Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ


Moth

Recommended Posts

Καταλαβαίνω και νιώθω τον πόθο όλων των γυναικών να αποκτήσουν το δικό τους παιδάκι, μιας κα εγώ προσπαθώ ακόμα για αυτό και στενοχωριέμαι. Ωστόσο, θεωρώ πως εδώ στην Ελλάδα τα πράγματα γίνονται με μεγάλη προχειρότητα και βιασύνη. Και για το λόγο αυτό σας καταθέτω κάποιες σκέψεις μου και σας παραθέτω ένα link με την ιστορία μιας κοπέλας ανάμεσά μας, για να δώσω τροφή για σκέψη και να βοηθήσω - αν μπορώ - να έχετε τα μάτια σας 14 και τις κεραίες σας ανοιχτές. Πιστεύω πως καμία δε θα διαφωνήσει μαζὶ μου πως η υγεία μας είναι πάνω από όλα. Εγώ λοιπόν όταν είδα το βίντεο που σας παραθέτω, σοκαρίστηκα. Σοκαρίστηκα με την προχειρότητα του έλέγχου που μας κάνουν πριν τις εξωσωματικές και θύμωσα πάρα πολύ με όλους, αλλά και με τον εαυτό μου που άφησα να με παρασύρει η επιθυμία μου για παιδί και δε σκέφτηκα να κάνω έναν βασικότατο έλεγχο. Θα μου πείτε, γιατρός δεν είμαι!!! Ακριβώς για αυτό θυμώνω ακόμα πιο πολύ με όλους ανεξαιρέτως τους ΄Ελληνες γιατρούς - και πιστέψτε με έχω επισκεφτεί πολλούς εξαιτίας της ανεξήγητης υπογονιμότητάς μου.

Η συνέντευξη της κοπέλας που φιλοξένησε στην εκπομπή της η Τατιάννα Στεφανίδου την βδομάδα που πέρασε και το link της οποίας σας το δίνω παρακάτω με έκανε να σλεφτώ πάρα πολλά. Η περίπτωση της κοπέλας αυτής - που σίγουρα μπορεί να είναι μία στις 1000, αλλά και η επιπλοκή που έπαθα στην εξωσωματική είναι μία στις 1000 και σε όσους γιατρούς πήγα μετά σε κανέναν δεν έχει συμβεί ξανά, αλλά δυστυχώς εγώ ήμουν η 1 στις 1000 - με έκανε να συνειδητοποιήσω με πόση προχειρότητα γίνονται οι εξωσωματικές στην Ελλάδα, χωρίς να γίνεται ο απαραίτητος έλεγχος στις γυναίκες πιο πριν (μαστογραφία, ca125 = δείκτης για τάση για καρκίνο ωοθηκών, αιματολογικοί δείκτες για τάση για καρκίνο του στήθους, θρομβοφιλία γιατί τα φάρμακα της εξωσωματικής αυξάνουν τις πιθανότητες για θρόμβωση) !!!! Το γιατί νομίζω πως το ξέρουμε όλοι..... Γιατί είναι πολλά τα λεφτά..... "΄Αρη !!!!! " και ακόμα πιο πολλά τα συμφέροντα.......!!!! Και προς Θεού, δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι αυτή η μέθοδος βοηθάει πολλά ζευγάρια και κυρίως ζευγάρια με προβλήματα που διαφορετικά δε θα μπορούσαν να αποκτήσουν το βιολογικό τους παιδί. Αλλά θέλει πολλή προσοχή, αυτό λέω!!! Και αυτήν την προσοχή δεν τη δείχνουν.... Σας δίνω το link και τα συμπεράσματα δικά σας. Να είστε όλες καλά, καλή δύναμη, καλή τύχη και υγεία πάνω από όλα !!!!!!!

 

Η ιστορία της ζωής της Κατερίνας Μωραΐτη, εκπομπή "Μίλα" της Τατιάννας Στεφανίδου, 05/02/2014:

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είδα και γω την εκπομπή και σοκαρίστηκα!!

Και γω μόνο μαστογραφία είχα κάνει προηγουμένως . Στις αιματολογικές εξετάσεις που αναφέρεσαι για τον καρκίνο του στήθους είναι αυτή η εξέταση που έγινε διάσημη με την Αντζολί? Ξέρεις επίσης, για το CA125 ποια η τιμή που επιτρέπει εξωσωματική?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτήν εννοώ. Η ca125 είναι καρκινικός δείκτης και αυτός αλλά για τις ωοθήκες. Εγώ την έχω κάνει γιατί ένας "σαίνη" γιατρός μου τη συνέστησε για να δει αν έχω ενδομητρίωση, ενώ τίποτά άλλο στο ιστορικό μου δεν το μαρτυρά!!!!! Και για να κάνω τη λαπαροσκόπηση φυσικά, γιατί είναι πολλά τα λεφτά ΄Αρη......είπαμε!!!!! ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ !!!! Αν είναι κατω από 35, αν θυμάμαι καλά, είναι όλα οκ.

Υ.γ.: Σου έχω απαντήσει και στο άλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Και γω για το λόγο της ενδομητρίωσης την είχα κάνει και η δική μου ήταν πάνω από 10. Αλλά επειδή είδα ότι οι γιατροί διαφωνούσαν για το κατά πόσον αυτός ο δείκτης μπορεί από μόνος του να δείξει ενδομητρίωση και όλοι συμφωνούσαν ότι δεν επηρεάζει μια εξωσωματική, δεν προχώρησα σε λαπαροσκόπηση.... Βέβαια δε γνώριζα για το θέμα του καρκινικού δείκτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω για το λόγο της ενδομητρίωσης την είχα κάνει και η δική μου ήταν πάνω από 10. Αλλά επειδή είδα ότι οι γιατροί διαφωνούσαν για το κατά πόσον αυτός ο δείκτης μπορεί από μόνος του να δείξει ενδομητρίωση και όλοι συμφωνούσαν ότι δεν επηρεάζει μια εξωσωματική, δεν προχώρησα σε λαπαροσκόπηση.... Βέβαια δε γνώριζα για το θέμα του καρκινικού δείκτη!!!!

 

 

Και σε εμένα είναι πάνω από 10. Και μάλιστα αυτός που μου είχε προτείνει να την κάνω μου είχε πει: εάν είναι πάνω από 10 πάμε για λαπαροσκόπηση. Ωστόσο, πρόσφατα πήγα σε έναν καθηγητή - γυναικολόγο και γέλαγε με αυτό που μου είπε ο άλλος. Μου εξήγησε ότι στην αρχή του κύκλου, (την 4η μέρα την είχα κάνει εγώ) ανεβαίνει φυσιολογικά η τιμή αυτή. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν είναι δείκτης ενδομητρίωσης εάν δεν συνοδεύεται από κλινική εικόνα και ότι τον δείκτη αυτόν τον ελέγχουν εάν έχεις ενδομητρίωση, έχεις κάνει λαπαροσκόπηση και θεραπεία και εν συνεχεία μετράνε το δείκτη για να δουν αν θεραπεύτηκε η ενδομητρίωση.

