Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αυτό μετά λύπης μου το έχω διαπιστώσει κι εγώ.

Βάλτε με κι εμένα στο κλάμπ. Δε μου αρκεί η ατάκα "ναι το σύγκαμα είναι στη συγκεκριμένη ιδιοσυγκρασία" (ομοιο), μου θυμίζει το "ναι για το έκζεμα δεν κάνουμε κάτι περισσότερο από το να το ενυδατώνουμε και λίγη κορτιζόνη όταν φουντώνει πολύ κι ενοχλεί" (συμβ).

 

Το γιατί είναι που με απασχολεί και όντως στα της διατροφής δεν έχω κάνει καν τον κόπο να ρωτήσω. :oops: Κάνω ότι κατεβάζει η κούτρα μου τελικά.

 

kikileyteris είσαι πολύ θαρραλέα και ανοιχτό μυαλό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα κοριτσάκι μου δεν σε έκρινα που πήρες φάρμακο.

Ξέρω πολύ καλά τι θα πει πόνος στις αμυγδαλές, με πονάνε οι δικές μου κατά διαστήματα χρόνια τώρα και πραγματικά υποφέρω. Και δεν αντέχω τον πόνο, συχνά παίρνω παυσίπονα, αν και δεν πήρα ποτέ αντιβίωση ή ομοιοπαθητικό (γιατί δεν έχω χρόνο και κουράγιο να πάω στο γιατρό), μόνο εχινάκεια.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, όπως αναφέρει και το άρθρο που παρέθεσα, η αμυγδαλίτιδα περνάει και από μόνη της, ξεκινώντας από την τρίτη κιόλας μέρα όπως στην περίπτωσή σου. Οπότε μήπως δεν ήτανε το ομοιοπαθητικό που έκανε το θαύμα;

 

Γενικά άρχισα να αμφισβητώ πολύ την ομοιοπαθητική τελευταία, με διάφορα που διάβασα και άκουσα, και τους ομοιοπαθητικούς γιατρούς ακόμη περισσότερο.

Ο οργανισμός μας έχει απίστευτη ικανότητα να ξεπερνάει μόνος του τις αρρώστιες χωρίς τη βοήθεια κάποιου φαρμάκου. Απλά συνηθίσαμε τόσο πολύ με τη συμβατική ιατρική να παίρνουμε "κάτι" που πολλές φορές αντικαθιστούμε τα συμβατικά φάρμακα με τα ομοιοπαθητικά χωρίς να σκεφτόμαστε και πολύ.

Και αναρωτιέμαι, αν δεν έδινα το χ σκεύασμα για παράδειγμα στην κόρη μου για τη βροχίτιδα τι θα γινότανε; Δεν θα το ξεπερνούσε και μόνη της;

Οχι θα κατέληγε στο νοσοκομείο με πολύ σοβαρές επιπλοκές και αυτό μου το είπε ο παιδίατρος΄μας (άσχετος με την ομοιοπαθητική)όταν του είπα πως δεν θέλω να κάνω χρήση τη μάσκα(aerolin & flixotide) στον μικρό μου που είχε βρογχιολίτιδα πέρσι το Πάσχα.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Aρχίζω να αμφιβάλλω την "ολιστικότητά" τους και κατά πόσο η θεραπεία που σου δίνουνε δεν καταπολεμάει απλά το σύμπτωμα αλλά και την αιτία.

Δεν αμφιβάλλω ότι σε πολλές περιπτώσεις (φαινομενικά) επιφέρουνε την ίαση αλλά αμφιβάλλω αν το αποτέλεσμα αυτό θα επιμένει και μακροπρόθεσμα.

Ένας πραγματικά ολιστικός γιατρός θα κοιτάξει και τη διατροφή σου για παράδειγμα, κάτι που δεν κάνουνε σχεδόν ποτέ οι ομοιοπαθητικοί.

 

/QUOTE]

Δεν ισχύει αυτό που λες γιατί από την αρχή που θα τον επισκεφθείς θα σου πει τι απαγορεύεται (μην τα ξαναλέμε) εννοείται πως όλα αυτά εμπεριέχονται στην διατροφή σου.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Kαι τα αντιβηχικά καταστέλνουν το βήχα, αυτό δεν μου λέει κάτι.

Ο βήχας δεν πρέπει να καταστέλνεται γιατί μέσω αυτού ο οργανισμός μας μας δίνει σήμα ότι κάτι δεν πάει καλά.

Αν απλά εξαλοίφουμε το βήχα απλά εξαφανίζουμε το σύμπτωμα, η αιτία συνεχίζει να υφίσταται και κάποια στιγμή ο οργανισμός μας θα αντιδράσει με άλλο τρόπο.

 

Rosie μου, κι εγώ έτσι είμαι για τον εαυτό μου.

Δεν έπαιρνα τίποτα...

ούτε καραμέλα για τον λαιμό!

 

μέχρι που με άκουσε ο γυναικολόγος μου

(όταν ήμουν έγκυος)

 

και μου είπε οτι ο βήχας σε μια έγκυο γυναίκα

είναι επικίνδυνος γιατί μπορεί

να προκαλέσει πρόωρο τοκετό!

