Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Το είδα το σχολείο λοιπόν.

α)Τέλειο φυσικό περιβάλλον. :D Σκαρφαλωμένο στους πρόποδες της Πεντέλης, με αρκετό πράσινο, χωρίς θόρυβο και φασαρία. Με το που κατέβηκα από το αυτοκίνητο το πρώτο που μου έκανε εντύπωση ήταν ο αέρας του βουνού που χτύπησε τα ρουθούνια μου!

β)Από εγκαταστάσεις δεν είδα πάρα πολλά πράγματα γιατί είχα μια πολύ διεξοδική κουβέντα μαζί τους για τα παιδαγωγικα που κράτησε πάρα πολλή ώρα (έβγαλα το τεφτέρι με τις ερωτήσεις και άρχισα εγώ:mrgreen:). Είδα τις αίθουσες νηπίου και προνηπίου, μεγάλες, φωτεινές και καθαρές. Την αίθουσα καλλιτεχνικών και την αίθουσα μπαλέτου, που είδα ότι είχε τις σωστές προδιαγραφές. Μου είπαν ότι τα νήπια βγαίνουν σε χωριστό χώρο στο διάλειμμα, χώρος με χώμα και γκαζόν. 1η και 2α δημοτικού αλλού και πάει λέγοντας. Το εσωτερικό του σχολείου μου φάνηκε λίγο...δεν ξέρω πως να το πω ακριβώς... :?χλωμό. Δεν υπήρχε αρκετό χρώμα και ζωντάνια, πολύ γκρι βρε παιδί μου. Η καθαριότητα καλή, αν και φαίνεται ότι ο χώρος δεν είναι και πολύ καινούριος. Δεν μπορώ να πω ότι δεν ήταν καθαρά, αλλά ότι δεν ήταν πολύ περιποιημένο το εσωτερικό του σχολείου. Υπάρχει και πολύ ωραία πισίνα βάθους 80 εκ. για παιδάκια 3-5 ετών, με τζαμαρία γύρω γύρω που βλέπει σε πρασιναδούλες:cool:. Είναι όζοντος μου είπαν αλλά το κολυμβητήριο το μεγάλο (δεν το είδα) είναι χλωρίου.

γ) Ας περάσουμε στα κυριότερα. Η φιλοσοφία του σχολείου, όπως μου εξήγησαν (η ψυχολόγος του σχολείου και η διευθύντρια του δημοτικού, απλές κοπέλες που μου έκαναν καλή εντύπωση) είναι ότι με το ένα πόδι πατάει στην Ελλάδα και με το άλλο στον έξω κόσμο. Δηλαδή, δίνουν στα παιδιά την παραδοσιακή ελληνική παιδεία, με ιδιαίτερη βαρύτητα στην αγγλική γλώσσα όμως, όπου από το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου υπάρχουν 5 ώρες τη βδομάδα στο υποχρεωτικό και επιλογή ακόμα περισσότερης ενασχόλησης με τα αγγλικα. Το σύστημα όμως που χρησιμοποιούν για τη διδασκαλία και την εμπέδωση της ύλης δεν είναι το κλασσικό ελληνικό. Είναι ένα πρόγραμμα που εφαρμόζει ο εκπαιδευτικός οργανισμός ΙΒ διεθνώς σε πάρα πολλά σχολεία ανά τον κόσμο. Μου είπαν ότι το σύστημα αυτό δίνει μεγάλη σημασία στη βιωματική μάθηση,την έρευνα, τα πολλαπλά ερεθίσματα, στην ανάπτυξη κριτικής σκέψης του παιδιού και ικανότητας αξιολόγησης (ακόμα και του ίδιου του του εαυτού). Ζήτησα ένα πρακτικό παράδειγμα του πως μπορεί να επιτευχθεί το τελευταίο που ανέφερα και μου είπαν ότι ένα μέσο είναι η δημιουργία και συνεχής ενημέρωση ενός ατομικού portfolio των επιτευγμάτων και δεξιοτήτων του κάθε μαθητή ώστε να φαίνεται σε ποιον τομέα υπερέχει και που χρειάζεται να προσπαθήσει περισσότερο... Περιμένουν λέει το αργότερο ως το Μάιο την επίσημη απάντηση του ΙΒ για την πλήρη αναγνωριση του σχολείου ως εκπροσώπου του συστήματός του στην Ελλάδα, σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης (θα είναι το μοναδικό σχολείο λέει). Ο οργανισμός επιβλέπει αν η διδασκαλία γίνεται στο σχολείο με τη σωστή μεθοδολογία και αναλαμβάνει και τα σεμινάρια των δασκάλων-καθηγητών που γίνονται είτε σε διάφορα σημεία στο εξωτερικό είτε μέσω υπολογιστή σε τηλεσυνδιασκέψεις.

