Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β-χοριακή και ορμονολογικές εξετάσεις - φυσιολογικές τιμές


dina27

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! ΕΙΧΑ ΤΕΡ 1/9/10 ΜΕ ΚΥΚΛΟ ΜΕΓΑΛΟ 34-35 ΜΕΡΕΣ. ΣΤΙΣ 30/9 ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 11. ΕΠΑΝΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΧΘΕΣ, ΣΤΙΣ 6/10 ΔΗΛΑΔΗ 6 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 267. ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΕΣ ΤΗ ΧΑΡΑ, ΟΜΩΣ ΕΚΕΙΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ...ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ...Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ 19-20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΠΙΕΣΗ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ....ΠΡΙΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΣΤΗΝ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΑ...ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΖΗΣΩ....ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΓΕΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΩ.....ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ???ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΣ ΣΑΣ!!ΣΕ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΙ!!ΣΤΙΣ 27/8 ΗΤΑΝ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ.ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ 23/9 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 24/9 ΜΕ 1 ΗΜΕΡΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΑΛΛΟ!ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΧΩΡΙΑΚΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 90,13.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ?Ο ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ 2-3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΓΚΥΟΣ.ΙΣΧΥΕΙ?ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

 

Μια χαρά είναι η χοριακή σου. Συγχαρητήρια!!! Η ώρα η καλή. :D Απλά θα πρέπει να την επαναλάβεις σε λίγες μέρες, θα σου πει κι ο γιατρός σου, να δεις αν αυξάνεται.

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ! ΕΙΧΑ ΤΕΡ 1/9/10 ΜΕ ΚΥΚΛΟ ΜΕΓΑΛΟ 34-35 ΜΕΡΕΣ. ΣΤΙΣ 30/9 ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 11. ΕΠΑΝΕΛΑΒΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΧΘΕΣ, ΣΤΙΣ 6/10 ΔΗΛΑΔΗ 6 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 267. ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΜΕΣ ΤΗ ΧΑΡΑ, ΟΜΩΣ ΕΚΕΙΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ...ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΤΡΕΛΛΑΘΩ...Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΙΝΕ 19-20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΠΙΕΣΗ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ....ΠΡΙΝ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΣΤΗΝ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΑ...ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΖΗΣΩ....ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΓΕΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΩ.....ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ???ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ?

 

Λοιπόν κάτι είναι λάθος με τα νούμερα. Η χοριακή πρέπει να διπλασιάζεται κάθε δεύτερη μέρα. Αν η δική σου ήταν 11 αρχικά, έξι μέρες μετά θα έπρεπε να είναι 88. Αν βγήκε 267 είναι πάρα πολύ καλή. Μήπως η αρχική σου ήταν 111 κι έκανες τυπογραφικό; Γιατί μόνο τότε θα ήταν δικαιολογημένος ο γιατρός να πει ότι δεν είναι καλή η τιμή. Τέλος πάντων, αφού κάνεις και τρίτη χοριακή, θα δείξει τι παίζει. Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η χοριακή είναι μια χαρά, μεγαλύτερη από οτι θα περίμενα. Λίγο περίεργος ο γιατρός σου, μήως δεν πρέπει να τον εμπιστεύεσαι;Σου εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη

 

 

Link to comment
Share on other sites

bourbou mou, katarxin na sou euxithw mia kali kai teleiwmini egkumosuni!!! dustuxws 'h eutuxws uparxoun polloi logoi gia tous opoious empisteuomai apoluta ton giatro mou. me exei voithisei sto parelthon apisteuta polu san epistimonas kai epipleon exw kanei kai mia genna mazi tou, opou ola pigan roloi!! as elpisoume oti exei kanei lathos upologismous kai oti emeis exoume dikio....pantws, kati paromoio perasa kai ton xeimwna...oi times gia mena fusiologikes, gi' auton mikres kai telika, ekei pou ola edeixnan oti egw eixa dikio kai to mwro anaptusotan mia xara, na sou mia palindromi stin 13 ebdomada.....gi' auto anisixw....