 

Και έτσι αποφάσισα να πάρω ομοιοπαθητικό

αφού πρώτα σιγουρεύτηκα οτι δεν θα έκανε κακό στην

αναπτυξη του εμβρύου.

 

(επίσης κοίταξα και ποιό όμοιο μου προτείνανε

γιατι....με το συμπάθειον

εαν μου προτείνανε πχ mercurius, ή turbeculinum

δεν θα το έπαιρνα -για καθαρά ψυχολογικούς λόγους

επειδή ήμουν έγκυος)

 

Επίσης ο βήχας που ταλαιπωρούσε την κόρη μου τόσο καιρό

δεν ήταν παθολογικός που να προσπαθούσε να αποβάλει κάτι...

 

Δηλαδή να ήταν απο κάποια ίωση, ή απο κάποιο μικρόβιο!

Ήταν ένας στεγνός,ξερός,νευρικός βήχας.

 

Την πήγαμε σε ένα σωρό γιατρούς για να σιγουρευτούμε

οτι μας έλεγαν όλοι αλήθεια

(οτι το παιδί δεν είχε τίποτα)

 

μέχρι και ακτινογραφία θώρακος αναγκαστήκαμε να κάνουμε

(τζάμπα ακτινοβολία έφαγε το παιδί!! :roll: :roll:)

 

αλλά τίποτα.

 

Όλοι μας έλεγαν οτι ήταν αλλεργικός!

Θα μπορούσε να είχε προκληθεί και απο τους οξύορους :?

 

Με το που πήραμε όμως το σωστό ομοιοπαθητικό φάρμακο

σταμάτησε!

 

Τυχαίο? Δεν νομίζω!

 

Γιατί να βασανίζα κι άλλο το παιδί...

Αρκετά ξενύχτια πέρασε....

 

Είναι σημαντικός και ο ύπνος για την υγεία του παιδιού!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες γιατί από την αρχή που θα τον επισκεφθείς θα σου πει τι απαγορεύεται (μην τα ξαναλέμε) εννοείται πως όλα αυτά εμπεριέχονται στην διατροφή σου.

 

Oι διατροφικές απαγορεύσεις της ομοιοπαθητικής δεν έχουνε καμία σχέση με το θέμα μας!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο για τη διατροφή σε δύο που έχω πάει έχουν ασχοληθεί με τη διατροφή κ τη δικιά μου κ της μικρής αλλά τώρα δεν ξέρω σε ποιο βαθμό μιλάς εσύ, δηλαδή αν θες κ πρόταση ολοκληρωμένης διατροφής ή απλά συμβουλές...

Εγώ όταν είχα πρωτοπάει την μεγάλη μου επί εποχής αλλεργιών, μου πρότεινε να φάω και λίγο γαλακτοκομικά κι ότι δεν έτρεχε και τπτ για 1-2 φορές την βδομάδα πχ. Αυτό με απογοητευσε λίγο, και τον θεώρησα ανενημέρωτο σε θέματα αλλεργιών-διατροφής θηλάζουσας μητέρας.

 

Το 2ο περιστατικό έγινε πρόσφατα, όταν μίλησα για την Κάμπελ και την θεωρία της. Φάνηκε να την απαξιεί κάπως, αν και σαν εναλλακτικοί θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι πιο δεκτικοί και σε άλλες θεωρίες γιατρών. Ειδικά αυτός, που ξέρω ότι είχε και ασθενή παιδί με αυτισμό.

 

Κατά τα άλλα είναι πλέον γνωστό ότι προσκυνώ ομοιοπαθητική...Με τα τόσα που έχουμε περάσει πια.

 

Bobolinos μπερδέυτηκες. Δεν εννοούσαμε τις διατροφικές απαγορεύσεις της ομοιοπαθητικής, αλλά ότι οι ομοιοπαθηκοί φαίνεται να απαξιούν την διατροφή όπως και οι συμβατικοί. Αν όχι απαξιούν, τουλάχιστον να μην της δίνουν την δέουσα σημασία στην πράξη.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

O γιος μου βήχει άσχημα κάθε βράδυ εδώ και ένα μήνα σχεδόν.

Επίσης ανεβάζει και λίγο πυρετό το βράδυ.

Προς το παρόν δεν έκανα τίποτα, γιατί δεν έχει άλλα συμπτώματα.

Προφανώς έχει κάποιο ιό τον οποίο ο οργανισμός του προσπαθεί να αποβάλλει μέσω του βήχα και του πυρετού.

 

Aχ, αρχίσατε κι εσείς με την....

......"παιδικο-σταθμίτιδα"!

 

Θέλω να δω πως θα πάμε κι εμείς φέτος

που θα είναι η δεύτερη χρονιά μας

 

ύστερα απο τόσες ομοιοπαθητικές ανοσοενισχύσεις! :roll:

 

Ακόμα δεν την έχω στείλει παιδικό σταθμό.

Την κράτησα λίγο για να ξεπεταχτεί το μωρό.

Θα την στείλω τον Νοέμβριο....και ο Θεός βοηθός! :?

 

 

Κατά τα άλλα είναι πλέον γνωστό ότι προσκυνώ ομοιοπαθητική...Με τα τόσα που έχουμε περάσει πια.

 

Κι εγώ... προς το παρόν προσκυνώ την ομοιοπαθητική!

