Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ηθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς smeg ψυγείο ώστε να μου πει τις εντυπώσεις του. Εκτός απο την ακαταμάχητη εμφάνισή τους, ειναι στην πράξη λειτουργικά;;; Αξίζουν τα λεφτά τους;;; Κάπου διάβασα οτι δεν εχουν την τεχνολογία non frost ... ειναι δυνατόν τόσο ακριβό ψυγείο και να χρειαζεται συχνά απόψυξη;;;

Γενικά ψάχνω ψυγείο σε κόκκινο ή κίτρινο χρώμα ...

Εκτός απο τα smeg όμως δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία στην αγορά ... γνωρίζει κανείς αν υπάρχει και κάτι άλλο;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλημέρα! Εμείς έχουμε ένα smeg που είχα αγοράσει εγώ όταν ήμουν ελεύθερη γιατί φυσικά είναι τρέλα!

Αλλά έδωσα ένα σωρό λεφτά!!! Που θα μπορούσα να έχω πάρει ένα διπλό που να κάνει και παγάκια!!!

Είχα πάρει το μικρό (αυτό που έχει μια πολύ μικρή κατάψυξη) σε μπεζάκι χρώμα γιατί το είχα βρεί σε προσφορά το συγκεκριμένο...

Αλλά και σε προσφορά που ήταν έδωσα ένα μισθό να το πάρω!

Το κρατήσαμε με τον άντρα μου όμως... Δεν ήθελα να το αποχωριστώ!

Μου αρέσει πολύ!

Όμως δεν είναι ότι κατάλληλο για οικογένεια... Όντως μαζεύει πολύ πάγο... και είναι εξοργιστικό!!!

Το ψυγείο έχει χώρους αλλά η κατάψυξη δε χωράει τίποτα! Αγοράζουμε το πολύ 2 πράγματα τη φορά από τον κρεοπώλη... και ένα παγωτό με το ζόρι!!!

Που να βάλεις και τα παγάκια?? Άσε!

Άλλα εγώ έχω το μικρούλι... Τα πιό μεγάλα λογικά θα χωράνε περισσότερα...

Πάντως πληρώνεις το design...τα χρώματα είναι υπέροχα!

Αν η κουζίνα σου είναι ενιαία με το σαλόνι αξίζει ακόμα περισσότερο...

Αυτά... ότι και αν αποφασίσετε εύχομαι να το χαρείτε!

Nα σου ζήσει η μπουμπού...

Με το καλό και το μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Βlossom σε ευχαριστω πολυ για την απάντηση ... τελικα επιβεβαιωσες όλα αυτα που φοβούμουν για το smeg ... πέρα απο το design του δεν έχει κατι αλλο για το οποιο να αξίζει τα λεφτά του ... :roll: ... κριμα ...

 

Σε ευχαριστώ και πολυ για τις ευχές :wink: ... εύχομαι και σε σενα οτι καλυτερο :D !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

αχχχχχ, μπραβο κορίτσια, έτσι, απομυθοποιήστε το, το βρωμοψυγείο, για να έχω ένα σύνδρομο στέρησης λιγότερο (είναι υπέροχο γαμώτο!!!) :D:D:D

 

:lol::lol::lol:

 

 

Βρήκα αυτό της Siltal KK402 σε κίτρινο χρώμα ... αν πατησετε πανω στην εικονα φαινεται ολοκληρο και στους τρεις χρωματισμούς...

 

http://www.syskeves.gr/index.php?s=news&ncid=3&nid=361

 

Ρωτησα και μου ειπαν πως η siltal ειναι θυγατρικη της whirlpool που γενικά θεωρείται αξιοπιστη στα ψυγεια ... :roll:

 

Και απο τιμη καμια σχέση με το smeg :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ψυγείο μας στην Αθήνα είναι whirlpool και μέχρι στιγμής έχει αποδειχθεί σκυλί. Το έχουμε από το 2002 και μας έχει βγάλει ασπροπρόσωπους σε καύσωνες κλπ.

 

Το SMEG βέβαια είναι ονειρεμένο...οι καμπύλες του...ακαταμάχητες! :lol:

Αλλά δεν αξίζει ρε παιδί μου τόσα λεφτά...

