Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εμάς όταν είπαμε να κάνουμε το πρώτο εμβόλιο και μιλήσαμε με τον ομοιοπαθητικό μας είπε να πάρουμε thuja προληπτικά. Νομίζω απενεργοποιεί τον υδράργυρο. Άλλα όντως όταν ρωτήσαμε έναν άλλο γιατρό από το ίδιο κέντρο μας είπε δεν είναι 100% σίγουρο ότι κάνει κάτι....

Να σας πω την αμαρτία μου εγω του δίνω πάντα προ εμβολίου, από τους δύο γιατρούς εννοείται εμπιστεύομαι περισσότερο τον Κ. που έχει ασχοληθεί με το θέμα....εξάλλου κακό δεν πρόκειται να πάθει οπότε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όσο και αν είναι βαριές οι περιπτώσεις αυτές τις βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσες. Δηλαδή τι μπορεί να προσφέρει η ομοιοπαθητική στα .. τελευταία στάδια. Θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα αν μπορείς (με ότι τρόπο θα ήθελες).

Φαντάζομαι πως έχεις διαβάσει http://www.vithoulkas.com/el/component/content/article/2159-euthanasia-and-homeopathy.html

 

έχει όντως ενδιαφέρον. Από την άλλη όταν βλέπεις τον πόνο τον ίδιο μπροστά σου εύκολα λοξοκοιτάς προς μορφίνη μεριά. Ειδικά αν πρόκειται για άλλον και όχι για εσένα.

 

tsioubal, δύσκολη πίστα περνάτε. Όταν ήμουν σε αντίστοιχη θέση δεν είχα τη δυνατότητα να προτείνω εναλλακτικές προσεγγίσεις όχι για ίαση ούτε για ανακούφιση κι έχω πολλές ενοχές. Αν θέλεις πες μου τι βλέπεις (όχι ότι θα είναι γενικεύσιμο, απλά ως εμπειρία) ως προς την ποιότητα ζωής. Αν φυσικά θέλεις.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερώσω, απλώς θέλει χρόνο. Για την ώρα αυτό που έχουμε διαπιστώσει είναι πως παρά τη μεγάλη τοξικότητα της χημειοθεραπείας,οι παρενέργειες είναι ακόμα ανεκτές (όσο μπορεί να φανταστεί κανείς).Δυστυχώς αντιμετωπίζεται ένα από τα χειρότερα είδη (περιτόναιου) και έχει γίνει μόνο μία χημειοθεραπεία μέχρι στιγμής, δηλαδή είναι ακόμα στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

εμάς όταν είπαμε να κάνουμε το πρώτο εμβόλιο και μιλήσαμε με τον ομοιοπαθητικό μας είπε να πάρουμε thuja προληπτικά. Νομίζω απενεργοποιεί τον υδράργυρο.

λάθοσ αγαπητη μου δεν απενεργοποιεί τον υδράργυρο το παίρνουμε όταν είμαστε άτομα "κλειστά, συγκρατημένα και επιφυλακτικά, εγωϊστικά και χωρίς ιδιαίτερες συναισθηματικές προσκολήσεις, με έμμονες ιδέες. Παρουσιάζουν κονδυλώματα, μυρμηγκιές, ογκίδια όλων των ειδών, ιστορικό γονόρροιας. Συχνά έχουν σκληρά και ξηρά μαλλιά (χωρίς ελαστικότητα), λιπαρό δέρμα, και γενικά χειροτερεύουν με το κρεμμύδι."

χειροτερεύει το παιδί σου με το κρεμμύδι ναι η όχι;;; πες μου τώρα...

 

πηγή:http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=thuja

Link to comment
Share on other sites

αυτο που παραθετεις Μαριαλ δεν αποκλειει το να κανει πιο ηπιες τις επιδρασεις του εμβολιου,δε ξερω αν απενεργοποιεί τον υδράργυρο οπως το αναφερει η κοπελα παραπανω ....