 

Κρατάω όμως και μια πισινή

και θα έχω τον νου μου. :?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ,με συγχωρείτε κιόλας βρε κορίτσια αλλά αν γνωρίζεις πως δεν πρέπει να τρως τηγανιτά ή πικάντικα φαγητά ή βαριές σάλτσες (π.χ. ο άντρας μου που είχε ΓΟΠ) ανεξάρτητα από το αν έχεις προβλημα στο πεπτικό σύστημα και εσύ κάνεις ακριβώς τα αντίθετα πρέπει να στο πει ο ομοιο?Η δικιά μας η γιατρός του είπε όχι να τα στερηθείς αλλά αραιά και που όχι κάθε μέρα αλλά μία φορά τον μήνα.

Επίσης σε τι συμβατικούς πάτε μόνο χάπια θέλουν να σας φορτώσουν???:confused::confused:Σε περίπτωση δική μου που είχα πρόσφατα μεγάλη κοπωση και εξασθένηση πήγα σ'εναν παθολόγο(συμβατικός)ο του είπα το πρόβλημά μου μου έδωσε εξετάσεις τις έκανα και με συμβούλεψε να προσέχω πιο πολύ την διατροφή μου συν ένα φυλλάδιο με συμβουλές και με τους σωστούς συνδυασμούς τροφών,θα μπορούσε πολύ εύκολα να μου "γράψει" κάποιο συμπλήρωμα διατροφής και τέλος .Το ίδιο μου είπε και η ομοιο όταν της το ανέφερα και της είπα τα αποτελέσματα των εξετάσεων (μου έκανε αγωγή γιατί ξέρει με το φαϊ έχω όχι και τις καλύτερες σχέσεις).

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο περιστατικό έγινε πρόσφατα' date=' όταν μίλησα για την Κάμπελ και την θεωρία της. Φάνηκε να την απαξιεί κάπως, αν και σαν εναλλακτικοί θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι πιο δεκτικοί και σε άλλες θεωρίες γιατρών. [b']Ειδικά αυτός, που ξέρω ότι είχε και ασθενή παιδί με αυτισμό. [/b]

 

Mα φυσικά θα την απορρίψει, αν ενημερώσει τη μαμά του αυτιστικού παιδιού για το βιβλίο της Campbell τότε το πιο πιθανό είναι ότι θα χάσει τις συχνές επισκέψεις!

 

Εδώ δεν μας έγραφε μια κοπέλα πριν από λίγο καιρό ότι έκανε ομοιοπαθητική θεραπεία για επίμονες μυκητιάσεις και ο ομοιοπαθητικός δεν της είπε καν να αποφεύγει τη ζάχαρη! :shock:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

BOBOLINOS υπάρχουν κάποια τόπικς σχετικά με

υγιεινή-βιολογική διατροφή

 

Εκεί θα βρεις πολλά posts της Rosie

για να καταλάβεις τι εννοεί.... ;)

 

Εdit: με μια γρήγορη ματιά βρήκα ας πούμε αυτό

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=81921

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οχι θα κατέληγε στο νοσοκομείο με πολύ σοβαρές επιπλοκές και αυτό μου το είπε ο παιδίατρος΄μας (άσχετος με την ομοιοπαθητική)όταν του είπα πως δεν θέλω να κάνω χρήση τη μάσκα(aerolin & flixotide) στον μικρό μου που είχε βρογχιολίτιδα πέρσι το Πάσχα.

Το ότι έτσι λένε οι συμβατικοί γιατροί δεν σημαίνει πως ισχύει.

Και έμενα για την αντιβίωση που μου έγραψαν στο ΙΚΑ έτσι μου είπαν, πως χωρίς αυτήν δεν θα περνούσε, κι όμως έγινε (και μάλιστα 2 φορές, η άλλη κάπου το 2006-2007 δεν θυμάμαι πλέον)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αυθυποβολή, νομίζω κάτι γράφτηκε πιο πριν, και το γεγονός ότι πολλές αρρώστιες φεύγουν μόνες τους χωρίς βοήθεια, θα χρησιμοποιήσω ένα δικό μου παράδειγμα. Παρόλο που κάνω ομοιοπαθητική, νομίζω ότι αυτό σε κάποιο βαθμό αυτό συμβαίνει.

Πέρισυ ο γιος μου για πολλές μέρες είχε επίμονο βήχα. Επειδή είχα άδεια και βρήκα ραντεβού τον πήγα στο ΙΚΑ για τον ακούσει η παιδίατρος. Η παιδίατρος μου είπε ότι έχει βρογχίτιδα και μου έγραψε μάσκα και αντιβίωση.

Είχα 2 επιλογές: να πάρω τηλέφωνο τον ομοιοπαθητικό για να μου δώσει κάτι ή να τον πάω στον κανονικό μας παιδίατρο για δεύτερη γνώμη. Τελικά τον πήγα στον κανονικό μας παιδίατρο και μας είπε ότι το παιδί είναι μια χαρά και σιγά τον βήχα που έχει (ούτε αντιβηχικό δεν πρότεινε). Αν δεν είχα ζητήσει 2η γνώμη από παιδιάτρο και του είχα δώσει ομοιπαθητικό θα έλεγα και εγώ ότι είχε βρογχίτιδα και έγινε καλά μόνο με ομοιοπαθητική. Όχι ότι δεν μπορεί να γίνει, αλλά αφού δεν είχε βρογχίτιδα θα είχα λανθασμένη αντίληψη. Μάλλον αυτή στο ΙΚΑ δεν είχε πιάσει τον στόχο πωλήσεων του μήνα και ήθελε οπωσδήποτε να μας γράψει φάρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Are Antibiotics Necessary for Strep Throat?

