Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ σε μένα (μικρή δεν κόλλησα, κόλλησα μεγάλη 2 φορές!) παλαιότερα (πολύ πολύ παλιά) παραπλάς είχα βάλει. αλλά τώρα δε λέει στα παιδάκια...

 

Μάλλον τη βρήκα τη λύση (ακόμα βέβαια βρισκόμαστε στη δοκιμαστική φάση)ηλεκτρική χτένα σε στεγνά μαλλιά!!!

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 203
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

tougia υπάρχει ένα κόλπο:

(το έκανα εγώ στο μαλλί μου όταν έκανα μάσκα ελαιόλαδου :mrgreen:)

 

Οταν θα πας να λούσεις το μαλλί ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΞΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ!!

ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!

 

Σε στεγνό μαλλι θα βάλεις πολύ ποσότητα σαμπουάν -ΧΩΡΙΣ ΝΕΡΟ-

και θα το σαπουνίσεις κανονικά

για να πάει παντού σε όλο το μαλλί ομοιόμορφα!

 

ΜΕΤΑ θα το ξεβγάλεις με κανονικό νεράκι .....

και........ έτοιμοι!!!!

 

Δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς!! ;)

 

Soevan, "παίζει" να έκανε δουλειά η μάσκα ελαιόλαδου κι όχι το σαμπουάν, ή μπορεί και τα δύο.

Εγώ έβαζα κάθε βδομάδα αλλά και συχνότερα, ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ σ' όλο το μαλί να απλωθεί καλά, τα τύλιγα με σακούλα για κανένα μισάωρο και μετά δυνατά με το χτένι (μέσα στο νεροχύτη για να το ξεπλένεις σε κάθε βουρτσιά) έφευγαν όλες οι πνιγμένες (από το λάδι) ψείρες. Όμως ΔΕΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΝΤΑΙ και τ'αυγά, γι' αυτό και πρέπει να το κάνεις ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ μπορείς, και μέσα στην εβδομάδα, ώστε στο τέλος να έχουν πνιγεί όλες οι ψείρες, και οι καινούργιες που γεννιούνται. Επιπρόσθετα χρησιμοποιούσα για το λούσιμο ειδικό σαμπουάν.

 

Είναι κουραστική βέβαια όλη αυτή η διαδικασία, αλλά έτσι αποφύγαμε τα χημικά.

Link to comment
Share on other sites

Soevan, "παίζει" να έκανε δουλειά η μάσκα ελαιόλαδου κι όχι το σαμπουάν, ή μπορεί και τα δύο.

Εγώ έβαζα κάθε βδομάδα αλλά και συχνότερα, ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ σ' όλο το μαλί να απλωθεί καλά, τα τύλιγα με σακούλα για κανένα μισάωρο και μετά δυνατά με το χτένι (μέσα στο νεροχύτη για να το ξεπλένεις σε κάθε βουρτσιά) έφευγαν όλες οι πνιγμένες (από το λάδι) ψείρες. Όμως ΔΕΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΝΤΑΙ και τ'αυγά, γι' αυτό και πρέπει να το κάνεις ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ μπορείς, και μέσα στην εβδομάδα, ώστε στο τέλος να έχουν πνιγεί όλες οι ψείρες, και οι καινούργιες που γεννιούνται. Επιπρόσθετα χρησιμοποιούσα για το λούσιμο ειδικό σαμπουάν.

 

Είναι κουραστική βέβαια όλη αυτή η διαδικασία, αλλά έτσι αποφύγαμε τα χημικά.

 

Συγγνώμη!!! Δεν κατάλαβα!!!

 

Το ελαιόλαδο το χρησιμοποιήσες ως αντιμετώπιση για τις ψείρες?????.......

(Eγώ το χρησιμοποιούσα στον εαυτό μου για να δυναμώσουν τα μαλλιά μου μόνο!........)

 

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΨΕΙΡΟΚΤΟΝΟ ΔΡΑΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ????????

 

(NA ΣΕ ΦΙΛΗΣΩ!!!!!!!!!!!!!) 00020143.gif

 

Πες μου οτι βρήκαμε την βιολογική λύση για τις βρωμό-ψειρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τη βρήκα τη λύση (ακόμα βέβαια βρισκόμαστε στη δοκιμαστική φάση)ηλεκτρική χτένα σε στεγνά μαλλιά!!!

 

alex4,

τι ακριβώς κάνει αυτή η ηλεκτρική χτένα ??

Tην έχω δει στο διαδίκτυο και σκεφτόμουν να τη δοκίμαζα.....

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη!!! Δεν κατάλαβα!!!

 

Το ελαιόλαδο το χρησιμοποιήσες ως αντιμετώπιση για τις ψείρες?????.......