Επίσης, την εξωσωματική όντως δεν την επηρεάζει η τυχόν μικρού βαθμού ενδομητρίωση που δε δίνει κλινικά σημάδια. Αυτά. Γιατροί θα γίνουμε σε λίγο. Αλλά θέλει πολύ ψάξιμο και πολλή μεγάλη προσοχή με τους ΓΙΑΤΡΟΥΣ...... Ο Θεός να μας προσέχει......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως είναι γεγονός ότι ορισμενα κεντρα-κυριως μεγαλα-δινουν υπερβολικα φαρμακα. Εχω ακουσει κ για 30 με 35 χαπια μετα την ΕΤ. Ασε κ τα φαρμακα διέγερσης. Κ να ταν μόνο μια φορά καλα θα ταν.....

Link to comment
Share on other sites

Oι καρκινικοι δείκτες δεν χρησιμοποιούνται για τη διάγνωση αλλά για την παρακολουθηση της υποτροπής ενός καρκίνου. Η κα Στεφανίδου φιλοξενησε ογκολόγο στην εκπομπή για να ενημερώσει σχετικά με το θέμα?? Από που ακριβώς ενημερώνεστε??

Από εκεί και πέρα σε κάθε θεραπεία υπάρχουν βιβλιογραφικά καταγεγραμμένες επιπλοκές. Οι διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες αποφασίζουν αν πρέπει και ποιες εξετάσεις να γινονται για να αποφεύγονται οι επιπλοκές. Είμαι σίγουρη ότι το 50% των υποψήφιων για εξωσωματική αν τους ζητούσε ο γιατρός τους να υποβληθούν πχ σε εξετάσεις για το 1/1000 ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΑΝ...ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...

Νομιζω ότι η κάθε υποψήφια έγκυος οφείλει να ρωτα τον ιατρό της για τις πιθανές επιπλοκές και να λαμβάνει τις αποφάσεις της. Αν την παραπληροφορήσει φέρει αυτός την ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Oι καρκινικοι δείκτες δεν χρησιμοποιούνται για τη διάγνωση αλλά για την παρακολουθηση της υποτροπής ενός καρκίνου. Η κα Στεφανίδου φιλοξενησε ογκολόγο στην εκπομπή για να ενημερώσει σχετικά με το θέμα?? Από που ακριβώς ενημερώνεστε??

Από εκεί και πέρα σε κάθε θεραπεία υπάρχουν βιβλιογραφικά καταγεγραμμένες επιπλοκές. Οι διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες αποφασίζουν αν πρέπει και ποιες εξετάσεις να γινονται για να αποφεύγονται οι επιπλοκές. Είμαι σίγουρη ότι το 50% των υποψήφιων για εξωσωματική αν τους ζητούσε ο γιατρός τους να υποβληθούν πχ σε εξετάσεις για το 1/1000 ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΑΝ...ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...

Νομιζω ότι η κάθε υποψήφια έγκυος οφείλει να ρωτα τον ιατρό της για τις πιθανές επιπλοκές και να λαμβάνει τις αποφάσεις της. Αν την παραπληροφορήσει φέρει αυτός την ευθύνη.

 

Θεωρώ ότι ο γιατρός πρέπει να ενημερώσει για τις επιπλοκές και τις πιθανότητες που υπάρχουν να συμβούν στο συγκεκριμένο άτομο, η εμπειρία μου πάντως είναι ότι δεν το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

ξέρει καμμία εμπεριστατωμένα να μας πει τι αιματολογικές εξετάσεις μπορούμε να κάνουμε πέρα από τη μαστογραφία που μπορεί να δείξει πιθανόν πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oι καρκινικοι δείκτες δεν χρησιμοποιούνται για τη διάγνωση αλλά για την παρακολουθηση της υποτροπής ενός καρκίνου. Η κα Στεφανίδου φιλοξενησε ογκολόγο στην εκπομπή για να ενημερώσει σχετικά με το θέμα?? Από που ακριβώς ενημερώνεστε??

Από εκεί και πέρα σε κάθε θεραπεία υπάρχουν βιβλιογραφικά καταγεγραμμένες επιπλοκές. Οι διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες αποφασίζουν αν πρέπει και ποιες εξετάσεις να γινονται για να αποφεύγονται οι επιπλοκές. Είμαι σίγουρη ότι το 50% των υποψήφιων για εξωσωματική αν τους ζητούσε ο γιατρός τους να υποβληθούν πχ σε εξετάσεις για το 1/1000 ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΑΝ...ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...

Νομιζω ότι η κάθε υποψήφια έγκυος οφείλει να ρωτα τον ιατρό της για τις πιθανές επιπλοκές και να λαμβάνει τις αποφάσεις της. Αν την παραπληροφορήσει φέρει αυτός την ευθύνη.

 

 

Καλημέρα, Δεν ξέρω αν είσαι γιατρός ή όχι. Αλλά επειδή έχω γυρίσει πάρα πολλούς γιατρούς, σε πληροφορώ ότι κανένας δε μιλάει για εξετάσεις και για πιθανότητα καρκινογένεσης. Μόνο ένας μου είπε ότι πάνω από 5 φορές η εξωσωματική επιβαρύνει πολύ τον οργανισμό της γυναίκας και ότι ο ίδιος δεν το συστήνει. Και μία μαστολόγος - ογκολόγος μου είπε τα εξής: Δεν μπορούμε να παρακολουθήσουμε τις γυναίκες που κάνουν εξωσωματική και γυναίκες που δεν κάνουν - εδώ στην Ελλάδα τουλάχιστον - και να δούμε τι συμβαίνει σε βάθος χρόνου. Υπάρχουν έρευνες από το εξωτερικό από τις οποίες κάποιες δεν τις συσχετίζουν και κάποιες υποστηρίζουν ότι αυξάνουν λίγο τις πιθανότητες να πάθει κάποιος καρκίνος. Ωστόσο, μου είπε η μαστολόγος ότι αν έχεις την προδιάθεση ενδεχομένως να την ενεργοποιήσεις, όπως και με οτιδήποτε άλλο (τσιγάρο, ποτό, κακή διατροφή, άγχος). Προσωπικά όμως δεν με απασχολούν οι έρευνες, αλλά τι ενδέχεται να πάθω προσωπικά εγώ και γιατί αν μπορώ να ελέγξω πέντε βασικά πράγματα πριν πάρω τα φάρμακα να μην έχω τη γνώση και την επιλογή να τα ελέγξω. Η κοπέλα στο βίντεο – αν την είδες !!!- είπε ότι ίσως είχε την προδιάθεση, ενδεχομένως να είχε και τον όγκο στο στήθος 3 χιλιοστά (!!!) και με τα φάρμακα έριξε λάδι στη φωτιά, όπως της είπαν οι ΓΙΑΤΡΟΙ !!!!!! Το αν είναι 1 στις 1000 δεν ξέρω να σας το πω ούτε η ίδια το ξέρει ούτε οι γιατροί. Το 1 στις 1000 το ανέφερα εγώ πάνω στο ειρμό της σκέψης μου, επειδή πράγματι δεν ακούς κάθε μέρα τέτοια περιστατικά.

