Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σχολικες δραστηριοτητες και γονεις


ZWH

Recommended Posts

Κyra το να μην ανακατευεσαι με καποια πραγματα δεν σημαινει αδιαφορια. Σημαινει οτι αφηνω το παιδι μου να ανοιξει τα φτερα του και να χειριστει καποια πραγματα. .

 

Αυτό λέω κι εγώ. Και οι γονείς μου μία χαρά ενδιαφερότανε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ζωή μου το ξέρω ότι το παιδί σου πάει στο γυμνάσιο, αλλά μήπως μπορείς να έρχεστε στο νηπιαγωγείο; Ελάχιστοι είναι οι γονείς που σκέπτονται όπως εσύ και το αποτέλεσμα είναι ανάγωγα και απείθαρχα παιδιά έτοιμα να παραπονεθούν και να αρπαχτούν μεταξύ τους με κάθε ευκαιρία. Ελπίζω σύντομα να βάλουμε μυαλό ως κοινωνία γιατί καθόλου καλά δεν πάμε....

 

Έχω συναδέλφους με 20 και 25 χρόνια υπηρεσία που λένε ότι τα παιδιά και οι γονείς τώρα και παλιά είναι η μέρα με την νύχτα. Βοήθειά μας. Ό,τι σας φαίνεται παράξενο, αρνητικό, κακό, προσβλητικό κλπ συζητήστε το με τον εκπαιδευτικό του παιδιού σας κατ' ιδίαν με ανοιχτά αυτιά και μυαλό. Εννοείται ότι αν χρειαστεί υπάρχουν και νόμοι και πειθαρχικό δίκαιο και προϊστάμενοι και όλα μην ξεχνιόμαστε έτσι; Αλλά για τα απλά υπάρχει πρώτα και πάνω από όλα η επικοινωνία.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν και ενδιαφέρομαι και μιλάω πολύ με τα παιδιά για το σχολείο ποτέ δεν ανακατέυτηκα στα των γιορτών - και τα παιδιά περνούν πολύ ωραία σε αυτές από τα ''μικρά προνήπια''.

Μέχρι φέτος που ο γιος μου Α' Δημοτικού, έχει πραγματικό παράπονο γιατί ''όλα τα αποφασίζει η δασκάλα και δεν ακούει τις ιδέες τους και αφού είναι δική τους η γιορτή αυτοί πρέπει να αποφασίσουν...'' (Όι ιδέες του γιού μου περιλαμβάναν να κρεμμάσουν με σχοινιά κάποια παιδάκια από το ταβάνι...)

Του εξήγησα ότι αν και ''σκηνοθετικά'' ήταν καλές ''δεν ήταν εφικτές'' και του είπα να εισηγηθεί ο ίδιος στην δασκάλα να σχεδιάσουν όλοι μαζί την επόμενη γιορτή. Εγώ πάντως δεν πρόκειται να της πώς κάτι!

Ακόμη και αν έχουν παράπονο τα παιδιά πρέπει να μάθουν μόνα τους να επικοινωνούν και να διεκδικούν αυτό που θέλουν.

Ζωή οι μαμάδες που ανακατεύονται τόσο περισσότερο αρνητικά αποτελέσματα μπορούν να φέρουν στα παιδιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Το βαθμό λοιπόν που οι γονείς μπορούν να επεμβαίνουν τον καθορίζει ο δάσκαλος με τη συμπεριφορά του και τις πράξεις του. Αν δεν ήθελε να επεμβαίνουν οι γονείς, αυτό δεν θα γίνονταν. Και σίγουρα υπάρχουν και κομψοί τρόποι για να δείξεις σε ένα γονιό ποια είναι τα όρια του.

.

Σίγουρα, αυτό εννοώ. Αν η δασκάλα 'δίνει δικαιώματα', δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να είμαι απούσα. Και φυσικά δεν λέω για τις γιορτές. Εκεί με τίποτα δεν θα ανακατευόμουν, κυρίως για να διδάξω στο παιδί μου ότι αυτά τα πράγματα δεν έχουν σημασία.

