Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby Swimming


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 609
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είχα διαβάσει και γω για το baby-swimming και περίμενα με αγωνία να γίνει η μικρή 6 μηνών να τη γράψω. Ρώτησα και την παιδίατρο την προηγούμενη φορά και μου είπε ότι διαφωνεί να είναι σε τόσο μικρό χώρο μικρά παιδιά με μεγάλους. Δε λέει όμως όχι για τη θάλασσα.

 

Μ'έβαλε σε σκέψεις! Το περίμενα πως και πως και τώρα; Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κ εγω σκεφτομαι να τον γραψω τον μικρο οταν γινει 6 μηνων αλλα δεν εχω παει ακομη να δω απο κοντα τα καλουμβητηρια της Ηλιουπολης και του Αλιμου.Μηπως καποια κοπελα γνωριζει γι αυτα τα 2 κ το κοστος?Για την Ηλιουπολη διαβασα σε προηγουμενα ποστ οτι την πισινα τη χρησιμοποιουν μικροι κ μεγαλοι....οντως ισχυει αυτο?

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια να ρωτησω κατι???

Αν ενα εστω μωρακι κανει τσισα ή κακα στην πισινα,αυτο δεν ειναι επικινδυνο για τους υπολοιπους που κολυμπουν μαζι?

Το λεω αυτο γιατι εκει που στελνω την μικρη μου γινονται δεκτα παιδακια που εχουν βγαλει την πανα.......Φανταζομαι βεβαια "ατυχηματα" συμβαινουν σε τοσο μικρες ηλικιες....

Στο κολυμβητηριο της μεγαλης κορης μου (ειναι η πισινα μεσα στο σχολειο) ετυχε ενα παιδακι να κανει κακα (ηταν στα προνηπια) και αμεσως εκλεισαν την πισινα,εμεινε 3 μερες κλειστη,εκαναν απολυμανση και ακυρωθηκαν ολα τα μαθηματα.....

Γι' αυτο ρωταω κατα ποσο ειναι "ασφαλες" για πολυ μικρα παιδια η πισινα...Και ποσο προστατευει η πανα???

 

Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσω για το κόστος στο κολυμβητήριο του Αλίμου που πάμε εκεί το παιδάκι μας, είναι 70 € για 2 φορές την εβδομάδα απο 30 λεπτά με 2 κοπέλες στην πισίνα και αν θέλεις μια φορά την εβδομάδα είναι 40€. Τα μαθήματα γίνονται είτε πρωί είτε απόγευμα και ποτέ δεν μας είπαν οτι απαγορεύεται το σεσουάρ και το σαπούνι.

Εμείς κάνουμε μπάνιο απο το σπίτι, εκεί πριν μπούμε βρεχόμαστε στο ντους και μπαίνουμε.

 

Πάντως δεν είμαστε ευχαριστημένοι σχετικά με την μέθοδο που ακολουθούν, γιατί δεν έχει μάθει να κολυμπάει αν και πάμε απο 9 μηνών γιατί απλά μόνο παίζουμε και μάλλον του χρόνου θα κοιτάξουμε σε άλλο. Οι κοπέλες ασχολούνται κυρίως με το να εξοικειωθούν τα πιο μικρά με το νερό και στα πιο μεγάλα παιδάκια ασχολούνται κυρίως οι γονείς τους.

 

Και η καθαριοτητα φέτος δεν είναι το δυνατότερο τους σημείο, πάντως καλύτερα απο άλλα δημοτικά κολυμβητήρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Πισίνες που μπορείτε να κάνετε μαθήματα κολύμβησης μαζί με το μωρό σας:

 

ΑΘΗΝΑ

 

Πρόγραμμα κολύμβησης βρεφών:

Δαμασκού & Μεσηνίας, Συνοικισμός Αστυνομικά, Ηλιούπολη

Τηλ.: 210 9944001, 210 9922899, 210 9320607

 

Baby Swimming (για βρέφη 8 μηνών έως 3,5 ετών)

