Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Έκτρωση αποκλείεται να κάνει για αυτό μην τρελαίνεσαι ,είναι συχνό φαινόμενο η μερική αποκολλήσει πλακούντα !θα δεις θα πάνε όλα καλά και το ζουζουνακι σας θα το κρατάς σε 7 μήνες απο τώρα !

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σε όλες και όλους!

Είμαι κι εγώ μια μέλλουσα μητέρα! Βρίσκομαι στην 8η βδομάδα περίπου και είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη. Λέω περίπου στην 8η εβδομάδα γιατί ο κύκλος μου ήταν ασταθής λόγω πολυκυστικών ωοθηκών. Η εγκυμοσύνη προέκυψε εντελώς απρόσμενα και το μάθαμε μολις πριν 1 εβδομάδα. Φυσικά είχα κάποια συμπτώματα, αλλά συνηθισμένα λόγω των ορμονικών διαταραχών. Τελικά λίγο αίμα και πόνοι χαμηλά με κάναν να επισκεφτώ γυναικολόγο ο οποίος διαπίστωσε ότι βρίσκομαι σε μια πολύ καλή εγκυμοσύνη. Αρχικάα μου έδωσε μόνο φυλλικό οξύ και μου σύστησε ηρεμία και ξεκούραση. Πράγματι από τότε απολαμβάνω κάθε κρεβάτι, στρώμα, μαξιλάρι, αλλά εδώ και 2 μέρες ξαναείχα σταγόνες καφέ αίματος και εκεί που πετούσα στα σύννεφα τώρα έχω κατάγχωθεί και χεστεί απ τον φόβο μου. Ογιατρός μου μου πρότεινε τα utrogestan (2 πρωί, μεσημέρι, βράδυ) μέχρι να με ξαναδεί. Τα πέρνω 2 μέρες μόνο αλλά πάλι είδα σταγόνες σκούρου αίματος και ανησυχώ πολύ. Παρένθεση, τα συγκεκριμέα χάπια μου φέρνουν φοβερή υπνηλία και ελαφρώς ζαλάδα.

Κάτι ακόμη που με ανησυχεί είναι ότι ενώ λίγες μέρες πριν μάθω για την εγκυμοσύνη και πριν επισκεφτώ τον γιατρό το στήθος μου ήταν πέτρα και ξυπνούσα τα βράδια απ τον πόνο τώρα έχουν ξεπρηστεί κάπως. Προτιμώ να πονάω και να μαι πρησμένη παρά να πάθει κάτι το μωρό μου. Κοιμάμαι όσο δεν κοιμόμουν ποτέ και υποφέρω από εφιαλτες.

