Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos! Οξυουρίαση, σκουλικάκια άσπρα στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

..........

 

Επίσης, μαζί με την θεραπεία να ξέρεις ότι θα πρέπει να προσέχεις πολύ την υγιεινή σου, και κάτω και τα χέρια σου καθώς και να αλλάζεις εσώρουχα και σεντόνια καθημερινά γιατί αυτά ....πως να το πω να μην φρικάρεις........τη νύχτα ψιλοβγαίνουν και μπορεί να αφήσουν αυγά έξω......:confused:

 

 

Σαν πρόληψη αυτά γνωρίζω που έγραψα πιο πάνω....Να σιδερώνεις τα εσώρουχα, να αλλάζεις τα σεντόνια κάθε πρωί γιατί το βράδυ αυτά βγαίνουν και κάνουν βόλτες, επίσης άλλαγμα ρούχων, πυτζαμών κλπ. Να μη βάζει τα χεράκια της στη μύτη και στο στόμα και συχνό πλύσιμο χεριών. Επίσης να αλλάζεις τις πετσέτες μετά απο κάθε πλύσιμο/σκούπισμα!

Μήπως υποτροπιάζει? μήπως μόλις βλέπεις λίγο να βελτιώνεται της κόβεις το φάρμακο ενώ πρέπει να το συνεχίσεις λίγο ακόμα για να εξοντωθούν εντελώς? Γιατί μπορεί με τη χρήση του φαρμάκου, να εξοντώνονται τα παράσιτα και να νομίζεις ότι έληξε το θέμα και να το σταματάς, στη συνέχεια όμως εκκολάπτονται τα αυγά που είχαν ήδη αφήσει αυτά στο έντερο και ξαναξεκινάει ο φαύλος κύκλος.....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το είχα προσωπικά αυτό το πρόβλημα και έχω μαζέψει κάποιες πληροφορίες στα αγγλικά, αν θες σου στέλνω λινκς, μεταφράζω τα κυριότερα:

2 βδομάδες μετά είναι η 2η δόση (όχι μία)

Τα αυγά αναπτύσσονται στο λεπτό έντερο και είναι ενήλικα σκουλήκια 40-50 μέρες μετά

 

Η ομοιοπαθητική μπορεί να βοηθήσει την προδιάθεση του οργανισμού μόνο.

 

Υπάρχουν φυσικά πράγματα που μπορούν να βοηθήσουν στην διατροφή μας, όπως αποφυγή απλών υδατανθράκων, ζάχαρης. Βοηθάνε οι κολοκυθόσποροι, τα ρόδια, τα καρότα, το σκόρδο, το μέλι, το αρκετό νερό, τα προ βιοτικά (Lactobacillus acidophilus), vitaC, ψευδάργυρος.

 

Δες και εδώ http://www.whatreallyworks.co.uk/start/kidszone.asp?article_ID=1444

Παραθέτω και ένα κομμάτι στα ελληνικά που έχω μαζέψει επειδή το λινκ στο τέλος δεν δουλεύει πλέον.

ΟΞΥΟΥΡΙΑΣΗ: Η ΣΥΧΝΟΤΕΡΗ ΛΟΙΜΩΞΗ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΕΥΡΩΠΗ - ΗΠΑ

 

Γράφει η ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΛΥΚΟΠΟΥΛΟΥ, επιμελήτρια Α' ΕΣΥ στην Α' Παιδιατρική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθηνών, Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία»

 

Με την επιμέλεια του Ελληνικού Ιδρύματος Γαστρεντερολογίας και Διατροφής

 

Η οξυουρίαση είναι μία εντερική ελμινθική λοίμωξη του ανθρώπου που προκαλείται από τον Enterobius Vermicularis. Το παράσιτο έχει το μέγεθος μικρής καρφίτσας και ζει στο παχύ έντερο αποκλειστικά του ανθρώπου. Στα μολυσμένα άτομα το θηλυκό σκουλήκι μεταναστεύει τη νύχτα στο δέρμα του πρωκτού, όπου αφήνει τα αβγά του.

 

Οι περισσότερες λοιμώξεις με Ε. Vermicularis είναι ασυμπτωματικές. Κύριο ενόχλημα στις συμπτωματικές περιπτώσεις είναι ο περιπρωκτικός κνησμός, ιδίως τη νύχτα. Δευτεροπαθείς μικροβιακές λοιμώξεις μπορούν να συμβούν. Μεγάλο παρασιτικό φορτίο μπορεί να προκαλέσει κοιλιακό άλγος, ναυτία, έμετο, ευερεθιστότητα και σπάνια ηωσινοφιλική κολίτιδα. Σπάνια, η μετανάστευση των σκουληκιών προκαλεί κολπίτιδα, σαλπιγγίτιδα, τραχηλικά κοκκιώματα, ουρηθρίτιδα.

