Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για την ενδομητρίωση ;


zeta

Recommended Posts

Γεωργία μου σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τι να πω; Ελπίζω να περάσει όσο πιο ανώδυνα γίνεται και αυτή η φάση! Ουφ! Κάθε φορά και κάτι καινούριο να αντιμετωπίσουμε.

Pinarifa μου ευχαριστώ για την απάντησή σου. Επισκέφτηκα το φόρουμ που μου έστειλες...δεν ήξερα πως υπήρχε ήδη μια τέτοια συζήτηση...Σε ευχαριστώ ειλικρινά. Απογοητεύτηκα όμως γιατί δεν είχα καταλάβει πως μετράμε 28+55 περίπου για την επόμενη περίοδο. Τελικά παίρνουν περισσότερο χρόνο....αγχώνομαι πολύ γιατί είπαμε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική το καλοκαίρι και πραγματικά δεν θέλω άλλες ανατροπές....

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 351
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΙΜΑΙ 21 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 5 ΦΛΕΒΑΡΗ 2010 ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ(ΜΙΚΡΕΣ ΕΣΤΙΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ),ΚΙΡΣΟΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΓΙΑ ΣΚΩΛΙΚΟΕΙΔΙΤΙΔΑ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΧΑΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΡΓΑΝΑ.ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΕΡΔΕΥΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΕΥΕΡΕΘΙΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΑΠ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΗΜΟΥΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΝΟΥΣ ΟΛΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΜΙΚΡΕΣ ΕΣΤΙΕΣ(Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ) ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ.ΑΛΛΑΞΑ 16 ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΗΡΕ 1 ΧΡΟΝΟ(ΜΕ ΣΟΒΑΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ ΕΧΩ.Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΛΕΓΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ,ΑΠΟ ΕΛΚΩΔΗ ΚΟΛΙΤΙΔΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ(ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΜΕΝΑ ΣΠΙΤΙ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΟΝΟΥΣΑ ΦΡΙΚΤΑ).ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΠΕΙΡΕΣ:ΥΠΕΡΥΧΟΙ,ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ,ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ(2 ΩΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ) ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΚΤΛ ΚΤΛ.ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ ΒΡΗΚΑ ΤΙ ΕΧΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΙΑ ΤΡΙΜΗΝΗ ΕΝΕΣΗ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΚΟΛΑΣΗ,ΕΞΑΨΕΙΣ,ΖΑΛΑΔΕΣ,ΥΠΟΤΑΣΗ,ΑΤΟΝΙΑ.ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ 1 ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ(ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΩΘΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ).ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ ΑΚΟΜΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗ ΗΡΕΜΕΙΣ ΑΠ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ?Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΕΧΕΙ ΚΛΕΨΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟΝ ΧΑΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ...

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες lou21!!!! Απίστευτη η ιστορία σου! Είναι πολύ ύπουλη η ενδομητρίωση και όσο ακούω για αυτήν τόσο περισσότερο με τρομάζει.

Ελπίζω τώρα να γίνουν όλα πιο βολικά για σένα και να σταματήσουν όλες σου οι ταλαιπωρίες. Τι να πω; Όσο για τις ενέσεις που λες κι εγώ έκανα και περνώ τα ίδια. Ευτυχώς τώρα άρχισαν να μειώνονται τα συμπτώματα. Υπάρχει ειδικο καφέ για τις ενέσεις αυτές και τις περενέργειές τους με θέμα "τεχνητή εμμηνόπαυση". Σου βάζω και το λινκ για να μας βρεις...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=51284&page=6

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ...ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΜΨΥΧΩΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ...ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ.ΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ.ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ(ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ) ΕΛΕΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΝ ΟΙ ΦΡΙΚΤΟΙ ΠΟΝΟΙ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ...ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΜΨΥΧΩΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ...ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ.ΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΚΕΦΤΕΙ.ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ(ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ) ΕΛΕΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΝ ΟΙ ΦΡΙΚΤΟΙ ΠΟΝΟΙ...

 

Πολύ λυπάμαι για όλη αυτή την ταλαιπωρία σου...Το ότι είναι ύπουλη ασθένεια που φεύγει και επανέρχεται είναι δεδομένο...αλλά να ξέρεις πως ούτε το άγχος βοηθάει. Να προσπαθήσεις σιγά σιγά να αρχίσεις να βλέπεις πιο θετικά τα πράγματα και πού ξέρεις; Ίσως να μην ξαναεμφανιστεί...ή ακόμα και αν ξαναεμφανιστεί ίσως να είναι σε πολύ μικρότερο βαθμό...Κρίμα να χάνεις όλη σου τη ζωή γι αυτήν...μην την κάνεις τέτοια χάρη...Τώρα πια να ελπίζεις πως όλα θα πάνε καλά...Όσο για μωρό τι να σου πω; Θα ήθελες να προσπαθήσεις;

