Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

ΕΒΓΑΛΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΡΑΓΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ ΝΑ Μ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...ΕΧΩ ΑΠΑΛΕΣ ΑΣΠΡΕΣ ΡΑΓΑΔΕΣ.ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΤΙ??? ΕΠΙΣΗΣ Η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΒΟΗΘΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κρεμες πολλες,χρηματα ομωσ λιγα...!οσες δεν μπορουν να ξοδεψουν 20ευρα καθε φορα στην καλυτερη των περιπτωσεων ,σκεφτειτε οτι η ενυδατωση ξεκιναει πρωτα απο μεσα...επισης θυμηθειτε το πηλινγκ.απλα με λιγο ελαολαδο και ζαχαρη!

εγω χρησιμοποιω bepanthol kaiλιγο αquasol τοπικα!παντωσ ειναι στο δερμα η κατασταση.

εχω καινουργιες ραγασες στο ενα μπουτι το αλλο με τις παλιες ειναι.επισης κατω μεροσ κοιλιας απο την μια μερια παλι μονο,,,,

 

Καταρχάς, bepanthol και aquasol ειναι εξαιρετικές και οι 2 για πρόληψη, αλλά και για αντιμετώπιση έντονης ξηρότητας!

Αυτη τη φορά έβαλα πάντως αμυγδαλέλαιο το οποίο αγόρασα στο φαρμακείο. Ανακάτεψα λοιπόν ένα μπουκαλάκι αμυγδαλέλαιο με ίση ποσότητα ελαιολάδου και τα χρησιμοποιώ απο τον 5ο μήνα περίπου. Δεν έχω καθόλου ραγάδες, ούτε παρουσίασα ξηρότητα (που είχα στην πρώτη εγκυμοσύνη και την αντιμετώπισα με bepanthol και aquasol)

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

:cry:και εγώ έχω τάση να κανω ραγάδες και έχω διαπιστώσει ότι όταν χάνεις βάρος σιγά σιγά τις αποφεύγεις...έχω δίδυμα, πήρα 25 κιλά , βάζω Prevenstria εδώ και 4 μήνες και οι άτιμες βγήκαν ΧΤΕΣ που είμαι 37 εβδομάδα και περιμένω να γεννήσω ανά πάσα στιγμή...κοντεύω να τρελλαθω...Νόμιζα ότι θα το γλίτωνα...από χτες είμαι σε κατάθλιψη...μετά από αυτά που διάβασα λέω να δοκιμάσω της Synchroline να δω μήπως επειδή είναι φρέσκιες προλάβω τίποτα:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
JiOAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή της Synchroline είναι πολυ καλή. Μου την συστησε και η δική μου φαρμακοποιός..

Εγώ βάζω και ένα λαδάκι της Clarins σε βρεγμένο δέρμα σε συνδυασμό με την κρέμα για τις ραγάδες της ίδιας εταιρείας. Νομίζω πάντως ότι το σημαντικότερο είναι να είναι ενυδατωμένο το δέρμα. Γιατί και εγώ έκανα ραγάδες στην εφηβεία αλλά τότε δεν έβαζα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ την prevestria βάζω, καλή μου φαίνεται αλλά θα φανεί στην πορεία αν έχει αποτέλεσμα ακόμα είμαι στον 4ο.

ο γιατρός μου μου την συνέστησε αλλά μου είπε ότι πιο βασικό είναι να μην πάρω πολλά κιλά.

