Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχείρηση ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 558
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kate μην ανησυχεις...ολα θα ανε καλα!!Κι ο δικος μου τυχαια βρεθηκε και ηταν μεγαλος...και οι τιμες μου ηταν φυσιολογικες,φαρμακα δεν ειχα παρει,ουτε fna εκανα...ο ενδοκρινολογος μου,Χαρσουλης λεγεται κορυφαιος στο ειδος του μ εστειλε κατευθειαν χειρουργειο και ειχε πολυ δικιο τελικα!!!!

.pngHgxdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kate μην ανησυχεις...ολα θα ανε καλα!!Κι ο δικος μου τυχαια βρεθηκε και ηταν μεγαλος...και οι τιμες μου ηταν φυσιολογικες,φαρμακα δεν ειχα παρει,ουτε fna εκανα...ο ενδοκρινολογος μου,Χαρσουλης λεγεται κορυφαιος στο ειδος του μ εστειλε κατευθειαν χειρουργειο και ειχε πολυ δικιο τελικα!!!!

 

σε ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινεις!εχω αγχωθει!ολα μου μου φαινονται τοσο τρομακτικα!μενω μακρια απο την οικογενεια μου λογω δουλειας-τωρα θα παρω αδεια και θα επιστρεψω κοντα τους και θα κανω ολα οσα πρεπει!

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή μου είναι να πας να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη να δεις εάν συγκλίνουν οι απόψεις. Σου το λέει ένας άνθρωπος που δεν πήρε δεύτερη γνώμη, άκουσα τον ηλίθιο τον ενδοκρινολόγο που τα είχε κάνει "πλακάκια" με τον κορυφαίο και πασίγνωστο χειρουργό ενδοκρινολόγο εδώ στην Αθήνα και μου κατέστρεψαν την ζωή. Μου είπαν ότι είμαι ένα βήμα πριν από καρκίνο στους λεμφαδένες, χέστ.... πάνω μου, δεν άκουγα κανένα για δεύτερη γνώμη, μπήκα έκανα μια επέμβαση πριν 8 χρόνια και από λάθος, από αμέλεια, από αδιαφορία όπως θες πες το ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ μου αφαίρεσε τους 3 από τους 4 παραθυροειδείς. Το αποτέλεσμα ???? Απανωτές κρίσεις ασβεστίου, απανωτές μετρήσεις ασβεστίου 2-3 φορές την ημέρα, απανωτές εξετάσεις επί 2,5 χρόνια. Το ασβέστιο στο 3 με κατώτατο όριο το 8 !!! Δεν μπορούσα να περπατήσω, μαράζωσα, έκλαιγα, κλείστηκα στον εαυτό μου. Ημουν 27 ετών και έκανα μέτρηση ασβεστίου κάθε μέρα, έπαιρνα 18 χάπια των 500 mg την ημέρα και τα μείωνα σταδιακά, εξετάσεις για μέτρηση ωστικής πυκνότητας (για οστεοπόρωση), υπέρηχους άνω κάτω κοιλίας γιατί η υπερβολική λήψη ασβεστίου δημιουργεί πρόβλημα στα νεφρά και το φόβο νεφρικής ανεπάρκειας. Ευτυχώς για καλή μου τύχη είμαι πολύ ψηλά στον πήχη και δεν πρόκειται να πάθω οστεοπόρωση και προς το παρόν δεν έχω κάτι με τα νεφρά. Εξακολουθώ να λαμβάνω ασβέστια σε καθημερινή βάση, να κάνω 2 φορές το χρόνο εξετάσεις θυροειδούς και κάθε 20 μέρες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Πέρασα ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΤΑ ΠΑΘΗ στην καλύτερη ηλικία της ζωής μου. Και όλα αυτά για ένα φρικτό μου ΛΑΘΟΣ. Να μην πάρω δεύτερη γνωμη. Οταν την πήρα ήταν αργά. Φυσικά και δεν ήμουν ένα βήμα πριν από καρκίνο στους λεμφαδένες, φυσικά και με έβαλαν χειρουργείο μόνο για τα χρήματα (το 2002 πλήρωσα 6800 για 2 μέρες νοσηλείας), φυσικά "εναν άνθρωπο 27 ετών δεν τον βάζεις αμέσως χειρουργείο χωρίς να εξαντλήσεις όλες τις ιατρικές και φαρμακευτικές μεθόδους μου" είπε ο τωρινός γιατρός μου. Αυτός με παρακολουθεί από τότε. Αλλαξα φυσικά γιατρό μετά το χειρουργείο μου. Αυτός με στήριξε στα πόδια μου, αυτός ήταν το στήριγμά μου, ο πατέρας μου, ο φίλος μου στις δύσκολες στιγμές, αυτός με έκανε να γυρίσω πίσω στη ζωή να ελπίζω, να θέλω να κάνω οικογένεια και να έχω αυτή τη στιγμή με τις όποιες δυσκολίες ένα υπέροχο παιδί 8 μηνών.

