Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταχυκαρδιες Γιουτοπαρ...ποτε συνηθιζονται;;;;


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα...μολισ εκλεισα τον 4ο μηνα...κι εχω πολλεσ συσπασεισ απο τον 1ο μηνα (αλλοτε αισθητες αλλοτε οχι),επαιρνα μαγνησιο εως τωρα αλλα χθες που πηγα στο γιατρο μου ειπε να ξεκινησω γιουτοπαρ μισο πρωι μισο μεσιμερι μισο βραδυ..μαζι με το μαγνησιο ολα αυτα και το σιδιρο και το φενισιλ...και ενα ουτροτζεσταν το βραδυ..πολλα χαπια!!!!

επειδι λοιπον σε 10 μερες παντρευομαι, θελω να σασ ρωτησω οι ταχυπαλμια του γιουτοπαρ συνιθιζεται σε 2-3 μερες η διαρκει μεχρι τελους;;

αμα ειναι να τα ξεκινησω μετα τον γαμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου!Δεν εχω προσωπικη εμπιρια αλλα η φιλη μου που το επαιρνε απο τον 6ο τις ειχε συνεχεια τισ ταχιπαλμιες μεχρι το τελος.Αλλα απο την στιγμη που στα εδωσε τωρα ο γιατρος σου πρεπει να τα παρεις δεν στα εγραψε τζαμπα...Ειδικα για το γαμο που θα εισαι ωρες στο ποδι και θα κουραστεις παρα πολυ μην το παραμελεις γιατι ειναι επικυνδινο.Και να ρωτησεις τον γιατρο σου αν σε αφηνει να χορεψεις και γενικα ποσο μπορεις να κινησε.Μια γνωστη στο γαμο της μονο 2 φορες χορεψε τους βασικους δεν της επετρπε παραπανω ο γιατρος.Ευχομαι ολα τελεια να σου πανε και με την εγκυμοσυνη και με το γαμο αλλα συζητα το με το γιατρο σου οπωσδηποτε μην κανεις πραγματα του κεφαλιου σου!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

To φάρμακο αυτό συνηθίζεται κάπως... Οι πρώτες φορές ειναι πιο επεισοδιακές.

 

Ωστόσο εγώ αισθανόμουν τόσο μαύρα χάλια όταν το πήρα, που ζήτησα την άδεια του γιατρού να το κόψω και το έκοψα. Δηλαδή το έπαιρνά, με την άδειά του πάντα, ελάχιστες φορές, όχι καθημερινά, όταν αισθανόμουν ότι δεν ελέγχονταν οι συσπάσεις. Ήταν πράγματι αποτελεσματικό. Συνολικά, θα πήρα το πολύ καμιά 10ριά μισάρια σε όλη την εγκυμοσύνη. Κάθε περίπτωση όμως είναι διαφορετική. Είχα άριστο τράχηλο από την αρχή μέχρι το τέλος και συσπάσεις χωρίς πόνο και τέλος πάντων συνεκτιμήθηκαν όλα και μου είπε ο γιατρός ότι μπορούσα με ασφάλεια να παίρνω το πρεπαρ μόνο στα σκούρα και όχι συνέχεια.

 

Ωστόσο οι συσπάσεις είναι ύπουλο πράγμα και μπορεί να ξεφύγουν από τον έλεγχο. Χρειάζεται πολλή πολλή προσοχή. Και σίγουρα να μην καθυστερήσεις την αγωγή. 10 μέρες με συσπάσεις είναι πάαααρα πολύ. Και δέκα ώρες μπορω να σου πω...

 

Σε μένα συνεκτιμήθηκε το ότι είχα πολύ καλό τράχηλο, παρά τις διάφορες επιπλοκές.

