Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΕΤΑΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ


Recommended Posts

καλημέρα,

 

Είμαι να σκάσω!

είμαι μεν στον πίνακα με τις αποδεκτές αιτήσεις και με τα σωστά μόρια που έπρεπε να έχω εκεί όμως που είναι η 2η επιλογή μου εχει ενα σταθμό σε τελείως άσχετο απο αυτόν που ήθελα να δηλώσω (ούτε καν στην πόλη μου) και σκεπτόμενη τι σκ@τά έκανα κατάλαβα πως ναι μεν έγραψα την επωνυμία του σταθμού στην αίτηση μου όμως τον κωδικό σίγουρα τον έγραψα λάθος μιας και αυτοί με τους κωδικούς τα φιλτράρουν.το θεωρώ απίθανο να έχουν κάνει λάθος αυτοί. υπάρχει περίπτωση να δεχτούν την ένσταση μου και να το αλλάξουν ή απλά πάει χαμένη η 2η επιλογή μου? και ρε γ@μώτο μου άρεσε πολύ αυτός ο χώρος για το παιδάκι μου.

 

τι να πω...αυτά μόνο σε μένα συμβαίνουν.

πήρα τηλ και έλεγξε η κοπέλα την αίτηση μου όπου είδε πως σαν 2η επιλογή έχω μεν ονομαστικά την σωστή αλλα εχω κάνει λάθος στον κωδικό οπου κατα σύμπτωση αντιστοιχεί σε εναν σταθμό στην Αιτωλοακαρνανία :shock: ο οποίος θα πάρει μόνο 15 παιδάκια ευτυχώς άρα δεν έχω και πολλές ελπίδες αλλιώς ο Μικρός μου θα πήγαινε παιδικό απο θεσσαλονίκη στο αγρίνιο :-P...η κοπέλα εξυπηρετικότατη μου είπε πως δεν εχει νόημα να κάνω ένσταση μιας και δεν μπορεί να αλλάξει κάτι στις δηλωθέντες δομές και απλά ισχύουν οι υπόλοιπες 3.μακάρι να μην μου δημιουργήσει πρόβλημα και να μην επιλεχθούμε καθόλου για εκεί.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είμαι απαρηγόρητη... έβγαλα τα μάτια μου στις 2670 σελίδες με τα αποτελέσματα της θεσ/νίκης, να δω τι μόρια έχουν οι άλλες μαμάδες για να δω αν θα μπω....

 

πίκρα, έχω 50, και απορώ, οι περισσότεροι που τους ξέρω, είναι πιο καλά οικονομικά, πως είναι δυνατόν να δηλώνουν εισόδημα κάτω από 14000 που δήλωσα εγώ και να έχουν απο 60 μόρια και πάνω?

 

πικρα...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

προσπαθησα και εγω χτες με το search αλλα τιποτα,,,,ελα στο καφε απο εκει το επεξεργαζονται καποιες κοπελιες μηπως και βρεις και εσυ ακρη,,,,

 

 

καλημερα! μετα απο ψαξιμο page by page 1280 σελιδων και αφου μου εγιναν τα ματια :shock:, ξεστραβωθηκα απο τα κοριτσια στο καφε -οπως πολυ σωστα προτεινες- και ανοιξα το αρχειο με nitro reader και δουλεψε η αναζητηση.

δυστυχως δεν ειμαι μεσα στα ατομα που θα παρει ο σταθμος μας αλλα ευελπιστω οτι αυτοι που εχουν παραπανω μορια απο εμενα και δεν εχουν το σταθμο 1η επιλογη να περασουν στην 1η επιλογη τους ωστε να αδειασει και καμια θεσουλα για εμας τα φουκαραδακια!!!:-)

καλη επιτυχια σε ολους!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν περασεις σε δομη πρεπει να πας να υπογραψεις στην εεταα??? αυτο που καταλαβα ειναι να πας απο σεπτεμβρη στον παιδικο,,,

 

 

οχι καλε καλημερα κιολας,,,στο παιδικο πας να υπογραψεις οταν στειλει η εεταα τις εντολες τοποθετησης,,,,,,αρχες του σπετεμβρη λενε αλλα εχετε στο νου σας οτι πολλοι δημοσιοι παιδικου αμα εισαι πρωτακι (δηλ πρωτη φορα πας ) μπορει να μη ξεκινησει πρωτη ή 2 ή 3ή 5 σεπτεμβρη αλλα να τα παιρνουνε 3-4 ανα δυο-4 μερες για προσαρμονη,,,,η μεγαλη μου ξεκινησε τελος σπετεμβρη στη φαση της προσαρμογης πριν δυο χρονια,,,,ημικρη θα δουμε πως θα το κανουνε φετος,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! (όσο για τους δημοσίους νομίζω ότι εξαιρούνται γιατί έχουν δικούς τους παιδικούς σταθμούς του δημοσίου).

 

 

Ναι όντως κάποιοι φορείς του δημοσίου ίσως έχουν (π.χ. ορισμένα υπουργεία ή ΔΕΚΟ), αλλά είναι και πολύ φορείς που δεν πρόσβαση σε παιδικούς σταθμούς.

Γννωρίζω κοπέλα εργαζομενη σε ΝΠΔΔ που δεν έχει πρόσβαση απο τη δουλεια της σε παιδικό σταθμό , ετσι μεχρι 3 ετων το παιδι το κρατουσε η μαμα της και φετος έκανε αίτηση στο δημοτικό παιδικό σταθμό της γειτονιάς. (σταθερη αξια βοηθειας στην Ελλαδα οι παπουδες...)

