Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδική Xοληστερίνη


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω τις μαμάδες του φορουμ, σχετικά με ένα θέμα που προέκυψε με την μικρή μου.

Λοιπόν η ζουζουνίτσα μου είναι αισίως 28 μηνών και λόγω του σωματότυπού της ειναι αρκετά ευτραφής. Επιμένω λόγω του σωματοτυπου γιατί την προσέχω πάρα πολυ στην διατροφή της. Τρώει 5 γεύματα την ημέρα. Γάλα το πρωι μετά το δεκατιανό της είναι φρουτα και ίσως καμια φέτα τοστ με τυρακι με χαμηλά λιπαρά και καμια φορα και γαλοπουλα, μετά το μεσημεριανό της απαρτίζεται απο λαχανικά ή ρυζάκι ή ζυμαρικά ολικής αλέσεως και βεβαια ψαρι ή κρεας όχι χοιρινό, μόνο μοσχαρι ή κοτοπουλο και όχι πολλά λιπαρά και καθόλου τηγανητα(τηγανητες πατάτες έχει φαει 3-4 φορες στην μεχρι τωρα ζωη της)και σε ποσότητα όσο το πιατακι το παιδικό, το απόγευμα τρωει φρουτα ή γιαουρτάκι και όχι τα επιδόρπια γιαουρτιου ή της φτιάχνω κεκάκια μικρά με αλευρι ολ.αλέσεως και πολύ λιγη ζάχαρη, και το βράδυ το γάλα της.

Επισημαίνω ότι το γάλα που πίνει ημερισίως είναι περίπου στα 500-600ml.

Αυγό δεν τρώμε και ουτε την κυνηγάω για αυτό, ίσως φαει ένα το μηνα ή μεσα στην κοτόσουπα ή μέσα στα κεκάκια της.

Έτυχε λοιπόν να της κάνω κάποιες εξετάσεις αίματος γιατί έπερνε βάρος σχετικά με αυτά που τρώει και είναι και δραστήρια σαν χαρακτήρας. Δεν πάει παιδικό όμως και είναι σπίτι με την κυριά που την κρατάει.

Στις εξετάσεις βρήκαμε ότι έχει χοληστερίνη 218 όταν το ανώτερο για μια γυναίκα ενήλικα είναι 200. Τώρα περιμένω να βγουν και οι εξετάσεις του θυροειδή για να δουμε αν επηρεάζουν την χοληστερίνη, αν έχουν καμια σχεση!! Δεν ξέρω τι να πω, και να πω ότι δεν την προσέχω, δεν τρωει ουτε μπισκότα, ουτε γλυκά, σοκολάτες, πατατάκια και άλλα τετοια.

Απλά είναι παχουλή, είναι βεβαια και μεγαλόσωμη και ψηλή (19κιλά και 95cm)

Είχε κανεις άλλος αντιστοιχη εμπειρία με το θέμα χοληστερίνη σε βρεφική ηλικία?? Λένε οτι φταιει το γάλα που πινουν και επειδή είναι η βασική τους διατροφή ακόμα.

Ο γιατρος μας μας είπε οτι θα επαναλάβουμε τις εξετάσεις, πιθανον να έχει γινει λάθος από το ΙΚΑ, και να το επαναλάβουμε σε εξωτερικο διαγνωστικό κεντρο. Και αν δεν έδειχναν τιποτα, τοτε θα λέγαμε ότι είναι σωστές? Τα έχω ψιλοχαμένα και δεν ξέρω τι να πω.

Ας μου πει κανεις αν περασε κανενα τετοιο περιστατικό, τουλάχιστον να δω πως θα το αντιμετωπίσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σου συνιστούσα να ξανακάνεις τις εξετάσεις σε εξωτερικό μικροβιολογικό εργαστήριο όπως πολύ σωστά λες και μετά βλέποντας και κάνοντας. Έχετε στην οικογένεια γενικά υψηλή χοληστερόλη? Γιατί δυστυχώς υπάρχει οικογενή χοληστερόλη και σε αυτή την ηλικία που είναι η μικρή δεν νομίζω ότι φταίει η διατροφή της. Εάν θέλεις να το ψάξεις θα σου έλεγα να κλείσεις ραντεβού στο Ωνάσειο στο Λυπιδολογικό τμήμα που έχουν και ασχολούνται πολύ με τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς κανείς στην οικογένεια μας δεν έχει χοληστερόλη.