Τελειώνοντας, θέλω να πω τα εξής: Κατά τη γνώμη μου, η ενημέρωση πρέπει να υπάρχει. Η μαστογραφία πρέπει να προτείνεται πριν την εξωσωματική – τουλάχιστον !!!! – και να είναι επιλογή της κάθε γυναίκας αν θα την κάνει ή όχι. Δε νομίζω ότι θα τους κατηγορήσει κανείς για εξετάσεις που δεν κοστίζουν και που πολλές από αυτές γράφονται. Τόσα και τόσα λεφτά δίνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις. Και το ότι είναι πράγματι πολλά τα λεφτά και πολλά τα συμφέροντα το αποδεικνύουν τα τόσα κέντρα εξωσωματικής που υπάρχουν στις μεγάλες πόλεις, όπως είναι η Αθήνα. Αν κοιτάξει κανείς την Λ. Κηφισίας – και όχι μόνο - θα πάθει σοκ από το πόσα είναι τα κέντρα. Ούτε τα περίπτερα δεν είναι τόσα !!!! ΄Εχει αναρωτηθεί κανείς γιατί έρχονται και από το εξωτερικό εδώ;;; Γιατί εδώ όλα γίνονται με ιδιαίτερη ευκολία και άνεση. Στο εξωτερικό υπάρχει πολύ αυστηρή νομοθεσία πάνω στο θέμα, την οποία και τηρούν!!!!! Αλλά στην Ελλάδα ποιον νόμο να τηρήσουν;;;; Ούτε τον αντικαπνιστικό δεν μπορούν – θέλουν;;;; - να τηρήσουν.

Από εκεί και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει την άποψή του και να κανονίσει αυτός τη ζωή του. Είπα και παραπάνω ότι η εξωσωματική είναι σίγουρα μία μέθοδος που βοηθά και θα συνεχίσει να βοηθά πάρα πολύ κόσμο. Αλλά πρέπει να ακούγονται και κάποιες περιπτώσεις – όπως η περίπτωση της κοπέλας – ώστε οι γυναίκες να είναι ενημερωμένες και να προσέχουν για την υγεία τους. Γιατί κανένας γιατρός δε σκοτίζεται σε αυτές τις περιπτώσεις για τον άλλον, γιατί απλά δεν είναι δικός τους άνθρωπος, δεν τον πονάνε. Αν όμως κλονιστεί η υγεία τότε όλα τα άλλα είναι κενά λόγια και κενές κουβέντες. Στην Ελλάδα έχουμε μία τάση όλα να τα απλοποιούμε. Το βιντεο το ανάρτησα γιατί είμαι και εγώ μια γυναίκα που έκανα εξωσωματική, δεν έχω ακόμα δικό μου παιδί και νιώθω τον πόθο και την αγωνία όλων των γυναικών. Αλλά ένιωσα την ανάγκη – όταν είδα τη συγκεκριμένη εκπομπή - να φωνάξω ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ. Αυτό και μόνο. Τόσο απλά..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εγω παλι πιστευω οτι σε γυναικες που κανουν εξωσωματικη ή εχουν κανει ή σκοπευουν να κανουν, τετοιες αναρτησεις δεν βοηθανε και πολυ ουτε στην ψυχολογια τους αλλα ουτε και προσφερουν καμια τεραστια πληροφορηση.

Και στην τελικη κι ενα απλο παυσιπονο να παιρνεις για μεγαλο χρονικο διαστημα, κι αυτο καπου θα σε βλαψει.

Να ξεκαθαρισω οτι δεν διαφωνω οτι σε βαθος χρονου ισως τα φαρμακα να δημιουργησουν θεματα απλα πιστευω οτι αν η πληροφορηση δεν προερχεται απο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ επιστημονικες μελετες το μονο που κανει ειναι να δημιουργει πανικο και να προσθετει ενα ακομη μεγαλο αγχος στην ηδη επιβαρυμενη ψυχολογια μιας γυναικας.

Λυπαμαι αλλα την συγκεκριμενη αναρτηση την θεωρω λιγο ακυρη και σας το λεω εγω που εχω κανει εξωσωματικη ΚΑΙ σε ΦΥΣΙΚΟ κυκλο γιατι φοβομουν τις παρενεργειες των φαρμακων.

Link to comment
Share on other sites

Moth δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι με αυτό το θέμα που ξεκίνησες!Επιτέλους και μια λογική και ουσιαστική τοποθέτηση σχετικά με τη μόδα και την εκμετάλλευση της εξωσωματικης!Είμαι και γω 36 και εκπαιδευτικός,με 2 χρόνια προσπάθειες αλλά δε διανοούμαι να κάνω εξωσωματική αν δεν εξαντλήσω ΟΛΑ τα ιατρικά μέσα και τα ηλικιακά και ψυχολογικά περιθώρια!!!Είχαμε αυτη τη συζήτηση πρόσφατα και με την ενδοκρινολόγο μου ,την οποία εμπιστεύομαι απόλυτα ,η οποία φυσικά μου είπε ''πως θα μου κόψει τα πόδια''αν κάνω εξωσωματική χωρίς ένδειξη και ''να περιμένω όσο χρειαστεί'' ,μιλώντας μου με στοιχεία για τα περιστατικά καρκίνου στις ωοοθήκες.Φυσικά όταν πρόκειται για γυναικολογικά προβλήματα που ειναι μονόδρομος για εξωσωματική εννοείται ότι είναι απόδεκτή αλλά δυστυχώς πλέον κοντεύουμε να έχουμε στην Ελλάδα ποσοστά ρεκόρ,όπως και με τις καισαρικές ένα πράγμα!!!Και δω διαβάζω για κοπέλες που μετά τον 1,1,5 χρόνο καταφεύγουν ελαφρά τη καρδία σε εξωσωματικές και τη συνιστούν κιόλας!Προσοχή κορίτσια δεν είναι τα πράγματα όπως τα προωθούν οι γιατροί!