 

Η οξυουρίαση είναι η πιο συχνή ελμινθική λοίμωξη στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ (η επίπτωση στα παιδιά αναφέρεται μέχρι 20%). Συμβαίνει σε όλες τις κοινωνικοοικονομικές ομάδες, αλλά οι υποτροπές είναι συχνότερες σε συνθήκες υψηλού συγχρωτισμού. Συμβαίνει συχνότερα σε παιδιά σχολικής ηλικίας 5-10 χρόνων και είναι ασυνήθης σε παιδιά μικρότερα των 2 χρόνων.

 

Τα αβγά των οξύουρων γίνονται μολυσματικά 6 περίπου ώρες μετά την εναπόθεσή τους στο δέρμα του πρωκτού. Από εκεί μεταφέρονται σε ρούχα, κλινοσκεπάσματα, σκόνη, αέρα και τροφές όπου μπορούν να επιβιώσουν για 2 - 3 εβδομάδες και να διασπείρουν τη μόλυνση σε όλη την οικογένεια. Ο πιο συχνός τρόπος άμεσης μετάδοσης είναι με τα χέρια. Τα αβγά παραμένουν κάτω από τα νύχια και ο άνθρωπος αυτομολύνεται συνεχώς με το ξύσιμο λόγω του κνησμού του πρωκτού. Μετά την κατάποση, τα αβγά σπάνε και ελευθερώνονται τα παράσιτα στο έντερο. Αναπτύσσονται σε ενήλικα σκουλήκια σε μερικές εβδομάδες και ζουν περίπου 3 μήνες.

 

*Η διάγνωση

 

Καθώς τα σκουλήκια και τα αβγά τους δεν περνούν στα κόπρανα, δεν χρειάζεται εξέταση κοπράνων. Χρησιμοποιείται ταινία σελοφάνης που τοποθετείται στην περιπρωκτική περιοχή μετά την πρωινή αφύπνιση και πριν από το μπάνιο και τη χρήση τουαλέτας. Αφού αφαιρεθεί η ταινία, τα αβγά ανιχνεύονται άμεσα με μικροσκόπηση. Επαναληπτικό τεστ είναι πιθανόν αναγκαίο, καθώς το πρώτο δείγμα ανιχνεύει περίπου 50% των περιπτώσεων.

 

*Η θεραπεία

 

Χορήγηση μιας δόσης 100 mg mebendazole (Vermox) στους πάσχοντες και τους συγγενείς τους ή pyrantel pamoate 11 mg/Kgr (Combantrin) είναι αποτελεσματική στο 95% των περιπτώσεων. Μια δεύτερη δόση μετά από 2 εβδομάδες συνιστάται για την πρόληψη των υποτροπών.

 

*Γιατί υποτροπιάζει;

 

Παρά την υψηλή αποτελεσματικότητα της θεραπείας, η επαναμόλυνση είναι συχνή. Τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας συνήθως είναι μολυσμένα και αποτελούν πηγή επαναμόλυνσης. Γι' αυτό το λόγο ενδείκνυται η ταυτόχρονη θεραπεία όλης της οικογένειας καθώς και των στενών οικογενειακών επαφών. Αν η έκθεση συνεχίζεται, απαιτούνται περισσότερα θεραπευτικά σχήματα. Τα κλινοσκεπάσματα και τα ρούχα πλένονται μετά τη θεραπεία σε υψηλές θερμοκρασίες. Μέτρα ατομικής υγιεινής περιορίζουν την υποτροπή και τη διασπορά της μόλυνσης σε άλλους.

 

*Τι πρέπει να κάνουμε για να προλάβουμε τη μόλυνση και τις υποτροπές για 3 τουλάχιστον εβδομάδες;

 

* Μπάνιο στην πρωινή αφύπνιση ώστε να μειωθεί η πιθανότητα επαφής με τα αβγά.

 

* Αλλαγή και πλύσιμο των εσωρούχων κάθε μέρα. Συνιστάται συχνή αλλαγή πιτζάμας.

 

* Αλλαγή κλινοσκεπασμάτων και σεντονιών έπειτα από κάθε θεραπεία και κάθε 3-7 ημέρες. Τα αβγά είναι ευαίσθητα στο φως: απλώστε τα κλινοσκεπάσματα στον ήλιο.