Πείτε μου τις δικές σας εμπειρίες.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια..... έχω κι εγω ενα προβληματάκι. Είμαι στην 11 εβδομάδα και πριν 3 ημερες είχα λίγο καφέ. Σε τρεις ώρες ήμουν στη γιατρό μου για έλεγχο. Εκεί μου ήρθε λίγο αίμα. Απ'οτι είδε η γιατρός, το μωρό ήταν καλα, η καρδία σε πλήρη λειτουργία..αλλά υπήρχε ένα σημείο με αίμα στην κάτω εξωτερική πλευρά του σάκου διαμέτρου 1cm. Παρόλα αυτά δεν μου έδωσε κάτι πέρα από το φυλικό όξυ το οποίο επαιρνα ήδη. Το ίδο βράδυ το αίμα σταμάτησε, εχω μόνο κάτι ιχνη καφέ-περισσότερο σαν χρωματισμός ούρων μοιαζει... Το θεμα είναι έχω καποια πονάκια χαμηλά και κατι σαν να με χτυπαέι ρευμα που καταλήγει στα γεννητικά όργανα. Υπάρχει περίπτωση για συσπάσεις? Σήμερα΄πηγα τουαλέτα -επιτέλους- και εκτοτε αισθάνομαι σαν να μην ειμαι εγκυος-αναλαφρη!! Λετε να εγινε καμια στραβή και να μην το πηρα χαμπάρι? Ακούγονται χαζα..ξερω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια..... έχω κι εγω ενα προβληματάκι. Είμαι στην 11 εβδομάδα και πριν 3 ημερες είχα λίγο καφέ. Σε τρεις ώρες ήμουν στη γιατρό μου για έλεγχο. Εκεί μου ήρθε λίγο αίμα. Απ'οτι είδε η γιατρός, το μωρό ήταν καλα, η καρδία σε πλήρη λειτουργία..αλλά υπήρχε ένα σημείο με αίμα στην κάτω εξωτερική πλευρά του σάκου διαμέτρου 1cm. Παρόλα αυτά δεν μου έδωσε κάτι πέρα από το φυλικό όξυ το οποίο επαιρνα ήδη. Το ίδο βράδυ το αίμα σταμάτησε, εχω μόνο κάτι ιχνη καφέ-περισσότερο σαν χρωματισμός ούρων μοιαζει... Το θεμα είναι έχω καποια πονάκια χαμηλά και κατι σαν να με χτυπαέι ρευμα που καταλήγει στα γεννητικά όργανα. Υπάρχει περίπτωση για συσπάσεις? Σήμερα΄πηγα τουαλέτα -επιτέλους- και εκτοτε αισθάνομαι σαν να μην ειμαι εγκυος-αναλαφρη!! Λετε να εγινε καμια στραβή και να μην το πηρα χαμπάρι? Ακούγονται χαζα..ξερω!

Καλησπερα κοριτσι και με το καλο το παιδακι σου , οταν λες στραβη μαλλον εννοεις το κακο εξω απο εδω? εεε μην ανυσηχεις εισαι πολυ πολυ εγκυος ακομα , αμα συνεβαινε αυτο μακρια απο μας θα ειχες τοσο αιμα και πονο οσο στη χειροτερη περιοδο της ζωης σου και το αιμα δεν θα σταματουσε αμα δεν σε εβλεπε ο γιατρος σου , φυσικα μιλαω για μεγαληηηη ποσοτητα αιματος και πονου . Τετοια τα ειχα και εγω και φοβομουνα να παω τουαλετα ,μην ανυσηχεις θα σου περασουνε οι φοβιες και θα απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλησπερα.εχω μπει στον 5ο μηνα εδω και κατι μερες και ξαφνικα σημερα το πρωι ειδα στο χαρτι λιγο ροζ χρωμμα.τρομαξα.ποτε δεν ειχα δει ως τωρα.πηρα το γιατρο και μου πε να παω να με κοιταξει αλλα να μην αγχωνομαι.εχω πανικοβληθει.λετε να μου συμβει κατι ξαφνικα? απο εκεινη την ωρα βεβαια δεν ξαναειδα κατι αλλα οπως και να χει εγω τρεμω.δεν ηταν πολυ βασικα.να φοβαμαι? ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

εγραψα πριν αλλα δεν ξερω που πηγε.λοιπον.εχω μπει εδω και λιγες μερες στον 5ο μηνα και σημερα ξαφνικα απο το πουθενα ειδα λιγο ροζακι στο χαρτι.κατατρομαξα.πηρα το γιατρο μου πε να μην αγχωνομαι αλλα θα παω αυριο να με δει.ποτε δεν ειχα μεχρι τωρα κατι τετοιο.να φοβαμαι? μηπως μου συμβει κατι ξαφνικα.?ολο το κακο εχω.φοβαμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κοριτσια γεια σας...

Δεν ξερω απο που να αρχισω.Λοιπον,πριν μια βδομαδα ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος!Πηγα στο γιατρο αλλα δεν μπορουσε να δει κατι γιατι ηταν πολυ νωρις...Ειμαι στην 5η εβδομαδα...Απο τη Δευτερα αρχισα να βλεπω αιμα...μεχρι και σημερα (παρολο που απο την πρωτη μερα που ειδα το αιμα αρχισα Utrogestan και εκανα και μια ενεση Proluton Depot χτες) συνεχιζω και βλεπω αιμα.Ειμαι απο νησι και δεν υπαρχει γυναικολογος εδω...Εχω διαβασει εδω οτι ειναι φυσιολογικο το αιμα αλλα ξερω γω....Φοβαμαι....Το δικο μου ειναι πολυ σκουρο και εχει και κατι σαν βλεννα....Δεν το εχω συνεχεια,απλως βλεπω στο σερβιετακι αυτο το αιμα και οταν σκουπιζομαι...Ποια ειναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας...