Γι αυτό όταν ακούω τέτοια περιστατικά ΠΑΝΤΑ λέω να παίρνουν οι άνθρωποι δεύτερη γνώμη. Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, αλλά θυμήθηκα την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής μου.....

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή μου είναι να πας να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη να δεις εάν συγκλίνουν οι απόψεις. Σου το λέει ένας άνθρωπος που δεν πήρε δεύτερη γνώμη, άκουσα τον ηλίθιο τον ενδοκρινολόγο που τα είχε κάνει "πλακάκια" με τον κορυφαίο και πασίγνωστο χειρουργό ενδοκρινολόγο εδώ στην Αθήνα και μου κατέστρεψαν την ζωή. Μου είπαν ότι είμαι ένα βήμα πριν από καρκίνο στους λεμφαδένες, χέστ.... πάνω μου, δεν άκουγα κανένα για δεύτερη γνώμη, μπήκα έκανα μια επέμβαση πριν 8 χρόνια και από λάθος, από αμέλεια, από αδιαφορία όπως θες πες το ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ μου αφαίρεσε τους 3 από τους 4 παραθυροειδείς. Το αποτέλεσμα ???? Απανωτές κρίσεις ασβεστίου, απανωτές μετρήσεις ασβεστίου 2-3 φορές την ημέρα, απανωτές εξετάσεις επί 2,5 χρόνια. Το ασβέστιο στο 3 με κατώτατο όριο το 8 !!! Δεν μπορούσα να περπατήσω, μαράζωσα, έκλαιγα, κλείστηκα στον εαυτό μου. Ημουν 27 ετών και έκανα μέτρηση ασβεστίου κάθε μέρα, έπαιρνα 18 χάπια των 500 mg την ημέρα και τα μείωνα σταδιακά, εξετάσεις για μέτρηση ωστικής πυκνότητας (για οστεοπόρωση), υπέρηχους άνω κάτω κοιλίας γιατί η υπερβολική λήψη ασβεστίου δημιουργεί πρόβλημα στα νεφρά και το φόβο νεφρικής ανεπάρκειας. Ευτυχώς για καλή μου τύχη είμαι πολύ ψηλά στον πήχη και δεν πρόκειται να πάθω οστεοπόρωση και προς το παρόν δεν έχω κάτι με τα νεφρά. Εξακολουθώ να λαμβάνω ασβέστια σε καθημερινή βάση, να κάνω 2 φορές το χρόνο εξετάσεις θυροειδούς και κάθε 20 μέρες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου. Πέρασα ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΤΑ ΠΑΘΗ στην καλύτερη ηλικία της ζωής μου. Και όλα αυτά για ένα φρικτό μου ΛΑΘΟΣ. Να μην πάρω δεύτερη γνωμη. Οταν την πήρα ήταν αργά. Φυσικά και δεν ήμουν ένα βήμα πριν από καρκίνο στους λεμφαδένες, φυσικά και με έβαλαν χειρουργείο μόνο για τα χρήματα (το 2002 πλήρωσα 6800 για 2 μέρες νοσηλείας), φυσικά "εναν άνθρωπο 27 ετών δεν τον βάζεις αμέσως χειρουργείο χωρίς να εξαντλήσεις όλες τις ιατρικές και φαρμακευτικές μεθόδους μου" είπε ο τωρινός γιατρός μου. Αυτός με παρακολουθεί από τότε. Αλλαξα φυσικά γιατρό μετά το χειρουργείο μου. Αυτός με στήριξε στα πόδια μου, αυτός ήταν το στήριγμά μου, ο πατέρας μου, ο φίλος μου στις δύσκολες στιγμές, αυτός με έκανε να γυρίσω πίσω στη ζωή να ελπίζω, να θέλω να κάνω οικογένεια και να έχω αυτή τη στιγμή με τις όποιες δυσκολίες ένα υπέροχο παιδί 8 μηνών.