 

Ούτε συμβατική αλλά ούτε και ομοιοπαθητική θεραπεία είναι πάντα απαραίτητη.

Ωραίο το άρθρο, ευχαριστώ, ξεχώρισα κάποια κομμάτια:

My Dad is of the philosophy that if you give the body a crutch(δεκανίκι) every time it gets ill, it will always expect and demand that crutch and get weaker over time

 

The immune system stays strong when it is allowed to fight and defeat an illness with no interference – ideally rest and nourishment only.

 

O γιος μου βήχει άσχημα κάθε βράδυ εδώ και ένα μήνα σχεδόν.

Επίσης ανεβάζει και λίγο πυρετό το βράδυ.

Προς το παρόν δεν έκανα τίποτα, γιατί δεν έχει άλλα συμπτώματα.

Προφανώς έχει κάποιο ιό τον οποίο ο οργανισμός του προσπαθεί να αποβάλλει μέσω του βήχα και του πυρετού.

Αν φυσικά συνεχίσουνε τα συμπτώματα αυτά για πάνω από 2 μήνες ... ίσως του κάνω κάποια εξέταση.

Πόσο από τον ύπνο του χάνει (αν χάνει) κάθε βράδυ; Τι εξέταση;

 

 

...

Να σας πω γιατί είμαι σίγουρη ότι στο όμοιο οφείλεται η βελτίωση.. Σάββατο πρωί ξυπνάω με πόνο στη δεξιά μόνο πλευρά του λαιμού που συνεχίστηκε μέχρι και Δευτέρα που πήγα στην παθολόγο. Δευτέρα παίρνω το 1ο φάρμακο του Κ. και μέχρι την επομένη πονάει πλέον και πρήζεται και η αριστερή πλευρά του λαιμού' date=' (αλλά όχι τόσο πολύ όσο η δεξιά που πλέον είναι πολύ χάλια) και αρχίζει να πονάει το σώμα μου και να ανεβάζω δέκατα. Καταλαβαίνω ότι δεν με πιάνει το φάρμακο και τον παίρνω άμεσα την Τρίτη, οπότε και μου το αλλάζει. Μετά από 2 ώρες σταμάτησε να πονάει το σώμα μου και στη συνέχεια η βελτίωση ήρθε γρήγορα. Είμαι σίγουρη ότι αν δεν έπαιρνα το σωστό φάρμακο ή αν το άφηνα, αν μη τι άλλο θα ερχόταν η επιδείνωση και της αριστερής πλευράς μέχρι να επέλθει ίαση.[/quote']

Και εγώ ένοιωσα άμεσα την βελτίωση τόσο που να θεωρώ την πιθανότητα να ήταν τυχαίο ούτε 4%. Από τα αριστερά/ δεξιά που γράφεις υποψιάζομαι ότι ίσως να είχαμε και το ίδιο ομοιο-φάρμακο.;)

 

 

Aρχίζω να αμφιβάλλω την "ολιστικότητά" τους και κατά πόσο η θεραπεία που σου δίνουνε δεν καταπολεμάει απλά το σύμπτωμα αλλά και την αιτία.

Δεν αμφιβάλλω ότι σε πολλές περιπτώσεις (φαινομενικά) επιφέρουνε την ίαση αλλά αμφιβάλλω αν το αποτέλεσμα αυτό θα επιμένει και μακροπρόθεσμα.

Ένας πραγματικά ολιστικός γιατρός θα κοιτάξει και τη διατροφή σου για παράδειγμα, κάτι που δεν κάνουνε σχεδόν ποτέ οι ομοιοπαθητικοί.

 

Τέλοσπάντων, μεγάλη συζήτηση είναι αυτή, εγώ εξακολουθώ να παραμένω "σκεφτική" (είχα και δύο προσωπικές αποτυχίες με ομοιοπαθητική θεραπεία στο παρελθόν), αλλά επειδή δυστυχώς αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα δεν έχουμε πραγματικά ολιστικούς γιατρούς δεν έχω και πολλές επιλογές για τα παιδιά μου.

Κατανοώ τον σκεπτικισμό σου. Για μένα η ομοιοπαθητική ανεβάζει τον οργανισμό και η λάθος διατροφή τον ρίχνει (και όχι μόνο, καθώς παίζει ρόλο και η κούραση, η κακή διαχείριση του στρες, κλπ) . Η συνισταμένη μπορεί να είναι είτε πάνω είτε κάτω.

 

...

Κατά τα άλλα είναι πλέον γνωστό ότι προσκυνώ ομοιοπαθητική...Με τα τόσα που έχουμε περάσει πια.