 

Από εμπειρία θα έλεγα ότι πρώτα και κύρια θα έπρεπε να λένε οι γιατροί. Κόψε μαχαίρι το άγγιγμα στην κοιλιά. Μαχαίρι όμως. Αν σε λίγες ώρες δεν δεις διαφορά, τότε πάρε πρεπαρ. Σε εμένα το παραπάνω μη φαρμακευτικό μέτρο ήταν πιο αποτελεσματικό από τα πρεπαρ. Μου το είπε μια μαία, όταν έκανα εισαγωγή στο Β τρίμηνο με συσπάσεις ανά πεντάλεπτο, δηλαδή τοκετού... Και ο γιατρός μου συμφώνησε, εκ των υστέρων! Με τέτοιες συσπάσεις, σε 5 ώρες είχε ανοίξει ο τράχηλος, από ολόκλειστος που ήταν και μπορεί να είχα γεννήσει...

 

Το παν είναι να ελέγχονται οι συσπάσεις.

 

Πρώτα η εγκυμοσύνη σου τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μου μαζί με το γιουτοπαρ,μου έγραψε κ το isoptin κ μου είπε ότι όταν αρχίσω τα γιουτοπαρ θα παίρνω κ από αυτό για να φέρνει τη λειτουργία της καρδιάς στα ίσια της.

Ακόμα δεν τα έχω αρχίσει για να σου πω βέβαια.

Για να καταλάβεις πως λειτουργεί,το γιουτοπαρ προκαλεί ταχυκαρδία κ το ισοπτιν βραδυκαρδία οπότε βοηθάει.

Ρώτα το γιατρό σου σχετικά με αυτό.

277625-babies_295.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πηρα τελικα κοριτσια μου....το πηρα χθεσ βραδυ και σημερα το πρωι μετα το φαγητο...τεσπα...για μιση ωρα μετα αφου το παρω αντε να ανεβασω και λιγους σφιγμουσ παραπανω αλλα οχι να εχω ταχυκαρδια, ουτε τρεμουλα κλπ που λενε...το φαρμακο για την βραδυκαρδια ο γιατρος ειπε θα μου το δωσει εαν οντοσ αισθανθω ασχημα απο το γιουτοπαρ για την ωρα ειμαι μια χαρα δεν χρειαζεται να φορτωθω και αλλο ενα χαπακι...τα εχω βερεθει τα παλιοφαρμακα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και το πήρες, εφόσον το είχε πει ο γιατρός. Θα συμφωνήσω με την AthinaP για τα περαιτέρω, μη χαϊδεύεις την κοιλίτσα και γενικά να προσέχεις όσο μπορείς περισσότερο, οι συσπάσεις είναι ύπουλες και έχεις δρόμο μπροστά σου, δεν αξίζει να διακινδυνεύσεις.

Εγώ είχα πολλή ταχυκαρδία, αλλά έπαιρνα μεγάλη δόση, αρχικά ενδοφλέβια (έμεινα 3 εβδομάδες στο μαιευτήριο με ορό γιατί είχα πολλές συσπάσεις που δεν ελέγχονταν με χάπια) και μετά έπαιρνα μισό χάπι ανά 2 ώρες για 2 μήνες ώσπου γέννησα. Τις συνήθισα όμως τις ταχυκαρδίες μετά τις πρώτες μέρες.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ κατι δεν καταλαβα προφανως...εννοεισ να μην χαιδευω την κοιλια μου για να βλεπω εαν ειναι σκληρη;;

γιατι ουτως η αλλωσ ποτε δεν πετρωνει η σκληραινει...αλλα ουτε την χαιδευω κιολας...δενε χει κλωτσησει το μωρο οποτε δεν υπαρχει λογος να χαιδεψω κατι...εαν καταλαβα σωστα τι εννοεισ δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα τελικα κοριτσια μου....το πηρα χθεσ βραδυ και σημερα το πρωι μετα το φαγητο...τεσπα...για μιση ωρα μετα αφου το παρω αντε να ανεβασω και λιγους σφιγμουσ παραπανω αλλα οχι να εχω ταχυκαρδια, ουτε τρεμουλα κλπ που λενε...το φαρμακο για την βραδυκαρδια ο γιατρος ειπε θα μου το δωσει εαν οντοσ αισθανθω ασχημα απο το γιουτοπαρ για την ωρα ειμαι μια χαρα δεν χρειαζεται να φορτωθω και αλλο ενα χαπακι...τα εχω βερεθει τα παλιοφαρμακα!!!

