Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ;


ELENI G

Recommended Posts

Έχω μεγάλο πρόβλημα με τα κουνούπια. Ακόμα και τώρα το σπίτι μου είναι γεμάτο. Κάθε μέρα σκοτώνω γύρω στα 6,7 κουνούπια, μέσα στο αίμα. Έχουν καταφάει κυρίως τα παιδιά. Βάζω ταμπλέτες, αλλά μάλλον έχουν πάθει ανοσία. Πρέπει να είμαι ο μοναδικός άνθρωπος που αγοράζει μήνα Δεκέμβρη ταμπλέτες. Έχω φτάσει στο σημείο να βλέπω πετούμενα εκεί που δεν υπάρχουν, περπατάω και νομίζω ότι βλέπω κουνούπια. Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω;

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο δικος μου ειναι ευαισθητος εως αλλεργικος στο τσιμπημα καποιων κουνουπιων και πρηζεται πολυ στο σημειο. Εχω σωθει οταν του βαζω ενα βιολογικο apivita σπρει με βασιλικο δεν τον τσιμπανε. Αυτη την εποχη εχω κι εγω καθε μερα σχεδον ενα κουνουπι στο σπιτι, και του βαζω παλι. Το καλοκαιρι του βαζω 2 φορες τη μερα, μια το απογευμα στην παιδικη χαρα και μια στον υπνο.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ και εγώ ένα φυτικό προιόν για να μην τα τσιμπάνε, αλλά νομίζω ότι πρέπει να βρω μια πιο μόνιμη λύση. Ο μεγάλος μου έχει γεμίσει πληγές στα χέρια του γιατί τα ξύνει κιόλας και δεν λένε να κλείσουν. Το σπίτι είναι μονίμως με σήτες κατεβασμένες για να μην μπαίνουν. Έχουμε το ποταμάκι απέναντι μας και νομίζω ότι από εκεί έρχονται όλα.

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

Eleni μήπως έχετε κάτι στο σπίτι σας και τα τραβάει;

 

Βάλε ας πούμε κίτρινα φώτα που τα απωθεί...

 

Εγώ να φανταστείς είμαι αλλεργική στα τσιμπήματα κουνουπιών (γίνομαι τούμπανο) και έχω φοβίες!

 

Εχω βάλει να φανταστείς κουνουπιέρα και στο δικό μας κρεβάτι...

Ο άντρας μου λέει οτι νιώθει σαν χταπόδι μέσα στην κουνουπιέρα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ και εγώ ένα φυτικό προιόν για να μην τα τσιμπάνε, αλλά νομίζω ότι πρέπει να βρω μια πιο μόνιμη λύση. Ο μεγάλος μου έχει γεμίσει πληγές στα χέρια του γιατί τα ξύνει κιόλας και δεν λένε να κλείσουν. Το σπίτι είναι μονίμως με σήτες κατεβασμένες για να μην μπαίνουν. Έχουμε το ποταμάκι απέναντι μας και νομίζω ότι από εκεί έρχονται όλα.

 

 

Είναι και να το ρωτάς. Από εκεί έρχονται όλα. Μήπως πρέπει να ανεφερθείς στο Δήμο της περιοχής μου προφορικά και γραπτά για το πρόβλημα αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποτίθεται ότι κάθε χρόνο έρχονται και ρίχνουν κάποιο φάρμακο στο ποτάμι για τα κουνούπια και τα φίδια. Όλα αυτά όμως φεύγουν από το ποτάμι και μαζεύονται στα απέναντι σπίτια. Ευτυχώς βέβαια δεν έχω δει ακόμα φίδι στο σπίτι και ούτε θέλω φυσικά.

Έχω ακούσει για κάτι συσκευές που μπαινουν σε πρίζες και εκπέμπουν κάποιο σήμα που δεν ακούγεται από τον άνθρωπο αλλά απομακρύνουν τα έντομα. Έχει ακούσει κάποιος κάτι γι' αυτό;

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγάλο πρόβλημα με τα κουνούπια. Ακόμα και τώρα το σπίτι μου είναι γεμάτο. Κάθε μέρα σκοτώνω γύρω στα 6,7 κουνούπια, μέσα στο αίμα. Έχουν καταφάει κυρίως τα παιδιά. Βάζω ταμπλέτες, αλλά μάλλον έχουν πάθει ανοσία. Πρέπει να είμαι ο μοναδικός άνθρωπος που αγοράζει μήνα Δεκέμβρη ταμπλέτες. Έχω φτάσει στο σημείο να βλέπω πετούμενα εκεί που δεν υπάρχουν, περπατάω και νομίζω ότι βλέπω κουνούπια. Έχετε καμιά ιδέα τι να κάνω;