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΨΥΧΙΚΟ ΤΡΑΥΜΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΤΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΑΥΤΑ.ΜΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΠΟΥΔΑΖΑ,ΕΙΧΑ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ,ΗΜΟΥΝ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΛΙΓΟ ΒΑΡΥ!ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΘΗΣΗ ΠΟΥ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΛΕΝΕ Ο,ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.ΕΠΕΙΔΗ ΑΠ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ Η ΟΤΙ ΕΧΩ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΝΑΩ...:( ΑΣΤΑ...ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΗ(ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ) ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ.ΠΡΙΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΑΛΙ ΘΑ ΘΥΣΙΑΖΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ.ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΒΡΙΖΩ!!:-)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΨΥΧΙΚΟ ΤΡΑΥΜΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΤΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΑΥΤΑ.ΜΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΠΟΥΔΑΖΑ,ΕΙΧΑ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ,ΗΜΟΥΝ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΛΙΓΟ ΒΑΡΥ!ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΘΗΣΗ ΠΟΥ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΛΕΝΕ Ο,ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.ΕΠΕΙΔΗ ΑΠ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΦΟΒΙΑ Η ΟΤΙ ΕΧΩ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΝΑΩ...:( ΑΣΤΑ...ΓΙΑ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΗ(ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ) ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ.ΠΡΙΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΠΑΛΙ ΘΑ ΘΥΣΙΑΖΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ.ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΑΥΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΒΡΙΖΩ!!:-)

 

Και καλά κάνεις που πας σε ψυχολόγο και σε βοηθά...Τι σου είναι η ζωή...όλα αλλάζουν...και δυστυχώς μόνο εμείς ξέρουμε τι περνάμε ακριβώς και τι αντίκτυπο έχει αυτό στον εαυτό μας. Ο πόνος προκαλεί πολλά ψυχολογικά και πόσο μάλλον ο συνεχής δυνατός πόνος που μας κουράζει, μας σπάζει τα νεύρα, μας κάνει οξύθυμες, μας προκαλεί φόβο και να βγαίνουμε έξω και όλα τα συναφή...Αυτό που κάνεις είναι το καλύτερο. Δηλαδή αντιμετωπίζεις ένα ένα τα προβλήματα και προχωράς. Θέλει χρόνο...και μέσα από αυτά στην τελική θα ¨"φιλτράρεις' πρόσωπα και καταστάσεις γύρω σου και θα κρατήσεις αυτά που σε κάνουν να νιώθεις καλά...Σιγά σιγά θα επανέλθεις στον εαυτό σου..θα το δεις...έτσι είναι...πέφτουμε και ξανασηκωνόμαστε πιο δυνατές...Όσο για το παιδάκι αφού δεν είσαι έτοιμη τώρα και δεν είναι αυτό η προτεραιότητά σου απλά προσπάθησε όσο μπορείς να προφυλάξεις ό,τι σε βοηθά να κάνεις μωρό μελλοντικά για να μην φτάσει μια στιγμή που θα το μετανιώνεις. Τίποτε άλλο...γιατί είπαμε...όλα αλλάζουν:)

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΙΜΑΙ 21 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 5 ΦΛΕΒΑΡΗ 2010 ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ(ΜΙΚΡΕΣ ΕΣΤΙΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ),ΚΙΡΣΟΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΓΙΑ ΣΚΩΛΙΚΟΕΙΔΙΤΙΔΑ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΧΑΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΡΓΑΝΑ.ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΕΡΔΕΥΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΕΥΕΡΕΘΙΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΑΠ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΗΜΟΥΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΝΟΥΣ ΟΛΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΜΙΚΡΕΣ ΕΣΤΙΕΣ(Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ) ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ.ΑΛΛΑΞΑ 16 ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΗΡΕ 1 ΧΡΟΝΟ(ΜΕ ΣΟΒΑΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ ΕΧΩ.Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΛΕΓΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ,ΑΠΟ ΕΛΚΩΔΗ ΚΟΛΙΤΙΔΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ(ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΜΕΝΑ ΣΠΙΤΙ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΟΝΟΥΣΑ ΦΡΙΚΤΑ).ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΠΕΙΡΕΣ:ΥΠΕΡΥΧΟΙ,ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ,ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ(2 ΩΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ) ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΚΤΛ ΚΤΛ.ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ ΒΡΗΚΑ ΤΙ ΕΧΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΙΑ ΤΡΙΜΗΝΗ ΕΝΕΣΗ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΚΟΛΑΣΗ,ΕΞΑΨΕΙΣ,ΖΑΛΑΔΕΣ,ΥΠΟΤΑΣΗ,ΑΤΟΝΙΑ.ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ 1 ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ(ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΩΘΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ).ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ ΑΚΟΜΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗ ΗΡΕΜΕΙΣ ΑΠ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ?Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΕΧΕΙ ΚΛΕΨΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟΝ ΧΑΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ...

 

Είναι πραγματικά απίστευτη η ταλαιπωρία που πέρασες και λυπάμαι πολύ γι' αυτό. Είσαι όμως τόσο μικρούλα που γι΄αυτό και μόνο θα πρέπει να νοιώθεις αισιόδοξη. Για την ανακούφιση από τους πόνους νομίζω πως υπάρχουν κάτι ειδικά χάπια, ψάξτο λίγο με το γιατρό σου (αν έχεις καταλήξει σε κάποιον που να εμπιστεύεσαι αλλιώς βρες άλλον που να γνωρίζει πραγματικά την ασθένεια-δυστυχώς δεν είναι πολλοί). Προσπάθησε να κάνεις υπομονή με τα συμπτώματα των ενέσεων, εγώ να φανταστείς έκανα 7 ενέσεις από Ιούνιο ως Νοέμβριο, πέρασα δηλαδή και καλοκαίρι έτσι. Όσο για τους πόνους, δυστυχώς δεν μπορώ να το σχολιάσω γιατί, όπως έχω πει, ενώ είχα 4ου βαθμού ενδομητρίωση δεν είχα καθόλου συμπτώματα.