Αν όμως μου πει ότι το παιδί μου είναι πχ. άτακτο στην τάξη και μου ... πετάξει το μπαλάκι, και εγώ το συζητήσω με το παιδί μου και αυτό μου πει ότι τον ενοχλεί ο πχ. Γιαννάκης, τότε τί γίνεται? Λέω στο δάσκαλο να μαζέψει και τον Γιαννάκη, ή αφήνω το παιδί μου .... ακάλυπτο? Και αν έρθει την επομένη η μαμά του Γιαννάκη και μου πει, γιατί βάζεις το παιδί μου στο στόμα σου? Δίκιο δεν θα έχει κι αυτή? Αφήστε τα κορίτσια.... Καλά θα κάνουμε ΟΛΟΙ να μείνουμε σπίτι μας και οι δάσκαλοι να κανονίζουν τα του σχολείου τους ΜΟΝΟΙ τους επίσης. -εκτός αν δουν κάποιο σοβαρό θέμα, μαθησιακό, αναπτυσιακό-

Link to comment
Share on other sites

Kαι πως κρινει ο καθενας μας τα "δικαιωματα" που δινει ο εκπαιδευτικος?

Οσον αφορα τον σχολικο εκφοβισμο, σαφως και αν το παιδι μου, μου παραπονεθει επανειλλημενως, θα παω στον δασκαλο και θα το συζητησω μαζι του. Αυτο ομως ειναι αλλο κεφαλαιο. Εγω μιλαω για τους γονεις που "χωνονται"!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως εγω (τωρα μπηκα - μπορει να εχασα κατι) δεν καταλαβαινω γιατι ενω ειναι political correct να αμφισβητουμε τον παιδιατρο δεν ειναι σωστο να αμφισβητουμε και τον δασκαλο,,,

 

Βεβαια το χωσιμο και το ανακατεμα ειναι σχετικο και αναλογα με το χαρακτηρα του καθενος. Τα ορια του δειχνω ενδιαφερον με δειχνω υπερβολικο ενδιαφερον δεν ειναι ιδια για ολους μας (πχ εγω ειμαι πολυ ντροπαλη και θα πρεπει να φτασω στο αμην για να μιλησω)

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω (τωρα μπηκα - μπορει να εχασα κατι) δεν καταλαβαινω γιατι ενω ειναι political correct να αμφισβητουμε τον παιδιατρο δεν ειναι σωστο να αμφισβητουμε και τον δασκαλο,,,

 

Βεβαια το χωσιμο και το ανακατεμα ειναι σχετικο και αναλογα με το χαρακτηρα του καθενος. Τα ορια του δειχνω ενδιαφερον με δειχνω υπερβολικο ενδιαφερον δεν ειναι ιδια για ολους μας (πχ εγω ειμαι πολυ ντροπαλη και θα πρεπει να φτασω στο αμην για να μιλησω)

Link to comment
Share on other sites

Να αμφισβητουμε τον δασκαλο αν υπαρχει λογος...Αν εχεις παραπονα για το δικο σου παιδι ειναι δικαιωμα σου να πας και να το συζητησεις μαζι του. Δεν εχει ομως κανενα δικαιωμα καμια μαμα να ανακατευεται με την προοδο αλλου παιδιου, για το αν ή οχι επιλεχτηκε το δικο του εργο, ή οτιδηποτε αλλο που αφορα ξενο παιδι.

Στο μονο που μπορει καποιος να αναφερθει ειναι οταν υπαρχει επιθετικοτητα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το θεμα ειναι οτι το κουτσομπολεψαν οι μαμαδες μεταξυ τους? ναι αν το θετεις εχεις δικιο. Πιθανοτατα θα πηγαινα στον δασκαλο να τον ρωτησω γιατι δεν επιλεχτηκε το εργο του παιδιου μου, αλλα δεν θα το συζηταγα με αλλες μαμαδες μαλλον (πιθανοτατα λογω χαρακτηρα δεν θα ελεγα ουτε καλημερα σε αλλες μαμαδες)

Link to comment
Share on other sites

Nαι εγινε μεγαλο κουτσομπολιο.

Να σου πω, ουτε στον δασκαλο θα πηγαινα να δω γιατι δεν επιλεκτηκε το εργο του παιδιου μου. Οχι απο αδιαφορια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι πως κρινει ο καθενας μας τα "δικαιωματα" που δινει ο εκπαιδευτικος?

Οσον αφορα τον σχολικο εκφοβισμο, σαφως και αν το παιδι μου, μου παραπονεθει επανειλλημενως, θα παω στον δασκαλο και θα το συζητησω μαζι του. Αυτο ομως ειναι αλλο κεφαλαιο. Εγω μιλαω για τους γονεις που "χωνονται"!!!