κοιτα μηπως εχεις στο σπιτι σου σε καποιο σημειο νερα (στεκουμενα).εκει γεννανε αυτα.δεν εισαι παντως η μονη.κι εμεις εδω στο κωλοχωρι(πλαγιαρι) που μενουμε,μεχρι πριν μια εβδομαδα σκοτωνα κουνουπια:evil:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει για κάτι συσκευές που μπαινουν σε πρίζες και εκπέμπουν κάποιο σήμα που δεν ακούγεται από τον άνθρωπο αλλά απομακρύνουν τα έντομα. Έχει ακούσει κάποιος κάτι γι' αυτό;

 

 

Το έχω πάρει απο το Λητώ ... Μπούρδες!! Δεν έκανε τίποτα...

 

ΝΑΑΑΑ, κάτι κουνουπάρες!!

Link to comment
Share on other sites

εχω σ α λ τ α ρ ε ι !θα μου στριψει.εκει που ειχαν να εμφανιστουν 2-3 μερες πριν λιγο σκοτωσα 2 στο δωματιο του μωρου 1 στο χωλ και αλλα 2 στο υπνοδωματιο μας.ειναι απιστευτο.ειμαι σιγουρη οτι γεννιουνται μεσα στο σπιτι γιατι δεν ανοιξα παραθυρο,δεν μαζεψα ρουχα.ασε που ο καιρος ειναι βροχερος και φυσαει και εξω δεν εχει πλεον.εχασα τον υπνο μου,σαν τρελη βγηκα εξω για τσιγαρο...ευτυχως eleni G που ανοιξες το θεμα...αλλιως θα εβαζα τα κλαματα.εχω σαλταρει!!!και τωρα που γραφω καθισε ενα στο χερι μου!κατι δεν παει καλα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορώ να πω ότι αισθάνομαι καλύτερα γιατί βλέπω ότι δεν έχω μόνο εγώ αυτό το πρόβλημα. Το έλεγα σε φίλους και με θεωρούσαν υπερβολική. Τα βράδια με πιάνει ψύχωση να σκοτώσω όσα γίνεται περισσότερα. Αισθάνομαι σαν το εξολοθρευτή. Ο γιος μου που είναι σχεδόν 3 βλέποντας εμάς να κυνηγάμε κουνούπια, παίρνει και αυτός ένα χαρτί, μια πετσέτα και χτυπάει τους τοίχους λέγοντας "χα χα το φαγα το ούπι" ή "που πήγε ούπι;"

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μεις κοριτσια μια απ τα ιδια!!!Η μικρη ξυπνησε το πρωι και ειχε 7 τσιμπηματα στο μαγουλακι και στο μετωπο! Κατι γινεται Θεσσαλονικη και πηξαμε Δεκεμβρη μηνα.Το σκοτωσα ομως το ατιμο πανω απο την κουνια της και να σκεφτειτε μαζεψα και την κουνουπιέρα στο πατάρι. Το ειδικο υγρο δεν το βαζω γιατι εχουμε κλειστα και ειμαι σε απογνωση. Θα τα λιωσω ολα:mad::x:x

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Το σκηνικό επαναλαμβάνεται κάθε βράδυ (να σημειωθεί ότι έχουμε κουνουπιέρες και εμείς στο διπλό και τα παιδιά στις κούνιες τους).

Ξυπνάει η μπέμπα για να φάει:

Ανοίγω την κουνουπιέρα,βγαίνω,κλείνω την κουνουπιέρα...ανοίγω την κουνουπιέρα της μπέμπας,παίρνω τη μπέμπα,κλείνω την κουνουπιέρα....μαντέψτε....ανοίγω την κουνουπιέρα μας,μπαίνουμε μέσα,κλείνω την κουνουπιέρα...τη θηλάζω....και μετά...ανοίγω την κουνουπιέρα του διπλού,βγαίνουμε,κλείνω την κουνουπιέρα....ανοίγω την κουνουπιέρα της μπέμπας,βάζω τη μπέμπα στην κούνια,κλείνω την κουνουπιέρα.....και μετά....ανοίγω την κουνουπιέρα,μπαίνω μέσα η έρμη,κλείνω την κουνουπιέρα και λέω επιτέλους θα κοιμηθώ....αμ δε....γιατί η μπέμπα είναι πολύ δύσκολη και θα στριφογυρίσει κάμποση ώρα,θα της πέσει η πιπίλα,θα...θα...θα...και πάει λέγοντας....και εγώ πρέπει να ξανακάνω τις παραπάνω χαριτωμενιές με τις κουνουπιέρες!

