Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαφτιση σε εκκλησια με θεα Αθηνα η μεσα σε παρκο/πρασινο χωρο


Prinzessin

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες!!!

Οπως βλεπω ΚΑΙ στο θεμα της βαφτισης οι συμβουλες και οι πληροφοριες εδω στο φορουμ βοηθουν παρα πολυ. Να σας αναφερω λοιπον και γω καποια στοιχεια μημπως εχετε καποιες πληροφοριες, συμβουλες για τη μικρη μου Christine που σκεφτομαστε να τη βαφτισουμε το πρωτο 15μερο του Σεπτεμβρη.

Γνωριζει κανεις εκκλησιες, στις περιοχες Νεο, Παλαιο Ψυχικο, Παπαγου, Φιλοθεη, Τουρκοβουνια/ Γαλατσι Αττικο αλσος , Χολαργο, χωρις να απομακρυνθουμε πολυ ειτε προς βορα ειτε προς νοτο, που ενδεχομενως να βρισκονται σε υψωμα και να εχουν 8εα το λεκανοπεδιο? επισης αλλη ιδεα να βρισκονται μεσα σε πρασινο χωρο, καποιο παρκο, αλσος, δασακι και κοντα να υπαρχει καποιο ομορφο εστιατοριο πιθανον ΜΕΣΑ στο ιδιο παρκο κτλ ωστε οι καλεσμενοι να μη χρειαζετε για το τραπεζι να οδηγησουν εκατο ωρες :-P και τους φυγει η διαθεση? Τα κτηματα βλεπω κυριως λογω κοστους να τα αποκλειουμε.

Οποια ιδεα θα μας βοηθησει πολυ να κνω καποια αρχη, γιατι ηδη εχω αρχισει και αγχωνομαι:-(

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επισης αλλη ιδεα να βρισκονται μεσα σε πρασινο χωρο, καποιο παρκο, αλσος, δασακι και κοντα να υπαρχει καποιο ομορφο εστιατοριο πιθανον ΜΕΣΑ στο ιδιο παρκο κτλ ωστε οι καλεσμενοι να μη χρειαζετε για το τραπεζι να οδηγησουν εκατο ωρες :-P και τους φυγει η διαθεση?

Στο Πεδίον του Άρεως υπάρχουν δύο εκκλησίες, του αγίου Χαραλάμπους, αν δεν κάνω λάθος, (εκεί βαφτίστηκε η κόρη του σπιτονοικοκύρη μου), και των Ταξιαρχών (εκεί παντρεύτηκα). Από μαγαζιά, μέσα στο πάρκο υπάρχει το Green Park, με τραπεζάκια και καρέκλες σε τεράστιο χώρο, έξω. Εκεί καθίσαμε μετά τη βάφτιση που σου προανέφερα. Βόλεψε ιδιαίτερα τα παιδάκια, που είχαν χώρο να κινηθούν. Δεν θυμάμαι αν υπάρχουν άλλα μαγαζιά μες στο πάρκο, νομίζω πως όχι.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Η Αγία Σκέπη είναι πράγματι πολύ ώραια και το verde μια πολύ καλή λύση. Αν μιλήσεις με verde μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις για το κόστος.

 

Στο πεδίο του Άρεως έχει πράγματι 2 εκκλήσιες, στην μία μάλιστα που ειχα πάει σε βάπτιση (πριν χρόνια όμως) είχανε επιτρέψει και catering στον περίβολο. Στα μειονέκτηματα όμως θα πρέπει να προσμετρίσεις και το δύσκολο παρκάρισμα (βεβαια εχει ιδιωτικο πάρκινγκ στην οδο Μουστοξύδι). Ειδικά το πάνω εκκλησακι (αυτο που ειναι πιο κοντα στα δικαστηρια) ειναι πολυ γραφικό

 

Μία πολυ όμορφη εκκλησια είναι επίσης και η Αγία Φωτεινή στο... Μετς να το πω... Παγκράτι να το πώ κεντρο Αθήνας να το πω? Anyway είναι κοντά στις στύλες του Ολυμπιου Διός ...και μια μένα αποτελεσε μία όμορφη εκπληξη σε ένα γαμο που ειχα πάει. Για μετα εχεις πολλες επιλογές Απο Αίγλη Ζαπείου εως κανα 2 μεγαλα ξενοδοχεια σε αποσταση αναπνοης και επισης κάποια μαγαζάκια δίπλα στο Καλλιμάρμαρο. Παρκινγκ ανυπαρκτο....πάρτε το τραμ καλυτερα

 

Η τελευταια λύση προφανος δεν θα σε βολευει αλλα ειπα να την γραψω γιατι πραγματικα η εκκλησια της Αγιας Φωτεινης ειναι πολύ ομορφη.

