Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κακή ποιότητα ωαρίων - υπάρχει πιθανότητα;


Recommended Posts

Μήπως τελικα φταιει αυτό; Το ότι στα πήραν στα λιγο πανω από 16 με 17 χιλ. Αποκλειεται να μεγαλωσαν τοσο πολυ την επόμενη μερα γιατί έβαλες σετροταιντ. Αν κρίνω από μενα σε αυτά τα χιλ. είναι εντελώς ανωριμα τα ωοθυλακια. Αλήθεια πόσο οιστραδιόλη ειχες την μερα της πρεγνυλ; Αν δεν ήταν καλή και στα πήρε παρόλαυτα σημεινει ότι ήταν λαθος γιατρού, επομενως επιβαλλεται να αλλαξεις γιατρό. Να ξερεις ότι δεν γνωρίζουν όλοι από εξωσωματικές. Η εξωσωματική θέλει λεπτομερεια, εμπειρία και πολύ γνώση. Και καλο εμβρυολογικό. Εμενα μου έχει τύχει 2 φορές αυτό να μου παρουν ανωριμα ωοθυλάκια λογω ασχετοσυνης. Παρόλαυτα τα χρήματα τα τσεπωσαν...

 

Σας ευχαριστώ πολυ βρε κορίτσια! Μου φτιάχνετε λιγάκι τη διάθεση.

Sunty η αλήθεια ειναι ότι στην αρχή δεν μεγάλωναν πολυ γρήγορα τα ωαρια, έπαιρνα και χαμηλή δόση γκοναλ 225, μετα μου την αύξησε στις 300 μονάδες και τα αυγουλάκια άρχισαν να φουσκώνουν πολυ πιο γρήγορα. Τελευταίος υπέροχος Σάββατο και ωοληψια Τρίτη. Ηταν νωρίς δεν το ξέρω. Πάντως οιστραδιολη δεν μου μέτρησε την ημέρα της οβιτρελ. Βλέπεις άσχετη και γω απο εξωσωματικες που να φανταστώ ότι έπρεπε να το κανει. Αυτος ειναι και ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου, πως να κρίνω αν η όλη διαδικασία τηρήθηκε η οχι η αν ο εμβρυολογος έκανε σωστή δουλεια.

Ξέχασα να σας πω, μου είπε ότι στο πρωτόκολλο ανταγωνιστών συνηθίζεται να τα παίρνουν λίγο νωρίτερα τα ωαρια.

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και πολύ καλά θα κάνεις.Εμένα ο προηγόυμενος γιατρός μου είπε ότι δεν έχω ταλαιπωρηθεί πολύ (φαντάσου 3 ivf τις θεωρεί τίποτα και καθόλου ταλαιπωρία), τώρα θα πάω σε ανοσολόγο και μετά θα κάνω κανα δυό ραντεβού ένα στον Πάντο και ένα στον Μαντούδη και μετά θα αποφασίσω. Και εσύ κούκλα μην αφήσεις τίποτα στην τύχη, στο λέω με πολύ αγάπη για να μην ταλαιπώρηθείς.

 

Αν ειναι δυνατόν! Τι άλλο θα ακούσουμε; Πόσο πρέπει να ταλαιπωρηθουμε δηλαδή για να αξιζουμε να αποκτήσουμε το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο;

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Sunty που είσαι;εξαφανίστηκες!πάρε κανένα τηλέφωνο!

Να πω στην φίλη μας ότι και εμένα μου έλεγε ο Μαντούδης ότι δεν κάνω καλά ωάρια αλλά μου έλεγε και το άλλο:κάποια στιγμή θα κάτσει το καλό και το ότι δεν έχω μείνει έγκυος (δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε εγώ, ούτε ο άνδρας μου) είναι θέμα ατυχίας. Μετά δε από 2 αποτυχημένες μου είπε να πάμε σε φυσιολογικό κύκλο και αν μην το αφήσω για΄τι έκανα λίγα ωάρια-χαμηλή ανταποκρίτρια. Επίσης να σου πω ότι έκανα 2 εξωσωματικές (μία σε δημόσιο και 1 στον Μαντούδη και μου πήραν τα ωάρια σε όχι τόσο καλό μέγεθος και τελικά έκανα σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο και πέτυχε και μάλιστα το ωάριο ήταν 19 αν θυμάμαι χιλιοστά την ημέρα της pregnyl...οπότε τα κορίτσια μπορεί να έχουν δίκιο.

