Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γαλατα πρωτης βρεφικης ηλικιας στα Σ/Μ??


Recommended Posts

Όλες οι μανούλες έχετε δίκιο. Θέλετε (θελουμε) χαμηλές τιμές. Γιατί όμως δεν δίνουν την έκπτωση αυτή κ στα φαρμακεία; Πώς θα ανταγωνιστώ εγω το σ/μ; Γιατί δεν έδιναν τόσο καιρό αυτές τις εκπτώσεις κ σε μας;

 

Το γαλα στο φαρμακείο είναι περισσότερο στοκ παρά κέρδος, για να εξυπηρετηθεί καποιος το σ/κ ή τη νύχτα. Το κέρδος είναι πολύ μικρό, άρα δε φταίμε εμείς για τις υψηλές τιμές τους. Α! ξέχασα να πω ότι είμαι φαρμακοποιός.

Το ότι κάποιοι βαράνε τις τιμές δε σημαίνει ότι είμαστε όλοι απατεώνες. Κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού.

Απλά γκρίνιαξαν οι επιχειρηματίες ότι πέφτει ο τζίρος τους κ πρέπει κάπως να τους καθησυχάσουν. Μέχρι να έχουμε τα πρώτα κρούσματα τύπου Κίνας. Αλλά τότε θα είναι αργά. Εύχομαι πραγματικά να διαψευστώ.

 

Καλή σας μέρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δέχομαι ότι λες, αλλά αν είναι στοκ και όχι κέρδος για τους φαρμακοποιούς το βρεφικό γάλα τότε γιατί να πωλέιτε μόνο στα φαρμακεία; Αν πωλείται και στα σουπερμάρκετ δεν θα είναι καλύτερα για τον καταναλωτή; Περισσότερο στοκ παρα κέρδος είναι τα 2ης και 3ης βρεφικής ηλικίας όχι τα 1ης γιατί στοιχίζουν ένα σωρό λεφτα και κρατούν το πολύ τρεις μέρες. Για παράδειγμα το S26 gold το έπαιρνα το 2008 13 ευρώ. Τώρα πόσο έχει; Για μένα που είμαι πάνω από χρόνο άνεργη αν μπορώ να βρώ κάτι έστω και 1 ευρώ φθηνότερο για μένα είναι κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο στοκ παρα κέρδος είναι τα 2ης και 3ης βρεφικής ηλικίας όχι τα 1ης γιατί στοιχίζουν ένα σωρό λεφτα και κρατούν το πολύ τρεις μέρες.

Τι εννοείς όταν λες ότι κρατούν το πολύ τρεις μέρες;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δέχομαι ότι λες, αλλά αν είναι στοκ και όχι κέρδος για τους φαρμακοποιούς το βρεφικό γάλα τότε γιατί να πωλέιτε μόνο στα φαρμακεία; Αν πωλείται και στα σουπερμάρκετ δεν θα είναι καλύτερα για τον καταναλωτή; Περισσότερο στοκ παρα κέρδος είναι τα 2ης και 3ης βρεφικής ηλικίας όχι τα 1ης γιατί στοιχίζουν ένα σωρό λεφτα και κρατούν το πολύ τρεις μέρες. Για παράδειγμα το S26 gold το έπαιρνα το 2008 13 ευρώ. Τώρα πόσο έχει; Για μένα που είμαι πάνω από χρόνο άνεργη αν μπορώ να βρώ κάτι έστω και 1 ευρώ φθηνότερο για μένα είναι κέρδος.

 

Θέλω να πω ότι με την ποικιλία που υπάρχει σε γάλα πρέπει να έχω από όλα κ πολλές φορές ληγουν κ πετιούνται. Αυτό αφορά εμένα ως επαγγελματία κ όχι τον γονέα, δηλ επιβαρύνει εμένα κ δε μεταφέρεται η χασούρα σε άλλο προϊον. Αυτό θέλω να πω. Πιστεύεις πραγματικά ότι θα πέσουν οι τιμές;

Οι βιομήχανοι βγήκαν κ είπαν ότι ην τιμή την καθορίζει η προσφορά κ η ζήτηση κ όχι ο κάθε υπουργός.