Δεν ξερω απο που να αρχισω.Λοιπον,πριν μια βδομαδα ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος!Πηγα στο γιατρο αλλα δεν μπορουσε να δει κατι γιατι ηταν πολυ νωρις...Ειμαι στην 5η εβδομαδα...Απο τη Δευτερα αρχισα να βλεπω αιμα...μεχρι και σημερα (παρολο που απο την πρωτη μερα που ειδα το αιμα αρχισα Utrogestan και εκανα και μια ενεση Proluton Depot χτες) συνεχιζω και βλεπω αιμα.Ειμαι απο νησι και δεν υπαρχει γυναικολογος εδω...Εχω διαβασει εδω οτι ειναι φυσιολογικο το αιμα αλλα ξερω γω....Φοβαμαι....Το δικο μου ειναι πολυ σκουρο και εχει και κατι σαν βλεννα....Δεν το εχω συνεχεια,απλως βλεπω στο σερβιετακι αυτο το αιμα και οταν σκουπιζομαι...Ποια ειναι η γνωμη σας?

 

ειμαι και εγω 4εβδ και 5 ημ και εχω λιγο αιμα στο σκουπισμα για τριτη μερα

κι εγω ανησυχω λιγο, αλλα απο την αλλη ειχα το ιδιο και στα προηγουμενα παιδια και ολα πηγαν καλα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα διαβασες και εδω και σε πολλα αλλα topics πολλες κοπελες ειχαμε αιμα στην αρχη της εγκυμοσυνης.Εγω ξεκινησα με καφε και μετα απο λιγες μερες ειχα αιμα κοκκινο,το οποιο σταματησε και μετα ξαναηρθε και γενικα ετσι πηγαινα ολο το πρωτο τριμηνο.Το χειροτερο ηταν καπου στην 10-11η εβδ που εκανα μια απιστευτη αιμορραγια,τι να σου λεω, χειροτερα απο περιοδο.Ημουν και εκτος σπιτιου κι εγινα χαλια ως τα δαχτυλα των ποδιων...Το παρηγορο ηταν οτι δεν πονουσα,ισως καποια ελαφρια πονακια περιοδου καποιες ωρες,αλλα απο οτι μου ειπε ο γιατρος μου αν ειχα αποβολη θα πονουσα πολυ.Το καλυτερο θα ηταν αν ειχες καπως τη δυνατοτητα να σε δει ενας γιατρος για να ηρεμησεις.Εγω πηγαινα σχεδον καθε εβδομαδα (κατι που συνεχιστηκε σε ολη την εγκυμοσυνη λογω διαφορων προβληματων...)

 

Οπως βλεπεις τελικα ολα προχωρησαν καλα.utrogestan και πολυυυ ξεκουραση και ακομη πιο πολυυυ υπομονη...

 

Δες και εδω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26803

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23519

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59426

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59506

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=58274

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=50421

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

F_G και εγω ειχα αιματακι και ολα πηγαν καλα, προσπαθησε να κνησε οσο το δυνατον λιγοτερο (εγω μονο για τουαλετα σηκωνομουν για αρκετο διαστημα) και ολα θα πανε μια χαρα.