Κουράστηκα και μόνο που τα γράφω!

Θα μου πείτε γιατί όλο αυτό?

Γιατί όσα αντικουνουπικά και να βάλω, το βράδυ στο δωμάτιο μας γίνεται ο 3 παγκόσμιος από τα κουνούπια!

Έτσι και καθίσεις εκτός κουνουπιέρας ακούς συνέχεια μέσα στο αυτί σου τα βομβαρδιστικά!!

Κάθομαι και τα μετράω,χτες είχαμε γύρω στα 18 στον τοίχο στο προσκέφαλο και 6-7 πάνω σε κάθε κουνουπιέρα!

Και έχουμε και το σκύλο που γαβγίζει γαι την ακρίβεια λυσσάει κάθε φορά που όλως τυχαίως εγώ νανουρίζω την μπέμπα και...........δεν αντέχω άλλο!

Link to comment
Share on other sites

τοσα πολλα κουνουπια;;;που μενεις;

 

εγω σημερα ειδα ενα και απορησα,νομιζα εξαφανιστηκαν με το καλοκαιρι.

και ενω ειχα ανοιχτη τη κουνουπιερα συνεχεια,σημερα την εκλεισα λογω του κουνουπιου.

παντως η ιστορια σου με θυμιζει τη τσαντα και το τσαντακι του ψαθα;)

Link to comment
Share on other sites

άμεσα γενική απεντόμωσης !!!!!!!!!!!

για να ηρεμήσεις ,

και υπάρχει και μια συσκευή που την βάζεις στην πρίζα και διώχνει τα κουνούπια με υπερήχους εσύ δεν ακούς τιποτε διότι είναι για συχνότητα κουνουπιών , είναι μικρή και οικονομική πολύ .:D:D

(κουράγιο με τον πόλεμο των κουνουπιών !!!!)

Link to comment
Share on other sites

δεν μασανε πουθενα και εγω με κουνουπιερα και κληματιστικο ουτε ταμπλετες, ουτε υγρο αυτο με τους υπεριχους δεν το εχω δοκιμασει λετε να κανει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς σωθήκαμε βάζοντας σίτες στις μπαλκονόπορτες. Η πολυκατοικία είναι παλιά αλλά έχει συρόμενες. Φώναξα λοιπόν έναν αλουμινά και του ζήτησα τρόπο να βάλουμε σίτες στα δωμάτια (εσωτερικά απομονώνουν από το υπόλοιπο σπίτι. Έβαλε ένα σύστημα στο καφάσι κάθε μπαλκονόπορτας και οι σίτα ανεβοκατεβαίνει (ρολό) και πιάνει στο πάτωμα. Από τότε που τις έβαλα δεν τις έχω σηκώσει ποτέ! Σε κάθε δωμάτιο έβαλα κι από ένα liquid και κουνούπια/σκνίπες τέλος!

 

Εμάς το πρόβλημα δημιουργείται από το φως του δήμου που είναι ακριβώς έξω από τη μία κρεβατοκάμαρα και τον σκουπιδοντενεκέ που είναι ακριβώς από κάτω (μένουμε στον α΄όροφο).

 

Όλο το εγχείρημα πήγε 200?. 100 κάθε σίτα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

τοσα πολλα κουνουπια;;;που μενεις;

 

Αθήνα,απλά έχουμε πολύ πράσινο εδώ,πολλά δέντρα γύρω από το σπίτι.

 

παντως η ιστορια σου με θυμιζει τη τσαντα και το τσαντακι του ψαθα;)

 

Άστα να πάνε!!!!

 

άμεσα γενική απεντόμωσης !!!!!!!!!!!

για να ηρεμήσεις ,

και υπάρχει και μια συσκευή που την βάζεις στην πρίζα και διώχνει τα κουνούπια με υπερήχους εσύ δεν ακούς τιποτε διότι είναι για συχνότητα κουνουπιών , είναι μικρή και οικονομική πολύ .:D:D

(κουράγιο με τον πόλεμο των κουνουπιών !!!!)

 

Έχω μια που μπαίνει στην πρίζα με ειδικό φως,τίποτα δεν κάνει.

Και μια συσκευούλα με υπερήχους που έχω πάλι τίποτα δεν κάνει.

Εδώ την μέρα και τα βλέπουμε να πετάνε κανονικά!!!

 

Εμείς σωθήκαμε βάζοντας σίτες στις μπαλκονόπορτες.