 

Έπίσης και οι δάσκαλοι και καθηγητες δεν έχουν παιδικούς σταθμούς για τα παιδιά τους.

 

Άρα θα μπορούσαν απο την εεταα να ζητάνε μια βεβαίωση από τον φορέα στον οποίο εργάζεται ο υποψήφιος δικαιούχος ότι δεν δικαιούται μέσω της εργασίας του να εγγράψει το παιδί του σε παιδικό σταθμό της εργασιας του.

Επίσης θα μπορούσαν να ζητάνε και βεβαίωση από τον φορέα ότι δεν παίρνει κάποιο επίδομα από την εργασία του για παιδικό σταθμό (υπάρχουν και ιδιωτικές εταιρίες που τουλάχιστον παλιότερα (εργαζόμουν σε τέτοια) έδιναν καποιο επίδομα για παιδικο. Βέβαια τωρα με την κρίση δεν ξέρω αν συνεχίζουν να δίνουν (πιστεύω πως όχι)...

 

Πάντως σε εποχες κρίσεις πρέπει το κρατος να μην βάζει περιορισμους και να προσπαθεί να βοηθήσει όσο περισσότερο κόσμο μπορεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι νομιζω οτι το εχουμε εξνατλησει το θεμα πια με το προγραμμα και τους δικαιουχος ,,,να το πω απλα,,,,οταν σε καποιο διαγωνισμο εχεις τα κριτηρια πας,,,οταν δεν εχεις δεν πας και το αποδεχεσαι,,,,οτι και να ειναι αυτος ο διαγωνισμος ,,,,αυτο το προγραμμα το ειπαμε και πιο πανω ηρθε να καλυψει διαφορες ανισοτητες,,,,,μη ξαναλεμε τα ιδια,,,,

 

και στη τελικη λεει η προκηρυξη μεσα οταν αμφισβητειτε εαν καποιος δημοσιου ειναι δικαιουχος ή οχι προσκομιζει μια δηλωση χαρακτηριζμου απο το φορεα που δουλευει και αν μπορει ναπερασει στο προγραμμα περναει,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

[/u]

 

 

ως δημ. υπάλληλος σου υπογράφω ότι ούτε το ένα ισχύει ούτε το άλλο.

1ον - στην υπηρεσία μου - ούτε και σε άλλες υπηρεσίες - υπάρχουν παιδικοί σταθμοί που δέχονται τα παιδιά μας και όταν υπάρχουν τέτοιοι σταθμοί ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!!! γιο τα 2 παιδιά μου θέλουν 300 ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ!!

2ον ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΕΙ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ, αυτό ισχύει μόνο στα ΝΠΙΔ - περίπτωση γνωστής που και έβαλε τον παιδί της μέσω ΕΣΠΑ δωρεάν (έχει το δικαίωμα ως αορίστου χρόνου σε ΝΠΙΔ ενώ εγώ σε ΝΠΔΔ δεν το έχω) ΚΑΙ πληρωνόταν το 80% των τροφείων ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΤΈΙΛΕΙ ΣΕ ΠΑΙΔΙΚΟ!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!! και φυσικά στις γνωστές ΔΕΚΟ τις οποίες όμως μην τις συγχέουμε με το ΔΗΜΟΣΙΟ - ΈΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΝΟΜΙΑ (βλέπε 17 μισθούς το χρόνο, επιδόματα για την έναρξη της σχολικής χρονιάς για κάθε παιδι κ.λ.π.)!!!

και ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ !!!!! Η ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ!!!!!!!

 

 

 

Δυστυχώς μακάρι να ισχυε αυτο που λες, αλλα και σε ΝΠΙΔ που εγω γνωριζω απο πρωτο χερι, ουτε τοσους μισθους εχουν, εχουν τους κλασικους 12 , ουτε μεγαλους μισθους εχουν( τουλάχιστον οι απλοι υπάλληλοι, φανταζονται οι διευθυνοντες σύμβουλοι και τα διοικητικα συμβουλια...θα εχουν οσο 10 υπαλληλοι μαζι), ουτε επιδοματα, ουτε επιδομα παιδικου και ουτε παιδικο σταθμο τους προσφερει.

Αρα αν γνωριζεις κάποιους στους οποιους ισχυουν τα παραπανω προνομια, σε κάποιους άλλους δεν ισχυουν.

Αρα παλι οι γενικευσεις δεν βοηθουν...και οντως η παραπληροφόρηση καλά κρατεί....

Link to comment
Share on other sites

πως ξερεις οτι εισαι 23η;υπαρχει καπου που βλεπεις σε ποια θεση εισαι στο σταθμο που εχεις δηλωσει;

 

Πήρα σβάρνα 2670 σελίδες ΜΙΑ ΜΙΑ γιατί το ψαχτήρι μου έβγαζε άλλα αντί άλλων και σημείωσα όλους όσους είχαν επιλέξει τον ίδιο σταθμό με μένα και είχαν περισσότερα μόρια. Επίσης τους χώρισα σε κατηγορίες ανάλογα με το αν τον είχαν δηλώσει 1η 2η 3η ή 4η επιλογή…………..