Υπομονή λοιπόν και πολύ χαμόγελο από δω και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΙΜΑΙ 21 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 5 ΦΛΕΒΑΡΗ 2010 ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ.ΒΡΕΘΗΚΕ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ(ΜΙΚΡΕΣ ΕΣΤΙΕΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ),ΚΙΡΣΟΙ ΠΑΝΩ ΑΠ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΓΙΑ ΣΚΩΛΙΚΟΕΙΔΙΤΙΔΑ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΧΑΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΡΓΑΝΑ.ΤΟ ΑΣΧΗΜΟ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΕΡΔΕΥΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΕΥΕΡΕΘΙΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΑΠ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΗΜΟΥΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΝΟΥΣ ΟΛΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΜΙΚΡΕΣ ΕΣΤΙΕΣ(Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ) ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ.ΑΛΛΑΞΑ 16 ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΠΗΡΕ 1 ΧΡΟΝΟ(ΜΕ ΣΟΒΑΡΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙ ΕΧΩ.Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΛΕΓΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ,ΑΠΟ ΕΛΚΩΔΗ ΚΟΛΙΤΙΔΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ(ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΜΕΝΑ ΣΠΙΤΙ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΟΝΟΥΣΑ ΦΡΙΚΤΑ).ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΠΕΙΡΕΣ:ΥΠΕΡΥΧΟΙ,ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ,ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ(2 ΩΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ) ΚΟΛΟΝΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΚΤΛ ΚΤΛ.ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΔΙΚΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ ΒΡΗΚΑ ΤΙ ΕΧΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΜΙΑ ΤΡΙΜΗΝΗ ΕΝΕΣΗ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΚΟΛΑΣΗ,ΕΞΑΨΕΙΣ,ΖΑΛΑΔΕΣ,ΥΠΟΤΑΣΗ,ΑΤΟΝΙΑ.ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ 1 ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ(ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΩΘΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ).ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ ΑΚΟΜΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΟ ΤΟ ΝΑ ΜΗ ΗΡΕΜΕΙΣ ΑΠ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ?Η ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΕΧΕΙ ΚΛΕΨΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟΝ ΧΑΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ...

 

Κοριτσάκι μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Αλλά απόλυτα, σου λέω. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε που αναφέρεις ότι σου "έκλεψε τη ζωή". Κι αυτό γιατί ακριβώς αυτή ήταν και η δική μου ατάκα πριν από κάποια χρόνια και κανείς δε με πίστευε. Δε συμβαίνει συχνά στην ενδομητρίωση, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις συνοδεύεται από πολύ άσχημους πόνους. Οι δικοί μου, θυμάμαι, άρχισαν σταδιακά, στην αρχή σαν μια ενόχληση στις ωοθήκες. Με τον καιρό δυνάμωναν, μέχρι που κατέληξα ακριβώς σ'αυτό που περιγράφεις. Κλεισμένη μέσα σε ένα σπίτι, να μην μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα (με αποτέλεσμα να επιβαρύνω την μητέρα μου και τον άντρα μου), να μην μπορώ ούτε για έναν καφέ να πάω με το σύζυγό μου γιατί με το που προχωρούσα 5 βήματα μου ερχόταν να ξεραθώ από τους δυνατούς πόνους. Να σου πω, ούτε και οι ίδιοι οι γυναικολόγοι καλά-καλά ξέρουν τι γίνεται σ'αυτές τις περιπτώσεις. Εμένα μου είχε συστήσει ο δικός μου να πέρνω buscopan όταν οι πόνοι είναι ιδιαίτερα δυνατοί, αλλά μη νομίζεις ότι κάνανε και τίποτα σπουδαίο. Απλά τους είχα λίγο πιο κάλμα.

 

Θα σου πω κάτι, και μπορεί σ'αυτή τη φάση να μην είναι παρήγορο, αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα με θυμηθείς. Πρέπει να δείξεις δύναμη εδώ και πυγμή. Θέλει πολύ θάρρος να ζεις την καθημερινότητά σου μ'αυτούς τους πόνους, σε καταλαβαίνω πιο πολύ ίσως κι απ'τον καθέναν. Αυτό που είπες, όμως, ότι προτιμάς να σας αφαιρέσουν όλα προκειμένου να μην πονάς, κούκλα μου, όχι. Ξέρω ότι είναι λόγια του πόνου, αλλά μην το λες αυτό καλή μου. Είσαι ακόμη μικρούλα, και κάποια στιγμή σίγουρα θα θελήσεις να αποκτήσεις δικά σου παιδάκια. Ίσως και να πήγαινες σε κάποιον άλλο γιατρό που να γνωρίζει λίγο καλύτερα για την ενδομητρίωση? Προσωπικά δεν ξέρω κανέναν να σου συστήσω, αλλά ενδεχομένως να υπάρχουν εδώ κοπέλες που να γνωρίζουν. Αυτό που ξέρω να σου πω σίγουρα είναι πως οι πόνοι αυτοί φεύγουν σχεδόν εντελώς με το που θα κάνεις το παιδάκι σου. Μου το λέγανε και δεν το πίστευα. Ευαισθησία υπάρχει, αλλά όχι αυτοί οι πόνοι που σε παραλύουν και σου κόβουν τη ζωή στα δύο. Κάνε μόνο υπομονή.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ!:-D Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΠΛΑ ΟΧΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΜΙΛΗΤΙΚΟΣ(ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΟ,ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΚΟ).ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ ΜΟΝΟ Η ΖΕΣΤΗ ΘΕΡΜΟΦΟΡΑ,ΕΝΑ ΡΟΦΗΜΑ ΚΑΝΕΛΑΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ(ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΔΙΩΚΩ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ ΗΡΕΜΩ ΚΑΠΩΣ) ΤΟ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ,ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ(ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ,ΓΕΝΙΚΑ ΠΙΟ ΗΠΙΑ) tarshou ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ ΑΠΛΑ ΗΜΟΥΝ ΤΟΟΟΣΟ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ.ΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ??ΑΣ ΞΑΝΑΠΑΩ ΕΓΩ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΩ!!!:):) ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΣ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΦΑΥΛΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ.ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΓΩ...