βάζω στην κοιλιά και στο πλάι στη μέση- βάζετε και στο στήθος? κάνει να βάζουμε στο στήθος?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια παρόλο που λόγω δουλειάς γυμνάζομαι καθημερινά (κι ας είμαι στον 9ο μήνα) έκανα ραγάδες τώρα στο τέλος, όμως με μια κρέμα που βάζω με αλόη βέρα και προπόλη η εμφανισή τους είναι πολύ απαλή και απ' ότι βλέπω δεν μεγαλώνουν και δεν απλώνονται...Μιας και αν ειναι να κάνει ραγάδες το δέρμα θα κάνει ότι κι αν βάζουμε αφού έχει να κάνει με το κολλαγόνο και την ελαστίνη που έχει η δευτερη στοιβάδα της επιδερμίδας μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ειμαι ανθρωπος που ετυχε βαλω 5 κιλα και κατευθειαν εκανα ραγαδες μολις τα εχασα!Στην εγκυμοσυνη παρολο που εβαλα 15 κιλα δεν εκανα καμια και σε κανενα σημειο!Εχω δει σε φιλες απιστευτες ραγαδες. Καθε μερα ομως εβαζα κρεμα, καθε μερα χ 9 μηνες.......ατελειωτα μπουκαλια!!!Δεν αντιλεγω οτι ειναι στο δερμα της καθε μιας, αλλα επειδη το περασα, πιστευω οτι και προδιαθεση να υπαρχει απο την στιγμη που περιποιησε το σωμα σου καθημερινα, κατι μπορει να γινει!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλησπέρα κοριτσια,θελω κι εγω να ρωτησω για τις ραγαδες(δεν ειμαι εγγυος ουτε εχω παιδια).Ειμαι 22 ετων και απο την εφηβεια μου εχω αποκτησει καποιες δυστυχως..δεν θα ρωτησω πώς γινεται να εξαφανιστουν αφου αυτο ειναι αδυνατο,αλλά αν μπορειτε να μου προτεινετε μια καλη κρεμα που να βοηθα στην προληψη νεων ραγαδων-αυτην την περιοδο βρισκομαι σε διαιτα.Αναμεσα στην simulcium και την Frezyderm Prevenstria(η αληθεια ειναι οτι δεν την γνωριζα,αλλά διαβαζοντας εδω ειδα οτι πολλες κοπελες την αναφερουν),ποια θεωρειτε οτι ειναι καλυτερη?

επισης,αναφερατε και τη χρηση λαδιου..εννοειτε το baby oil π.χ? Αν ναι,ειναι διαθεσιμο στα φαρμακεια?

αν γνωριζετε κατι,απαντηστε μου:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από μένα! Είμαι στον 8ο μήνα και τελευταία ανακάλυψα (η μαμά μου δηλαδή) ότι στο κάτω μέρος της κοιλιάς έχω γεμίσει ραγάδες! Το κακό είναι ότι δεν τις έβλεπα και νόμιζα ότι δεν υπήρχαν και τώρα.... :oops:

 

 

Τώρα τι;;; Σωζεται καθόλου η κατάσταση ή άστα να πάνε;;; Να πάρω καμιά κρέμα; Είναι καμία για μετά το κακό ή όλες ειναι προληπτικές;;; :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  1. koritsia edw kai 2 mhnes genhsa kai exw apokthsei ragades sthn koilia.xekinhsa leizer se dermatologo kai kanoyme dermoapoxhsh se liges meres 8a pao gia 2 fora.xerete an kanei ontws doyleia h petao tsampa lefta.an xerete apanthste moy plzz.ty:):):):)

Επειδη με ενδιαφερει...είχες τελικα αποτελεσμα?

Εγω εβαζα στην εγκυμοσυνη Bepanthol σε συνδυασμο με Novaquasol και αμυγδαλέλαιο....τζίφος! Πιστευω ότι ειναι θέμα ελαστικότητας του δερματος τελικα..

Ldp5p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει να βάζω κρέμα στην κοιλιά από την 20η εβδομάδα και μετά. Δεν μου είπε ποια. Εγώ έβαζα εναλλάξ την Synchroelast και την Fissan Mama, ενίοτε και όποια άλλη έβρισκα μπροστά μου, όχι καθημερινά αλλά όποτε το θυμόμουν (π.χ. όποτε έκανα μπάνιο). Ενώ είχα ραγάδες από παλιότερες αυξομειώσεις βάρους, στην εγκυμοσύνη δεν απέκτησα ούτε μία. Βέβαια δεν έκανα μεγάλη κοιλιά, ίσως αυτό να έπαιξε μεγαλύτερο ρόλο από το ποιες κρέμες έβαλα και για πόσο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια οσες δεν είχατε απο ποιον μήνα αρχισσατε να βγάζετε ραγάδες?Απ΄τον 6ο και μετά?