Πανεύκολο!!! Μου πήρε μόνο 4 ώρες!!!!282998n6xv2et93d.gif

 

Yasemi σ ευχαριστώ με την απάντησή σου. Sorry αλλά από την βιασύνη μου δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω παραπάνω……264540o6bfi7kion.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σβάρνα 2670 σελίδες ΜΙΑ ΜΙΑ γιατί το ψαχτήρι μου έβγαζε άλλα αντί άλλων και σημείωσα όλους όσους είχαν επιλέξει τον ίδιο σταθμό με μένα και είχαν περισσότερα μόρια. Επίσης τους χώρισα σε κατηγορίες ανάλογα με το αν τον είχαν δηλώσει 1η 2η 3η ή 4η επιλογή…………..

Πανεύκολο!!! Μου πήρε μόνο 4 ώρες!!!!282998n6xv2et93d.gif

 

Yasemi σ ευχαριστώ με την απάντησή σου. Sorry αλλά από την βιασύνη μου δεν μπήκα στον κόπο να διαβάσω παραπάνω……264540o6bfi7kion.gif

 

Anty μην ξεχνάς όμως ότι υπάρχουν αρκετές μητέρες που μπήκαν στον πίνακα με ελλιπή φάκελο μόνο για το ότι δεν υπέγραψαν. Επομένως, θα πάνε, θα υπογράψουν και θα μπουν στη λίστα με τον πλήρη φάκελο. Άρα, δεν μπορείς να το ξέρεις από τώρα αυτό που ψάχνεις. Εγώ που έψαξα στους περσινούς καταλόγους, είδα μητέρα με 72 περίπου μόρια να μένει απ' έξω και άλλες με 40 π.χ. να γίνονται δεκτές. Όλα είναι σχετικά και φοβάμαι να χαρώ από τώρα. Ας περιμένουμε το Σάββατο (μιλώ για τη δική μου περίπτωση πάντα).

Link to comment
Share on other sites

οριστε λοιπον και οσες κατηγορουσαν τους παιδικους οτι δωσανε ολες τις θεσεις στο εσπα,,,,εχουνε μεινει πολλες θεσεις εκτος για οσες δεν μπορουν να κανουν μεσω εσπα,,,στο δικο μας δημοσιο παιδικο ειμαστε περιπου 18 με πρωτη επιλογη και αλλες 30 με δευτερη τριτη τεταρτη,,,οποτε και ολες να περασουμε μενουν καμια 30 ακομη κενες για τις εκτος εσπα,,,,,(συνολο 70 εδωσε )

 

Ακριβώς έμειναν κενές θέσεις , ενώ θα μπορούσαν να ωφεληθούν και άλλες οικογένειες οι οποίες έμειναν εκτός από τα κριτήρια που έθεσε η εεταα και όχι η ευρωπαϊκή ένωση.

 

Το αποτέλεσμα ήταν ότι ενώ μπορούσαν να απορροφηθούν περισσότερα κονδύλια απο το εσπα, τελικώς να μην απορροφηθούν.

 

Ετσι έμειναν κενές θέσεις για να γίνουν τι?

Αφού έχουν γίνει ήδη οι αιτήσεις στους παιδικούς σταθμούς εκτός εσπα και εχει λήξει η υποβολή αιτήσεων (εκτός εσπα).

 

Αλλα έστω και οτι τις γεμίσουν οι δημοτικοι σταθμοι τις θέσεις με ανθρώπους που θα έρθουν να κάνουν αίτηση κατά τη διάρκεια της χρονιάς, κακό θα ήταν να μην πληρώσουν και κάποιοι ακομα απο την τσεπη τους (όσοι είχαν προτεραιότητα και δεν είχαν δικαιώμα με τις τρέχουσες υποβληθήσες προυποθέσεις) και να χρησιμοποιηθουν τα λεφτα του εσπα που θα περισσέψουν?

 

Και γενικότερα για αναφορες που εχω δει σχετικά με το θέμα, ότι έτσι ήταν η προκήρυξη και ότι πρέπει να την σεβαστούμε και να δεχτούμε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε αίτηση.

 

Καλο είναι να εμφανίζεται η αντίδραση των ανθρώπων όταν υπάρχουν λάθη ώστε να διορθώνονται σε επομενες προκηρύξεις.

Και σίγουρα όσοι έκαναν αίτηση και ήταν εκτός των ορίων της προκήρυξης έκαναν, όχι ελπίζοντας ότι θα τους πάρουν, αλλα απλα για να δείξουν ότι υπάρχει ενδιαφέρον και από άλλες κατηγορίες ανθρώπων (αποκλεισμένων τώρα) και ότι αν με την μοριοδότηση (σωστα δοσμένη με περισσότερα μόρια σε οποιον έχει μικρό εισόδημα - μικρή ακίνητη περιουσία - ανεργια κ.τ.λ..) είχαν πιθανότητα να πάρουν κάποια περισσευούμενη θέση, θα έπρεπε σε επομένες προκηρύξεις η εεταα να το λάβει υποψίν.

Τα κονδυλια της ΕΕ δεν ειναι για να περισσευουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Anty μην ξεχνάς όμως ότι υπάρχουν αρκετές μητέρες που μπήκαν στον πίνακα με ελλιπή φάκελο μόνο για το ότι δεν υπέγραψαν. Επομένως, θα πάνε, θα υπογράψουν και θα μπουν στη λίστα με τον πλήρη φάκελο. Άρα, δεν μπορείς να το ξέρεις από τώρα αυτό που ψάχνεις. Εγώ που έψαξα στους περσινούς καταλόγους, είδα μητέρα με 72 περίπου μόρια να μένει απ' έξω και άλλες με 40 π.χ. να γίνονται δεκτές. Όλα είναι σχετικά και φοβάμαι να χαρώ από τώρα. Ας περιμένουμε το Σάββατο (μιλώ για τη δική μου περίπτωση πάντα).