 

Το ότι τα 1ης βρεφικής ηλικίας είναι ακριβά δε φταίει το φαρμακείο. Το ποσοστό κέρδους είναι χαμηλό το ξαναλέω. Αν έχω χονδρική ακριβή θα είναι κ η λιανική ακριβή. Κ αν μπορει η εταιρία να κάνει έκπτωση στο σ/μ γιατί δεν κάνει κ σε μένα; Αυτό δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός;

Link to comment
Share on other sites

Κ αν μπορει η εταιρία να κάνει έκπτωση στο σ/μ γιατί δεν κάνει κ σε μένα; Αυτό δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός;

Απλούστατα γιατί το σούπερ μάρκετ (ειδικά μια αλυσίδα όπως ο Σκλαβενίτης ή ο Μαρινόπουλος) θα αγοράσουν από την εταιρία πολύυυυυυ περισσότερα κουτιά απ' ό,τι εσύ ή ο οποιοσδήποτε φαρμακοποιός.

 

Αναλόγως, αν πας να πάρεις ένα ζευγάρι παπούτσια δεν θα σου κάνει έκπτωση ο Μπουρνάζος (παράδειγμα λέμε τώρα) αλλά αν πάρεις 3 ζευγάρια θα σου κάνει μια εκπτωσούλα, αν πάρεις 5 θα σου κάνει εκπτωσάρα και αν πάρεις 10 θα σου κάνει και δύο κωλοτούμπες. Όλα έχουν να κάνουν με την αγοραστική σου δύναμη. Αυτός είναι ο λόγος που τα σούπερ μάρκετ μπορούν να πουλάνε φτηνότερα από τα μπακάλικα και τα παντοπωλεία, παρότι πουλάνε το ίδιο προϊόν. Δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός, έτσι λειτουργεί η αγορά.

 

Επιπλέον τα σούπερ μάρκετ πολλές φορές επιλέγουν να μειώνουν την τιμή κάποιου προϊόντος ώστε να γίνει κράχτης. Π.χ. ένα σούπερ μάρκετ μπορεί να μειώσει την τιμή του παιδικού γάλακτος και να το πουλάει μέχρι και κάτω της χονδρικής τιμής υπολογίζοντας ότι από τους 10 πελάτες που θα μπουν στο κατάστημα για να πάρουν γάλα, οι 8 θα πάρουν και πάνες και αφρόλουτρο και χαρτιά τουαλέτας και καφέ και... και... (οπότε ό,τι χάσουν από το γάλα, θα το βγάλουν από τα άλλα προϊόντα).

 

Ή μπορεί κανένα σούπερ μάρκετ να μην μειώσει την τιμή του γάλακτος, μπορεί να το παίρνουν με έκπτωση 20% και να το πουλάνε +5% υπολογίζοντας ότι όσοι πάνε στο σούπερ μάρκετ το Σάββατο που τα φαρμακεία είναι κλειστά, θα πάρουν και γάλα για να μην ταλαιπωρούνται ψάχνοντας φαρμακείο.

 

Το πώς θα διαμορφωθούν οι τιμές θα φανεί εν καιρώ. Μην χειροκροτάτε ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

αραγε πως την κανουν τη διαφορα αυτη στην τιμη? οι φαρμακαποθηκες που προμηθευουν τα φαρμακεια λειτουργουν ως μεσαζοντες και ανεβαζουν την τιμη για να εχουν κερδος? η μηπως ειναι μονο το γεγονος οτιτα σ/μ αγοραζουν τεραστιες ποσοτητες ενω τα φαρμακεια παιρνουν απο 2-3 κουτια?

αν ειναι ετσι τοτε τα σ/μ μαλλον θα τα προμηθευονται απο τις εταιριες απευθειας.

παντως ολο αυτο θα εχει 2 πιθανες (κατα τη γνωμη μου) εκβασεις

α) πουλανε τα σ/μ για ενα χρονικο διαστημα τα γαλατα φθηνοτερα μεχρι να σταματησουν τα φαρμακεια να στοκαρουν και να πουλανε απο το ραφι, και μετα θα ανεβουν οι τιμες παλι. ή

β) τα φαρμακεια θα παρακαμψουν τις φαρμακαποθηκες και θα παιρνουν τα γαλατα απο την ιδια πηγη με τα σ/μ οποτε θα γινουν και εκει φθηνοτερα τα γαλατα. αυτο μας συμφερει γιατι θα ενισχυθει ο ανταγωνισμος!

