Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδι για δώρο Χριστουγέννων


Recommended Posts

Θέλω να πάρω για τη μικρή μου ένα εντυπωσιακό δώρο Χριστουγέννων ,

κάτι που να το ευχαριστηθεί τους επόμενους μήνες . Έχετε καμιά καλή ιδεα για κοριτσάκι δύο χρονών?

 

Σκεφτόμουν μια κουζινίτσα που είδαμε σε ένα φιλικό σπίτι και την είδα ότι ασχολήθηκε , αλλά σκέφτομαι μήπως ήταν προσωρινός ενθουσιασμός και τελικά απλά καταλήξει να μας πιάνει απλά χώρο...

 

Έχετε σκεφτεί, αλήθεια, τι δώρο θα πάρετε στα παιδιά σας για τα Χριστούγενννα? και ποιό κατάστημα παιχνιδιών προτιμάτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η κουζίνα είναι πολύ όμορφο δώρο και θα το ευχαριστηθεί και τα επόμενα χρόνια περισσότερο. Σε αυτή την ηλικία δεν ασχολούνται και παρα πολύ με κατι.

Επειτα ωραία είναι και τα ξύλινα κουκλόσπιτα.

Δες και εδώ: http://www.toys.gr/site.php?&file=products.xml&catid=4&categoryid=7

Εχει και κουκλόσπιτα και διαφορες κουζίνες-μαγαζάκια με όλα τα αξεσουαρ τους

Να σου πω δεν εχω σκεφτεί τι δωρο θα της πάρουμε, θα κάνουμε μια ερευνα αγοράς να πάρουμε ιδέες. Από μαγαζιά πάμε Jumbo και για πιο ιδιαιτερα μου αρέσει Το Παιχνιδι http://www.the-toy.gr/ και το Γαϊτανάκι http://www.gaitanaki.gr/

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα το κουκλόσπιτο!

 

Με τα jumbo, έχω ένα θέμα , βλέπω ότι δεν έχει μόνο παιχνίδια, έχει ένα σωρό άλλα πράγματα, με αποπροσανατολίζει και με κουράζει. Αν βρω χρόνο,

 

σκέφτομαι να πεταχτώ μέχρι " το Παιχνίδι " και " το Γαιτανάκι" γιατί προσεγγίζουν πιο πολυ αυτό που θεωρώ κλασικο παχνιδάδικο.

Link to comment
Share on other sites

οταν ηταν δυο ετων της πηρα την κουζινα της tefal και μπορω να πω οτι επαιξε αρκετα. Για να καταλαβεις τωρα που ειναι 4 ετων της πηρα την κουζινα απο τα ΙΚΕΑ που ειναι μεγαλυτερη και καταλληλοτερη για το υψος της.

Με το κουκλοσπιτο δεν μπορω να πω οτι επαιξε ιδιαιτερα. Ισα που εστηνε τα πραγματα και μετα το παραταγε. ασε που με το κουκλοσπιτο ηταν δυσκολο να καθομαι μαζι της να παιζω , ενω με την κουζινα πηγαινε μονη της μαγειρευε και μου εφερνα τα φαγητα να δοκιμασω.

Επισης της αρεσαν πολυ οι ηλεκτρικες σκουπες (εχει βγαλει μια ωραια η playschool που μιλαει και δεν πιανει ιδιατερο χωρο)

Εκτος απο το μαγειρεμα αυτο που της αρεσει ειναι οι μαρκαδοροι , πλαστελινες , παζλ , παραμυθια.

Φετος λεω να της παρω και μια ταμειακη μηχανη που μου ζηταει απο περσι.

Επισης χρησιμοποιησε αρκετα και χρησιμοποιει ακομα τον υπολογιστη της fisher price.

Ενα αλλο παιχνιδι που της αρεσε σε αυτη την ηλικια και της αρεσει ακομα ειναι η φροντιδα μωρων. Εχουμε καροτσι και κρεββατακι , αλλα μου ζηταει το συστημα που πλενουν και αλλαζουν το μωρο , ομως δεν υπαρχει καθολου διαθεσιμος χωρος για να παρω αυτο το πραγμα.

Αυτα που θεωρω οτι δεν παιξανε ιδιατερα παρολο που τα ζητουσε ηταν τα προιοντα της dora.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

είναι τέλειο δώρο η κουζίνα.

έχει δύο τέλειες στο elc, είχαμ επάει με τα μικρά μου και ξετρελάθηκαν. Αλλά δεν μπορώ να την πάρω (έχω δύο γιους), γιατί θα με κράξει όλος ο ντουνιάς.......

