Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αυτό είναι το θέμα TITANAS.Απλά όσο και χαρούμενος,ήρεμος άνθρωπος να ήσουν πριν την εμφάνιση της ψωρίασης , το ίδιο το πρόβλημα σε κάνει να το προσέχεις συνεχώς.Είναι φαύλος κύκλος.

 

Πόσο μάλλον με τη χρήση φαρμάκων, αλοιφών και λοιπά..που ενδέχεται να είναι και καθημερινή.

 

Πριν μερικές μέρες έκανα μια επέμβαση (θυροειδεκτομή) και επειδή τον τελευταίο καιρό είμαι χάλια στο θέμα ψωρίαση, οι γιατροί στο νοσοκομείο που ήμουν δε σταμάτησαν να μου λένε (όχι πως δεν το γνωρίζω ήδη ) πως είναι αυτοάνοσο νόσημα και το μόνο που έχω να κάνω είναι να μην το σκέφτομαι.Μερικοί δε..ήταν ιδιαιτέρως θυμωμένοι μαζί μου γιατί όπως έλεγαν στο χέρι μου είναι να μην έχω τίποτα.

 

Ε όχι..κι όμως δεν είναι στο χέρι μου.Με εξοργίζει όταν μου λένε κάτι τέτοιο μη ψωρισιακοί.Αν ίσχυε κάποιος άνθρωπος θα είχε βρεθεί που να του είχε απλα..εξαφανιστεί το πρόβλημα.Κι όμως δεν υπάρχουν τέτοια παραδείγματα.

 

Είμαι γυναίκα 25 χρονών και έχω ψωρίαση σε όλο μου το σώμα.Φυσικά έχω πρόβλημα στη δουλειά μου και στις προσωπικές μου σχέσεις..Πώς μπορώ να το ξεχάσω όταν αναγκάζομαι να φοράω μακρυμάνικο κατακαλόκαιρο και να βάφομαι απλά για να πεταχτώ μέχρι το περίπτερο..γιατί αλλιώς μοιαζω με τέρας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 463
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • rozi

    rozi 77 δημοσιεύσεις

  • Haris1977

    Haris1977 20 δημοσιεύσεις

  • ster

    ster 12 δημοσιεύσεις

  • voula2

    voula2 11 δημοσιεύσεις

Αγαπητή rozi, μόνο ένας ψωριασιακός μπορεί να καταλάβει έναν άλλο!!!! Οι άλλοι όλοι το θεωρούν σαν κάτι απλό!!!!Γι' αυτό λοιπόν να σκεφτόμαστε και λίγο θετικά, δύσκολα θα φύγει μπορεί και ποτέ, Ε καί; και τι πρέπει να κάνω, να τα βάψω μαύρα, να κλειστώ στον εαυτό μου; ΟΧΙ!!!!!!!. Σου προτείνω λοιπόν να πας σε κάποια παραλία να αράξεις σε μια ξαπλώστρα και ένα είναι το σίγουρο ότι όλα τα βλέματα της παραλίας θα πέσουν πάνω σου. Αν ήσουν νορμάλ μπορεί και να περνούσες απαρατήρητη!!!

Το παράδειγμα το αναφέρω για να καταλάβεις τι σημαίνει σκέφτομαι θετικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα ,

 

Καλημέρα ΤΙΤΑΝΑ & ΡΟΖΙ ,

 

Σας γράφω απο Ικαρία, μόλις έχω γυρίσει απο το πρωινό μου spa !!!!

στις ιαματικές πηγές του νησιού.

 

Συμφωνώ απόλυτα και με τους δυό σας !!!!

Κάποια στιγμή όταν έχεις το πρόβλημα καιρό, τις περιόδους που είναι σε έξαρση, εκτός απο την στεναχώρια σου έχεις και τους γύρω σου να σου λένε να μην το σκέφτεσε και τελικά πετυχαίνουν ακριβώς το αντίθετο.

Αφήστε δε που πολλές φορές σε κάνουν να νιώθεις και ενοχές λές και

φταίς εσύ για την ασθένεια.

Μόλις αρχίσει η έξαρση αρχίζουν και οι χαζές ερωτήσεις του τύπου

" Κάνεις την όποια θεραπεία σωστά ή μήπως την έχεις παραμελήσει ; "

Εντάξει τους καταλαβαίνεις γιατί και αυτοί περνάνε ζόρι μαζί με σένα

αλλά όχι και να σε γεμίζουν ενοχές !!!!

Τελικά πιστέυω ότι ένα μεγάλο βήμα για την θεραπεία είναι όντως να μην το σκέφτεσε αλλά πρώτα ίσως θα πρέπει να μην ασχολούνται και οι γύρω σου με το πρόβλημα.

Πολλές φορές ενω θέλω να το ξεχάσω και τα έχω καταφέρει έχω την γυνναίκα μου να με κοιτάει απο επάνω έως κάτω για να δεί αν έχω βελτίωση ή έξαρση.:?

Ας είμαστε εμείς οι πιο ψύχραιμοι και με την μεγαλύτερη κατανόηση !!!

Ο ΤΙΤΑΝΑΣ έχει δίκιο άλλωστε.........

Τραβάμε τα βλέματα επάνω μας :lol:

Καλές διακοπές !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα TITANA,

Συγνώμη για την αργοπορία αλλά βλέπεις στην Ικαρία είμαι, εδώ όλα πάνε με αργούς ρυθμούς !!!

 

Έρχομαι εδώ και 5 χρόνια και πραγματικά έχω δεί διαφορά.

Κάνω ιαματικά στις πηγές της Λευκάδας Ικαρίας όπου το νερό αφήνει κάποια λάσπη στις πέτρες και με αυτή αλόιφω τα σημεία όπου έχω ψωρίαση.

Είναι κάι σαν ηφαιστειογενή spa.

Απλά θέλει μέτρο, όπως όλες οι θεραπείες άλλωστε, γιατί τα νερά έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε ραδόνιο ( ραδιούχες πηγές )

Θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου όμως ότι η ίδια θεραπεία σε κάποιον κάνει καλό και \

σε κάποιον λειτουργεί αντίθετα.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις μόνος σου .

Δές το άλλωστε σαν μιά ευκαρεάι για διακοπές

Αν έχεις ΙΚΑ παίρνεις και κάποια χρήματα για λουτροθεραπεία ( βλέπε προηγ. ανάρτησή μου )

 

Στη διάθεσή σου και σε όποιον άλλον θέλει πληροφορίες.

Καλημέρα !!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κανονικά όλοι οι ψωρισιακοί πρέπει να μετακομίσουν κοντά σε θάλασσα και να κάνουν μπάνιο ακόμα και το χειμώμα.Η θάλασσα είναι η μόνη, χωρίς παρενέργειες θεραπεία που πιάνει σε όλους ανεξαιρέτως.

 

Έτυχε μια περίοδο να κάνω μπάνιο καθημερινά πρωι και απόγευμα για 2μιση μήνες και δεν είχα τίποτα για όλο το χειμώμα.Ποτε δεν ξανα έγινε κάτι τέτοιο φυσικά απο μόνο του.Γι'αυτο όσοι δεν είναι κοντά ας μαζέψουν τα μπογαλάκια τους και βουρ.

 

Τι να σου κάνουν οι 10 και 15 μέρες στα λουτρά? Ξέρουμε άπαντες οτι σε μια μόνο μέρα μπορεί να γεμίσουμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Με λενε Γιαννη και ειμαι 27 χρονων.

 

διαβασα προσεχτικα ολες τις σελιδες,και ευχομαι σε ολους κουραγιο και να πανε οσον το δυνατον καλυτερα τα πραγματα και να βρεθει καποια στιγμη η θεραπεια!