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ. Αν η σύλληψη έγινε στις 20, η φυσιολογική τιμή της χοριακής 16 μέρες μετά τη σύλληψη είναι από 200 έως 300, και είσαι μέσα στο όριο, όλα μια χαρά. Μπες εδώ:

http://www.babymed.com/pregnancy-symptoms/normal-hcg-pregnancy-hormone-levels-pregnancy

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω καλά νέα!!! η χοριακή μου σήμερα ήταν 608 και ο γιατρός μου είπε οτι είναι καλή τελικά με βάση την ημέρα της σύλληψης (στο περίπου)! υπέρηχο από εβδομάδα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Γράφω πρώτη φορά αλλά σας διαβάζω καιρό! Θέλω λοιπόν να σας ρωτήσω τις πιο "έμπειρες" για το δικό μου θέμα. Έχω κύκλο 30 ημερών και ήταν να αδιαθετήσω την Κυριακή 24/10/10 αλλά εδώ και 1 βδομάδα ένιωθα κάπως περίεργα και επειδή κλασσικά δεν κρατήθηκα έκανα προχθές τεστ εγκυμοσύνης 4-5 μέρες πριν αδιαθετήσω (χωρίς καθυστέρηση) και έδειξε θετικό! Το αμέσως επόμενο πρωινό έκανα β-χοριακή και έδειξε 68,20mIU/mL - αυτό περίπου 3-4 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο..! πως σας φαίνεται αυτή η τιμή? το γυναικολόγο μου θα τον πάρω σήμερα το απόγευμα..!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ pan07!! χαίρομαι πάρα πολύ...γιατί και η μικροβιολόγος μου είπε πως είναι πολύ νωρίς ακόμη και να περιμένουμε να κάνουμε άλλη μία να δούμε...!και γενικά ενώ η χαρά μου είναι απερίγραπτη είμαι κάπως συγκρατημένη...και όχι τπτ άλλο χθες δεν είχε ιατρείο ο γυναικολόγος μου και περιμένω να τον πάρω σήμερα να δώ τι θα μου πεί...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ pan07!! χαίρομαι πάρα πολύ...γιατί και η μικροβιολόγος μου είπε πως είναι πολύ νωρίς ακόμη και να περιμένουμε να κάνουμε άλλη μία να δούμε...!και γενικά ενώ η χαρά μου είναι απερίγραπτη είμαι κάπως συγκρατημένη...και όχι τπτ άλλο χθες δεν είχε ιατρείο ο γυναικολόγος μου και περιμένω να τον πάρω σήμερα να δώ τι θα μου πεί...

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΧΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ!!!ΚΑΙ ΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΘΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ!ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.....ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΝΧΟΣ....!!!ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ....ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:wink:

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να μην αδιαθετήσεις και να έχεις τα πιο ευχάριστα νέα!! Να ξέρεις πως και εγώ το έμαθα πριν την καθυστέρηση...κανονικά ήταν να αδιαθετήσω αύριο ή την Κυριακή..!! αλλά ο ανυπόμονος άνθρωπος...!!!

 

Πραγματικά σου εύχομαι να μην την ξαναδείς τη "σιχαμένη" για τους επόμενους μήνες...!!!Περιμένω νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

kalispera k apo mena...eimai kainoyrgia edw k 8a h8ela na me voh8hsete gt me vlepw suntoma sto dafniii...o kuklos mou einai 31 hmeres..eixa teleytaia periodo 2/10..kanoume eley8era me tn suntrofo mou apo tis 13/10..eimai sigoyrh oti exw meinei egkuos omws ta 5 test pou ekana (4 self clear k ena predictor) htan arnhtika..ti lete na kanw?? sas eyxaristw..

Link to comment
Share on other sites

kalispera k apo mena...eimai kainoyrgia edw k 8a h8ela na me voh8hsete gt me vlepw suntoma sto dafniii...o kuklos mou einai 31 hmeres..eixa teleytaia periodo 2/10..kanoume eley8era me tn suntrofo mou apo tis 13/10..eimai sigoyrh oti exw meinei egkuos omws ta 5 test pou ekana (4 self clear k ena predictor) htan arnhtika..ti lete na kanw?? sas eyxaristw..

 

 

Καλησπερα και σε σενα!!!Θα σου ελεγα να πας να κανεις μια χοριακη για να μαθεις τι γινεται,αλλα ακομα ειναι πολυ νωρις ποσο μαλλον για τεστ!Περιμενε να εχεις καθυστερηση πρωτα και μετα τρεχεις

Link to comment
Share on other sites

joanna s eyxaristw polu gia tn apanthsh sou..h xoriakh poses meres meta tn pi8anh sullhpsh einai kalytero na ginetai?

 

Μετα απο δυο εβδομαδες,αν θυμαμαι καλα.Αλλα γιατι να μπεις σε αυτη τη διαδιακασια χωρις να εχεις καθυστερηση?Οτι αποφασισεις εσυ!!!Μακαρι να σου πανε ολα οπως θελεις!!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...