δες λιγο εδω.....Εμβολιασμός, μετά από: Antimonium tartaricum (όταν η Thuja απο*τυγ*χάνει και η Silica δεν ενδείκνυται). http://www.altersimilia.gr/information.php?info_id=36

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λάθοσ αγαπητη μου δεν απενεργοποιεί τον υδράργυρο το παίρνουμε όταν είμαστε άτομα "κλειστά, συγκρατημένα και επιφυλακτικά, εγωϊστικά και χωρίς ιδιαίτερες συναισθηματικές προσκολήσεις, με έμμονες ιδέες. Παρουσιάζουν κονδυλώματα, μυρμηγκιές, ογκίδια όλων των ειδών, ιστορικό γονόρροιας. Συχνά έχουν σκληρά και ξηρά μαλλιά (χωρίς ελαστικότητα), λιπαρό δέρμα, και γενικά χειροτερεύουν με το κρεμμύδι."

χειροτερεύει το παιδί σου με το κρεμμύδι ναι η όχι;;; πες μου τώρα...

 

πηγή:http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=thuja

 

 

Βάλε και το υπόλοιπο για να το διαβάσει όλο όποιος ενδιαφέρεται.

 

(Συγνώμη για την παρέμβαση... συνεχίστε)

 

Σημείωση: οι παραπάνω πληροφορίες για το ομοιοπαθητικό φάρμακο Thuja είναι καθαρά ενδεικτικές, προς πληροφόρηση των ασθενών για τη φύση του φαρμάκου. Δεν συνιστάται να παίρνετε ομοιοπαθητικά φάρμακα χωρίς την καθοδήγηση ομοιοπαθητικού γιατρού.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

παιδια, μετα απο καιρο επανερχομαι και αφου πω καλο φθινοπωρο σε ολους, να ρωτησω αν καποιος ξερει ομοιπαθητικο στην Κερκυρα, καθοτι πια μενουμε εδω - κριμα, δε θα σας δω, τουλαχιστον εφετος- και ψαχνω να βρω γιατρο...δε θα ειναι ευκολο να πηγαινοερχομαστε Αθηνα με τα μικρα για τον Κ.

 

Αν και καθυστερημένα σου απαντάω ότι υπάρχει σίγουρα ομοιοπαθητικός γιατρός στην Κέρκυρα. Τον είχα βρει στο ίντερνετ περσυ το καλοκαίρι που είχαμε πάει διακοπές και τον είχα πάρει τηλ για να μου πει πού βρίσκω όμοιο φαρμακείο. Τώρα δεν τον βρίσκω όμως στην επίσημη σελίδα, δεν ξέρω γιατί. Μπορείς να πάς σε κάποιο φαρμακείο που πουλάει ομοιο και να τους ρωτήσεις. Αυτοί σίγουρα θα ξέρουν.

 

αχ νομιζω δεν με καταλαβατε:roll::mrgreen: θα στειλω στη soevan προσωπικο μειλ (η κ σε ολες, στη λιστα ειστε!) για τις σκεψεις ΜΟΥ σε σχεση με τον επιλεκτικο εμβολιασμο , δυστυχως δεν εχω κατι χρησιμο στα χερια μου να προτεινω αυτη τη στιγμη!!μονο αποριες και αμφιβολιες!!!

 

Κι εγώ κορίτσια σκέφτομαι μήπως κάνω μεμονωμένο του τετάνου. Φοβάμαι όταν παίζει με χωματα και χαλίκια μήπως κοπεί πουθενά και δεν το δω άμεσα.

Στείλτε και σε μένα, γιατί με έχετε βγάλει από την λίστα :(

 

Καλησπέρα. Ο άντρας μου κάνει ομοιοπαθητική και στην τελευταία επίσκεψη, ο γιατρός του έδωσε κάτι χάπια για τα παιδιά τα οποία πρέπει να τα παίρνουν κάθε δώδεκα μέρες νηστικοί. Το μόνο που του είπε είναι να μην κάνουμε το εμβόλιο της γρίπης, και να μην τους δώσουμε κορτιζόνη. Ο μεγάλος ήταν μια εβδομάδα άρρωστος με φαρυγγίτιδα και υψηλό πυρετό. Πήρε κανονικά αντιπυρετικά, ντεπόν και αλγκοφρέν και αντιβίωση. Επειδή είμαι παντελώς άσχετη με την ομοιοπαθητική, αλλά και δεν μπορούσα να βρω τον ομοιοπαθητικό το προηγούμενο σαββατοκύριακο, τελικά ισχύουν τα χάπια ή τα παίρνουν άδικα?

Αυτή δεν είναι σωστή αντιμετώπιση κατά την γνώμη μου. Ο γιατρός πρέπει να πάρει κανονικά το ιστορικό και μετά να συνταγογραφήσει.