 

Να σας πω και γω οτι πασχω απο ψωριαση στο κεφαλι και προσφατα επεκταθηκε και στα αυτια:(:(

 

Στην αρχη οι γιατροι μου ελεγαν οτι εγω σμηγματορροικη δερματιτιδα αλλα τελικα καταληξανε στη ψωριαση.Μου εδωσε ο γιατρος μια φτιαχτη αλοιφη,propiosalic σταγονες και ενα σαμπουαν Kertyol.

Εχει τωρα 2 μερες που εκανα την αγωγη και μπορω να πω οτι βελτιωθηκε αισθητα η κατασταση στο κεφαλι.Και συνεχιζω...

 

Ξερω βεβαια οτι και να καθαρισω θα ξαναβγουν...

ο γιατρος μου ειπε να κοιταω καθε μερα και μολις πανε να κανουν την εμφανιση τους να βαζω κατευθειαν σταγονες και σαμπουαν...

 

αυτο που με ανχωνει πιο πολυ ειναι ο φοβος μηπως και επεκταθει σε αλλα μερη του σωματος μου.Εχω πανω απο 2 χρονια τα σημαδια στο κεφαλι και ακομα δεν εχει επεκταθει αλλου.Ο γιατρος μου ειπε οτι δε θα επεκταθει και οτι θα μεινει στο κεφαλι μονο.Δεν ειναι λεει κανονας οτι θα βγαλω σε ολο το σωμα...βεβαια αυτο ισως μου το ειπε για να μη με ανχωσει και βγαλω απ το ανχος μου τελικα..

 

Διαβασα ομως οτι πολλοι απο σας ειχατε προβλημα στο κεφαλι και μετα επεκταθηκε σε ολο το σωμα αλλα αν καταλαβα καλα αυτο εγινε λογο της ομοιοπαθητικης την οποια δε σκοπεβω να ακολουθησω προς το παρον.

 

Ελπιζω να βγει μια μερα η θεραπεια...

αλλα αφου μπορουν οι φαρμακευτικες εταιριες να μας εχουν μια ζωη με αλοιφες και σαμπουαν και φαρμακα γιατι να μας κανουν καλα?Λεω τωρα...

οποιαδηποτε συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Γιαννη;) Και εγω αρχικα στο κεφαλι ειχα οπως και εσυ,συντομα ομως επεκταθηκε και στο σωμα.Το γεγονος ομως οτι το εχεις 2 χρονια και εισαι στο ιδιο σταδιο σημαινει οτι τα πας πολυ καλα και πρεπει να εισαι αισιοδοξος και να μην αγχωνεσαι.Ετσι θα μεινει ως εχειν και πιθανοτατα θα σου περασει κιολας! Σε εμενα μαλιστα εχει εξαφανιστει απο το κεφαλι σπανια να βγαλω τοπικα σε καποια σημεια οταν ειμαι σε εξαρση.

Σχετικα με την αγωγη και εγω αυτες τις σταγονες βαζω και λουζομαι με κετρυολ και Renex εναλλαξ.Παλαιοτερα εβαζα αλοιφη οπως και εσυ αλλα δεν εβγαινε με τιποτα με το λουσιμο και ετσι μου εδωσε τις σταγονες.

Οποτε οπως εχεις ηδη καταλαβει υπομονη και αδιαφορια για οτι βλεπεις ,οσο ειναι εφικτο αυτο ;)..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ευχαριστω για την απαντηση :)

Η αληθεια ειναι οτι τωρα που το σκεφτομαι εχω γυρω στα 3 χρονια στο κεφαλι αλλα πρωτη φορα κανω θεραπεια..

τοσο καιρο περιμενα μπας και φυγουν μονα τους..

δεν παω ευκολα σε γιατρο...

 

τωρα ειμαι στη τριτη μερα θεραπειας και εχω δει σημαντικη βελτιωση!!

ελπιζω να μη βγουν αλλου στο σωμα μου και αν ξαναβγει να βγει στο κεφαλι και να το αντιμετοπισω παλι με τον ιδιο τροπο...

 

Ο γιατρος μου μου ειπε οτι σε μερικα χρονια η Μοριακη ιατρικη θα κανει θαυματα και οτι αυτοι (σημερινοι γιατροι) θα ειναι σαν τους παλιους μαγους που χορευανε γυρω απ τη φωτια:lol:

 

Οπως και να χει ευχαριστω και παλι για την απαντηση και ευχομαι να εχεις δικαιο και να μην εχω δυσαρεστες εκπληξεις...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ John1982,

 

Όταν έχεις ψωρίαση αναγνωρίζεις πιο εύκολα γύρω σου το πρόβλημα σε άλλους.Από τότε που εμφανίστηκε σε ʽμένα είδα πολλούς ανθρώπους με ξηροδερμία στο τριχωτό της κεφαλής οι οποίοι δεν ήξεραν καν οτι λέγεται ψωρίαση.Ο γιατρός τους έχει δώσει πισσούχα σαμπουάν, αυτά που χρησιμοποιεί ακριβώς και ένας ψωρισιακός με μεγαλύτερο πρόβλημα.Έχω πολλούς φίλους και συναδέλφους με το ίδιο θέμα και δεν εμφανίστηκε ποτέ στο σώμα.

 

Να ξέρεις πως το να χρησιμοποιείς αλοιφές και να κρατάς την ψωρίαση καταπιεσμένη στα σημεία που έχουν πρόβλημα δε σημαίνει πως δεν μπορεί ανά πάσα στιγμή να βγεί και αλλού.Όταν η ψωρίαση θέλει να βγεί, ειδικά όταν την καταπιέζεις θα βγεί αλλού.Μπορεί ας πούμε να βγεί στο πόδι στους ατραγάλους σε άσχετο σημείο και μακριά από το μέρος που είχες το πρόβλημα.

 

Είναι όμως καλό να το προλαβαίνεις εκεί που βγαίνει, ´ωστε να μη φτάνει σε άσχημο σημείο και μετά αναγκάζεσαι να κάνεις δυνατές θεραπείες με κορτιζόνη και να τις κάνεις μεγάλο διάστημα …καθώς όσο χειρότερο είναι ,τόσο πιο πολύ καιρό θα κάνει να φύγει.

 

Ως παθούσα και συνεπώς έμπειρη ( καθότι οι γιατροί δε χρησιμοποιούν τις αλοιφές οι ίδιοι στον ευατό τους ) θα σου έλεγα να χρησιμοποιείς την καλύτερη και πιο αποτελεσματική λοσιον Propiosalic.Με 2-3 χρήσεις θα έχουν εξαφανιστεί τα πάντα στα μαλλιά.Το σημαντικότετο όμως είναι πως τη χρησιμποιώ 10 χρόνια τώρα και έχει περάσει το τεστ της δεκαετίας.Δεν έχει καμία παρενέργεια και δεν εθίζεται το δέρμα σε αυτήν ώστε όταν δε βάζεις να φουντώνει το πρόβλημα.Βάλε στο κεφάλι και αρκετό προιόν μην το φοβηθείς το βράδυ πριν κοιμηθείς.Στεγνώνει γρήγορα και το πρωι μπορείς ακόμα και να μη λουστείς.

 

Όσο για την περιοχή στα αυτιά και γύρω..μπορείς να χρησιμοποιείς την αλοιφή Dovonex.Έχει ακριβώς τα ίδια συστατικά με τη Dovobet (κορυφαία για την ψωρίαση αλλά με πολύ κορτιζόνη ) αλλά χωρίς την κορτιζόνη.Κι αυτή χωρίς παρενέργειες.

