Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ


Recommended Posts

Καταρχας συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου! να μην ανυσηχεις καθολου για την αποκολληση..το παθαινουν πολλες κοπελες απλα θελει πολυ προσοχη! να μην σκυβεις,να μην σηκωνεις βαρη και γενικα να μην κουραζεσαι! ειχα παθει και εγω οταν ημουν στην 8η βδομαδα και ακολουθησα πιστα τις συμβουλες του γιατρου μου και τωρα ολα καλα! να μην αγχονεσαι για να ειναι ηρεμο και το εμβρυακι σου!!;)

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

με το καλο το μωρακι σου! μην ανησυχεις καθολου! εγω τωρα ειμαι 8 και κατι εβδομαδων και αποτην πρωτη στιγμη που πηγα στον γιατρο μου (καιγω στην 6η βδομ. πηγα) ειδε αποκολληση. αιμα μεχρι τωρα δεν ειδα καθολου! απλα την ειδε στο υπερυχο. καιγω περνω το χαπακι αυτο 3 φορες και απλα δε κουραζομαι. δε ειναι κατι τοσο ανησυχητικο αρκει λιγακι να προσεχεις. καλη συνεχεια! να μας λες τα νεα σου ε!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...εχθεσ τελικα μου ηρθε καφε αιμα αλλα ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω και οτι ηταν αναμενομενο....το κοκκινο αιμα να με ανησυχησει λεει...Και βασικα σταματησε κιολασ σημερα δεν εχω τπτ...αντε να δουμε να παω να ακουσω καρδια !! Εχω αγχος κ αν δεν χτυπαει κ τετοια κουλα τι να πω??

Link to comment
Share on other sites

zizi και εγώ την 5η βδομάδα είχα αποκόλληση. Καλύτερα για μία βδομαδούλα να μείνεις στο σπίτι, έτσι μου είχαν πει και εμένα, για να επιτρέψεις στο μωράκι σου να 'δέσει'.. Εμένα όλα πήγαν καλά, βέβαια τώρα έχω ξαναπάθει τα ίδια, ελπίζω όλα να πάνε καλά!

xp3Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πηγαινω στη δουλεια μου ολο αυτο το διαστημα μου ειπε οκ ο γιατρος..τι να πω??βεβαια μονο αυτο κανω...Τη παρασκευη που θα παω να δουμε τι θα μου πει....

Υπονομη κοριτσι κ σε σενα κ ευχομαι να πανε ολα καλα που θα πανε (ετσι πρεπει να σκεφτομαστε!) και να τελειωσει αμεσως αυτο με τις αποκολλησεις!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zizi σε παρακαλω προσεχε παααρα πολυ. εγω για να μη δινω δικαιωματα στη δουλεια μου πηγαινα κανονικα. επαθα 4 φορες αποκολληση, κινδυνεψα να χασω το παιδι μου μονο και μονο για να μη δωσω κακη εντυπωση. καμια δουλεια δεν αξιζει την υγεια σου και προπαντων το μωρο σου. συζητησε το με το γιατρο σου και παρε αναρρωτικη. ολα τα τριμηνα ειναι επικυνδυνα ιδιατερα το πρωτο. μην διακινδυνευεις το μωρο σου για τιποτα στον κοσμο. καλη εγκυμοσυνη.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

zizi ειχα κ εγω αποκόλληση στην 5η εβδομάδα εγκυμοσύνης μου και μάλιστα με αίμα που ήταν κόκκινο χρώμα!τελικά πηρα τα utrogestan για όλο το πρώτο τρίμηνο και τις δυο εβδομάδες που ακολούθησαν την αποκόλληση ήμουν ξάπλα στο σπίτι...νομίζω ότι καλύτερα να χαλαρώσεις για λίγες μέρες , να δέσει το μωρό σου και μετα να συνεχίσεις κανονικά τη δουλειά σου.Αυτό έκανα κ εγώ, δούλεψα κανονικά όλο το δεύτερο και τρίτο τρίμηνο, γένησα και τώρα είμαι αγκαλιά με την 4 μηνών μπεμπούλα μου!!!!

hfYup2.pngnHCVp2.png
Link to comment
Share on other sites

VIK ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΝΙΝΙ ΣΟΥ!!!Βασικα τη Παρασκευη εχω γιατρο, οποτε να δουμε πως παει και τι θα μου πει τωρα παλι και αναλογως θα πραξω....