Link to comment
Share on other sites

Lou εύχομαι πραγματικά κάποια στιγμή να μπορέσεις να αισθανθείς πολύ καλύτερα και να ξαναρχίσεις να ζεις τη ζωή σου από το σημείο ακριβώς που την άφησες..

 

Tarshou που χάθηκες εσύ τόσο καιρό; Όλα καλά; τα μωράκια;

Link to comment
Share on other sites

domnina Σε ευχαριστω πολυ,μακαρι να πανε ολα καλα... tarshou εσυ με αυτους τους πονους τι εκανες πριν μεινεις εγκυος??πως ζουσες την καθημερινοτητα σου??εγω δεν μπορω αμεσα να κανω παιδι,θελω να περιμενω καποια χρονια,θα υποφερω μεχρι τοτε??και μενα οι πονοι ηταν σταδιακοι,περιπου 4 χρονια σταδικα μεγαλωναν μεχρι που εφτασα σε αυτο το σημειο...τωρα για να μπορεσω να ξανασταθω στα ποδια μου κανω μεγαλη προσπαθεια και επισκεπτομαι και ψυχολογο και με βοηθαει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια εγω γεννησα τον μαιο το κοριτσακι μου κ τον σεπτεμβρη ξεκηνησε ενας πονος στην δεξια πλευρα κ ο γιατρος ειπε οτι ειναι λιγο διογκωμενς οι ωοθηκες μου κ εχω κ μια μικρη κυστη στην αριστερη, λεγοντας μου οτι αυτο συμβαινει μερικες φορες μετα την γεννα. Ξεκιναω χαπια xeforapid , τιποτα, μου λεει παρε αντιβιωση ceclor σε συνδυσμο με xeforapid , τιποτα, εχει φτασει μαιος κ ακομα ποναω, τον πηρα σημερα κ μου λεει οτι μπορει κ να εχω ενδομητριωση, να παρω felden για μια βδομαδα κ μετα θα παω να με ξαναδει. ΕΧΩ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙ Κ ΜΕ ΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ!!!μπορει να μην ξανακανω παιδι?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας κορίτσια! Είμαι καινούρια στο forum! Έχω την εξής απορία: ο γιατρός μου διέγνωσε ενδομητρίωση. Έκανα 1 τρίμηνη ένεση arvekap 11.25 την πρωτοχρονιά και άλλη μία τρίμηνη την 14η Απριλίου. Μέχρι και σήμερα 06/09/2010 δεν μου έχει έρθει περίοδος (σήμερα κλείνω την 148η ημέρα). Τί λέτε να φταίει? Έχει καμία σας παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια. Μόλις έκανα εγγραφή στο forum και αυτό γιατί τις τελευταίες μέρες περνάω πολλές ώρες στο internet διαβάζοντας για την ενδομητρίωση. Μόλις παντρεύτηκα είμαι 36 και θέλω πολύ ένα παιδάκι. Πριν 6 χρόνια έκανα αφαίρεση ενδομητριωτικής κύστης ωοθήκης διάνοιξη σαλπίγγων και καθαρισμό διάφορων εστιών ενδομητρίωσης. 6 ενέσεις επίσης αρβεκαπ μετά. Γνωρίζοντας ότι η ενδομητρίωση είναι αιτία υπογονιμότητας επισκέφθηκα τον γιατρό μου να μιλήσουμε και αν πρέπει να κάνω. Η αλήθεια είναι όταν πήγα ήμουν αρκετά αισιόδοξη....τώρα όμως κλαίω όλη μέρα...έχω περάσει πολλά με νοσοκομεία λόγω της μαμάς -όπου μάλλον κληρονόμησα και πολλά προβλήματά της -. πρέπει να κάνω διαγνωστική λαπαροσκόπηση σε λίγες μέρες να δω αν έχω πάλι ενδομητρίωση ή έχουν φράξει οι σάλπιγγες - το οποίο ο γιατρός μου θεωρεί πολύ πιθανόν. Δυστυχώς από ότι κατάλαβα ότι δεύτερη θεραπευτική λαπαροσκόπηση δεν χωράει, φυσιολογική σύλληψη δεν μπορώ να έχω και φοβάμαι πως ούτε με εξωσωματική .Εχω τρελαθεί και έχω τρελάνει και τον άντρα μου .πείτε μου κορίτσια με ενδομητρίωση μπορώ να κάνω παιδάκι με εξωσωματική;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και να ζησετε πρωτα απο ολα με τον αντρα σου