 

Αυτή την απορία την έχω κ εγώ γιατί μέχρι στιγμής (28η εβδομάδα) την έχω γλιτώσει... Μέχρι τον 9ο όμως; Θα αντέξει το δέρμα; Το ενθαρρυντικό είναι πάντως ότι με το αμυγδαλέλαιο που βάζω δεν έχω νιώσει το παραμικρό τράβηγμα ή φαγούρα...ενυδατώνει πάρα πολύ καλά όπως φαίνεται....

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξεκινησα απο τον 4ο να βάζω κρέμες! δε θυμάμαι ποιες αλλά είχα δοκιμάσει τις περισσότερες που κυκλοφορυύν αρκεί να μην είχαν παραμπεν μέσα!

ε τις ραγάδες δεν τις γλίτωσα....και εμφανίστηκαν οι άτιμες μόλις μια εβδομάδα πριν γεννήσω!!!

έβγαλα στους μηρούς και στους γλουτούς κάτι τεράστιες κατακόκκινες ραγάδες...ήμουν λες και με είχες μαστιγωσει!!!χάλια!!!

αλλά να'ναι καλά η δερματολόγος μου, μου έδωσε συνταγη για μια κρέμα φτιαχτη απο το φαρμακείο και οι ραγάδες εξαφανίστηκαν κατά 90%!!!

η ξαδέρφη μου που τις είχε δεί απο την αρχή, δεν πίστευε στα μάτια της όταν μετά απο κάποιο διάστημα της τις ξαναέδειξα!!!

 

Πάντως είναι καθαρά θέμα δέρματος το αν θα εμφανιστούν....και το κακό είναι οτι η ραγαδα είναι όταν σπάει το κολλαγόνο στο δέρμα....και όταν σπάσει, δεν ξανακολλάει...απλά εκεί εξαρταται το τι θα κάνεις για να φαίνεται λιγότερο...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου οτι ειναι θεμα δερματος!αν ειναι να κανεις θα κανεις οτι κι αν βαζεις. εγω μεχρι στιγμης δεν εχω δει καμια στην κοιλια.το στηθος πολυ γρηγορα καταστραφηκε παρολο που το προσεχα πιο πολυ απο το υπολοιπο σωμα μου. η κοιλια μεχρι στιγμης ειναι καθαρη.παντως εχω ακουσει οτι μπορει στην εγκυμοσυνη να μην βγαλεις καθολου και οταν γεννησεις,τοτε να βγουν...

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου οτι ειναι θεμα δερματος!αν ειναι να κανεις θα κανεις οτι κι αν βαζεις. εγω μεχρι στιγμης δεν εχω δει καμια στην κοιλια.το στηθος πολυ γρηγορα καταστραφηκε παρολο που το προσεχα πιο πολυ απο το υπολοιπο σωμα μου. η κοιλια μεχρι στιγμης ειναι καθαρη.παντως εχω ακουσει οτι μπορει στην εγκυμοσυνη να μην βγαλεις καθολου και οταν γεννησεις,τοτε να βγουν...

 

και φυσικά να πούμε οτι παίζουν ρόλο και τα κιλά που βάζεις στην εγκυμοσύνη! δηλαδή αν το δερμα σου έχει προδιάθεση για ραγάδες και βάλεις πολλά κιλά(όπως εγώ!), γίνεται η ζημιά!!!

εγώ ξεκίνησα τηνε γκυμοσύνη στα 50 κιλά και όταν γέννησα είχα φτάσει τα 70! ε τα 20 κιλάκια παραπάνω την έκαναν τη δουλειά τους!!!!

