Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Υπάρχει λογική για την ύπαρξη των καφέ όπως είναι λογική και η ύπαρξη του chat... αλλά αυτά τα 2 τα θεωρώ συμπληρωματικά, το ένα του άλλου και όχι το ένα να αποκλείει το άλλο...

 

το θέμα είναι πως τα χρησιμοποιούμε εμείς...

αν η χρήση γίνεται για τους λόγους που έχουν δημιουργηθεί... ανακοινώσεις, νέα και posts στα καφέ, και μικρά μηνύματα στο chat τότε δεν νομίζω οι administrators να έχουν θέμα να τα κρατήσουν και τα 2... γιατί κακά τα ψέματα... μας αρέσει να γράφουμε τα νέα μας και τις απόψεις μας... αλλά πόσες φορές δεν ευχηθήκαμε να υπάρξει ένα chat ώστε να πούμε κάτι στα πεταχτά;;;

 

είμαι πλεονέκτρα και τα θέλω όλα... μπορώ;;;

 

Αν και δεν συχνάζω σε κάποιο καφέ, συμφωνώ απόλυτα με τα προαναφερθέντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το πως θα λειτουργει το site σας είναι δικο σας θέμα και εσεις οφειλεται να βρείτε λύση για την υπερφόρτωση. Στο chat που υπήρχε μπηκα μια μον οφορα για να καταλάβω πως δεν μου ταιριαζει.

 

Το βασικο μειονέκτιμα είναι πως εγω μπαινω μονο το βράδυ γιατι τα πρωινα δουλευω, οι μισες φιλες μου μπαινουν το πρωι, οι άλλες μισες το μεσημερι και κάποιες αργα τη νύχτα...

Ξερω όλες τις κοπέλες και την πορεια τους και με ενδιαφέρουν πολύ τα νεα τους γι' αυτο ανοιξαμε και το καφε! Βρειτε μου μια λύση ωστε να μπορω να βλέπω ολα τα μυνηματα των τελευταιων 4 ας πουμε ημερων (δεν μπαινουμε όλοι κάθε μέρα) και το συζητάμε...

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το πως θα λειτουργει το site σας είναι δικο σας θέμα και εσεις οφειλεται να βρείτε λύση για την υπερφόρτωση. Στο chat που υπήρχε μπηκα μια μον οφορα για να καταλάβω πως δεν μου ταιριαζει.

 

Το βασικο μειονέκτιμα είναι πως εγω μπαινω μονο το βράδυ γιατι τα πρωινα δουλευω, οι μισες φιλες μου μπαινουν το πρωι, οι άλλες μισες το μεσημερι και κάποιες αργα τη νύχτα...

Ξερω όλες τις κοπέλες και την πορεια τους και με ενδιαφέρουν πολύ τα νεα τους γι' αυτο ανοιξαμε και το καφε! Βρειτε μου μια λύση ωστε να μπορω να βλέπω ολα τα μυνηματα των τελευταιων 4 ας πουμε ημερων (δεν μπαινουμε όλοι κάθε μέρα) και το συζητάμε...

Συμφωνώ... άλλωστε στο ίδιο καφέ συχνάζουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

α οκ λεμε λοιπον παραπονα:P

ναι, το τσατ ειναι χαλια ειναι και κακογουστο.

 

επίσης το ιδιο πρόβλημα χρονου εχουμε ολες/ολοι...:roll:

 

(τωρα που το σκεφτομαι...με καποια κοριτσια τα λέμε στα ίδια καφέ από πέρσι τετοιον καιρό...ουάου!:shock:)

Link to comment
Share on other sites

Και να υπενθυμησω οτι στο τσατ οταν ειχε πρωτοανοιξει μπαιναμε ολες..

και θυμαστε τι προβληματα ειχαν δημιουργηθει.. γιατι αυτος που μπαινει κ ξερει οτι τα λεγομενα του θα σβηστουν μετα απο λιγο λεει οτι θελει. Ενω τα καφε ειναι πιο ελεγχομενα..

Και επισης θα συμφωνησω με τα κοριτσια οτι στη σημερινη του μορφη το τσατ δεν ειναι χρηστικο. Εγω χτες που προσπαθησα να μπω (περαν οτι με πετουσε λογω της αργης συνδεσης) δεν εβλεπα τιποτα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

 

 

Μετά απο σύσκεψη με τους διαχειριστές του παρόντος σέρβερ, και την εταιρεία που διαχειρίζεται τις άλλες ιστοσελίδες που φιλοξενούνται στον σέρβερ

 

αποφασίστηκε να γίνει προσπάθεια διαχωρισμού του φόρουμ σε δύο σέρβερ,

 

θα τοποθετηθούν σε άλλο σέρβερ

 

τα chat, και τα περισσότερα καφενεία

 

(πχ όλα πλην καφέ Θηλασμός και κάποια άλλα ενημερωτικά ανάλογα με την εκτίμηση που θα γίνει τα οποία θα μείνουν στην ενότητά τους)

 

έτσι ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα με τον σέρβερ του parents.gr και να μην συμβαίνει υπερφόρτωση και "κόλλημά" του με όλες τις δυσάρεστες επιπτώσεις για το parents αλλά και τις άλλες φιλοξενούμενες ιστοσελίδες.