 

* Τα ατομικά μέτρα προσωπικής υγιεινής θα πρέπει να περιλαμβάνουν πλύσιμο των χεριών μετά τη χρήση τουαλέτας, πριν από το φαγητό και μετά την αλλαγή της βρεφικής πάνας.

 

* Διατηρήστε τα νύχια κοντά και καθαρά.

 

* Αποθαρρύνετε το φάγωμα των νυχιών και το ξύσιμο της περιπρωκτικής χώρας, ώστε να μειώσετε τον κίνδυνο επαναμόλυνσης.

 

 

http://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=24.07.2007,id=11027960

Γενικά για φυσικούς τρόπους αντιμετώπισης δεν θα βρεις παρά μόνο σε ξένες γλώσσες, π.χ. http://www.natural-homeremedies.org/homeremedies-gastric-intestinalworms.htm http://www.home-remedies-for-you.com/remedy/Intestinal-Worms.html

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις στειλε μου τα links. τελικά το ξεπερασατε το πρόβλημα ή είχατε πάλι υποτροπή? Να κάνουμε κι εμείς θεραπεία? Η μικρή μου ειναι 1,5 και δεν μπορει να παρει το vermox .... Ευχαριστω για την αμεση απαντηση

Link to comment
Share on other sites

http://www.appliedozone.com/parasites.html

http://www.getridofthings.com/get-rid-of-pinworms.htm

http://www.health24.com/medical/Head2Toe/777-778-783,18679.asp

http://www.hpathy.com/diseases/worms-symptoms-treatment-cure.asp

http://www.umm.edu/altmed/articles/intestinal-parasites-000097.htm

http://www.natural-homeremedies.org/homeremedies-gastric-intestinalworms.htm

http://www.home-remedies-for-you.com/remedy/Intestinal-Worms.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Pinworm

http://www.mumsnet.com/Talk/138/102676

 

πολλά τα λινκς, ε?

Προσπάθησα κάπου 6 μήνες με διατροφή (σκόρδα, καρότα, προ-βιοτικά) , τελικά πήρα vermox και ηρέμησα (αν και μερικά βράδια έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις και αναρωτιέμαι αν είμαι 100% οκ).

Η αλήθεια είναι και πως με την διατροφή αν την ακολουθούσα καλύτερα (π.χ. επανάληψη θεραπείας μετά από 2 βδομάδες) ίσως να είχα βρει λύση, αφού για μεγάλα διαστήματα ήμουν οκ (αλλά θέλει και 40-50 μέρες να γίνει ο κύκλος όπως έγραψα παραπάνω).

Ευτυχώς δεν κόλλησε κανείς άλλος από την οικογένεια, λογικά δεν είχαν προδιάθεση και εγώ ήμουν με "χαλασμένο" έντερο.

Όπως δηλαδή θα καταλάβεις και αν διαβάσεις τα λινκς είναι σημαντικό να λειτουργεί σωστά το έντερο (ούτε διάρροια, ούτε δυσκοιλιότητα) κάτι στο οποίο μπορεί να βοηθήσει η σωστή διατροφή καθώς ίσως και η ομοιοπαθητική.

 

Υπάρχει και ο βιοσυντονισμός αλλά μάλλον είναι τραβηγμένη λύση για κάτι τέτοιο. (σαν να παίρνεις Porsche για να πας στο περίπτερο :-) )

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

γεια σας, ειμαι εγκυος στην 6η εβδομαδα.. σημερα προσεξα οτι εχω σκουλικακια στα κοπρανα.. μου ειπαν οτι ονομαζετε οξυουροι.. το μονο φαρμακο που υπαρχει για την αντιμετωπιση τουσ ειναι το vermox, ομωσ δεν ειναι ασφαλεσ για εγκυους. η γυναικολογοσ μου ειπε πως αν εχω τετοια σκουλικακια αναγκαστικα θα παρω το φαρμακο με το ρισκο μην παθει κατι το μωρακι ... θελω να μαθω αν ετυχε σε καμια σασ αυτο και τι εκανε.. εχω απελπιστει σασ παρακαλωωω helpp..:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 2 months later...

Διαφημίσεις

Να τσεκάρετε για παράσιτα, είναι το πιο πιθανό και συνηθισμένο. Κανόνισε να τη δει γιατρός, θα κάνει μια θεραπεία (και ίσως και εσείς) και θα είναι ΟΚ. και προσπάθησε να μην πολυξύνεται και να της πλένεις πολύ τακτικά τα χέρια, γιατί αν είναι όντως παράσιτα, τα αυγά μπαίνουν κάτω από τα νύχια μας και τα μεταδίδουμε και στους άλλους.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, και να είναι όντως παράσιτα δεν είναι κάτι κακό ούτε ιδιαίτερα ανησυχητικό. Απλά θέλει λίγο προσοχή μέχρι να καθαρίσει.