(αντίστοιχα είχα κράξει κ εγώ μία φίλη που πριν χρόνια είχε αγοράσει μία κουζίνα σε δίδυμα αγοράκια. Τώρα τα λούζομαι χαχα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης της αρεσαν πολυ οι ηλεκτρικες σκουπες (εχει βγαλει μια ωραια η playschool που μιλαει και δεν πιανει ιδιατερο χωρο)

 

Φετος λεω να της παρω και μια ταμειακη μηχανη που μου ζηταει απο περσι.

 

Επισης χρησιμοποιησε αρκετα και χρησιμοποιει ακομα τον υπολογιστη της fisher price.

Η ταμειακή μηχανή πρέπει να είναι must για τα πιτσιρίκια!! Πήγαμε πρόσφατα σε ένα παρτυ και η εορταζόμενη ειχε στο δωμάτιό της ένα καρο παιχνίδια, μεταξύ άλλων και την ταμειακή. Ε λοιπόν δεν υπήρχε παιδί που να μην "κόλλησε" με αυτήν!!

Πάντως μου έδωσες ιδέες τώρα και με την ταμειακή και με την ηλ.σκούπα!! Βλέπεις είμαστε και πολύ νοικοκυρές, έχουμε ένα κόλλημα με την καθαριότητα!!!!! ;) ;) ;)

Εντάξει με τον υπολογιστή θα παθει την Ζ Η Μ Ι Α!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

ασυζητητι τον ηλεκτρονικό υπολογιστή της fisher price.

Η δικιά μου κόλλησε απιστευτα με αυτόν τον υπολογιστή εδώ και 2 χρόνια. Εκεί πρωτοέμαθε να γραφει και το ονομα της και είναι το μοναδικό της παιχνίδι απο τα παρα πολλά που έχει που το προσέχει πάρα πολύ.

Της τον είχα παρει τα Χριστούγεννα οταν ήταν 2μισι και ακόμα παίζει με αυτόν.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σκεφτομαι να παρω στην μεγαλη μου κορη υπολογιστη, δεν ξερω ποιον γιατι δεν εχω κανει ερευνα αγορας ακομα, αλλα την βλεπω πως κολλαει με τον δικο μας υπολογιστη και πιστευω να της αρεσει. Της ειπαμε οτι θα της το φερει ο Αγιος Βασιλης.

Link to comment
Share on other sites

εχω κολησει κ εγω για τα δωρα τους.δεν ξερω τι να παρω.εχουν απολα :confused: την μεγαλη της εχουμε παρει 2 φορες κουζινα .διαφορετικες.παιδικο λαπτοπ.ποδηλατο,κουκλες που μιλανε,καμια 30 μπαρμπι,σπιτακι μπαρμπι,οτι σχεδιο θες μπαρμπι γκαστρωμενη μπαρμπι γοργονα μπαρμπι μπαρμπι μπαμπρι!!

κουζινικα,τοστιερες,πληντηριο ψυγειο,καροτσακια,παζλ,κ ενα σωρο αλλα!δε ξερω ρε κοριτσια τι να της παρω εχω κολλησει!για τον μικρο επισης ενα σωρο!εχει ολες τις εκδοσεις της αστυνομιας πια!ενα σωρο αυτοκινητα αστυνομιες πυροσβεστικες ασθενοφορα!τηλεκατευθυνομενα καμια 10αρια κ γενικα ενα σωρο!γιαυτον κατι σκεφτηκα.η κανενα γκαραζ η κανενα παγκο με εργαλεια!αλλα για την μεγαλη?εχουμε κολλησει απιστευτα!ειναι 5 ετων πειτε καμια προταση:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια επειδη και εγώ σκέφτομαι να πάρω υπολογιστή. Η Μικρή μου είναι 26 μηνών. Ποιός είναι αυτός που λέτε;

Εμείς έχουμε της Fisher Price και είναι πολύ καλός. Είναι εκπαιδευτικός αλλά και ψυχαγωγικός. Επειδή γινόταν πόλεμος με τα παιδιά ποιος θα πρωτοπαίξει πήραμε και έναν άλλον για αγόρι του Spiderman δεν θυμάμαι εταιρείας τώρα. Και αυτός έχει πολύ ενδιαφέρον και παιχνίδια που εξασκούν την λεπτομέρεια και την δεξιότητα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω για τη μικρή μου ένα εντυπωσιακό δώρο Χριστουγέννων ,

κάτι που να το ευχαριστηθεί τους επόμενους μήνες . Έχετε καμιά καλή ιδεα για κοριτσάκι δύο χρονών?