Link to comment
Share on other sites

Moth δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι με αυτό το θέμα που ξεκίνησες!Επιτέλους και μια λογική και ουσιαστική τοποθέτηση σχετικά με τη μόδα και την εκμετάλλευση της εξωσωματικης!Είμαι και γω 36 και εκπαιδευτικός,με 2 χρόνια προσπάθειες αλλά δε διανοούμαι να κάνω εξωσωματική αν δεν εξαντλήσω ΟΛΑ τα ιατρικά μέσα και τα ηλικιακά και ψυχολογικά περιθώρια!!!Είχαμε αυτη τη συζήτηση πρόσφατα και με την ενδοκρινολόγο μου ,την οποία εμπιστεύομαι απόλυτα ,η οποία φυσικά μου είπε ''πως θα μου κόψει τα πόδια''αν κάνω εξωσωματική χωρίς ένδειξη και ''να περιμένω όσο χρειαστεί'' ,μιλώντας μου με στοιχεία για τα περιστατικά καρκίνου στις ωοοθήκες.Φυσικά όταν πρόκειται για γυναικολογικά προβλήματα που ειναι μονόδρομος για εξωσωματική εννοείται ότι είναι απόδεκτή αλλά δυστυχώς πλέον κοντεύουμε να έχουμε στην Ελλάδα ποσοστά ρεκόρ,όπως και με τις καισαρικές ένα πράγμα!!!Και δω διαβάζω για κοπέλες που μετά τον 1,1,5 χρόνο καταφεύγουν ελαφρά τη καρδία σε εξωσωματικές και τη συνιστούν κιόλας!Προσοχή κορίτσια δεν είναι τα πράγματα όπως τα προωθούν οι γιατροί!

 

 

Και να ήξερες πόσο σύμφωνώ μαζί σου ......!!!!! Και το λέω εγώ, που έκανα μια εξωσωματική, γιατί με έπιασε η "τρέλα" που πιάνει όλες τις γυναίκες που θέλουν να κάνουν παιδί. Εννοείται ότι, εάν υπάρχουν προβλήματα στο ζευγάρι, τότε φυσικά η εξωσωματική είναι ένα όπλο που διαθέτουμε σήμερα και το οποίο ξεπερνά τα εμπόδια. Όταν όμως δεν έχει βρεθεί εμπόδιο, γιατί να την προτείνουν ως πανάκεια;;; Και μάλιστα, χωρίς να γίνεται ο απαραίτητος έλεγχος που πρέπει να γίνεται σε κάθε γυναίκα - τον οποίο οι γιατροί θα έπρεπε να λένε ποιος είναι αυτός - πριν αυτή οι γυναίκα ρίξει φάρμακα στον οργανισμό της;;;; Έχω κάνει μεγάλη έρευνα στο internet σε μελέτες ξένων και έχω διαβάσει πολλά. Ανάρτησα το συγκεκριμένο βίντεο, για να δείξω ότι αυτές οι περιπτώσεις είναι ανάμεσά μας. Και απλά να προσέχουμε και να ψαχνόμαστε !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα είναι πάνω από 10. Και μάλιστα αυτός που μου είχε προτείνει να την κάνω μου είχε πει: εάν είναι πάνω από 10 πάμε για λαπαροσκόπηση. Ωστόσο, πρόσφατα πήγα σε έναν καθηγητή - γυναικολόγο και γέλαγε με αυτό που μου είπε ο άλλος. Μου εξήγησε ότι στην αρχή του κύκλου, (την 4η μέρα την είχα κάνει εγώ) ανεβαίνει φυσιολογικά η τιμή αυτή. Επίσης σε καμία περίπτωση δεν είναι δείκτης ενδομητρίωσης εάν δεν συνοδεύεται από κλινική εικόνα και ότι τον δείκτη αυτόν τον ελέγχουν εάν έχεις ενδομητρίωση, έχεις κάνει λαπαροσκόπηση και θεραπεία και εν συνεχεία μετράνε το δείκτη για να δουν αν θεραπεύτηκε η ενδομητρίωση.

Επίσης, την εξωσωματική όντως δεν την επηρεάζει η τυχόν μικρού βαθμού ενδομητρίωση που δε δίνει κλινικά σημάδια. Αυτά. Γιατροί θα γίνουμε σε λίγο. Αλλά θέλει πολύ ψάξιμο και πολλή μεγάλη προσοχή με τους ΓΙΑΤΡΟΥΣ...... Ο Θεός να μας προσέχει......

Επίσης να καταθέσω και ως προς αυτό από την εμπειρία μου ότι οι εξωσωματικοί προτείνουν λαπαροσκόπηση επίσης χωρίς ενδείξεις με το καλημέρα σας!!!!!Πώς να μην πονηρευτείς μετά από αυτό?Τη ίδια πορεία έκανα και γω πήγα σε εξωσωματικό και μου πρότεινε υστεροσκόπηση και λαπαροσκόπηση κλασσικά, τη δεύτερη να το σκεφτώ,αν θέλω,διερευνητικά (!) και υστεροσκόπηση ονομάζοντας τη μήτρα μου δίκερη με διάφραγμα πράγμα το οποίο απέρριψαν κατηγορηματικά δύο γιατροί καθηγητές σε δημόσια νοσοκομεία στη συνέχεια ως τελείως άσχετο!!Εγώ βέβαια έχω διαβάσει πάααρα πολύ τους τελευταίους μήνες επί των γυναικολογικών και φυσικά γιατρός δεν είμαι αλλά άμα ψαχτείς λίγο και είσαι και ψύχραιμη και αντικειμενική όσο γίνεται με το πρόβλημα σου κάποια πράγματα βγάζουν μάτι.Η ευκολία όμως με την οποία προτείνουν χειρουργεία όπως η λαπαροσκόπηση καθώς και εξωσωματική λες και συγκεκριμένα οι εξωσωματικοί είναι άνω ποταμών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα !!

 

Εγώ που δεν έχω σάλπιγγες εννοώ όλα τα αλλα είναι τέλεια τι να κάνω δηλαδή? Να περιμένω τι? Είμαι και 38.

 

Έκανα 3 προσπάθειες με φάρμακα και τώρα κάνω σε φυσικό κύκλο που είναι ακίνδυνο.

 

Πιστεύω ότι μετά τα 35 δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις. Τα πράγματα θα είναι όλο και πιο δύσκολα. Υπάρχει λύση και χωρίς φάρμακα.

 

Καλή επιτυχία σε όλες !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα !!

 

Εγώ που δεν έχω σάλπιγγες εννοώ όλα τα αλλα είναι τέλεια τι να κάνω δηλαδή? Να περιμένω τι? Είμαι και 38.

 

Έκανα 3 προσπάθειες με φάρμακα και τώρα κάνω σε φυσικό κύκλο που είναι ακίνδυνο.

 

Πιστεύω ότι μετά τα 35 δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις. Τα πράγματα θα είναι όλο και πιο δύσκολα. Υπάρχει λύση και χωρίς φάρμακα.

 

Καλή επιτυχία σε όλες !!!

 

Καλησπέρα Dada!