 

Άσε που μπορεί να μην είναι και τίποτε, αλλά για καλό και για κακό τσέκαρέ το.

 

Ίσως να μπορείς να τα δεις και στα κακά της :roll:

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μη γελάσετε, ...ήδη νιώθω άσχημα.

Με μια δύσκολη εγκυμοσύνη είμαι τώρα στην 25η εβδομάδα και έχω οξύουρους,

 

<< οξυουρίαση είναι μία εντερική ελμινθική λοίμωξη του ανθρώπου που προκαλείται από τον Enterobius Vermicularis. Το παράσιτο έχει το μέγεθος μικρής καρφίτσας και ζει στο παχύ έντερο αποκλειστικά του ανθρώπου. Στα μολυσμένα άτομα το θηλυκό σκουλήκι μεταναστεύει τη νύχτα στο δέρμα του πρωκτού, όπου αφήνει τα αβγά του.

 

Οι περισσότερες λοιμώξεις με Ε. Vermicularis είναι ασυμπτωματικές. Κύριο ενόχλημα στις συμπτωματικές περιπτώσεις είναι ο περιπρωκτικός κνησμός, ιδίως τη νύχτα. Δευτεροπαθείς μικροβιακές λοιμώξεις μπορούν να συμβούν. Μεγάλο παρασιτικό φορτίο μπορεί να προκαλέσει κοιλιακό άλγος, ναυτία, έμετο, ευερεθιστότητα και σπάνια ηωσινοφιλική κολίτιδα. Σπάνια, η μετανάστευση των σκουληκιών προκαλεί κολπίτιδα, σαλπιγγίτιδα, τραχηλικά κοκκιώματα, ουρηθρίτιδα.>>

 

Είναι τρομερά ενοχλητικό και κάνω όσα έχω διαβάσει.

Ξέρω ότι φάρμακο για την αντιμετώπισή τους είναι το Βερμόξ, αλλά διάβασα ότι δεν το δίνουν σε εγκυμοσύνη.

Πήγα και σε βιολογικά αλλά δεν υπάρχει κάτι

Τον γιατρό μου δεν τον πήρα ακόμη, ντρέπομαι..

Εχει αντιμετωπίσει καμία κάτι τέτοιο;;

Και από τι προκλήθηκε, παίρνω αρκετά φάρμακα,μήπως από αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ντρέπεσαι, δεν έκανες εσύ κάτι λάθος, είναι πολύ εύκολο να τους κολλήσεις, είναι πολύ πιθανό να τους έχει κι άλλο μέλος της οικογένειας κι από εκεί να έγινε το "κακό". Να μιλήσεις με το γιατρό σου να δεις τι μπορείς να κάνεις για την αντιμετώπισή τους.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω αν έχει επιστημονική βάση αυτό που λέω,έχω ακούσει οτι το σκόρδο βοηθάει.Πρέπει δηλ.να τρως καθημερινά μπόλικο σκόρδο ωμό. Αλλά το έχω ακουστά οπότε δεν ξέρω αν όντως κάνει δουλειά ή όχι..

Link to comment
Share on other sites

μίλησα με το γιατρό μου και είπε όχι βερμόξ, δεν μπορώ να πάρω κάτι.

Σκόρδο τρώω από την Παρασκευή, αλλά μία σκελίδα μόνο.

Θα αυξήσω την ποσότητα δεν μπορώ και κάτι αλλο να κάνω.

Ανησυχώ όμως γιατί ξέρω ότι το σκόρδο ρίχνει την πίεση και εγώ γενικά είμαι υποτασική.

Αχ!!πώς θα περάσει και αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πρόβλημα συνεχίζεται, παρόλο το σκόρδο.

Κάνει κακό το σκόρδο στο έμβυο;;

Χθες ήμουν λίγο καλύτερα σήμερα τα ίδια πάλι.

Προσπαθώ να δω αν φταίει κάτι στη διατροφή, αλλ΄δεν βρίσκω κάτι.

Δεν τρώω καθόλου λαχανικάκαι φρούτα μόνο μπανάνα και χυμό πορτοκάλι.

Να φταίει κάτι στη διατροφή;

Δε ξέρω τι να κάνω.

Help!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πρόβλημα συνεχίζεται, παρόλο το σκόρδο.