 

Γενικά στη φάση που είσαι απέφυγε την κορτιζόνη (δε θέλεις να εθιστείς από τώρα) και δεν τη χρειάζεσαι.Με αυτά τα 2 προιόντα θα είσαι ok για πάντα σε αυτές τις περιοχές.Απλά να μη χρησιμοποιείς πολύ δυνατά σαμπουάν κατά της ξηροδερμίας όπως π.χ. το Ultrex.Στην αρχή βοηθάει αλλά μετά συνηθίζει το κεφάλι σε δυνατές θεραπείες και δεν πιάνουν τα πισσούσα σαμπουάν αλλά και όποια άλλη κρέμα ή λοσιόν βάλεις.Κι αυτό γιατί επηρεάζει πολύ το ph του τριχωτού της κεφαλής.

 

Είσαι σε πολυ αρχική φάση και θα σου έλεγα να ξεχάσεις το προβλημα.Χρησιμοποίησε τα 2 αυτά σκευάσματα και μην ασχοληθείς ξανά με το θέμα ψωρίαση.Άλλωστε αν βγει μομινη θεραπεία..θα το μαθεις από τις εφημερίδες και την τηλεόραση :wink:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα rozi,ευχαριστω για την απαντηση...δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα να μπορεις να αλλαξεις αποψεις με ατομα που εχουν το ιδιο προβλημα με σενα και σε καταλαβαινουν και τους καταλαβαινεις απολυτα!

 

διαβασα αυτα που μου ειπες και θα παρω σιγουρα τη dovonex αφου δεν εχει κορτιζονη!το θεμα ειναι οτι εγω δε μπορω να καταλαβω αν καποιο κοκκιναδι στο σωμα μου ειναι ψωριαση και προκειτε να γινει μεγαλο...οποτε το θεμα προληψη για μενα ειναι λιγο επιφοβο προς το παρον...δε θελω να βαζω αλοιφες σε καθε σημαδακι στο σωμα που νομιζω οτι ειναι ψωριαση;)

 

Αρα λοιπον το οτι εγω 3 χρονια και πλεον δεν εβγαλα αλλου στο σωμα ειναι επηδει δεν εκανα θεραπεια για το κεφαλι...οποτε τωρα που σιγα σιγα αρχισε το κεφαλι να καθαριζει να προσεχω μη μου βγει αλλου...

 

καλα που μου ειπες για το ultrex..εχω ενα κατα της πυτιριδας και λουζομε αρκετο καιρο,γιατι οπως καταλαβαινεις εγω νομιζα οτι εχω πυτιριδα...

θα παρω καποιο αλλο λοιπον

 

αν δηλαδη βγει καπου αλλου στο σωμα προτεινεις αρχικα να το προλαβω με dovonex που ειναι και μη κορτιζονουχο?για το κεφαλι χαιρομαι που μου ειπες για τις propiosalic γιατι το ειχα ανχος μηπως και εχουν παρενεργειες!

 

λες να κανω τη θεραπεια μονο μπροστα στο κεφαλι που φαινεται και να αφησω τη πισω μερια του κεφαλιου που δε φαινεται ωστε να υπαρχει καπου η ψωριαση?για να το αποτρεψω να βγει αλλου?

 

επισης θελω να σε ρωτησω σε ποσο καιρο ξαναεμφανιζεται συνηθως μετα απο θεραπεια σε καποιο σημειο...μια βδομαδα?ενα μηνα?

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα πως δεν παίζει ρόλο να το αντιμετωπίζεις άμεσα όπου βγαίνει γιατί άμα θέλει να εμφανιστεί αλλού θα το κάνει έτσι κι αλλιώς για να μην αγχώνεσαι και να τρέχεις να βάζεις διάφορα.Απλά να το κρατάς σχετικά καλά στο κεφάλι που έχεις για να μη γίνει πολύ χάλια και αισθάνεσαι εσύ άσχημα. Επίσης δε σημαίνει πως όταν είσαι καλά στο κεφάλι θα βγάλεις αλλού στο σώμα, σε καμία περίπτωση!!

 

Να βάζεις τη λοσιόν κανονικά σε όλο το κεφάλι, όπου δηλαδή έχεις το πρόβλημα.Και να προτιμήσεις σαμπουάν όχι σκληρό, κανένα τύπου Dove για να μαλακώνει το δέρμα και να μην κάνει ξηροδερμία.

 

Επίσης, αν σου βγεί στο σώμα θα το καταλάβεις αμέσως.Θα έχεις φαγούρα και το σημάδι δε θα είναι σημαδάκι θα είναι σημαδούρα :P. H ψωρίαση είναι είτε ʽσταγονοειδήςʼ (μικρά σημάδια σαν πιτσιλιές που απλώνονται σε μεγάλο σημείο στο σώμα) είτε ʽκατά πλάκαςʼ που είναι το πιο σύνηθες (μεγάλες πλάκες με λέπια λίγες στο σώμα αλλά μεγάλο σημάδι ) .Ακόμα και σταγονειδή να έχεις, όταν πρωτοβγεί θα φαίνεται σαν κατά πλάκας , θα είναι μεγάλο το σημάδι δηλαδή.

 

Το θέμα δεν είναι να ψάχνεσαι κάθε μέρα να δεις που βγαίνει.Άλλωστε και να το προλάβεις δε σημαίνει και τίποτα.Αυτό εννοούσα οτι όταν θέλει να βγει θα βγεί.

Στη φάση που είσαι και έχεις μόνο στο κεφάλι και λίγο στα αυτιά..πρέπει να φροντίζεις όταν χρειάζεται το μέρος με το πρόβλημα και τίποτα άλλο.Και το να βάζεις αλοιφές ή λοσιόν δεν είναι θεραπεία..δες το σαν μια καθημερινή σου συνήθεια.Όταν βλέπεις οτι έχεις λίγο αλλά κάθε μέρα γίνεται χειρότερο..θα βάζεις τη λοσίον για όσες μέρες χρειαστεί.

 

Αν βλέπεις οτι έχεις λίγο αλλά μένει έτσι και δε σε ενοχλεί..μην κάνεις τίποτα.Μόνο όταν έρχεται με άγριες διαθέσεις και γίνεται χειρότερο κάθε 24ωρο να το κοιτάς.Εμένα ας πούμε όταν βγαίνει γρήγορα και βάζω λοσιόν ή ότι άλλο μπορεί να μείνει καλά για πολύ καιρό..μπορεί και να ξαναβγεί σε μερικές μέρες..αυτό εξαρτάται σε τι φάση θα σε βρεί δεν είναι στάνταρ αυτά τα πράγματα.

 

Και να ξέρεις όσο το σκέφτεσαι και όσο αναρωτιέσαι αν θα σου βγει στο σώμα , τόσο πιο πολύ βοηθάς την ψωρίαση να εμφανιστεί.Είναι αυτοάνοσο νόσημα, το δημιουργεί μόνος του ο οργανισμός, οπότε φαντάσου πόσο πιο εύκολο είναι να εμφανιστεί σε ένα σώμα στρεσαρισμένο και με άγχος.

 

Εγώ ήμουν πολύ καλά για καιρό αλλά μου έτυχαν 2-3 προσωπικά περιστατικά τελευταία και στεναχωρήθηκα αρκετά και αμέσως την επόμενη κιόλας μέρα κιόλας φούντωσε και η ψωρίαση.Έχεις δηλαδή πολύ περισσότερες πιθανότητες να μη σου βγεί ποτέ αλλού αν είσαι και νοιώθεις καλά μέσα σου.

 

Και το καλοκαιράκι πολλά μπανάκια στη θάλασσα.Αν κάνεις αρκετά μπορεί να σε κρατήσουν ακόμα και όλο το χειμώμα καθαρό.Ένας φίλος μου που δε θέλει να βάζει φαρμακευτικά προιόντα να φανταστείς.. (έχει στα μαλλιά και λίγο στο πρόσωπο ) παίρνει νερό θαλασσινό σε μπουκάλια και το βάζει στα μαλλιά και στο πρόσωπο όταν βλέπει οτι χρειάζεται και είναι πάντα καθαρός.