Εχω αγχωθει πολυ σκεφτομαι διαφορα που παθαινουν κοπελες απο εδω μεσα που διαβαζω....

Αμα δεν ακουσω καρδια τη Παρασκευη?

Αμα ξαφνικα δεν δω μωρο? Θα τρελαθω τι αγχος!

Επισης, οτι τρωω ρε κοριτσια με χαλαει δηλαδη με πιανει κατι σαν ναυτια οχι εμετος ομως,συχνοουρια εχω πιο πολυ τη νυχτα ξυπναω 2 φορες στανταρ για τσισα και εχο πονους περιοδου και πονακια αριστερα δεξια κ κεντρο.εινει φυσιολογικα ολα αυτα??

Link to comment
Share on other sites

ναμαι και γω... μπηκα στην 9η βδομαδα. ειχα παει πριν 10 μερες για επανελεγχο και παρολο που δεν χειροτερεψε κατι ουτε καλητερευσε ομως.. μεσολαβησε και μια ασχημη γριπη που ειχα με παααρααα πολυ βηχα οποτε λεει δε μας βοηθησε. αυριο εχω παλι ραντεβου. αντε να δουμε. εντομεταξυ δεν εχω δει ουτε δειγμα απο αιματακι!!! αφου λεω λες να με δουλευει και να μην εχω τιποτα?χαχα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.. :) Επειδή είμαι τελειως άπειρη, πείτε μου σας παρακαλώ, μία αποκόλληση την καταλαβαίνουμε, από το αιματάκι που πιθανόν δούμε? ή υπάρχει και άλλος τρόπος? Επίσης, supermama, κι εγώ υποφέρω από φαρυγγίτιδα, βήχω τόσο μα τόοοσο πολύ, πόσο κακό μπορεί να κάνει η ένταση του βήχα στο παιδί? Την παρασκευή θα πάω στο γιατρό και φυσικά, το μόνο που παίρνω για το λαιμό είναι καραμέλες με θυμάρι και τσαγάκια. Δυστυχώς δε βλέπω να υποχωρεί ο βήχας.

XQQ5p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dina μου εγω δε καταλαβα τιποτα. ειχα απλα κατι τραβηγματακια. αιμα δεν εχω δει μεχρι σημερα. οσο για το βηχα εμενα μου ειπε η γιατρος μου πως δεν κανει κακο στο μωρο,απλα δε βοηθησε κιολας. ενας γνωστος παθολογος που εχουμε ειπε οτι να προσεχω πολυ με το βηχα.. τωρα τι να πω. ασε τις καραμελες και πανε αυριο να παρεις αυτοπου θα σου πω. δεν ειναι αντιβιωση η κατι μην ανησυχεις ειναι απλα ενα φυτικο σιροπι για τον βηχα. σου λεω δεν τηνπαλευα και μαυτο σωθηκα!!!! λεγετε ''Lemovix'' και ειναι με μελι λεμονι μαραθο και βιταμινη c. φυσικα αν θες ενημερωσε και το γιατρο σου παντως κανει θαυματα.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ zizi και με το καλό να δεχτεις κ εσυ το μωρό σου και όλες οι υποψηφιες μανούλες!!!Όσο ήμουν έγκυος θυμάμαι πόσο αγχος είχα καθ'όλη τη διάρκεια...και όσο περισσότερα διαβάζεις τόσο περισσότερο αγχώνεσαι!!!Τελικά κατάλαβα(αφού γέννησα) ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και επειδή κάτι συνέβη σε μια κοπέλα δε σημαίνει ότι θα συνέβαινε και σε μένα...Πάντως οσο αφορά στο φαγητό τον πρώτο καιρό με χαλούσαν άπειρα πράγματα...είχα περάσει μια εβδομάδα τρώγοντας μόνο τοστ με κασέρι και αμέσως μετά δεν μπορούσα ούτε να το μυρίσω!!!Αλλά και με τις μυρωδιές είχα μεγάλο θέμα...με ανακάτευαν τρομερά διάφορα πράγματα που τώρα δεν τα μυριζω καν!!!Κατα τον πέμπτο μήνα όμως όλα περνανε(ευτυχώς!!!)