VEI3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δε μπορω να ειμαι ολη μερα στο κρεββατι...Εχω παρει ηδη 2 μερες αδεια απο τη δουλεια και δεν εχω κανει σχεδον τιποτα,αλλα το αιμα συνεχιζεται....Δεν εχω πονους πουθενα ευτυχως...Μονο λιγο η μεση μου και το στηθος μου ειναι πρησμενο...Αλλα αυτα ειναι φυσιολογικα νομιζω....Το αιμα μονο μου τη δινει....Α!ξεχασα να πω οτι καπνιζω....Βεβαια το εχω ελαττωσει παρα πολυ αλλα...τιποτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω σε απολυτη ακινησια ημουν 2 βδομαδες, οσο για το τσιγαρο πριν καπνιζα παρα πολυ, με την εγκυμοσυνη το εκοψα μαχαιρι και μεχρι τωρα ελαχιστες φορες το ζηλεψα. θηλαζω ακομα, οταν σταματησω το πιο πιθανο ειναι να ξεκινησω παλι. μια αποφαση ειναι παρτην γρηγορα για το παιδακι σου. Α και παροτι καπνιζα 13 χρονια ουτε καν νευρα δεν με επιασαν οταν το εκοψα μονο υπνηλια, ισως ολα ειναι στο μυαλο μας τελικα.

VEI3p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παροτι καπνιζα πριν, το τσιγαρο το εκοψα στην εγκυμοσυνη και θα συνεχισω να μην καπνιζω και στο θηλασμο,οπως εκανα και στο πρωτο μου μωρακι.

 

Οσο για την ξεκουραση εγω παντως επηξα στην ξεκουραση και το αιμα,αιμα....Τι δυο μερες μου λες...Ελπιζω να μην εισαι σαν τη δικη μου περιπτωση,εγω ενιωθα εντελως αχρηστη και ανικανη να κανω το οτιδηποτε ολο το πρωτο τριμηνο, γιατι ξεκινουσε ξανα το αιμα.Κι οταν σταματησαν οι αιμορραγιες αρχισαν οι συσπασεις....:twisted::twisted::twisted::twisted:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kalispera.. diavasa ta post sas k me voithisan poli alla stin diki mou periptwsi ola eixan adokso telos....

I aimoragia apodeixtike aimatwma k o giatros mou synestise katharismo amesa...

Avrio mpainw xeirourgeio k anisixw gia to mellon, giati exw akousei diafora senaria epiplokwn meta apo apovoli..

Telika se mena ta UTROGESTAN den voithisan.. 5 meres apo 6 xapia imerisiws alla xwris apotelesma....

Elpizw mono oi ypoloipes mellouses manoules na einai panta ygieis xwris epiplokes...:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Geia sas,me lene kristina.exo mini 2 fores egios kai omos eixa tin atixia na xaso kai ta 2.tin proti fora eimuna stin 8 evdomada kai eixa pai episkepsi ston giatro gia na akusume tin kardia tu moru kai omos andi na to akusume mu eipane oti to moro itane nekro...kai otan zitisa na ma8o ton logo mu ipane oti afta ta pragmata simvenune.meta apo 4 mines pu mu ipane na katso ksanaemina egios eixa ton fovo omos na min ksanapa8o tetio pragma,ospu mia evdomada prin na pao episkepsi ston giatro eno eimuna stin 9 evdomada eixa kati igra kafe xromatos den edosa poli simasia,omos afta sinexizan ospu ixa kai ligo pono stin kilia.kai mia mera me epiase poli dinatos ponos stin kilia kai otan piga sto nosokomio eixa kai aimoragia,k telika itane mia apovoliotan ksanazitisa gia pio logo eixe gini afto pali i apandisi itane idia,oti simvenune afta ta pragmata.afto pu zo aftes tis meres einai tragiko kai as eimai molis 19 misi xronon nio8o toso xalia.....8elo na sas po oti me to paramikro pu vlepete stin egimosini sas oti einai asini8isto to kalo einai a pigenete katef8ian sto giatro sas.i8ela na to mirasto me kapion afto...eftixos pu exo ton andra mu dipla kai poli kosmo pu me agapai an kai opoe meno moni mu me pianune ta klamata....sas efxaristo pu me akusate

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!