Κάνει κακό το σκόρδο στο έμβυο;;

Χθες ήμουν λίγο καλύτερα σήμερα τα ίδια πάλι.

Προσπαθώ να δω αν φταίει κάτι στη διατροφή, αλλ΄δεν βρίσκω κάτι.

Δεν τρώω καθόλου λαχανικάκαι φρούτα μόνο μπανάνα και χυμό πορτοκάλι.

Να φταίει κάτι στη διατροφή;

Δε ξέρω τι να κάνω.

Help!!

 

Βρήκα αυτό

http://www.phargas.gr/component/k2/item/33-%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B7%CE%BA%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1.html

 

Απότι καταλαβαίνω αν δεν μπορείς να πάρεις φάρμακα , η μόνη λύση είναι η πολύ καλή υγιεινή.. Στη διατροφή δε νομίζω , απλώς να μην ξεχνάς να πλένεις φρούτα κ λαχανικά πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Και εγώ θυμάμαι ότι σαν παιδί είχα δει σκουληκάκια στα κόπρανα αλλά δεν το είπα πουθενά, και σιγά σιγά χάθηκαν. Ίσως βοήθησε και το ότι τρώγαμε σκόρδο ωμό μαζί με τα γεμιστά πο φτιάχναμε, ίσως έκαναν τον κύκλο τους και έφυγαν. Μην πανικοβάλλεστε, δεν είναι επικίνδυνα (αυτά τα άσπρα, οι οξύυροι) και τα έχουν πολλά παιδιά. Αργότερα με έπιασε μια μεγάλη αηδία με τα σκουλήκια και έγινα υποχονδριακή και έκανα διαρκώς εξέταση κοπράνων και αηδίασα πιά από τις καθαρτικές λεμονάδες. Οι μικροβιολογικές μου βρίσκανε διαρκώς αμοιβάδες ώσπου ένας γιατρός μου έδωσε vermox και σταμάτησε η ένδειξη. Ίσως όμως να ΄ταν και λάθος οι διαγνώσεις, διότι μετά πηγα σε άλλο μικροβιολόγο. Οι αμοιβάδες είναι πρωτόζωα βέβαια, όχι σκουλ΄κια, αλλά εγώ έχω πανικό με τα σκουλήκια και λέω να πάρω vermox καλού κακού αν και δεν έχω συμπτώματα. Καλά θα κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Οσοι το εχετε αυτο παρτε φαρμακο, για σιγουρια συμβουλευτειτε γιατρο η φαρμακοποιο

Επεξεργάστηκαν by Μαρια Ζ.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θυμάμαι ότι σαν παιδί είχα δει σκουληκάκια στα κόπρανα αλλά δεν το είπα πουθενά, και σιγά σιγά χάθηκαν. Ίσως βοήθησε και το ότι τρώγαμε σκόρδο ωμό μαζί με τα γεμιστά πο φτιάχναμε, ίσως έκαναν τον κύκλο τους και έφυγαν. Μην πανικοβάλλεστε, δεν είναι επικίνδυνα (αυτά τα άσπρα, οι οξύυροι) και τα έχουν πολλά παιδιά. Αργότερα με έπιασε μια μεγάλη αηδία με τα σκουλήκια και έγινα υποχονδριακή και έκανα διαρκώς εξέταση κοπράνων και αηδίασα πιά από τις καθαρτικές λεμονάδες. Οι μικροβιολογικές μου βρίσκανε διαρκώς αμοιβάδες ώσπου ένας γιατρός μου έδωσε vermox και σταμάτησε η ένδειξη. Ίσως όμως να ΄ταν και λάθος οι διαγνώσεις, διότι μετά πηγα σε άλλο μικροβιολόγο. Οι αμοιβάδες είναι πρωτόζωα βέβαια, όχι σκουλ΄κια, αλλά εγώ έχω πανικό με τα σκουλήκια και λέω να πάρω vermox καλού κακού αν και δεν έχω συμπτώματα. Καλά θα κάνω;

ναι παρε αυτο κι εγω που το χα παθει αυτο ηπια για σιγουρια συμβουλευσου τον/την γιατρο η τον/την φαρμακοποιο σου ♥

Link to comment
Share on other sites

:( η κορη μ 6 ετων εδω κια 2 ωρες παραπονιετε οτι εχει φαγουρα..κλαιει το καημενο:(

τι να την κανω;;;;;;;εβαλα σπαθολαδο..τι αλλο;;;

Συμβουλευσου τον/την γιατρο η τον/την φαρμακοποιο σου για να παρεις φαρμακο. Της ξυνεται γιατι ειναι τα σκουλικακια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...