 

Όσο για την φαρυγγίτιδα, θα μπορούσατε να το παλέψετε ομοιοπαθητικά με έναν σωστό γιατρό. Να σου πω ότι πριν 2 βδομάδες έπαθα πυώδη αμυγδαλίτιδα. Πήρα τον γιατρό μου που ξέρει το ιστορικό μου, μου έδωσε ένα φάρμακο όμοιο. Εγώ χειροτέρευσα! Τον ενημερώνω τηλεφωνικά και μου το άλλαξε. Μέσα σε 2 ώρες σταμάτησε να με πονάει το σώμα μου. Στις 3 μέρες ήμουν καλά! Και παρένθεση ότι η κλασική παθολόγος που έκανε την διάγνωση μου έδωσε αντιβίωση την οποία φυσικά δεν αγόρασα καν!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

+1 στα παραπάνω.

.... Να σου πω ότι πριν 2 βδομάδες έπαθα πυώδη αμυγδαλίτιδα. Πήρα τον γιατρό μου που ξέρει το ιστορικό μου' date=' μου έδωσε ένα φάρμακο όμοιο. Εγώ χειροτέρευσα! Τον ενημερώνω τηλεφωνικά και μου το άλλαξε. Μέσα σε 2 ώρες σταμάτησε να με πονάει το σώμα μου. Στις 3 μέρες ήμουν καλά! Και παρένθεση ότι η κλασική παθολόγος που έκανε την διάγνωση μου έδωσε αντιβίωση την οποία φυσικά δεν αγόρασα καν![/quote']

Το τελευταίο σοβαρό που έπαθα ήταν και για μένα πυώδη αμυγδαλίτιδα.

2,5 μέρες ήμουν με λάθος ομοιοπαθητικό, σταθερή κατάσταση με 39,0-39,5 πυρετό, μετά διόρθωση φαρμάκου, άμεση βελτίωση και από τότε - 3 χρόνια - τίποτα ιδιαίτερο :)

Αν είχα ξαναπάρει αντιβίωση (το 2008 πήρα μπόλικες λόγω χειρουργείου) πιστεύω πως θα είχα κυλίσει ξανά.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Are Antibiotics Necessary for Strep Throat?

 

Even WebMD states that antibiotics arenʼt really needed for strep after all.

“Strep throat will go away in 3 to 7 days with or without treatment. Doctors usually treat strep throat with antibiotics even though they may not make you well faster.”

 

Ούτε συμβατική αλλά ούτε και ομοιοπαθητική θεραπεία είναι πάντα απαραίτητη.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote name=mesastoura;2184799Το τελευταίο σοβαρό που έπαθα ήταν και για μένα πυώδη αμυγδαλίτιδα.

2' date='5 μέρες ήμουν με λάθος ομοιοπαθητικό, σταθερή κατάσταση με 39,0-39,5 πυρετό, μετά διόρθωση φαρμάκου, άμεση βελτίωση και από τότε - 3 χρόνια - τίποτα ιδιαίτερο :)

[/quote]

Εσύ τουλάχιστον κάνεις και υψηλούς πυρετούς. Εγώ έχω χάσει χρόνια τώρα αυτήν την ικανότητα. :( Αν είμαι τυχερή κανά 37,2 (στα πολύ χάλια μου εννοείται)

 

Are Antibiotics Necessary for Strep Throat?

Ούτε συμβατική αλλά ούτε και ομοιοπαθητική θεραπεία είναι πάντα απαραίτητη.

Δεκτό βρε Rosie μου ότι γίνεται! Αλλά με δύο παιδιά (ή και ένα μόνο) και να μην μπορείς να φας τιποτα απολύτως, γιατί ακόμα και η κατάποση του σάλιου είναι απίστευτα επώδυνη, πώς να ανταπεξέλθεις στην απαιτητική καθημερινότητα?

Γενικά είμαι υπέρ ό,τι μπορεί να αντιμετωπίσει ο οργανισμός μόνος του να τον αφήνουμε, αλλά για όλα υπάρχουν κάποια όρια και εμένα η πυώδης αμυγδαλίτιδα πραγματικά τις ξεπερναει τις αντοχές μου! :)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μα κοριτσάκι μου δεν σε έκρινα που πήρες φάρμακο.