Γι αυτό όταν ακούω τέτοια περιστατικά ΠΑΝΤΑ λέω να παίρνουν οι άνθρωποι δεύτερη γνώμη. Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, αλλά θυμήθηκα την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής μου.....

σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου-απλα σκεφτομαι οτι με μια τετοια FNA μηπως δεν πρεπει να καθυστερω την επεμβαση-παντα θα υπαρχει η αμφιβολια στο μυαλο μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και θα κοιμάσαι ήσυχη εάν δεν πάρεις έστω και τυπικά μια δέυτερη γνώμη?? Μπορεί και ο άλλος να σου πει τα ίδια. Ομως θα είσαι πιο σίγουρη τότε. Anyway ότι και να αποφασίσεις σου έυχομαι τα καλύτερα και να μας πεις την εξέλιξή σου

Link to comment
Share on other sites

χθες πηρα το πρωτο μου καθαρο σπινθηρογραφημα .....δεν υπαρχουν υπολλειματα . ειναι η πρωτη φορα που παιρνω καλα αποτελεσματα και θελω να το μοιραστω με ολες σας που βρεθηκατε η βρισκεστε στη θεση μου. εχω περασει απο παρακεντιση , εγχειρηση, ιωδιο, thyrogen και διαγνωστικο ιωδιο και επιτελους ακουσα κατι καλο. κοιτωντας πισω μου αφηνω ολες τις ασχημες αναμνησεις και κραταω τη δυναμη που τελικα ολοι εχουμε μεσα μας και ευχομαι σε ολες να μην το βαζουμε κατω και να προχωραμε παντα με το κεφαλι ψηλα.

σιγουρα δεν ησυχαζω με ενα καθαρο σπινθηρογραφημα αλλα ειναι η αρχη ......

Link to comment
Share on other sites

χθες πηρα το πρωτο μου καθαρο σπινθηρογραφημα .....δεν υπαρχουν υπολλειματα . ειναι η πρωτη φορα που παιρνω καλα αποτελεσματα και θελω να το μοιραστω με ολες σας που βρεθηκατε η βρισκεστε στη θεση μου. εχω περασει απο παρακεντιση , εγχειρηση, ιωδιο, thyrogen και διαγνωστικο ιωδιο και επιτελους ακουσα κατι καλο. κοιτωντας πισω μου αφηνω ολες τις ασχημες αναμνησεις και κραταω τη δυναμη που τελικα ολοι εχουμε μεσα μας και ευχομαι σε ολες να μην το βαζουμε κατω και να προχωραμε παντα με το κεφαλι ψηλα.

σιγουρα δεν ησυχαζω με ενα καθαρο σπινθηρογραφημα αλλα ειναι η αρχη ......

 

Mπραβο Rinoula!! Αυτο ειναι πραγματικα ευχαριστο και πολυ καλα εκανες που το μοιραστηκες. Επισης μπραβο σου που εκτιμας τα "καλα νεα". Αυτο θα σου δωσει δυναμη στη συνεχεια. Πολυ ελπιδοφορο το μηνυμα σου. Να εισαι παντα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου στη Marxi και στη Χρυ. Ειστε στη φαση της απομονωσης??? Περιμενω νεα σας.