 

Να βγαίνεις να διασκεδάζεις και να το ξεχάσεις είναι η καλύτερη πρόληψη για αυτήν την ασθένεια.Και εσύ μπορείς να το κάνεις.Δεν έχεις σημάδια στο πρόσωπο ή στο σώμα ώστε να σε αγχώνουν..στα μαλλιά? σιγά..μια χαρά θα πας.

 

Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ξεκινησω λεγοντας σας το τελευταιο πραγμα που μου ειπε ενας γιατρος πριν λιγες ημερες και με εκανε κομματια...

"Αν ολοι οι ανθρωποι ειχαμ εστω και για λίγο στη ζωη τους ψωριαση να εστε σιγουροι οτι ο κοσμος μας θα ηταν πολυ καλυτερος" και ειναι απλα ΕΝΑς ορυλας, ευαισθητοποιημενος στο ζητημα γιατι επασχε απο ασχημη μορφη ο πατερας του χρονια.

Εγω παλι χρονια εχω να παω σε γιατρο. Θα προτεινα το ιδιο σε ολους σας.. τα φαρμακα δεν κανουν τπτ ειλικρινα...ειτε βαζετε νιβεα ειτε οτιδηποτε αλλο ειναι το ιδιο και το αυτο.. αρνουμαι κατηγορηματικα τους γιατρους και τα φαρμακα γιατι δεν υπαρχει γνωση...για τον απλο λογο οτι οι μορφες ειναι τοσες πολλες και κανεις δεν ξερει τον λογο που ο εαυτος του αρχισε να επιτιθεται στα ιδια του τα κυτταρα ....!

εχουμε όλοι ψωριαση ...αλλα ο καθενας απο εμας εφτασε εδω εξαιτιας διαφορετικων αιτιων ...και αυτο δε μπορει να το ξερει κανεις καλυτερα απο εμας.. εμεις οι ιδιοι θα γινουμε γιατροι του εαυτου μας.. τα φαρμακα ειναι επιφανειακα και ΜΟΝΟ!!!!

Αλλαξτε νοοτροπια... αυτο το πραγμα δεν ειναι ασθενεια του δερματος!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΘΕΣΝΕΙΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ" το δερμα μας ειναι υγιεστατο!!!!!!ΑΛΗΘΕΙΑ!!!! το προβλημα ειναι αλλου!ΚΑΛΕΙΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΑΣ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ" μην ψαχνετε τη λυση στους γιατρους και στα φαρμακα...

Προσωπικα...ειμαι μονο 25 και εχω χροοοοοοονιο προβλημα...απο οταν τρυπησα τα αυτακια μου στα 4 η στα 5...αρχισε το ενα αυτακι να ξεφλουδιζει λιγο απο πισω...και σιγα το πραγμα!!λιγο το κακο.... μεχρι τα 17 18 που αρχισα να φουντωνω!!οχι τραγικα!!παντα περνιομουν απο τα πιο ομορφα κοριτσια που κυκλοφορουσαν:rolleyes: (και τα πιο ευαισθητα μεσα...αυτο με τρωει το ξερω)και η ψυχολογια μου γινοταν ολο και πιο χαλια λογω των λευκων σημαδιων... πρωτα στα χερια ...μετα και αλλου... (δε θα φανω αχαριστη να πω σχεδον παντου..και ας εχει αρχισει να συμβαινει)

καποιοι τα βλεπουν σα λουλουδακια η σαν αστρακια ζωγραφισμενα στο κορμι μου:oops:...αλλα εμενα με επηρεαζουν πολυ...:cry:

Ε ΚΑΙ????τι εγινε?????δε θα κουβαλαω παντα αυτο το κορμι!!!!:(ελεος !!δανεικο μου ειναι και εγω η ιδια το κακομεταχειριζομαι με τη διατροφη, τη ζωη μο την ιδια , με τη σκεψη μου και με το μυαλο μου!!ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ!!!:twisted:σταματειστε να το σκεφτεστε και ζειστε τη ζωη σας..ειναι θλιβερο αυτο που μας συμβαινει...το ξερω αλλα συμβαινει και ειναι αληθεια...ειναι πραγματικο...και αυτο ειναι υπεροχο...γιατι αυτο συμαινει οτι υπαρχουμε...υπαρχουμε για να το αλλαξουμε!!!!μπορει να μην αλλαξω τον κοσμο...αλλα το κορμι μου θα το αλλαξω...αφου αλλαξω τη σκεψη μου!!ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ!

σε δερματολογους κατηγορηματικα δεν παω!!δε φταιν οι ανθρωποι...απλα δεν μπορουν να κανουν κατι... τα φαρμακα ειναι ελεεινα!!ενυδατωνομαι μόνη μου με λαδακια και κρεμουλες...οτιδηποτε..απο σουπερ η φαρμακειο..καλλυντικες.. όχι κατι ιδιαιτερο!!περνω και απο αυτες που εχουν γκλιτερ και λαμπω παντου... για να ειμαι πιο ομορφη....;) τι να κανω αφου δεν ειμαι τελεια...οπως κανεις αλλωστε!

Θυμηθειτε οτι ποτε καποιος χοντροπετσος δεν θα επασχε ποτε του απο ψωριαση!!Οσον αφορα στα ψωρισιακα ατομα...προκειται για ανθρωπους βαθυα καταθλιπτικους, με καποια ιδιαιτερη ευαισθησια και ανωτερότητα...ειναι οι ανθρωποι που εχουν κανει την πιο βαθυα ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ενδοσκοπηση.........ΑΛΛΑ............Μην το συζητατε αλλο...:twisted::twisted::twisted: ΣΑΣ ΚΡΟΥΩ ΤΟΝ ΚΟΔΩΝΑ ΤΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ!!!!!!!οσο εστιαζουμε σ αυτο το αναπαραγουμε.. ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΑΥΤΟ!!!ΚΟΨΤΕ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!!:P και γι αυτο το λογο ειναι η πρωτη και η τελεΥται φορα που μιλαω σε φορουμ για αυτο το θεμα... ξεχαστε το και ζειστε τη ζωη σας..

το καλο απο αυτο ειναι οτι εχετε εναν πολυ γερο οργανισμο!!!δε νοσειτε ευκολα κατα τα αλλα και ο καρκινος δεν χτυπα την πορτα των ψωρισιακων....ξεχαστε το και θα σας ξεχασει!!!:wink:

Εγραψα ολα αυτα για να παρετε καποιοι απο σας τη δυμανη που εχω βρει τελευταια και να το δειτε αλλιως...στεναχωριεμαι να διαβαζω το ποσο ασχημα το βιωνετε και θελω να σας βοηθησω λεγοντας σας πως βοηθαω εγω η ιδια τον εαυτο μου και πως θα το κανω απο εδω και περα...:eek:

ΣΠΑΝΙΑ ΛΕΩ ΤΗ ΛΕΞΗ ΨΩΡΙΑΣΗ....ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ!!:oops:ΛΙΓΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ..Η ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΩ..ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΗ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ..:(ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΗ ΛΕΩ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΑ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!!!!!!ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΩ...ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ...ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ...Η ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!! ΚΑΛΗ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....ΕΙΣΤΕ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΙ...ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΑΥΤΟ!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:DΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΑ ΨΩΡΙΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ, ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΤΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΞΑ ΠΟΛΥ! ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΒΑΖΩ ΜΙΑ ΑΛΟΙΦΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΗΡΕΜΕΙ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΞΑΝΑΦΟΥΝΤΩΝΟΥΝ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΣΧΗΜΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΠΗΓΑ ΚΟΙΤΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ...Κ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας η μητέρα μου ταλαιπωρείτε πάνω από 30 χρόνια με την ψωρίαση.