Ξέρω πολύ καλά τι θα πει πόνος στις αμυγδαλές, με πονάνε οι δικές μου κατά διαστήματα χρόνια τώρα και πραγματικά υποφέρω. Και δεν αντέχω τον πόνο, συχνά παίρνω παυσίπονα, αν και δεν πήρα ποτέ αντιβίωση ή ομοιοπαθητικό (γιατί δεν έχω χρόνο και κουράγιο να πάω στο γιατρό), μόνο εχινάκεια.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, όπως αναφέρει και το άρθρο που παρέθεσα, η αμυγδαλίτιδα περνάει και από μόνη της, ξεκινώντας από την τρίτη κιόλας μέρα όπως στην περίπτωσή σου. Οπότε μήπως δεν ήτανε το ομοιοπαθητικό που έκανε το θαύμα;

 

Γενικά άρχισα να αμφισβητώ πολύ την ομοιοπαθητική τελευταία, με διάφορα που διάβασα και άκουσα, και τους ομοιοπαθητικούς γιατρούς ακόμη περισσότερο.

Ο οργανισμός μας έχει απίστευτη ικανότητα να ξεπερνάει μόνος του τις αρρώστιες χωρίς τη βοήθεια κάποιου φαρμάκου. Απλά συνηθίσαμε τόσο πολύ με τη συμβατική ιατρική να παίρνουμε "κάτι" που πολλές φορές αντικαθιστούμε τα συμβατικά φάρμακα με τα ομοιοπαθητικά χωρίς να σκεφτόμαστε και πολύ.

Και αναρωτιέμαι, αν δεν έδινα το χ σκεύασμα για παράδειγμα στην κόρη μου για τη βροχίτιδα τι θα γινότανε; Δεν θα το ξεπερνούσε και μόνη της;

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Γενικά άρχισα να αμφισβητώ πολύ την ομοιοπαθητική τελευταία, με διάφορα που διάβασα και άκουσα, και τους ομοιοπαθητικούς γιατρούς ακόμη περισσότερο.

 

Και τότε βρε Rosie μου πως εξηγείς

το φαινόμενο της κόρης μου το περασμένο χειμώνα

 

που την έπιανε κατά καιρούς αλλεργικός ξερόβηχας την νύχτα

και με το που πέρναμε ομοιο φάρμακο της κοβόταν μαχαίρι???

 

Μην μου πεις "ανθυποβολή"

σε 3,5 χρονών παιδάκι! :roll:

 

Εγώ πιστεύω (το είχε πει και ο mesastoura)

οτι η ομοιοπαθητική έχει καλύτερα και πιο άμεσα αποτελέσματα

στα παιδιά, παρά σε εμάς.

 

Αν και ως εγκυμονούσα πήρα oμοιοπαθητικό

για 2 φορές που είχα βήχα

και μου κόπηκε μαχαίρι μέσα σε 2 μέρες!!

 

Όλα σύμπτωση είναι?

Δηλαδή θα γινόταν καλά έτσι κι αλλιώς και...εντελώς τυχαία

γίνεται καλά πάντα αμέσως μετά το ομοιοπαθητικό φάρμακο?

Link to comment
Share on other sites

Kαι τα αντιβηχικά καταστέλνουν το βήχα, αυτό δεν μου λέει κάτι.

Ο βήχας δεν πρέπει να καταστέλνεται γιατί μέσω αυτού ο οργανισμός μας μας δίνει σήμα ότι κάτι δεν πάει καλά.

Αν απλά εξαλοίφουμε το βήχα απλά εξαφανίζουμε το σύμπτωμα, η αιτία συνεχίζει να υφίσταται και κάποια στιγμή ο οργανισμός μας θα αντιδράσει με άλλο τρόπο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνώ με την Ρόζι, σπάνια παίρνω κάτι για μένα, είτε για βήχα είτε για πυρετό κλπ.

 

Με τα παιδιά όμως έχω ένα φόβο παραπάνω, γιατί δεν είναι σε θέση να αξιολογήσουν την κατάστασή τους. Δεν τους δίνω κάτι με το παραμικρό. Ακόμα και στην ομοιο παίρνω τηλ. αφού βεβαιωθώ ότι πρόκειται για κάτι που θα επιμείνει αρκετά.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O γιος μου βήχει άσχημα κάθε βράδυ εδώ και ένα μήνα σχεδόν.

Επίσης ανεβάζει και λίγο πυρετό το βράδυ.