Α, το πρώτο που μου είπε η διευθύντρια ήταν "εμείς εδώ θέλουμε να περνάνε τα παιδιά καλά και να μαθαίνουν..." Ε, την κοίταξα λίγο λοξά γιατί σκέφτηκα "άμα θέλει να περνάει καλά, την πάω και στο λούνα παρκ!!!!" Μάλλον το κατάλαβε και έγινε πιο συγκεκριμένη μετά....

Με βεβαίωσαν ότι στο υποχρεωτικό πρόγραμμα κάνουν μέχρι και κεραμική, διάφορα καλλιτεχνικά, μουσικοκινητική αγωγή κλπ. (μιλάω για το νήπιο). Τώρα εγώ αναρωτιέμαι αν όντως όλα αυτά είναι αληθινά... Ξέρετε, ως απόφοιτη δημοσίου σχολείου και πανεπιστημίου, καταλαβαίνω δύο πράγματα: "Ή που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες ή που πραγματικά κάνουν πολύ καλή και κυρίως πολύ πρωτοποριακή δουλειά". Ποιος θα μου το λύσει εμένα αυτό το μυστήριo τώρα;;; Μόνο ένα γονιός που πηγαίνει το παιδί του εκεί και ασχολείται με την πρόοδό του μπορεί να το κάνει αυτό... Youli που είσαι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Help!!!!!!!!!!! Είμαι μπερδεμένη!!!!!!!!!!!

δ) Και τώρα τα .... ευχάριστα:mrgreen:! Τιμούλες!!!!!!!!!!!.... Λοιπόν, το προνήπιο στοιχίζει 6.300 το υποχρεωτικό πρόγραμμα με δωρεάν (προσφορά για το προνήπιο) το φαγητό, απασχόληση του παιδιού ως τις 3.30 (το υποχρεωτικό πρόγραμμα είναι ως τις 08.30- 1.30). Το φαγητό στοιχίζει ετησίως 1000 ευρώ (μου είπαν ότι ξεκίνησαν και χρησιμοποιούν βιολογικά φρούτα και λαχανικά και πιστοποιημένο κρέας από μικρούς τοπικούς παραγωγούς). Αν τρώει μια φορά τη βδομάδα εκεί είναι 230 ευρώ ας πούμε, αν τρώει 2 είναι 450, αν τρώει 3 -660, αν τρώει 4- 860. Επίσης το σχολικό είναι 850 ευρώ για τις τριγύρω περιοχές και υπάρχει μια μικρή επιβάρυνση για τις πιο απομακρυσμένες, το ακριβότερο είναι 965 ευρώ από Ελευσίνα ας πούμε ή από Μαραθώνα. Μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιεί μόνο για να πάει ή μόνο για να γυρίσει από το σχολείο, με τα μισά χρήματα. Επίσης κάποιος μπορεί να μη χρησιμοποιήσει καθόλου σχολικό (καμια επιβάρυνση τότε, το λέω γιατι στη Νέα Παιδεία στο Χαιδάρι μου έκαναν τσιριμόνιες του τύπου εμείς τα προσφέρουμε όλα πακέτο και τέτοια και δεν μπορώ να σας δώσω τώρα τιμή χωρίς σχολικό κλπ). Μπορεί κάποιο παιδί και να φέρνει φαγητό από το σπίτι, αν θέλει να μειώσει κι άλλο το κόστος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Τιμές ενδεικτικά για έξτρα δραστηριότητες (όχι μόνο νηπίου, γενικά). Τένις: 470 ευρώ, Μπάσκετ:592 ευρώ, Στίβος: 475 ευρώ, Μπαλέτο κλασσικό: 592 ευρώ, Ξιφασκία:700 ευρώ.

