Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΠΑΝΙΟΥ


starfish2581

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχει γεμίσει πολλά άλατα η μπαταρία του νιπτήρα αλλά και της μπανιέρας και δεν βγαίνουν με τίποτα. Τι κι αν τα καθαρίζω με viakal , τίποτα, τα άλατα παραμένουν. Πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι πιο δραστικό οπωσδήποτε. Μια φίλη μου πρότεινε το viakal spray, μου είπε ότι είναι πολύ ισχυρό.

Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε εσείς ?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάρε το cilit bank (νομίζω έτσι γράφεται) κάνει καλή δουλειά στις δύσκολες βρωμιές και στα άλατα. Ψεκάζεις τα σημεία που θέλεις , το αφήνεις κάνα 5λεπτο και μετά λιγάκι με το σφουγγάρι και λάμπουν..απλά θέλει να το κάνεις συχνά.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Το cilit bank το ξέρω σαν καθαριστικό, το χρησιμοποιώ στην κουζίνα. Φαντάζομαι πως θα υπάρχει και το αντίστοιχο για το μπάνιο. Θα το δοκιμάζω.

 

Ελένη πώς λέγεται αυτό το σπρέυ?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα αλατα εγω τα καταπολεμω με viakal το απλο υγρο k sweep ενα υγρο γαλαζιο καθαριστικο.

οσον αφορα το στομιο της μπαταριας,ξεβιδωνω το ¨δαχτυλιδι¨ βγαζω το δυχτακι και το βυθιζω σε ξυδι για κανα τεταρτο,αν επιμενουν τ αλατα ακομη παιρνω μια καρφιτσα και καθαριζω το δυχτακι(αυτο μου το ειπε υδραυλικος)επειτα το νερο ρεει σαν αφρος!

 

 

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο viakal πρέπει να έχουμε. Το κολπάκι αυτό με το ξύδι φαίνεται αποτελεσματικό. Εγώ ρίχνω ξύδι μέσα στον βραστήρα όταν βλέπω ότι πιάνει άλατα και όντως κάνει δουλειά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

το ξυδι ειναι σουπερ,αλλα αν υπαρχουν συσωρευμενα αλατα θελει αρκετη ωρα τριψιμο..

και στο θερμος που χρησιμοποιουσα παλιοτερα για την μικρη,με ξυδι και βραστο νερο τον καθαριζα και μηδεν αλατα!

και γενικως για τα μαγειρικα σκευη, ξυδι χρησιμοποιω για να τα βγαλω...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχει γεμίσει πολλά άλατα η μπαταρία του νιπτήρα αλλά και της μπανιέρας και δεν βγαίνουν με τίποτα. Τι κι αν τα καθαρίζω με viakal , τίποτα, τα άλατα παραμένουν. Πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι πιο δραστικό οπωσδήποτε. Μια φίλη μου πρότεινε το viakal spray, μου είπε ότι είναι πολύ ισχυρό.

Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε εσείς ?

 

εγώ πήρα τώρα τελευταία το azax shower power και είναι καταπληκτικό!πραγματικά έβγαλε άλατα που με παίδευαν μήνες!!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πώς καθαρίζετε αποτελεσματικά τη μούχλα από τους αρμούς στα πλακάκια του μπάνιου (στο σημείο που ενώνονται με την μπανιέρα); Έχω δοκιμάσει πολλά αλλά όχι αποτελεσματικά προϊόντα!!!:-(

Link to comment
Share on other sites

χλωρινη και παλι χλωρινη.παχυρευστη και καλο τριψιμο με παλια οδοντοβουρτσα.και ολα λαμπικο :) την αφηνεις ομως κανα μισαωρο να δουλεψει ε?(τη χλωρινη)

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εμενα δεν βγαινει με τπτ...φυσικα εκανα το λαθος και το αμελησα κι εγω:oops:

Τι χλωρινες με οδοντοβουρτσες...φυσικα το μεγαλυτερο μερος εφυγε και απο τοτε το κανω συχνα,αλλα ειναι ενα δυο σημεια που δεν φευγουν με τπτ.Σκεπτομαι να βγαλω παλι τον αρμο και να βαλω καινουργιο...ειναι δυσκολο αλλα γινεται.Καποια στιγμη ενας φιλος που το ειχα συζητησει μου ειχε πει πως υπαρχει αρχος ειδικος για εκει που δεν μουχλιαζει.Υπαρχει κατι τετοιο γνωριζετε?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αυτος ο αρμος, ειναι πιο "πλαστικος" στην υφη του, σαν τσιχλα για να καταλαβεις ενω ο κλασικος μοιαζει με "τσιμεντο".Και φυσικα ειναι πολυ ευκολος στο καθαρισμα. Εμεις εχουμε βαλει στο σημειο που ενωνεται η μπανιερα με τα πλακακια και η βρωμια φευγει και με χαρτομαντηλο που λεει ο λογος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπαρχει αυτος ο αρμος, ειναι πιο "πλαστικος" στην υφη του, σαν τσιχλα για να καταλαβεις ενω ο κλασικος μοιαζει με "τσιμεντο".Και φυσικα ειναι πολυ ευκολος στο καθαρισμα. Εμεις εχουμε βαλει στο σημειο που ενωνεται η μπανιερα με τα πλακακια και η βρωμια φευγει και με χαρτομαντηλο που λεει ο λογος!