Κάπως έτσι και εγώ. Έχω πλέον να πάω 6 μήνες. Τελευταία φορά τον ρώτησα και μου σύστησε και έναν διατροφολόγο / υγιεινιστή. Ίσως λειτουργούν και σε αυτό το θέμα κάπως όπως με τα εμβόλια. Αν μόνο τους ρωτήσεις λένε την γνώμη τους. Δεν μπορούν να τα γνωρίζουν και όλα. Εξ' αλλού ίσως σε πολλούς ασθενείς που πραγματικά να το χρειάζονται, να φανεί "ύποπτο" να τους στείλει και σε διατροφολόγο.

 

Τέλος, για να επανέλθω στην Rosie, ίσως οι δικές σου απογοητεύσεις έχουν να κάνουν με την συνισταμένη που γράφω παραπάνω, ίσως το δικό σου θέμα να ήταν έντονα διατροφικό, ίσως και ο ομοιοπαθητικός να μην βρήκε το σωστό φάρμακο για σένα, ή ακόμα ίσως να χρειαζόταν περισσότερο χρόνο (σύνηθες για χρόνια θέματα). Φυσικά πρέπει να δεχτώ ότι σε κάποιους απλά δεν λειτουργεί, δεν γνωρίζω τον λόγο.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Πόσο από τον ύπνο του χάνει (αν χάνει) κάθε βράδυ; Τι εξέταση;

 

Tελικά πήρα τηλέφωνο τον παιδίατρο σήμερα το πρωί γιατί εξακολουθεί να βήχει πάρα πολύ και άσχημα, με διαστήματα πυρετού.

Μου έδωσε απλά κάτι για τον βήχα, 2 κάψουλες Cocus Cactus 200 ch.

Για να δούμε αν θα το βοηθήσει, το καημένο εξαντλήθηκε από τον βήχα.

 

Επίσης άρχισε και η κόρη μου πυρετό, 2 μέρες τώρα, και βήχα.

Φοβήθηκα λόγω ιστορικού βροχίτιδας και του το είπα.

Μου είπε να μην της δώσω τίποτα, μόνο Προσπάν αν ο βήχας γίνει έντονος και ενοχλήται το μωρό.

Χαίρομαι με την αντιμετώπιση που έχει ο Χρ., που δεν μας δίνει ομοιοπαθητική αγωγή με το παραμικρό και με καθησυχάζει, γιατί εδώ που είμαι κατηγορήθηκα μέχρι και για παραμέληση παιδιού που δεν δίνω τίποτα στα παιδιά και τα έχω άρρωστα ... να "υποφέρουνε" :roll:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ σχεδόν σε όλα με τον mesastoura.

 

απορώ εγώ γιατί δεν τα γράφω έτσι

:confused::confused::confused:

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tελικά πήρα τηλέφωνο τον παιδίατρο σήμερα το πρωί γιατί εξακολουθεί να βήχει πάρα πολύ και άσχημα, με διαστήματα πυρετού.

Μου έδωσε απλά κάτι για τον βήχα, 2 κάψουλες Cocus Cactus 200 ch.

Για να δούμε αν θα το βοηθήσει, το καημένο εξαντλήθηκε από τον βήχα.

 

Επίσης άρχισε και η κόρη μου πυρετό, 2 μέρες τώρα, και βήχα.

Φοβήθηκα λόγω ιστορικού βροχίτιδας και του το είπα.

Μου είπε να μην της δώσω τίποτα, μόνο Προσπάν αν ο βήχας γίνει έντονος και ενοχλήται το μωρό.

Χαίρομαι με την αντιμετώπιση που έχει ο Χρ., που δεν μας δίνει ομοιοπαθητική αγωγή με το παραμικρό και με καθησυχάζει, γιατί εδώ που είμαι κατηγορήθηκα μέχρι και για παραμέληση παιδιού που δεν δίνω τίποτα στα παιδιά και τα έχω άρρωστα ... να "υποφέρουνε" :roll:

στον άλλο παιδίατρο που πήγα τον μικρό μου για την βρογχιολίτιδα μου είπε πως το Προσπάν δεν βοηθάει ιδιαίτερα ειδικά αν υπάρχουν φλέματα στους βρόγχους ισα-ίσα που τα "πατάει" κάτω.Τι να πω και το είχα σε κάποια εκτίμηση γιατί είναι φυτικό.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Mα φυσικά θα την απορρίψει, αν ενημερώσει τη μαμά του αυτιστικού παιδιού για το βιβλίο της Campbell τότε το πιο πιθανό είναι ότι θα χάσει τις συχνές επισκέψεις!

 

To χερι μου δεν το βάζω στην φωτια για κανεναν, πόσο μάλλον για άνθρωπο που δεν γνωρίζω προσωπικά.

Αλλά πραγματικά το θεωρώ απίθανο να απορρίπτει την κάμπελ για λόγους οικονομικούς. Απλά δεν τον εχω ψυχολογήσει για ανήθικο άνθρωπο. Έχει κάνει κινησεις που μου το έχει αποδείξει αυτό...ότι δεν με βλέπει σαν πορτοφόλι.

Εγώ το εντοπίζω στο ότι δεν έχει μελετήσει την θεωρία της και γι αυτό δεν της δίνει και αρκετή σημασία.