Εγω ειμαι πιο μικρη απο σενα οχι και πολυ 32 χρονων και μπορω να σου πω καποια πραγματα για την ενδομητριωση.Και σε μενα ειχε διαγνωστει ενδομητριωση πριν απο 7 χρονια εκανα θεραπεια με 6 ενεσεις αβερκαπ και μετα μου ηρθε περιοδος στον χρονο επανω εμεινα εγκυος και το εχασα μετα απο 8 μηνες ξαναεμεινα εγκυος και απεκτησα τον γιο μου.Τωρα 2 χρονια προσπαθουμε για το δευτερο αλλα τιποτα οποτε το μονο που εμενε ηταν να κανω διαγνωστικη λαπαροσκοπηση την ποιοα και εκανα και μου βρηκαν καιπαλι ενδομητριωση και ειμαι ηδη στον 2ο μηνα θεραπειας με ενεσεις μονο που αυτη την φορα θα κανω 3 τριμηνες και οχι 6.Αρα ναι η ενδομητριωση μπορει να ξαναεμφανιστει και να θεραπευτει παλι απλα θα πρεπει να ξαναπερασεις την ιδια θεραπεια.Τωρα γιατι σου ειπαν οτι μονο με εξωσωματικη θα μεινεις και σου εχουν αποκλεισει το ενδεχομενο για φυσιολογικη συλληψη δεν το καταλαβα ακριβως.Απλα γνωμη μου αν πρεπει κατι να κανεις εστω και για απλη διαγνωση καντο αλλιως θα μενεις στην αγνοια και που ξερεις μπορει να εινα ολα καλα και να ειναι θεμα αγχους.

Σου ευχο0μαι τα καλυτερα...

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και απο μένα!Πονεμένη ιστορία της ενδομητρίωσης για όλες μας!Μεγάλη και η δική μου ιστορία!Όλα ξεκίνησαν το 2008 όταν μπήκα στο νοσοκομείο από εντονους πόνους στην κοιλιά.Νόμιζα οτι ήταν κολικούς εντέρου μιας και έχω μεγαλο πρόβλημα με την κολιτιδα.Όταν μου έκαναν κολπικό υπέρηχο με ρώτησαν αν παρακολουθούμε απο γυναικολογο.Βρήκαν μία κύστη ενδομητρίωσης στην δεξιά ωοθήκη 6 εκατοστών.Το ζώο ο γυναικολόγος που πήγαινα κάθε χρόνο επί 10 χρονια μου έλεγε οτι εβλεπε ενα οινομύωμα αλλά δεν μας φοβίζει αυτό.ΖΩΑΑΑΑ ΓΙΑΤΡΟΙ(ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΖΩΑ).Λόγω του οτι το 2007 είχα αρχισει να δουλεύω σε εταιρεια με ιατρικά μηχανήματα και εκπαίδευω πλεον γιατρούς στα μηχανήματα υπερήχων που αγοράζουν απο την εταιρεία απέκτησα αρκετή γνώση τόσο για την νόσο όσο και για το ποιοι γιατροι ειναι απαράδεκτοι.Τότε λοιπον αφαίρεσα το ενδομητρίωμα αρον αρον λαπαροσκοπικά.Όπως ειπε ο γιατρος που μου έκανε το χειρουργείο ήταν IV βαθμού με πολλες συμφήσεις μεταξύ μήτρας και εντέρου(εξου και τα προβλήματα εντέρου).Ευτύχως μου είπε στην δοκιμασία βατότητας των σαλπιγγών φάνηκαν καθαρές-βατές.Μπήκα σε θεραπεία Arvecap για 6 μήνες.Τότε ετοιμαζόμουν για αραββώνα και όταν ακουσε ο δικός μου περι πιθανών προβληματων τεκνοποίησης..έγινε λούης παρακαλώ.Συνήλθα και απο αυτό.2΄μήνες μετά την θεραπέια απο τις Arvecap ηρθε και η περιοδος.Σε κάποια εκπαίδευση μιας γιατρού σε υπερηχο που είχε πάρει από την εταιρεια,της λέω μπορείς να μου κάνεις ενα υπερηχο να δουμε γιατι πονάω?Δεν της είπα τπτ για το ιστορικό μου και όντως είχαν αρχίσει παλι οι γνωστοί πόνοι.Η απάντηση της ήταν "εχεις μια κύστη ενδομητρίωσης στην δεξια ωοθήκη 2 εκατοστών.Της εξηγησα το ιστορικό και μου είπε οτι δεν δικαιολογείται η τοσο συντομη υποτροπή και εφοσον η κύστη βγηκε στην ίδια ωοθήκη...προφανώς ο χειρούργος δεν έιχε κάνει καλα την δουλειά του.Αλλάζω γιατρό..παω σε εναν σοφατατο και πάνω από όλα ανθρωπο γιατρο με αρκετη εμπειρία.Του έδωσα το DVD του χειρουργίου,το είδε και μου είπε"ΕΙΜΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ,ΘΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙ,ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ ΤΑΚΤΙΚΑ ΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ".Πέρασε ο καιρος στο μεταξυ γνώρισα τον άνδρα με τον οποίο τωρα είμαστε και παντρεμενοι..Επιπρόσθετα επει΄δή πονούσε η ωοθήκη μου μου ειπε παρε Arvecap για 3 μήνες,να κατευνάσουμε την νόσο,ουσιαστικά να κερδίσουμε χρόνο γιατι για 2ο χειρουργειο δεν το συνιστούσε επειδη κάθε χειρουργείο σημαίνει και απώλεια ωοθηκικού ιστου άρα λιγότερες ωορηξίες.Ετσι και έγινε.Στην αλλαγή του 2010-2011,την Πρωτοχρονιά αρραβωνιάζομαι και αρχίζω να ζω κάτω απο την ίδια στέγη με τον αρραβωνιαστικό μου ο οποίος δεν ηξερε ούτε ξέρει για την πάθηση μου.Δεν θέλα απο φόβο μην την κάνει και αυτός.Ξέχασα να σας αναφέρω οτι τέλη του 2010 ανακαλύπτω υποθυροιδισμο που και αυτος έχει σαν συνέπει την υπογονιμότητα.Ό ορμονολόγος είπε..αν το TSH κάτω απο 2 μονάδες εγκυος δεν μένεις και εφόσον μου λες οτι έχεις ενδομητριωση..τα βλέπω δύσκολα τα π΄ραγματα.Ξεκίνησα και Τ4 για τον θυροειδή και με τον αρραβωνιαστικό μου είπαμαι σιγα σιγά να ξεκινησουμε για παιδακι...και αν κάτσει συντομα κανουμε ενα πολιτικό.Ξεκινησαμε τον Γενάρη προσπάθειες πολύ χαλαρα...Εγώ μέσα βέβαια στους υπερηχους που ειμαι λογω δουλειας τσεκαρα τις ωορηξίες μου.Φτάνουμε Φεβρουάριο με ρυθμισμένο θυροειδή πλεον..και στον υπερηχο ενας γιατρος μου λέει εχεις καρδιοσχημο μήτρα αλλά αυτο δεν εμποδίζει την συλληψη...ΤΟ ΚΑΤΑΠΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΕΠΙ ΤΟ ΕΡΓΟΝ...21/02/2011 περίοδος...4 μέρες πριν την αναμενομενη επόμενη περιοδο χάλια...ΖΑΛΑΔΕΣ ΝΑΥΤΙΕΣ ..λεω καμια ιωση είναι...ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ και την υπνηλια....λεω δεν παιζει...ας κάνω ενα ΤΕΣΤ...ΘΕΤΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΧΑΡΑ....ΚΑΝΩ ΧΟΡΙΑΚΗ ΘΕΤΙΚΗ...ΟΛΑ ΚΑΛΑ...ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΣΤΙΣ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ...ΜΕΤΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΠΟΥ ΕΊΧΑ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ..παίρνω αδεια για το πάσχα...εγω σε αθλία κατάσταση...κοπωση...ναυτια...εμετοι...χαλι ΄μαύρο....γυρίζω μετα το πασχα στην δουλεια...λεω ας δω τι κάνει το μικρό...καρδιακός ρυθμος δεν ύπήρχε....ΔΥΣΤΥΧΏΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ ΣΤΙΣ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ...Πέρασα το σοκ...Πέρασε λίγο ο καιρός...ξεκινάω παλι να τσεκάρω ωορηξίες...ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΩΟΡΗΞΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ...ειχε ξερυθμιστεί ο θυροειδής..φτάνω σεπτέμβρη ρυθμίζω τον θυροειδη και μαζί και προλακτίνη που είχε ανέβει λογω του θυροειδη ...ξαφνικά τον τελευταίο μήνα πονοι έντονοι...όχι όμως μόνο στην δεξιά ωοθήκη αλλα και στην αριστερή..παώ στον γιατρό αυτή την παρασκευή..2 κύστες πλεον στην δεξια ωοθηκη ,η μια εξαυτών 6 εκατοστών, και πλεον έχω ενδομητρίωση στην αριστερή..ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΤΑ ΦΤΕΡΑ...ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΘΛΙΨΗ...ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ...τι τραβαμε για να γινουμε μαναδες...και άλλες τα πιάνουνε αμεσως και τα πετάνε...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ...