Εμφανίσθηκε όταν γέννησε την μικρότερη αδελφή μου και από τότε έχει δοκιμάσει πάμπολλες θεραπείες δυστυχώς καμία από αυτή δεν βοήθησε ουσιαστικά.

Τον τελευταίο χρόνο το αντιμετωπίζει ομοιοπαθητικά οι φολίδες έχουν εξαφανιστεί εντελώς και το μόνο που βλέπεις αν γνωρίζεις το πρόβλημα είναι κάποιες ρόζ κηλίδες στο δέρμα της.

Να τονίσω ότι ποτέ δεν είχε ασχοληθεί κάποιος από την οικογένεια μας με την ομοιοπαθητική και εγώ προσωπικά δεν πίστευα ότι θα δει διαφορά, αλλά τελικά εξεπλάγην από το αποτέλεσμα.

 

Φιλικά

Εύα

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινησω λεγοντας σας το τελευταιο πραγμα που μου ειπε ενας γιατρος πριν λιγες ημερες και με εκανε κομματια...

"Αν ολοι οι ανθρωποι ειχαμ εστω και για λίγο στη ζωη τους ψωριαση να εστε σιγουροι οτι ο κοσμος μας θα ηταν πολυ καλυτερος" και ειναι απλα ΕΝΑς ορυλας, ευαισθητοποιημενος στο ζητημα γιατι επασχε απο ασχημη μορφη ο πατερας του χρονια.

Εγω παλι χρονια εχω να παω σε γιατρο. Θα προτεινα το ιδιο σε ολους σας.. τα φαρμακα δεν κανουν τπτ ειλικρινα...ειτε βαζετε νιβεα ειτε οτιδηποτε αλλο ειναι το ιδιο και το αυτο.. αρνουμαι κατηγορηματικα τους γιατρους και τα φαρμακα γιατι δεν υπαρχει γνωση...για τον απλο λογο οτι οι μορφες ειναι τοσες πολλες και κανεις δεν ξερει τον λογο που ο εαυτος του αρχισε να επιτιθεται στα ιδια του τα κυτταρα ....!

εχουμε όλοι ψωριαση ...αλλα ο καθενας απο εμας εφτασε εδω εξαιτιας διαφορετικων αιτιων ...και αυτο δε μπορει να το ξερει κανεις καλυτερα απο εμας.. εμεις οι ιδιοι θα γινουμε γιατροι του εαυτου μας.. τα φαρμακα ειναι επιφανειακα και ΜΟΝΟ!!!!

Αλλαξτε νοοτροπια... αυτο το πραγμα δεν ειναι ασθενεια του δερματος!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΣΘΕΣΝΕΙΑ ΤΟΥ ΔΕΡΜΑΤΟΣ" το δερμα μας ειναι υγιεστατο!!!!!!ΑΛΗΘΕΙΑ!!!! το προβλημα ειναι αλλου!ΚΑΛΕΙΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΑΣ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ" μην ψαχνετε τη λυση στους γιατρους και στα φαρμακα...

Προσωπικα...ειμαι μονο 25 και εχω χροοοοοοονιο προβλημα...απο οταν τρυπησα τα αυτακια μου στα 4 η στα 5...αρχισε το ενα αυτακι να ξεφλουδιζει λιγο απο πισω...και σιγα το πραγμα!!λιγο το κακο.... μεχρι τα 17 18 που αρχισα να φουντωνω!!οχι τραγικα!!παντα περνιομουν απο τα πιο ομορφα κοριτσια που κυκλοφορουσαν:rolleyes: (και τα πιο ευαισθητα μεσα...αυτο με τρωει το ξερω)και η ψυχολογια μου γινοταν ολο και πιο χαλια λογω των λευκων σημαδιων... πρωτα στα χερια ...μετα και αλλου... (δε θα φανω αχαριστη να πω σχεδον παντου..και ας εχει αρχισει να συμβαινει)

καποιοι τα βλεπουν σα λουλουδακια η σαν αστρακια ζωγραφισμενα στο κορμι μου:oops:...αλλα εμενα με επηρεαζουν πολυ...:cry:

Ε ΚΑΙ????τι εγινε?????δε θα κουβαλαω παντα αυτο το κορμι!!!!:(ελεος !!δανεικο μου ειναι και εγω η ιδια το κακομεταχειριζομαι με τη διατροφη, τη ζωη μο την ιδια , με τη σκεψη μου και με το μυαλο μου!!ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΜΕ ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ!!!:twisted:σταματειστε να το σκεφτεστε και ζειστε τη ζωη σας..ειναι θλιβερο αυτο που μας συμβαινει...το ξερω αλλα συμβαινει και ειναι αληθεια...ειναι πραγματικο...και αυτο ειναι υπεροχο...γιατι αυτο συμαινει οτι υπαρχουμε...υπαρχουμε για να το αλλαξουμε!!!!μπορει να μην αλλαξω τον κοσμο...αλλα το κορμι μου θα το αλλαξω...αφου αλλαξω τη σκεψη μου!!ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ!

σε δερματολογους κατηγορηματικα δεν παω!!δε φταιν οι ανθρωποι...απλα δεν μπορουν να κανουν κατι... τα φαρμακα ειναι ελεεινα!!ενυδατωνομαι μόνη μου με λαδακια και κρεμουλες...οτιδηποτε..απο σουπερ η φαρμακειο..καλλυντικες.. όχι κατι ιδιαιτερο!!περνω και απο αυτες που εχουν γκλιτερ και λαμπω παντου... για να ειμαι πιο ομορφη....;) τι να κανω αφου δεν ειμαι τελεια...οπως κανεις αλλωστε!

Θυμηθειτε οτι ποτε καποιος χοντροπετσος δεν θα επασχε ποτε του απο ψωριαση!!Οσον αφορα στα ψωρισιακα ατομα...προκειται για ανθρωπους βαθυα καταθλιπτικους, με καποια ιδιαιτερη ευαισθησια και ανωτερότητα...ειναι οι ανθρωποι που εχουν κανει την πιο βαθυα ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ενδοσκοπηση.........ΑΛΛΑ............Μην το συζητατε αλλο...:twisted::twisted::twisted: ΣΑΣ ΚΡΟΥΩ ΤΟΝ ΚΟΔΩΝΑ ΤΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ!!!!!!!οσο εστιαζουμε σ αυτο το αναπαραγουμε.. ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ ΑΥΤΟ!!!ΚΟΨΤΕ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!!:P και γι αυτο το λογο ειναι η πρωτη και η τελεΥται φορα που μιλαω σε φορουμ για αυτο το θεμα... ξεχαστε το και ζειστε τη ζωη σας..