 

Τα στοιχεία του δεύτερου σέρβερ θα είναι σε ξεχωριστή βάση δεδομένων έτσι ώστε να μην επιβαρύνεται η αναζήτηση των ενημερωτικών δημοσιεύσεων απο αντίστοιχης ποσότητας μή ενημερωτικών δημοσιεύσεων.

 

( που δημιουργούσε δυσκολία του αναγνώστη να βρέι αυτό που θέλει για να ενημερωθεί )

 

Τρόπος σύνδεσης θα είναι ίδιος όπως και στο φόρουμ εδώ, η εμφάνιση και το λειτουγικό σύστημα ακριβώς το ίδιο,

 

αλλά αντί για το σύνολο των δημοσιεύσεων όλου του parents forum, όταν επισκέπτονται αυτή τη τοποθεσία, (πχ πατώντας την λέξη chat πανω πανω στο φόρουμ,)

τα μέλη θα βλέπουν συνολικά όλα τα καφέ, αντί για τις άλλες κατηγορίες του φόρουμ.

 

Επειδη ο σχεδιασμός είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο δεν μπορούν να σημειωθούν περισσότερες λεπτομέρειες.

 

με αυτο το τρόπο,

θα μπορέσουν να υπάρχουν και πολλά chatrooms και καφενεία, πάντα όμως για τις ομάδες ηλικιακά ή ανά τρίμηνα εγκυμοσύνης , μαμάδες νεογέννητων, ή ανά γεωγραφική περιοχή, κτλ με θεματολογία τέτοια,

 

όχι θεματολογία ανά μήνα γέννησης παιδιών.

(μαμάδες ιουνίου,μαμάδες ιουλίου, μαμάδες σεπτεμβρίου μαμάδες οκτωβρίου) ή εποχιακά! (φιλεναδίτσες του χειμώνα του καλοκαιριου τοου φθινόπωρου και της άνοιξης)

 

Αυτή τη στιγμή αρκετά καφέ χρησιμοποιούνται απο ομάδες μελών οι οποίες συζητούν για τα νέα τους και τους προβληματισμούς τους.

Δημιουργούνται φιλίες και ομάδες οι οποίες διευκολύνουν τις μητέρες σε διάφορες φάσεις της ζωής τους.

 

Ανεξαρτήτως αυτής της αλλαγής που πρόκειται να γίνει, οι ομάδες αυτές των μελών, οι παρέες που δηλώνεται ότι έχουν δημιουργηθεί, η κάθε μια τους, ειδικά εφόσον πρόκειται για ομάδες κάτω των 20-30 μελών κάθε φορά, εφόσον θέλουν να κάνουν χρήση του φόρουμ για νέα τα οποία αφορούν αλλά και απευθύνονται ΜΟΝΟ αυτά τα 20 ή 30 μέλη/ και όχι όλο το υπόλοιπο δημόσιο φόρουμ θα πρέπει να κάνουν χρήση ενός μέσου το οποίο διατίθεται για ακριβώς αυτό το σκοπό,

πχ συστήματα δικτύωσης όπως msn facebook κτλ.

 

Ακόμα και αν γίνει αυτη η αλλαγή, πάλι, τα καφέ που θα διατεθούν στα μέλη, θα πρέπει να ελέγχονται απο συντονιστές και θα διέπονται απο τους συνήθης κανόνες και καλημεροκαληνύχτες θα πρέπει να γίνονται στα chat !!

 

Απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα: ακόμα και το σβήσιμο, η διαδικασία του σβησίματος καθαυτή, δημιουργεί επιβάρυνση ενός σέρβερ,

ακόμα και η μεταφορά όλων των καφέ, σε νέο σέρβερ δεν θα αλλάξει την αναγκαιότητα ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥ δημοσιεύσεων που δεν είναι ενημερωτικές, είναι μονολεκτικές, είναι καλημεροκαληνυχτες.

 

Και σκέφτηκα το εξής ως λύση εφόσον επιβαρύνεται τόσο ο server: να συνεχίσουν τα καφέ αλλά να σβήνονται τα μυνήματα πιο συχνά, όχι στα 1500 post αλλά στα 300 ας πούμε. Δεν είναι αυτό εφικτό; Ας υπάρχουν και πιο αυστηροί κανόνες σχετικά με το πόσο απαραίτητο είναι ένα post. Αυτό και τα μέλη μόνα τους μπορούν να το φροντίσουν.