ήμουν πάντα πολύ αδύνατη και με σφιχτό δέρμα και με τα 20 κιλά πόσο να αντέξει το δερματάκι μου!!!!:oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα οι ραγάδες βγήκαν κατά ένα πολύ περίεργο τρόπο!!Πήρα 9 κιλά στην εγκυμοσύνη και από ραγάδες είχα 2 μικρούλες στο αριστερό στήθος,όταν γέννησα δεν είδα κάτι...Με το που κατέβηκε όμως το γάλα,το αριστερό στήθος έγινε κατακόκκινο!!Στο δεξί μόνο λίγες ροζ,η κοιλιά ευτυχώς είναι καθαρή!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε μια αποκλειστικα φυτικη κρεμα προτείνω την olivella που εχει ως βαση την ελια! Ειναι πολυ καλη και μυριζει τελεια! Κοστιζει 18 ευρω. Εγω την πηρα απο τα Λητω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε μια αποκλειστικα φυτικη κρεμα προτείνω την olivella που εχει ως βαση την ελια! Ειναι πολυ καλη και μυριζει τελεια! Κοστιζει 18 ευρω. Εγω την πηρα απο τα Λητω.

Λαδώνει πολυ? Εχω ακουσει για πολλές κρεμες ότι λαδώνουν ρούχα, σεντόνια και γενικώς γινεται χαμός! Την εχεις χρησιμοποιήσει? Πώς σου φάνηκε?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!Εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εβαζα οτι κρεμα μπορειτε να φανταστειτε και βαζελινη(δεν ειχα διαβασει σχετικα με την προελευση της-τωρα ενημερωνομαι για τα παντα).Εκανα ραγαδες και οσους γιατρους κι αν ρωτησα μου ειπαν πως οποια κρεμα και αν αγοραζα ολα ειναι θεμα δερματος.Λογω υπερβολικης χαλαρωσης εκανα πλαστικη,ομως ενω οι πιο πολλες εφυγαν οπως ηταν φυσικο, δεν υπηρχε απολυτα υγιες δερμα να μεινει και εξακολουθω να εχω καποιες(αν και πιο τεντωμενες)συν την τομη της πλαστικης την οποια καμια μας δεν σκεφτεται οτι θα υπαρχει.Δεν υπαρχει επεμβαση χωρις ουλη και πιστευω πως πρεπει να υπαρχει σοβαρο προβλημα για να προχωρησουμε σε κατι τετοιο.Τωρα περιμενω το τεταρτο μωρακι μου και βαζω βαλσαμολαδο που δεν το ειδα να αναφερεται και πρεπει να σας πω οτι ειναι εξαιρετικο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!Εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εβαζα οτι κρεμα μπορειτε να φανταστειτε και βαζελινη(δεν ειχα διαβασει σχετικα με την προελευση της-τωρα ενημερωνομαι για τα παντα).Εκανα ραγαδες και οσους γιατρους κι αν ρωτησα μου ειπαν πως οποια κρεμα και αν αγοραζα ολα ειναι θεμα δερματος.Λογω υπερβολικης χαλαρωσης εκανα πλαστικη,ομως ενω οι πιο πολλες εφυγαν οπως ηταν φυσικο, δεν υπηρχε απολυτα υγιες δερμα να μεινει και εξακολουθω να εχω καποιες(αν και πιο τεντωμενες)συν την τομη της πλαστικης την οποια καμια μας δεν σκεφτεται οτι θα υπαρχει.Δεν υπαρχει επεμβαση χωρις ουλη και πιστευω πως πρεπει να υπαρχει σοβαρο προβλημα για να προχωρησουμε σε κατι τετοιο.Τωρα περιμενω το τεταρτο μωρακι μου και βαζω βαλσαμολαδο και πρεπει να σας πω οτι ειναι εξαιρετικο.Φανταστειτε οτι το εβαζαν παλια σε ανθρωπους που επρεπε λογω ασθενειας να μεινουν στο κρεβατι για μηνες για να μην ανοιξει το δερμα τους.Μπορειτε να το φιαξετε και μονες σας.Ρωτησα ενα φιλο μου γιατρο και μου ειπε πως τα"γιατροσοφια της γιαγιας"δεν ειναι τυχαια και σημερα η επιστημη ερχεται να αποδειξει ακριβως αυτο.Επισης μου επιβεβαιωσε την επικινδυνοτητα της βαζελινης και ολων αυτων των χημικων που κατακλυζουν τη ζωη μας λογω χαμηλου κοστους για τις εταιριες που τα χρησιμοποιουν.Ελπιζω να μην σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...