 

Χμμμμμμμμμμμμ έχουν γνώση οι φύλακες τώρα είμαι στην σελίδα των γυναικών με ελλιπή φάκελο και ψάχνω να δω ποιες δήλωσαν τον δικό μας παιδικό και την αιτιολογία………1194348gud8d1mu9g.gif

Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι το Σάββατο θα λείπω..........

Link to comment
Share on other sites

loiponτο προγραμμα ερχετε απο την Ε,Ε και δε καταλαβαινω γιατι αφου περισσεψανε θεσεις πρεπει και αυτες να καληφθουνε μονο και μονο για να απορροφηθουνε τα κονδυλια????:shock:

 

οσο για τις αιτησεις εκτος εσπα,,,,,καθε μανουλα που μπορουσε να κανει αιτηση στο παιδικο την εχει κανει ηδη και αναμενει τα αποτελεσματα(σε καποια ηδη εχουν βγει ) δε περιμενει τελευταιτα στιγμη μεσα ιουλιου να το κανει (εσπα) ,,,,,εγω πχ δε μπορουσα να κανω σαν ανεργη στο παιδικο,,,περιμενα την εττα,,,,και εκανα τωρα,,,αν του χρονου βγει παλι το προγραμμα και εφοσον εργαζομαι (αν καταφερω να βρω δουλεια ) πρωτα θα κανω στο παιδικο κατευθειαν και μετα μεσω εσπα οπως οι περισσοτερες κανανε,,,,δε θα περιμενω πρωτα να δω τι εγινε με το εσπα και μετα να τρεχω και να μη φθανω,,,,και οχι δεν νομιζω δυο χιλιαδες γυναικες και κατι με εισοδημα ανω των 40000 νακανανε τυπικα την αιτηση στο εσπα για να δειξουν απλα οτι υπαρχει ενδιαφερον ,,,,,

 

 

τελος οι θεσεις που μεινανε στους δημοσιους ποιος σου ειπε οτι δε θα καλυφθουνε???θα καλυφθουνε απο ολες οσες ειχανε αιτησεις κατευθειαν σοτ παιδικο,,,,και δεν περασανε μεσω εσπα,,,,πχ οι δημοσιοι ή με μεγαλο εισοδημα,,,,απλα πραγματα

 

 

τωρα αν μεινουνε κονδυλια καλο θα ειναι απλα να πανε αλλου σε αλλα προγραμματα,,,γιατι ντε και καλα να τα εξαντλουμε καθε φορα???μπορει να μεινουνε και να χρηματοδοτησουνε αλλη μια χρονια το ολο προγραμμα,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμμμμμμμ έχουν γνώση οι φύλακες τώρα είμαι στην σελίδα των γυναικών με ελλιπή φάκελο και ψάχνω να δω ποιες δήλωσαν τον δικό μας παιδικό και την αιτιολογία………1194348gud8d1mu9g.gif

Δεν μπορώ να περιμένω μέχρι το Σάββατο θα λείπω..........

 

 

μην υοπλογογιζεις αυτες που ειναι ανω των 40000 και δημοσιες αυτες δε μπορουν να κανουν ενσταση,,ολες οι αλλες μπορουν:cool:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εργάζομαι πάνω στη διαχείριση προγραμμάτων εσπα

ότι μα ότι περισσέψει και δνε ξοδευτεί στο χρονικό περιθώριο που έχει οριστεί, πάντα επιστρέφει στην ΕΕ. Τώρα αν αν το πρόγραμμα πάρει παράταση για του χρόνου θα υπάρξει νέα χρηματοδοτηση. Πάντως πραγματικά έχουν επιστραφεί πάρα πολλά χρήματα στην ΕΕ που δεν χρησιμοποιούνται από τη χώρα μας και πάνε χαμένα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε..,

Ο παιδικός που δήλωσα πρώτος παίρνει 65 παιδάκια και όχι 50 που νόμιζα στην αρχή.

από τα άτομα που δήλωσαν 1η επιλογή αυτό το σταθμό με βάση τα μόρια έχω την 23η θέση.

Υπάρχουν όμως άλλα 60 περίπου άτομα με περισσότερα μόρια που έχουν δηλώσει τον σταθμό αυτό ως 2η 3η 'η 4η επιλογή.

Υπάρχουν και άλλα 15 με ελλιπή φάκελο που μπορούν να κάνουν ένσταση αλλά δεν ξέρω τα μόριά τους………..

 

Μου βγήκαν τα μάτια από χθες να ξεκοκαλίζω τόσες σελίδες. Ελπίζω πως είμαστε μέσα αλλιώς ίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

loiponτο προγραμμα ερχετε απο την Ε,Ε και δε καταλαβαινω γιατι αφου περισσεψανε θεσεις πρεπει και αυτες να καληφθουνε μονο και μονο για να απορροφηθουνε τα κονδυλια????:shock:

 

οσο για τις αιτησεις εκτος εσπα,,,,,καθε μανουλα που μπορουσε να κανει αιτηση στο παιδικο την εχει κανει ηδη και αναμενει τα αποτελεσματα(σε καποια ηδη εχουν βγει ) δε περιμενει τελευταιτα στιγμη μεσα ιουλιου να το κανει (εσπα) ,,,,,εγω πχ δε μπορουσα να κανω σαν ανεργη στο παιδικο,,,περιμενα την εττα,,,,και εκανα τωρα,,,αν του χρονου βγει παλι το προγραμμα και εφοσον εργαζομαι (αν καταφερω να βρω δουλεια ) πρωτα θα κανω στο παιδικο κατευθειαν και μετα μεσω εσπα οπως οι περισσοτερες κανανε,,,,δε θα περιμενω πρωτα να δω τι εγινε με το εσπα και μετα να τρεχω και να μη φθανω,,,,και οχι δεν νομιζω δυο χιλιαδες γυναικες και κατι με εισοδημα ανω των 40000 νακανανε τυπικα την αιτηση στο εσπα για να δειξουν απλα οτι υπαρχει ενδιαφερον ,,,,,