αν θες δες την περίπτωσή μου εδώ. ίσως πάρεις λίγο θάρρος και ελπίδα

http://parents.org.gr/forum/showthre...20#post2519320

 

Gogo μου συγχαρητήρια, με το καλο να έρθει το μωρακι σου! Εύχομαι όλες μας να έχουμε σύντομα την ίδια τύχη με σένα.

Εγω πριν την εξωσωματικη έκανα 4 σπερματεγχυσεις. 2 στο γυναικολογο μου σε φυσικό κύκλο εντελώς και δυο στο κέντρο εξωσωματικης με ήπια διέγερση. Αποτέλεσμα μηδέν κάθε φορά. Και οι δυο γιατροί μου είχαν προτείνει μέχρι 3 σπερ. Η 4η ήταν δική μου απόφαση, δεν ηθελα να εγκαταλειψω, δεν ένιωθα έτοιμη. Μετα ήρθε η εξωσωματικη με την κατάληξη που περιέγραψα πιο πάνω.

Πρεπει το ψάξω λιγο παραπανω τελικα.

 

Καλο βράδυ σε όλες τις κοπέλες!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.

αν βοηθαει παντως, και εμενα ο πρωτος μου γιατρος μου ειχε πει οτι ειχα προβλημα με την ποιοτητα, στα 10 ωοθηλακια αποτελεσμα 1 ωαρια 7 διερεσεων.

αλλαξα γιατρο χωρις να του αναφερω το πιθανον προβλημα, στα 14 ωαρια ειχαμε 7 εμβρυα, τελικα εζησαν τα 3, 7 διερεσεων παλι. τελικα βεβαια δεν πετυτχε ουτε η 2η εξωσωματικη αλλα αναρωτιεμαι μερικες φορες, πως το προβλημα μου ειναι η ποιοτητα αφου δημιουργησα τελικα εστω και 3?

μια αλλη γιατρος μου συστησε και μια εξεταση αιματος, αντιμυλλιριος κατι... κατι δειχνει αυτη η εξεταση για την ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και εμένα στην πρώτη μου προσπάθεια μου είχαν πει ότι ήταν πολύ καλή η ποιότητα των "3" ωαρίων μου, έχω κάνει αρκετή έρευνα επί του θέματος. Αν κάνετε αναζήτηση στο google "improve egg quality" θα βρείτε αρκετά λήμματα. Απ'ότι κατάλαβα εγώ οι απόψεις διαχωρίζονται: άλλοι θεωρούν πως σε 90 ημέρες μπορεί μια γυναίκα να βελτιώσει την ποιότητα των ωαρίων της και άλλοι πως η ποιότητα δεν μπορεί να αλλάξει αλλά δεν είναι και ενιαία στο ωοθηκικό μας απόθεμα. Δηλ. ανάμεσα στα μέτρια ποιοτικά θα βρεθούν -ενδεχομένως- και καλά και πολύ καλά. Ακόμα και αυτοί όμως που δεν πίστευαν στην βελτίωση πρότειναν γενική βελτίωση της υγείας για αύξηση πιθανότητας εμφύτευσης.