όπως θα είδατε δυστυχώς δεν αλλάζει συνολικά η επιβάρυνση, αλλά επίσης αν σβηνόντουσαν τόσο συχνά οι μητέρες που υποτίθεται διαβάζουν την επομεη μέρα η το βράδυ δεν θα προλάβαιναν τα πόστ γιατι κάθε μέρα τόσες δημοσιεύσεις γίνονται ανά τσατ οπότε θα σβηνόντουσαν!

νομιζω οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα να λεμε καλημερα, καλησπερα, καληνυχτα απο τα καφε, το τσατ ειναι αλλο πραγμα, και δεν θελουνε ολοι να τσαταρουνε, στα καφε ειναι διαφορετικα, και ποιο καλα γνωριζεσε μεσα των καφε αντιθετως με τα τσατ ρουμ ..............

υπάρχει πρόβλημα να λέτε καλημέρα καληνύχτα απο τα καφέ του φόρουμ, και το εξηγούμε πιο πάνω ελπίζουμε να επαρκεί η απάντηση:!::-) ... Καλημεροκαληνύχτες στο τσατ -Δημοσιεύσεις με κείμενο, στα καφέ.

 

μόλις υπάρξουν νεότερα θα γίνει αντίστοιχη ενημέρωση.

ευχαριστούμε για την κατανόησή σας,

 

(οι κανόνες που μέχρι τώρα εφαρμόζονται ισχύουν κανονικά)

 

δεν θα επιτρέπεται το άνοιγμα νέας θεματολογίας καφέ μέχρι την αλλαγή,

όσα ήδη υπάρχουν εδώ και καιρό δεν κλείνουν,

όσα έκλεισαν ήδη μένουν κλειστά.

 

Στην ενότητα ας γνωριστουμε

μπορεί να υπάρχει ΜΟΝΟ ΕΝΑ κεντρικό καφέ,

και τα άλλα να είνια ανά πόλη.

 

επίσης,

 

υπάρχει λανθασμένη εντύπωση για τις συζητήσεις στα καφέ.

 

οι συζητήσεις όπου ανταλάσσονται -νέα- αποτελούν μόνο ένα δέκατο του όγκου των καφέ

 

στις 10 δημοσιεύσεις οι 9 είναι καλημέρα τι κανεις πως εισαι καλα

και είναι δημοσιευμένες σε αποσταση 3 -20 λεπτών η μία απο την άλλη,

 

πράγμα που σημαίνει ότι τα μέλη είναι συνεδεμένα ΤΗΝ ΙΔΙΑ ώρα στο ίντερνετ και κανονικότατα θα μπορέσουν να έκαναν αυτή τη συζητηση στα chat αντί στα καφέ. Η συζήτηση αυτή δεν έχει κάποια είδηση ή νέο που θα πάει χαμένο, δείτε εδώ ένα παράδειγμα.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=49127&page=2

 

μέχρι την δημοσιευση 56 η την δημοσιευση 80 η συζήτηση δεν έχει λόγο να βρίσκετια σε δημόσιο φόρουμ ενώ δεν περιέχει πληροφορίες για κάτι ! 2 στις 80 δημοσιευσεις μόνο έχουν κάποιο νέο. Παρακαλούμε λοιπόν τα μέλη να αναθεωρήσουν τις απόψεις τους περι πόσο περίεργο είναι να γράφει κάποιος σε ένα chat. Τέτοιες δημοσιεύσεις, έχουν θέση στο τσατ.

 

και δείτε ότι είναι 80 ανά ώρα οπότε 80 χ 10 = 800 ανά ημέρα (δεν υπολογίζουμε 24 ωρες) = 800 χ7= ... ? ανά εβδομάδα

 

ΓΙΑ ΝΑ ΣΒΗΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΑΦΕ ΑΝΑ 300 δημοσιεύσεις το καθένα θα πρέπει να σβήνονται 2 φορές την ημέρα με αποτέλεσμα ίδιο όπως και στο τσατ για τους υπολοίπους.

 

 

Και υπαρχουν πολλα θεματα που τα θεωρουμε "χαζα" ή ντρεπομαστε να ρωτησουμε σε ενα ευρυτερο φορουμ ενω μας ειναι πιο ευκολο να τα πουμε απευθυνομενοι σε μια ομαδα 20-30 ατομων τα οποια γνωριζουμε εκ των πραγματων οτι περνανε την ιδια φαση με μας οποτε δεν θα μας κοροιδευουν.
τα όσα δημοσιεύονται σε ενα καφέ βρίσκονται ήδη μέσα στο ευρύτερο φόρουμ και τα διαβάζει ο καθένας. Δεν είναι κάποιου είδους προστατευμένη ενότητα. Μια τόσο μικρή ομάδα όπως γράφουμε πιο πάνω είναι απαραίτητο να χρησιμοποιεί για αυτή την καλύτερη και πιο ιδιωτική επικοινωνία : άλλα μέσα, αφήστε επίσης ότι

:!:δεν είναι δυνατόν να δημιουργηθεί ένα καφέ για κάθε 20 άτομα του φόρουμ, φυσικά!:!:

οπότε γιατί να επιτραπεί σε 20 άτομα να λειτουργούν κάτι και στα άλλα όχι ?:idea::idea::idea:

 

ο κανόνας αναγκαστικά πρέπει να είναι ξεκάθαρος, καφέ εκεί όπου χρειάζεται , και όσοι θέλουν παραπάνω απο τα ήδη υπάρχοντα καφέ, παρακαλούνται να κάνουν χρήση άλλων μέσων παράλληλα με τη συμμετοχή τους εδώ για να βιώσουν τις νέες τους φιλίες στο έπακρο,

και να κάνουν την χρήση chat για τις καθημερινές συναντήσεις τους. :-)

 

Συμπέρασμα

θα βρεθεί λύση να υπάρχουν καφενεία και περισσότερα chat, αλλά, τα καφενεία θα είναι ελεγχόμενα και δεν θα χρησιμοποιούνται όπως στο παράδειγμα πιο πάνω - είτε πάνε είτε δε πάνε σε νέο σέρβερ, και αυτό είναι απαραίτητο να είναι ευθύνη όλων των μελών που συμμετέχουν.

Αναγκαστικά θα κλείνουν τα καφέ (προσωρινά η μή) αν τα μέλη σαν σύνολο αδιαφορούν στο να διατηρήσουν την συζήτηση σε επίπεδο συζήτησης φόρουμ, αντί τύπου chat.

Link to comment
Share on other sites

π.χ. μία κοπέλα που προσπαθεί να μείνε έγκυος, ενδιαφέρεται να μάθει διαφορετικά πράγματα από μια που είναι στη φάση του θηλασμού. Πώς θα βγει συνεννόηση κύριοι administrators? Σαν να βάζεις εργαζόμενους, ΚΑΠΗ και βουλευτές να κουβεντιάσουν!!! Συνεννόηση μηδέν!

αν δεν κάνουμε λάθος έχει προαναφερθεί η δημιουργία chat rooms για όλα τα γούστα, έτσι ώστε να μπορεί να γίνεται αυτό χωρίς πρόβλημα. αν δεν έχει προαναφερθεί κάπου ζητούμε εμείς συγνώμη.

 

αναφέρθηκε κάπου η λέξη επισκεψιμότητα/εμπορικότητα

 

Η επισκεψιμότητα αυτού του site δεν βασίζεται στις δημοσιεύσεις τύπου chat στο φόρουμ και στα καφέ, και της καθημερινής προσέλευσης των μελών εκεί - η εμπορική αξία διαφημίσεων οι οποίες προβάλλονται πολλαπλές φορές συνεχώς στα ίδια άτομα είναι ιδιαίτερα χαμηλή.

 

Η διαχείριση δεν λαμβάνει αποφάσεις για την διάταξη των θεμάτων, σε σχέση με την επισκεψιμότητά τους, ή την εμπορικότητά τους, λαμβάνει αποφάσεις έτσι ώστε το site να είναι λειτουργικό υλικοτεχνικά, αλλά και ενημερωτικό πρώτα απο όλα. Ουδέποτε το κριτήριο της εμπορικότητας ήταν κριτήριο.

 

Κείμενα για τις κάρτες θα αναρτηθούν σύντομα.

 

Η λέξη ειδοποίηση, σημαίνει ακριβώς αυτό - ειδοποίηση, και δεν αποτελεί κάποιου είδους τιμωρία.

Με αυτό το τρόπο γνωστοποιείται στα μέλη ένας κανόνας χωρίς να υπάρχει καμία επίπτωση ενώ έτσι υπάρχει τρόπος επιβεβαίωσης στο μέλλον, απο τους συντονιστές

οτι έχει σταλεί ή όχι στο μέλος ειδοποίηση για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Για αυτό το λόγο κάποιες φορές οι ειδοποιήσεις δεν λήγουν ποτέ,

έτσι ώστε να είναι πάντα ορατό ότι το μέλος έχει ή δεν έχει ειδοποιηθεί για έναν κανόνα του φόρουμ.

 

ευχαριστούμε

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω πως αυτη τη στιγμη υπαρχουν 10-15 "καφε" που αφορουν την εγκυμοσυνη (ποιες γεννανε Νοεμβριο, Δεκεμβριο κλπ κλπ)

Αν ολες μαζι μεταφερθουμε σε ενα "καφε" με τιτλο πχ "μελλουσες μανουλες" και παλι τα καφε θα πρεπει να σβηνονται καθημερινα εφοσον σιγουρα θα φτανουμε στις 1500 δημοσιευσεις ημερησιως τοσες που ειμαστε.

 

Κατανοουμε ολοι , οτι η διαχειρηση δεν εχει προβλημα με το αν θελω απλα να πω καλημερα, καληνυχτα ή τι εφαγα χτες βραδυ κ δεν μπορουσα να κοιμηθω και οτι το προβλημα ειναι τεχνικο και οτι αν υπηρχε η δυνατοτητα θα μπορουσα να ποσταρω και μονο αυτο :mrgreen: χωρις να μου γινεται παρατηρηση.

