Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΛΟΙΜΩΞΗ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα και από μένα. Σας διαβάζω εδώ και καιρό και ενημερώνομαι για τα πάντα και σας ευχαριστώ.

 

Θέλω τι βοήθεια σας όποια γνωρίζει κάτι παρόμοιο, ψάχνω στο ίντερνετ αλλα δεν βρίσκω κάτι συγκεκριμένο.

 

Καλή μου φίλη και κουμπάρα μου το Σάββατο 7 του μήνα γέννησε με καισαρινή (λόγω καισαρικής του πρώτου παιδιού) ένα κοριτσάκι στην 38 εβδομάδα με βάρος 2.900, με επισκληρήδιο, όλα πήγαν καλά, το μωράκι έκλαψε και μετά από περίπου δέκα λεπτά οι γιατροί είδαν ότι δεν ανέπνεε καλά και έδειχνε να κρυώνει, το έβαλαν στη θερμοκοιτίδα και του έβαλαν και οξυγόνο, χθες το έστειλαν επειγόντος στο νοσοκομείο του Ρίο και αυτή τη στιγμή βρίσκεται διασωληνωμένο σε καταστολή απ' ότι μου είπε ο μπαμπάς του, έχει μία μικρή βελτίωση και θα περιμένουν τα επόμενα 24ωρα. Στο νοσοκομείο που γέννησε τους είπαΝ ότι έχει λοίμωξη του αναπνευστικού που κόλλησε από την μητέρα που ήταν τις προηγούμενες μέρες λίγο κρυωμένη, ο πατέρας όμως υποψιάζεται κάποια ενδονοσοκομειακή λοίμωξη. Έχετε κάτι ακούσει, κάποια παρόμοια εμπειρία και πως εξελίχθηκε, έχω αγχωθεί πολύ, η μητέρα πρέπει να κατέβει στο νησί και για το άλλο παιδάκι και να ανέβει μετά πάλι, τους είπαν ότι τουλάχιστον 10 μέρες θα μείνει στη θερμοκιτίδα.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, είμαι πολύ στεναχωρημένη, εμένα ο μικρός μου έμεινε 3 μέρες για ίκτερο και καταλαβαίνω τη στεναχώρια της.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τόσο μικρό ρε γμτ!

Ειναι δυνατόν να κόλλησε από την κοιλιά δηλαδή;

Περίεργο μου φαίνεται!

 

Ελπίζω όλα να τελειώσουν πολύ γρήγορα και να τον πάρουνε σύντομα σπίτι υγιέστατο!!!!

Link to comment
Share on other sites

nea mamaka και εγώ την ίδια απορία έχω, γι' αυτό το έβαλα θέμα, νομίζω ότι μάλλον κάτι κόλλησε, ίσως από κάποιον από κάτι και εγώ δεν ξέρω. Όλα έγιναν περίπου στα 10 λεπτά μετά τη γέννηση της. Τι να πω, έχω πολύ στεναχωρεθεί και δεν ξέρω τι να λέω στη μανούλα του, όταν μιλάμε στο τηλέφωνο. Θα έρθει στο νησί χωρίς το μωράκι της.

Αστα :cry::cry:

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nea mamaka και εγώ την ίδια απορία έχω, γι' αυτό το έβαλα θέμα, νομίζω ότι μάλλον κάτι κόλλησε, ίσως από κάποιον από κάτι και εγώ δεν ξέρω. Όλα έγιναν περίπου στα 10 λεπτά μετά τη γέννηση της. Τι να πω, έχω πολύ στεναχωρεθεί και δεν ξέρω τι να λέω στη μανούλα του, όταν μιλάμε στο τηλέφωνο. Θα έρθει στο νησί χωρίς το μωράκι της.

Αστα :cry::cry:

 

Πιπέρι στο στόμα!!!

ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΗΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι δυνατόν να κόλλησε λοίμωξη αναπνευστικού από τη κοιλιά της μητέρας? Ούτε ανωτέρου ούτε κατωτέρου μπορεί να κολλήσει.