 

Κοίτα, μην αγχώνεσαι και το σκέφτεσαι συνέχεια. Μπορεί και να μην αντιμετωπίσεις μεγάλες ταχυκαρδίες. Εγώ το έπαιρνα 5 μήνες και οσες φορες με επιανε επαιρνα βαθιες ανασες και προσπαθουσα να ασχοληθω με κατι να ξεχαστω και περνουσαν... Αν μπορεσεις να αποφυγεις τα φαρμακα της βραδυκαρδιας να μη επιβαρυνεις τον οργανισμο σου οσο γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Την κοιλίτσα να μην τη χαϊδεύεις γιατί αυτό δημιουργεί συσπάσεις, μου το είχε πει η μαία.

Επίσης, να μην αγχώνεσαι και απλά να προσέχεις να μην κουράζεσαι, να μη σηκώνεις καθόλου βάρος, να μη σκύβεις κλπ.

 

Αν μπορούσα να αλλάξω κάτι στην εγκυμοσύνη που πέρασα, με τα χίλια δύο προβλήματα, το μόνο που πραγματικά μου έκανε ζημιά ήταν το άγχος και οι στεναχώριες για βλακείες... Κοίτα να χαλαρώσεις και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου. ΣΚέψου θετικά! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θετικα σκεφτομαι, αλλα δυστυχωςσ δεν μπορω να απολαυσω και κατι...γιατι η ζωη μου

τελευταια ειναι μεσα στο σπιτι και περιστρεφεται γυρω απο ενα σωρο χαπια....δεν εχω αγχος, απλα με ενοχλει που δεν μπροω να απολαυσω τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Έλα, έλα, όχι απαισιοδοξίες κοριτσάκι! :) Όλα πάνε μια χαρά με το μωρό, αυτό έχει σημασία... Κάτσε ξεκουράσου, κοιμήσου, κοιμήσου και κοιμήσου, πάρε και κανένα βιβλίο -ευχάριστο και ελαφρύ - το τονίζω!, άκου μουσική, χάζεψε μωρουδιακά και μη διαβάζεις αγχωτικά θρεντ στο πάρεντς! Θα περάσει ο καιρός και δεν θα το καταλάβεις.

 

Α, και για τα χάπια, μη σκας, δεν είναι και πολλά!!! Εγώ στο τέλος είχα : 2 utrogestan, 1 filicine, 4 legofer, 2 caltrate, 1 centrum, 6 trofocard, 12 μισά yutopar, 2 ενέσεις clexane στην κοιλιά και 6 μετρήσεις για το σάκχαρο ημερησίως!!! Και πού και πού και καμιά ενεσούλα ινσουλίνης... Tώρα τα θυμάμαι και δε με νοιάζει, αρκεί που το αγγελάκι μου είναι καλά!!!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μένα! και εγώ έχει περίπου 3 εβδομαδες που ξεκίνησα τα γιουτοπαρ.. στην αρχη μισο ανα 8ωρο και μετα μισό ανά 6ωρο.... οι ταχυπαλμίες με πιάνουν μετά από μιση με μία ωρα περίπου... επιπλέον παίρνω και 3 ουτροτζεσταν την μέρα , εκτός του σιδηροου 2 και αλλο 1 το φυλικο οξυ...

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

αααααααα και εσυ σαν εμενα εισαι δηλαδη....