 

Αν δεν είχα ζητήσει 2η γνώμη από παιδιάτρο και του είχα δώσει ομοιπαθητικό θα έλεγα και εγώ ότι είχε βρογχίτιδα και έγινε καλά μόνο με ομοιοπαθητική.

Αυτό μου έχει τύχει και εμένα. Δύο παιδίατροι δύο διαφορετικές διαγνώσεις. Ο ένας είπε ωτιτιδα και ο άλλος λαιμός ενώ το αυτί το είδε καθαρό. Και οι δύο έδωσαν αντιβίωση που δεν πήραμε και τελικά ο βήχας περασε μόνος του όταν φύγαμε από την Κερκυρα. Προφανώς έφταιγε το κλιμα, γιατί το παιδί έβηχε μόνο την νυχτα.

 

Χαίρομαι με την αντιμετώπιση που έχει ο Χρ., που δεν μας δίνει ομοιοπαθητική αγωγή με το παραμικρό και με καθησυχάζει,

Έχει κάνει κανά δυο πραγματακια που μου έχει κλονίσει την εμπιστοσύνη. Θα επεκταθώ στο θέμα των ομοιο παιδιατρων όταν βρω χρόνο. Προσωπικά τον κρατάω μόνο για την υποστηριξη για τα εμβολια. Τον θεωρώ υπερβολικά καθυσηχαστικό κάποιες φορές και με ενοχλει που συνταγογραφεί από το τηλ χωρίς να θελει να εξετάσει το παιδί οταν είναι αρρωστο. Ενω ο Κ. θέλει πρώτα διάγνωση γιατρού πριν μου πει τι να δώσω στο παιδί.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το εντοπίζω στο ότι δεν έχει μελετήσει την θεωρία της και γι αυτό δεν της δίνει και αρκετή σημασία.

 

Και αυτό δεν σε προβληματίζει;

Η Dr Campbell άλλωστε δεν είναι μια άγνωστη γιατρός που απλά εξέφρασε μια θεωρία' date=' τα τελευταία χρόνια έχει συμμετάσχει σε αμέτρητα ιατρικά συνέδρια, συμβατικά και μη, και η προσέγγιση της εφαρμόζεται και από συμβατικούς γιατρούς στο εξωτερικό.

 

Μην υποτιμάτε τη δύναμη του χρήματος, πιστεύω ότι και πίσω από την ομοιοπαθητική κρύβονται μεγάλα οικονομικά συμφέροντα.

 

Τον θεωρώ υπερβολικά καθυσηχαστικό κάποιες φορές και με ενοχλει που συνταγογραφεί από το τηλ χωρίς να θελει να εξετάσει το παιδί οταν είναι αρρωστο. Ενω ο Κ. θέλει πρώτα διάγνωση γιατρού πριν μου πει τι να δώσω στο παιδί.
O K. δεν είναι παιδίατρος, σωστά;

Δηλαδή πρότεινες να πάρεις τα παιδιά στο ιατρείο του και αρνήθηκε;

Δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό, και μια και τώρα είμαι εκτός Ελλάδος εκτιμώ ότι δεν μου ζήτησε να πάρω τα παιδιά σε συμβατικό παιδίατρο πρώτα, θα μπορούσα να το κάνω αλλά δεν θέλω να πάω και να ακούσω διάφορα εκφοβιστικά, να πάρω συνταγές για αντιβιώσεις κτλ.

Είναι και τι ταιριάζει στον καθένα, εμένα μ' αρέσει το καθησυχαστικό του στυλ, γνωρίζω όμως άτομα που είναι πιο αχγώδη και έτσι δεν θα μπορούσανε να συνεργαστούνε με το συγκεκριμένο γιατρό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

To χερι μου δεν το βάζω στην φωτια για κανεναν' date=' πόσο μάλλον για άνθρωπο που δεν γνωρίζω προσωπικά.

Αλλά πραγματικά το θεωρώ απίθανο να απορρίπτει την κάμπελ για λόγους οικονομικούς. Απλά δεν τον εχω ψυχολογήσει για ανήθικο άνθρωπο. Έχει κάνει κινησεις που μου το έχει αποδείξει αυτό...ότι δεν με βλέπει σαν πορτοφόλι.

Εγώ το εντοπίζω στο ότι δεν έχει μελετήσει την θεωρία της και γι αυτό δεν της δίνει και αρκετή σημασία. [/quote']

Και εγώ έχω αυτήν την καλοπροαίρετη αγαθή διάθεση:-P

Δεν κάνω κάτι για να το αλλάξω αλλά κάποιες στιγμές νοιώθω αφελής.

 

... με ενοχλει που συνταγογραφεί από το τηλ χωρίς να θελει να εξετάσει το παιδί οταν είναι αρρωστο. Ενω ο Κ. θέλει πρώτα διάγνωση γιατρού πριν μου πει τι να δώσω στο παιδί.

Νομίζω πως είναι συνηθισμένο να μην σου λένε "φέρε το παιδί να το δω". Μπορείς να ρωτήσεις εσύ "να το φέρω να το δείτε;"

Είναι μάλλον πάλι αυτός ο ήπιος & πράος τρόπος των ομοιοπαθητικών που προσωπικά μου αρέσει. Εξ' άλλου αν είναι καλή η περιγραφή των συμπτωμάτων συχνά αρκεί.