Εύχομαι να περάσουν όλα σύντομα!

 

Δέστε και αυτό

http://www.in.gr/Reviews/placeholder.asp?lngReviewID=38464&lngChapterID=39580&lngItemID=39608

Link to comment
Share on other sites

eleftheria μου έτσι λέω και εγώ, γι'αυτό έγραψα να μάθουμε κάτι παραπάνω, απ' όποια κοπέλα γνωρίζει κάτι παραπάνω. Ευχαριστώ για τις ευχές σας κορίτσια.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

οι ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις θελουν μέρες να επωαστούν.

Η αναπνευστική δυσχέρεια (ΣΑΔ) είναι πιο πιθανή καθώς εμφανίζεται σε μεγάλο ποσοστό παιδιών κατά τον τοκετό. Εχει πολλές αιτίες, μία από αυτές είναι και πιθανή λοίμωξη της μητέρας προ τοκετού.

Ας μην ανησυχεί η κουμπαρα σου, δεν είναι ασυνηθιστο και αντιμετωπίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Χθες μίλησα με την κουμπάρα μου, γύρισε δυστυχώς χωρίς το μωρό, για 2-3 μέρες για το άλλο παιδάκι που είναι εδώ και θα ξαναφύγει. Η μπέμπα πήγαινε καλύτερα από το οξυγόνο, δηλαδή από το 60 που ήταν είχε πέσει στο 23 και θέλανε να φτάσει στο 21 για να της βγάλουν το σωληνάκι εντελώς και να τη δουν πως αντιδράει. Σήμερα το πρωί δεν έχω νέα τους ακόμα, μέχρι το μεσημεράκι πιστεύω να ξέρουμε.

Εν τω μεταξύ άλλα τρία νεογέννητα από το ίδιο νοσοκομείο τα μετέφερα με το ίδιο πρόβλημα στο Ρίο, δεν ξέρω τι να πω, να πήραν κάτι από το νοσοκομείο; θα δείξει. Να πάνε όλα καλά.

Θα ενημερώσω για νεότερα.

Αν κάτι κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ή με παρόμοια εμπειρία περιμένω απάντηση για το πως εξελίχθηκε η όλη κατάσταση, και τι να περιμένουν οι γονείς.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tα νέα είναι καλά, σήμερα το πρωί τη βγάλανε από το οξυγόνο, και η λοίμωξη έχει πέσει στο 50%, οπότε η κατάσταση της μικρούλας βελτιώνεται σταδιακά. Αντά να περάσουν οι μέρες να το πάρουνε κοντά τους.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια τα νεα.......αντε με το καλο να το ξεπερασουν και να αγκαλιασουν το μωρακι τους!!!! :D

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ . ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ 37η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΖΥΓΙΖΕ 2.530 Kg ΚΑΙ ΕΝΩ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΠΕΙ ΘΕΡΜΟΚΙΤΙΔΑ ΛΟΓΩ ΒΑΡΟΥΣ , ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΛΟΙΜΩΞΗ ΤΟΥ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΘΕΡΜΟΚΙΤΙΔΑ. ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΜΙΑ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΔΕΚΑ ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ . ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ . ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ

 

 

ΚΑΘΕ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ , ΖΟΥΝΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΛΑ

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ . ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ 37η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΖΥΓΙΖΕ 2.530 Kg ΚΑΙ ΕΝΩ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΠΕΙ ΘΕΡΜΟΚΙΤΙΔΑ ΛΟΓΩ ΒΑΡΟΥΣ , ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΛΟΙΜΩΞΗ ΤΟΥ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΘΕΡΜΟΚΙΤΙΔΑ. ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΜΙΑ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΔΕΚΑ ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ . ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ . ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ

 

 

ΚΑΘΕ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ , ΖΟΥΝΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...