6 τροφοκαρ καθε μερα, 1 σιδιρο το μεσημερι και ενα φενισιλ, ενα ουτροτζεσταν των 200 (απο 3 που επαιρνα καθε μερα) και μια ιννοχεπ για την ωρα καθε μερα στην κοιλια....

τωρα μιλησα με γιατρο μ ρωτησε ποσουσ σφυγμους εχω, του ειπα κατω απο 90 μετα το γιουτοπαρ...και μ ειπε να ΜΗΝ το παιρνω και το μεσημερι μεχρι τισ 20 που θα ξαναπαω...και ηρεμησ αλιγακι!!!!! εκτοσ και εαν με πιασουν συσπασεις και τισ καταλαβω, γιατι δνε τισ καταλαβαινω κιολας εγω!!!

ιχιχιχιχιιχιχιχι

 

εγω ερχομαι και στο γραφειο καθε μερα...δεν υπηρχε περιπτωση να καθισω σπιτι χωρισ να ποναω...αμα πονουσα θα καθομουν, αλλα νιωθω καλα απλα προσεχω πολυ με τισ κινισεισ που κανω...εξαλλου και στο γραφειο καθιστη ειμαι παντα...σπιτι αμα ημουν θα εκανα και καμμια δουλεια σιγουραααα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πήγαινα στη δουλειά. Εγώ ένιωθα πολύ βάρος όταν ήμουν όρθια και δεν το αξιολόγησα σωστά, άργησα να πάρω και τα γιουτοπάρ που μου είπε ο γιατρός (είπα να ξεκουραστώ και να δούμε γιατί δεν ήθελα άλλο φάρμακο) και μετά με έπιασαν συσπάσεις ανά 7 λεπτά και τρέχαμε... Ευτυχώς όμως τον κρατήσαμε μέσα τον βιαστικό!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αααααααα και εσυ σαν εμενα εισαι δηλαδη....

6 τροφοκαρ καθε μερα, 1 σιδιρο το μεσημερι και ενα φενισιλ, ενα ουτροτζεσταν των 200 (απο 3 που επαιρνα καθε μερα) και μια ιννοχεπ για την ωρα καθε μερα στην κοιλια....

τωρα μιλησα με γιατρο μ ρωτησε ποσουσ σφυγμους εχω, του ειπα κατω απο 90 μετα το γιουτοπαρ...και μ ειπε να ΜΗΝ το παιρνω και το μεσημερι μεχρι τισ 20 που θα ξαναπαω...και ηρεμησ αλιγακι!!!!! εκτοσ και εαν με πιασουν συσπασεις και τισ καταλαβω, γιατι δνε τισ καταλαβαινω κιολας εγω!!!

ιχιχιχιχιιχιχιχι

 

εγω ερχομαι και στο γραφειο καθε μερα...δεν υπηρχε περιπτωση να καθισω σπιτι χωρισ να ποναω...αμα πονουσα θα καθομουν, αλλα νιωθω καλα απλα προσεχω πολυ με τισ κινισεισ που κανω...εξαλλου και στο γραφειο καθιστη ειμαι παντα...σπιτι αμα ημουν θα εκανα και καμμια δουλεια σιγουραααα

 

εμένα μου είχε πει, όταν νιώθω να σφύγγει εκεί στην κοιλιά "σαν κράμπα" να ξαπλώνω και να βάζω τ χέρι στην κοιλιά μου, αν είναι σκληρή για μερικά δευτερόλεπτα κκαι μετα χαλαρώνει, αυτό είναι.... εύχομαι όλα να πάνε καλά για όλες... εσλυ ουτροτζεσταν γιατι έπερνες??? εγώ είχα καφε και φάνηκε πως είχα μια μικρη αποκόληση..

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πήγαινα στη δουλειά. Εγώ ένιωθα πολύ βάρος όταν ήμουν όρθια και δεν το αξιολόγησα σωστά, άργησα να πάρω και τα γιουτοπάρ που μου είπε ο γιατρός (είπα να ξεκουραστώ και να δούμε γιατί δεν ήθελα άλλο φάρμακο) και μετά με έπιασαν συσπάσεις ανά 7 λεπτά και τρέχαμε... Ευτυχώς όμως τον κρατήσαμε μέσα τον βιαστικό!