Και για επανέλθουμε στην αμυγδαλίτιδα εγώ πήρα τηλ. Κυριακή πρωί, Τρίτη απόγευμα με σταθερή κατάσταση έκλεισα ραντεβού και πήγα χωρίς να τον ρωτήσω. Όταν στο τελείωμα εκεί που το σκεφτόταν ανέφερα πως είναι κάπως ποιό έντονος ο πόνος δεξιά τότε έκανε το "κλικ", πήρε και φακό και εξέτασε τον λαιμό μου και βρήκε και το σωστό φάρμακο.

Απλά ενδεικτικό του τρόπου που λειτουργούν, δεν με είχε εξετάσει μέχρι να του αναφέρω το "δεξιά". Πρώτα η κουβέντα.

 

Εντελώς ανάποδα δηλαδή από το ΙΚΑ : Χωρίς κουβέντα, "για να δούμε" ..., μετά αυτά τα μεγάλα γυαλιά που έχουν οι ΩΡΛ" και τέλος ερώτηση για τον πυρετό (που ως γνωστόν όσο μεγαλύτερος τόσο ποιο ανησυχητικό είναι για αυτούς , άλλο ανάποδο και εδώ! )

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Στην ομοιοπαθητική πάντως είναι πολύ σημαντικό το "δεξια/αριστερά" κ πρέπει πάντα να αναφέρεται...

 

Πάντως κ με τον δικό μου ομοιο πάντα τηλεφωνικά επικοινωνώ κ μου δίνει σκευάματα αν κ συχνά μου λέει οτί θέλει κάθε τόσο να με βλέπει κ από κοντά ισως για μια γενικότερη εικόνα κ όχι απαραίτητα για την διάγνωση...

 

Αυτό τώρα που λέτε για τα παιδιά το είχα κι εγώ απορία.. δηλαδή αν δείχνει οτί πονάει το αυτάκι πχ ή ο λαιμός πάμε κ σε συμβατικό γιατρο για να κάνει την διάγνωση κ ενημερώνουμε τον ομοιο ή κατευθείαν στον όμοιο?? (δεδομένου οτι δεν είναι κ διπλα στο σπίτι μας:|)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην ομοιοπαθητική πάντως είναι πολύ σημαντικό το "δεξια/αριστερά" κ πρέπει πάντα να αναφέρεται...

 

Πάντως κ με τον δικό μου ομοιο πάντα τηλεφωνικά επικοινωνώ κ μου δίνει σκευάματα αν κ συχνά μου λέει οτί θέλει κάθε τόσο να με βλέπει κ από κοντά ισως για μια γενικότερη εικόνα κ όχι απαραίτητα για την διάγνωση...

 

Αυτό τώρα που λέτε για τα παιδιά το είχα κι εγώ απορία.. δηλαδή αν δείχνει οτί πονάει το αυτάκι πχ ή ο λαιμός πάμε κ σε συμβατικό γιατρο για να κάνει την διάγνωση κ ενημερώνουμε τον ομοιο ή κατευθείαν στον όμοιο?? (δεδομένου οτι δεν είναι κ διπλα στο σπίτι μας:|)[/QUOTE]

 

Εχουμε πει πως είναι καλύτερα ο ομοιο να έχει τη σωστή διαγνωσή π.χ για παιδιά από τον παιδίατρο ή για μας από ωρλ ή ότι άλλο χρειάζεται για να μπορέσει να δώσει το κατάλληλο/σωστό φάρμακο για την αγωγή.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρότεινες να πάρεις τα παιδιά στο ιατρείο του και αρνήθηκε;

 

Είναι και τι ταιριάζει στον καθένα, εμένα μ' αρέσει το καθησυχαστικό του στυλ, γνωρίζω όμως άτομα που είναι πιο αχγώδη και έτσι δεν θα μπορούσανε να συνεργαστούνε με το συγκεκριμένο γιατρό.

 

Νομίζω πως είναι συνηθισμένο να μην σου λένε "φέρε το παιδί να το δω". Μπορείς να ρωτήσεις εσύ "να το φέρω να το δείτε;"

Αυτό ακριβώς εννοώ. Έχει τύχει να είναι άρρωστη η μεγάλη και να πάρω τηλ και να ρωτήσω να την φέρω να την δει ο γιατρός καλύτερα? Και η απάντηση ήταν ότι δεν χρειαζεται και να πάρει καλι μπιχρονικουμ. Εγώ ήξερα από έμένα ότι αυτό δεν το δίνουν σε καταρροή χωρίς χρώμα και αν μη τι άλλο ήθελα να την εξετάσει, γιατί έχει τύχει εγώ πχ να βλέπω απλό νεράκι να τρέχει και εσωτερικά να υπάρχει χρώμα και ακόμα και το αυτί να έχει ξεκινήσει να επηρεάζεται. Ακολούθησα το ένστικτο μου και δεν ακολούθησα την αγωγή του. Τεσπα, νομίζω θα μπορούσε να δεχτεί να την εξετάσει, αλλά προφανώς πνιγόταν εκείνη την μέρα.