Αναφερθήκαμε κυρίως στις εξωσωματικές που γίνονται αβασανιστα όταν δε βρίσκεται πρόβλημα.Σε δύσκολες περιπτώσεις με γυναικολογικά προβλήματα η όταν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο σπέρμα σαφώς και είναι ενδεδειγμένες αρκεί να γίνονται κάποιες εξετάσεις και να παίρνονται οι απαραίτητες προφυλάξεις.Όσο για την ηλικία,δε θεωρώ ότι όταν μια γυναίκα είναι υγιής είναι απαγορευτικός παράγοντας σύλληψης,μέχρι τα 40 τουλάχιστον...

Για τους φυσικούς και γω σκέφτομαι αν σε κάποιους μήνες δεν έχω το πολυπόθητο αποτέλεσμα να κινηθώ προς τα εκεί,αν και απ ότι έχω διαβάσει το κόστος έιναι σχεδόν το ίδιο,οι πιθανότητες πολύ λιγότερες και λίγο της υπομονής...

Καλή επιτυχία και σε σένα!

Link to comment
Share on other sites

Oι καρκινικοι δείκτες δεν χρησιμοποιούνται για τη διάγνωση αλλά για την παρακολουθηση της υποτροπής ενός καρκίνου. Η κα Στεφανίδου φιλοξενησε ογκολόγο στην εκπομπή για να ενημερώσει σχετικά με το θέμα?? Από που ακριβώς ενημερώνεστε??

Από εκεί και πέρα σε κάθε θεραπεία υπάρχουν βιβλιογραφικά καταγεγραμμένες επιπλοκές. Οι διεθνείς κατευθυντήριες οδηγίες αποφασίζουν αν πρέπει και ποιες εξετάσεις να γινονται για να αποφεύγονται οι επιπλοκές. Είμαι σίγουρη ότι το 50% των υποψήφιων για εξωσωματική αν τους ζητούσε ο γιατρός τους να υποβληθούν πχ σε εξετάσεις για το 1/1000 ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΑΝ...ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ...

Νομιζω ότι η κάθε υποψήφια έγκυος οφείλει να ρωτα τον ιατρό της για τις πιθανές επιπλοκές και να λαμβάνει τις αποφάσεις της. Αν την παραπληροφορήσει φέρει αυτός την ευθύνη.

 

συμφωνω μαζι σου αργινι...

Moth δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι με αυτό το θέμα που ξεκίνησες!Επιτέλους και μια λογική και ουσιαστική τοποθέτηση σχετικά με τη μόδα και την εκμετάλλευση της εξωσωματικης!Είμαι και γω 36 και εκπαιδευτικός,με 2 χρόνια προσπάθειες αλλά δε διανοούμαι να κάνω εξωσωματική αν δεν εξαντλήσω ΟΛΑ τα ιατρικά μέσα και τα ηλικιακά και ψυχολογικά περιθώρια!!!Είχαμε αυτη τη συζήτηση πρόσφατα και με την ενδοκρινολόγο μου ,την οποία εμπιστεύομαι απόλυτα ,η οποία φυσικά μου είπε ''πως θα μου κόψει τα πόδια''αν κάνω εξωσωματική χωρίς ένδειξη και ''να περιμένω όσο χρειαστεί'' ,μιλώντας μου με στοιχεία για τα περιστατικά καρκίνου στις ωοοθήκες.Φυσικά όταν πρόκειται για γυναικολογικά προβλήματα που ειναι μονόδρομος για εξωσωματική εννοείται ότι είναι απόδεκτή αλλά δυστυχώς πλέον κοντεύουμε να έχουμε στην Ελλάδα ποσοστά ρεκόρ,όπως και με τις καισαρικές ένα πράγμα!!!Και δω διαβάζω για κοπέλες που μετά τον 1,1,5 χρόνο καταφεύγουν ελαφρά τη καρδία σε εξωσωματικές και τη συνιστούν κιόλας!Προσοχή κορίτσια δεν είναι τα πράγματα όπως τα προωθούν οι γιατροί!

 

αγαπητη sunshine, καθε χρονος που περνα μετα τα 35 δυστυχως μειωνει και τις πιθανοτητες τεκνοποιησης...απλα λογω της φθορας του χρονου στα ωαρια μας και στην γονιμοτητα μας γενικοτερα...λες οτι προσπαθεις 2 χρονια και δεν τα εχεις καταφερει, αν επιτρεπετε, σε τι ενεργειες εχεις προβει για να ελεξεις αν ολα ειναι καλα και απλως δεν ερχεται το μωρακι??και ποια ειναι κατα την γνωμη σου τα γυναικολογικα προβληματα?? λυπαμαι αλλα η συσταση της γιατρου σου να περιμενεις οσο χρειαστει στην ηλικια που εισαι, να ξερεις απλα οτι μπορει να σου στοιχισει και οταν θα χρειαστει-που σου ευχομαι να μην χρειαστει- να μπεις στο παιχνιδι της υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, οι πιθανοτητες σου να μην ειναι υπερ σου...στα τοσα κεντρα εξωσωματικης που επισκεφτηκα, δεν συναντησα ουτε ενα ζευγαρι χαρουμενο που δεν ειχε τι να κανει και ειπε να περασει απο εκει να σκοτωσει την ωρα του! κανεις δεν παει ελαφρα την καρδια να παρει τοσες ορμονες και να ανοιγει τα ποδια καθε τρεις και λιγο...ολοι δυστυχως πανε γιατι αν δεν βαλει η επιστημη το χερακι της, δεν θα γινουν γονεις...εξωσωματικοι γιατροι υπαρχουν καλοι και κακοι...ανθρωποι που γνωριζουν καλα το επαγγελμα τους και αλλοι οχι...στο χερι μας ειναι να ψαξουμε,να ενημερωθουμε και να καταλιξουμε σε καποιον που να μας κανει...οσο για τους καρκινους:μηπως εχεις διαβασει τι προκαλει και το απλο ντεπον που ολοι πινουμε σαν καραμελα??ποσο μαλλον οι ορμονες για τα προγραμματα εξωσωματικης γονιμοποιησης...αν ομως πρεπει να μπεις καποιος σε αυτον τον χορο,κανει τον σταυρο του και προχωρει...επιπλοκες και παρενεργειες υπαρχουν για τα παντα...τα ζευγαρια ομως ενημερωνονται για αυτα...για τις περιπτωσεις 1 στο εκκατομυριο, ε! οχι ισως ο γιατρος δεν αναφερει κατι...αλλα δεν οφελει και κανεναν η καθε τατιανα να πιανει την υπερβολη και να παρουσιαζει αυτο το ενα...δεν κρινεται η επιστημη απο αυτο το ενα...και απο αυτο να ξεκιναμε και να λεμε τι θελει η καθε μια χωρις να εχουμε στοιχεια τεκμιριωσης...ειδικα οσες δεν εχετε καν μπει σε προγραμματα εξωματικης για να γνωριζετε απο πρωτο χερι το αγγουρι που τραβαμε μερικα ζευγαρια ψυχικο και σωματικο για να γινουμε γονεις...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε τι μας φταίει... έτσι νομίζω.