 

 

χρύσα μου σε ποιον μήνα σε έπιασαν συσπάσεις ανα 7 λεπτά??:confused:

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου μεχρι να κλεισ το 1ο 3μηνο, επαιρνα 3 ουτροτζεσταν καθε μερα, 1 φορα τη βδομαδα ενεση προλουτον, καθε 3 μερεσ 1 ενεση πρεγκνιλ και στην κοιλια την ινοχεπ καθε μερα....

πριν ξαναμεινω στον μπεμπη εγκυοσ πριν 2 μηνες ειχα μμια βιοχημικη εγκυμοσυνη και ουτε εγω ουτε ο γιατρος ειχαμε διαθεση να ξαναπερασουμε τα ιδια...οποτε ξεκινησα δυναμικα για να μην ξεκολλησει μετιποτα το σπορακι μου!!!!

τωρα παιρνω ενα ουτροτζεσατν, ο γιατροσ ειπε οτι βοηθαει γενικα τα αγορακια η προγεστερονη...αιμα ουτε καφε δεν ειχα ποτε στην εγκυμοσυνη μου εωσ τωρα.

τισ ενεσεισ τισ προλουτον τωρα μεζρι τον γαμο μου στισ 17 θα τισ κανω καθε 3 μερεσ και μετα θα τησ σταματησω...οποτε κανα υπομονη γενικα...

τωρα ειμαι στην 17 βδομαδα...αναρωτιεμαι με τοσα φαρμακα που παιρνω το μωρο θα κλωτσησει καθολου;;;

Link to comment
Share on other sites

Όπου να'ναι σου'ρχεται!:) Κι εγώ στις 17 εβδομάδες ένιωσα το πρώτο "φτερούγισμα" με βεβαιότητα ότι είναι αυτό. Στην αρχή θα νιώσεις κάτι σαν παλμό εσωτερικά στην κοιλιά και μετά σιγά σιγά θα γίνει πιο έντονο! Στην πρώτη εγκυμοσύνη γενικά αργεί η πρώτη κλωτσιά, εξαρτάται και από τη θέση του μωρού και του πλακούντα νομίζω.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

28 εβδομάδων. Μου έκαναν και ενέσεις κορτιζόνης όταν μπήκα, αλλά τελικά γέννησα στις 37 και 3 ημέρες.

 

τέλος καλού όλα καλά δηλαδή!!! έχεις το αγγελούδι σου υγιέστατο και αυτό έχει σημασία!!!!!

 

κοριτσια μου μεχρι να κλεισ το 1ο 3μηνο, επαιρνα 3 ουτροτζεσταν καθε μερα, 1 φορα τη βδομαδα ενεση προλουτον, καθε 3 μερεσ 1 ενεση πρεγκνιλ και στην κοιλια την ινοχεπ καθε μερα....

πριν ξαναμεινω στον μπεμπη εγκυοσ πριν 2 μηνες ειχα μμια βιοχημικη εγκυμοσυνη και ουτε εγω ουτε ο γιατρος ειχαμε διαθεση να ξαναπερασουμε τα ιδια...οποτε ξεκινησα δυναμικα για να μην ξεκολλησει μετιποτα το σπορακι μου!!!!

τωρα παιρνω ενα ουτροτζεσατν, ο γιατροσ ειπε οτι βοηθαει γενικα τα αγορακια η προγεστερονη...αιμα ουτε καφε δεν ειχα ποτε στην εγκυμοσυνη μου εωσ τωρα.

τισ ενεσεισ τισ προλουτον τωρα μεζρι τον γαμο μου στισ 17 θα τισ κανω καθε 3 μερεσ και μετα θα τησ σταματησω...οποτε κανα υπομονη γενικα...