Και να πω επιπροσθέτως ότι άλλο τα παιδιά που δεν μπορούν να σου περιγράψουν ακριβώς τι αισθάνονται και άλλο εμείς που μπορούμε να τα περιγράψουμε αναλυτικά...Στα παιδιά μου θεωρώ απαραίτητη την διάγνωση. Τώρα αν αυτό είναι άγχος...ε δεν δηλώνω και ο πιο ήρεμος άνθρωπος, για να λέμε και την αλήθεια :)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εννοώ. Έχει τύχει να είναι άρρωστη η μεγάλη και να πάρω τηλ και να ρωτήσω να την φέρω να την δει ο γιατρός καλύτερα? Και η απάντηση ήταν ότι δεν χρειαζεται και να πάρει καλι μπιχρονικουμ. Εγώ ήξερα από έμένα ότι αυτό δεν το δίνουν σε καταρροή χωρίς χρώμα και αν μη τι άλλο ήθελα να την εξετάσει' date=' γιατί έχει τύχει εγώ πχ να βλέπω απλό νεράκι να τρέχει και εσωτερικά να υπάρχει χρώμα και ακόμα και το αυτί να έχει ξεκινήσει να επηρεάζεται. Ακολούθησα το ένστικτο μου και δεν ακολούθησα την αγωγή του. Τεσπα, νομίζω θα μπορούσε να δεχτεί να την εξετάσει, αλλά προφανώς πνιγόταν εκείνη την μέρα.

Και να πω επιπροσθέτως ότι άλλο τα παιδιά που δεν μπορούν να σου περιγράψουν ακριβώς τι αισθάνονται και άλλο εμείς που μπορούμε να τα περιγράψουμε αναλυτικά...Στα παιδιά μου θεωρώ απαραίτητη την διάγνωση. Τώρα αν αυτό είναι άγχος...ε δεν δηλώνω και ο πιο ήρεμος άνθρωπος, για να λέμε και την αλήθεια :)[/quote']

 

Συμφωνω με οσα λες, εχει τυχει και σε μενα και ειχα κατααγχωθει με τη διαγνωση απο το τηλ.! Και ειχα παει στην συμβατικη παιδιατρο, δε μπορουσα ετσι!

Αυτο το ΣΚ ειμαι ευχαριστημενη γιατι ειδα αμεση ανταποκριση, εκανε ο μικρος ωτιτιδα μετα απο μερες με αυτην την καταρροη με χρωμα (δεν ειχα δωσει σημασια, επρεπε ισως τελικα..). Και Σαββατο και Κυριακη ανταλλαξαμε μηνυματα για την αγωγη. Και σημερα εστειλα μηνυμα και λεω θελω ραντεβου και με πηρε η γραμματεας πισω...

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό δεν σε προβληματίζει;

Η Dr Campbell άλλωστε δεν είναι μια άγνωστη γιατρός που απλά εξέφρασε μια θεωρία, τα τελευταία χρόνια έχει συμμετάσχει σε αμέτρητα ιατρικά συνέδρια, συμβατικά και μη, και η προσέγγιση της εφαρμόζεται και από συμβατικούς γιατρούς στο εξωτερικό.

 

Μην υποτιμάτε τη δύναμη του χρήματος, πιστεύω ότι και πίσω από την ομοιοπαθητική κρύβονται μεγάλα οικονομικά συμφέροντα.

Nα με προβληματίζει για ποιο λόγο? Πόσοι ξέρουν την Κάμπελ εδώ στην Ελλάδα? Ακόμα και στο εξωτερικό νομίζω ότι ακόμα είναι στα σπάργανα η πρακτική της όσο αφορά την ιατρική κοινότητα. Με απογοητεύει όμως. Και δεν σημαίνει ότι τον εμπιστεύομαι λιγότερο σαν γιατρό. Το εχω ξαναπει ότι δυστυχως ο τέλειος γιατρός δεν υπάρχει.

 

Καλά όσο για τα συμφέροντα που λες...αυτό δεν το συζητάω! Σχεδόν κανείς δεν δουλεύει από χόμπυ! Οι ομοιοπαθητικοί και γενικά οι εναλλακτικοί γιατί να είναι εξαίρεση? Αλλά πως να στο πω βρε Rosie..Δεν τον έχω ψυχολογήσει για άνθρωπο που θα έκανε τα πάντα στο βωμο του χρήματος. Μου έχει δείξει ότι είναι και άνθρωπος.

 

Και εγώ έχω αυτήν την καλοπροαίρετη αγαθή διάθεση:-P

Δεν κάνω κάτι για να το αλλάξω αλλά κάποιες στιγμές νοιώθω αφελής.

Θα προτιμούσες να είσαι από τους ανθρώπους που βλέπουν πρώτα το αρνητικό? Απαπαπα καλύτερα να αισθανόμαστε ενίοτε αφελείς, παρά να περιβαλλόμαστε συνεχώς από αρνητική ενέργεια.;)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

...

 

Θα προτιμούσες να είσαι από τους ανθρώπους που βλέπουν πρώτα το αρνητικό? Απαπαπα καλύτερα να αισθανόμαστε ενίοτε αφελείς' date=' παρά να περιβαλλόμαστε συνεχώς από αρνητική ενέργεια.;)[/quote']

 

Φυσικά και όχι αγαπητή :cool:

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...