Link to comment
Share on other sites

Και όμως Θεός υπάρχει...απλά δυσκολευόμαστε να καταλάβουμε γιατί να συμβαίνουν όλα αυτά!!!

Sia έχω σοκαριστεί με την ιστορία σου..και δεν ξέρω και τι με σόκαρε περισσότερο...ο πρώην που εξαφανίστηκε, οι χειρισμοί των γιατρών, οι περιπέτειες σου; Είναι πραγματικα΄απίστευτα τα όσα γράφεις!

Δυστυχώς για κάποιες από μας ο δρόμος για τη μητρότητα δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα...μάλλον με βράχους και γκρεμούς είναι γεμάτος....Δυστυχώς χρειάζεται υπομονή όλο αυτό..και δυστυχώς πρέπει να το πάρεις πάλι απο την αρχή...να κάνεις θεραπεία για την ενδομητρίωση, να ρυθμίσεις το θυροειδή και βουρ για νέες προσπάθειες...Ξέρω πως είναι πολύ δύσκολο αλλά μην τα βάζεις κάτω...Τι να σου ευχηθώ; Μακάρι σύντομα να έρθει η ανατροπή σε όλα αυτά και να μας ανακοινώσεις χαρούμενα νέα!

Μην χάνεις την πίστη και την ελπίδα σου! Δύσκολο το ξέρω...αλλάάάά...

Ελπίζοντας....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπερα διαβασα με αφοσιωση ολεσ τις ιστοριεσ σας και αρχιζω να αναρωτιεμαι τελικα μηπωσ εχω και εγω αυτο το προβλημα. εδω και ενα χρονο μετα την περιοδο εχω πονο στο εντερο για 3- 4 μερεσ περιπου και μετα μου περναει. οταν ειχα ρωτησει το γυναικολογο για ενδομητριωση το ειχε απορριψει και μου ειπε οτι μπορει να ειναι απο τισ ορμονεσ ή να κοιταξω το εντερο.πηγα και 2-3 γαστρεντερολογουσ ο καθενασ ελεγε τα δικα του, αλλος μου ελεγε το ανχοσ και αλλοσ να κανω κολονοσκοπηση την οποια δεν εχω κανει γιατι φοβαμαι λιγο. μηπωσ να παω και σε κανα αλλο γυναικολογο τελικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, αφου διάβασα προσεκτικά όλες τις περιπτώσεις του φόρουμ αποφάσισα να γράψω και εγω την εμπειρία μου.