 

μπραβο rinoula,πολυ καλα νεα!!Καλημερα κι απο μενα!Εχω 10 μερες που πηρα το ιωδιο και τα παιδια δε μενουν ακομη μαζι μου.Βεβαια την προηγουμενη Δευτερα που βγηκα απο το νοσοκομειο και με μετρησε η φυσικος μου ειπε οτι σε μια εβδομαδα δλδ σημερα μπορω να τα παρω στο σπιτι χωρις βεβαια αγκαλιτσες και φιλακια!!Σκεφτομαι ομως να τ αφησω μεχρι την Παρασκευη,να παω να κανω και μια μετρηση για μεγαλυτερη σιγουρια κι ασφαλεια.Παντως η ραδιενεργεια επεσε γρηγορα μου ειπανε,,ηπια ομως τις πρωτες τις μερες πολυ,πολυ νερο!!!Εκανα και το ολοσωμο σπινθηρογραφημα που εδειξε τα υπολλειματα που υπαρχουν στην περιοχη κι ευχομαι τωρα το ιωδιο να δρασει και να εχω κι εγω μετα καλα αποτελεσματα!!Παντως η απομονωση περναει σχετικα γρηγορα..ευτυχως βλεπω τ αγγελουδια μου πολλες φορες την ημερα απο το μπαλκονι να παιζουν στην αυλη,μιλαμε αρκετα κι ετσι η κατασταση ειναι σχετικα ανωδυνη....καλα τελικα που η πεθερα μου μενει διπλα!!!

.pngHgxdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπραβο rinoula,πολυ καλα νεα!!Καλημερα κι απο μενα!Εχω 10 μερες που πηρα το ιωδιο και τα παιδια δε μενουν ακομη μαζι μου.Βεβαια την προηγουμενη Δευτερα που βγηκα απο το νοσοκομειο και με μετρησε η φυσικος μου ειπε οτι σε μια εβδομαδα δλδ σημερα μπορω να τα παρω στο σπιτι χωρις βεβαια αγκαλιτσες και φιλακια!!Σκεφτομαι ομως να τ αφησω μεχρι την Παρασκευη,να παω να κανω και μια μετρηση για μεγαλυτερη σιγουρια κι ασφαλεια.Παντως η ραδιενεργεια επεσε γρηγορα μου ειπανε,,ηπια ομως τις πρωτες τις μερες πολυ,πολυ νερο!!!Εκανα και το ολοσωμο σπινθηρογραφημα που εδειξε τα υπολλειματα που υπαρχουν στην περιοχη κι ευχομαι τωρα το ιωδιο να δρασει και να εχω κι εγω μετα καλα αποτελεσματα!!Παντως η απομονωση περναει σχετικα γρηγορα..ευτυχως βλεπω τ αγγελουδια μου πολλες φορες την ημερα απο το μπαλκονι να παιζουν στην αυλη,μιλαμε αρκετα κι ετσι η κατασταση ειναι σχετικα ανωδυνη....καλα τελικα που η πεθερα μου μενει διπλα!!!

 

 

σε λιγο καιρο ολα θα τα κοιτας πισω...καλο ειναι να εισαι και αυτη την εβδομαδα μακρια απο τα παιδια .το ιωδιο θα δρασει και θα γινουν ολα οπως πριν.:-)θελει χρονο και υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

..ευτυχως βλεπω τ αγγελουδια μου πολλες φορες την ημερα απο το μπαλκονι να παιζουν στην αυλη,μιλαμε αρκετα κι ετσι η κατασταση ειναι σχετικα ανωδυνη....καλα τελικα που η πεθερα μου μενει διπλα!!!

 

Χαιρομαι που περναει ο χρονος για σενα χωρις να γινεται πιο δυσκολο. Ειναι βασικο, να εχουμε συγγενικα προσωπα κοντα μας που τα παιδια μας να μπορουν σε εκτακτες περιπτωσεις να μεινουν μαζι τους χωρις να "υποφερουν" απο την απουσια μας. Υπομονη και ολα θα γινουν οπως πριν ή μαλλον καλυτερα απο πριν γιατι θα εχεις αποκτησει αλλο ενα εφοδιο στη ζωη σου μετα απο αυτην τη δοκιμασια απο την οποια θα εχεις βγει νικητρια.