Κάποια από τα tips ήταν ενυδάτωση του οργανισμού, άσκηση, κόψιμο του καπνίσματος, του καφέ και του αλκοόλ, βελονισμό ή και μασάζ στην περιοχή της κοιλιάς, μεσογειακή διατροφή στα πρότυπα αυτών που προτείνονται σε διαβητικούς, μείωση του στρες και κάποια συμπληρώματα όπως Q10, E, C κλπ

ORo1p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kale αυτα που ειπες βοηθούν πολυ. Υπαρχουν γυναικες που έχουν μεινει έγκυες και στα 48 και στα 50. Φυσιολογικά. Που σημαινει ότι σε όλες τις ηλικιες υπαρχει ένα καλό ωαριο. Αρκεί να το πετυχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Goldie29 δεν έχω ακούσει για την εξέταση αλλά θα το ψάξω. Εσύ την έκανες τελικά;

 

kale Σίγουρα η καλή διατροφή και η άσκηση βοηθάνε πολύ. Έχω διαβάσει διάφορα βιβλία σχετικά με διατροφή και γονιμότητα. Αν και εφαρμόζω τα περισσότερα δυστυχώς είμαι ακόμη στον αγώνα. Ξέρω όμως κοπέλα με άπειρα γυναικολογικά θέματα, 3 αποτυχημένες εξωσωματικές και μετά ριζική αλλαγή στον τρόπο ζωής της που έμεινε έγκυος φυσιολογικά και απέκτησε μια πανέμορφη και υγιέστατη μπουμπου! Βέβαια της πήρε αρκετά χρόνια αλλά δεν εγκατέλειψε ποτέ!

 

Sunty Αχ αυτό το ένα και καλό δυστυχώς μας παιδεύει, αρκετά αλλά είμαι σίγουρη ότι όλες μας αργά ή γρήγορα θα το πετύχουμε! Πίστη και θέληση να έχουμε και όλα θα γίνουν!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Sunty έχεις απόλυτο δίκιο!

Goldie 29 Αντιμυλλέριος ορμόνη είναι η γνωστή ΑΜΗ και μπορείτε να δείτε την συζήτηση "χαμηλή ΑΜΗ, τα φώτα σας". και εγώ χαμηλή την είχα και δυσκολεύτηκα αλλά και τι να λέει; πολλές κοπέλες με χαμηλή ΑΜΗ (που είναι και φυσιολογικό να είναι χαμηλή στα 38) μείνανε έγκυες και φυσιολογικά και με εξωσωματική.αυτά είναι ενδείξεις για τους γιατρούς αλλά όχι στεγανά!

Link to comment
Share on other sites

Sunty, matala, taisy35 και Goldie29, ελπίζω να το πετύχουμε το σωστό εμβρυάκι φέτος! matala, ακόμα κι αν δεν έχεις επιτυχία ακόμα, σίγουρα θα έχεις δει αλλαγές πάνω σου! Εγώ χωρίς, αλκοόλ και καφεϊνη, με κόψιμο του καπνίσματος και με διατροφή, αφενός αδυνάτισα αισθητά, άρχισε να λάμπει το δέρμα και τα μαλλιά μου κι αφετέρου.... δυστυχώς για τον αντρούλι μου που τον έχω ξεζουμίσει (δεν του φτάνουν οι "δωρεές" στα μικροβιολογικά) μου έχει αυξηθεί η λίμπιντο! :rolleyes:

gogo38 η ιστορία σου με έχει συγκινήσει σου εύχομαι όλα όμορφα και καλά!

ORo1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια και απο εμενα!

Χθες εκανα την δευτερη εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενα. 2 αριστα εμβρυα και 1 μετριο.

Η πρωτη προσπαθεια μου κατεληξε σε βιοχημικη κυηση.

Το θεμα ειναι οτι εχθες ο γιατρος μου ειπε οτι κατεληξε στο συμπερασμα οτι τα ωαρια μου δεν ειναι καλης ποιοτητας γιαυτο και απο τα 6 που απεψυξε εζησαν τα 3. Τρελάθηκα απο εχθες και δε ξερω τι να σκεφτω.

Είναι δυνατον? Μου πηραν 15 ωαρια και γονιμοποιηθηκαν τα 12 φυσιολογικα απο αυτα τα 8 ηταν αριστα.

:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσια και απο εμενα!