 

Μα βρε Ζωή, είναι 'σχολικός εκφοβισμός' να πειράζονται τα παιδιά μεταξύ τους και το ένα να προκαλεί το άλλο? -Εμένα δεν πήγε το μυαλό μου καθόλου εκεί-. Και δεν είναι καθόλου άλλο κεφάλαιο, αντίθετα είναι πεδίο όπου οι γονείς παραδοσιακά 'χώνονται'. Μείζον θέμα έγινε πέρσυ στην τάξη επειδή ένα αγοράκι τράβηξε την κοτσίδα μίας μικρής δεσποινίδας (νήπιο). Η δασκάλα το σταμάτησε, το παιδί ζήτησε συγνώμη και στην τάξη το θέμα τελείωσε. Μετά ανακατεύτηκαν οι μαμάδες -το παιδί μου, το παιδί σου- και ακόμα το συζητάμε στα πάρτυ.

Γενικά, κάθε παρέμβαση στη ζωή της τάξης, είναι για μένα χώσιμο. Ο σχολικός εκφοβισμός είναι κάτι πολύ σοβαρό και δεν λύνεται με συζήτηση αλλά με συντονισμένες 'προληπτικές' ενέργειες του σχολείου. Αλλά πράγματι αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι της άποψης πως οποιαδήποτε απορία, αντίρρηση, εικασία, θετική γνώμη, αναποδιά (πείτε και τίποτα άλλο στέρεψα), να πηγαίνουμε απευθείας στον εκπαιδευτικό και να το διευκρινίζουμε. Όχι να τον κατηγορούμε, όχι να τον αμφισβητούμε, αλλά να ρωτάμε, γιατί ρε αδερφέ το κάνεις έτσι. Κάτι θα έχει να απαντήσει στα σίγουρα. Αν ο τρόπος μας είναι νορμάλ, το κάτι θα είναι πολύ περιεκτικό συνήθως και καθησυχαστικό (εκτός αν έχει συμβεία ατύχημα ή κάτι τέτοιο). Αν ο τρόπος μας είναι εκτελεστικό απόσπασμα, θα εισπράξουμε άμυνα σε όλες τις πιθανές μορφές της και άκρη δε θα βγάλουμε.

 

Κατά τα λοιπά ξέρουμε (οι εκπαιδευτικοί) πολύ πολύ καλά ότι είμαστε το χοτ θέμα του πάρτυ, του κομμωτηρίου, της παιδικής χαράς κλπ. Σπανίως δε με θετική χροιά. Ε, τα φώτα της δημοσιότητας έχουν και το κόστος τους. Γιατί πώς να το κάνουμε ένα κεντρικό πρόσωπο θα είναι στάνταρ αντικείμενο σχολιασμού είτε πρόκειται για το σταρ σύστεμ του χόλιγουντ είτε του σχολείου (ναι ρε σελέμπριτι νιώθω χαχάαααα να ανοίξει η γη να με καταπιει..... που να δείτε τώρα που μένω στην ίδια γειτονιά με το σχολείο, τρελά γλέντια.....)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα με τη Ζωή. Έχω αγανακτήσει από γονείς που χώνονται πάντα και παντού για να υπερασπισθούν τα βλαστάρια τους...Που να δείτε στο ποδόσφαιρο που πάει ο γιος μου. Πώρωση, μιλάμε...Κάθονται όλοι οι μαντράχαλοι και γκαρίζουν " πάσα, κόψε, σουτ, μα τι κάνεις, βγες δεξιά, φύγε από εκεί, γκοοοοολ....." . Και φυσικά, αντίθετα από ό,τι θα πιστεύατε, πρωτοστατούν οι μαμάδες και όχι οι μπαμπάδες. Ούτε τον προπονητή ακούν που τους λέει να μη μιλάνε στα παιδιά γιατί τα μπερδεύουν....Έλεος...και γιατί βάλατε τον δικό μου στο τέρμα και δεν χωρίσατε καλά τις ομάδες και γιατί δεν παίζουμε στο δίπλα γήπεδο που είναι καλύτερο και γιατί κάνεις όλο τον δικό μου αλλαγή και ....και...και.....

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας το σχολείο, είμαστε και πιο μικρά βέβαια, το ανακάτεμα των γονιών το επιτρέπουν ως ένα βαθμό οι δάσκαλοι, αλλά πάντα σε πλαίσια λογικά και δημιουργικά. Δεν υπάρχουν ανταγωνισμοί και γενικά ξόδεμα σε ανούσια πράγματα. Εκεί νομίζω ο δάσκαλος βάζει το όριο, με διακριτικό τρόπο.

 

Αυτό κάνει καλό στα παιδιά, τουλάχιστον έτσι το βλέπω σε σχέση με τα δικά μας τα χρόνια που οι γονείς εμφανίζονταν για βαθμούς.