Η πρώτη δημοτικού είναι η πιο ακριβή τάξη του δημοτικού κάπου λίγο πάνω από 7000 ευρώ το βασικό πρόγραμμα (οι άλλες νομίζω ήταν όλες ανάμεσα σε 6400-7000 ευρώ), περιλαμβάνει όμως και τη μελετη του μαθητή. Η youli είχε γράψει κάπου ότι η μελέτη είναι μέσα στην τιμή του υποχρεωτικού γενικά αλλά εγώ εδώ βλέπω ότι χρεώνεται από τη β΄τάξη του δημοτικού έξτρα η μελέτη 1136 ευρώ... Το γράφω για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται να ξέρει τις τιμές και γι΄αυτό...

Τί άλλο;;; Α, τα δίδακτρα έχουν μια προκαταβολή και 3 δόσεις μέσα στο σχολικό χρόνο, Σεπτέμβρη, Νοέμβρη και Γενάρη η τελευταία. Αν ξέχασα κάτι ρωτήστε με βρε κορίτσια...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μας πει, τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα με αυτά του Κωστέα-Γείτονα, έχουν κάποια σχέση;;; Απλή συνωνυμία;;; Τί γίνεται;;; Γιατί για του Γείτονα στη Βάρη δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να μπω το ΣΚ και να απαντήσω.

Λοιπόν:

α)θα συμφωνήσω εν μέρει με την αίσθηση «χλωμάδας» που σου άφησε το κτίριο, πράγματι είναι αρκετών χρόνων (αν θυμάμαι καλά από το 1981) επομένως δεν μπορείς να κάνεις πολλές παρεμβάσεις στην αρχιτεκτονική του. Όμως, κάθε χρόνο γίνεται ανακαίνιση ή αναβάθμιση σε κάτι (για παράδειγμα η πισίνα για τα παιδιά 3-5 δεν υπήρχε πέρσι, όπως επίσης άλλαξαν όλες οι εγκαταστάσεις της μεγάλης πισίνας φέτος) και αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ενδιαφέρον και μέρος των χρημάτων που δίνεται επενδύεται μέσα στο σχολείο. Αξίζει τον κόπο να επισκεφτείς όλες τις εγκαταστάσεις του σχολείου (στάδιο, θεατράκι, γήπεδα μπάσκετ κλπ). Επίσης αν περπάτησες στους διαδρόμους ή είδες τις τάξεις θα παρατήρησες ότι υπάρχουν παντού εργασίες των παιδιών, που πραγματικά κάνει το χώρο πολύ ζεστό.

β) Σχετικά με τη φιλοσοφία του σχολείου ότι σου είπαν ισχύει. Δεν ξέρω αν σου ανέφεραν για τις συνδιδασκαλίες (ελληνικά-αγγλικά) σε κάποια μαθήματα (για παράδειγμα μαθηματικά ή μελέτη περιβάλλοντος) ώστε να αναπτύσσουν το ίδιο θέμα και στις δύο γλώσσες σε μαθήματα που δεν απαιτούν ιδιαίτερη εμβάθυνση σε κανόνες (ας πούμε γραμματικής ή ορθογραφίας στα ελληνικά που δεν μπορείς να τα συνδυάσεις με τα αγγλικά). Επίσης, δεν ξέρω αν σου μίλησαν για τα προγράμματα έρευνας που είναι 3-4 κάθε χρονιά, διαφορετικά για κάθε τάξη (από το νηπιαγωγείο έως το τέλος του δημοτικού) και αναπτύσσουν θέματα σε όλα τα μαθήματα που κάνουν (για παράδειγμα «τεχνολογικά επιτεύγματα» θα αναπτύξουν το θέμα στα ελληνικά με ανάγνωση σχετικών κειμένων, στα αγγλικά με εκμάθηση κάποιων όρων και λέξεων, στους Η/Υ, στα εικαστικά, θα κάνουν εξόρμηση σχετική με το θέμα κλπ – το θέμα είναι παράδειγμα από μεγαλύτερα παιδιά)

γ) Απλώς να αναφέρω ότι αν επιλέξεις να στέλνεις φαγητό από το σπίτι, δεν υπάρχει η δυνατότητα να στο ζεσταίνουν.