(Eγώ το χρησιμοποιούσα στον εαυτό μου για να δυναμώσουν τα μαλλιά μου μόνο!........)

 

ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΨΕΙΡΟΚΤΟΝΟ ΔΡΑΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ????????

 

(NA ΣΕ ΦΙΛΗΣΩ!!!!!!!!!!!!!) 00020143.gif

 

Πες μου οτι βρήκαμε την βιολογική λύση για τις βρωμό-ψειρες!!!

 

Την ιδέα για το ελαιόλαδο την "έκλεψα" από ένα ψειροκτόνο φυτικό σκεύασμα, που ήταν από λάδι καρύδας, ίδιο φιλοσοφία δηλαδή και το λαδάκι είναι πιό οικονομικό. Το απλώνεις στην κεφαλή σου και οι ψείρες πνίγονται αλλά όσες δεν πνιγούν, βαραίνουν με το λάδι και δεν μπορούν να διαφύγουν. Έτσι όση ώρα μένουν ακίνητες τις απομακρύνεις με το χτένι.

 

Καλό ε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την ιδέα για το ελαιόλαδο την "έκλεψα" από ένα ψειροκτόνο φυτικό σκεύασμα, που ήταν από λάδι καρύδας, ίδιο φιλοσοφία δηλαδή και το λαδάκι είναι πιό οικονομικό. Το απλώνεις στην κεφαλή σου και οι ψείρες πνίγονται αλλά όσες δεν πνιγούν, βαραίνουν με το λάδι και δεν μπορούν να διαφύγουν. Έτσι όση ώρα μένουν ακίνητες τις απομακρύνεις με το χτένι.

 

Καλό ε;

 

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!

Και αυτό το φυτικό σκεύασμα απο λάδι καρύδας απο που το πήρες?

Aπο μαγαζί με βιολογικά?

(να το προσθέσω και αυτό στη λίστα με τα βιολογικά! :mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι η μεγάλη μου κόρη έπιασε ψείρες και ώς χαζή-πρωτάρα μαμά μέχρι να καταλάβω τι συμβαίνει (δεν είχα ξαναδεί κόνιδα στη ζωή μου) το κοριτσάκι μου είχε αποκτήσει ολόκληρη αποικία στο κεφάλι της.

Ζήτησα από τον θείο μου που είναι φαρμακοποιός κάποιο αντιψειρικό που να μην έχει χημικά. Μου έφερε λοιπόν ένα θαυματουργό που έχει μηχανική δράση (όπως η βαζελίνη δηλαδή) κάνει έναν πολύ πυκνό αφρό που τον αφήνεις 15-20 λεπτά στο κεφάλι και οι ψείρες παθαίνουν ασφυξία. Το καλό είναι οτι μετά φεύγει όπως ένα κανονικό σαμπουάν και το μαλλί είναι άψογο. Βάλαμε οικογενεικώς (περιττό να πώ οτι από το κεφάλι της μικρής μετά έβγαλα με το χτενάκι 14 ψείρες και άπειρη κόνιδα!!!)

Υποτίθεται οτι επαναλαμβάνεις την εφαρμογή σε 7 και 14 μέρες πάλι, για να είσαι σίγουρος οτι δεν εκκολάφθηκε κάποιο αυγό που ξέφυγε. Εμείς το κάναμε μόνο μία φορά ακόμα και έκτοτε δεν ξαναείδαμε ψείρες... Είναι ένα κίτρινο κουτί και λέγεται κάπως σαν apaisyl... Φέτος ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το σαμπουάν της propoline σε κάθε λούσιμο και προς το παρόν την έχουμε γλιτώσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννούλα έτσι όπως τα "λες" είναι.

Αν η κάθε μητέρα ενδιαφερόταν όσο έπρεπε για την πρόληψη τότε το θέμα ψείρα δεν θα μας απασχολούσε και τόσο.

Αλλά από όσο ξέρω τουλάχιστον στο δικό μας σχολείο υπάρχουν μητέρες που αψηφούν τη βαρύτητα το θέματος και επιμένουν να μην παίρνουν δραστικά μέτρα κατόπιν επανειλημμένων συστάσεων από τη διεύθυνση και να στέλνουν τα παιδιά τους μονίμως φορτωμένα στη ψείρα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Το οινοπνευμα και η κολωνια η μαμα μου ελεγε ασπριζουν το μαλλι (αν ισχυει...:?.)

 

Ερωτηση : Τις ψειρες τις παιρνετε ειδηση απο το υπερβολικο ξυσιμο ή τα ψαχνετε καθε μερα?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

alex4,

τι ακριβώς κάνει αυτή η ηλεκτρική χτένα ??