Link to comment
Share on other sites

β) τα φαρμακεια θα παρακαμψουν τις φαρμακαποθηκες και θα παιρνουν τα γαλατα απο την ιδια πηγη με τα σ/μ οποτε θα γινουν και εκει φθηνοτερα τα γαλατα. αυτο μας συμφερει γιατι θα ενισχυθει ο ανταγωνισμος!

Φαντάζομαι ότι η αποδέσμευση αυτό το σκοπό έχει, δηλαδή τα γάλατα δεν θα θεωρούνται φαρμακευτικό προϊόν άρα θα τα πουλάει η ίδια εταιρία κατευθείαν στον έμπορο (σούπερ μάρκετ ή φαρμακείο) αλλά φυσικά και δεν θα πουλάει στην ίδια τιμή στον Σκλαβενίτη που αγοράζει 3.000 κουτιά για να τα διανείμει στο δίκτυό του ανά την Ελλάδα, όπως θα πουλάει στην Πασχαλίδου Μαρία από τα Πετράλωνα που αγοράζει 3 κουτιά για να τα πουλήσει στο φαρμακείο της!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετσι κι αλλιως απο τον 6ο και μετά απο το S/M δεν αγοραζουμε το γαλατακι? πιστευω οτι οι φαρμακοποιει πουλαν σε τιμες που εκεινοι θελουν. εγω αγοραζω το ALMIRON και πληρωνω 11,90 στο φαρμακειο της γειτονιάς.ψαχνωντας το εχω βρει βρει μεχρι και 14,40.ελεος!!!!!!!!!!!!

 

Για ποιό ALMIRON μιλάς ? φαντάζομαι το 2ης βρεφικής ηλικίας , ή το κουτί των 400γρ ? εμεις που παιρναμε μεχρι πριν λιγο καιρο το κουτι των 900γρ , ειχε 27,50 !!!!!

 

τωρα πινει NATIVA και το παιρνουμε απο το σουπερ μαρκετ

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

θα πωλουνται και τα βιολογικα γαλατα στα σ/μ?στα φαρμακεια το βρισκουμε απο 16,5 εως και 19,80!

 

Βιολογικό γάλα σε σκόνη πουλάνε και τα καταστήματα με βιολογικά προϊόντα. Βρίσκεις Holle και Hipp που είναι πολύ πιο οικονομικά από το Frezylac. Νομίζω ότι υπάρχουν και της πρώτης βρεφικής ηλικίας.

Νομίζω τελικά ότι τα βιολογικά είναι πιο οικονομικά από τα μη βιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικό γάλα σε σκόνη πουλάνε και τα καταστήματα με βιολογικά προϊόντα. Βρίσκεις Holle και Hipp που είναι πολύ πιο οικονομικά από το Frezylac. Νομίζω ότι υπάρχουν και της πρώτης βρεφικής ηλικίας.

Νομίζω τελικά ότι τα βιολογικά είναι πιο οικονομικά από τα μη βιολογικά.

 

εμεις πινουμε ως συμπληρωμα το frezylac και τωρα θα αρχισουμε και την κρεμα βανιλια.....θα τα πουλανε κι αυτα στα σουπερ μαρκετ?

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

και εγω κοριτσια που κοιταω στα σουπερ μαρκετ δεν τα εχουν φερει ακομα τησ πρωτησ βρεφικησ ηλικιας..

 

Η ΜΠΕΜΠΑ ΤΟ ΣΠΟΥΡΓΙΤΑΚΗ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΣΤΙΣ 22-10-11:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν έχω πάει σούπερ μάρκετ για να ρίξω μια ματιά αλλά είδα σχετικό ρεπορτάζ στις ειδήσεις που έλεγε ότι έπεσαν και οι τελευταίες υπογραφές και είναι θέμα ημερών να μπουν στα ράφια τα γάλατα.

Μακάρι γιατί τόσα χρόνια κόστιζαν χρυσάφι τα κουτιά με το γάλα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει σχέση με την διάθεση του γάλακτος στα σουπερ μαρκετ αλλά ανέβηκε η τιμή - τουλάχιστον σε αυτό που παίρνουμε εμείς!

Ένα ευρώ επάνω από την περασμένη Δευτέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Σε Σκλαβενίτη μικρό σχετικά στη γειτονιά μου δεν είχε καθόλου γάλατα 1ης βρεφικής ηλικίας χθες. Από περιέργεια κοίταξα γιατί το δικό μας πίνει δωρεάν γάλα :)

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...