 

Θα πρεπει ομως να γινει κατανοητο κ απο τη διαχειρηση οτι ο λογος που αφιερωνω στο φορουμ το χρονο που εχω να βαψω τα νυχια μου (μιλαω σε πρωτο προσωπο αλλα πιστευω οτι αντιπροσωπευω μεγαλο κομματι των μελων) ειναι πρωτα η επικοινωνια κ μετα η ενημερωση.

Αν με ενδιεφερε μονο η ενημερωση θα αφιερωνα 5-10 λεπτα το πολυ, θα αναζητουσα αυτο που θελω να μαθω κ θα τελειωνε το θεμα.

Ομως αφιερωνω πολυ περισσοτερο χρονο γιατι μεσω του φορουμ (κ του εκαστοτε φορουμ που μπορει ο καθενας να ειναι μελος) καλυπτω την αναγκη μου για επικοινωνια που δεν μπορω να την καλυψω αλλιως λογω των οικογενειακων, κοινωνικων κ οικονομικων συνθηκων κ υποχρεωσεων. (μακαρι να μπορουσα καθε μερα να βγαινω για καφεδακι με τις φιλες μου ιντερνετικες κ μη κ να λεμε τα νεα μας οπως εκανα πριν αποκτησω παιδια κ οικογενεια)

 

Γι αυτο λοιπον πιστευω πως θα πρεπει να γινει μια προσπαθεια κ απο τις δυο πλευρες να απαλλαξουμε μεν απο καποιο φορτο το σερβερ, αλλα να μην χασουμε το "ανθρωπινο" κομματι που πιστευω πως ειναι απο τα νουμερο ενα χαρακτηριστικα του φορουμ

θα ηταν λυση αν βγαζαμε τα τικερακια απο τις υπογραφες μας εντελως?

Ολοι?

Προτιμω να μπορω να λεω καλημερα κ ας μην εχω τικερακι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω δεν ειμαι υπερ της καταργησης των καφε κ της λειτουργειας του τσατ.

1ον. Για να συνδεθεις στο τσατ πρεπει να εχει συνδεση υψηλης ταχυτητας που δεν εχουμε ολοι. Εγω πχ με τη δικη μου σπανια μπορω να συδεθω κ πολλες φορες καθολου.

2ον. Στα πιο εξειδηκευμενα καφε (θηλασμος, εγκυμοσυνες κλπ) πολλες φορες γραφονται σημαντικες πληροφοριες που ειναι κριμα να μην διαβαζονται απο ολους του συμμετεχοντες. Συχνα ομως αυτες οι πληροφοριες δεν ενδιαφερουν το συνολο των μελων του φορουμ ωστε να μπουν σε ενα ξεχωριστο τοπικ. (πχ ποσα κιλα ειναι το δικο μου μωρακι στην 30η εβδομαδα). Ενδιαφερει ομως μια μαμα που ειναι ακριβως στην ιδια εβδομαδα. Επισης τετοιες πληροφοριες δεν μπορει να δωσει μια μαμα που γεννησε πριν ενα χρονο γιατι απλα δεν θυμαται.

3ον Στα καφε αυτα συμμετεχουν ατομα τα οποια εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα κ τις ιδιες ανησυχιες κατα τη χρονικη στιγμη που συμμετεχουν. Οποτε αυτοματα μεταξυ τους δημιουργειτε ενας πιο ισχυρος δεσμος. Αλλωστε ενας απο τους λογους που μπαινουμε σε ενα τετοιο σαιτ περαν της ενημερωσης ειναι κ η δημιουργεια "φιλων" με τους οποιους να μπορεις να μοιραστεις καποιες ανησυχιες σου, ενα προσωπικο σου προβλημα.

Και αυτο που λεω δεν εχει να κανει με τη δημιουργεια "κλικας" (οπως εχει αναφερθει πολλες φορες στο παρελθον, δεν ειναι "κλειστα κλαμπ" τα καφε, μπορει ο καθενας που θα γραφτει σημερα να συμμετεχει σε αυτα.

4ον πολλες φορες μπαινουμε κ θελουμε μια αμεση απαντηση σε καποιο θεμα απο καποιον που εχει τις ιδιες ανησυχιες με μας (εστω ενα λογο παρηγοριας). Αυτο δυσκολα θα γινει στο τσατ. Γιατι εγω μπορει να μπω στις 3 το μεσημερι κ η επομενη 3-4 ωρες μερα.. Οποτε μαλλον δεν θα δει την αναρτηση μου για να μου απαντησει.

Και υπαρχουν πολλα θεματα που τα θεωρουμε "χαζα" ή ντρεπομαστε να ρωτησουμε σε ενα ευρυτερο φορουμ ενω μας ειναι πιο ευκολο να τα πουμε απευθυνομενοι σε μια ομαδα 20-30 ατομων τα οποια γνωριζουμε εκ των πραγματων οτι περνανε την ιδια φαση με μας οποτε δεν θα μας κοροιδευουν.