 

 

τελος οι θεσεις που μεινανε στους δημοσιους ποιος σου ειπε οτι δε θα καλυφθουνε???θα καλυφθουνε απο ολες οσες ειχανε αιτησεις κατευθειαν σοτ παιδικο,,,,και δεν περασανε μεσω εσπα,,,,πχ οι δημοσιοι ή με μεγαλο εισοδημα,,,,απλα πραγματα

 

 

τωρα αν μεινουνε κονδυλια καλο θα ειναι απλα να πανε αλλου σε αλλα προγραμματα,,,γιατι ντε και καλα να τα εξαντλουμε καθε φορα???μπορει να μεινουνε και να χρηματοδοτησουνε αλλη μια χρονια το ολο προγραμμα,,,,

 

 

 

Η απορόφηση των κονδυλιών του ΕΣΠΑ είναι σημαντικότατο θεμα για τη χώρα, σε όλους τους τομείς.

Τα αναλυτικά κριτηρια οριζονται απο την εεταα και οχι απο την ΕΕ.

Γιαυτο περυσι δεν υπηρχε πλαφον εισοδηματος, ενω φετος υπάρχει.

 

Επίσης η μεταφορα χρηματων που περισσευουν δεν ειναι τοσο απλη διαδικασια, ουτε είναι σίγουρα εφικτή, εξαρταται απο το αν υπάρχουν άλλες αντίστοιχες προσκλήσεις με παρόμοιους στόχους που πρόκειται να προκηρυχθούν...

αν προσεξατε και περυσι υπηρχαν κονδυλια που δεν απορροφηθηκαν και μεταφέρθηκαν στη φετινη προκηρυξη.

Το κακο όμως ειναι οτι αν καθε χρονια περισσευουν και εμεις σκληραίνουμε και τα κριτηρια (σε εποχες κρισης) και με δεδομενο ότι υπάρχει και χρονικό περιθώριο και ότι είναι να γινει θα γινει ως το 2015, στο τελος θα μας περισσεψουν να τα γυρισουμε πισω στην ΕΕ.

 

Για το λόγο αυτο κατα καιρούς ακουμε για μη απορρόφηση των κονδυλιων σε διάφορους τομείς, πχ. τώρα δεν τρέχουν με τις μεγαλες οδοποιιες για να προλάβουν να απορροφήσουν?

 

 

Επίσης ακριβώς το ίδιο σου ανέφερα,ότι αίτηση δεν πιστευω να εκαναν για να τους παρουν , αλλα για να δειξουν οτι υπαρχει ενδιαφερον.

Φανατζομαι οτι οι δημοσιοι υπαλληλοι σίγουρα αφου και περυσι ηταν εκτος των κριτηριων θα ειχαν ήδη κινηθεί προς τους παιδικους σταθμούς που ηθελαν εκτος εσπα, νωριτερα και δεν θα περιμεναν να τους παρουν απο την εεταα.

 

Επίσης φανταζομαι και αυτοι που ειχαν εισοδημα μεγαλυτερο των 40000 μαλλον θα ειχαν κανει και εκτος εσπα, γιατι η μοριοδοτηση τους ειναι χαμηλη, αρα και οι πιθανοτητες να τους επαιρναν μεσω εσπα πιο περιορισμενες.

 

Το συμπερασμα λοιπον ειναι οτι οι θεσεις που περισσευουν , απλώς περισσεύουν...

Όπως και τα χρηματα που περισσευουν απλως περισσευουν...

 

 

Εχει ομως και αλλο κακο η υποθεση, και αφορα στους ιδιωτικους παιδικους σταθμους ως επιχειρησεις, με εργαζομενους που φοβουνται μη κλεισει η επιχειρηση και απολυθουν.

Θα μπορούσαν αντι να μεινουν με με κενες θεσεις, να χρησιμοποιησουν τα χρηματα της επιδότησης των μητερων που εμειναν εκτος, για να μπορέσουν να διατηρησουν την επιχειρηση τους , οι οποίες σε εποχες κρίσης κινδυνευουν .

Διότι αν δεν επιδοτηθείς για ιδιωτικο παιδικο σταθμο το πιο πιθανο είναι να στραφεις στους δημοσιους - δημοτικους , λογω μικρότερων διδάκτρων...

 

Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο παρουσιαζονται, εχουν επιπτωσεις παντου.

 

Και τελος πολυ απλα, φαντασου οτι ερχοταν καποιος και σου εδινε 30000 για να ανακαινισεις το σπιτι σου, θα ελεγες εγω δεν χρειαζεται να το ξαναβαψω , το εβαψα περυσι και αρα ας περισσεψουν να του τα επιστρεψω;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μέσα έχει γίνει τεράστια κουβέντα και μάλλον καταλήγουμε στο οτι ο κάθε ένας μας έχει διαφορετική άποψη.