Σίγουρα θα επαναληφθούν οι εξετάσεις σε εξωτερικό διαγνωστικό για να έχουμε και μια δευτερη γνώμη.

Όσο αφορά το Τμήμα αυτο στο Ωνάσειο, δεν το έχω ξανακουσει, σε ευχαριστώ πολυ που με πληροφόρησες, θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή, αφου βέβαια δω τι θα δείξουν και οι επαναληπτικές εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λενα δεν εχω εμπειρια απλα ξερω μια γειτονισσα που η μικρη της κορη εχει εκ γενετης χοληστερινη. Ξερω οτι κανει διατροφη και πολυ γυμναστικη (ειναι γυμνασιο τωρα η μικρη). Περισσοτερα δε ξερω δυστυχως

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα από τις πρώτες αιματολογικές εξετάσεις που έκανα στον γιο μου, ο οποίος είναι περίπου πέντε ετών.

Του βρήκαν αυξημένη χοληστερίνη και κυρίως την "κακή".

Δεν είναι από κάτι που είχε φάει εκείνη την ημέρα, γιατί για 12 ώρες πριν πάμε ήταν νυστικός.

Υπάρχει καμία άλλη μανούλα που αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα, για να το συζητήσουμε

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ντίνα μου να είσαι καλά!

Ευχαριστώ πολύ. Σκέφτηκα και εγώ να του κάνω εξετάσεις και αλλού.

Πάντως γάλα του δίνω έτσι και αλλιώς με 1,5 λιπαρά εδώ και πάρα πολύ καιρό.

φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χθες πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων τις αιματολογικές.η μικρή είναι 4,5χρονών.η μικροβιολόγος μου είπε οτι έχει ανεβασμένα τα τριγλυκερίδια και την χοληστερίνη.τριγλυκερίδια έχει 145 με όριο το 140 και χοληστερίνη 195.Ξέρει να μου πει κάποιος πόσο είναι το όριο για τα παιδιά?παλιά η παιδίατρος μου είχε πει ότι ειναι 170.είναι αλήθεια ή αλλαζει με την ηλικία?

Link to comment
Share on other sites

Νάντια, κι εμένα η μεγάλη μου σε εξετάσεις που τις έκανα τον Νοέμβριο βρέθηκαν οριακές προς υψηλές οι τιμές σε τριγλυκερίδια και χοληστερίνη!!!! Τριγλυκερίδια είχε 140 & χολοστερίνη 180.

Και το παράξενο είναι ότι γενικώς δεν τρώει βλακείες. Να φανταστείς ότι στα 5 της είναι με το ζόρι 17Kg. Και δεν κάνει κατάχρηση σε γλυκά, πατατάκια, γαριδάκια και συναφή στο σπίτι μας δεν μπαίνουν. Το μόνο που έτρωγε σε καθημερινή βάση ήταν η φέτα.

Με την παιδίατρο που το συζήτησα μου είπε ότι το πιο πιθανόν είναι να είναι κληρονομικό, κι αυτό με στεναχώρησε ακόμη περισσότερο γιατί έτσι δεν μπορώ να κάνω και τίποτα. Μου είπε επίσης ότι υπάρχουν κάποιες αιματολογικές εξετάσεις στις οποίες φαίνεται εάν είναι κληρονομικό το θέμα ή οχι. Σε ένα περίπου μήνα θα τις κάνουμε. Απλά περιμένω να τελειώσει η θεραπεία με τον σίδηρο που κάνουμε έτσι ώστε να την τρυπήσουμε μία μόνο φορά για να ελεέγξουμε ταυτοχρόνως και επίπεδα ορού σιδήρου & φεριτίνης.