Φιλακια

ΥΓ. Ευχαριστω που απαντησες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Την Παρασκευη πηγα για μετρηση και η φυσικος μου ειπε οτι καθαρισα...μπορω να παρω τα παιδια σπιτι επιτελους!!!Για μεγαλυτερη σιγουρια ομως,λογω δικης μου ανασφαλειας και μονο,αποφασισα να τα παρω την Τριτη που συμπληρωνονται 19 μερες απο τη ληψη του ιωδιου.Ευχομαι τωρα να πανε ολα καλα για ολες μας!!Φιλια!

.pngHgxdp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!! ΜΑΡΧΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΙΑ ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΞΑΝΑΧΑΣΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΣΟΥ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΤΣΕΚ ΑΠ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΑΠΡΙΛΙΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΟΝΟΥΣΑΝ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΤΙΣΣΩΜΑΤΩΝ Ο ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΝΑ ΔΤΙΣ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΓΕΝΙΚΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ.Ο ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ ΕΙΔΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΤΡΕΙΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΤΕΛΙΩΤΗΣ ΚΟΠΩΣΗΣ ΚΑΙ ΖΑΛΗΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΑΠΟ ΚΑΡΕΚΛΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΝΑΚΑΝΩ ΦΕΡΙΤΙΝΗ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ ΣΙΔΗΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΥΧΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΠΙΑΝΕ ΜΕ ΨΗΛΑΦΗΣΗ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΜΟΥ.ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ ΒΡΗΚΑΜΕ ΟΖΟΥΣ ΕΝΑΝ ΜΕΓΑΛΟ 2,6 ΜΜ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΜΚΡΟΥΣ.ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΣΕ ΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ Ο ΟΖΟΣ ΞΑΝΑΕΠΑΝΗΛΘΕ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΘΥΡΟΡΜΟΝΗ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕΙΩΘΕΙ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΥΧΑΜΕ.ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΕΔΕΙΞΑΝ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΚΥΣΤΙΚΟΣ ΑΡΧΗΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΜΑΖΑ.ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΑΜΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ.ΘΕΛΗΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΘΕΤΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΕΝΟΣ ΟΖΟΥ ΠΟΥ ΧΡΗΖΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 2,6 ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΕΙ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΑΛΑΞΗ.ΣΤΙΣ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΛΙΚΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΕΚΤΟΜΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΠΙΘΑΝΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΩΡΛ ΠΟΥ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΕΤΕ ΣΤΙΣ ΘΥΡΕΟΕΙΔΕΚΤΟΜΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ Η ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΠΕΡΝΩ Τ4 ΤΩΝ 88 ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΤΩΝ 125 ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ.ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΣΕΣ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙ ΦΟΒΑΣΤΕ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΦΥΓΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ Ο ΦΟΒΟΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΤΑΛΑΞΗΣ ΤΟΥ ΖΟΥ Η ΜΕΤΑΣΤΑΣΗΣ.ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΩΡΛ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΤΟΥ ΛΑΙΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΕΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΘΥΡΟΕΙΔΕΙΣ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑΞΕ ΟΥΤΕ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ Η ΟΛΙΚΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΕΚΤΟΜΗ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΟΖΟΥ ΔΙΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΚΟΜΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΕς ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΕΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΞΑΝΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ!!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ALECA ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΡΚΕΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!! ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΣΕΣ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙ ΦΟΒΑΣΤΕ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΦΥΓΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ Ο ΦΟΒΟΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΤΑΛΑΞΗΣ ΤΟΥ ΖΟΥ Η ΜΕΤΑΣΤΑΣΗΣ.ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΩΡΛ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΤΟΥ ΛΑΙΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΕΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΘΥΡΟΕΙΔΕΙΣ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑΞΕ ΟΥΤΕ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ Η ΟΛΙΚΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΕΚΤΟΜΗ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΗ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΟΖΟΥ ΔΙΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΚΟΜΑΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ.ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΕς ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΕΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΞΑΝΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ!!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ALECA ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΑΡΚΕΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΗ!!!

