Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙΣΤΑΜΙΝΙΚΑ & ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους πέρνω αντισταμινικά και ειμαι 10 εβδομαδων έγκυος το dermigin μου είπαν να το σταματήσω και να πέρνω zirtek λένε οτι είναι δοκιμασμένα. Υπάρχει κάποια με παρόμοια περίπτωση. Έχω αγχωθεί.

.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι καλη ερωτηση!!!!!!!! Τα zirtek δηλαδη δεν πειραζουν? Τα φαρμακα για αλλεργικη ρινιτιδα οπως pulmicort, dexa rhina spray ?????? Μολις παω στο γιατρο πρεπει να ρωτησω........ Το γυναικολογο ρωτας ε?

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφι καλημερα.Εγω πριν ενα μηνα που επαθα τροφικη αλλεργια ο γυναικολογος μου μου ειπε να παρω ζιρτεκ για τρεις μερες.Απ΄οτι φαινεται το μωρο δεν επαθε τιποτα.Δεν ξερω ομως αν ειναι καλο να τα παιρνεις για πολυ καιρο.Καλυτερα να το συζητησεις με τον γιατρο σου κι αν δεν ειναι απαραιτητο να μην τα περνεις.Σιγουρα ολα τα φαρμακα περνανε στα μωρακια μας.

rys17ypa0pfa6qnn.png
Link to comment
Share on other sites

Για χάπια δεν μπορώ να σου απαντήσω...Αλλά επειδή κι εγώ είχα μπούκωμα στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα βάλει επανειλλημένως otrivin (δεν ήξερα ακόμα οτι ήμουν έγκυος). Μετά ρώτησα γεμάτη αγωνία τον γιατρό και μου είπε οτι δεν πειράζει...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ έχω αλλεργική ρινίτιδα ο γυναικολόγος μου είχε πει όχι κορτιζονούχα. Το dexa rhina spray νομίζω ότι έχει κορτιζόνη. Μη φαντάζεστε όμως ότι και οι γυναικολόγοι ξέρουν απέξω όλα τα αντισταμινικά. Εγώ πέρνω τα xozal και ο δικός μου ούτε που τα είχε ακούσει. Εψαξε από βιβλίο να βρει τα συστατικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Επειδή κι εγώ έχω αλλεργική ρινίτιδα ο γυναικολόγος μου είχε πει όχι κορτιζονούχα. Το dexa rhina spray νομίζω ότι έχει κορτιζόνη. Μη φαντάζεστε όμως ότι και οι γυναικολόγοι ξέρουν απέξω όλα τα αντισταμινικά. Εγώ πέρνω τα xozal και ο δικός μου ούτε που τα είχε ακούσει. Εψαξε από βιβλίο να βρει τα συστατικά

Αυτό ακριβώς δεν ξέρουν όλα τα φάρμακα απ'έξω αλλα το έψαξε λίγο και μου είπε οτι αν δεν έχει κορτιζόνη είμαστε οκ! Δυστηχώς δεν μπορώ να τα κόψω τα πέρνω κάθε μέρα γιατι αλλίως πεθαίνω στη φαγούρα και γεμίζω νυχιές όλο μου το σώμα.

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Για χάπια δεν μπορώ να σου απαντήσω...Αλλά επειδή κι εγώ είχα μπούκωμα στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα βάλει επανειλλημένως otrivin (δεν ήξερα ακόμα οτι ήμουν έγκυος). Μετά ρώτησα γεμάτη αγωνία τον γιατρό και μου είπε οτι δεν πειράζει...

 

Εμένα γιατί μου είπαν ωρλ και γυναικολόγος ότι μόνο κορτιζόνη μπορώ να πάρω στην εγκυμοσύνη;;;;;;;;!!!! Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι;;;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

περνω πολλα χρονια αντισταμινικα, φετος τα απεφυγα λογω εγκυμοσυνης, η κουβεντα του γυναικολογου μου ηταν οσο αντεχεις μη παρεις τπτ, αν δεν αντεχεις παρε μισο AERIUS αυτο ειναι ενα σαφως ποιο ελαφρυ αντισταμυνικο, να σε ρωτησω, ποσο χρονων ειναι ο γιατρος σου??το ζιρτεκ ειναι ενα χαπι πολυ παλιο και βαρυ, σε γενικες γραμμες εχει αντικατασταθει απο αλλα νεοτερης γενιας. Ο αλεργειολογος μου μου τα σταματησε το 2002, θεωρουνται καπως βαρια.

 

εχεις βρει τι σου προκαλει κνισμο?