 

αυτα ήθελα να πω να κι εγώ!!!!!!!!

συμφωνώ σε ολα !!!!!!!!

ευχαριστώ!!!!

inka

 

dev042bp___.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Υποθέτω ότι το συγκεκριμένο θέμα άνοιξε για να δεί η διεύθυνση αν θα κλείσει όλα τα καφέ ή αν θα αφήσει τα ζωτικής σημασίας όσο αφορά την επισκεψιμότητα.

Και αναρωτιέμαι.... τόσο εμπορικό έγινε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα?

Ας μπεί λοιπόν μία στοιχειώδη συνδρομή και ένα maximum ημερήσιο Postarisma για να προστατευτεί ο χώρος φιλοξενίας (ή server Υποθέτω). Τόσα και τόσα που μπορούν να γίνουν..... Και αναφορικά με το θέμα εποπτείας ίσως κάποια μέλη να αναλάμβαναν την ευθύνη του ban και της διαγραφής.

Γνωρίζοντας από πείρα, σε άλλο κοινό απευθύνονται τα chat rooms και σε άλλο κοινό το forum.

Φαντάζεστε μία μητέρα με χίλιες δύο ταυτόχρονες ασχολείες να κάθεται με το ένα πόδι και να βλέπει το Chat χωρίς να μπορεί να αφιερώνει ούτε καν 15 δευτερόλεπτα για να διαβάσει έναν διάλογο, πόσο μάλλον να συμμετέχει......

Εδώ όπως είπαν και πολλές συνδύκτιες παραπάνω μπαίνουμε το βραδάκι , ή κλεφτα από το γραφείο ή ανάμεσα στο μαγείρεμα και τον θηλασμό και γράφουμε-διαβάζουμε τα νέα των συμφορουμιστριών μας, σε τέτοιες συνθήκες το chat είναι απαγορευτικό.....

Εύχομαι να μην καταργηθούν και τα υπόλοιπα καφέ, θα ήταν τουλάχιστον κρίμα....

Ευχαριστώ πολύ.............

 

κοριτσακι μου συμφωνο απολυτα μαζι σου,σωστοτατη σε βρισκω και με καλυψες με αυτα που γραφεις οποτε περιττο να γραψω και εγω

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα chat rooms είναι απαράδεκτα.. Ποιος ο λόγος που επιτρέψατε να δημιουργηθούν τα καφέ αν σκοπευατε να τα κλείσετε. Προσωπικά δεν ξέρω αν θα συνεχίσω να επισκέπτομαι το site σας σε αυτή την περίπτωση.

g5985zdp1wk7nhtd.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ παγειωμένη άποψη έχεις για το θέμα αν και βλέπω ότι είσαι μέλος ούτε 10 μέρες.

Όταν ανοίοχτηκαν τα πρώτα καφέ το φόρουμ δεν ήταν τόσο μεγάλο και ούτε είχε τόσα μέλη. Και υποθέτω ότι η ΕΕΕΓ δεν ενδιαφέρεται αν θα ξαναμπείς εσύ η εγώ ή κάποιο άλλο μέλος επειδή δεν συμφωνούμε με κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε και την αλήθεια εκτος όλων των άλλων είναι όντως δύσκολο να βρεις κάτι που θέλεις γιατί ότι και λέξη να πατήσεις στην αναζήτηση σου βγάζει 10 καφέ πρώτα και μετά όλα τα άλλα.

Επίσης κάτι που είναι αρκετά κουραστικό-εως πάαααρα πολύ θα έλεγα..είναι όταν πατάς "νέα μηνύματα" για να ενημερωθείς για νέα θέματα στα γρήγορα κλπ σου βγαίνουν 6-7 σελίδες γεμάτες με καφέ...ωσπού να τις περάσω όλες τις σελίδες μου έχει τελειώσει ο χρόνος και βγαίνω....πολλές φορές έχω αναγκαστεί να ψάξω σε άλλο site για να βρω γρήγορα αυτό που θέλω.

 

Δεν προτείνω φυσικά να κλείσουν τα καφε, προς Θεού!!! Απλά να τοποθετηθούν όπως λέει και ο admin σε άλλο χώρο, έτσι όλοι νομίζω θα είμαστε εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έγινα μέλος σε αυτό το φόρουμ το έκανα γιατί αισθάνθηκα ασφαλής να μοιραστώ κάποιες πολύ σημαντικές στιγμές της ζωής μου με άτομα που δε γνωρίζω και γιατί διαπίστωσα ότι η διαχείριση έκανε αξιόλογη δουλειά και διατηρούσε ένα επίπεδο σοβαρότητας, όπως αρμόζει άλλωστε σε ένα site που ασχολείται με τέτοιου είδους θέματα.