 

Τώρα, για τα άλλα φαινόμενα, καλά είναι που γράφονται, να είμαστε υποψιασμένοι. Τους γονιούς στα αθλήματα, τους έχω δει και στα παλιά τα χρόνια τα δικά μας. Θυμάμαι μια τέτοια που αφού το είχε παρακάνει, σηκώνει το παιδί της το κεφάλι μέσα από το νερό της πισίνας που ήταν και φώναξε, αμάν ρε μάνα, σκάσε πια :lol::lol: Καλά, άλλες εποχές τότε, αυτή η λέξη δεν ήταν και τίποτα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέμα είναι ο μόνο ο κοινωνικός σχολιασμός (γιατί η τάδε μαμά έπιασε στο στόμα της το δικό μου παιδί) απλά επιλέγω να την αγνοώ. Δεν είμαι υποχρεωμένη να κάνω παρέα με όλες τις μαμάδες της τάξης της κόρης μου και φυσικά δεν είμαι υποχρεωμένη να συμμετέχω στις συζητήσεις τους. Δημοκρατία έχουμε, ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, όμως και εγώ μπορώ να επιλέγω πόση σημασία θα δώσω σ΄ αυτά που λέγονται και ακούγονται

Και φυσικά, αντίθετα από ό,τι θα πιστεύατε, πρωτοστατούν οι μαμάδες και όχι οι μπαμπάδες. Ούτε τον προπονητή ακούν που τους λέει να μη μιλάνε στα παιδιά γιατί τα μπερδεύουν....Έλεος...και γιατί βάλατε τον δικό μου στο τέρμα και δεν χωρίσατε καλά τις ομάδες και γιατί δεν παίζουμε στο δίπλα γήπεδο που είναι καλύτερο και γιατί κάνεις όλο τον δικό μου αλλαγή και ....και...και.....
Στην περίπτωση όμως αυτή, θεωρώ ότι έχει ευθύνη μεγάλη ο δάσκαλος. Η διευθύντρια του σχολείου της κόρης μου πιστεύει ότι οι γιορτές είναι και πρέπει να γίνονται πρώτα απ΄όλα για τους μαθητές. Για να αποφύγει λοιπόν όλα αυτά τα γνωστά παρατράγουδα που δημιουργούνται από διάφορους γονείς έχει καθιερώσει οι γονείς να παρακολουθούν μόνο τη χριστουγεννιάτικη γιορτή και την καλοκαιρινή στο τέλος του έτους. Όλες οι υπόλοιπες γιορτές γίνονται χωρίς την παρουσία των γονιών και πιστέψτε με για τα παιδιά αυτό είναι πραγματικά καλύτερο από όλες τις απόψεις. Αυτό είναι ένα παράδειγμα για το τι μπορεί να κάνει ένας δάσκαλος για να περιορίσει τα παρατράγουδα αλλά και για να περάσει ένα μήνυμα όπως αυτό που έγραψε η kyra (Καλά θα κάνουμε ΟΛΟΙ να μείνουμε σπίτι μας και οι δάσκαλοι να κανονίζουν τα του σχολείου τους ΜΟΝΟΙ τους επίσης. -εκτός αν δουν κάποιο σοβαρό θέμα, μαθησιακό, αναπτυσιακό-
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι από εκείνους τους εκπαιδευτικούς που πιστεύουν ότι υπάρχει θέση για τους γονείς μέσα στην τάξη. Και ότι πρέπει να υπάρχει. Να ρωτούν, να βοηθούν, να προτείνουν. Γιατί ξέρουν μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής των παιδιών τους και φυσικά γιατί πολύ απλά.... είναι το παιδί τους.

 

Όμως οι γονείς χρειάζονται και όρια και "εκπαίδευση" για να το καταφέρουμε αυτό. Επίσης χρειάζονται και ουσιαστικά συνεχή, παρουσία. Οπότε καταλάβατε..... Κάθε χρόνο τρώω τα μούτρα μου, ανάλογα κιόλας σε ποια περιοχή βρίσκομαι. Μέχρι να συντονίσουμε πάει Φλεβάρης (κι εγώ ήδη είμαι για να πέσω στα σκληρά). Ευελπιστώ ότι με το νέο σύστημα αξιολόγησης που προωθείται όλα τα σχολεία θα δουλεύουν έτσι, οπότε τουλάχιστον από τη δική μου δουλειά θα μπορεί να ωφεληθεί η δασκάλα της πρώτης.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...