Link to comment
Share on other sites

στα τουρκοβουνια/αλσος υπαρχει ο προφιτης Ηλιας. Με φοβερή θεα..

Και εκει πιο κατω εχει κανα 2 μαγαζια για φαγητό....

μονο που δεν πας περπατητά... θελει αυτ/το....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο αλσος φιλαδελφειας εχει επισης μικρο εκκλησακι μεσα στα δεντρα (εκει παντρευτηκα) διπλα εχει και ενα μαγαζι δε ξερω ομως για φαγητοκαι τετοια δεν εχω παει...καναμε αλλου στη φιλαδελφεια βεβαια το τραπεζι...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ πολυ!!!! Λεω να κανω μια αρχη με αυτες τις πληροφοριες. Θα κοιταξω για τον Προφητη Ηλια στα Τουρκοβουνια, υπαρχει και το κεντρο Υαδες εκει στο Αλσος, θα τηλ. αν δεχονται βαφτισεις και φυσικα πανω κατω το κοστος. Το Παιδ. Αρεως θα ταν καλη λυση, αλλα εχω ακουσει πως εκτος του προβλ.παρκινκ υπηρχε τουλαχιστον μεχρι πριν απο καιρο θεμα με ναρκομανεις. Το Green Park δεν λειτουργει πια. Θα δω και τη λυση Παπαγου, μου ακουγεται πολυ ωραιο....αν εχετε και αλλες ιδεες καλοδεχουμενες

Φιλια και ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτήσεις στο Verde, σε παρακαλώ ενημέρωσε μας, μια και αυτό συνδυασμό σκεφτόμουν εγώ για τη βάπτιση του μωρού που έρχεται, όταν με το καλό γίνει (γύρω στον Οκτώβρη).

 

Για Χολαργό, έχω ακούσει πώς κάνουν βαπτίσεις και σε ένα μοναστήρι κοντά στο βουνό (αλλά το λέω με κάθε επιφύλαξη).

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΟΝ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ.ΑΓΙΟΙ ΙΣΙΔΩΡΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΧΟ ΣΤΟ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ,ΦΟΒΕΡΗ ΘΕΑ,ΜΕ ΠΑΓΚΑΚΙΑ & ΤΡΑΠΕΖΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ 99 ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ!!!ΕΠΙΣΗΣ Ο ΠΑΠΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟΣ.ΑΓΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΙΛΙΣΣΟΥ ΣΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΟΥ ΔΙΟΣ,ΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΕ ΘΕΑ ΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΙΟΝ Ο ΕΝΑΣ Ο ΠΑΠΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΡΗΓΙΛΛΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ & Ο ΠΑΠΠΑΣ ΥΠΕΡΟΧΟΣ.ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΣΤΟ ΜΕΡΟΠΕΙΟ ΙΔΡΥΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΩΔΕΙΟ,ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΘΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ! ΤΧΑΡΑ το τοσο κεντρο λεω να το αποφυγω, γιατι φανταζομαι ειδικα Κυριακη θα χει πολυ κοσμο και μεχρι να πλησιασουν, να παρκαρουν και να ρθουν ποδαρατο οι καλεσμενοι, μαλλον το βλεπω να μας "θυμωσουν" και να τα ακουσουμε στα διαφορα σχολιακια που ουτως η αλλως ποτε δεν απουσιαζουν απο τετοιου ειδους κοινωνικες εκδηλωσεις:-P Ο Λυκαβηττος εχει οντως τελεια θεα, αλλα με τα σκαλια κομματι δυσκολο....πως να ανεβει η καημενη 84χρονη γιαγιουλα μου εκει?:-P

Φιλακια

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΤΟΝ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ.ΑΓΙΟΙ ΙΣΙΔΩΡΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΒΡΑΧΟ ΣΤΟ ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ,ΦΟΒΕΡΗ ΘΕΑ,ΜΕ ΠΑΓΚΑΚΙΑ & ΤΡΑΠΕΖΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ 99 ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ!!!ΕΠΙΣΗΣ Ο ΠΑΠΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟΣ.ΑΓΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΙΛΙΣΣΟΥ ΣΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΟΥ ΔΙΟΣ,ΓΡΑΦΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΕ ΘΕΑ ΤΙΣ ΣΤΗΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΙΟΝ Ο ΕΝΑΣ Ο ΠΑΠΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ ΕΝΩ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΡΗΓΙΛΛΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ & Ο ΠΑΠΠΑΣ ΥΠΕΡΟΧΟΣ.ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΣΤΟ ΜΕΡΟΠΕΙΟ ΙΔΡΥΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΗΡΩΔΕΙΟ,ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΘΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ.