hfYup2.pngnHCVp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω ειχα κανει αποκολληση πλακουντα στην 12 εβδομαδα, ο πλακουντας κρεμοταν σε μια κλωστη, αιμοραγεια απιστευτη, σιγα σιγα ξανακολλησε, εμεινα στο κρεβατι για 40 μερες κι εκανα ενεσεις προγεστερονης,,,οταν γεννησα ο πλακουντας δεν εβγαινε με τιποτα τοσο καλα ειχε κολλησει,μου τον εβγαλαν με το χερι,,,,τελος καλο ολα καλα ο γιοκας μου σημερα ειναι 1 ετους

 

η συμβουλη μου ειναι οχι κουραση οχι ορθοστασιες οχι γυμναστικες οχι βαρη,,,ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει,,σε εμενα ηταν ολα καλα υγιεστατη, αθλητρια μπορεις να κανεις και πισινα η γιογκα μου ειχε πει η γιατρος, εκανα μια φορα και η κοιλια μου σφιχτηκε,περπατησα λιγο παραπανω και αρχισαν κατι πονακια χαμηλα οταν συνεχιστηκαν πηγα στη γιατρο,,με το που μου εκανε υπερηχο μου ειπε το μωρο ειναι καλα αλλα ο πλακουντας εχει ξεκολλησει κατα 80% μαλλον θα αποβαλεις,,,κλαματα κακο,,,με το που σηκωθηκα απο την εξεταση αρχισα να χανω λιμνες αιματος, με κρατησαν στο νοσοκομειο 48 ωρες για να δουν αν θα αποβαλω,,, ο πλακουντας δεν ξεκολλησε τελικα αλλα αρχισε το επομενο 24ωρο να ξανακολλαει,,,,,εκανα 3 εβδομαδες να κολλησει τελειως,,, το ηθικο διδαγμα για μενα ειναι οτι οσο καλη κι αν φαινεται μια εγκυμοσυνη στην αρχη η στην μεση η προς το τελος ποτε δεν ξερεις! πρεπει να προσεχουμε διπλα τριπλα,,,,πρεπει να τρωμε σωστα και να αναπαυομαστε με καθε ευκαιρια,,,ελαχιστοποιουμε τα ρισκα, σεν προκαλουμε την τυχη μας

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στον γιατρο χθες με την αποκόλληση καπως καλύτερα τα πράγματα μου ειπε...ακούσαμε κ καρδιά κ μια χαρα όλα προς το παρον....Σημερα με αναγούλα ξύπνησα...ποοοο!Μου' δωσε και σίδηρο τωρα και ξανα σε ενα μηνα γιατρο...11 χιλιοστά το νινι

Link to comment
Share on other sites

καιγω πηγα κοριτσια προχθες! την εφτιαξε την αποκοληση! δεν υπαρχει πια! ολα καλα με το νινι μεγαλωνει και ζωηρευει πολυ λεει γιατην ηλικια του! εκλεισα ραντεβου καιγια την αυχενικη!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καιγω πηγα κοριτσια προχθες! την εφτιαξε την αποκοληση! δεν υπαρχει πια! ολα καλα με το νινι μεγαλωνει και ζωηρευει πολυ λεει γιατην ηλικια του! εκλεισα ραντεβου καιγια την αυχενικη!