Εύχομαι ό,τι γίνει από δω και πέρα να αναβαθμίσει πραγματικά το φόρουμ και τις υπηρεσίες του και να μην προδώσει την εμπιστοσύνη των μελών του.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ΚΑΤΑ της κατάργησης των καφε, για ΟΛΟΥΣ τους λόγους που εχουν αναφερθει από τις υπολοιπες σθμforumίτισσες. δεν εχω να προσθέρω κατι παραπάνω, έχω καλυφθεί ΠΛΗΡΩΣ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητε κυριε συντονιστη Σας ευχαριστουμε που απαντησατε. Και σας ευχαριστουμε για ολα αυτα που προσφερει το Παρεντς σε μας χωρις συνδρομη! Επισης για το φιλανθρωπικο σας εργο! Τη λεξη επισκεψιμοτητα την χρησιμοποιησα εγω πρωτη. Λαθος μου... Θα συμφωνησω κι εγω πως μικρα επαναλαμβανομενα μυνηματα ειναι περιττα και προθυμοποιουμαστε αν ξαναανοιξετε τα καφε να συμμορφωνουμε τις αλλες με πμ και αν συνεχιζουν με αναφορα απαντησης και απο σας απειλη για διαγραφη Στην αρχη θα ειναι δυσκολο, αλλα θα τα καταφερουμε ολες μαζι! Με εκτιμηση... Δημητρα Κ.

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για να μην παρεξηγηθω, προτιματε να βοηθησουμε τη διευθυνση λιγο, η να μας τα κλεισει τελειως;

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα μηνύματα της "Dora"΄ς και θα ήθελα να προσθέσω το εξής.

 

Αν οι "καλημέρες" και τα "πώς είσαι σήμερα" είναι το πρόβλημα, τότε κρίμα...

 

Φυσικα και θα τα κόψουμε προκριμένου να συνεχιστούν τα καφέ, αλλά αν οι διαχειριστές ήταν γυναίκες που έχουν περάσει εγκυμοσύνη, ίσως καταλάβαιναν πόσο σημαντικό είναι στην δύσκολη ώρα σου να ακούς μια φιλική λεξούλα και πόσο καλό κάνει στη ψυχολογία της κοπέλας που προσπαθεί να μείνει έγκυος και αγχώνεται, στην κοπέλα που είναι έγκυος και αγωνιά για το αγέννητο μωράκι της, στην κοπέλα που έχει αγκαλιά το μωράκι της και είναι μόνη στο σπίτι και αβοήθητη, στην κοπέλα που το παιδάκι της πάει σχολείο και νιώθει εκτός από την αγωνία της και έντονη μοναξιά, κ.ο.κ.

yUVtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα μηνύματα της "Dora"΄ς και θα ήθελα να προσθέσω το εξής.

 

Αν οι "καλημέρες" και τα "πώς είσαι σήμερα" είναι το πρόβλημα, τότε κρίμα...

 

Φυσικα και θα τα κόψουμε προκριμένου να συνεχιστούν τα καφέ, αλλά αν οι διαχειριστές ήταν γυναίκες που έχουν περάσει εγκυμοσύνη, ίσως καταλάβαιναν πόσο σημαντικό είναι στην δύσκολη ώρα σου να ακούς μια φιλική λεξούλα και πόσο καλό κάνει στη ψυχολογία της κοπέλας που προσπαθεί να μείνει έγκυος και αγχώνεται, στην κοπέλα που είναι έγκυος και αγωνιά για το αγέννητο μωράκι της, στην κοπέλα που έχει αγκαλιά το μωράκι της και είναι μόνη στο σπίτι και αβοήθητη, στην κοπέλα που το παιδάκι της πάει σχολείο και νιώθει εκτός από την αγωνία της και έντονη μοναξιά, κ.ο.κ.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!

qvx1p3.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι πραγματικά να μπορέσει να βρεθεί μια άλλη λύση από αυτή της κατάργησης των καφέ. Μπορεί να ακούγεται κάπως σε ένα καφέ να συμμετέχουν μόνο 20-30 άτομα και πολλές φορές και λιγότερα, αλλά αυτή είναι η ομορφιά, το ότι έτσι ουσιαστικά είναι σαν να γνωριζόμαστε μεταξύ μας, λέμε τις εμπειρίες, τα συναισθήματα μας , τα προβληματά μας με κοπέλες που επικοινωνουμε ουσιαστικά χωρίς ντροπές και ενδοιασμους. Σε ένα chat δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό. Άλλωστε όπως προανεφεραν κοπέλες ο χρόνος μας είναι πραγματικά λιγοστός και δεν είναι δυνατόν να περνάμε ώρες μπροστά στον υπολογιστή, κάνοντας διαλόγους, ενώ η κατάθεση ενός κειμένου μας που ξέρουμε ότι θα διαβαστεί από τις ¨φίλες¨μας ακόμη και 5 μερες μετά είναι κατι το πολύ χρηστικό.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε και την αλήθεια εκτος όλων των άλλων είναι όντως δύσκολο να βρεις κάτι που θέλεις γιατί ότι και λέξη να πατήσεις στην αναζήτηση σου βγάζει 10 καφέ πρώτα και μετά όλα τα άλλα.