Link to comment
Share on other sites

Υποφέρω κι εγώ από αλλεργίες φέτος για πρώτη φορά. Στην αρχή τρόμαξα, δεν ήξερα καν τι εστί αλλεργία. Έχω κνίδωση και ενίοτε και συνάχι. Αντισταμινικά τύπου ζιρτέκ μου είπανε αμφότεροι δερματολόγος και γυναικολόγος να μη τα βάλω στο στόμα μου. Σε έρευνα που διάβασα σε παν/μιο της Αγγλίας στις 20 γυναίκες που στο 1ο τρίμηνο πήραν ζιρτέκ οι 4 απέβαλαν. Είναι 20% περίπου, δεν είναι λίγο. Η αλλεργιολόγος, αντιθέτως, μου είπε ότι τώρα τελευταία έχουν αρχίσει από τον 4ο να δίνουν αντισταμινικά. Ο γυναικολόγος μου είπε τοπικά να βάζω fusicort αλλά εν τέλει προτιμώ να βράζω στο ζουμί μου κάθε φορά που φουντώνω παρά να πάρω οτιδήποτε. Αντε να δούμε πότε θα τελειώσει το μαρτύριο!

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια επειδή και εγώ υποφέρω αυτό το διάστημα από εποχιακή αλλεργική ρινίτιδα, ο γυναικολόγος μου είπε να χρησιμοποιώ μόνο το nasonex (κορτιζονούχο σπρέυ για την μύτη) και όχι χάπια, κάνουν κακό στο έμβρυο. Εγώ όμως να πώ την αλήθεια δεν το βάζω κάθε μέρα το σπρέυ με αποτέλεσμα να είμαι με ένα μπούκωμα άλλο πράγμα, αφήστε και τα φταρνίσματα. Φοβάμαι τα φάρμακα σε οποιαδήποτε μορφή και αν είναι. Τώρα μόνο ευελπιστώ να αλλάξει ο καιρός προς το καλύτερο και να σταματήσει αυτή η υγρασία το βράδυ γιατί τελικά αυτό είναι που με ενοχλεί περισσότερο.

Κάντε υπομονή, τα μωράκια μας το αξίζουν.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω ξαναπει οτι εχω χρονια προβλημα με αλεργειες

 

η συμβουλη μου, για τις κνιδωσεις: Οχι μπαμιες, φραουλες, ακτινιδια, χοιρινο, αυγο, σοκολατα, δαμασκηνα, μπανανα, θαλασσινα, αρνι, συκα. ΠΟΤΕ ζεστα μπανια, ποτε στον ηλιο, ποτε σφηκτα ρουχα και καλσον.

 

η συμβουλη μου για την γυρη και το μπουκωμα-φταρνισμα: καντε μπανακι στην θαλασσα και αν την φοβαστε για μυκητες στειλτε καποιον να σας φερει νερο (οχι αυτο απο το φαρμακειο) και ρουφηξτε το απ'τη μυτη. Ποτε μη ρουφατε την μυτη σας, αντιθετα να την φυσατε συχνα και ασχετα απο το αν εχει μηξουλες.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω επειδη εχω αλλεργια συνηθως τετοια εποχη με ποιανει παιρνω τις σταγονες τις ζιρτεκ..ευτυχως ακομα δεν με εχει πιασει..υπαρχει καμια εγκυμονουσα που να παιρνει ζιρτεκ σταγονες??δεν το εχω συζητησει ακομα με το γιατρο..ευχαριστω..:mrgreen::mrgreen::mrgreen:http://www.url=http://pregnancy.baby-gaga.com/]'>http://www.url=http://pregnancy.baby-gaga.com/]dev007pfs__.png[/url]http://www.line_line_b_beg_minie_time_1193284800_text_f4ef20eaeff1e9f4f3e1eae920eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

gilaki, σε αιματολογικές που μου έκανε αλλεργιολόγος πριν 20 μέρες μου βρήκε ότι είμαι αλλεργική στα διάφορα χορτάρια, χλωρά/ξερά, στην ελιά και στους ξηρούς καρπούς. Μένω σε μέρος τίγκα στην ελιά και τριγύρω από το σπίτι μου έχει αρκετά χόρτα...

Στη διατροφή προσέχω και διάφορα άλλα. Δε μου λες, τα φασολάκια τα πράσινα είναι αλλεργιογόνα;

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ξαναπει οτι εχω χρονια προβλημα με αλεργειες

 

η συμβουλη μου, για τις κνιδωσεις: Οχι μπαμιες, φραουλες, ακτινιδια, χοιρινο, αυγο, σοκολατα, δαμασκηνα, μπανανα, θαλασσινα, αρνι, συκα. ΠΟΤΕ ζεστα μπανια, ποτε στον ηλιο, ποτε σφηκτα ρουχα και καλσον.