Εκτός αν το αφήσεις (όπως εγώ) και μετά πάλι δεν βγαίνει. Θέλαι πολλή προσοχή στο πέρασμα, γιατί αν αυτός που το τοποθετεί δεν είναι σχολαστικός και στεγνώσει , την πάτησες. Σιγουρα όμως είναι καλύτερος ο σιλικονούχος αρμός από τον απλό.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εγω αυτο το επαθα περυσι κ βγηκε ευκολα!Πηρα το cilit bang η το bref(δεν θυμαμαι, ενα απο τα 2) αυτο που ειναι για το μπανιο κ τα ετριψα με το σφουγγαρακι κ βγηκε.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , το ιδιο προβλημα ειχα και εγω , επιανε μουχλα στις ενωσεις, ουτε χλωρινη εκανε ,ουτε τιποτα,

γενικα αν δεν αεριζετε σωστα το σπιτι και κραταει ζεστη μεσα(αυτο συμβαινει το χειμωνα περισσοτερο) πιανει μουχλα,

εγω ειχα σχεδον σε ολους τους αρμους του σπιτιου (παραθυρα, μπανιο, κουζινα),

ενας φιλος του αντρα μου που ειναι ελαιοχρωματιστης του ειπε να κανει το εξης:

εβγαλε τον παλιο αρμο ,

καθαρισα την μουχλα με χλωρινη ,

περασε με αντιμουχλικο με πινελο ( ειναι σε μπουκαλι πλαστικο ,ειναι υγρο διαλυμα διαφανες ή ασπρο),

το αφησε να στεγνωξει και μετα περασε με αρμο ειδικο για την μουχλα(ειναι ενα μακρυ σωληναριο ),

το απλωσε με το δακτυλο και τελος,

καλο ειναι να το αφησετε να στεγνωσει 24 ωρες για μην ξεφλουδισει

θα πρεπει να πατε σε μαγαζι με χρωματα και τα ζητησετε

εδω και ενα χρονο δεν εχει εμφανιστει η μουχλα........πουθενα!!

α........κανει και για την κουζινα, πισω απο τον νεροχυτη ,ενα και ενα ειναι.

και το υγρο και ο αρμος πρεπει να γραφουν απανω αντιμουχλικα,

γιατι υπαρχουν και αλλα παρομοια γαι αλλες χρησεις.

ΕΙΣΑΙimage.php?type=sigpic&userid=18571&dateline=1250847646 ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα τώρα τελευταία το azax shower power και είναι καταπληκτικό!πραγματικά έβγαλε άλατα που με παίδευαν μήνες!!!

 

θα το δοκιμάζω κι εγώ, σ'ευχαριστώ. Είναι πολύ παίδεμα τα άλατα στο μπάνιο πάντως

 

 

Link to comment
Share on other sites

milizid της dr.schnell καθαριστικό -αντιβακτηριδιακό

καθάρισε άλατα σκουριά μούχλα μέσα σε 5 λεπτά με σχεδόν καθόλου τρίψιμο.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

το cilit bank ειναι οτι χειροτερο μπορειτε να χρησιμοποιησετε...με το καιρο θα σας φθειρει τη κουζινα κ τις βρυσες...κ μετα θα ρουφανε τα παντα

 

για τα αλατα βαλτε ξυδακι μπολικο η τριφτε με χοντρο αλατι. επισης το cif βγαζει πλεον κ με χλωρινη μεσα το οποιο κανει πολυ καλη δουλεια.

 

γενικα φροντιστε να πλενετε τις βρυσες σας καθε μερα ωστε να μη μαζευουν αλατα

Link to comment
Share on other sites

milizid της dr.schnell καθαριστικό -αντιβακτηριδιακό

καθάρισε άλατα σκουριά μούχλα μέσα σε 5 λεπτά με σχεδόν καθόλου τρίψιμο.

Έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

milizid της dr.schnell καθαριστικό -αντιβακτηριδιακό

καθάρισε άλατα σκουριά μούχλα μέσα σε 5 λεπτά με σχεδόν καθόλου τρίψιμο.

Έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

 

 

μπορείς να μου περιγράψεις λίγο το μπουκάλι, πώς είναι? Πρώτη φορά το ακούω το συγκεκριμένο, να ξέρω πάνω κάτω τι να κοιτάω στα ράφια

 

 

Link to comment
Share on other sites

milizid_mint_xl.gif?1200568172

δεν το αγόρασα από s/m αλλά από κατάστημα με

είδη προιόντων καθαρισμού αν το βάλεις στο google θα βρεις που μπορείς να

το αγοράσεις.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...