Μπράβο τέλεια!!Εσυ supermama ποιον εχεις γιατρο?γιατι ειδα εισαι απο θεσσαλονικη και εγω το ιδιο απο θεσσαλονικη ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια... Εγω είμαι στην 6 εβδομάδα και μου είπε κ ο γιατρός μου ότι εχώ λίγη αποκόλληση. Εχω γενικά πόνους περιόδου,είδα και λίγο καφέ αίμα και δυστυχώς εχτές είχα και λίγο κοκκινο αίμα στο χαρτί. Μετα απο αυτο πήγα στον γιατρό και μου εκανε ένεση προγεστερόνης κ μου είπε να βάζω και κολπικά 2 χαπάκια προγεστερόνης ανα 8 ώρες...Από σήμερα είμαι με άδεια..μου είπε πολλή ξεκούραση για να ξαναδέσει ο πλακούντας. Θα πάω την Τρίτη να με δεί να ακούσουμε και την καρδούλα πρώτη φορά και αν πάνε όλα καλα μου είπε πως θα μπορέσω να επιστρέψω και στην δουλεια! Είμαι πολύ αγχωμένη,ελπίζω να πάνε όλα καλα... Αν από τώρα ξεκινήσαν τα προβλήματα μετά τι μπορεί να γίνει? Ετυχε σε καμια κοπέλλα το ίδιο? Τι θα με συμβουλεύατε να αποφέυγω? Είναι αλήθεια πως ο πλακούντας ξαναδένει και είναι όλα καλά μετά? Είναι το πρώτο μου και δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω την κατάσταση.. Μακάρι όλα να πάνε καλά και σε όσες κοπέλλες έχουν οποιοδήποτε πρόβλημα,κορίτσια κουράγιο και υπόμονη και προπαντώς όχι αγχός! Αυτό προσπαθώ και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια... Εγω είμαι στην 6 εβδομάδα και μου είπε κ ο γιατρός μου ότι εχώ λίγη αποκόλληση. Εχω γενικά πόνους περιόδου,είδα και λίγο καφέ αίμα και δυστυχώς εχτές είχα και λίγο κοκκινο αίμα στο χαρτί. Μετα απο αυτο πήγα στον γιατρό και μου εκανε ένεση προγεστερόνης κ μου είπε να βάζω και κολπικά 2 χαπάκια προγεστερόνης ανα 8 ώρες...Από σήμερα είμαι με άδεια..μου είπε πολλή ξεκούραση για να ξαναδέσει ο πλακούντας. Θα πάω την Τρίτη να με δεί να ακούσουμε και την καρδούλα πρώτη φορά και αν πάνε όλα καλα μου είπε πως θα μπορέσω να επιστρέψω και στην δουλεια! Είμαι πολύ αγχωμένη,ελπίζω να πάνε όλα καλα... Αν από τώρα ξεκινήσαν τα προβλήματα μετά τι μπορεί να γίνει? Ετυχε σε καμια κοπέλλα το ίδιο? Τι θα με συμβουλεύατε να αποφέυγω? Είναι αλήθεια πως ο πλακούντας ξαναδένει και είναι όλα καλά μετά? Είναι το πρώτο μου και δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω την κατάσταση.. Μακάρι όλα να πάνε καλά και σε όσες κοπέλλες έχουν οποιοδήποτε πρόβλημα,κορίτσια κουράγιο και υπόμονη και προπαντώς όχι αγχός! Αυτό προσπαθώ και εγώ!

 

 

Εγω ειμαι στην 13 εβδομαδα και επαθα αποκολλιση πριν 2 εβδομαδες. Ξεκινησα με καθαρο αιμα (κομματια φευγανε) και εντονους πονους, εκατσα στο κρεββατι και σταδιακα εγινε σκουρο καφε αιμα ωσπου ξεκινησε μια απιστευτη αιμορραγια με πονους, πηγα μαιευτηριο γιατι νομιζα οτι κατι κακο εγινε. Τελικα ολα καλα, το μωρο ητανμια χαρα παρολη την αιμορραγια. Ειμαι σε πληρη αναπαυση με αδεια απο την δουλεια για ενα μηνα και παιρνω utrogestan 3 την ημερα. Ολα καλα ως τωρα, εχω λιγο καφε αιμα καθημερινα ακομα. Θα σε συμβουλευα να ξεκουραστεις για λιγο, μην πας με αιμα για δουλεια, εισαι στην αρχη και χρειαζεσαι αναπαυση για να δεσει ο πλακουντας και με την δουλεια θα ειναι δυσκολο. Ελπιζω να πανε ολα καλα :)

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Marpaps. Και σε σένα εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν! Πρέπει να είμαστε αισιόδοξες και πάνω απ΄ολα χωρίς αγχός! Τα μωράκια μας πρέπει να είναι ήρεμα! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Κορίτσια διανύω τη δεύτερη εγκυμοσύνη μου στην 19η εβδομάδα. Από την πέμπτη - έκτη εβδομάδα έχω αποκόλληση πότε με αίμα πότε με καφέ υγρά και παίρνω utrogestan. Επειδή πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση και πρέπει να σταματήσει επιτέλους το αίμα, ο γιατρός μου έδωσε αντιβίωση zinadol και συνεχίζω τα utrogestan. Έχει ακολουθήσει καμία παρόμοια αγωγή με αντιβίωση για την αποκόλληση?? Από την ταραχή μου καθώς είχα πάει για να κάνω την άμνιο και τελικά το αναβάλαμε ξέχασα να τον ρωτήσω γιατί μου έδωσε την αντιβίωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω οτι και εγω στην εγκυμοσυνη μου ειχα αποκολληση πλακουντα στην 9 εβδομαδα, ο γιατρος μου ειχε συστησει ξεκουραση, αυτο μονο.

