Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΩΟΘΗΛΑΚΙΟ...τι μεγεθος πρεπει να εχει?


Recommended Posts

Κοριτσια τι κανετε?εγω σημερα δεν ειμαι κ στα πολυ καλα μου,οι ορμονες μου τα χουν παιξει..τη μια κλαιω την αλλη γελαω κοινως ολα μου φταινε!!!!!Εχω μια ερωτηση..(μη γελαστε)ξερω ολο ερωτησεις ειμαι.....τι μεγεθος εχει ενα ωοθηλακιο πριν σπασει κ βγει το ωαριο?Οταν ειδα στον υπερηχο κατι 1,5 εκατοστο λεω κυστη ειναι μετα μου λεει η γιατρος μου μην ανησυχεις ειναι ωοθηλακιο,κ αναρωτιεμαι εγω?????1,5 εκατοστο ωοθηλακιο στην 6η μερα κυκλου???ελεος τεραστιο δεν ειναι???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λοιπον ....το ωοθυλακιο σπαει στα 19-22χιλ..Βεβαια υπαρχουν κ περιπτωσεις που μπορει να αργησει κ να φτασει τα 23-24(πχ εγω!!!)η και πιο νωρις απο τα 18....γι αυτο το παρακολουθουν με υπερηχους.

Εαν μεγαλωσει πολυ νωρις τοτε το πιο πιθανο ειναι να ειναι τζουφιο(δεν θυμαμαι τωρα την επιστημονικη ορολογια).Κυστη λογιζεται πανω απο 25χιλ αν δεν κανω λαθος...

Καθε μερα μεγαλωνει περι το 1,5χιλ.

Και ολα αυτα συνυπολογιζονται με τον κυκλο της καθε γυναικας.

Αυτα απο μενα :) κ απο την εμπειρια μου :(:)

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

nikijo Σ 'ευχαριστω για την απαντηση κ εγω αυτη την εντυπωση εχω...βεβαια η γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα για το οποιο πρεπει να ανησυχω η να ακολουθησω καποια αγωγη..τι να πω!!!!Μα ποτε δεν μπορω να βρω ακρη μ'αυτους τους γιατρου???????

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ....το ωοθυλακιο σπαει στα 19-22χιλ..Βεβαια υπαρχουν κ περιπτωσεις που μπορει να αργησει κ να φτασει τα 23-24(πχ εγω!!!)η και πιο νωρις απο τα 18....γι αυτο το παρακολουθουν με υπερηχους.

Εαν μεγαλωσει πολυ νωρις τοτε το πιο πιθανο ειναι να ειναι τζουφιο(δεν θυμαμαι τωρα την επιστημονικη ορολογια).Κυστη λογιζεται πανω απο 25χιλ αν δεν κανω λαθος...

Καθε μερα μεγαλωνει περι το 1,5χιλ.

Και ολα αυτα συνυπολογιζονται με τον κυκλο της καθε γυναικας.

Αυτα απο μενα :) κ απο την εμπειρια μου :(:)

 

Τι; Αλήθεια;

Εγώ πήγα το Σάββατο -μετά από 5 μέρες θεραπείας με Clomiphene - που ήταν και η 11η του κύκλου μου και μου βρήκαν 2 ωοθηλάκια, το ένα 23 και το άλλο 26 χιλιοστά! Δηλαδή το δεύτερο θεωρείται κύστη;

Εμένα πάλι μου το χαρακτήρισαν ως πολύ καλό όλο αυτό, έκανα και την pregnyl το ίδιο βράδυο και επαφή σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού πολύ νωρίς τη Δευτέρα... Λέτε να "έσπασαν" νωρίτερα τα πολύ ώριμα αυγουλάκια μου; Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί και αγχωθεί τόσο... Προσπαθώ πάνω από ένα χρόνο φυσιολογικά και είναι η πρώτη φορά που παίρνω φάρμακα (ελπίζω και η τελευταία). Βοήθειααααα

Link to comment
Share on other sites

Ποντικακι κ εγω ετσι ημουν...ακους το γιατρο σου κ συνεχιζεις...(αν εχεις ομως αμφιβολιες δεν ειναι κακο να παρεις κ μια δευτερη γνωμη)

 

Μην αγχωνεσαι!!!!!!(ευκολο να το λες...δυσκολο να το κανεις :) )

Ισως κυστη πανω απο 25χιλ. ονομαζεται αν ειναι εκτος φασης ωορρηξιας-δλδ πολυ νωρις απο τα μεσα του κυκλου η πολυ μετα απ αυτην- .Οταν εχουμε τεχνητη ωορρηξια τοτε αλλαζουν κ τα νουμερα λιγακι...εσυ περασες κ μενα!!!!:) εμενα εφτανε 24 με ενεσεις...καλη δυναμη dinami!!!!

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα σας...nikijo μου δεν αγχωνομαι απλα ειμαι γεματη αποριες κ ερωτησεις!!!!!!!!!!!!Ουτως η αλλως εχουμε ελευθερες επαφες αλλα ξερεις λεμε το κανουμε για μας κ οποτε θελει ας ερθει το μωρο,καλοδεχουμενο θα ειναι!!!!!Μ'αυτον τον τροπο εχουμε καταφερει να βγαλουμε την εμμονη της αποκτησεις παιδιου απ'το μυαλο μας,χαιρομαστε τον ερωτα μας κ περναμε καλα!!!Κ αυτη τη συμβουλη δινω σε ολους:ΚΑΝΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΡΩΤΑ ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΡΩΤΑ Κ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!!Καλο ειναι να εμπιστευτουμε λιγο το σωμα μας κ να αφησουμε την φυση να κανει τη δουλεια της!Ευχομαι σε ολες τις κοπελες εδω να αποκτησουν αυτο που τοσο επιθυμουν!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας...nikijo μου δεν αγχωνομαι απλα ειμαι γεματη αποριες κ ερωτησεις!!!!!!!!!!!!Ουτως η αλλως εχουμε ελευθερες επαφες αλλα ξερεις λεμε το κανουμε για μας κ οποτε θελει ας ερθει το μωρο,καλοδεχουμενο θα ειναι!!!!!Μ'αυτον τον τροπο εχουμε καταφερει να βγαλουμε την εμμονη της αποκτησεις παιδιου απ'το μυαλο μας,χαιρομαστε τον ερωτα μας κ περναμε καλα!!!Κ αυτη τη συμβουλη δινω σε ολους:ΚΑΝΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΡΩΤΑ ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΡΩΤΑ Κ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!!!!Καλο ειναι να εμπιστευτουμε λιγο το σωμα μας κ να αφησουμε την φυση να κανει τη δουλεια της!Ευχομαι σε ολες τις κοπελες εδω να αποκτησουν αυτο που τοσο επιθυμουν!

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

4usdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...