 

Σκεφτόμουν μια κουζινίτσα που είδαμε σε ένα φιλικό σπίτι και την είδα ότι ασχολήθηκε , αλλά σκέφτομαι μήπως ήταν προσωρινός ενθουσιασμός και τελικά απλά καταλήξει να μας πιάνει απλά χώρο...

 

Έχετε σκεφτεί, αλήθεια, τι δώρο θα πάρετε στα παιδιά σας για τα Χριστούγενννα? και ποιό κατάστημα παιχνιδιών προτιμάτε?

 

κουζινα, σιδερωστρα, παζλ, κυβοι με εικονες

θρανιο (jumbo), πίνακα- καβαλετο, μαρκαδορους, πλαστελίνες

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Να σας ρωτήσω κάτι... γιατί έχω μπερδευτεί... Η μικρή μου είναι 2 ετών και έχω αποφασίσει να της πάρω μία κουζίνα. Την τεφάλ μάλλον. Εχω όμως μπερδευτεί γιατί είδα στα jumbo πως βγαίονει σε διάφορα μεγέθη, μάλλον. Το ένα κουτί λέει μίνι, το άλλο μεσαία και το άλλο γίγας. Η γίγας λέει ότι είναι με 20 αξεσουάρ και έχει 50 ευρώ. Στο σαιτ του κουκου βρήκα μια γίγας που την εχει 160 ευρώ. Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η κατάλληλη να πάρουμε... Μέχρι 50-60 ευρώ μπορουμε να διαθέσουμε αλλά όχι πιο πάνω. Αυτή η ¨γίγας του jumbo τι παριλαμβάνει; Μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί εντός τον ημερών πρεπει να παει ο Αγ.Βασίλης να ψωνίσει... :D

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Anga για την Tefal δε γνωρίζω, προσωπικά θα έπαιρνα την πιο φτηνή. Άλλωστε τα παιδιά δεν χρειάζονται το παιχνίδι-υπερπαραγωγή για να περάσουν ευχάριστα. Επίσης τρόφιμα/λαχανικά παίρνεις extra από Jumbo, ΙΚΕΑ και παιχνιδάδικα γενικά. Για ρίξε μια ματιά και σε αυτήν εδώ από το Imaginarium, πρόσφατα πήγαμε σε φιλικό σπίτι και το κοριτσάκι (2 ετών περίπου) ειχε αυτήν την κουζίνα και της άρεσε πολυ όπως άρεσε και στην κόρη μου που είναι σχεδόν 3 και παίζανε πολύ ώρα.

http://www.imaginarium.gr/53699/ecommerce_12/53699/343

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιχνιδι σουπερ ειναι σαφως η κουζινα ... την ειχε η κορη μου απο 2 χρονων και ακομα και τωρα που ειναι 10 χρ η μεγαλη και 8 χρ οι μικρες ασχολιοντουσαν ;)

Ειναι απ τα παιχνιδια που ειδα οτι πρεπει να υπαρχει σ ενα παιδικιο δωματιο ...ακομα και αγορια παιζαν με τις ωρες μ αυτην :)

Θα προσεξεις ομως το υψος ...να μην ειναι απ τις πολυ μικρες...γιατι να θυμασαι οτι θα παιζει για χροοονια...(μπορει να την αφηνει κατα διαστηματα ...αλλα παντα θα γυρναει εκει )

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Marigoula όμορφή είναι και αυτή που μου εστειλες, μένω όμως Πάτρα και πιθανόν θα πεταχτούμε στα γρήγορα κάπου εντός πόλης, αυριο ή μεθαυριο για τα ψώνια μας. Ούτε είμαι υπέρ των πολύ ακριβών παιχνιδιών...

Μέχρι 50-60 υπολογίζουμε. Πιστεύω όμως σε αυτό που λέει η Αφροδίτη ότι θα παίζει για πολύ καιρό, της αρέσουν πολύ όλα αυτά... κουζίνες, πλυντήρια κ.λ.π. Με προβληματίζει όμως το μέγεθος, καθώς δεν θα ήθελα να είναι πολύ μικρή αλλά ούτε και να πιάνει έναν τοίχο !!! Γι αυτό σας ρώτησα πιο πάνω σχετικά με τα μεγέθη που έχει το τζάμπο και τις διαφορές τους. Και φυσικά θα πάω από τα koukou... σ'ευχαριστούμε elachl !!!

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...