το καλο απο αυτο ειναι οτι εχετε εναν πολυ γερο οργανισμο!!!δε νοσειτε ευκολα κατα τα αλλα και ο καρκινος δεν χτυπα την πορτα των ψωρισιακων....ξεχαστε το και θα σας ξεχασει!!!:wink:

Εγραψα ολα αυτα για να παρετε καποιοι απο σας τη δυμανη που εχω βρει τελευταια και να το δειτε αλλιως...στεναχωριεμαι να διαβαζω το ποσο ασχημα το βιωνετε και θελω να σας βοηθησω λεγοντας σας πως βοηθαω εγω η ιδια τον εαυτο μου και πως θα το κανω απο εδω και περα...:eek:

ΣΠΑΝΙΑ ΛΕΩ ΤΗ ΛΕΞΗ ΨΩΡΙΑΣΗ....ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ!!:oops:ΛΙΓΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ..Η ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΩ..ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΠΙΟ ΑΣΧΗΜΗ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ..:(ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΗ ΛΕΩ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΑ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ!!!!!!ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΩ...ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ...ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ...Η ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ!! ΚΑΛΗ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....ΕΙΣΤΕ ΕΝ ΜΕΡΕΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΟΙ...ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ ΑΥΤΟ!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:DΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

πολύ ωραίο το μήνυμά σου. Και εγώ πάσχω από καποιο αυτοάνοσο ψυχοσωματικής αιτίας και μέσα σε ένα χρόνο έγινα αγνώριστη... χάλια!!!! Τώρα το παλέυω και αισθητικά και ψυχολογικά. Και το χειρότερό είναι πως ό,τι με έκανε να αγχώνομαι τόσο, ούτε θα αλλάξει ποτέ, ούτε όμως και ενοχλέι κανέναν άλλον. Οπότε μάλλον εγώ ήμουν η υπερευαίσθητη και προσπαθώ να γίνω λίγο γαιδούρι!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ DONOBET ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ Ο ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΛΕΟΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΝΩ ΜΟΥ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΗΡΕΜΟΥΝ ΛΙΓΟ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΓΙΑ 1- 2 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΞΑΝΑ, ΕΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΒΓΑΖΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΓΥΡΩ - ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΣΗΜΑΔΙ.ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ.

Ο ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΟ ΛΟΙΜΩΔΩΝ,ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΦΟΡΑ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΧΑΠΙΑ Ή ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ. ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ Κ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΡΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ 2?Κ ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ?Κ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΘΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ?

ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΤΑ ΙΑΜΑΤΙΚΑ ΛΟΥΤΡΑ?

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ, ΠΗΝΕΛΟΠΗ.

Link to comment
Share on other sites

PINELOPE δεν έχει πολύ καιρό που σου εμφανίστηκε η ψωρίαση, και για να βγήκε στην επιφάνεια το πρόβλημα κάτι το βοήθησε..άγχος ή οτιδήποτε.Οπότε είναι λογικό τώρα στην αρχή να έρχεται ''δυναμικά'' και να σου χαναβγαίνει κάθε 2-3 μέρες, δε θα είναι πάντα έτσι θα ηρεμίσει.Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχεις σε μεγάλη επιφάνεια του σώματος.

 

Η dovobet επειδή έχει αρκετή κορτιζόνη να ξέρεις οτι πιάνει πάντα..για όσα χρόνια κι αν τη χρησιμοποιείς..αλλά ναι μπορεί το αποτέλεσμα να μην κρατήσει πολύ αν η ψωρίαση είναι επιθετική.

 

Αντιμετωπίζεις το πρόβημα με τοπικές θεραπείες όπως κρέμες μέχρι να φτάσει σε άσχημο σημείο.Τότε ψάχνεις για άλλες θεραπείες πιο δυνατές.Δε θα πάρεις χάπια π.χ. αν δεν καλύπτει μεγάλο σημείο του σώματος.Ξεκινάς δυνατή θεραπεία μόνο όταν χρειάζεται.

 

Οι θεραπείες που θα σου πει και ο γιατρός είναι συγκεκριμένες (εσύ καλείσαι να διαλέξεις) :

 

 

Φωτοθεραπεία - Α) UBV

 

Το ηλιακό φως και η υπεριώδης ακτινοβολία επιβραδύνουν το γρήγορο πολλαπλασιασμό των κυττάρων της επιδερμίδας. Αν και οι ανεπιθύμητες ενέργειες περιλαμβάνουν ρυτίδες, οφθαλμικές βλάβες ή ακόμα και καρκίνο του δέρματος, θεωρούνται ασφαλείς θεραπείες όταν γίνονται με την επίβλεψη του ειδικού. Στην Ελλάδα με το ηλιόλουστο κλίμα, τα θαλάσσια μπάνια είναι ότι καλύτερο.

 

 

Φωτοθεραπεία - Β) PUVA

 

Όταν η ψωρίαση δεν απαντά σε άλλες θεραπείες ή είναι γενικευμένη, η PUVA είναι αποτελεσματική στο 80-90 %. Η ονομασία προέρχεται από το συνδυασμό "Psoralen + UVA," τους 2 παράγοντες που εμπλέκονται. Στους ασθενείς δίνεται ένα χάπι που περιέχει psoralen, και μετά εκτίθενται προσεκτικά σε υπολογισμένες ποσότητες υπεριώδους ακτινοβολίας (UVA). Χρειάζονται περίπου 25 θεραπείες σε μια περίοδο 2-3 μηνών. Περίπου 30-40 συνεδρίες το χρόνο απαιτούνται για να κρατιέται η ψωρίαση κάτω από έλεγχο.

 

Επειδή το φάρμακο συσσωρεύεται στο φακό του ματιού, οι ασθενείς θα πρέπει να φοράνε ειδικά γυαλιά από την ώρα της έκθεσης στις λάμπες, μέχρι το βράδυ εκείνης της μέρας.

 

 

Κυκλοσπορίνη ( χάπια Neoral ) -

 

Aνοσοκατασταλτικό φάρμακο με σημαντικά αποτελέσματα στη θεραπεία της εκτεταμένης ψωρίασης, χρειάζεται συχνή παρακολούθηση της νεφρικής λειτουργίας και της αρτηριακής πίεσης (με εξετάσεις αίματος στην αρχή κάθε 15 μέρες και μετά κάθε μήνα ) . Οι άμεσες παρενέργειες που έχουν αναφερθεί είναι: κεφαλαλγία, υψηλή αρτηριακή πίεση, υψηλή χοληστερίνη και τριγλυκερίδια, νεφρική δυσλειτουργία, γαστρεντερικές διαταραχές,

υπερτρίχωση κ.α. ( ισχύει για παρατεταμένη χρήση )

 

 

Μεθοτρεξάτη -

 

Η μεθοτρεξάτη είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική στην αντιμετώπιση της φλυκταινώδους και της ερυθροδερμικής ψωρίασης ενώ αποτελεί θεραπεία εκλογής για σοβαρές μορφές ψωριασικής αρθρίτιδας. Χρειάζεται συχνός έλεγχος της ηπατικής λειτουργίας και των κυττάρων του αίματος. Η κλινική ανταπόκριση της ψωρίασης είναι συνήθως εμφανής σε 7-14 ημέρες και μεγιστοποιείται σε 4-8 εβδομάδες. Οι συχνότερες παρενέργειες είναι: ναυτία, ανορεξία, κακουχία, αϋπνία, τριχόπτωση και άφθες στόματος. Συνχορηγείται φυλλικό οξύ για τη μείωση των παρενεργειών.

 

 

Ρετινοειδή -

 

Αποτελούν παράγωγα της βιταμίνης Α και η βασική τους δράση είναι η μείωση του ρυθμού ανάπτυξης των κυττάρων του δέρματος. Η σοβαρότερη ανεπιθύμητη ενέργεια των ρετινοειδών είναι η τερατογένεση και γιʼ αυτό το λόγο δεν χορηγούνται κατά την κύηση ενώ γενικά αποφεύγονται σε γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας. Άλλες παρενέργειες είναι: ξηροφθαλμία, χειλίτιδα, ξηροστομία, αύξηση χοληστερίνης και τριγλυκεριδίων, αύξηση ηπατικών ενζύμων κ.α. Χρειάζεται τακτικός έλεγχος της νεφρικής και ηπατικής λειτουργίας και των λιπιδίων (χοληστερίνη, τριγλυκερίδια).

 

 

Βιολογικοί παράγοντες -

 

πρόκειται για πρωτεϊνες που παράγονται από ζωντανά κύτταρα και χορηγούνται είτε ενδοφλεβίως είτε με υποδόρια ή ενδομυϊκή ένεση. Στοχεύουν στο ανοσολογικό πρόβλημα που αναφέρθηκε παραπάνω και προκαλεί την ψωρίαση. Πρόκειται για τα εξής φάρμακα:

Ετανερσέπτη (Enbrel),

Εφαλιζουμάμπη (Raptiva) Καταργήθηκε!!,

Ινφλιξιμάμπη (Remicade),

Αλεφασέπτη (Amevive) και

Ανταλιμουμάμπη (Humira).