Σχολή βρεφών κολύμβησης – Γιούλα Θάνου Μπεζεργιάννη

Κλειστό κολυμβητήριο Γλυφάδας

Τηλ.: 6932601978

 

Αθλητικό Σωματείο Χαλανδρίου «Νηρέας»

Λ. Πεντέλης 50, Χαλάνδρι

Τηλ.: 210 6827722, fax: 210 6853263

 

ΟΑΚΑ (Ολυμπιακό Στάδιο)

Μαργαρίατα Κοτζιά (Μεταπτυχιακό στη βρεφική κολύμβηση)

Λ. Κηφισίας 37, Μαρούσι

Τηλ.: 6974026681

 

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

 

Γήπεδο ΠΑΟΚ κολυμβητικό πρόγραμμα για βρέφη

«Μαμά και παιδί»

Ηλικίες: 5 μηνών έως 3 ετών

Γήπεδο Τούμπας (ΠΑΟΚ), Θύρα 5-6, Αδαμίδου & Μικράς Ασίας,

Τηλ.: 2310 952190, 2310 952193

 

Κολυμβητικό πρόγραμμα για παιδιά

Ηλικίες: 4 έως και 12 ετών

Γήπεδο Τούμπας (ΠΑΟΚ), θύρα 5-6, Αδαμίδου & Μικράς Ασίας

Τηλ.: 2310 952190, 2310 952193

 

Κολυμβητικές ομάδες Ποσειδωνίου

Ηλικίες: 5+ ετών

Δίπλα στο Μέγαρο Μουσικής, Περιοχή Μαρτίου

Τηλ.: 2310 428453

 

Κολυμβητικές ομάδες ΧΑΝΘ

Ηλικίες: 1. Νηπιακό πρόγραμμα για παιδιά 3,5 ετών και άνω. 2. Πρόγραμμα για παιδιά από 7 ετών.

Κτίριο ΧΑΝΘ, Μέγαρο ΧΑΝΘ

Πληροφορίες στο Γραφείο Φυσικής Αγωγής: τηλ.: 2310 242307, 2310 242587, 2310 242312.

Εσωτερικό: 47

 

Κολυμβητική ομάδα ΗΡΑΚΛΗ

Αγίου Δημητρίου 159Β. Στο ύψος του Νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ.

Πληροφορίες από την υπεύθυνη του προγράμματος, κα Θωμαΐδου Μελαχρινή, τηλ.: 2310 280768, 2310 761392, 6937280769

 

Ομάδες αθλητικής ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ

Ηλικίες: 3,5 έως και 8 ετών

Κίμωνος Βόγα 62

Τηλ.: 2310 424-444, 2310 424400

 

Κολυμβητικά προγράμματα ΑΡΗ

Ηλικίες: 4 έως και 8 ετών.

Αλεξάνδρου Παπαναστασίου 154, Χαριλάου

Πληροφορίες για το τμήμα του Ποσειδωνίου: 6974 212763 και για το τμήμα του Εθνικού Κολυμβητηρίου: 6946 466146

Γενικές πληροφορίες: 2310 305402, 2310 305407

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους!!!!

 

