Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι κανουμε τους θερμοσυσσωρευτες;


Recommended Posts

Αποκτησαμε ενα προβλημα. στο νεο σπιτι ειχαν θερμοσυσσωρευτες και περασαν αεριο. αλλα μας τους αφησαν αμανατι. πιεζουμε τους ιδιοκτητες να τους παρουν αυτοι, εφοσον ειναι δικοι τους και εχουν την υποχρωση να το κανουν αλλα δεν βλεπουμε την αναλογη προθυμια.

τι τους κανουμε λοιπον; ειναι 2 μεγαλα σωματα και δεν κουβαλιουνται ουτε σερναμενοι για να τους κατεβασουμε κατω και να φωναξουμε το δημο.

σκεφτηκαμε αν μπορει α αντρας μου να τους ανοιξει και να τους κατεβασουμε τμηματικα αλλα και αυτο δεν ξερουμε το κατα ποσοσ θα ειναι εφικτο.

 

σας ετυχε κατι τετοιο;

ξερετε μηπως κανεναν, καποιο συνεργειο ας πουμε που να τους παιρνει εστω και επι πληρωμη (ελπιζω μιρου ποσου αλλα αυτα σιγουρα θα τα βαλω στους ιδιοκτητες γιατι μας εκνευρισαν); θελουμε να στειλουμε συνεργειο καθαρισμου να καθαρισει και δεν γινεται. πρεπει τα σωματα να φυγουν. που μπορω να απευθυνθω ή τι μπορω να κανω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οι θερμοσυσσωρευτές είναι γεμισμένοι με πυρότουβλα. Μπορείτε να τους ανοίξετε και να τα βγάλετε λίγα λίγα και να τα πάτε στον κάδο, επίσης το περίβλημα που είναι σιδερένιο το παίρνουν ανετότατα οι παλιατζήδες. Εμείς αυτό κάναμε, του αδειάσαμε από τα πυρότουβλα (ο κάθε συσσωρευτής είχε μέσα καμιά τριανταριά, τα πήγαμε λίγα λίγα στον κάδο) και μετά σταματήσαμε έναν παλιατζή και του δώσαμε το εξωτερικό κουτί, το πήρε μετά χαράς και δεν δώσαμε ούτε ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω παρα πολυ που απαντησες, γιατι πραγματικα δεν ξερουμε τι να κανουμε.

 

αρα ανοιγουν απο πανω και τα πυροτουβλα ειναι τεμαχισμενα. οποτε αν δεν τους παρουν οι ιδιοκτητες τουλαχιστον μπορουμε κατι να κανουμε. αυτο δεν ξεραμε καθολου. αν ανοιγουν και αν ειναι ενιαιο το τουβλο η σε κομματια. αφου ειναι κομματια κατεβαινουν στον καδο. αν ηταν ενιαιο τουβλο την ειχαμε πατησει κανονικα.

 

μας εκνευρισαν οι ιδιοκτητες πολυ αλλα αν δεν τους παρουν τουλαχιστον εχουμε εναλλακτικη. και παλι σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ξεβιδώνει κάπως το πάνω μέρος του θερμοσυσσωρευτή και μέσα έχει τα πυρότουβλα. Είναι αρκετά βαριά και αυτά, αλλά τουλάχιστον κάπως ρυθμίζεται το θέμα. Όσο για το περίβλημα, ακόμα και αν δεν περάσει παλιατζής, είναι ελαφρύ και μπορείτε σε συνεννόηση με τον δήμο να το κατεβάσετε στον κάδο. Τα πυρότουβλα είναι το θέμα.

Καλό κουράγιο και καλούς δικεφάλους!!!

Link to comment
Share on other sites

και ηθελα να σε ρωτησω πως βγαλατε το καπακι απο πανω. οκ, αφου ξεβιδωνει:lol:.

 

μα και εμας το περιβλημα δεν μας απασχολησε, τα τουβλα μας προβληματισαν παρα πολυ. γιατι δεν ξεραμε και αν εινια ενιαιο το κομματι, οποτε αυτο πως το σπας και πως το κατεβαζεις. ενω αμα εινια κομματια κουτσα στραβα σε 3 μερες απο λιγα λιγα θα τα κατεβασουμε. μας αφησαν αμανατι και μια μεταλλικη ντουλαπα μπαλκονιου. αστα να πανε.

 

και παλι σε ευχαριστω παρα πολυ που μας βοηθησες τοσο και μας κατατοπισες. καλα απο δικεφαλους θα σκισουμε οικογενειακως. χαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλό είναι ομως σαν νεοι γονείς να δίνουμε και τα σωστά παραδείγματα στα παιδιά μας σε οτι κάνουμε, θεωρώ οτι τα πυρότουβλα δεν θα πρέπει να τα πετάμε στους κάδους με τα σκουπίδια.. Αν δεν ξέρουμε που να τα πετάξουμε καλό είναι δίπλα στον κάδο και οχι μέσα , κάποιος θα βρεθεί που θα τα αξιοποήσει..

 

Οχι τα πάντα στους κάδους με τα σκουπίδια.

 

Φιλικά..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ξέρω ότι έχει περάσει καιρός από την αρχική σας ανάρτηση αναφορικά με τους θερμοσυσσωρευτές. Αν δεν έχουν απομακρυνεθί από το σπίτι μπορώ να έρθω και να τους πάρω με καρότσα. Μου χρειάζονται για μια ιδιακατασκευή που θέλω να κάνω

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας

Ναι με ενδιαφέρουν οι θερμοσυσσωρευτές αν είναι ακόμη διαθέσιμοι

Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στο [email protected]

στείλτε μου το email ή το τηλέφωνό σας.Αν πάλι θέλετε μπορώ να σας στείλω εγώ το τηλέφωνό μου απλά δεν θέλω να το κάνω δημόσια, είναι καλύτερα να το στείλω στο email σας.

Σας ευχαριστώ πολύ

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...