Όσον αφορά τα όρια νομίζω ότι η παιδίατρος σου έχει δίκιο. Για κοίτα στο παρακάτω site για να βεβαιωθείς.

http://www.logodiatrofis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=580&Itemid=97

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι οτι και έμενα είναι 4,5χρόνων και 16 περίπου κιλά.Οσο για το κληρονομικό το ξέρω.έχει ο αντρας μου.για φαντασου οτι κάνουμε και τη σχετική δίαιτα .τώρα η μικρή τρώει σε καθημερινή βάση σοκολάτα.τσακωνόμαστε με τον αντρα μου και αποτέλεσμα έχει να σπάνε τα νεύρα μου.δεν θέλει να δεχτεί το γεγονός ότι και η μικρή έχει και οτι της κάνει κακό να της παίρνει σικολάτα .βλέποντας τα αποτελεσματα όμως κάπου το σκέφτεται.θα τα πάω και στην παιδίατρο να δω τι θα μας πει.Πάντως σε ευχαριστώ γαι την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά. Πάντως άποψη μου είναι ότι σε αυτή την ηλικία δεν μπορείς να βάλεις απαγορεύσεις στο παιδί, ούτε να του ξεκινήσεις δίαιτα για μείωση της χοληστερίνης. Σε ένα παιδικό πάρτυ και πατατάκια θα φάει αν τα βρει μπροστά του και τούρτα θα ζητήσει, κ.ο.ε. Απλά θα πρέπει εμείς σαν γονείς στην καθημερινή του διατροφή μέσα στο σπίτι μας να προσέχουμε πάντα χωρίς ακρότητες.

Αν έχεις κάποια καινούρια πληροφορία από την παιδίατρο σου σε παρακαλώ ενημέρωσε και το forum.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εμένα η μικρή μου έιναι 27 μηνών περίπου και έχει 218 χοληστερίνη. Είναι σχεδόν 20 κιλά χωρίς να έχει φάει ποτέ κρέμα έτοιμη, δηλ θέλω να πω ότι προσέχω πολύ την διατροφή της, και αυτο που τρώει είναι γάλα, φρούτα, λαχανικά και το φαγητό της. Αυγό δεν τρώει, λόγω της χοληστερίνης το αποφεύγουμε.

Βέβαια θα φάει που και που κανένα γλυκάκι γιατί δεν μπορώ να την βλέπω να χτυπιέται κάτω, και από την άλλη η ενδοκρινολόγος που την βλέπει μου είπε να προσέξω με τις απαγορεύσεις μην μου γίνει βουλιμική. Οπότε δεν της απαγορεύω τα γλυκάκια, δηλ οταν είμαστε σε ένα πάρτυ, για να μην την εκνευρίσω.

Δυστυχώς είναι φαγανή αλλα είναι και παχουλή παρότι δεν τρωμε ουτε μπισκότα ούτε πατατάκια, δεν υπάρχουν αυτά στο σπίτι και επειδή δεν τα ξέρει όταν πάμε κάπου που έχουν πατατάκια δεν τα τρωει.

Βέβαια μπορεί να είναι και κληρονομική, και να είναι το παιδί αδύνατο και να έχει υψηλή χοληστερίνη. Εμείς το παλεύουμε πάντως και προσπαθούμε να μην τρωμε "βλακίες" για να είμαστε καλά.

Πάντως αυτο που μου είπε η ενδοκρινολόγος είναι ότι επειδή πίνουμε και πολύ γάλα είναι ένας παράγοντας για να αυξανεται η χοληστερίνη. Πίνουμε σχεδόν 500-600 ml την ημέρα.

Καλό θα ήταν πάντως να επαναλάβεις τις εξετάσεις και να τις δει ένας ειδικός γιατρός για να σου πει καλύτερα τι πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.ΑΝΤΕ ΚΟΨΕ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΤΑ ΓΛΥΚΙΣΜΑΤΑ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ.ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΝΕΑ ΘΑ ΣΑΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Διαγνώστηκε αυξημένη χοληστερίνη (315) στην ανιψιά μου σε ηλικία 2 ετών.