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου που μπηκε πριν 15 μερες στο σπιτι της εβαλε το Smeg το μπλε στην γκαρσονιερα που ειναι στο χωρο της πισινας για να ταιριαζει με το περιβαλλον!

Αν θυμαμαι καλα ,ου ειπε καπου 2000 ευρω

 

Τι να πεις αλλα εκει που εδωσε καπου 800.000 για ολο το σπιτι τι ειναι 2000

4

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου που μπηκε πριν 15 μερες στο σπιτι της εβαλε το Smeg το μπλε στην γκαρσονιερα που ειναι στο χωρο της πισινας για να ταιριαζει με το περιβαλλον!

 

Εγώ το θέλω σε κοκκινο γιατι θα το βάλω διπλα στη σάουνα :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου που μπηκε πριν 15 μερες στο σπιτι της εβαλε το Smeg το μπλε στην γκαρσονιερα που ειναι στο χωρο της πισινας για να ταιριαζει με το περιβαλλον!

 

Εγώ το θέλω σε κοκκινο γιατι θα το βάλω διπλα στη σάουνα :lol::lol::lol: !!!

 

Ασε μπηκα στο σπιτι και ελεγα απο μεσα μου "Θεε μου σε τι σταβλο ζω!!!" :P:P:P:lol:

4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια επαναφέρω το θέμα καθώς τώρα φτιάχνουμε το σπιτι μας κ ψαχνόμαστε με ηλεκτρικές συσκευές. Δυστυχώς εμάς στο σπιτι το ψυγείο θα ειναι σε πολύ καίρια θέση, για να μην σας πω, με το που μπαίνεις στο σπιτι απέναντι θα βλέπεις το ψυγείο. Για αυτό το λογο και μονο σκεφτόμουν τα smeg ή οποιοδήποτε αλλο σε ρετρό στυλ (δεν βρηκα αλλα). Δυστυχώς στοιχίζει πολύ, γυρω στα 1800 κ δεν ειμαι της άποψης να ξοδεύουμε πολλά λεφτά, οταν μπορώ να βρω κατι αλλο αντοχής κ διαρκείας στο χρόνο. Ήθελα να ρωτήσω άλλες κοπέλες αν το έχουν, ειναι ευχαριστημένες; Ή το μετανιώσανε; Κ αν χρειάστηκαν σέρβις η εταιρεία ηταν εντάξει;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψυγείο είναι απέναντι από την είσοδο, δεν είναι καλύτερα να το κάνεις εντοιχισμένο ώστε να δείχνει πιο όμορφο? Ένα ψυγείο, όσο διαφορετικό / ρετρό και να είναι, παραμένει ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που θα μπει θα στέκει μονο του. Κουζίνα ντουλάπια νεροχύτης ειναι απ την άλλη πλευρά. Το ΄εχω σκεφτεί κ αυτό που λες, αλλα δεν γίνεται. Χτες μου είπε μια φίλη για τα liebher. Όλο αυτό ψάχνω. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Tα liebherr δεν εχουν κανενα ειδικο design... δες για κανενα inox γενικοτερα...θα σου δωσω μια ιδεα...μια φίλη κατεστρεψε την προσοψη του inox ψυγείου της με ένα καθαριστικο..πηγε σε ένα μαγαζι με αφισες και ζητησε να της κανουν μια "προσοψη" για το ψυγειο ..διαλεξε έναν πινακα με θεμα σχετιο με μαγειρικη...και το κολλησαν πανω στην προσοψη του ψυγείου...πολύ ωραιο αποτέλεσμα επειδή ηταν και ινοξ το ψυγειο και πραγματικα φαινεται σαν ζωγραφικος πινακας...γιατι δεν ρωτας σε κανενα μαγαζι αν μπορουν να φτιαξουν μια αφισα στις αναλογες διαστασεις και να την κολλησουν στην προσοψη του ψυγείου που θα διαλέξεις??? Μπορεις να διαλέξεις μια λεπτομερεια ενός πινακα που να σου αρεσει και να την μεγενθυνουν ανάλογα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ιδέα της Αργίνης, αλλά... θα είναι ένα ψυγείο μόνο του, χωρίς τίποτα άλλο δίπλα του; Ούτε ντουλάπια, ούτε πάγκο, ούτε τραπέζι, τίποτα?