Μπαμπι, σου ευχομαι να σταθεροποιησεις συντομα τις ορμονες και να μην ταλαιπωρηθεις καθολου. Συμφωνω κι εγω με ολα οσα αναφερες παραπανω. Κι εγω ξεκινησα με το 88αρι, αλλα δεν επαρκουσε και πανω στο εξαμηνο επαθα υποθυρεοειδισμο με πολλα προβληματα. Τωρα (μετα απο 18 μηνες ) παιρνω το 112 και ειμαι καλα. Να παρακολουθεις πολυ συχνα τις τιμες των ορμονων σου και αν διαπιστωσεις οτιδηποτε διαφορετικο στις λειτουργιες του οργανισμου σου (οραση, κοπωση, εντερικα, πονους αρθρωσεων, μαλλια, ξηροδερμια, γυναικολογικες διαταραγχες) μη διστασεις να ενημερωσεις το γιατρο σου.

Και παλι περαστικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!!Την Παρασκευη πηγα για μετρηση και η φυσικος μου ειπε οτι καθαρισα...μπορω να παρω τα παιδια σπιτι επιτελους!!!Για μεγαλυτερη σιγουρια ομως,λογω δικης μου ανασφαλειας και μονο,αποφασισα να τα παρω την Τριτη που συμπληρωνονται 19 μερες απο τη ληψη του ιωδιου.Ευχομαι τωρα να πανε ολα καλα για ολες μας!!Φιλια!

 

Γλυκια μου Marxi, eυχομαι να ηταν αυτη τελευταια φορα που ησουν μακρυα απο τα παιδακια σου. Τωρα θα εχεις ολο το χρονο να τους χαρισεις οσα τουτες τις μερες τους ελειψαν. Να εχεις παντα υγεια και να χαιρεσαι ολη την οικογενεια σου και τα αγαπημενα σου προσωπα.

Link to comment
Share on other sites

georgiamami a ok δεν το ξερα οτι απογορευονται τα κεφαλαια μιας και δεν πολυγραφω στο φορουμ.σε ευχαριστω παντως σας ευχαριστω ολες.βασικα απο σημερα ξεκινησα τ4 των 125 τα 88μμ ηταν μονο για μια βδομαδα οποτε σε εναν μηνα θα κανω τεστ τισ ορμονες μου.aleca μου σε ευχαριστω πολυ πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειναι η πεμπτη μετεγχειρητικη μου μερα-η επεμβαση μου πηγε εξαιρετικα καλα-ο γιατρος μου ειπε οτι δεν πειραξε τους παραθυρεοειδεις μου-ομως απο χθες αρχισα να εχω κραμπες στα ποδια-παιρνω ασβεστιο και οι εξετασεις μετα το χειρουργειο εδειξαν τα ανεβαινουν τα επιπεδα ασβεστιου μου-σημερα εδωσα αιμα για να το ξαναμετρησω-λετε να εχω μονιμο προβλημα?το εχει αντιμετωπισει και καμμια αλλη αυτο?ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια δυστυχως εχω ακομη προβλημα με ασβεστιο....μετα απο δυο χρονια.....

αλλα

1) Μου εβγαλε εναν παραθυρεοειδη γιατι επιβαλλονταν

2) κραμπες δεν εχω και δεν ειχα κανει ποτε μετρηση πριν χειρουργειου για να δω αν ειχα και πριν προβλημα

3) Παιρνω 2 καψουλες 500 mg ασβεστιου την ημερα και παλι εχω 8 με οριο 8.5-10

4) Η βιταμινη D ειναι σε νορμαλ επιπεδο.

 

Καλη ανναρωση στα κοριτσακια που χειρουργηθηκαν

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως η τελευταια μετρηση εδειξε οτι τα επιπεδα ασβεστιου μου ανεβαινουν,οι κραμπες εφυγαν, μονο μια μικρη κοπωση εχω-τα αποδιδουν στον υποθυρεοειδισμο μεχρι να ρυθμιστω!ευχαριστω για την απαντηση -ελπιζω να μην σας κουραζω με τις ερωτησεις μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χαιρετώ την παρέα,

πραγματικά σωτήρια η επικοινωνία με ανθρώπους που έχουν την ίδια εμπειρία και την κατανόηση!

Φρεσκοχειρουργημένη (πριν 5 μέρες) αλλά ανήσυχη θα έλεγα.