 

Κάνει κάτι ο γιατρός; Φταίει που το πρότεινε. Δε μας προτείνει και το αφήνει για εμάς;... εε τότε φταίει που δεν το πρότεινε.

Εύκολη λύση... επειδή τον πληρώνουμε... να θεωρήσουμε πως τα κάνει για τα λεφτά.

 

Δεν ακούνε νόμους, κάνουν ό,τι θέλουν... μάλιστα...

Τόσους απατεώνες έχουμε στην Ελλάδα; Κι αν το νομίζουμε αυτό... Τότε ρε κορίτσια.. τι πάτε; Αφήστε την εξωσωματική για τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

 

Το να υπάρχουν αρκετοί και μάλιστα εξαιρετικοί γιατροί υπογονιμότητας που βλέπουν τον άνθρωπο και την επιθυμία του να μεγαλώσει ένα παιδί... δεν παίζει στο πλάνο;

Το να έχει η Ελλάδα καλά ποσοστά επιτυχίας, καλά κέντρα υπογονιμότητας και χαμηλές (για τα ευρωπαϊκά δεδομένα) τιμές... και γι' αυτό να έρχονται από το εξωτερικό για να συνδυάσουν χαλαρότητα, διακοπές και εξωσωματική (που θέλει καλή ψυχολογία)... ούτε αυτό παίζει στο πλάνο;

 

 

Νομίζω πως η υπογονιμότητα μας βάζει σε ένα τέτοιο ψυχολογικό στρες... και συχνά τα βάζουμε με όλους και με όλα... ακόμα και με το χέρι που θα γίνει χορηγός της ευτυχίας μας... Αυτό όμως είναι καλό;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου αργινι...

 

 

αγαπητη sunshine, καθε χρονος που περνα μετα τα 35 δυστυχως μειωνει και τις πιθανοτητες τεκνοποιησης...απλα λογω της φθορας του χρονου στα ωαρια μας και στην γονιμοτητα μας γενικοτερα...λες οτι προσπαθεις 2 χρονια και δεν τα εχεις καταφερει, αν επιτρεπετε, σε τι ενεργειες εχεις προβει για να ελεξεις αν ολα ειναι καλα και απλως δεν ερχεται το μωρακι??και ποια ειναι κατα την γνωμη σου τα γυναικολογικα προβληματα?? λυπαμαι αλλα η συσταση της γιατρου σου να περιμενεις οσο χρειαστει στην ηλικια που εισαι, να ξερεις απλα οτι μπορει να σου στοιχισει και οταν θα χρειαστει-που σου ευχομαι να μην χρειαστει- να μπεις στο παιχνιδι της υποβοηθουμενης αναπαραγωγης, οι πιθανοτητες σου να μην ειναι υπερ σου...στα τοσα κεντρα εξωσωματικης που επισκεφτηκα, δεν συναντησα ουτε ενα ζευγαρι χαρουμενο που δεν ειχε τι να κανει και ειπε να περασει απο εκει να σκοτωσει την ωρα του! κανεις δεν παει ελαφρα την καρδια να παρει τοσες ορμονες και να ανοιγει τα ποδια καθε τρεις και λιγο...ολοι δυστυχως πανε γιατι αν δεν βαλει η επιστημη το χερακι της, δεν θα γινουν γονεις...εξωσωματικοι γιατροι υπαρχουν καλοι και κακοι...ανθρωποι που γνωριζουν καλα το επαγγελμα τους και αλλοι οχι...στο χερι μας ειναι να ψαξουμε,να ενημερωθουμε και να καταλιξουμε σε καποιον που να μας κανει...οσο για τους καρκινους:μηπως εχεις διαβασει τι προκαλει και το απλο ντεπον που ολοι πινουμε σαν καραμελα??ποσο μαλλον οι ορμονες για τα προγραμματα εξωσωματικης γονιμοποιησης...αν ομως πρεπει να μπεις καποιος σε αυτον τον χορο,κανει τον σταυρο του και προχωρει...επιπλοκες και παρενεργειες υπαρχουν για τα παντα...τα ζευγαρια ομως ενημερωνονται για αυτα...για τις περιπτωσεις 1 στο εκκατομυριο, ε! οχι ισως ο γιατρος δεν αναφερει κατι...αλλα δεν οφελει και κανεναν η καθε τατιανα να πιανει την υπερβολη και να παρουσιαζει αυτο το ενα...δεν κρινεται η επιστημη απο αυτο το ενα...και απο αυτο να ξεκιναμε και να λεμε τι θελει η καθε μια χωρις να εχουμε στοιχεια τεκμιριωσης...ειδικα οσες δεν εχετε καν μπει σε προγραμματα εξωματικης για να γνωριζετε απο πρωτο χερι το αγγουρι που τραβαμε μερικα ζευγαρια ψυχικο και σωματικο για να γινουμε γονεις...

Αγαπητή magdoulini να σου πω πως στην αγωνία μου πανω και γω πολλές φορές σκέφτηκα τη λύση της εξωσωματικής προσπαθώντας όμως να ηρεμήσω και να σκεφτώ πιο ψύχραιμα και λογικά την απέρριψα,για την ώρα τουλάχιστον διότι όπως έγραψα και πριν 4 γιατροί που είδα το τελευταίο διάστημα αναμεσα τους και εξωσωματικός που επισκέφτηκα για μια γνώμη μας ειπαν πως δε μας συστήνουν εξωσωματική και να προσπαθήσουμε τουλάχιστον 6 μήνες ακομα μόνοι μας ακριβώς γιατί δε βρήκαν κάποιο πρόβλημα.

Σχετικά με την ηλικία γνωρίζω ότι η γονιμότητα μειώνεται φυσικά αλλά δε θα κάνω εξωσωματική μόνο λόγω ηλικίας.Γνωρίζω προσωπικά αλλά εχω διαβάσει και εδώ πολλές περιπτώσεις γυναικών άνω των 35 που έμεινα έγκυες πρώτη φορά φυσιολογικότατα και πανεύκολα.

Όσο για το ποιές είναι οι ενδείξεις της εξωσωματικής δεν είναι δύσκολο να ενημερωθείς φαντάζομαι διαβαζοντας.

Επίσης εγώ δεν είπα ότι τα ζευγάρια πάνε για εξωσωματική για να περάσουν την ώρα τους αλλά γνώμη μου είναι ότι και σε νεαρότερες ακόμα ηλικίες πολλά ζευγάρια μετά τον 1,1-5 χρόνο αγχώνονται και δίχως να υπάρχει πρόβλημα σπεύδουν να καταφύγουν προς τα εκεί.