 

Ναι κι εγω συμφωνώ ... ότι η Αγία Σοφία Ακροπόλεως με την μοναδική της θέα στον Παρθενώνα είναι μία από τις καλύτερες επιλογές Καταρχήν έχεις άνεση επειδή δεν βάζουν το ένα μυστήριο πίσω απο το άλλο, μπορείς στο περιστύλιο να βάλεις τραπέζι να κερνας καλεσμένους με θεα Ακρόπολη και από την άνοιξη νοικιάζουν οικονομικά τον κήπο πίσω από το Ναό. Χωραει πάνω από 100 ατομα με τραπεζάκια, τα πίσω τραπεζια βλέπουν Ακρόπολη, έχει δέντρα,είναι απίθανα !!! Εχει έναν γλυκύτατο ψηλό παπά, η Αγγελική που είναι στο γραφείο μας είχε εξυπηρετήσει πολύ σε όλα. Και΄εμένα με ευχαριστεί ότι όλα τα χρήματα πάνε για καλό σκοπό, για τις γιαγιούλες του Γηροκομείου που έχει το Μερόπειο στην Καλλιθέα.

Και οι Αγιοι Ισίδωροι είναι καλά με θεα πιάτο την Αθηνα είναι καλή επιλογή αλλά η ανηφόρα όντως σκοτώνει και έχει πολυκοσμία. Δεν ξέρω η Αγία Φωτεινή μου φαίνεται .. κάπως με τη βαβουρα από τα αμάξια

Link to comment
Share on other sites

Και μερικοι σύνδεσμοι με πληροφορίες και εικόνες από τον ναό

 

http://meropeia2009.blogspot.com/2010/01/blog-post_19.html

 

http://www.meropion.gr/ekdilosis.htm

 

Νεφέλη σ ευχαριστώ. Οντψς όμορφος χώρος. Εμείς βαπτίσαμε τη μικρή περισυ το Μαη και μετα καναμε μια μικρή δεξιωση πίσω.

Να σου πώ ότι μας ήρθε πολύ φτηνότερα από το να πηγαίναμε σε κέντρο, το σέρβις και το κειτερινγκ ήταν πολύ καλό αλλά αυτό που ενθουσιάσε τον κόσμο ήταν ότι καθόμασταν σε ένα δροσερό κήπο και απολαμβάναμε την φωτισμένη Ακρόπολη από τα πίσω τραπεζάκια του κήπου.

Η γυναίκα μου μεγάλωσε στου Μακρυγιαννη και ξέρουμε ότι όλα τους τα έσοδα τα δίνουν στο Μερόπειο Γηροκομείο που έχουν στην Καλλιθέα.

Αφου φευγουν που φευγουν τα λεφτα να πάνε σε καλη μεριά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νεφέλη σ ευχαριστώ. Οντψς όμορφος χώρος. Εμείς βαπτίσαμε τη μικρή περισυ το Μαη και μετα καναμε μια μικρή δεξιωση πίσω.

Να σου πώ ότι μας ήρθε πολύ φτηνότερα από το να πηγαίναμε σε κέντρο, το σέρβις και το κειτερινγκ ήταν πολύ καλό αλλά αυτό που ενθουσιάσε τον κόσμο ήταν ότι καθόμασταν σε ένα δροσερό κήπο και απολαμβάναμε την φωτισμένη Ακρόπολη από τα πίσω τραπεζάκια του κήπου.

Η γυναίκα μου μεγάλωσε στου Μακρυγιαννη και ξέρουμε ότι όλα τους τα έσοδα τα δίνουν στο Μερόπειο Γηροκομείο που έχουν στην Καλλιθέα.

Αφου φευγουν που φευγουν τα λεφτα να πάνε σε καλη μεριά

 

Το κέτερινγκ είναι δικό τους? Είναι εύκολο να κλειστεί η εκκλησία ή θέλει μήνες πριν? Η θέα στην Ακρόπολη όντως αξίζει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαρία εσύ επιλέγεις... εμας μας είχαν ρωτήσει αν θα φερουμε δικό μας catering , αλλά το Μερόπειο συνεργαζετε με τη Marmita και είχαμε επιλέξει εμείς από αυτούς ένα οικονομικό menu ( πολύ πιο φτηνό από όσα είχαμε ρωτησει έξω )

Ναι το χαμε κλείσει κανα τρίμηνο πρίν.. επειδή από ότι κατάλαβα δεν βάζουν πολλά μυστήρια την ίδια μέρα. Το πολύ δύο και με διαφορα δίωρου το ένα από το άλλο

Ναί, η θέα της Ακρόπολης είναι το κάτι άλλο, δεν πληρώνεται

Αλλα το βασικό είναι η ηρεμία, οι άνθρωποι, πολύ εξυπηρετικοί

Η νονά του μωρού μας θα παντρευτεί στην Αγία Σοφία τον Μαιο, γιατί είναι πιά από τις ελάχιστες εκκλησίες που επιτρεπουν να πετάς ρύζι.