Το ζήτημα είναι πως, αν έκαναν 2000 γυναίκες- μη δικαιούχοι αίτηση, ενώ ήξεραν πως δεν θα τις πάρουν, κοιτάξτε τι γίνεται:

=2000 αιτήσεις χ περίπου 10 λεπτά για να καταχωρηθεί και να ταξινομηθεί= 333 εργατοώρες.

Διαιρώντας με το 8 προκύπτουν επιπλέον πάνω από 40 μέρες εργασίας κάποιου υπαλλήλου που ασχολήθηκε με τις άκυρες εξ αρχής αιτήσεις.

Για ποιο λόγο να ενισχύουμε τέτοια σπατάλη χρόνου (και χρήματος, γιατί δεν δούλεψαν τσάμπα οι άνθρωποι) και από την άλλη να γκρινιάζουμε για τα χρήματα;

Εκτός και αν κάποιοι θεωρούν πως προκειμένου να απορροφηθούν όλα τα κεφάλαια από τα προγράμματα ωφελεί να βρούμε χαζές απασχολήσεις στους υπαλλήλους,για επιπλέον ημερομίσθια...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ κορίτσια έχω εισόδημα 40.100 και με έβγαλαν έξω απο την προκύρηξη. Είμαι εργαζόμενη και εγώ και ο άντρας μου και τα δηλώνω. Το θεωρώ άδικο γιατί πήρανε πολλούς ναι μεν με χαμηλότερο εισόδημα αλλά γιατί δεν δήλωναν κιόλας αυτά που είχαν. Τα χαρτιά μου τα κατέθεσα με απέρριψαν και θα κάνω και ένσταση. Και μέσα απο την ΕΕΤΑΑ μας είπαν να κάνουμε ένσταση γιατί έχει δημιουργηθεί μεγάλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

loiponτο προγραμμα ερχετε απο την Ε,Ε και δε καταλαβαινω γιατι αφου περισσεψανε θεσεις πρεπει και αυτες να καληφθουνε μονο και μονο για να απορροφηθουνε τα κονδυλια????:shock:

 

οσο για τις αιτησεις εκτος εσπα,,,,,καθε μανουλα που μπορουσε να κανει αιτηση στο παιδικο την εχει κανει ηδη και αναμενει τα αποτελεσματα(σε καποια ηδη εχουν βγει ) δε περιμενει τελευταιτα στιγμη μεσα ιουλιου να το κανει (εσπα) ,,,,,εγω πχ δε μπορουσα να κανω σαν ανεργη στο παιδικο,,,περιμενα την εττα,,,,και εκανα τωρα,,,αν του χρονου βγει παλι το προγραμμα και εφοσον εργαζομαι (αν καταφερω να βρω δουλεια ) πρωτα θα κανω στο παιδικο κατευθειαν και μετα μεσω εσπα οπως οι περισσοτερες κανανε,,,,δε θα περιμενω πρωτα να δω τι εγινε με το εσπα και μετα να τρεχω και να μη φθανω,,,,και οχι δεν νομιζω δυο χιλιαδες γυναικες και κατι με εισοδημα ανω των 40000 νακανανε τυπικα την αιτηση στο εσπα για να δειξουν απλα οτι υπαρχει ενδιαφερον ,,,,,

 

 

τελος οι θεσεις που μεινανε στους δημοσιους ποιος σου ειπε οτι δε θα καλυφθουνε???θα καλυφθουνε απο ολες οσες ειχανε αιτησεις κατευθειαν σοτ παιδικο,,,,και δεν περασανε μεσω εσπα,,,,πχ οι δημοσιοι ή με μεγαλο εισοδημα,,,,απλα πραγματα

 

 

τωρα αν μεινουνε κονδυλια καλο θα ειναι απλα να πανε αλλου σε αλλα προγραμματα,,,γιατι ντε και καλα να τα εξαντλουμε καθε φορα???μπορει να μεινουνε και να χρηματοδοτησουνε αλλη μια χρονια το ολο προγραμμα,,,,

Εμένα δεν μου επέτρεψαν να κάνω αίτηση στον δημοτικό σταθμό γιατί είχα τις προϋποθέσεις μέσω του προγράμματος. Χθες ξαναπήρα τηλέφωνο και μου είπαν να περιμένω τα τελικά του ΕΕΤΑΑ να πάω από Δευτέρα να κάνω αίτηση καιτο αποτέλεσμα από Σεπτέμβρη (αν έχουν θέσεις)...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου επέτρεψαν να κάνω αίτηση στον δημοτικό σταθμό γιατί είχα τις προϋποθέσεις μέσω του προγράμματος. Χθες ξαναπήρα τηλέφωνο και μου είπαν να περιμένω τα τελικά του ΕΕΤΑΑ να πάω από Δευτέρα να κάνω αίτηση καιτο αποτέλεσμα από Σεπτέμβρη (αν έχουν θέσεις)...

 

 

ε δ εξερω τι να πω,,μαλλον ειναι θεμα δημου γιατι εμας πρωτα κανανε κανονικα τις αιτησεις (δεν εχει βγεει βεβαια αποτελεσμα ακομη περιμενουν την εεταα τιο θα δωσει ) και μετα παραπεμψανε και μεσω εσπα ,,,οσες μπουνε απο εκει μπηκανε,,,οι υπολοιπες θεσεις θα καλυφθουν απο οσες ειχανε κανει αιτησεις κατευθειαν και δε μπηκανε στο εσπα,,και μπορει να σου πω την αληθεια να μην ειχανε ελπιδες καν να τα βαλουνε τα παιδια τους σε δημοσιο γιατι πχ ειχανε υψηλο εισοδημα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου επέτρεψαν να κάνω αίτηση στον δημοτικό σταθμό γιατί είχα τις προϋποθέσεις μέσω του προγράμματος. Χθες ξαναπήρα τηλέφωνο και μου είπαν να περιμένω τα τελικά του ΕΕΤΑΑ να πάω από Δευτέρα να κάνω αίτηση καιτο αποτέλεσμα από Σεπτέμβρη (αν έχουν θέσεις)...