 

Μήπως να ξανακοίταζες το σχεδιασμό της κουζίνας σου??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Little monkey δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορες εχουμε κοιτάξει το σχέδιο κουζίνας...

Δεν έβγαινε πουθενά αλλού! Να φανταστείς οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες επειδή δεν τους χώραγε μεσα στην κουζίνα το είχαν στο χωλ! Αρχικά είχαμε πει με τον άντρα μου, να μεταφέραμε ολη την κουζίνα αλλού, αλλά θα μας στοίχιζε πολύ κ χρηματικά κ χρονικά. να φανταστείτε το σπιτι έπρεπε να είχε τελειώσει πριν εγώ γεννήσω κ να έμπαινα μεσα με τη μικρή (wishful thinking) κ σε μια εβδομαδα η μικρή θα ειναι 5 μηνών... Το σχέδιο το έκανε κ αρχιτέκτονας τρομάρα του... Δίπλα απο το ψυγείο δεν υπαρχει όντως τιποτα! Μονο σκεφτόμαστε να βάλουμε ενα τραπέζι-πάγκο απο αυτά που ειναι πανω στον τοίχο κ τα κατεβάζεις αν θες να το χρησιμοποιήσεις ή το ανεβάζεις αν δεν θες...

Argini σε ευχαριστώ για την ιδέα!

Είδα κ τα liebher κ όντως δεν έχουν κ κανένα φοβερό σχεδιασμό. Η γνωστή μου το εχει σε ανθρακί λέει...

Τελοσπαντων κορίτσια σας ευχαριστώ, τελικά μαλλον δεν τα προτιμάει κ πολύς κόσμος τα smeg κ οχι άδικα...

Link to comment
Share on other sites

Koιταξε να πάρεις ένα ανθεκτικό, πρακτικο και λειτουργικό ψυγείο αφου εχεις και μωρακι...προσωπικα τα smeg δεν με ενθουσιάζουν ούτε οπτικά...ογκώδη, καθόλου πρακτικά ...μονο για φωτογραφίες διαφημισης είναι ωραία...μια φίλη μου πήρε ένα λαχανί , το λάτρεψε, το παίνεψε το έβαλε στο κέντρο της κουζίνας και αχρήστεψε την μισή κουζίνα...τωρα βαραει το κεφάλι της στον τοίχο αλλα είναι αργα!

Παρεπιπτόντως χαζεύοντας στο ιντερνετ βρηκα εταιριες που κανουν αυτην ακριβως την δουλεια...επενδυουν ψυγεία με εικόνες... ή τα χρωματιζουν με βαση την επιθυμια του ιδιοκτητη! αν βαλεις στο google " χρωματιστα ψυγεία επενδύσεις" θα τις βρεις! Από τιμες δεν ξερω τι παιζει!

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο ψυγείο είναι μόνο ''φιγούρα και λιγουρα"...

δεν υπερτερεί σε τίποτα απο ενα νορμάλ ψυγείο...

αν σου περισσεύουν δωσ'τα και παρ'το,αν είσαι τσιμα τσιμα ή ακόμα χειρότερα αν δεν σου φτάνουν,μην ασχοληθείς καθόλου περαιτέρω....

 

Ειναι μόνο εμφάνιση και τίποτα άλλο...εσυ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Little monkey δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορες εχουμε κοιτάξει το σχέδιο κουζίνας...

Δεν έβγαινε πουθενά αλλού! Να φανταστείς οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες επειδή δεν τους χώραγε μεσα στην κουζίνα το είχαν στο χωλ! Αρχικά είχαμε πει με τον άντρα μου, να μεταφέραμε ολη την κουζίνα αλλού, αλλά θα μας στοίχιζε πολύ κ χρηματικά κ χρονικά. να φανταστείτε το σπιτι έπρεπε να είχε τελειώσει πριν εγώ γεννήσω κ να έμπαινα μεσα με τη μικρή (wishful thinking) κ σε μια εβδομαδα η μικρή θα ειναι 5 μηνών... Το σχέδιο το έκανε κ αρχιτέκτονας τρομάρα του... Δίπλα απο το ψυγείο δεν υπαρχει όντως τιποτα! Μονο σκεφτόμαστε να βάλουμε ενα τραπέζι-πάγκο απο αυτά που ειναι πανω στον τοίχο κ τα κατεβάζεις αν θες να το χρησιμοποιήσεις ή το ανεβάζεις αν δεν θες...