Έχω ένα γιο 5 μηνών και φέτος το καλοκαίρι είχε την πρώτη του επαφή με το θαλασσινό νερό και όλη την διαδικασία του μπάνιου στην θάλασσα και ξετρελάθηκε!!!! Σκεφτόμαστε, λοιπόν, με τον σύντροφό μου να πηγαίνουμε τον μικρό κολυμβητήριο. Προκύπτουν όμως δύο θέματα: ένα πρακτικό που έχει να κάνει με την απόσταση (μένουμε στην Δροσιά) οπότε θα ήθελα κάτι που να είναι στα Βόρεια Προάστια και ένα ουσιαστικό που έχει να κάνει με τους κανόνες υγιεινής. Καμία βοήθεια;;;;;;;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Είμαι ο Χρήστος και έχω μια μπέμπα 13 μηνών, την Ελπίδα. Διάβασα όλο το topic για το baby swimming και με ενδιαφέρει πάρα πολύ λόγω του ότι μικρός έκανα κολύμβηση και πόλο. Η μικρή έκανε αρκετά μπάνια το καλοκαίρι και ξετρελάθηκε. Δεν ήθελε να βγεί από την θάλασσα. Το πρόβλημά μου είναι ότι όλα τα κολυμβητήρια στην Αθήνα, που δέχονται μικρά παιδιά (κάτω των 3 ή 4 ετών) βρίσκονται είτε Β. Προάστεια (Μαρούσι, Χαλάνδρι) είτε προς παραλία (Ηλιούπολη, Γλυφάδα, Άλιμος κλπ). Εγώ μένω Δυτικά Προάστεια (Πετρούπολη) και μου είναι πολύ δύσκολο να πάω παραλία ή Β. Προάστεια, ειδικά τον χειμώνα που σχολάω κατά τις 5 με 6 από την δουλειά και θέλω και μία ώρα περίπου να γυρίσω σπίτι. Κάπου στα αρχικά posts διάβασα ότι υπάρχει και μια πισίνα στους Αγίους Αναργυρους που δέχεται μικρά παιδιά. Επειδή είναι αρκετά παλιό όμως το συγκεκριμένο post θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν συνεχίζουν να δέχονται παιδάκια ή αν έχει πάει κάποιος και έχει κάποιο τηλέφωνο για να επικοινωνήσω μαζί τους. Ευχαριστώ.

Don't Stop At The Top

Touch The Sky Before You Drop

 

www.myspace.com/chris_kappas

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα και απο μενα.

εχω το ιδιο προβλημα με σενα χρηστο.εχω μια κορη 2,5 ετων και θελω να την γραψω κολυμβητηριο και δεν βρισκω τιποτα για την ηλικια τησ κοντα σε μασ (μενω περιστερι).αν βρεισ οτιδηποτε πληροφοριες γραψε στο forum.

γενικα θελω να τησ βρω καποια δραστηριοτητα για τον χειμωνα λογω οτι δεν παει ακομη παιδικο

οποιοσ ξερει κατι ασ μου γραψει.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους!!!!

 

Έχω ένα γιο 5 μηνών και φέτος το καλοκαίρι είχε την πρώτη του επαφή με το θαλασσινό νερό και όλη την διαδικασία του μπάνιου στην θάλασσα και ξετρελάθηκε!!!! Σκεφτόμαστε, λοιπόν, με τον σύντροφό μου να πηγαίνουμε τον μικρό κολυμβητήριο. Προκύπτουν όμως δύο θέματα: ένα πρακτικό που έχει να κάνει με την απόσταση (μένουμε στην Δροσιά) οπότε θα ήθελα κάτι που να είναι στα Βόρεια Προάστια και ένα ουσιαστικό που έχει να κάνει με τους κανόνες υγιεινής. Καμία βοήθεια;;;;;;;)

 

Στην Άνοιξη έχει καινούριο κολυμβητήριο (εννοώ 1 χρόνος και κάτι που έχει ανοίξει) και έχω δει στο φυλλάδιο ότι έχει και baby swimming. Εμάς τα πηγαίνουν από τον παιδικό σταθμό 1 φορά την εβδομάδα και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καθαρός. Γιατί δεν τον επισκέπτεσαι να έχεις ιδία πείρα? Εάν κάνεις αναζήτηση στο internet πιστεύω θα το βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Χτες έκανε ο γιος μου ένα δοκιμαστικό μάθημα στην πισίνα της Περαίας. Τα πήγε πολύ καλά και έτσι σκέφτομαι να τον γράψω κανονικά. Υπάρχει καμιά άλλη μανούλα που πηγαίνει φέτος τα παιδάκια της εκεί?