Πήγε για εξετάσεις στο Παίδων και βγήκαν και αυτές το ίδιο.

Εκτοτε πήγε σε διατροφολόγο και με αυστηρή δίαιτα μετα απο 4 μήνες τις έχει πέσει στο 217.

Οι περισσότεροι μας λένε πως είναι οργανικό και στις περισότερες περιπτώσεις εξαφανίζεται περίπου στα 8 χρόνια.

Το μόνο πρόβλημα είναι πως για να πάνε όλα καλά θέλει πολύ συγκεκτημένη διατροφή.

Εμείς πάντος στο σπίτι τρώμε όλοι κρυφά.

 

Καλή επιτυχία!

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κάναμε κι εμείς εξετάσεις αίματος. Όλα καλά αλλά η χοληστερίνη τσιμπημένη, 182 μέ όριο το 170. Στην αρχή πανικοβλήθηκα κι άρχισα να ψάχνομαι τι μπορεί να τρώει η μικρή που την επηρρεάζει αλλά επειδή γενικά προσέχω τη διατροφή της δεν έβγαλα άκρη :?

Μίλησα σήμερα με την παιδίατρο και μου είπε ότι μπορεί να είναι οργανική προδιάθεση και μου έδωσε οδηγίες διατροφής : γάλα από δω και πέρα πράσινο, όχι φέτα και κεφαλοτύρι που είναι πολύ λιπαρά αλλά καλύτερα τυριά όπως γκούντα, ένταμ κλπ, αυγά 2 την εβδομάδα, περιορισμό στα γλυκά, καθόλου πατατάκια και λοιπές αηδίες και επανάληψη σε ένα χρόνο.

Το θέμα μου είναι ότι, με εξαίρεση τα γλυκά που της αρέσουνε αλλά δεν την άφηνα να τρώει συχνά και το γάλα που της έδινα πλήρες, όλα τα υπόλοιπα που μου είπε να της κόψω ούτως ή άλλως δεν τα έτρωγε .

 

Εντωμεταξύ επειδή είναι παιδί που τρώει -παχουλή δεν τη λες, γεροδεμένη είναι- πρόσεχα, εκτός από τα είδη των τροφών που της έδινα, και τις ποσότητες όσο μπορούσα. Τι να κάνω πια? Από 2 1/2 χρονών να της "μετράω τις μπουκιές της"? Έχω προβληματιστεί πολύ.....

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

angelina είμαστε πολύ κοντά σε ηλικία!! να σε ρωτήσω, πόσα κιλά είναι η μικρούλα σου? Εμείς είμαστε 22 κιλά και 97 πόντους. Όπως είχα πει η χοληστερίνη στις πρώτες εξετάσεις ήταν 218 παρόλα αυτα η ενδοκρινολόγος δεν με έβαλε να τις επαναλάβω και βέβαια δεν μου είπε να αλλάξω το γάλα σε ελαφρύ από πλήρες, με καμμία δύναμη. Εμείς αυγά τρώμε ένα το μήνα και άν και μόνο αν βάλω σε κανένα κεκάκι που της φτιάχνω ή στο φαγητό. Ομελέτες δεν τρώει και γενικώς δεν τρώμε τηγανητά. Γλυκά της φτιάχνω εγώ και το πολύ πολύ ένα κιντερ για επιβράβευση και αυτό βέβαια μια φορά στις 15 μέρες. Ψωμιά δεν τρώει, ούτε έτοιμους χυμούς, καλά πατατάκια και άλλα δεν υπάρχουν στο σπίτι και να πάμε πουθενά δεν τα τρώει από μόνη της γιατί δεν τα έχει συνηθίσει ως γεύση. Τα μόνα που της αρέσουν είναι τα μπισκότα και οι μπάρες δημητριακών. Εκεί γινεται μάχη, και προσπαθώ να της δίνω τα πτιμπερ ολικής αλέσεως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ηλικία το θυμάμαι κι από άλλο τόπικ :) H Ναταλία λοιπόν είναι σχεδόν 16 κιλά και 99 εκατοστά.

