει αγνωριστος.

Αφηστε που ειναι συνεχεια αρρωστος εδω και 1,5 μηνα.

 

Πιστευετε οτι η αλλαγη στην συμπεριφορα του οφειλεται στο οτι ξεκινησε "σχολειο" η ειναι φαση της ηλικιας του?

 

Κανω τη σκεψη να τον σταματησω απο τον παιδικο μια και εχω τη μαμα μου για να τον προσεχει οταν δουλευω και να τον στειλω του χρονου, που θα ειναι μεγαλυτερος και ισως πιο ετοιμος .

 

Εσεις τι νομιζετε? Να σημειωσω οτι τον πηγενω για 4 ωρες ,αλλα γενικα το καθημερινο μας προγραμμα εχει αλλαξει πολυ λογω παιδικου.( πχ ωρες υπνου, φαγητου κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Και ο γιος μου, 27 μηνων, "μεταλλαχθηκε" με το που ξεκινησε παιδικο.

Εκει που ηταν ενα παιδακι μες στο γελιο και τη χαρα εγινε νευρικος , γκρινιαρης και αντιδραστικος.Μιλαμε για τεραστια διαφορα.

Δεν θελει να φαει, να κοιμηθει, να κανει μπανιο κλπ κλπ.

Ενω στον παιδικο ειναι πολυ συνεργασιμος, πηγενει παντα με ορεξη και δεν θελει να φυγει, στο σπιτι εχει γινει αγνωριστος.

Αφηστε που ειναι συνεχεια αρρωστος εδω και 1,5 μηνα.

 

Πιστευετε οτι η αλλαγη στην συμπεριφορα του οφειλεται στο οτι ξεκινησε "σχολειο" η ειναι φαση της ηλικιας του?

 

Κανω τη σκεψη να τον σταματησω απο τον παιδικο μια και εχω τη μαμα μου για να τον προσεχει οταν δουλευω και να τον στειλω του χρονου, που θα ειναι μεγαλυτερος και ισως πιο ετοιμος .

 

Εσεις τι νομιζετε? Να σημειωσω οτι τον πηγενω για 4 ωρες ,αλλα γενικα το καθημερινο μας προγραμμα εχει αλλαξει πολυ λογω παιδικου.( πχ ωρες υπνου, φαγητου κλπ)

Οπως λέω και πιο πριν, σίγουρα παίζουν και τα 2 ρόλο. Και η ηλικία, και ο παιδικός. Το τι θα κάνεις, είναι δική σου απόφαση. Πάντως τη φαση με τα πείσματα, όλα την περνάνε, άσχετα άν πηγαίνουν σταθμό ή όχι. Απλώς ο σταθμός μερικά τα επιβαρύνει περισσότερο.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και ο γιος μου, 27 μηνων, "μεταλλαχθηκε" με το που ξεκινησε παιδικο.

Εκει που ηταν ενα παιδακι μες στο γελιο και τη χαρα εγινε νευρικος , γκρινιαρης και αντιδραστικος.Μιλαμε για τεραστια διαφορα.

Δεν θελει να φαει, να κοιμηθει, να κανει μπανιο κλπ κλπ.

Ενω στον παιδικο ειναι πολυ συνεργασιμος, πηγενει παντα με ορεξη και δεν θελει να φυγει, στο σπιτι εχει γινει αγνωριστος.

Αφηστε που ειναι συνεχεια αρρωστος εδω και 1,5 μηνα.

 

Πιστευετε οτι η αλλαγη στην συμπεριφορα του οφειλεται στο οτι ξεκινησε "σχολειο" η ειναι φαση της ηλικιας του?

 

Κανω τη σκεψη να τον σταματησω απο τον παιδικο μια και εχω τη μαμα μου για να τον προσεχει οταν δουλευω και να τον στειλω του χρονου, που θα ειναι μεγαλυτερος και ισως πιο ετοιμος .

 

Εσεις τι νομιζετε? Να σημειωσω οτι τον πηγενω για 4 ωρες ,αλλα γενικα το καθημερινο μας προγραμμα εχει αλλαξει πολυ λογω παιδικου.( πχ ωρες υπνου, φαγητου κλπ)

 

Οτι θα αρρωσταινει αυτο ειναι το αναμενομενο...αν κ οχι παντα σιγουρο...Καλο του κανει απο τη μια..περνει αντισωματα (κ ταλαιπωρει εσας...)

 

 

Ειναι λιγο γενικα αυτα που γραφεις...Τι κανει που δεν εκανε σε συγκεκριμενη φαση?Επισης εαν δεν εχει προβλημα με το σχολειο,δεν υπαρχει λογος να κλεισεις το παιδι στο σπιτι για ποιο λογο?Για να ξαναγινει το ησυχο παιδι?Να θυσιασεις τη διασκεδαση του για να τον κανει οπως πριν?Ποιος εγκυαται πως θα πετυχει?

 

Μπορει να ξασπαθισε το παιδακι κ να διεκδικει..Μπορει να παιζει ρολο το σχολειο ναι...αλλα σιγουρα ειναι κ φαση που περνανε οοοολα τα παιδια!οσο μπορεις προσπαθησε να εχεις διαλογο κ να καταλαβεις γιατι το κανει αυτο τη καθε στιγμη,οσο μπορεις βεβαια γιατι με δουλεια δε θα σαι κ ξεκουραστη!Αν καταλαβεις γιατι το κανει μπορεις κ να το διορθωσεις...Δε μπορω να σε βοηθησω γιατι δε ξερω τη κατασταση κ για τι πραγμα ακριβως μιλας ωστε να σου δωσω πιο ειδικες οδηγειες..

 

Παντως αν θελεις..συζητησε το με τη κυρια του,δεν ειναι κακο...ολοι το κανουνε κ ισως σε βοηθησει πολυ...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σας..

Υποθετω οτι καποια παιδακια ειναι οντως ποιο νευρικα απο καποια αλλα αλλα αυτος εδω δεν εχει ορια...

Σκεφτομαι οτι ισως τον εχουμε παραχαϊδεψει και ισως και να φταιει κι αυτο.

Οποτε εχω ξεκινησει καπως να τον "μαλωνω" οταν κανει νευρα και καποια αλλα που βλεπω οτι τα κανει επιτηδες...

Κ πανω σ'αυτο θα ηθελα την βοηθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

Το παιδάκι σου διανύει τα terrible two... πίστεψέ με... κανένα δεν έχει όρια σε αυτή την ηλικία... για την ακρίβεια αυτό ακριβως δοκιμάζουν: τα όριά τους και τα όριά μας! Με το να το μαλώνεις δεν κερδίζεις και πολλά αφού κερδίζει έστω και αρνητικά την προσοχή σου. Ρίξε μια ματιά στο σάιτ... όχι στο φόρουμ.. έχει διάφορα άρθρα για το πως αντιμετωπίζουμε την 'επιθετική' συμπεριφορά και τα terrible two :)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια τυχαία επεσα στο θεμα που τελικα ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΜΕΣΑ. Ο μικρος μου ειναι 2,5 σχεδον και παρουσιαζει ολα αυτα τα συμπτωματα . Νευρα, γκρινια, φωνες, θυμος, πεισμα, εγωισμος . Ολοι μου λενε οτι οφειλεται στο οτι ηρθε το νεο μωρο στο σπιτι αλλα εγω ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι αυτο..... δηλαδη η ηλικια των 2 ετων ειναι οροσημη σε κατι? συμβαινει κατι ? υπαρχει κατι που μπορω να διαβασω η να με παραπεμψετε σε κατι που εχετε διαβασει εσεις να το δω και εγω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...