Tην έχω δει στο διαδίκτυο και σκεφτόμουν να τη δοκίμαζα.....

 

soevan07, την πήρα από το φαρμακείο (του άντρα μου), της medisana, "ηλεκτρική χτένα για ψείρες LCS", περίπου 30,00E. Λέει για άνω των 3 ετών, αλλά εγώ την έβαλα και στο 2χρονο. Προφανώς γιατί τα μικρά κουνιούνται και αν ακουμπήσει το αυτί ίσως προκληθεί πόνος, αλλά η ηλεκτρική τάση είναι εντελώς ακίνδυνη.

 

Το μόνο αρνητικό είναι ότι πρέπει να τη χρησιμοποιούμε καθημερινά για περίπου 2 εβδομάδες (για να είσαι σίγουρος ότι όλες οι ψείρες έχουν καταστραφεί). Και εντάξει να είναι ίσια -άντε σπαστά- τα μαλλιά, αν είναι όμως σγουρά όπως της μικρής μου χλωμό το βλέπω! Όχι ότι είναι χρονοβόρο, αλλά καταλαβαίνεις 2χρονο με σγουρό μαλλί, τις τσιρίδες δεν τις αποφεύγουμε, ενώ της μεγάλης της αρέσει, το βλέπει σαν μασάζ.

 

Εμείς να σου πω, χτένισα 3 μέρες και τις 2 κόρες (παρ'όλο που η μεγάλη δεν είχε) και από τη 2η μέρα ήδη δεν ξυνόταν η μικρή. Αύριο θα τους βάλω και το προληπτικό σπρέυ της frezyderm (φυτικό) και άντε να τους χτενίσω άλλες 2-3 φορές και βλέπουμε. Εντωμεταξύ έχει πλάκα γιατί η χτένα βγάζει κάποιον ήχο όποτε βρίσκει ψείρα ή αυγό, έτσι ξέρεις τί πετυχαίνεις!

 

Όπως διάβασα όμως, και το ελαιόλαδο έχει πέραση. Δηλ το βάζεις στα μαλλιά, τα τυλίγεις σε πετσέτα, το αφήνεις κανά 20λεπτο, βάζεις κατευθείαν σαμπουάν, πλένεις, χτενίζεις και τέλος οι ψείρες? Ή πρέπει να το επαναλάβεις για 2 βδομάδες (όχι καθημερινά)?

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

soevan07, την πήρα από το φαρμακείο (του άντρα μου), της medisana, "ηλεκτρική χτένα για ψείρες LCS", περίπου 30,00E. Λέει για άνω των 3 ετών, αλλά εγώ την έβαλα και στο 2χρονο. Προφανώς γιατί τα μικρά κουνιούνται και αν ακουμπήσει το αυτί ίσως προκληθεί πόνος, αλλά η ηλεκτρική τάση είναι εντελώς ακίνδυνη.

 

alex4 το χτενάκι αυτό δεν πρέπει να το περνάς και απο την ρίζα του μαλλιού;

Δεν πονάει όταν έρχεται σε επαφή με το δέρμα;

Το έχεις στη πρίζα την ώρα που το χρησιμοποιείς?

 

 

Όπως διάβασα όμως, και το ελαιόλαδο έχει πέραση. Δηλ το βάζεις στα μαλλιά, τα τυλίγεις σε πετσέτα, το αφήνεις κανά 20λεπτο, βάζεις κατευθείαν σαμπουάν, πλένεις, χτενίζεις και τέλος οι ψείρες? Ή πρέπει να το επαναλάβεις για 2 βδομάδες (όχι καθημερινά)?

 

Eτσι μας λέει η danel....

Ισως ο συνδυασμός του ελαιόλαδου με το ηλεκτρικό χτενάκι να ήταν σούπερ!

Οταν πιάσουμε ψείρες θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε!

 

Υπάρχει λέει κι ένα φυτικό σκεύασμα απο λάδι καρύδας

ακριβώς για τις ψείρες.

Την ρώτησα να μας πει πως το λένε!

(θα το πάρω και αυτό!....

Θέλω να είμαι πανέτοιμη όταν έρθει η ώρα! :mrgreen:)

Link to comment
Share on other sites

Συμπτωματικά, προχθές κάτα την επίσκεψή μας στον παιδίατρο, άκουσα συζήτηση για τις ψείρες και ο παιδίατρος συνέστησε στους γονείς να αποφύγουν τη χρήση των λοσιόν που κυκλοφορούν στα φαρμακεία, διότι περιέχουν βλαβερές ουσίες.

 

Κι εκείνος συνέστησε το ξύδι και χρήση της τσατσάρας.