Για τα γλυκά μου είπε απλά ότι πρέπει να είναι περιορισμένα κι επειδή η δικιά μου είναι πολύ της σοκολάτας τη ρώτησα για την υγείας και μου είπε οκ αυτή δεν έχει λιπαρά. Κι εμείς τηγανιτά δεν τρώμε, το μόνο που τρελαίνεται η μικρή είναι ο τηγανιτός γαύρος :)

Για το γάλα τώρα επειδή προβληματίστηκα κι εγώ, ξέροντας ότι τα παιδιά δεν κάνει να τρώνε λάιτ προϊόντα, τη ρώτησα και μου είπε ότι απλά του έχουν αφαιρέσει το λίπος και δεν είναι όπως τα υπόλοιπα λάιτ πχ τα τυριά (υποθέτω πως εννοούσε ότι δεν υφίστανται την ίδια επεξεργασία). Μου είπε μάλιστα ότι από 2 έως 5 ετών δίνουμε γάλα με 2% λιπαρά κι από 5 και πάνω ακόμα και με 0%.

Ουφ!

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έλα μια χαρά είναι η κούκλα σου και να την χαίρεσαι, σας περνάμε και 6 κιλά! εγώ θα σου έλεγα να μην της κόψεις το γάλα το πλήρες, αφου αυτη είναι η βασική τους τροφή ακόμα. Πόσο πίνει? εμείς πίνουμε γύρω στο 0,5λιτρο την ημέρα 250 το πρωί και άλλο τόσο περίπου το βραδυ, δεν ξέρω ακριβώς γιατι έχουμε κόψει το μπιμπερό και δεν μπορώ πια να υπολογίσω το γάλα όπως παλιά.

Συνέχισε όπως είσαι με αυτά που της δίνεις και ολα θα είναι καλά, μην μας πιανουν οι υποχονδριασμοί. Είπαμε να τα προσέχουμε αλλά και να μην τους δημιουργουμε στερήσεις. Δεν κάνει, γιατί σκέφτομαι πως όταν θα την στείλω παιδικό και δεν θα είμαι εκεί να την προσέχω δεν θα έχω πια τον έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας, χωρίς να είμαι σίγουρη νομίζω ότι δεν είδα πουθενά αυτό το θέμα. αν κάνω λάθος ενημερώστε με. η μικρή μου 3 χρονών πλέον έχει υψηλές να το πω, σίγουρα πάντως διαταραγμένες τιμές χοληστερόλης. έχω απευθυνθεί σε ειδική γιατρό και βρίσκεται υπό παρακολούθηση. είναι σχεδόν σίγουρο πλέον ότι δεν ευθύνεται η διατροφή γιατί εδώ και καιρό ακολουθεί διατροφή χαμηλών λιπαρών με πολλά λαχανικά και φρούτα κλπ. πιθανόν είναι οικογενής. πρόσφατα ανακάλυψα αυξημένη μια λιποπρωτεινη α (53 %) την οποία προ εξαμήνου είχε φυσιολογική. επίσης διατηρεί χαμηλή την καλή χοληστερίνη hdl (41) και την κακή 115. η ολική της είναι τώρα 180 αλλά προ εξαμήνου και προ δίαιτας 230. έχει κάποιος -α πρόμοια εμπειρία? σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

μολις πηραμε τις εξετασεις αιματος της μικρης μας 16 μηνών και η τιμη της ολικης χοληστερολης ειναι 183 με τιμες αναφορας εως 200....αυτο που μας εχει τρελανει ειναι οτι ο ανηψιος του αντρα μου εχει τεραααστιο προβλημα με χοληστερινη απο 2 ετων το μικρουλι μας...οποτε τρεμω μηπως και η δικη μας εχει ψωνισει αυτο το κληρονομικο...χαρισμα.μιλησα με το γιατρο και ουτε με ηρεμησε ουτε με τρομοκρατησε, μου ειπε οτι σε αυτητ την ηλικια η αναμενομενη τιμη ειναι μεχρι 170 και να επαναλαβουμε την εξεταση μετα απο ενα χρονο...νομιζω δε θα περιμενω τοσο...θα την κανουμε ξανα πιο νωρις...ααα και κατι αλλο που δεν ξερψ αν παιζει καποιο ρολο, η μικρη δεν ηταν νηστικη-δε μας πηγε ο νους οτι οι συνθηκες ειναι ομοιες με αυτες ενος ενηλικα-ειχε φαει αρκετα το μεσημερι και μεις πηγαμε απογευμα...