Προς το παρόν δεν έκανα τίποτα, γιατί δεν έχει άλλα συμπτώματα.

Προφανώς έχει κάποιο ιό τον οποίο ο οργανισμός του προσπαθεί να αποβάλλει μέσω του βήχα και του πυρετού.

Αν φυσικά συνεχίσουνε τα συμπτώματα αυτά για πάνω από 2 μήνες (τόσο είναι το μέγιστο συνήθως του βήχα μου είπε φίλη μου συμβατική γιατρός, η οποία μάλιστα με συμβούλεψε να μην καταστείλω το βήχα) ίσως του κάνω κάποια εξέταση.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αυτά που λέτε για τον βήχας κ τον χαμηλό πυρετο να μην είναι κ τόσο επείγουσες καταστάσεις, υπάρχουν όμως κ άλλες περιπτώσεις πολυ πιο σοβαρές που η όμοιο παθητική βοηθάει παρα πολυ..εμένα τουλάχιστον...

 

Δεν μπορούμε να ακυρωνουμε έτσι απλά πια επιστήμη..

 

Εμένα στην εγκυμοσύνη η μήτρα πίεζε το νεφρό μου με αποτέλεσμα να έχω για 2 μήνες απιστευτους πόνους απο κολικους κ να μην μπορώ να σταθώ κ να κλαίω μέρα νύχτα... Τα συμβατικά φάρμακα μου μαλακωναν κάπως τον πόνο αλλα αυτο διαρκούσε μόνο για 2 ώρες κ το φάρμακο επιτρεπόταν κάθε 11:shock:, φανταστείτε το κ μόνο... Δοκιμάζοντας 1, 2 όμοιοπαθητικα τελικά βρήκα την λύση κ ανακουφιζομουν μέχρι που τελικά άλλαξε στάση η μήτρα κ σταμάτησε κ ο πόνος τελείως... Λοιπόν μην μου πείτε για αφθυποβολη γιατι ξέρω τι πέρασα....

 

Επίσης απο εμένα ογιατρος δεν είχε κανένα απολύτως συμφέρον διότι είναι συγγενής μου κ δεν έχει δεχτεί πληρωμή ποτέ...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο οργανισμός μας έχει απίστευτη ικανότητα να ξεπερνάει μόνος του τις αρρώστιες χωρίς τη βοήθεια κάποιου φαρμάκου. Απλά συνηθίσαμε τόσο πολύ με τη συμβατική ιατρική να παίρνουμε "κάτι" που πολλές φορές αντικαθιστούμε τα συμβατικά φάρμακα με τα ομοιοπαθητικά χωρίς να σκεφτόμαστε και πολύ.

Και αναρωτιέμαι, αν δεν έδινα το χ σκεύασμα για παράδειγμα στην κόρη μου για τη βροχίτιδα τι θα γινότανε; Δεν θα το ξεπερνούσε και μόνη της;

 

Γενικά είμαι σύμφωνη με αυτό,για τον εαυτό μου κι εγώ κι ο άντρας μου δεν παίρνουμε σχεδόν ποτέ κάτι, πολύ σπάνια παυσίπονο, και αντιβηχικό σε εξαιρετικές περιπτώσεις, αν πια δεν αντέχουμε άλλο τον βήχα.

 

Με τα παιδιά όμως...:

 

Γενικά συμφωνώ με την Ρόζι, σπάνια παίρνω κάτι για μένα, είτε για βήχα είτε για πυρετό κλπ.

 

Με τα παιδιά όμως έχω ένα φόβο παραπάνω, γιατί δεν είναι σε θέση να αξιολογήσουν την κατάστασή τους. Δεν τους δίνω κάτι με το παραμικρό.

 

Με καλύπτει η χατζίκο:mrgreen:Φοβάμαι μύπως έχουν κάτι παραπάνω που πρέπει να διαγνωστεί, στενοχωριέμαι που τα βλέπω να ταλαιπωρούνται, δε νομίζω δλδ ότι μπορώ να πάρω μεγάλα ρίσκα.

 

Να σας πω ότι μόλις έκλεισα ραντεβού σε ομοιό 27/10 τη μικρή,03/11 το μεγάλο. Μου είπε ότι κρατάει 2 1/2 ώρες το ραντεβού, (Χαλκείδης Χαράλαμπος παρεπιμπτόντως, από τη λίστα) για το 1 παιδάκι, και έτεροχρονισμένα θα πάει και το άλλο για το οποίο θέλει άλλες τόσες.