δ) αυτό που λες ότι η αʼ δημοτικού είναι η πιο ακριβή τάξη του σχολείου και οι υπόλοιπες φθηνότερες δεν είναι απόλυτα αληθές. Έχω γράψει στο ίδιο θέμα πως υπολογίζονται οι τιμές για τις επόμενες τάξεις, θα το βρεις εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1685340#post1685340

Η μελέτη είναι μέσα στα δίδακτρα και στις ώρες του βασικού προγράμματος όχι μόνο για την Α΄δημοτικού αλλά και για τις άλλες τάξεις.

ε) Ο Γείτονας έχει κάποια συγγενική σχέση με τον Γείτονα του Κωστέα-Γείτονα (έχω ακούσει την ιστορία αλλά επειδή δεν είμαι απόλυτα σίγουρη δεν θα την γράψω), απλώς τα σχολεία δεν έχουν καμία ιδιοκτησιακή σχέση μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Γιούλη, πολύ χρήσιμα τα σχόλιά σου. Μπορεί το κτίριο να είναι παλιό αλλά θα μπορούσαν να είναι πιο χαρούμενο με χρώματα (μιλάω εσωτερικά πάντα). Αυτό για το φαγητό σε θερμοκρασία περιβάλλοντος μου το είπαν κι εμένα. Μήπως ξέρεις αν έχουν διαδραστικούς πίνακες στις τάξεις του δημοτικού;;; Για τις τιμές έχεις δίκιο σίγουρα και κακώς το παρουσιάζουν έτσι...(ότι η α΄δημοτικού είναι πιο ακριβή, οι άλλες τάξεις είναι πιο κάτω, μάλιστα μου έδειχνε και τιμοκατάλογο...) Δε μου λες, αφού η μελέτη είναι δωρεάν, τότε γιατί το έχουν έξτρα στον τιμοκατάλογο που μου έδωσαν;;;; Δηλαδή ο γιος σου που είναι γ' έχει δωρεάν μελέτη; Τί ώρα; Είναι υποχρεωτική; Λοιπόν εγώ καταλαβαίνω ότι για να πάρεις το πακέτο κομπλέ για το δημοτικό θες σχολείο-σχολικό-φαγητό-2/3 δραστηριότητες 9500-10000 το χρόνο. Υπολογίζω σωστά;;; Επίσης μήπως έχεις κάποια εικόνα του πόσο στοιχίζει η β΄γυμνασίου π.χ. για να έχω μια σχετική εικόνα τού τί με περιμένει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το δημοτικό δεν έχει διαδραστικούς πίνακες, να σου πω την αλήθεια δεν έχω ρωτήσει τι θα κάνουν αν θα βάλουν ή όχι, γιατί δεν είμαι σίγουρη αν είμαι υπέρ ή κατά. Ναι, έχουν μελέτη στην Γ΄δημοτικού μέσα στο βασικό πρόγραμμα αλλά πολύ λιγότερες ώρες από την α΄(στην α΄είναι 4 ώρες και στην γ΄, αν θυμάμαι καλά, είναι 2 ώρες). Στην μελέτη της γ΄είτε κάνουν κάποιες εργασίες για να μην τις έχουν σπίτι ή τους μαθαίνουν με επιπλέον φυλλάδια με σχεδιαγράμματα πως πρέπει να διαβάζουν και να μαθαίνουν την ιστορία. Η μελέτη που σου έδωσαν στον τιμοκατάλογο φαντάζομαι ότι είναι αντί για δραστηριότητα ή μπορεί να αλλάξουν κάτι και δεν το γνωρίζω.

Σωστά το υπολόγισες, το κόστος για το δημοτικό είναι περίπου 10.000 – δίδακτρα, φαγητό σχολικό και 2 δραστηριότητες (3η δεν νομίζω ότι προλαβαίνει να κάνει εκτός αν θέλεις κάποια μέρα να φεύγει κατά τις 5:30 από το σχολείο). Επίσης θα πρέπει να προσθέσεις κόστος για βιβλία, γραφική ύλη και στολές (που βέβαια θα τα έχεις σε όλα τα ιδιωτικά σχολεία).