 

Βέβαια μπορώ να πω ότι προβληματίζομαι γιατί είναι μακριά από εκεί που μένουμε άλλα είναι η μόνη πισίνα με όζον που βρήκα στη Θεσσαλονίκη. Βέβαια ρώτησα την γραμματέα για το αν έχει και χλώριο και μου είπε ότι η νομοθεσία επιβάλλει κάποιο ποσοστό να είναι χλώριο. Άρα έχει καθαρίζεται και με όζον και με χλώριο. Προβληματίζομαι επίσης για το πόσο επιβλαβές μπορεί να είναι το χλώριο στην υγεία του παιδιού, σε περίπτωση που θα πάει σε πισίνα με χλώριο μόνο, και ανάλογα τι επιπτώσεις έχει το όζον.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια έγώ έγραψα την κόρη μου στο κολυμβητικό τμήμα των παιδιών του Άρη και η επιλογή της πισίνας έγινε με βάση την απόσταση και μόνον.... Το καλοκαίρι παρακολουθήσαμε μαθήματα στο Δημοτικό του Πανοράματος, της άρεσε και έτσι τώρα που δυστυχώς έκλεισε για λόγους εργασίας (είναι ανοιχτή η πισίνα και κάνουν εργασίες στέγασης) την έγραψα στον Αρη... δεν ξέρω αν πραγματικά θα κάνει τόσο κακό στην υγεία της το χλώριο της πισίνας!!!! daffy τι έχεις ακούσει.. πες μας.....

Link to comment
Share on other sites

Με ένα γρήγορα ψάξιμο βρήκα αυτά

http://www.oikologio.gr/component/option,com_smf/Itemid,27/topic,1199.0/

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=75&artId=113117&dt=28/01/2001

 

Δεν ξέρω...

Για πες πληροφορίες για τον Άρη; Καθέ πότε θα πάτε εσείς; Ωραίος χώρος΄, η πισίνα, οι εκπαιδευτές;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ήθελα να παρακολουθήσουμε με τη μικρούλα μου (τώρα 9 μηνών) baby swimming, στο οποίο συμμετείχε και η μαμά, αλλά η παιδίατρος μας είπε μετά τα 3 (χρόνια)!Και σημειώνω ότι και τα δυο της παιδιά πάνε κολυμβητήριο, η ίδια κολυμπάει 3 φορές τη βδομάδα, οπότε δεν τίθεται θέμα φόβου ή μη γνώσης. Ίσα ίσα που επειδή ξέρει ότι και έγω κολυμπάω, περίμενα να μου πει, με τα χίλια!Αλλά μου έκοψε τη φόρα!Και η εξήγηση βέβαια ήταν το χλώριο και ότι δεν ξέρουμε καν αν το χλώριο είναι στη σωστή αναλογία:πολύ σημαίνει ακόμα πιο επιβλαβές για την υγεία, λίγο σημαίνει βρωμιά. Οπότε, υπομονή!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

daffy μου δεν ξέρω τι γίνεται??? η πισίνα είναι οκ οι εκπαιδευτές δεν ξέρω ακόμη.. σήμερα θα πάμε για πρώτη φορά και θα σου πω πάλι.... με το χλώριο δεν ξέρω τι γίνεται..... ίσως να μάθουμε για το όζον αλλά η Περαία είναι λίγο μακριά.... δεν ξέρω τι θα προλάβουμε να κάνουμε φέτος τελικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις προσπάθησα να επικοινωνήσω με το κολυμβητήριο του Αλιμου και σοκαρίστηκα. Ενώ πηγαίναμε δυο χρόνια babyswimming εκεί, ξαφνικά βγήκε τηλεφωνητής που λέει οτι φέτος δεν θα γίνουν μαθήματα ούτε στον ΆΛιμο ούτε στην Ηλιούπολη.

Και τώρα τι κάνω? Θα μπω κάπου αλλού με λίστα και τρέχα γύρευε. Πραγματικά όλα τα άλλα είναι αρκετά μακριά

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τυχαία βρήκα στο αυτοκίνητα ένα διαφ/κο για μια καινούρια πισίνα στον Αγ. Δημήτριο. Πήγα με τον μικρό (ακόμα δεν έχουμε κλείσει τον 6ο) και βρήκα ένα συμπαθητικό χώρο και καθαρό (μόλις λειτούργησε η πισίνα). Τα μαθήματα γίνονται δύο μέρες την εβδομάδα και η συνδρομή είναι 70 ευρώ.