εγω απο το φόβο που ειχα εμεινα ξαπλα στο κρεββατακι μου και δεν εκανα τιποτα αλλο, ημουνα λιγο υπερβολικη το ξερω- αλλα αμα δεν προσεχεις πώς θα εχεις?

τελικα όλα καλα!!!!εύχομαι το ιδιο και σε σας!!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

kalispera se oles sas...

eimai kainouria akoma kai exw kapoies mikres alla tautoxrona sovares apories..eimai stin6i evdomada tis egimosinis mou kai ti kiriaki pou mas perasa anakalipsa kati kafe ugra ta opoia ti triti to prvi eginan aima...pigame sti ginaikologo to apogeuma kai mou eipe pws einai mia mikri apokolisi...mou sinestise ta utrogestan 3 tin imera kai ksekourasi...i douleia mou apaitei polles wres omws einai kathismeni se ena geafeio tis perissoteres...enw tis prwines wres dn exw sxedon kathoulou aima apo to mesimeri kai meta exw san ti prwti mera tis periodou diarkei gia peripou 3 wres oxi sinexomena kathe fora pou pigainw toualeta kai meta iremei...prepei na arxisw na anisixw/?to paidaki auto einai i zwi mas olokliri...an itan kati poli sovaro dn tha mou to elege?ti kardoula tou dn tin exoume akousei akoma..mas eipe ti triti..enw prepei na eimai iremi dn mporw giati sinexeia kanw maures skepseis...voithiste me ligo....euxaristw poli!!! :( :(

Link to comment
Share on other sites

kalispera se oles sas...

eimai kainouria akoma kai exw kapoies mikres alla tautoxrona sovares apories..eimai stin6i evdomada tis egimosinis mou kai ti kiriaki pou mas perasa anakalipsa kati kafe ugra ta opoia ti triti to prvi eginan aima...pigame sti ginaikologo to apogeuma kai mou eipe pws einai mia mikri apokolisi...mou sinestise ta utrogestan 3 tin imera kai ksekourasi...i douleia mou apaitei polles wres omws einai kathismeni se ena geafeio tis perissoteres...enw tis prwines wres dn exw sxedon kathoulou aima apo to mesimeri kai meta exw san ti prwti mera tis periodou diarkei gia peripou 3 wres oxi sinexomena kathe fora pou pigainw toualeta kai meta iremei...prepei na arxisw na anisixw/?to paidaki auto einai i zwi mas olokliri...an itan kati poli sovaro dn tha mou to elege?ti kardoula tou dn tin exoume akousei akoma..mas eipe ti triti..enw prepei na eimai iremi dn mporw giati sinexeia kanw maures skepseis...voithiste me ligo....euxaristw poli!!! :( :(

 

Oi 3 prwtoi mhnes einai pou einai krisimoi outws h allws , me toso aima sigoura einai kalutera na stamathseis ki apo th douleia kai na 3ekourasteis , 8a gineis mhtera(!) giati na riskareis to o,tidhpote. Skepsou egw exw apokollhsh kai eixa polu ligotero aima apo esena kai o giatros mou eipe mono ksapla. Bebaia h dikh mou douleia den einai ka8olou ka8istikh , parola auta nomizw oti einai kalutera na 3ekourasteis kai na apolauseis thn egkumosunh sou xwris agxos! H douleia mporei na perimenei! :)

Link to comment
Share on other sites

melpo se euxaristw poli gia tin apantisi sou...idi kanonisa na miwsw arketa to wrario mou apo 12 wres se 6 kai mono prwi gia meta tha eimai oli mera mexri tin epomeni ksapla...euxomai na ta kataferw....kai egw kai to mikro ''fasolaki''.outws i alliws parateirw panta oti otan tha eimai arketes wres ksaplomeni stamataei to aimai kai menoun mono stagones..to kalo mou eipe i giatros mou einai oti den exw ponous..twra pia einai to mono otan ksekinisa mou elegan oti ta ponakia itan fisiologika,meta itan kai ta leuka igr fisiologika meta mou elegan pos oso einai kafe na mi fovame otan egine aima mou eipan oti an erthei ki ponos tha einai to epakron tou anisixitikou gia tin wra exw xrono na to diorthoso kai auto gia to paidaki mou mono...se euxaristw poli :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...