Χθες εκανα την δευτερη εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενα. 2 αριστα εμβρυα και 1 μετριο.

Η πρωτη προσπαθεια μου κατεληξε σε βιοχημικη κυηση.

Το θεμα ειναι οτι εχθες ο γιατρος μου ειπε οτι κατεληξε στο συμπερασμα οτι τα ωαρια μου δεν ειναι καλης ποιοτητας γιαυτο και απο τα 6 που απεψυξε εζησαν τα 3. Τρελάθηκα απο εχθες και δε ξερω τι να σκεφτω.

Είναι δυνατον? Μου πηραν 15 ωαρια και γονιμοποιηθηκαν τα 12 φυσιολογικα απο αυτα τα 8 ηταν αριστα.

:confused::confused::confused:

 

 

ρε συ κορίτσι όταν τα αποψύχουμε κάποια δεν αντέχουν απλώς την διαδικασία....όχι ότι τα δικά σου ωάρια δεν είναι καλής ποιότητας...είσαι σε καλό κέντρο;

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι προληπτικα ειχα κανει AMH και ηταν φυσιολογικη!

Θα τρελαθω!

Οι γιατροι θα μας τρελανουν!

Η ΑΜΗ σε συνδυασμό με την FSH δείχνει βασικά το ωοθηκικό απόθεμα. Αλλά εσύ μη ζαλίζεις το κεφαλάκι σου με τέτοια. Θετική σκέψη, διάβαζε μόνο ευχάριστα θέματα και βιβλία, κοίτα ωραίες χαρούμενες ταινίες. Όλα θα πάνε καλά!!!!!

ORo1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η ΑΜΗ σε συνδυασμό με την FSH δείχνει βασικά το ωοθηκικό απόθεμα. Αλλά εσύ μη ζαλίζεις το κεφαλάκι σου με τέτοια. Θετική σκέψη, διάβαζε μόνο ευχάριστα θέματα και βιβλία, κοίτα ωραίες χαρούμενες ταινίες. Όλα θα πάνε καλά!!!!!

 

Σευχαριστώ πάρα πολύ!!

Μα με εστειλε!

 

gogo38 Ετσι μου ειπε ο γιατρός και γιαυτό το αναφέρω τι να πω!!

Οταν με εστειλαν μου ειπαν οτι ειναι απο τα καλύτερα! Δε ξέρω μπορώ να το αναφέρω εδώ ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

christine29 Δε νομίζω ότι η περίπτωσή σου έχει να κάνει με κακή ποιότητα ωαρίων, όπως είπε και η gogo κατά την απόψυξη είναι λογικό κάποια να μην επιζήσουν αλλά αυτό είναι άσχετο. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα μια μια θετικότατη χοριακή!:D

 

kale Να σου πω την αλήθεια ριζικές αλλαγές δεν έχω δει αλλά και πριν δεν κάπνιζα, δεν έπινα και πρόσεχα πάρα πολύ. Η μεγαλύτερη αλλαγή είναι ο καφές που έχω κόψει εδώ και 2 χρόνια περίπου και το κρέας το οποίο έχω ελαττώσει πάρα πολύ. Όσον αφορά το άλλο θεματάκι, νομίζω καποια τρόφιμα είναι φυσικά βιάγκρα τελικά!!! Εμένα σαν να μου έχουν κόψει τη διάθεση όλες αυτές οι ενέσεις. Λες να ισχύει κάτι τέτοιο; Θα δείξει μόλις αδιαθετήσω!

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sunty, matala, taisy35 και Goldie29, ελπίζω να το πετύχουμε το σωστό εμβρυάκι φέτος! matala, ακόμα κι αν δεν έχεις επιτυχία ακόμα, σίγουρα θα έχεις δει αλλαγές πάνω σου! Εγώ χωρίς, αλκοόλ και καφεϊνη, με κόψιμο του καπνίσματος και με διατροφή, αφενός αδυνάτισα αισθητά, άρχισε να λάμπει το δέρμα και τα μαλλιά μου κι αφετέρου.... δυστυχώς για τον αντρούλι μου που τον έχω ξεζουμίσει (δεν του φτάνουν οι "δωρεές" στα μικροβιολογικά) μου έχει αυξηθεί η λίμπιντο! :rolleyes:

gogo38 η ιστορία σου με έχει συγκινήσει σου εύχομαι όλα όμορφα και καλά!