Link to comment
Share on other sites

Πάντώς εμείς με το paraplus δεν είδαμε ποτέ προκοπή. Με το paranix (που έχει και το μεταλλικό χτενάκι) ότι κάναμε αλλά πάντα ξαναγεμίζουμε. Μάλλον η Ζέτα τις τραβάει σαν μαγνήτης.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eτσι μας λέει η danel....

Ισως ο συνδυασμός του ελαιόλαδου με το ηλεκτρικό χτενάκι να ήταν σούπερ!

Οταν πιάσουμε ψείρες θα το δοκιμάσω οπωσδήποτε!

 

Υπάρχει λέει κι ένα φυτικό σκεύασμα απο λάδι καρύδας

ακριβώς για τις ψείρες.

Την ρώτησα να μας πει πως το λένε!

(θα το πάρω και αυτό!....

Θέλω να είμαι πανέτοιμη όταν έρθει η ώρα! :mrgreen:)

 

Το λάδι ινδικής καρύδας το είχα πάρει από ένα φαρμακείο ως φυτικό προϊόν αλλά δεν το ξανά βρήκα ούτε θυμάμαι όνομα. Έτσι το αντικατέστησα με το ελαιόλαδο που απ' ότι κατάλαβα κάνει την ίδια δουλειά. Προκαλεί ασφυξία αλλά ΜΟΝΟ στις ψείρες. Μετά πρέπει να τις αφαιρέσεις με το χτένι και κάθε βδομάδα (τουλάχιστον) όλη τη διαδικασία για να αφαιρείς κάθε φορά τα γεννητούρια. Αυτό συνεχίζεται μέχρι να φύγουν όλες οι νέες ψείρες που θα γεννιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Το λάδι ινδικής καρύδας το είχα πάρει από ένα φαρμακείο ως φυτικό προϊόν αλλά δεν το ξανά βρήκα ούτε θυμάμαι όνομα. Έτσι το αντικατέστησα με το ελαιόλαδο που απ' ότι κατάλαβα κάνει την ίδια δουλειά. Προκαλεί ασφυξία αλλά ΜΟΝΟ στις ψείρες. Μετά πρέπει να τις αφαιρέσεις με το χτένι και κάθε βδομάδα (τουλάχιστον) όλη τη διαδικασία για να αφαιρείς κάθε φορά τα γεννητούρια. Αυτό συνεχίζεται μέχρι να φύγουν όλες οι νέες ψείρες που θα γεννιούνται.

 

Προφανώς το ίδιο θα συμβαίνει και με την βαζελίνη!

 

Την ίδια μέθοδο έχω ακούσει οτι μπορείς να την κάνεις

και με την bepanthol και με τις μαλακτικές!

 

(Απλώνεις δηλαδή Bepanthol ή κάποια μαλακτική

στο μαλλί για πολύ ώρα και αυτές σκάνε ......)

 

Αλλά θα θέλει μετά σχολαστικό ξεψείρισμα με το χτένι.......

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάποια άρθρα για το coconut oil

που λέει οτι είναι αποτελεσματικό για τις ψείρες! :D

 

http://www.lifemojo.com/lifestyle/health-benefits-of-coconut-oil-6279711

 

http://interasiastore.blogspot.com/2010/08/blog-post_06.html

 

Αρα ας βάλουμε κι αυτό στα υπόψη!!

(Μάλλον τη βρήκαμε τη βιολογική λύση που έψαχνα!!! ;))

Link to comment
Share on other sites

αμπουλα απο τον κτηνιατρο για παρασιτα και θα σωθεις

 

Kαι που την βάζετε βρε κορίτσια την αμπούλα??.....

Δεν ήξερα οτι και οι άνθρωποι πιάνουν ψύλλους!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα από μια πανικοβλημένη.......

 

σήμερα το πρωί κοίταξα το κεφάλι μου κι έχω ψείρες γαμώτο..... κι έχω και μακριά μαλλιά.... τώρα περιμένω να κοιμηθεί ο γιος μου (18 μηνών) να τον ψάξω μήπως έχει κι αυτός....

 

φαγούρα είχα τις τελευταίες μέρες αλλά δεν έδωσα βάση..... λέω αποκλείεται.... κλεισμένη στο σπίτι είμαι που να κολλήσω;;;;; κι όμως.......

 

το κακό είναι ότι θηλάζω (γέννησα πριν 20 μέρες) και δε ξέρω τι σκατά επιτρέπεται και τι όχι..... για φάρμακα ούτε λόγος.... άρα ξεκινάω να δοικιμάσω ελαιόλαδο κι ύστερα το λάδι καρύδας αν το βρω.....

 

είναι ότι χειρότερο θα μπορούσα να πάθω......

ελπίζω να μην έχει και το παιδί....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...