 

100 ευρώ η κάθε επίσκεψη. Ελπίζω να είναι δεκτικός, γιατί εγώ ακολουθώ και θα συνεχίσω να ακολουθώ το κλασσικό εμβολιαστικό σχήμα, καθώς επίσης θα διατηρήσω και την κλασσική μας παιδίατρο. Επέμενε πολύ να είναι και ο άντρας μου, ελπίζω να τα καταφέρει.

 

Η κόρη μου παίρνει αυτή τη στιγμή το 5ο κουτί αντιβίωσης για την ωτίτιδα:roll:

 

Αρχικά, και έπειτα από παρότρυνση της Palladin, δεν ήθελα ο ομοιό να είναι και παιδίατρος, μιας και είμαι αποφασισμένη προς το παρόν να ακολουθήσω μια μέση οδό. Για να μη με μπερδέψει. Όμως ο συγκεκριμένος είναι:mrgreen: Αλλά είναι και δίπλα στο σπίτι μου χεχε. Οπότε τον δοκιμάζω και βλέπουμε.

 

Αν τον έχει ακούσει καμμιά ας μας πει τις εμπειρίες της.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαι σύμφωνη με αυτό,για τον εαυτό μου κι εγώ κι ο άντρας μου δεν παίρνουμε σχεδόν ποτέ κάτι, πολύ σπάνια παυσίπονο, και αντιβηχικό σε εξαιρετικές περιπτώσεις, αν πια δεν αντέχουμε άλλο τον βήχα.

 

Με τα παιδιά όμως...:

 

 

 

Με καλύπτει η χατζίκο:mrgreen:Φοβάμαι μύπως έχουν κάτι παραπάνω που πρέπει να διαγνωστεί, στενοχωριέμαι που τα βλέπω να ταλαιπωρούνται, δε νομίζω δλδ ότι μπορώ να πάρω μεγάλα ρίσκα.

 

Να σας πω ότι μόλις έκλεισα ραντεβού σε ομοιό 27/10 τη μικρή,03/11 το μεγάλο. Μου είπε ότι κρατάει 2 1/2 ώρες το ραντεβού, (Χαλκείδης Χαράλαμπος παρεπιμπτόντως, από τη λίστα) για το 1 παιδάκι, και έτεροχρονισμένα θα πάει και το άλλο για το οποίο θέλει άλλες τόσες.

 

100 ευρώ η κάθε επίσκεψη. Ελπίζω να είναι δεκτικός, γιατί εγώ ακολουθώ και θα συνεχίσω να ακολουθώ το κλασσικό εμβολιαστικό σχήμα, καθώς επίσης θα διατηρήσω και την κλασσική μας παιδίατρο. Επέμενε πολύ να είναι και ο άντρας μου, ελπίζω να τα καταφέρει.

 

Η κόρη μου παίρνει αυτή τη στιγμή το 5ο κουτί αντιβίωσης για την ωτίτιδα:roll:

 

Αρχικά, και έπειτα από παρότρυνση της Palladin, δεν ήθελα ο ομοιό να είναι και παιδίατρος, μιας και είμαι αποφασισμένη προς το παρόν να ακολουθήσω μια μέση οδό. Για να μη με μπερδέψει. Όμως ο συγκεκριμένος είναι:mrgreen: Αλλά είναι και δίπλα στο σπίτι μου χεχε. Οπότε τον δοκιμάζω και βλέπουμε.

 

Αν τον έχει ακούσει καμμιά ας μας πει τις εμπειρίες της.

 

Συγγνώμη που θα το σχολιάσω...αλλά 100 ευρώ το κάθε παιδί????:shock::shock:

Υπερβολική επίσκεψη... χωρίς να τον αμφισβητώ ως γιατρο βέβαια..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα το σχολιάσω...αλλά 100 ευρώ το κάθε παιδί????:shock::shock:

Υπερβολική επίσκεψη... χωρίς να τον αμφισβητώ ως γιατρο βέβαια..