Επίσης να πω ότι το σχολείο (ακόμα και στο προνήπιο και βέβαια νομίζω ότι το ίδιο ισχύει σε όλα τα ιδιωτικά) λειτουργεί βάσει του προγράμματος του υπουργείου, δηλαδή 2 βδομάδες διακοπές Χριστούγεννα, 2 βδομάδες Πάσχα και 3 μήνες το καλοκαίρι και φυσικά τις σχολικές αργίες. Το λέω περισσότερο για τα προνήπια που συνήθως οι εργαζόμενες μητέρες με τους παιδικούς σταθμούς βολεύονται περισσότερο χρονικό διάστημα.

Το κόστος φέτος για την α΄ γυμνασίου είναι περίπου 9.700 – δίδακτρα και σχολικό. Μπορείς να δεις το κόστος στην σελίδα της Γραμματείας Εμπορίου για όλα τα ιδιωτικά στο γυμνάσιο

http://www.gge.gr/notice/index.asp

Τέλος , να πω και την δικιά μου άποψη για τις δραστηριότητες. Αν έχει κάποιος τη δυνατότητα (κυρίως λόγω χρόνου και προσωπικού κόπου) να πάει το παιδί κάπου εκτός σχολείου κοντά στον τόπο κατοικίας, βρίσκει πολύ φθηνότερες λύσεις με περισσότερες φορές την εβδομάδα. Προσωπικά πιστεύω ότι το παιδί θα πρέπει να βλέπει και περιβάλλοντα εκτός σχολείου, με την προϋπόθεση βέβαια ότι πληρούν κάποιες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα για τις δραστηριότητες και το περιβάλλον του παιδιού, απλά το ψάχνω γιατί μάλλον θα δουλέψω αν τη στείλω εκεί και δε θα μπορώ να την τρέχω το απόγευμα αν έχω μαθήματα... Εγώ θεωρώ ότι οι διαδραστικοί πίνακες "ζωντανεύουν τη γνώση" και είμαι πολύ υπέρ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα για τις δραστηριότητες και το περιβάλλον του παιδιού, απλά το ψάχνω γιατί μάλλον θα δουλέψω αν τη στείλω εκεί και δε θα μπορώ να την τρέχω το απόγευμα αν έχω μαθήματα... Εγώ θεωρώ ότι οι διαδραστικοί πίνακες "ζωντανεύουν τη γνώση" και είμαι πολύ υπέρ...

 

Α, μου είπαν ότι το προνήπιο δουλεύει με επιλογή λήξης στις 15/6 ή στις 17/7. Δεν θυμάμαι αν αυτό έχει επιπλέον κόστος γιατί δε με ενδιαφέρει ούτως ή άλλως...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μήπως ξέρετε αν το 2ο παιδί έχει κάποια έκπτωση στο Κωστέα-Γείτονα?Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες για το σχολείο. Έχω κάνει και εγώ ένα ραντεβού ΄και φαίνεται πολύ καλή επιλογή.

Για το σχολείο Νεα γενια Ζηρίδη μήπως έχει κάποιος άποψη?

 

ευχαριστώ,

Efthalia

efthalia :)

Link to comment
Share on other sites

Ε, και βέβαια ξέρω! Τί σόι ανάκριση τους έκανα;;;:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Μου είπαν επακριβώς:"Δεν υπάρχει κάποια πολιτική εκπτώσεων για το το 2ο παιδί. Βέβαια είναι αλήθεια ότι ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων πιέζει πολύ πάνω σε αυτό το ζήτημα και πιστεύω ότι κάτι θα προκύψει στο μέλλον..." Έχουν έκπτωση 30% για το τρίτο παιδί και το τέταρτο φοιτεί δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Μένουμε Πειραιά και ήθελα να ρωτήσω για τα ιδιωτικά δημοτικά της ευρύτερης περιοχής! αν έχει κάποια μανούλα εμπειρία σχετικά! η κόρη μου θα πάει Α δημοτικού τον Σεπτέμβριο και δεν ξέρουμε ακόμα που θα την γράψουμε.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΔΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΤΗς ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ

ΑΡΧΙΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΑΡΓΥΡΗ ΛΑΙΜΟΥ: ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟ 6 ΕΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗ, ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΕΝΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΩΝ.

ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ Ι.Μ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ: ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ, ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΟΠΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ, ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ Ο ΚΩΣΤΕΑΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ: ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΠΟΛΛΟΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ ΣΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΣΤΙΣ 15:30, ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΛΑΤΩΝ, ΕΚΕΙ ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΕΣ, ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (IB) ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟΥ ΚΩΣΤΕΑ-ΓΕΙΤΟΝΑ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 16:15 ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΤΗΝ ΙΟΝΙΟ, ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ & ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΓΙΑ ΝΗΠΙΟ 5695+ 1220 ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ 6990, ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΔΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΤΗς ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΙΣ ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ

ΑΡΧΙΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΑΡΓΥΡΗ ΛΑΙΜΟΥ: ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟ 6 ΕΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗ, ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΤΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΕΝΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΩΝ.

ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ Ι.Μ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ: ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΑΠΟ ΑΠΟΨΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ, ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΟΠΤΙΚΗ ΣΤΑΣΗ, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ, ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ Ο ΚΩΣΤΕΑΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ: ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΠΟΛΛΟΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ ΣΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΣΤΙΣ 15:30, ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΠΛΑΤΩΝ, ΕΚΕΙ ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΕΣ, ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (IB) ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟΥ ΚΩΣΤΕΑ-ΓΕΙΤΟΝΑ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 16:15 ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΗΚΑ ΤΗΝ ΙΟΝΙΟ, ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ & ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΓΙΑ ΝΗΠΙΟ 5695+ 1220 ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ 6990, ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΚΑΝΟΥΝ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ

 

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΑΝΤΑ, ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΤΙ !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας.

 

Στην αναζήτηση ιδιωτικού σχολείου για την κόρη μου, η οποία θα παει του χρόνου πρώτη δημοτικού, μου ανέφερε μια γνωστή την Ελληνοελβετική Σχολή στην περιοχή της Ριζάρειου στο Χαλάνδρι.

 

Εχει μονο δημοτικό, αλλά με εξυπηρετεί πολύ γιατί ειναι πολύ κοντα στο σπίτι μου.

 

Σκοπέυω να επισκευθώ το σχολείο, αλλά πριν πάω θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος έχει να μου δώσει πλητοφορίες και εντυπώσεις από την Ελληνοελβετική Σχολή.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΠΗΓΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΣΤΟ ΠΑΤΗΜΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ, ΟΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΧΑΛΙΑ, ΟΜΩΣ ΤΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ Η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ Η ΚΥΡΙΑ COLLOMB ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ, ΑΠΛΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 7:30 ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΕΡΡΙΨΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα.

Να ρωτήσω και εγώ την γνώμη σας για τα Εκπαιδευτήρια ΚΑΝΤΑ στα Βριλήσσια?

Ευχαριστώ!!

Δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα γι αυτο το σχολειο δηλ.κοινα πραγματα που γινονται παντου τα παρουσιαζουν με αλλο περιτυλιγμα ως καινοτομα βεβαια αυτο γινεται και σε αλλα ιδιωτικα σχολεια.

Link to comment
Share on other sites

εχω να κανω μια παρατηρηση για ολους αυτους που ενδιαφερονται για ιδιωτικα σχολεια .πρεπει να ειναι αρκετα προσεκτικοι διοτι σχεδον σε ολα τα ιδιωτικα με την ελλειψη δασκαλων ή και για οικονομικους λογους στις μικρες ταξεις προσλαμβανουν νηπιαγωγους Α-Β ταξεις και στις μεγαλυτερες συνταξιουχους δασκαλους ή φιλολογους,θεολογους και μαθηματικους.Βεβαια υπαρχουν δημοσια δημοτικα που ειναι καλα και οι δασκαλοι κανουν σοβαρη και προσεγμενη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη η επισημανση σου, πραγματι το παρατηρησα και εγω αυτο στα ιδιωτικα που κοιταξα...

Όσον αφορα τα εκπαιδευτηρια ΚΑΝΤΑ τι ακριβς εννοεις?

Εννοω οτι ,απλα πραγματακια οπως το να μαθαινεις σωστη συμπεριφορα στα παιδια,σωτες σχεσεις μεταξυ τους, ολο αυτο το βαφτιζουν συναισθηματικη νοημοσυνη και ενω κατα τη γνωμη μου καθε εκπαιδευτικος ειναι υποχρεωμενος να το κανει γιατι δουλευει με εμψυχο υλικο σε ορισμενα σχολεια μεταξυ αυτων και το συγκεκριμενο και το χρεωνουν extra στην τιμη των διδακτρων.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι ,απλα πραγματακια οπως το να μαθαινεις σωστη συμπεριφορα στα παιδια,σωτες σχεσεις μεταξυ τους, ολο αυτο το βαφτιζουν συναισθηματικη νοημοσυνη και ενω κατα τη γνωμη μου καθε εκπαιδευτικος ειναι υποχρεωμενος να το κανει γιατι δουλευει με εμψυχο υλικο σε ορισμενα σχολεια μεταξυ αυτων και το συγκεκριμενο και το χρεωνουν extra στην τιμη των διδακτρων.