Το ότι οι ορμόνες δεν είναι ασφαλείς το πιστεύω ακράδαντα όπως και για το πιο απλό φάρμακο σαν και το ντεπόν αν το παίρνεις σαν καραμέλα όπως λες γι αυτό και παίρνω το οποιοδήποτε φάρμακο μόνο όταν είναι απόλυτη αναγκη.

Στην εκπομπή της κυρίας Στεφανίδου δεν αναφέρθηκα καθολου διότι ούτε την παρακολουθώ ούτε με αφορούν αυτού του είδους οι εκπομπές.

Η θεματοθέτρια (η οποία μάλιστα απ ότι διάβασα έχει κάνει εξωσωματική) την παρουσίασε ως αφορμή για να ξεκινήσει το συγκεκριμένο θέμα και εγώ απλά εξέθεσα τη γνώμη μου.

Κι ένα τελευταίο που ρώτησες,στον 1 χρόνο κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και εγώ και ο σύζυγος και βγήκαν όλες καλές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε τι μας φταίει... έτσι νομίζω.

 

Κάνει κάτι ο γιατρός; Φταίει που το πρότεινε. Δε μας προτείνει και το αφήνει για εμάς;... εε τότε φταίει που δεν το πρότεινε.

Εύκολη λύση... επειδή τον πληρώνουμε... να θεωρήσουμε πως τα κάνει για τα λεφτά.

 

Δεν ακούνε νόμους, κάνουν ό,τι θέλουν... μάλιστα...

Τόσους απατεώνες έχουμε στην Ελλάδα; Κι αν το νομίζουμε αυτό... Τότε ρε κορίτσια.. τι πάτε; Αφήστε την εξωσωματική για τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

 

Το να υπάρχουν αρκετοί και μάλιστα εξαιρετικοί γιατροί υπογονιμότητας που βλέπουν τον άνθρωπο και την επιθυμία του να μεγαλώσει ένα παιδί... δεν παίζει στο πλάνο;

Το να έχει η Ελλάδα καλά ποσοστά επιτυχίας, καλά κέντρα υπογονιμότητας και χαμηλές (για τα ευρωπαϊκά δεδομένα) τιμές... και γι' αυτό να έρχονται από το εξωτερικό για να συνδυάσουν χαλαρότητα, διακοπές και εξωσωματική (που θέλει καλή ψυχολογία)... ούτε αυτό παίζει στο πλάνο;

 

 

Νομίζω πως η υπογονιμότητα μας βάζει σε ένα τέτοιο ψυχολογικό στρες... και συχνά τα βάζουμε με όλους και με όλα... ακόμα και με το χέρι που θα γίνει χορηγός της ευτυχίας μας... Αυτό όμως είναι καλό;

Σίγουρα είναι ψυχοφθόρα διαδικασία γι αυτο και ανέφερα αρκετές φορές πως πρέπει να την αντιμετωπίσουμε με ψυχραιμία και ενημέρωση.

Και σίγουρα δεν είναι ολοι οι εξωσωματικοί εκμεταλλευτές,έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον ειδάλλως μιλάμε για ισοπέδωση.Πιστεύω όμως ότι ελάχιστοι πρέπει να υπάρχουν που είναι πραγματικά αξιόπιστοι και θέλει πολύ ψάξιμο υπομονή κι επιμονή.

Όσο για το αν είναι γεμάτη η Ελλάδα απατεώνες χωρά πλέον καμιά αμφιβολία?Σε όλους τους τομείς.Οι τίμιοι άνθρωποι υπάρχουν αλλά κατά τη γνώμη μου είναι η εξαίρεση στον κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή magdoulini να σου πω πως στην αγωνία μου πανω και γω πολλές φορές σκέφτηκα τη λύση της εξωσωματικής προσπαθώντας όμως να ηρεμήσω και να σκεφτώ πιο ψύχραιμα και λογικά την απέρριψα,για την ώρα τουλάχιστον διότι όπως έγραψα και πριν 4 γιατροί που είδα το τελευταίο διάστημα αναμεσα τους και εξωσωματικός που επισκέφτηκα για μια γνώμη μας ειπαν πως δε μας συστήνουν εξωσωματική και να προσπαθήσουμε τουλάχιστον 6 μήνες ακομα μόνοι μας ακριβώς γιατί δε βρήκαν κάποιο πρόβλημα.

Σχετικά με την ηλικία γνωρίζω ότι η γονιμότητα μειώνεται φυσικά αλλά δε θα κάνω εξωσωματική μόνο λόγω ηλικίας.Γνωρίζω προσωπικά αλλά εχω διαβάσει και εδώ πολλές περιπτώσεις γυναικών άνω των 35 που έμεινα έγκυες πρώτη φορά φυσιολογικότατα και πανεύκολα.

Όσο για το ποιές είναι οι ενδείξεις της εξωσωματικής δεν είναι δύσκολο να ενημερωθείς φαντάζομαι διαβαζοντας.

Επίσης εγώ δεν είπα ότι τα ζευγάρια πάνε για εξωσωματική για να περάσουν την ώρα τους αλλά γνώμη μου είναι ότι και σε νεαρότερες ακόμα ηλικίες πολλά ζευγάρια μετά τον 1,1-5 χρόνο αγχώνονται και δίχως να υπάρχει πρόβλημα σπεύδουν να καταφύγουν προς τα εκεί.

Το ότι οι ορμόνες δεν είναι ασφαλείς το πιστεύω ακράδαντα όπως και για το πιο απλό φάρμακο σαν και το ντεπόν αν το παίρνεις σαν καραμέλα όπως λες γι αυτό και παίρνω το οποιοδήποτε φάρμακο μόνο όταν είναι απόλυτη αναγκη.

Στην εκπομπή της κυρίας Στεφανίδου δεν αναφέρθηκα καθολου διότι ούτε την παρακολουθώ ούτε με αφορούν αυτού του είδους οι εκπομπές.

Η θεματοθέτρια (η οποία μάλιστα απ ότι διάβασα έχει κάνει εξωσωματική) την παρουσίασε ως αφορμή για να ξεκινήσει το συγκεκριμένο θέμα και εγώ απλά εξέθεσα τη γνώμη μου.

Κι ένα τελευταίο που ρώτησες,στον 1 χρόνο κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και εγώ και ο σύζυγος και βγήκαν όλες καλές.