Κατάλαβα.... Είχε και μια φίλη μου το ίδιο πρόβλημα και όντως είχε το ψυγείο στο χωλ (μήπως έχουμε την ίδια φίλη? χαχαχα)

 

Λοιπόν κατ' αρχήν δίπλα στο ψυγείο εγώ θα έβαζα μία μόνιμη επιφάνεια π.χ. ντουλάπι με πάγκο. Σκέψου ότι πολλές φορές θα θέλεις να βγάλεις τρία-τέσσερα πράγματα από το ψυγείο και δεν θα μπορείς να τα κρατάς όλα στα χέρια, οπότε θα πρέπει κάπου να τα ακουμπάς όπως τα βγάζεις. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ, αλλά γενικά κοντά στο ψυγείο είναι χρήσιμο να υπάρχει πάγκος ή ένα τραπέζι, αλλιώς θα σε φάνε η βόλτες ψυγείο-πάγκος-ψυγείο.

 

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με την Αργίνη. Βρες ένα καλό και βολικό ψυγείο και κάντου μια επένδυση που να ταιριάζει με το χώρο. Η μητέρα μου έχει επενδύσει το ψυγείο της με ξύλο και ταιριάζει με τα ντουλάπια της κουζίνας της. Φαίνεται σαν εντοιχισμένο ενώ δεν είναι. Θα μπορούσες να το βάψεις σε ένα έντονο χρώμα ή να βάλεις πάνω μια εικόνα.

 

Να μια ιδέα για να κάνεις ένα απλό και ταπεινό ψυγείο θέμα συζήτησης:

 

gallery_0_image_92.jpg

 

Τα Smeg ούτε εγώ τα συμπαθώ. Έχουν και απαίσιο όνομα συν τοις άλλοις :D

Link to comment
Share on other sites

Α, ολα κι ολα!! Αν ειχα τον παρα, θα επαιρνα το ψυγειακι αυτο, και μαλιστα σε ροζ κουφετι η κοκκινο ρουμπινι, η καποιο σχεδιο.

Και αποψυξη θα του εκανα, και ειδικο γυαλιστικο θα του επαιρνα, και παγακια δεν θα ειχα (οκ το παραδεχομαι, ποτε δεν εχω, δεν τα χρησιμοποιω χεχε), και πολλα πολλα στην καταψυξη δε βαζω, μονο λιγο κρεας και κανενα αρακα.

Κι εγω inox εχω και δε θελει αποψυξη, αλλα ...

 

ΥΓ εχω φιλη που ξεκινησε τη διακοσμηση ολου του σπιτιου, απο το λαχανι που αναφερατε παλια, πιο πανω....το εκανε μετα ολο σε στυλ industrial με τσιμεντενιους τοιχους απο πισω και συσκευες παλιου τυπου, εβαλε πινελιες λαχανι εδω κι εκει, ειναι για περιοδικο...τελειο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες παρα πολύ! όλες οι ιδέες μου άρεσαν! Θα πρέπει να πάω σε πολυκαταστήματα κ να δω από κοντά αλλα ψυγεία, δεν γίνεται αλλιώς. Κάτι αλλα που βρήκαμε με τον άντρα μου, πήραμε τηλεφωνο κ δεν τα έχουν, μονο μέσω καταλόγου στα δείχνουν που ετσι τα βλέπω κ απο Ίντερνετ... Για τα gorenje λέω (ή κάπως ετσι). Θα ψάξω κ κατι θα βρω δεν γίνεται. Η smeg να φανταστείτε είχε ενα σε προσφορά (αντί 1800, 1200) αλλά μου είπαν επειδή είχε διχρωμία, ηταν στον ήλιο στη βιτρίνα. Οποτε κ παλι δεν παίζει....

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω η κουζίνα μας ειναι τετράγωνη, που λένε οτι ειναι απο τις πιο δύσκολες κ δώσαμε μεγάλη μάχη για να βγει θεση κ για πλυντήριο πιάτων! Αναγκαστικά θα βάλουμε έναν πάγκο δίπλα στο ψυγείο, να εχουμε να ακουμπάμε κάπου τα ψώνια απο το σουπερμάρκετ, οτιδήποτε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...