 

Αυτο ακριβως που περιγραφεις συναντησα στην Αργυρη Λαιμου το οποιο το θεωρουσαν τοσο σημαντικο που αξιζε 8000 ευρω ετησιως

Εγω πιστευω πως ειναι καλο ο εκπαιδευτικος να επενδυει στη συναισθηματικη νοημοσυνη του παιδιου και την σωστη αναπτυξη της κοινωνικοτητας του οχι ομως εις βαρος του εκπαιδευτικου εργου

Σευχαριστω πολυ για το μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Aν υπάρχουν συγκεκριμένα προγράμματα συναισθηματικης ή κοινωνικης αναπτυξης γινονται απο εξειδικευμενο προσωπικο ψυχολογους ή ψυχοπαιδαγωγους και όχι απο απλους δασκαλους (εκτος και αν εχουν μεταπτυχιακο ή ειναι μετεκπαιδευμενοι).

Απο πισω λοιπον υπαρχει ενα προγραμμα του σχολειου γιατο οποιο καποιοι εχουν εκπαιδευτει και δε γινονται οπως ο καθενας ξερει και μπορει.

Αν τωρα το σχολειο το παρεχει ως μερος του γενικοτερου προγραμματος ή το πληρωνει καποιος εξτρα αυτο ειναι κριτηριο για το γονιο το τι σχολειο θελει να πληρωσει. Αν θελει να παει το παιδι του σε ενα σχολειο που θα πληρωνει και τον αερα που αναπνεει δικαιωμα του. Γνωμη μου ειναι οτι διαφημιση καθε σχολειου ειναι η δουλεια του και αυτο το βλεπει κανεις στους μαθητες του και οχι στα διαφημιστικα του φυλλαδια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα γι αυτο το σχολειο δηλ.κοινα πραγματα που γινονται παντου τα παρουσιαζουν με αλλο περιτυλιγμα ως καινοτομα βεβαια αυτο γινεται και σε αλλα ιδιωτικα σχολεια.

 

καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου

τί να πω? αμφιταλαντεύομαι. από την άλλη γνωστή που το επισκέφτηκε ξετρελάθηκε, όχι με τις εγκαταστάσεις αλλά με ότι της μετέδωσαν οι ιδιοκτήτες. είναι μικρό οικογενειακό και φαίνεται να κάνουν καλή δουλειά. και φυσικά είναι σχετικά οικονομικό σε σχέση με άλλα.

και πάλι σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου

τί να πω? αμφιταλαντεύομαι. από την άλλη γνωστή που το επισκέφτηκε ξετρελάθηκε, όχι με τις εγκαταστάσεις αλλά με ότι της μετέδωσαν οι ιδιοκτήτες. είναι μικρό οικογενειακό και φαίνεται να κάνουν καλή δουλειά. και φυσικά είναι σχετικά οικονομικό σε σχέση με άλλα.

και πάλι σε ευχαριστώ

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΕΚΛΕΙΣΑ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΚΑΝΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ. ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΣΑ, ΤΩΡΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ & ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΕΩΣ 800 ΕΥΡΩ (ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΙΟΝΙΟΣ, ΠΛΑΤΩΝ, ΚΩΣΤΕΑΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ)

Link to comment
Share on other sites

Σου είπαν για εκπτώσεις? εγώ πήγα προχτές στον Κωστέα- Γείτονα και δεν μίλησε κανένας για εκπτώσεις..Ούτε στην Ιόνιο που έχω πάει δύο φορές, δεν ξέρω τώρα που θα μας ξανακαλέσουν.

Θα ήθελα και εγώ να μάθω την άποψή σου για τον Καντά. Απο το site φαίνεται ενδιαφέρον σχολείο και σχετικά οικονομικό

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...