 

Στην πρώτη επίσκεψη κάπου τόσο μου είχαν πάρει και μένα. Μετά όχι, καμμία άλλη φορά.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Μα κοριτσάκι μου δεν σε έκρινα που πήρες φάρμακο.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, όπως αναφέρει και το άρθρο που παρέθεσα, η αμυγδαλίτιδα περνάει και από μόνη της, ξεκινώντας από την τρίτη κιόλας μέρα όπως στην περίπτωσή σου. Οπότε μήπως δεν ήτανε το ομοιοπαθητικό που έκανε το θαύμα;

 

Το ξέρω καλέ ότι δεν με έκρινες! Συζήτηση κάνουμε. :wink:

 

Να σας πω γιατί είμαι σίγουρη ότι στο όμοιο οφείλεται η βελτίωση.. Σάββατο πρωί ξυπνάω με πόνο στη δεξιά μόνο πλευρά του λαιμού που συνεχίστηκε μέχρι και Δευτέρα που πήγα στην παθολόγο. Δευτέρα παίρνω το 1ο φάρμακο του Κ. και μέχρι την επομένη πονάει πλέον και πρήζεται και η αριστερή πλευρά του λαιμού, (αλλά όχι τόσο πολύ όσο η δεξιά που πλέον είναι πολύ χάλια) και αρχίζει να πονάει το σώμα μου και να ανεβάζω δέκατα. Καταλαβαίνω ότι δεν με πιάνει το φάρμακο και τον παίρνω άμεσα την Τρίτη, οπότε και μου το αλλάζει. Μετά από 2 ώρες σταμάτησε να πονάει το σώμα μου και στη συνέχεια η βελτίωση ήρθε γρήγορα. Είμαι σίγουρη ότι αν δεν έπαιρνα το σωστό φάρμακο ή αν το άφηνα, αν μη τι άλλο θα ερχόταν η επιδείνωση και της αριστερής πλευράς μέχρι να έπέλθει ίαση.

 

Τι έχεις διαβάσει/ακουσει για τους ομοιοπαθητικούς που σε έχει βάλει σε τόση σκέψη?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη επίσκεψη κάπου τόσο μου είχαν πάρει και μένα. Μετά όχι, καμμία άλλη φορά.

 

Εμένα πάντως πήρε πολύ λιγοτερα (για την μικρή πάντα λέω) αλλά καλύτερα να μην επεκταθούμε αλλο κ χαλάμε τη συζήτηση:-)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις διαβάσει/ακουσει για τους ομοιοπαθητικούς που σε έχει βάλει σε τόση σκέψη?

 

Aρχίζω να αμφιβάλλω την "ολιστικότητά" τους και κατά πόσο η θεραπεία που σου δίνουνε δεν καταπολεμάει απλά το σύμπτωμα αλλά και την αιτία.

Δεν αμφιβάλλω ότι σε πολλές περιπτώσεις (φαινομενικά) επιφέρουνε την ίαση αλλά αμφιβάλλω αν το αποτέλεσμα αυτό θα επιμένει και μακροπρόθεσμα.

Ένας πραγματικά ολιστικός γιατρός θα κοιτάξει και τη διατροφή σου για παράδειγμα, κάτι που δεν κάνουνε σχεδόν ποτέ οι ομοιοπαθητικοί.

 

Τέλοσπάντων, μεγάλη συζήτηση είναι αυτή, εγώ εξακολουθώ να παραμένω "σκεφτική" (είχα και δύο προσωπικές αποτυχίες με ομοιοπαθητική θεραπεία στο παρελθόν), αλλά επειδή δυστυχώς αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα δεν έχουμε πραγματικά ολιστικούς γιατρούς δεν έχω και πολλές επιλογές για τα παιδιά μου.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ένας πραγματικά ολιστικός γιατρός θα κοιτάξει και τη διατροφή σου για παράδειγμα, κάτι που δεν κάνουνε σχεδόν ποτέ οι ομοιοπαθητικοί.

Αυτό μετά λύπης μου το έχω διαπιστώσει κι εγώ.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπες Rosie για τα συμπτώματα σε πολλές περιπτωσεις συμφωνώ κι εγω δηλαδή καταπολεμουμε το σύμπτωμα κ όχι την αιτία (αλλα όχι κ πάντα).

 

Οσο για τη διατροφή σε δύο που έχω πάει έχουν ασχοληθεί με τη διατροφή κ τη δικιά μου κ της μικρής αλλά τώρα δεν ξέρω σε ποιο βαθμό μιλάς εσύ, δηλαδή αν θες κ πρόταση ολοκληρωμένης διατροφής ή απλά συμβουλές...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...