τωρα ειμαι στην 17 βδομαδα...αναρωτιεμαι με τοσα φαρμακα που παιρνω το μωρο θα κλωτσησει καθολου;;;

 

α δηλαδή εσύ πολλά να παίρνεις προληπτικά! καλά κάνεις!!! μην αγχώνεσαι θα κλωτσήσει!!! εμένα σιγά σιγά κουνιέται και κλωτσάει όλο και πιο πολύ!!!! και είναι τέλεια!!!!!:P:p:p

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μ ειπε οτι θα κλωτσησει κι ασ παιρνω τοσα χαπια...αλλα ηθελα και τα δικια σασ γνωμη....φοβαμαι μηπωσ του κανω κακο με τα γιουτοπαρ και το καημενο φοβαται και εχει κουρνιασει πουθενα...αγηστε που εχω αγχος μηπσ με την οπιια ταχυκαρδια και αναστατωση μου προκαλει το γιουτοπαρ παει και στο μωρο....πολυ στενοχωριεμαι!

Link to comment
Share on other sites

τέλος καλού όλα καλά δηλαδή!!! έχεις το αγγελούδι σου υγιέστατο και αυτό έχει σημασία!!!!!

 

 

 

α δηλαδή εσύ πολλά να παίρνεις προληπτικά! καλά κάνεις!!! μην αγχώνεσαι θα κλωτσήσει!!! εμένα σιγά σιγά κουνιέται και κλωτσάει όλο και πιο πολύ!!!! και είναι τέλεια!!!!!:P:p:p

 

 

δεν γινοταν να μην κανω τιποτα και απλα να ειμαι ξαπλωμενη το 1ο 3μηνο και να προσευχομαι...δεν ηθελα με τιποτα να ξαναπερασω τα ιδια...και να ειμαι στον γαμο μου σαν αρρωστη...οχι οτι τωρα δηλαδη θα κανω και τιποτα αλλα τουλαχιστον θα ειμαι ησυχη και ηρεμη...περιμενω απλα να περασουν οι 10 μερουλεσ για τον γαμο και μετα να ησυχασω τελειως!!!

ελπιζω και εωσ τοτε να κλωτσησει ο μπεμπησ και να μηνεχει παθει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

δεν γινοταν να μην κανω τιποτα και απλα να ειμαι ξαπλωμενη το 1ο 3μηνο και να προσευχομαι...δεν ηθελα με τιποτα να ξαναπερασω τα ιδια...και να ειμαι στον γαμο μου σαν αρρωστη...οχι οτι τωρα δηλαδη θα κανω και τιποτα αλλα τουλαχιστον θα ειμαι ησυχη και ηρεμη...περιμενω απλα να περασουν οι 10 μερουλεσ για τον γαμο και μετα να ησυχασω τελειως!!!

ελπιζω και εωσ τοτε να κλωτσησει ο μπεμπησ και να μηνεχει παθει τιποτα!

 

όλα καλά θα πάνε!!:) η ώρα η καλή, και με το καλό το μπεμπάκι σας!!

(γιατί δεν βάζεις τικεράκι να βλέπουμε πόσο είσαι??)

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πω,πω, τα ίδια περνάμε όλες τελικά, κι εγώ τα ίδια έλεγα... Όμως, σκέψου ότι την περισσότερη αναστάτωση την προκαλεί η ανησυχία μας παρά τα φάρμακα. Εγώ νομίζω ότι τις μισές συσπάσεις τουλάχιστον τις πάθαινα από το φόβο μου! Όταν έφτασε το μωρό στις 32 εβδομάδες, είχα λιγότερο άγχος για προωρότητα και συνήλθα αρκετά. Στις 36 δε, σηκώθηκα κουτσά στραβά και πήγα και διάλεξα κούνια (γιατί πριν ήμουν ξάπλα, μόνο τουαλέτα μπορούσα να πάω).

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...