 

Προτείνω να πας να σπάσεις το γραφείο του Δημάρχου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

sioula- Τί σημαίνει "δεν σε άφησαν" να κάνεις αίτηση. Είναι δικαίωμά σου να κάνεις αίτηση στους δημόσιους εφόσον είσαι εργαζόμενη και έπρεπε να επιμείνεις, ακόμα και να κάνεις φασαρία. Άσε που αν είχες φτιάξει τα χαρτιά σου δεν μπορούσαν να σου αρνηθούν να τα καταθέσεις.

Συμβουλή σε όλες τις μαμάδες- να ενημερώνεστε ΜΟΝΟ από τα επίσημα έγγραφα και πηγές και να μην περιμένετε από κάθε υπάλληλο πληροφορίες- δεν είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν τα πάντα άλλωστε. Και να διεκδικείτε τα δικαιώματά σας.

tkanavou- το συζητήσαμε το ζήτημα αναλυτικά στις προηγούμενες σελίδες και τα συμπεράσματα τα έγραψα στο αμέσως προηγούμενο μήνυμά μου :P

Link to comment
Share on other sites

ε δ εξερω τι να πω,,μαλλον ειναι θεμα δημου γιατι εμας πρωτα κανανε κανονικα τις αιτησεις (δεν εχει βγεει βεβαια αποτελεσμα ακομη περιμενουν την εεταα τιο θα δωσει ) και μετα παραπεμψανε και μεσω εσπα ,,,οσες μπουνε απο εκει μπηκανε,,,οι υπολοιπες θεσεις θα καλυφθουν απο οσες ειχανε κανει αιτησεις κατευθειαν και δε μπηκανε στο εσπα,,και μπορει να σου πω την αληθεια να μην ειχανε ελπιδες καν να τα βαλουνε τα παιδια τους σε δημοσιο γιατι πχ ειχανε υψηλο εισοδημα

Πάντως πιο λογικό μου φαίνεται να με άφηναν κι εμένα να κάνω αίτηση κατευθείαν στο σταθμό και να με ενημέρωναν και για το ΕΣΠΑ κι ας έκανα ότι ήθελα. Αν με έπαιρναν και μέσω ΕΣΠΑ ας ακύρωναν την 1η αίτηση. Από την Δευτέρα είμαι σε άδεια (και θα έφευγα από Σάββατο) και τώρα είμαι εγκλωβισμένη στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Η απορόφηση των κονδυλιών του ΕΣΠΑ είναι σημαντικότατο θεμα για τη χώρα, σε όλους τους τομείς.

Τα αναλυτικά κριτηρια οριζονται απο την εεταα και οχι απο την ΕΕ.

Γιαυτο περυσι δεν υπηρχε πλαφον εισοδηματος, ενω φετος υπάρχει.

 

Επίσης η μεταφορα χρηματων που περισσευουν δεν ειναι τοσο απλη διαδικασια, ουτε είναι σίγουρα εφικτή, εξαρταται απο το αν υπάρχουν άλλες αντίστοιχες προσκλήσεις με παρόμοιους στόχους που πρόκειται να προκηρυχθούν...

αν προσεξατε και περυσι υπηρχαν κονδυλια που δεν απορροφηθηκαν και μεταφέρθηκαν στη φετινη προκηρυξη.

Το κακο όμως ειναι οτι αν καθε χρονια περισσευουν και εμεις σκληραίνουμε και τα κριτηρια (σε εποχες κρισης) και με δεδομενο ότι υπάρχει και χρονικό περιθώριο και ότι είναι να γινει θα γινει ως το 2015, στο τελος θα μας περισσεψουν να τα γυρισουμε πισω στην ΕΕ.

 

Για το λόγο αυτο κατα καιρούς ακουμε για μη απορρόφηση των κονδυλιων σε διάφορους τομείς, πχ. τώρα δεν τρέχουν με τις μεγαλες οδοποιιες για να προλάβουν να απορροφήσουν?

 

 

Επίσης ακριβώς το ίδιο σου ανέφερα,ότι αίτηση δεν πιστευω να εκαναν για να τους παρουν , αλλα για να δειξουν οτι υπαρχει ενδιαφερον.

 

οχι δε καταλαβες τι λεω,,,λεω οοτι δε το πιστευω αυτο να εγινε,,,εγω πστευω οτι την κανανε με την ελπιδα να μπουνε μεσα απλα,,,δε νομιζω ολες αυτες οι χιλιαδες γυναικες να ειπανε ελα μωρε ας παμε να κανουμε μια αιτησουλα να τρεξουμε να μαζεψουμε χαρτια ετσι για να δειξουμε οτι υπαρχει ενα ενδιαφερον,,,

Φανατζομαι οτι οι δημοσιοι υπαλληλοι σίγουρα αφου και περυσι ηταν εκτος των κριτηριων θα ειχαν ήδη κινηθεί προς τους παιδικους σταθμούς που ηθελαν εκτος εσπα, νωριτερα και δεν θα περιμεναν να τους παρουν απο την εεταα.