 

 

αγαπητη ηλιακτιδα ειμαι πληρως ενημερωμενη περι εξωσωματικης μια και εχω κανει εναν σεβαστο αριθμο προσπαθειων...δεν εχεις δικιο σε αυτο που λες οτι τα ζευγαρια μετα απο ενα εναμιση χρονο προσπαθειων στρεφονται ευκολα στην εξωσωμτικη,καποιος γιατρος κατοπιν εξετασεων που πραγματοποιουν στο ζευγαρι, προτεινουν μεθοδους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης γιατι συντρεχουν λογοι...προφανως στην δικη σας περιπτωση ακομα δεν χρειαζεται και ελπιζω να μην χρειαστει...αλλα εσυ δεν γραφεις στο προηγουμενο σου ποστ ολα αυτα, γιατι τοτε δεν θα σου απαντουσα ετσι...γραφεις με τετοιο τροπο σα να λες σε ολες τις υπολοιπες οτι μπαινουν στα προγραμματα για πλακα και χωρις να το εχουν ψαξει...σου ευχομαι λοιπον να μην χρειαστει κατι απο ολα αυτα που κουβεντιαζουμε εδω ολοψυχα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη ηλιακτιδα ειμαι πληρως ενημερωμενη περι εξωσωματικης μια και εχω κανει εναν σεβαστο αριθμο προσπαθειων...δεν εχεις δικιο σε αυτο που λες οτι τα ζευγαρια μετα απο ενα εναμιση χρονο προσπαθειων στρεφονται ευκολα στην εξωσωμτικη,καποιος γιατρος κατοπιν εξετασεων που πραγματοποιουν στο ζευγαρι, προτεινουν μεθοδους υποβοηθουμενης αναπαραγωγης γιατι συντρεχουν λογοι...προφανως στην δικη σας περιπτωση ακομα δεν χρειαζεται και ελπιζω να μην χρειαστει...αλλα εσυ δεν γραφεις στο προηγουμενο σου ποστ ολα αυτα, γιατι τοτε δεν θα σου απαντουσα ετσι...γραφεις με τετοιο τροπο σα να λες σε ολες τις υπολοιπες οτι μπαινουν στα προγραμματα για πλακα και χωρις να το εχουν ψαξει...σου ευχομαι λοιπον να μην χρειαστει κατι απο ολα αυτα που κουβεντιαζουμε εδω ολοψυχα...

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου!Μακάρι!

Βασικά αναφέρομαι κυρίως στην περιβόητη κατηγορία της ''ανεξήγητης υπογονιμότητας'' στην οποία κατατάσσουν τα ζευγάρια και στον 1 χρόνο ακόμα που δεν έχει επιτευχθεί σύλληψη, στα οποία δε βρίσκεται κανένα πρόβλημα.Και ναι,ίσως να μην το γνωρίζεις αλλά πολλοί γιατροί τώρα κατευθύνουν τα ζευγάρια αυτά σε εξωσωματική.Κρίμα δεν είναι?Εγω προσωπικά αυτό τον όρο ούτε τον καταννοώ ούτε τον αποδέχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξήγητη υπογονιμότητα.

2 χρόνια προσπαθειών.

 

Ο εξωσωματικός προτείνει να περιμένουμε. Εγώ εξαντλημένη (ψυχολογικά). Από την άλλη θέλω να εκμεταλλευτώ τα κουράγια της ηλικίας μου, τότε ήμουν 27. Μου ανέφερε πως είχα (ηλικιακά) περιθώρια. Επέμεινα πως δεν έχω άλλα κουράγια και έτσι με 100% δική μου απόφαση μπήκαμε σε εξωσωματική. (Ο άντρας μου ήταν κι αυτός υπέρ του να περιμένουμε).

 

Μετά την εξωσωματική, κάτι άλλαξε -τι;; ... άγνωστο!- και μπορούσα να μένω έγκυος με τη μία. Κι εκεί που το θέμα παιδί ήταν δύσκολο, τελικά απέκτησα 4 (δίδυμα +1+1) !!

Από τα 34 και πέρα... ενημερώθηκα σε τυπικό έλεγχο πως οι ωοθήκες δείχνουν γερασμένες... και πράγματι... σε αντίστοιχα (αρκετά) "ατυχήματα" δεν προέκυψε παιδί.

 

 

Αν λοιπόν, είχα αφήσει να περάσει ο καιρός... πιθανά να έμπαινα σε μια διαδικασία να αποκτήσω ένα παιδί στα 34-35, με εξωσωματική... και ούτε λόγος για επόμενη εγκυμοσύνη με αυτές τις ωοθήκες. Τι ποιότητας ωάρια θα παίρναμε; Θα πετύχαινε με τη μία; Μετά, όποιος παράγοντας κι αν ρυθμιζόταν, οι ωοθήκες θα ήταν γερασμένες. Άρα, θα είχα το πολύ 1 (ή 2 παιδιά).

Για μένα, αυτή η διαφορά είναι τεράστια.

Για να μη μιλήσω για τα κουράγια του να αναθρέψει κάποιος μια οικογένεια. Σαφώς είχα περισσότερες αντοχές στα 27, από αυτά που έχω τώρα (36).

 

 

Επίσης το θέμα του καρκίνου το είχα συζητήσει με το γιατρό μου, και από αυτά που μου έλεγε, δεν προέκυπτε πως τα νέας γενιάς φάρμακα ενοχοποιούνται για κάτι τέτοιο. Βέβαια στο πίσω μέρος του μυαλού μου είχα την ανησυχία και είχαμε πει με το σύζυγο πως δε θα μπαίναμε σε πολλές επαναλαμβανόμενες εξωσωματικές. Το πολύ μέχρι δύο (και αν). Σε μακροχρόνια έκθεση... σαφώς κανένας δε μπορεί να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα ούτε για το ζευγάρι, ούτε για τα παιδάκια.

 

 

Y.Γ. Αλήθεια, μια και μιλάμε για μακροχρόνια έκθεση σε φάρμακα... Τι γνώμη έχετε για τα ... αντισυλληπτικά;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου!Μακάρι!

Βασικά αναφέρομαι κυρίως στην περιβόητη κατηγορία της ''ανεξήγητης υπογονιμότητας'' στην οποία κατατάσσουν τα ζευγάρια και στον 1 χρόνο ακόμα που δεν έχει επιτευχθεί σύλληψη, στα οποία δε βρίσκεται κανένα πρόβλημα.Και ναι,ίσως να μην το γνωρίζεις αλλά πολλοί γιατροί τώρα κατευθύνουν τα ζευγάρια αυτά σε εξωσωματική.Κρίμα δεν είναι?Εγω προσωπικά αυτό τον όρο ούτε τον καταννοώ ούτε τον αποδέχομαι.

Ανεξήγητος είναι αυτός που δεν έχουν βρει την αιτιολογία του. Δηλαδή με τα μέχρι στιγμής δεδομένα και την τεχνολογία, τους παράγοντες που κοιτάνε... δε βλέπουν κάτι. Αυτό δε σημαίνει πως δεν υπάρχει λόγος υπογονιμότητας, αλλά πως ο λόγος δεν έχει προσδιοριστεί. Κάποιος παράγοντας ξεφεύγει, αλλά δεν ξέρουν ποιος.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...