Αυτό που σκέφτομαι όμως είναι οτι η πισίνα είναι κοινή και για άλλες δραστηριότητες, δηλ. πριν απο το baby swimming η πισίνα είναι ανοιχτή για το κοινό.

Τον παιδίατρο δεν τον ρώτησα ακόμα, θέλω όμως πολύ να τον πάω, θα περνάμε και οι δύο ευχάριστα.

67d6bea5bf.png
Link to comment
Share on other sites

sislou

λίγο ακριβό μου ακούγεται. Στο ΟΑΚΑ στον αθλητικό ομιλο ΥΔΡΙΑ δίνουμε 55 για το παιδί.

Και επιπλέον η πισίνα καθαρίζεται με όζον (και λίγο χλώριο για να λέμε την αλήθεια)

Να συμπληρώσω βέβαια ότι το ΟΑΚΑ είναι απαράδεκτο δεν έχει αποδυτήρια για τους γονείς αλλάζουν πίσω από ενα κόντρα πλακέ (και μετά σου λένε ήταν το στολίδι των Ολυμπιάκων μας τρομάρα μας το έχουν εγκαταλείψει τελείως)

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας το Δημόσιο, τι έχετε ακούσει, έχει κάποια κοπέλα εμπειρία απο εκεί? Με ενδιαφέρει να είναι καθαρό, έχει και μεγάλη πισίνα.

 

Επίσης ενώ βρήκα ώρες και μου άρεσαν όλα στο ΟΑΚΑ που πήγα στο σύλλογο Νηρηίδες, μόλις είδα την πισίνα απογοητεύτηκα. Είναι πολύ καλή για μωράκια, αλλά όχι για παιδάκια 2 έως 3 ετών. Είναι υπερβολικά μικρή.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν υπάρχει κολυμβητήριο με baby swimming στις περιοχές Γέρακας - Παλλήνη - Γλυκά Νερά, κ.λ.π.? :roll:

Ήταν να ξεκινήσει σε ένα ιδιωτικό κολυμβητήριο στην Παλλήνη (του Μπακούλα) αλλά ακόμη δεν έχει γίνει τίποτα...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kalimera koritsia,

Elisa yparxei baby swimming mesa stin ellinogermaniki nomizw..gia koita ligo to site http://www.baby-swimming.gr

Egw exw mia alli aporia re paidia..Katarxin na pw oti egw paw tin mikri stin glyfada, stis gorgones kai magkes.Paei kapoia apo esas ekei?Hthela na mou peite ti xartia sas zitisan kata tin eggrafi.

Ayto pou me anysixei auti tin epoxi pou ksekinane einai to thema tis gripis...tosa paidakia pernane apo ekei..k enhlikes epishs..den einai ligo epifovo??den kserw ti na kanw..

Link to comment
Share on other sites

Kalimera koritsia,

Elisa yparxei baby swimming mesa stin ellinogermaniki nomizw..gia koita ligo to site www.baby-swimming.gr

Egw exw mia alli aporia re paidia..Katarxin na pw oti egw paw tin mikri stin glyfada, stis gorgones kai magkes.Paei kapoia apo esas ekei?Hthela na mou peite ti xartia sas zitisan kata tin eggrafi.

Ayto pou me anysixei auti tin epoxi pou ksekinane einai to thema tis gripis...tosa paidakia pernane apo ekei..k enhlikes epishs..den einai ligo epifovo??den kserw ti na kanw..

 

 

Καλημέρα! Θα ήθελα μερικές πληροφορίες για τις γοργόνες και μάγκες.

Αν έχεις κάποιο τηλεφωνο ή site και αν γνωρίζεις το κόστος.

Ευχαριστώ πολύ

cDB7p3.png

Μωρούλι σε περιμένουμε με λαχτάρα!!

Η μαμά σου & ο μπαμπάς σου!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...