Kale ελπίζω και εγώ να μας πάνε όλα καλά και να τα καταφέρουμε φέτος να γίνουμε μανούλες.Οσο για τον αντρούλη σου δεν νομίζω να τον χαλάει που τον ξεζουμίζεις,χιχιχι.Εγώ που λες το κάπνισμα το κράτησα δεν το έχω κόψει, αυτό θα το κάνω μόνο αν μείνω έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια και απο εμενα!

Χθες εκανα την δευτερη εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενα. 2 αριστα εμβρυα και 1 μετριο.

Η πρωτη προσπαθεια μου κατεληξε σε βιοχημικη κυηση.

Το θεμα ειναι οτι εχθες ο γιατρος μου ειπε οτι κατεληξε στο συμπερασμα οτι τα ωαρια μου δεν ειναι καλης ποιοτητας γιαυτο και απο τα 6 που απεψυξε εζησαν τα 3. Τρελάθηκα απο εχθες και δε ξερω τι να σκεφτω.

Είναι δυνατον? Μου πηραν 15 ωαρια και γονιμοποιηθηκαν τα 12 φυσιολογικα απο αυτα τα 8 ηταν αριστα.

:confused::confused::confused:

Christine29 μην αγχώνεσαι,όντως δεν επιζούν όλα τα έμβρυα μετά την απόψυξη, εσύ κοίτα να είσαι ήρεμη.Καλή επιτυχία.:-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ πάρα πολύ!!

Μα με εστειλε!

 

gogo38 Ετσι μου ειπε ο γιατρός και γιαυτό το αναφέρω τι να πω!!

Οταν με εστειλαν μου ειπαν οτι ειναι απο τα καλύτερα! Δε ξέρω μπορώ να το αναφέρω εδώ ή οχι?

 

εμ, από το κεφάλι μας δεν τα βγάζουμε αυτά...οι γιατροί πετάνε κάτι τέτοια για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα μιας και δεν υπάρχει καμία απολύτως εξήγηση γιατί δεν πετυχαίνει μία εμφύτευση ή μία γονιμοποίηση και γενικά η εξωσωματική...εξαρτάται από τόσους πολλούς παράγοντες όλο αυτό. τόσα πράγματα που πρέπει να συγχρονιστούν και να πάνε καλά. Η ανταπόκριση στα φάρμακα, τα καλά ωάρια, τα καλά σπερματοζωάρια, το καλό εργαστήριο, ο καλός γιατρός...ουφ. Το κέντρο επίσης μπορεί να είναι καλό αλλά να μην σου βγάζει θετική ενέργεια εσένα, ή να σε χαλάει ο γιατρός, οπότε αλλάζεις!πρέπει πάντως να πηγαίνεις χαλαρή και ήρεμη σε εξωσωματική αλλά πώς το κάνεις αυτό; εγώ δεν το είχα καταφέρει παντως...

Link to comment
Share on other sites

matala και taisy35 σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχες σας και για την αμεση απαντηση σας!!

gogo38 σευχαριστώ ξανά!!:P:p:p

 

Παντως ου μπλέξεις με γιατρούς τελικά!!!

Αντε να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σαν να μου έχουν κόψει τη διάθεση όλες αυτές οι ενέσεις. Λες να ισχύει κάτι τέτοιο; Θα δείξει μόλις αδιαθετήσω!