Το καθένα χορηγείται με ορισμένο τρόπο και σε ορισμένη δόση ενώ προηγείται της ενάρξεως όλων των παραπάνω φαρμάκων μια σειρά εξετάσεων που περιλαμβάνει πλήρη αιματολογικό και βιοχημικό έλεγχο,

 

 

 

Αυτές που δε θα σου προτείνει ο γιατρός είναι :

 

Oμοιοπαθητική και Βελονισμός

 

Τα στάδια συνήθως είναι : α) κρέμες και αλοιφές τοπικά ( βλέπε dovobet, dovonex κ.ά. )

 

β) χάπια τύπου Νeoral ( αν το πρόβλημα δε λύνεται με κρέμες και είναι τα πιο απλά απο τη σειρά χαπιών τα οποία μπορείς να τα παίρνεις ακόμα και για 2 συναπτά έτη )

 

γ) φωτοθεραπεία ( θα σε βοηθήσει ειδικά αν σε βοηθάει ο ήλιος και η θάλασσα το καλοκαίρι)

 

δ) βιολογικοί παράγοντες ( ενέσιμα, τις ενέσεις τις κάνεις μόνη σου σπίτι σου αλλά έχουν παρενέργειες και δεν έχουν δοκιμαστεί αρκετά στην αγορά.το raptiva ας πούμε το πιο γνωστό καταργήθηκε γιατί 3 άνθρωποι πέθαναν :/ )

 

ε) ομοιοπαθητική

 

ζ) βελονισμός

 

 

Τώρα είσαι στην πρώτη φάση οπότε το λογικό είναι να ξεκιήσεις τα χάπια Neoral ( κυκλοσπορίνη). Θα σε βοηθήσουν να καθαρίσεις, απλά το μόνο εκνευριστικό είναι οι εξετάσεις αίματος κάθε τόσο.

 

Προσωπικά θα έλεγα να αφήσεις την ομοιοπαθητική στη φάση που είσαι γιατι έχει 50% πιθανότητες να σε 'πιάσει' θα στο πει και ο ομοιπαθητικός γιατρός..δεν πιάνει σε όλους.Επίσης εκτός αυτού..στην αρχή για περίπου 2 μήνες που θα παίρνεις τα ομοιοπαθητικά χάπια..θα φουντώσεις πολύ σε πολλά σημεία..έτσι λειτουργεί στην αρχή φουντώνεις και μετά αν είσαι στο 50% θα καλμάρει το πρόβλημα.

 

Οπότε επειδή είσαι στην αρχή...μπορεί αυτό να σε στεναχωρήσει πολύ και να νοιώσεις εξαιρετικά άσχημα που θα δεις το σώμα σου έτσι...

 

Η επιλογή είναι δική σου διαλέγεις και παίρνεις..

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όλοι οι ψωρισιακοί πρέπει να μετακομίσουν κοντά σε θάλασσα και να κάνουν μπάνιο ακόμα και το χειμώμα.Η θάλασσα είναι η μόνη, χωρίς παρενέργειες θεραπεία που πιάνει σε όλους ανεξαιρέτως.

 

Έτυχε μια περίοδο να κάνω μπάνιο καθημερινά πρωι και απόγευμα για 2μιση μήνες και δεν είχα τίποτα για όλο το χειμώμα.Ποτε δεν ξανα έγινε κάτι τέτοιο φυσικά απο μόνο του.Γι'αυτο όσοι δεν είναι κοντά ας μαζέψουν τα μπογαλάκια τους και βουρ.

 

Τι να σου κάνουν οι 10 και 15 μέρες στα λουτρά? Ξέρουμε άπαντες οτι σε μια μόνο μέρα μπορεί να γεμίσουμε..

 

καλησπερα, εχεις ακουσει ανθρωπους να εχουν θεραπευτει απο τη ψωριαση με βελονισμο? εχω αυτη την ασθενεια 2 χρονια, κανω ομοιοπαθητικη και περιμενω....λεω να δοκιμασω βελονισμο και ψαχνω εγκυρεσ πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το βελονισμό.. είχα κάποιους φίλους που έκαναν θεραπείες αρκετό καιρό και πραγματικά τους βοήθησε.Απλά οι θεραπείες πρέπει να είναι επαναλαμβανόμενες καθότι όταν σταματήσεις επανέρχεται το πρόβλημα.Όπως και με την ομοιοπαθητική..έτσι και με το βελονισμό υπάρχουν πιθανότητες να μη βοηθήσει.Κι εδώ εξαρτάται απο τον οργανισμό.

 

Επειδή δεν έχω δοκιμάσει η ίδια δεν μπορώ να ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες και οι φίλοι μου που έκαναν για περίπου 2 χρόνια ήταν άνω των 35, και όπως μας έχει δείξει η ιστορία μετά από αυτήν την ηλικία περίπου η ψωρίαση περιορίζεται έτσι κι αλλιώς σε αγκώνες και τριχωτό της κεφαλής στις περισσότερες των περιπτώσεων.

 

Μεγάλη προσοχή στο γιατρό βελονιστή.Επίσης πρέπει να γνωρίζετε πως πλεον σε αρκετά νοσοκομεία υπάρχει τέτοιο τμήμα (π.χ. Γενικό κρατικό Νίκαιας Ιπποκράτειο Ευαγγελισμός )

 

Σε λίγο καιρό ξεκινάω την πρώτη μου θεραπεία οπότε θα σας ενημερώσω.Επισης αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες για ιδιώτες και κρατικά νοσοκομεία μπορείτε να μου στείλετε pm.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους!

Διάβασα με προσοχή όλες τις δημοσιεύσεις, θέλω να επιστήσω την προσοχή σας στην "εκ των έσω ίαση", κοινώς στην αυτοθεραπεία.

Στη δική μου περίπτωση η σταγονοειδής ψωρίαση εμφανίστηκε στα 17 μου μετά από μια στρεπτοκοκκική αμυγδαλίτιδα. Μεγάλωσα στην επαρχία και έτσι διαγνώστηκε ύστερα από αρκετά χρόνια. Κατόπιν έμαθα οτι υπήρχε και ιστορικό κληρονομικότητας στην οικογένεια, αμφιβάλλω βέβαια αν ο παππούς έμαθε ποτέ τί είχε...:)

Δοκίμασα πολλά σκευάσματα εξωτερικής χρήσης, αλοιφές και λοσιόν με αρνητικά αποτελέσματα, λόγω κυρίως της μη πρακτικότητάς τους. (μια λοσιόν με βάση το ιώδιο, που σε κάνει "σταγονοειδώς" κατακόκκινη, πόσο πρακτική μπορεί να είναι..)

Κάποια στιγμή δοκίμασα θεραπεία με κυκλοσπορίνη, ενθαρρυντική στην αρχή, καθώς εξαφανίζει όλα τα σημάδια. Στο πρώτο κιόλας τρίμηνο άρχισαν να επηρεάζονται τα νεφρά.. Το γεγονός δε των τόσο τακτικών εξετάσεων σε κάνει σίγουρα να νιώθεις "ασθενής".

Η εμπειρία μου με την ομοιοπαθητική είναι πολύ καλύτερη. Η ομοιπαθητική με βοήθησε να κατανοήσω τη φύση της ψωρίασης, οτι πέρα από αισθητικά και ψυχολογικής φύσης προβλήματα, δεν υπάρχουν άλλα, που να απειλούν περισσότερο τον οργανισμό. Με βοήθησε επίσης να μάθω καλύτερα τον εαυτό μου και τις ανάγκες μου, να έχω περισσότερη όρεξη και ενέργεια.