 

η συμβουλη μου για την γυρη και το μπουκωμα-φταρνισμα: καντε μπανακι στην θαλασσα και αν την φοβαστε για μυκητες στειλτε καποιον να σας φερει νερο (οχι αυτο απο το φαρμακειο) και ρουφηξτε το απ'τη μυτη. Ποτε μη ρουφατε την μυτη σας, αντιθετα να την φυσατε συχνα και ασχετα απο το αν εχει μηξουλες.

Και εγώ κάθε χρόνο ξεκινάω τα μπάνια από τον Μάιο και βλέπω καλυτέρευση με τα συμπτώματα της αλλεργικής ρινίτιδας και εισπνεύω νερό και από την μύτη. Φέτος όμως που είμαι έγκυος δεν έχω πάει ακόμα, περιμένω να μιλήσω με τον γιατρό την Τετάρτη να μου πεί αν τελικά μπορώ να κάνω κανά μπανάκι εννοείται σε καθαρή θάλασσα, εμένα είναι και πολύ κοντά στα 150μ. περίπου από το σπίτι μου και αρκετά καθαρή. Άν μου το απαγορέψει, τότε αναγκαστικά θα πρέπει να μου φέρνουν θαλασσινό νεράκι γιατί το θέμα του μπουκώματος έχει καταντήσει πολύ ενοχλητικό και κουραστικό.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω τον ρωτησα και με αφησε, καλα μη φανταστεις κανα μπανιο της προκοπης...χαχαχα... ξερεις οχι αμμος, οχι ηλιος, γρηγορα αλλαγμα το μαγιο και

καλο πλησημο...αλλα δε βαριεσαι τουλαχιστον η αλλεργεια ηρεμησε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

επαθα κνιδωση και πηγα σε δερματολογο στο Συγγρου, ο οποιος μου εδωσε αντισταμινικα.Ο γυναικολογος μου τα ενεκρινε και μιλησα και με αλλεργιολογο ο οποιος συμφωνησε και ο ιδιος μονο για την ασφαλεια του ζιρτεκ.απο κει και περα, ο θεος βοηθος!

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω υποφέρω απο μπουκωμα στη μυτη..με αποτελεσμα τα τελευταια χρονια να χρειαζομαι σχεδον καθημερινα otrivin.Ως συνεπεια εχω εθιστει στο otrivin και τωρα που εμεινα εγκυος φυσικα ηταν αδυνατο να το κοψω μαχαιρι.Απο την αρχη της εγκυμοσυνης βαζω παιδικες σταγονες otrivin το οποιο αναμυγνειω με φυσικο ορο για να γινεται ακομα πιο ελαφρυ.Ο γυναικολογος μου ειπε οτι δεν θα παθει τιποτα το μωρο απο αυτο.Τον εμπιστευομαι και βαζω απλα μια ανησυχια την εχω γιατι εχ διαβασει οτι δεν κανει και ειδικα στο πρωτο τριμηνο.Γνωριζει καποιος περισσοτερα?

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω επαιρνα στην εγκυμοσυνη εισπενομενη κορτιζονη η οποια σιγουρα δεν πειραζει το εμβρυο καθως το ποσοστο αποροφησης ειναι ελαχιστο. επιπελον ο αλλεργιολογος μου χορηγησε αντισταμινικο istamex το οποιο μου ειπε ειναι πολυ παλιο φαρμακο και σιγουρα απολυτως ασφαλες μαλιστα το επαιρνα και κατα το θηλασμο. εγω επαθα οιδημα λαρυγγα και δεν μπορουσα να αναπνευσω. το φαρμακο πλεον δεν χρησιμοποιειτε και στο φερνουν απο τη φαρμακαποθηκη αλλα μου τονισε να μην χρησιμοποιησω νεα αντισταμινικα γιατι δεν ξερουν ακομα αν σε βαθος χρονου επηρεαζουν το εμβρυο για το istamex φανηκε σιγουρος οτι ειναι ασφαλες!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έχω να σας πω το εξής: Δύο χρόνια πριν μήνω έγκυος στο δεύτερο παιδί μου, εμφάνισα πολύ έντονη εποχιακή αλλεργική ρινίτιδα (Μάιο ως και Αύγουστο), που για να κρατιέται υπό έλεγχο έπαιρνα 1 χάπι Aerius και 1 Singulair την ημέρα συν τις σταγόνες Dexa Rhina για τη μύτη. Τη χρονιά της εγκυμοσύνης έκανα τον πρώτο μήνα υπομονή αλλά η κατάσταση είχε γίνει δραματική, ακατάπαυστο φτάρνισμα, καταρροή, οίδημα στο πρόσωπο, τα μάτια να τρεχουν συνέχεια, με βλέπανε και με λυπόντουσαν. Άσε που είχα να φροντίζω και τον μεγάλο και τη νύχτα δεν μπορούσα από το μπουκωμα να κοιμηθώ και γυρνούσα σαν φάντασμα στο σπίτι. Επειδή λοιπόν ήμουν στη 14η εβδομάδα, θεώρησα καλό η έξυπνη να πάρω για τρεις μέρες μόνο τα Aerius και τις σταγόνες.

