Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρο 3 μηνων και βαρος


Recommended Posts

θέλω να σας ρωτήσω το εξής: σε μια εβδομάδα η μικρή μου γίνεται 3 μηνών και τη ζύγισα σήμερα. Την έβγαλα 7700 με τα ρούχα της. Βαριά βαριά να βγάλουμε 200γρ για ρούχα-πάνα είναι μισό κιλό από ότι γράφει το βιβλιάριο στο διάγραμμα.

 

Πάντα ήταν στην ανώτερη κλίμακα και τώρα ξέφυγε. Είναι κακό;

 

Θηλάζει αποκλειστικά (αν έχει σημασία).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειδικά σε ένα μωρό που θηλάζει αποκλειστικά, δεν έχει σημασία. Ούτε μια θερμίδα δεν είναι περιττή. Το μωρό κάνει απόθεμα για τις ... δύσκολες μέρες των δοντιών και του περπατήματος ... σε έναν χρόνο θα τα ψάχνεις τα γραμμάρια αυτά :wink:

Επίσης, είναι συνηθισμένο να βάζουν φοβερό βάρος τους πρώτους μήνες και μετά να φρενάρουν. Μην ανησυχήσεις!

Αν θες, διάβασε και εδώ:

http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-toomuch.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΜΕΝΑ ο μεγαλος μου που είναι τωρα 8,5 ετων, ήταν πολυ παχουλο μωρακι και οι παιδιατροι όλο μου την έλεγαν- αλλα τωρα ε'ιναι μια χαρα .μετα τα 3 αδυνατισε χωρις καμια προσπαθεια εκ μερους μου.με τόσες δε γασστρεντεριτιδες και αλλα ''καλά''που φερνουν απο τους σταθμους τα πρωτα χρονια δεν πειραζει να έχουν και μια μικρη '΄ρεζερβα''! Το μόνο που κατα τη γνωμη μου

αξιζει να προσεξει κανεις σε ένα μωρο που δειχνει να έχει εκ φυσεως καλη όρεξη είναι να μη το μάθει στα γλυκά ,π.χ αν δεις οτι συνεχίζει να παιρνει πολυ γρηγορα βαρος όταν θα αρχισει τις στερεες τροφες δεν υπαρχει κανενας λογος να της δωσεις κρεμες-ο δικος μου παιδιατρος αυτο προτεινε και όλα πηγαν μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

όταν ρώτησα την παιδίατρο την πρώτη φορά που είχε έρθει μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα σε μωρό που θηλάζει και να μην επιτρέπω σε κανέναν να μου λέει χοντρό το μωρό μου κλπ... θα τη δω σε μια εβδομάδα για το εμβόλιο και θα τη ξαναρωτήσω πάλι για το βάρος που ξεπέρασε την κλιμακα αλλά περιμένω την ίδια απάντηση.... απλά θέλω να τ'ακούσω! :)

 

Για τις κρέμες δεν έχω μιλήσει μαζί της αλλά θα μάθω τη γνώμη της. Όμως αυτες τις μέρες διάβασα εδώ στο forum για κρέμες που είναι βιολογικές και δεν έχουν ζάχαρη. Να μη δώσω τέτοιες; Να περάσω κατευθείαν σε αλεσμένες τροφές που τρώμε εμείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα που τον ζυγισαμε 2 μηνων ήταν 6.270, μου φανηκαν αρκετα... (θηλαζω αποκλειστικα) αλλά ειπε η παιδιατρος οτι ειναι super να μην αγχωνομαι καθόλου και να μην ακούω κανέναν!!!! Έχω βέβαια και καλοθελητες που μου τον λένε χοντρούλη αλλά τους γράφω προς το παρον, μέχρι να με πιάσουν τα διαόλια μου :twisted::twisted: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τις κρέμες δεν έχω μιλήσει μαζί της αλλά θα μάθω τη γνώμη της. Όμως αυτες τις μέρες διάβασα εδώ στο forum για κρέμες που είναι βιολογικές και δεν έχουν ζάχαρη. Να μη δώσω τέτοιες; Να περάσω κατευθείαν σε αλεσμένες τροφές που τρώμε εμείς;

 

Βιολογικές ή όχι δεν είναι απαραίτητες και δεν είναι κατάλληλες για πρώτη (ή επόμενη) τροφή .. μάλλον είναι τροφές που απλά βολεύουν τις μαμάδες .. καλύτερα φρουτάκια και λαχανικά .. αν είσαι διατεθειμένη να ακολουθήσεις τους ρυθμούς του μωρού, μπορείς να μη δώσεις καθόλου αλεσμένα. Σίγουρα θα πρέπει να ξεκινήσεις με μια τροφή ανά 3-4 μέρες, ώστε να παρακολουθήσεις ενδεχόμενες αλλεργικές αντιδράσεις. Κάποιες τροφές θα αργήσουν έτσι κι αλλιώς να εισαχθούν στο διαιτολόγιο, γιατί μπορεί να είναι δύσπεπτες για τα μωράκια, θα σε ενημερώσει και ο γιατρός. Και άλλες περιληπτικές οδηγίες από την Αγλαΐα:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=601055#601055