Είμαι 24 και απο τα 16 μου άρχισα να υποφερω σε κάθε εμμηνο ρυση. Κάθε φορά κατέληγα στο νοσοκομείο να κάνω ενέσεις αφου ετρεμα απο τον πόνο. Επισκέφθηκα τότε έναν γυναικολογο, οικογενειακό μας φίλο, ο οποίος μου συνέστησε αντισυλληπτικά με τα οποία και ηρεμησα. Για 7 περίπου χρονια είχα ξεχάσει τελείως το πρόβλημα και ζούσα επιτέλους δίχως παυσίπονα, ενέσεις, εμετους κτλ. (Ο γιατρός τότε δεν με είχε εξετάσει, λόγω ηλικίας, αλλα μου είχε πει ότι μάλλον επρόκειτο για ενδομητριωση.)

 

Όλα λοιπόν μια χαρα μέχρι που πριν απο λιγο καιρό αποφάσισα να σταματήσω για 1 μήνα τα αντισυλληπτικά. Είχα ακούσει τόσα άσχημα για αυτά, που σκέφτηκα πως καλο θα ήταν για ένα μήνα να μη πάρω ορμονες έτσι για να δούμε...και τι να δούμε! Ξαναεζησα τον εφιάλτη! Πάλι στον Ευαγγελισμο κατεληξα όπου εκει η γιατρός μου είπε πάλι την καταραμένη λέξη.

 

Έτσι λοιπόν αποφάσισα να το αντιμετωπίσω μια και καλή. Αντί να πάω κατευθείαν στο πρώτο γιατρό είπα να πάω καλύτερα σε έναν γυναικολογο φίλης ο οποίος ήταν και γνωστός. Απο τον υπέρηχο είδε 2 εστίες σε κάθε ωοθηκη 3 εκ. η κάθε μια. Μου είπε ότι πρέπει να μπω άμεσα για λαπαροσκοπηση και ότι το θέμα είναι σοβαρο και θελει άμεση αντιμετώπιση. Μάλιστα επειδη ξεκιναω μεταπτυχιακο απο Σεπτ. στο εξωτερικό τον ρώτησα αν παίρνει 1 χρόνο αναβολή και μου απάντησε πως όχι διότι η κατάσταση μέσα στα όργανα μπορει να γίνει τραγική αν δεν επέμβουμε άμεσα.

 

Στεναχωρηθηκα, εκλαιγα, διάβασα τα πάντα περι του θέματος και κατάλαβα απο το φόρουμ σας πως ο μ.ο των γυναικών που κάνουν λαπαροσκοπηση θέλουν να κάνουν και παιδι αμεσα, κάτι για το οποίο εγω δεν είμαι ακόμη έτοιμη. Έπειτα θυμήθηκα ότι υπάρχει και ο γυναικολογος που είχα παει μικρή και ότι δε βλάπτει και μια δεύτερη γνώμη. Αξίζει εδώ να σας πω πως εκτός απο πααρα πολυ καλός άνθρωπος είναι και πολυ καλός γιατρός με εμπειρία (δουλεύει σε μεγάλη γυναικολογικη κλινική). Αφου με εξέτασε μου είπε πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να χειρουργηθω άδικα απο τόσο μικρή απο τη στιγμή που τα αντισυλλ. ρυθμίζουν τα πάντα. Η διαδικασία δεν είναι και η πιο εύκολη, μου είπε επισης πως είναι το τελευταίο που κάνει σε μια γυναικα αφου διαπιστώσει πως δεν υπάρχει άλλος λόγος υπογονιμοτητας. Οπότε να τον επισκεφθώ ξανά στο μέλλον.

 

Και εγω τώρα αναρωτιέμαι... Γιατί τόση βιασύνη ( απο τον πρώτο ) να κάνω άμεσα την λαπαροσκοπηση απο τη στιγμή που είμαι ακόμη φοιτήτρια και τόσο το υψηλο κόστος όσο και η διαδικασία θα ήταν μεγάλη ταλαιπωρία? Αυτο που ξέρω είναι πως πρέπει να βρεις έναν υπεύθυνο γιατρό που νοιάζεται, που δεν κοιτάει το οικονομικό όφελος και ξέρει καλα τη δουλεια του.

 

Σας έπρηξα το ξέρω αλλα θα εσκαγα! Σας διαβάζω τόσο καιρο και ήθελα να γράψω και εγω την εμπειρία μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αφου διάβασα προσεκτικά όλες τις περιπτώσεις του φόρουμ αποφάσισα να γράψω και εγω την εμπειρία μου.

Είμαι 24 και απο τα 16 μου άρχισα να υποφερω σε κάθε εμμηνο ρυση. Κάθε φορά κατέληγα στο νοσοκομείο να κάνω ενέσεις αφου ετρεμα απο τον πόνο. Επισκέφθηκα τότε έναν γυναικολογο, οικογενειακό μας φίλο, ο οποίος μου συνέστησε αντισυλληπτικά με τα οποία και ηρεμησα. Για 7 περίπου χρονια είχα ξεχάσει τελείως το πρόβλημα και ζούσα επιτέλους δίχως παυσίπονα, ενέσεις, εμετους κτλ. (Ο γιατρός τότε δεν με είχε εξετάσει, λόγω ηλικίας, αλλα μου είχε πει ότι μάλλον επρόκειτο για ενδομητριωση.)