και ομως υπαρχουν αρκετες εκατονταδες που πηγανε και κανανε αιτηση στην εεταα,,και μαλιστα πολλοι και με ανω των σαραντα χιλιαδων,,,,οποτε τωρα τι θεωρουμε???οτι το κανανε ετσι ή απλα δε διαβασανε την προκυρηξη και κανανε του κεφαλιου τους???εγω δε θα πηγαινα οπως σαν ανεργη δε παω να κανω απευθειας αιτηση στους παιδικους επειδη δεν το δικαιουμε δε θα παω τσαμπουκα να το κανω

Επίσης φανταζομαι και αυτοι που ειχαν εισοδημα μεγαλυτερο των 40000 μαλλον θα ειχαν κανει και εκτος εσπα, γιατι η μοριοδοτηση τους ειναι χαμηλη, αρα και οι πιθανοτητες να τους επαιρναν μεσω εσπα πιο περιορισμενες.

 

Το συμπερασμα λοιπον ειναι οτι οι θεσεις που περισσευουν , απλώς περισσεύουν...

Όπως και τα χρηματα που περισσευουν απλως περισσευουν...

 

οι θεσεις δε περισσεουν καλυπτονται απλα δε χρηματοδοτουνται απο το εσπα αλλα απο τους γονεις

 

 

Εχει ομως και αλλο κακο η υποθεση, και αφορα στους ιδιωτικους παιδικους σταθμους ως επιχειρησεις, με εργαζομενους που φοβουνται μη κλεισει η επιχειρηση και απολυθουν.

Θα μπορούσαν αντι να μεινουν με με κενες θεσεις, να χρησιμοποιησουν τα χρηματα της επιδότησης των μητερων που εμειναν εκτος, για να μπορέσουν να διατηρησουν την επιχειρηση τους , οι οποίες σε εποχες κρίσης κινδυνευουν .

Διότι αν δεν επιδοτηθείς για ιδιωτικο παιδικο σταθμο το πιο πιθανο είναι να στραφεις στους δημοσιους - δημοτικους , λογω μικρότερων διδάκτρων...

 

 

καλα πλακα κανεις,,,οι περισσοτεροι παιδικοι ιδιωτικοι φετος μπηκανε περσυ και προπερσυ ουτε να το ακουσουν τους παρακαλαγαμε,,,,και φετος πολυ δωσανε λιγες θεσεις ,,,,αρα δε νομιζω οτι ειναι θεμα οτι φοβουντε να κλεισουν οι σταθμοι,,,,ειδα παιδικο σταθμο να δινει 7 θεσεις στο προγραμμα,,,,και δεκα και δωδεκα,,,,απο το εσπα αποκλειετε να περιμενουν να ζησοουν οι σταθμοι γιατι ειναι και λιγα τα λεφτα σε σχεση με αυτα που δινουν οι πελατες κατευθειαν,,,,για αυτο αρχισανε ηδη τα οργανα να ζητανε πραγματα που ειναι παρανομα

Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο παρουσιαζονται, εχουν επιπτωσεις παντου.

 

Και τελος πολυ απλα, φαντασου οτι ερχοταν καποιος και σου εδινε 30000 για να ανακαινισεις το σπιτι σου, θα ελεγες εγω δεν χρειαζεται να το ξαναβαψω , το εβαψα περυσι και αρα ας περισσεψουν να του τα επιστρεψω;

 

και προσωπικα στο παραδειγμα σου αν το εβαψα περσυ το σπιτι θα κοιταζα αν εχω αναγκες αλλου στο ΄΄σπιτι ΄΄ μου και θα πηγαινα εκει τα λεφτα ή εαν ω τι ουτοπικο μια χαρα σπιτι (που η χωρα μας δεν ειναι μια χαρα) θα τα επεστρεφα πισω,,,ναι απο το να πανε σε τσεπες πονηρων,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

sioula- Τί σημαίνει "δεν σε άφησαν" να κάνεις αίτηση. Είναι δικαίωμά σου να κάνεις αίτηση στους δημόσιους εφόσον είσαι εργαζόμενη και έπρεπε να επιμείνεις, ακόμα και να κάνεις φασαρία. Άσε που αν είχες φτιάξει τα χαρτιά σου δεν μπορούσαν να σου αρνηθούν να τα καταθέσεις.

Συμβουλή σε όλες τις μαμάδες- να ενημερώνεστε ΜΟΝΟ από τα επίσημα έγγραφα και πηγές και να μην περιμένετε από κάθε υπάλληλο πληροφορίες- δεν είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν τα πάντα άλλωστε. Και να διεκδικείτε τα δικαιώματά σας.

tkanavou- το συζητήσαμε το ζήτημα αναλυτικά στις προηγούμενες σελίδες και τα συμπεράσματα τα έγραψα στο αμέσως προηγούμενο μήνυμά μου :P

Μίλησα με την Διοίκηση των παιδικών σταθμών του δήμου κι όχι με τις κοπέλες του παιδικού. Μάλιστα χθες που πήρα και πίεσα για να κάνω την αίτηση (γιατί ήταν η τελευταία ημέρα που θα ήταν ανοιχτά το γραφείο) μου είπαν ότι αν ενδιαφέρομαι για το παιδί μου θα βγει ανακοίνωση στους παιδικούς το μεσημέρι και να παω από εκεί να ενημερωθώ. Έτσι είναι η πολιτική του δήμου. Και παλαιότερα όταν πήγαινε η μεγάλη μου στον παιδικό, έβγαινε μια ανακοίνωση στις 31/7 με τα αποτελέσματα και δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα. Περίμενες την 1/9.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...