Πιο αναλυτικά τα συζητάμε στο:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=296586#296586

Οι θέσεις των διεθνών οργανισμών εδώ:

http://www.unicef.gr/bf05.php

Πολλές πληροφορίες εδώ:

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/index.html

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

θα ηθελα τη γνωμη σας σε ενα θεμα που με στενοχωρει και πιστευω οτι θα με καταλαβετε.εχω εναν κουκλο 3 μηνων παρα 2 ημερων και με προβληματιζει οταν μου λενε οτι ειναι αδυνατος.πηγαμε στη γιατρο μας και ειναι 6100 και 64 ποντους.ρωτησα και τη γιατρο και μου ειπε οτι ειναι μια χαρα μιας και γεννηθηκε 3150 και φυγαμε απο το μαιευτηριο 3000.εχω ομως μια γνωστη που εχει ενα μωρο 8 μηνων και ολη την ωρα συγκρινει το μωρο μου με το δικο της.εγω στενοχωριεμαι πολυ γιατι ειναι αδικο να το συγκρινει μια και ειναι 5 μηνες μεγαλυτερο το δικο της μωρο.εγω δεν εχω μιλησει ποτε ασχημα για το μωρο της αν και θα μπορουσα μιας και ειναι 8 μηνων αλλα 65 ποντους.ειμαι παραξενη ρε κοριτσια η ειναι φυσιολογικο που νευριαζω?ποσα κιλα θα επρεπε να ειναι δηλαδη το παιδι μου?:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

καλε μια χαρα ειναι το μωρο σου. Η παιδιατρος μου ειπε οτι περιπου μεχρι τον 6ο μηνα το μωρο πρεπει να παίρνει 1 κιλό το μηνα. Εμενα η μπεμπα μου γεννηθηκε 2800 και τωρα θα κλεισουμε σε 2 εβδομαδες τον 8ο και την τελευταία φορα που πήγαμε στην παιδίατρο ειμασταν 8200kg. Mην ακούς σχόλια απο κανεναν , γερο να ειναι το μπεμπε σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτες οι βλακειες να μην υπηρχαν... να μην ξαναμιλησεις της γνωστης σου... χ@στηκε η φοραδα στ'αλονι... αφου ο παιδιατρος σου λεει οτι ολα οκ, εφοσον το βαρος του ειναι μες την καμπυλη στο βιβλιαριο -αλλα και πιο λιγο να'ταν, οταν εχει ζωη πανω του ολα οκ!-, τι ανησυχεις? πες της να κατεβει το καλαμι τωρα...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν! Συγκρίνει ένα μωρό 3 μηνών με ένα άλλο που είναι 8 μηνών? :confused:

Ο πρώτος μου γιός, 3 μηνών ήταν 6.200kg και 63 cm και ο δεύτερος 6.200kg και 61cm στους 2,5 μήνες. (μάλιστα όπως βλέπω συμπληρωμένες τις καμπύλες στο βιβλιάριο και οι δύο ήταν στις υψηλές καμπύλες ανάπτυξης, πάνω απο το μέσο όρο)

Μια χαρά είναι το μωρό σου, μην ακούς τίποτα!!!

Και για να μη χαρακτηρίσω την κοπέλα....η xara_2 σωστά σου έδωσε το link....:wink:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Μην ακούς κανέναν, από τη στιγμή που η παιδίατρος σου λέει ότι όλα είναι οκ, μην προβληματίζεσαι. Εξάλλου τα παιδιά δεν μπορείς να τα συγκρίνεις όταν είναι μηνών, το ίδιο θα ζυγίζει ένα μωρό 3 μηνών με ένα μωρό 5,6,7 μήνες μεγαλύτερο? Ασε γιατί και γω τα παίρνω άσχημα με τις συγκρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕΚΙ ΣΟΥ.ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ 2 1/2 ΜΗΝΩΝ 6800 ΑΛΛΑ ΒΓΗΚΑΜΕ 3700.ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΚΥΒΙΚΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΡΑΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

καλά κάθεσαι και την ακούς;:shock: αυτοπεποίθηση καλή μου!!ξέρει περισσότερα από τη γιατρό μήπως;:wink:

 

η δικιά μου (που τη λέω φουσκίτσα:-P )πριν μια εβδομάδα ήταν 6 κιλά ακριβώς και 62 πόντους....!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κορη μου 3 μηνων και 20 ημερων ηταν 6150 και 62εκ.Ογιος μου οταν ηταν 3,5 μηνων ηταν 7 και 60εκ.Σου φαινεται το παιδακι σου(γερο να ειναι)οτι ειναι μικρο;Καταρχην οταν συγκρινεις μωρα 3 με 8 μηνων ειναι σαν να συγκρινεις παιδακια 5 με 9 ετων.Ασε να λενε οτι θελουν ατσαλωσου γιατι εχεις πολλα ν'ακουσεις ακομα.Να σου ζησει και να εισαστε γεροι,δυνατοι και παντα διπλα του!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημερα

το μωρακι μου ειναι σχεδον 3 μηνων ζυγιζει 6900(!!!!!)και ειναι 60εκ. Απο το μαιευτηριο βγηκαμε 3200 και 51εκ. Ο γιατρος λεει πως ειναι στα φυσιολογικα αλλα εμενα μου φαινεται πολυ. Ειναι υπερκινητικο παιδι ολη μερα σχεδον δεν κοιμαται κουνιεται ΣΥΝΕΧΕΙΑ και το βραδυ κλεινει 11ωρο υπνου.Δεν φαινεται καθολου για τα κιλα του.Θηλαζα τους 2 πρωτους μηνες και το κοψαμε γιατι γινοταν μαχη καθε φορα που ηταν να θηλασει τον τελαιυταιο μηνα και 10 μερες πηρε 1600(!!!!) ενω αν δεν ετρωγε 200-230 ml δεν ησυχαζε ακομα και αν στη συνεχεια τα μισα τα εβγαζε.Τις 2 τελευταιες μερες τρωει 160-180 ml σε καθε γευμα και μονο 4 φορες την ημερα απο πεντε που ετρωγε παλια.Ειναι φυσιολογικο?Α!απο τοτε που καναμε το πρωτο μας εμβολιο,πριν 2 ημερες, την πιανουν κατι ακυρα κλαματα και δεν ησυχαζει με τιποτα.Λετε να την ποναει το σημειο που της εκανε το εμβολιο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ 3 ΜΗΝΩΝ ΗΤΑΝ 7150KGR!ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ 4ο. ΚΑΙ 64cm!ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ. ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ. ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το μωρακι σου!!! Ο γιος μου 3 μηνων ητανε 7 κιλα και τον ειχα παρει απο το μαιευτηριο 2.700, η μικρη μου ειναι 4,5 μηνων και 7,5 κιλα και την ειχα παρει 2.300 οποτε απολυτα φυσιολογικα ειναι τα κιλα του μικρου σου. Εμενα εδω και πολυ καιρο κοιμαται 12ωρο το βραδυ και μου κανει 5 γευματα 200+ μλ μερικες φορες που ξυπνησε αργα μου εκανε 4 γευματα και απλα επινε γυρω στα 220-240 το γευμα απλα εγω προτιμω να κανει 5 και την ταιζω ανα τριωρο την ημερα γιατι ειναι πιο βολικο και για αργοτερα που το παιδι θα μπει στις στερεες και αναγκαστικα θα κανει 5 γευματα.Αυτο που λες για το εμβολιο μου το εκανε και εμενα μετα την 1η δοση του πνευμονικοκκου για 2-3 μερες μετα ολα καλα οποτεμην αγχωνεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!να σου ζησει το μωρακι σου!!!το μπουλουκακι μου ηταν 2,5 μηνων 6900 και 61 ποντους και3,5 μηνων 7500 και 65 ποντους!Τωρα 12 μηνων 11 κιλα και 78ποντους!Λατρευω να τον ζουπαω!Μπορει οντων να παναει απο το εμβολιο,εχει κανει γρουμπουλακι?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι αυτά τα κιλά τα είχε στους 6 μήνες...

 

Αλλά αφού το μωράκι σου φαίνεται μια χαρά και το βασικότερο, ο παιδίατρος σου λέει ότι είναι καλά, γιατί αγχώνεσαι;

Link to comment
Share on other sites

να σου ζήσει η μπεμπούλα! και η δικιά μου 3 μηνών ήταν7200, 4,5 μηνών 8.500 και τώρα που ειναι 10 μηνών είναι δεν είναι 9.500. να ξέρεις ότι τα μωρά δεν τρώνε πάντα το ίδιο. Στους 2 μήνες η μπέμπα έτρωγε 220 και απο τους 4 και μετά 160 ή 180 βαριά. ετσι αγχωνόμουν κ εγώ αλλά το κάθε μωρό βρίσκει το δρόμο του και στο φαγητό όπως φαίνεται

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ δεν περιμενα τοσο γρηγορη απαντηση ευχαριστω κοριτσια.Οχι δεν εκανε κανενα γρουμπουλακι ευτυχως απλα εχει το κλαμα.Περιμενω κι εγω πως και πως να μεγαλωσει λιγο ακομα για να μπορω να τη ζουμπηξω γιατι φοβαμαι ακομα..κι εσας να σας ζησουν τα νινακια σας.και παλι ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια με αγχώσατε εμένα 3μηνών ακριβως ήταν 6050 και 63,5 ύψος, δεν κοιμάται τα βράδυα πάνω από 5 ώρες και τρώει συνέχεια (και από λίγο) προσπαθήσαμε να την καθυστερούμε κάθε 3-4 ώρες και μετα δεν έτρωγε οπότε η παιδίατρος μας είπε να της δίνουμε όποτε θέλει!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...