 

Όλα λοιπόν μια χαρα μέχρι που πριν απο λιγο καιρό αποφάσισα να σταματήσω για 1 μήνα τα αντισυλληπτικά. Είχα ακούσει τόσα άσχημα για αυτά, που σκέφτηκα πως καλο θα ήταν για ένα μήνα να μη πάρω ορμονες έτσι για να δούμε...και τι να δούμε! Ξαναεζησα τον εφιάλτη! Πάλι στον Ευαγγελισμο κατεληξα όπου εκει η γιατρός μου είπε πάλι την καταραμένη λέξη.

 

Έτσι λοιπόν αποφάσισα να το αντιμετωπίσω μια και καλή. Αντί να πάω κατευθείαν στο πρώτο γιατρό είπα να πάω καλύτερα σε έναν γυναικολογο φίλης ο οποίος ήταν και γνωστός. Απο τον υπέρηχο είδε 2 εστίες σε κάθε ωοθηκη 3 εκ. η κάθε μια. Μου είπε ότι πρέπει να μπω άμεσα για λαπαροσκοπηση και ότι το θέμα είναι σοβαρο και θελει άμεση αντιμετώπιση. Μάλιστα επειδη ξεκιναω μεταπτυχιακο απο Σεπτ. στο εξωτερικό τον ρώτησα αν παίρνει 1 χρόνο αναβολή και μου απάντησε πως όχι διότι η κατάσταση μέσα στα όργανα μπορει να γίνει τραγική αν δεν επέμβουμε άμεσα.

 

Στεναχωρηθηκα, εκλαιγα, διάβασα τα πάντα περι του θέματος και κατάλαβα απο το φόρουμ σας πως ο μ.ο των γυναικών που κάνουν λαπαροσκοπηση θέλουν να κάνουν και παιδι αμεσα, κάτι για το οποίο εγω δεν είμαι ακόμη έτοιμη. Έπειτα θυμήθηκα ότι υπάρχει και ο γυναικολογος που είχα παει μικρή και ότι δε βλάπτει και μια δεύτερη γνώμη. Αξίζει εδώ να σας πω πως εκτός απο πααρα πολυ καλός άνθρωπος είναι και πολυ καλός γιατρός με εμπειρία (δουλεύει σε μεγάλη γυναικολογικη κλινική). Αφου με εξέτασε μου είπε πως δεν υπάρχει κανένας λόγος να χειρουργηθω άδικα απο τόσο μικρή απο τη στιγμή που τα αντισυλλ. ρυθμίζουν τα πάντα. Η διαδικασία δεν είναι και η πιο εύκολη, μου είπε επισης πως είναι το τελευταίο που κάνει σε μια γυναικα αφου διαπιστώσει πως δεν υπάρχει άλλος λόγος υπογονιμοτητας. Οπότε να τον επισκεφθώ ξανά στο μέλλον.

 

Και εγω τώρα αναρωτιέμαι... Γιατί τόση βιασύνη ( απο τον πρώτο ) να κάνω άμεσα την λαπαροσκοπηση απο τη στιγμή που είμαι ακόμη φοιτήτρια και τόσο το υψηλο κόστος όσο και η διαδικασία θα ήταν μεγάλη ταλαιπωρία? Αυτο που ξέρω είναι πως πρέπει να βρεις έναν υπεύθυνο γιατρό που νοιάζεται, που δεν κοιτάει το οικονομικό όφελος και ξέρει καλα τη δουλεια του.

 

Σας έπρηξα το ξέρω αλλα θα εσκαγα! Σας διαβάζω τόσο καιρο και ήθελα να γράψω και εγω την εμπειρία μου!

 

 

Εγω αυτο που μπορω να σου πω απ οσα χρειαστηκε να μαθω:( ειναι πως η ενδομητριωση δημιουργει εστιες και μπορει επισης να( θα στο πω πολυ απλα γιατι δεν μπορω αλλιως) κολησει τα οργανα μεταξυ τους, φυσικα με πολυ ασχημη εξελιξη! Σαφως υπαρχουν κοπελες που δεν ειναι στην φαση εγκυμοσυνης τοτε απο αυτα που εχω διαβασει οντως γινετε λαπαροσκοπιση( εφοσων βεβαια υπαρχει κυστη), ενδεχομενως διακοπη περιοδου ή αντισυλληπτικά(γιατι τα αντισυλληπτικά κρατουν σε μια ισοροπια την ενδομητριωση) και αν καποια στιγμη θελει η κοπελα να προχωρησει σε εγκυμοσυνη κανουν διακοπη τω αντισυλληπτικων!(ασε που λενε πως μετα την διακοπη ειναι πιο ευκολο να μεινεις εγκυος) παρ ολα αυτα καλο ειναι να το ψαξεις να ενημερωθεις να εμπιστευθεις τον ιατρο που θα εχεις διπλα σου γιατι θα χρειαζεσαι την βοηθεια του και την στηριξη του!!!!Αυτα απο εμενα σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...
Καλημέρα! Έχει κάνει κάποια κοπέλα λαπαροσκόπηση σε δημόσιο νοσοκομείο?

 

Καλημέρα, έκανα λαπαροσκόπηση πριν ένα χρόνο στο νοσοκομείο του Ριο, για αφαίρεση υδροσάλπιγγας και διάγνωση ενδομητρίωσης. Έμεινα αρκετά ευχαριστημένη και από τον γιατρό και από το προσωπικό.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...