κοριτσια καμια ειχε παρομοια εμπειρια???σας παρακαλω βοηθειστε!!!

Link to comment
Share on other sites

παιζει ρολο το οτι ειχε φαει φυσικα!!την επομενη φορα να την πατε πρωι κ χωρις να εχει φαει.κ το προηγουμενο βραδυ ας φαει ελαφρυα.κ γω ειχα κανει γενικες αιματος κ ξεχαστηκα κ εφαγα πρωι πρωι μαρμελαδες :P κ μου βγηκε ανεβασμενο ζαχαρο.το ειπα στο γιατρο ο οποιος μου ειπε οτι πρεπει να ξανακανω εφοσον ειχα φαει!μετα απο 2 μερες ξαναεκανα νηστικη κ ηταν ολα μια χαρα.στο γιατρο ειπες οτι ηταν φαγωμενη?

Link to comment
Share on other sites

Στις εξετάσεις που κάναμε στην κόρη μου όταν ήταν ενός χρόνου είχε χοληστερίνη 206. Η γιατρός μας είπε ότι ναι μεν το όριο είναι 170-180, όμως σαν μεσογειακός λαός που η διατροφή μας στηρίζεται στο ελαιόλαδο που είναι καλό λιπαρό θεωρούμε ότι μέχρι 200 είναι φυσιολογικό. Όπως καταλαβαίνεις, ακόμα και έτσι η κόρη μου έδειξε ότι έχει κληρονομικότητα... Είχα πανικοβληθεί τότε και ψάχνοντας ανακάλυψα ότι είναι πολύ δύσκολο να μην έχεις κληρονομικότητα στην χοληστερίνη μιας και πρέπει να είσαι "καθαρός" 3 γενιές πίσω!

Τέλος πάντων, με 3 παιδιάτρους που το συζήτησα μου είπαν ότι απλά θα πρέπει να προσέχω τα λιπαρά της μικρής. Στην ουσία πρέπει να κάνει την σωστή διατροφή που θα έπρεπε όλοι μας να κάνουμε. Μετρημένο λάδι στο φαγητό, φρέσκια ντομάτα, όχι λιπαρά κρέατα (αρνί, χοιρινό - ούτως ή άλλως δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω από γεύση), όχι γλυκά κτλ. Στις εξετάσεις που έκανε 2 χρονών (μου είπαν κι εμένα ότι δεν έχει νόημα να κάνουμε εξέταση κάθε τρεις και λίγο) είχε 192 και φέτος στα 3 είχε 180. Εξακολουθεί και είναι υψηλή, δεν είναι όμως επικύνδινη... Η πρώτη παιδίατρος μου είπε ότι είχε παιδάκι που είχε 320! Αυτό το παιδάκι είχε κληρονομικότητα από τον μπαμπά του που είχε πάθει έμφραγμα στα 28 του και όταν θα γινόταν 6 χρονών θα ξεκινούσε θεραπευτική αγωγή. Αυτό είναι πρόβλημα και όχι το λίγο παραπάνω...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω πως το 183 δεν ειναι υψηλη χοληστερηνη και ειδικα αφου ειχε φαει το παιδι.

Η ανηψια μου ειχε 315 (ναι δεν εκανα λαθος στο γραψημο)

τωρα μετα απο 1,5 χρονια και αυστηρη διαιτα εχει φτασει 211 και δεν κατεβαινει αλλο.

Το παιδι τωρα ειναι 3 ετων .

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...