 

Σκουπίστηκα σήμερα και είδα λίγο κόκκινο αίμα. Είδα και μετά που ξαναπήγα ... (λίγο όμως)

 

Ο γιατρος μου είπε να ξεκουραστώ 2-3 μέρες και να σταματήσω τις clexan (ενέσεις ηπαρίνης για θρομβώσεις). Τον ρώτησα για κανένα χάπι αν χρειάζεται και μου είπε ότι σ' αυτή την εβδομάδα ο πλακούντας παράγει πάρα πολύ προγεστερόνη και δεν τα χρειάζομαι τα χάπια. Ακούω όμως εδώ τόσες κοπέλες που τα παίρνουν για πολύ παραπάνω από την εβδομάδα που είμαι εγώ. Τι λέτε??

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!ειμαι εγκυος 6 εβδομαδων και περιμενω διδυμα!δυστυχως ειχα και εγω αρκετο αιμα και πηγα στον γιατρο μου.μου ειπε οτι επαθα αποκολληση και το αιματωμα μου ειναι αρκετα μεγαλο.δεν μπορουσε να μου δωσει πιθανοτητες για τα μωρακια μου.μου ειπε μονο να ειμαι ξαπλωμενη συνεχεια και να παιρνω 2 utrogestan την μερα.την τεταρτη θα παω για περαιτερω εξετασεις.εχω αγχωθει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αιμοραγία στην εγκυμοσύνη δεν είναι καλό. ΑΛΛΑ....

εγώ είχα αιμοραγία από την 7η βδομάδα, μέχρι την 26 τουλάχιστον! Και όταν λέμε αιμοραγία, εννοούμε αιμοραγια. Οχι σταγόνες. Επέστρεφα από τον γιατρό και ο άντρας μου σφουγγάρισε την σκάλα! Δεν με κάλυπταν 3 σερβιέτες μεγάλες για 5 λεπτά. Να θέλω να πάω για υπέρηχο και να μην μπορώ από το αίμα! σήμερα, όμως δείτε το ticker μου! Κοντεύουν 3 ετών και είναι και δίδυμες. Εκεί γλυκιά μου lina2, πάιζει ακόμα πιο συχνά το φαινόμενο. Κάτσε κάτω και μην κουνιέσαι παρά μόνο για τουαλέτα. Και εγώ έτσι έκανα στο μεγαλύτερο μέρος της εγκυμοσύνης μου. Και τα κατάφερα. Κουράγιο και θετική σκέψη.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αιμοραγία στην εγκυμοσύνη δεν είναι καλό. ΑΛΛΑ....

εγώ είχα αιμοραγία από την 7η βδομάδα, μέχρι την 26 τουλάχιστον! Και όταν λέμε αιμοραγία, εννοούμε αιμοραγια. Οχι σταγόνες. Επέστρεφα από τον γιατρό και ο άντρας μου σφουγγάρισε την σκάλα! Δεν με κάλυπταν 3 σερβιέτες μεγάλες για 5 λεπτά. Να θέλω να πάω για υπέρηχο και να μην μπορώ από το αίμα! σήμερα, όμως δείτε το ticker μου! Κοντεύουν 3 ετών και είναι και δίδυμες. Εκεί γλυκιά μου lina2, πάιζει ακόμα πιο συχνά το φαινόμενο. Κάτσε κάτω και μην κουνιέσαι παρά μόνο για τουαλέτα. Και εγώ έτσι έκανα στο μεγαλύτερο μέρος της εγκυμοσύνης μου. Και τα κατάφερα. Κουράγιο και θετική σκέψη.

 

Έβλεπες κόκκινο αίμα??

 

Εγώ βλέπω 1-2 σταγόνες και μετά σταματάει για 3-4μέρες και μετά πάλι...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα σας σε ολους τους νυν και μελλοντικους γονεις γραφω στο φορουμ γιατι απλως θελω να μου τονωθει το ηθικο.η γυναικα μου βρισκεται στην 7-8 εβδομαδα κυησης και χθες το βραδυ ειχε αιμορραγια χωρις συνοδο πονο η οτιδηποτε αλλο πηραμε τη γυναικολογο και μας ειπε να παρουμε προγεστερονη και να τη δει μεσα στην εβδομαδα με υπερηχο. σας ευχομαι τα καλητερα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...