Δεν σκέφτηκα ποτέ να δοκιμάσω ενέσιμα φάρμακα, να αλλάξω δηλαδή τις λειτουργίες του "ιδιαίτερου" ανοσοποιητικού μου συστήματος, και κατ'επέκτασην του οργανισμού μου.

Είναι τώρα 5 χρόνια περίπου που δεν εφαρμόζω κανενός είδους θεραπεία. Προσπαθώ όμως βελτιώνοντας την καθημερινότητά μου, τις συνήθειές μου, τον τρόπο ζωής μου να κρατάω υπό έλεγχο την ψωρίαση και να μην με επηρεάζει ιδιαίτερα σε κανέναν τομέα. Το ζήτημα της αποδοχής είναι μεγάλο και δύσκολο.. Το να προσαρμόσεις τη ζωή σου στις ανάγκες σου δηλαδή. Είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνει ο καθένας για τον εαυτό του.

Εγώ είχα την ατυχία, όταν μου πρωτοεμφανίστηκε, και με όλες τις διαγνώσεις-ετυμηγορίες των γιατρών που και δεν ήξεραν σε βάθος, και τα έβαζαν μαζί μου που το άφησα να εξελιχθεί.. (άκου εκεί!!) οι γονείς μου να το αντιμετωπίσουν με πολύ πανικό και άγχος, λες και ήμουν μελλοθάνατη...

Ατυχία από τη μια, ευτυχία από την άλλη, αφού με το πέρασμα των χρόνων κατάφερα όχι μόνο να είμαι, αλλά και να αισθάνομαι και να δείχνω υγιής. Τελικά τους έπεισα οτι δεν πεθαίνω... :)

Οι συμβουλές που εγώ έχω να δώσω σε κάποιον ομοιπαθή είναι να προσπαθήσει να ακούσει το σώμα του, τόσο απλά. Αν φας κρέας για πολλές μέρες και αυτό σε "φουντώσει", μην φας κρέας για κάποιες μέρες. Αν νιώθεις το σώμα σου αφυδατωμένο, κάνε μπάνιο συχνότερα. Δεν χρησιμοποιώ πλέον κανένα ειδικό για την ψωρίαση σκεύασμα, παρά μόνο φυτικά προιόντα που κυκλοφορούν στο εμπόριο και η κατάστασή μου είναι ελεγχόμενη και ικανοποιητική. Δεν έχω σχεδόν ποτέ εξάρσεις, ούτε και σε περιόδους άγχους, που κι αυτές τις έχω μειώσει σημαντικά..

Η δύσκολη και επίπονη διαδικασία που όλοι μας περνάμε είναι μέχρι να κατανοήσουμε και να συνειδητοποιήσουμε τί έχουμε..Περίοδος βαθιάς ενδοσκόπησης και κοινωνικού αποκλεισμού ίσως..Μετά από αυτό όλα είναι πιο εύκολα.

Στη δική μου περίοδο ενδοσκόπησης έπεισα τον εαυτό μου οτι εφόσον έχω ψωρίαση δεν έχω και δεν θα έχω κανένα άλλο πρόβλημα υγείας. Είμαι 28 χρονών, έχουν περάσει 11 χρόνια από τότε και δεν έχω πάθει ούτε συνάχι..

Και στη δημιουργική περίοδο που τώρα περνάω,(ετοιμάζομαι να γίνω μαμά),είμαι ακόμα πιο αισιόδοξη για το μέλλον.

Η ενημέρωση φυσικά και είναι το ήμισυ του παντός, η ατομική δουλειά όμως είναι το άλλο μισό. Κι αν τύχει να συνεχιστεί η κληρονομικότητα και στο δικό μου μωρό, η δική μου ενημέρωση και αντιμετώπιση θα είναι αυτή που πιστεύω οτι θα βοηθήσει στην ακόμη καλύτερη "πάταξη" της ψωρίασης.. :)

Το χτυπάμε λοιπόν στη ρίζα και "έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο"...

Καλή υπομονή σε όλους :)

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ομοιοπαθητική φίλη rozi δεν υπάρχουν ποσοστά επιτυχίας ή αποτυχίας, έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό κατά πόσο το πιστεύεις ή όχι.

 

Η δε έξαρση που παρατηρείται στην αρχή οφείλεται ακριβώς στο γεγονός οτι ο οργανισμός αντιδρά στα ομοιοπαθητικά φάρμακα. Εάν δεν σε "πιάσουν", όπως λες, δεν θα παρατηρήσεις τίποτα, ούτε έξαρση, ούτε βελτίωση.

 

Και η περίοδος έξαρσης ποικίλει, ανάλογα με το είδος και την έκταση του προβλήματος.

Εμένα μου κράτησε ένα μήνα, ενώ σε άλλους με γαστρεντερικά προβλήματα κράτησε λίγο περισσότερο απο τρεις μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα again..

 

2 ομοιπαθητικοί γιατροί σε μεγάλα ομοιοπαθητικά κέντρα εδώ στην Αθήνα, από τα πρώτα πράγματα που ανέφεραν ήταν πως η ομοιοπαθητική δεν κάνει για όλους.Το ποσοστό του 50% σαφώς και δεν είναι δική μου τυχαία δήλωση.Άλλωστε ο καθένας μπορεί να ενημερωθεί από το γιατρό του.

 

Σχετικά με την αυτο-ίαση το μόνο που έχω να δηλώσω είναι πως έχουμε δει πολλάκις νεογέννητα με σημάδια σε όλο τους σώμα και αυτό να συνεχίζεται μέχρι και την ηλικία των 10 ετών.Η μητέρα μου είναι νηπιαγωγός και είχε πολλές τέτοιες περιπτώσεις με παιδιά 4 χρόνων γεμάτα σε όλο τους το σώμα.

 

Ένα παιδί σε τέτοια ηλικία πόσο μάλλον ένα μωρό δεν έχει άγχος, τουλάχιστον όπως εμείς το ορίζουμε.Το ότι η κακή ψυχολογική μας κατάσταση πολλές φορές βοηθά την εμφάνιση της ψωριασης και από αυτήν πολλές φορές εξαρτάται το πόσο επιθετική θα είναι..δεν σημαίνει πως αυτή είναι η ρίζα ( δηλαδή το αίτιο ) άρα και η λύση του προβλήματος.

 

Ένα μωρό δεν έχει άγχος, δε συνειδητοποιεί καν το πρόβλημα, συνεπώς δε 'φταίει' για την κατάστασή του.Τα πράγματα λοιπόν δεν είναι τόσο απλά.

 

Προσωπικά δε θα έφερνα κανένα παιδί στον κόσμο αν είχα έστω και την παραμικρή υποψία ότι μπορεί να εμφανίσει ψωρίαση.Κι αυτό το λέω διότι δεν είναι το πράγμα ίδιο για όλους.Μπορεί να ταλαιπωρηθεί πολύ περισσότερο από όσο νομίζεις.Αν διαβάσεις posts ψωρισιακών ιδίως σε μεγάλα forum του εξωτερικού θα διαπιστώσεις πώς υπάρχουν άνθρωποι που και δείχνουν σαν τέρατα κυριολεκτικά και ζουν σαν τέτοια την καθημερινότητά τους.Κλεισμένοι στο σπίτι και λοιπά...Άνθρωποι που καθημερινά εύχονται απλά να ΜΗΝ είχαν γεννηθεί.Και είναι πολύ χειρότερο όταν ακούς το ίδιο σου το παιδί να σου λέει ''εσύ φταις που είμαι έτσι όπως είμαι'' και να το βλέπεις να βασανιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...