 

Δεν το ανέφερα,εε???

Εννοείται πως έχουμε σίτες,παντού!!

Μόνο αυτή που είναι σε ένα παράθυρο στο σαλόνι είναι χαλασμένη και ανοίγει από κάτω οπότε προφανώς μπαίνουν από εκεί.

Περιμένουμε όλο το καλοκαίρι να φέρει κάποιον ο ιδιοκτήτης να την φτιάξει.

Άμα δείτε την μπέμπα το μουτράκι της είναι γεμάτο τσιμπήματα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχουμε κι εμείς τρομερό πρόβλημα με τα κουνούπια!αν και νοέμβρης υπάρχουν πάρα πολλά!έχω δοκιμάσει τα πάντα, εννοείται ότι βάζω ακόμα την κουνουπιέρα στο μικρό γιατί αλλιώς τον κατατσιμπάνε αλλά δε λένε να εξαφανιστούν.

αυτό που με προβληματίζει, είναι ότι ενώ έχουμε παντού σήτες και δεν τις αφήνω ανοιχτές , τα κουνούπια συνεχίζουν και μπαίνουν σπίτι!!απο που μπορεί πια να μπαίνουν εκτός απο πόρτες ή παράθυρα???:evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως στο μπάνιο εκεί που πέφτουν τα νερά ή σε πιατάκι γλάστρας φυτού εσωτερικού χώρου (στο οποίο λιμνάζουν νερά συνήθως) έχει κάνει κανένα καμιά φωλιά και βγαίνουν συνέχεια?

 

Μήπως έξω από κανα παράθυρο μπάνιου (το οποίο αφήνετε ανοικτό για εξαερισμό) υπάρχει βλάστηση και ποτίζετε συχνά?

 

Εμείς πάντως έχουμε κήπο ακριβώς από κάτω μας και φυσικά ποτίζεται συχνά, οπότε αφού δεν μπορούμε να τα ξεφορτωθούμε βρήκαμε τρόπο να τα σκοτώνουμε πιο εύκολα μειώνοντας τα ποσοστά αστοχίας (2.30 το βράδυ μην νομίζεις ότι έχουμε και το σημάδι του Λούκι Λουκ).

Πήραμε μία ρακέτα με ηλεκτρισμό από ένα κατάστημα με κινέζικα(και στα φανάρια έχω δει να πουλάνε). Μόλις το εντοπίσουμε απλώς βάζουμε την ρακέτα πολύ κοντά από πάνω του και ....τσαφ! Ψητό το κουνούπι που πάει να πετάξει.

Μας έχει βολέψει και με τις μύγες, μέλισσες, σφήκες. Απλά όσο μεγαλύτερο το έντομο τόσα περισσότερα ηλεκτροσοκ θέλει γιατί με την πρώτη απλά ζαλίζεται λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

όπως έχω ξαναπεί έχω δοκιμάσει τα πάντα με τα κουνούπια χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα το καλοκαίρι ψεκάσαμε με ένα ειδικό φάρμακο όλους τους εξωτερικούς χώρους. Εξακολουθώ μέχρι σήμερα να βάζω δυο ταμπλέτες στο σπίτι κάθε βράδυ. Τουλάχιστον να ζαλίζονται ώστε να τα σκοτώνω ευκολότερα. Έχω γίνει ειδικός στο να τα σκοτώνω και τα εντοπίζω παντού. Μάλιστα τις τελευταίες εβδομάδες έχω εφαρμόσει και το σύστημα "ηλεκτρική σκούπα". Επειδή με το να τα σκοτώνω στους τοίχους και τα ταβάνια τα έχω κάνει όλα χάλια (καλοκαίρι αναγκαστικά βάψιμο), πλέον τα ρουφάω με την σκούπα. Ούτε χοροπηδάω σαν το χαζό από εδώ και από εκεί, απλά τα ρουφάω και ησυχάζω. Πλέον δεν τίθεται θέμα μόνο ενόχλησης, το καλοκαίρι μου δημιούργησε πρόβλημα στον μεγάλο μου γιο. Τον είχαν τσιμπήσει τόσες πολλές φορές που το παιδί άρχισε να ξύνεται συνέχεια σε σημείο που γέμισε το σώμα του πληγές και για δυο εβδομάδες έπαιρνε αντιβίωση, διότι στο τέλος οι πληγές αυτές μολύνθηκαν. Η παιδίατρος μου είπε κάτι για σταφυλλόκοκκο. Ακόμα και τώρα έχει σημάδια στο σώμα του.

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...