Βρήκα κι αλλο σύνδεσμο να δείς χώρο

http://meropeion.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

valvis, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Θα τους πάρω οπωσδήποτε τηλ. για να ρωτήσω λεπτομέρειες (κόστος ενοικίασης χώρου, χωρητικότητα κ.λ.π.). Εσύ τα θυμάσαι αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Mariab παρακαλώ....για τιμές ...απ ότι θυμάμαι ηταν 400 ευρώ για τον κήπο και μείναμε ώρες... πολύ καθαρά και προσεγμένα....απόλυτη ησυχία... δροσερά... και εμείς που χαμε κάτσει πίσω βλέπαμε πιάτο την Ακρόπολη...

Για το catering είχαμε δώσει εικοσι και κάτι το άτομο... και ήταν πολυυυ χορταστικό...Κοίτα αν θές τηλεφώνησε και ζήτησε την κα Αγγελική... εμάς μας είχε πολύ εξυπηρετήσει... αν δεν βρείς τηλ πές μου να ψάξω να το βρώ....

Link to comment
Share on other sites

την άνοιξη νοικιάζουν οικονομικά τον κήπο πίσω από το Ναό. Χωραει πάνω από 100 ατομα με τραπεζάκια, τα πίσω τραπεζια βλέπουν Ακρόπολη, έχει δέντρα,είναι απίθανα !!!

 

υπαρχει τετοιος κηπος;; ειναι της εκκλησιας;

Link to comment
Share on other sites

τι μου κανετε τωρα;;;εκλεισα λουμπαρδιαρη, μ αρεσει πολυ αλλα μετα ειδα κ την α σοφια.ειναι 8 μαιου μεσημερι,λετε να κλεινουν το χωρο κ για αλλους η μονο για τη δικια οτυς εκκλησια;

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα, με το καλό και να χαίρεσαι το παιδάκι σου !!!\

Ναι κι ο Λουμπαρδιάρης πολύ όμορφα είναι και τον είχαμε σκεφτεί κι εμείς, αλλά στριμώχνουν τα μυστήρια, δεν αφήνουν χρόνο και είναι πολύ μικρο εκκλησάκι. Στην Αγία Σοφία δεν είχε άλλο μυστήριο και είχαμε όλοι μας την άνεση να το χαρούμε.

Πάντως κι Αη Δημητρης είναι μεσα στο πράσινο. Καλή επιλογή...

Κοίτα στο Μερόπειο ο κήπος είναι πίσω από τον ναο της Αγίας Σοφίας, και δεν επικοινωνεί άρα και άλλο μυστήριο να έχουν μέσα δεν θα το ενοχλείς.

Λογικά δεν θα έχουν πρόβλημα να σου νοικιάσουν τον κήπο αλλά τηλ κα Αγγελική και ρώτησε

Αν δεν βρεις τηλέφωνα πές μου να ψάξω

Link to comment
Share on other sites

Στο blog τους έχουν στην αρχή και φωτογραφίες του κήπου και αν κρίνω από τον στολισμόείναι από βάπτιση .... για να έχεις άποψη

Όπως βλέπεις τον κήπο αυτοί που είναι στο βάθος βλέπουν πιατο τον Παρθενώνα. Αν πάς στο Διόνυσο - ξερεις στο καφέ που βλέπεις Ακροπολη - χρεώνουν 10 ευρώ ένα καφέ... και νοικιάζεις ολόκληρο χώρο για 400 ευρώ - τουλάχιστον πέρισυ

Βρήκα τα τηλέφωνα

210 - 92.18.991 και 210-92.19.398

Πρωί να πάρεις... την κα Αγγελική να ζητήσεις για να βγάλεις άκρη

http://www.meropeion.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Στο blog τους έχουν στην αρχή και φωτογραφίες του κήπου και αν κρίνω από τον στολισμόείναι από βάπτιση .... για να έχεις άποψη

Όπως βλέπεις τον κήπο αυτοί που είναι στο βάθος βλέπουν πιατο τον Παρθενώνα. Αν πάς στο Διόνυσο - ξερεις στο καφέ που βλέπεις Ακροπολη - χρεώνουν 10 ευρώ ένα καφέ... και νοικιάζεις ολόκληρο χώρο για 400 ευρώ - τουλάχιστον πέρισυ

Βρήκα τα τηλέφωνα

210 - 92.18.991 και 210-92.19.398

Πρωί να πάρεις... την κα Αγγελική να ζητήσεις για να βγάλεις άκρη

http://www.meropeion.blogspot.com

 

ευχαριστω πολυ!λες να εχουμε προβλημα με τον καιρο 8 μαιου;μεσημερι ειναι..βεβαια υπαρχει κ μεσα απο οτι ειδα απλα ειναι λιγο πιο..θλιμμενο..!η τιμη ειναι πολυ καλη μαλλον..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...