κι εγώ μετά τις ενέσεις τίποτα! αλλά μετά από έναν κύκλο.... xixixixixi!!!! Αλήθεια πότε σκέφτεσαι να ξαναπροσπαθήσεις? Εγώ κατά το Μάρτη με Απρίλη με βλέπω

Kale ελπίζω και εγώ να μας πάνε όλα καλά και να τα καταφέρουμε φέτος να γίνουμε μανούλες.Οσο για τον αντρούλη σου δεν νομίζω να τον χαλάει που τον ξεζουμίζεις,χιχιχι.Εγώ που λες το κάπνισμα το κράτησα δεν το έχω κόψει, αυτό θα το κάνω μόνο αν μείνω έγκυος.
Μάλλον δεν τον πολυχαλάει τελικά!!! :lol: Τώρα για το κάπνισμα μάλλον θα πρέπει να το ξαναδείς. Και στο λέω εγώ καπνίστρια επί 18 συναπτά έτη... Ξέρεις, προσωπικά προβληματίστηκα αρκετά γιατί διάβασα ότι από το καλοκαίρι που μας πέρασε στην Αγγλία δεν δικαιολογούν -μάλλον οι ασφαλιστικές- έξοδα και φάρμακα αν η γυναίκα δεν έχει ΔΜΣ συγκεκριμένο και δεν αποδεικνύεται μέσω εξέτασης ότι έχει κόψει το κάπνισμα τουλάχιστον 1 εξάμηνο! Μήπως λοιπόν κάτι γνωρίζουν για ανάλογες στατιστικές επιτυχίας ή μη οι ασφαλισταράδες?
ORo1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω αμέσως μόλις μου έρθει η περίοδος με αλλαγή πρωτοκόλλου (θα δοκιμάσουμε το μακρύ αυτή τη φορά αφού με στο πρ. ανταγωνιστών δεν ανταποκρίθηκα και πολύ καλά) και καταστολή σχεδόν 30 ημέρες (αν κατάλαβα καλά). Μετά θα αρχίσει η διέγερση. Άρα πάνω κάτω μαζί θα πάμε. Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα να αφήσω έναν κύκλο να περάσει έτσι αλλά ο γιατρό μου μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως θα έπρεπε να περιμένω μήπως και εμπλουτίσω τη διατροφή μου λίγο περισσότερο με κανένα συμπλήρωμα (να χαρεί και ο δικός μου αντρούλης πάλι :lol::lol:). Αλήθεια, εσύ ποιο πρωτόκολλο κάνεις;

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως θα έπρεπε να περιμένω μήπως και εμπλουτίσω τη διατροφή μου λίγο περισσότερο με κανένα συμπλήρωμα (να χαρεί και ο δικός μου αντρούλης πάλι :lol::lol:). Αλήθεια, εσύ ποιο πρωτόκολλο κάνεις;
Q10! Το συστήνω ανεπιφύλακτα!!! ;) Θα κάνω των ανταγωνιστών για πρώτη φορά κι έχω αγχωθεί κομματάκι για το πώς θα πάει...
ORo1p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο;

Μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια πόσο καιρό πρέπει να περιμένεις για να ξεκινήσεις τη δεύτερη; Διάβασα ότι χρειάζονται περίπου 3 μήνες για να επανέλθουν οι ορμόνες στα φυσιολογικά τους επίπεδα. Ισχύει αυτό;

"Τα πιο όμορφα πράγματα τα αποκτά κανείς με την υπομονή"

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο;

Μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια πόσο καιρό πρέπει να περιμένεις για να ξεκινήσεις τη δεύτερη; Διάβασα ότι χρειάζονται περίπου 3 μήνες για να επανέλθουν οι ορμόνες στα φυσιολογικά τους επίπεδα. Ισχύει αυτό;

 

Απο την δικη μου εμπειρια θα σου πω οτι πηγα στην επομενη μετα απο 3 μηνες με εντολη του γιατρου τωρα δε ξερω αλλοι γιατροι τι προτεινουν.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γνωριζει καμια σας ποιος ειναι ο εμβρυολογος με τις μεγαλυτερες επιτυχιες στο κεντρο του Μαστρομηνα;; αν γνωριζετε σας παρακαλω απαντηστε μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...