ΑΚΟΜΑ ΧΤΥΠΑΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ.

Το αποτέλεσμα? Η ανακούφιση που είδα ήταν απειροελάχιστη και το μωρο γεννήθηκε με συγγενή καρδιοπάθεια. Ίσως ήταν τυχαίο, αλλά ίσως και όχι. Εμένα ποιος να βρεθεί να μου το πει να ησυχάσω? Ποτέ δεν θα μάθω.

Η παθολόγος, που είναι και φίλη μου, όταν της το είπα εκ των υστέρων με έκραξε. Ο γυναικολόγος ήταν πιο καθησυχαστικός αλλά...μου απαγόρευσε ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, εκτός αν με πιάνανε κρίσεις δύσπνοιας (που δεν).

ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ: Όσο κι αν ζορίζεστε, κάντε υπομονή (εκτός βέβαια από τις πολύ σοβαρές περιπτώσεις με άσθμα κτλ). Λίγοι μήνες είναι, θα περάσουν. Καλύτερα να παιδευτείτε λίγο τώρα εσείς, παρά μετά το παιδί σας - και να το 'χετε και μια ζωή στη συνείδησή σας βαρος. Μην επαναπαύεστε, όλα τα φάρμακα έχουν πιθανές παρανέργειες, και τα αντιισταμινικά ακόμη περισσότερες, γιατί δεν έχουν ελεγθεί στην εγκυμοσύνη σε αξιόπιστο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Εγώ κορίτσια έχω να σας πω το εξής: Δύο χρόνια πριν μήνω έγκυος στο δεύτερο παιδί μου, εμφάνισα πολύ έντονη εποχιακή αλλεργική ρινίτιδα (Μάιο ως και Αύγουστο), που για να κρατιέται υπό έλεγχο έπαιρνα 1 χάπι Aerius και 1 Singulair ......

ΗΘΙΚΟΝ ΔΙΔΑΓΜΑ: Όσο κι αν ζορίζεστε, κάντε υπομονή (εκτός βέβαια από τις πολύ σοβαρές περιπτώσεις με άσθμα κτλ). Λίγοι μήνες είναι, θα περάσουν. Καλύτερα να παιδευτείτε λίγο τώρα εσείς, παρά μετά το παιδί σας - και να το 'χετε και μια ζωή στη συνείδησή σας βαρος. Μην επαναπαύεστε, όλα τα φάρμακα έχουν πιθανές παρανέργειες, και τα αντιισταμινικά ακόμη περισσότερες, γιατί δεν έχουν ελεγθεί στην εγκυμοσύνη σε αξιόπιστο βαθμό.

Θα συμφωνήσω με την προλαλησαντα..αργοπορημένα μεν .. και εγώ είμαι έγκυος με βουλωμενη μύτη,αλλά προτού πάρω κάτι ρωτάω τον γυναικολογο μου πάντα ή αν είναι αργά κοιτάζω το φυλλάδιο του κάθε φαρμάκου. Ήθελα να πάρω dexarhina ΤΩΡΑ κ λόγω ώρας δεν παίρνω γιατρό κ δυστυχώς έχω πετάξει κ το φύλλο οδηγιών. Οπότε κοίταξα στο ίντερνετ κ βρήκα αυτό http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/1314 το οποίο λέει αν πρέπει ή όχι. Νομίζω πως για όσο διαρκεί η εγκυμοσύνη θα πρέπει να μαστε πολύ προσεκτικές κ να αποφεύγουμε έστω κ ένα απλό ντεπον. Τουλάχιστον εμένα ο γιατρός μου μου Εχει πει κ ντεπον να θέλω να πάρω, να το πάρω μόνο αν δεν αντέχω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...