Επίσης κάτι που είναι αρκετά κουραστικό-εως πάαααρα πολύ θα έλεγα..είναι όταν πατάς "νέα μηνύματα" για να ενημερωθείς για νέα θέματα στα γρήγορα κλπ σου βγαίνουν 6-7 σελίδες γεμάτες με καφέ...ωσπού να τις περάσω όλες τις σελίδες μου έχει τελειώσει ο χρόνος και βγαίνω....πολλές φορές έχω αναγκαστεί να ψάξω σε άλλο site για να βρω γρήγορα αυτό που θέλω.

 

ακριβώς το ίδιο παθαίνω και εγώ...

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω όσες διαφωνείτε με τα chat γιατί διαφωνείτε αφού το ίδιο ακριβώς θα γίνεται απλά πολύ πιο άμεσσα...

Και εγώ δεν χρησιμοποιώ τα καφέ γιατί χάνομαι μέχρι να τα ξανανοίξω..ενώ παλιότερα χρησιμοποιούσα πάρα πολύ το chat στο parents και μέσα από κει έκανα αυτό που λένε "διαδυκτιακές φίλες" και οι ώρες που περνούσαμε εκεί ήταν φανταστικές και με άπειρο γέλιο...

Ας δοκιμάσουμε κάτι πρώτα και αν δεν μας αρέσει τότε ας το κατακρίνουμε...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το ίδιο παθαίνω και εγώ...

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω όσες διαφωνείτε με τα chat γιατί διαφωνείτε αφού το ίδιο ακριβώς θα γίνεται απλά πολύ πιο άμεσσα...

Και εγώ δεν χρησιμοποιώ τα καφέ γιατί χάνομαι μέχρι να τα ξανανοίξω..ενώ παλιότερα χρησιμοποιούσα πάρα πολύ το chat στο parents και μέσα από κει έκανα αυτό που λένε "διαδυκτιακές φίλες" και οι ώρες που περνούσαμε εκεί ήταν φανταστικές και με άπειρο γέλιο...

Ας δοκιμάσουμε κάτι πρώτα και αν δεν μας αρέσει τότε ας το κατακρίνουμε...

 

το κακο με τα chatrooms (οπως εχει προαναφερθει) ειναι πως αφενως πρεπει να εισαι την ιδια στιγμη online με τον αλλον που θες να μιλησεις και αφετερου χρειαζεσαι περισσοτερο συνεχομενο χρονο για να κανεις μια συζητηση. επισης με τα καφε μοιραζεσαι ιδεες , εμπειριες , αποψεις με πολλα ατομα ενω με το chat αντε να μιλας με 2-3

 

ειναι οντως πολυ ωραια η φιλοσοφια των chatrooms αλλα πρεπει να υπαρχει και η πολυτελεια του χρονου, εγω πολλες φορες δεν προλαβαινω να κανω μπανιο ,που λεει ο λογος, θα κατσω σε ενα chatroom ελπιζοντας να μιλησω με καποια κοπελα εκεινη τη στιγμη(που συνεπαγεται πως ουτε εκεινη πρεπει να κανει το μπανιο της τη συγκεκριμμενη χρονικη περιοδο??? ;))(......ή να θηλαζει/ταιζει το μωρο,ή να το κανει μπανιο,ή να μαγειρευει,ή να πλενει .....κτλ)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα! αν και δε διαβασα οοοολες τις αποψεις απο την αρχη, βλεπετε ποσο πολυ θελουμε ολες να μη σταματησουν τα καφε!!

δε μπορει ειμαι σιγουρη οτι καποια λυση θα βρεθει αφου υπαρχει τοσο μεγαλη θεληση!

καντε κατι!

rys1ubq6nuoz3bc1.png

//www.connectedmoms.com/tickers/]tdikmjscwjfbqzbn.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

εμπειριες , αποψεις με πολλα ατομα ενω με το chat αντε να μιλας με 2-3

διαφωνώ γιατί να μην μπορείς να μιλήσεις με περισσότερα άτομα...θυμάμαι όταν πρωτομπήκα στο parents και μιλούσα στο chat ήμασταν συγρόνως πάρα πολλά άτομα..

 

αλλα πρεπει να υπαρχει και η πολυτελεια του χρονου,

 

ακριβώς γιάυτό το λόγο προτιμούσα κάποτε το chat, είχα χρόνο μιλούσα, δεν είχα δε μιλούσα...( σ.σ. πάντα από το γραφείο έμπαινα ), ενώ στο καφέ συμβαίνει το εξής, γράφω το πρωί που έχω χρόνο 5 πράγματα και ξανακαταφέρνω να μπω μεσημέρι...ποιο το νόημα αν πρέπει να πάω 100 σελιδες πίσω ???

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...