Είμαι 35, μανούλα κι εγώ με δύο παιδιά, είχα διογκωμένο ελαφρώς τον τράχηλο κι έκανα τον πρώτο υπέρηχο πριν 12 χρόνια, ανακαλύπτοντας κύστη 0,5χιλ. Έκτοτε έκανα ετήσιο έλεγχο , η κύστη έγινε όζος, το τ4 μου έκανε ταχυκαρδίες και αϋπνίες, μου το έκοψαν.

 

Στο μεταξύ εμφανίστηκαν άλλοι δυο δορυφορικοι. Σπινθηρογράφημα καλό- θερμοί. Ορμόνες καλές, fna καθαρή.

Εντελώς ανεύθυνα κι επιπόλαια τα τελευταία 3 χρόνια δεν τα έλεγξα.

 

Με την επιμονή του συζύγου έκανα πάλι εξετάσεις πριν ένα μήνα και οι όζοι είχαν γίνει 6 από 0,4 έως 3,2 ο μεγαλύτερος. ( συμπαγείς κυστικοί με κυστική εκφύλιση)

 

Ο γιατρός κατηγορηματικός για το χειρουργείο.

Η επέμβαση έγινε στην Πολυκλινική Αθηνών από πολύ έμπειρο γιατρό, το δε προσωπικό ΑΨΟΓΟ!

Το κτιριακό δεν με απασχόλησε καθόλου μπροστα στην εμπιστοσύνη για το γιατρό και την ικανότητά του.

 

Εκείνο που με ανησύχησε ήταν το γεγονός ότι ο χειρουργός κατα τη διάρκεια της επέμβασης διαπίστωσε ότι είχα περάσει θυρεοειδίτιδα χωρίς να το καταλάβω, χωρίς συμπτώματα, με αποτέλεσμα να χρειαστεί προσπάθεια να καθαριστεί η περιοχή ιδιαίτερα κοντά στο νεύρο. Σ΄αυτό το σημείο κάτι ελάχιστο (υπόλειμμα της φλεγμονής) άφησε γιατί ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνο να επιμείνει . Στους δικούς μου, είπε ότι ακόμα και ο καρκίνος πιο εύκολα καθαρίζεται απ΄τα απομεινάρια της θυρεοειδίτιδας.

Γνωρίζοντας το ιστορικό,την απέδωσε μάλλον σε κάποια ίωση ή πνευμονία που είχα περάσει ή στο κολλοειδές του αδένα.

 

Τελικά τα κατάφερε αισθάνομαι ότι αναπνέω πιο άνετα ενώ η φωνή μου έγινε πιο καθαρή.

 

Αυτό το εύρημα είναι που με ανησυχεί και ειδικά περιμένοντας τη βιοψία.

Αύριο θα δω το γιατρό για το κόψιμο του ράμματος και οδηγίες.

 

Θα παίρνω ασβέστιο 3χ1000mg για 10 μέρες και τ3 των 25mg μέχρι να βγει η βιοψία και να πάρω τ4.

 

Βέβαια αν και με διαβεβαίωσε ότι το θέμα με το ασβέστιο είναι προσωρινό λόγω της ταλαιπωρίας των παραθειρεοειδών, δεν σας κρύβω ότι ανησυχώ.

 

Αύριο θα τον ρωτήσω περισσότερα. Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά είναι το άγχος και η προσδοκία της ηρεμίας διαβάζοντας τους πιο ενημερωμένους...

 

Ευχαριστώ για την υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Ελινα, περαστικα σου.

Η αληθεια ειναι οτι καθετι που συμβαινει στο σωμα μας, δεν πρεπει να το αμελουμε γιατι οσο πιο γρηγορα λαβουμε την αγωγη αντιμετωπισης, τοσο γρηγοροτερα θα αντιμετωπισθει και θα ιασθει (εαν αυτο ειναι εφικτο).

Σε μενα δε χορηγηθηκε ασβεστιο ουτε Τ3. Απο τη πρωτη στιγμη μου εδωσε Τ4 88 mg για αρχη και μετα το αυξησαμε ωσπου εφτασα στο 112.

Να κοιταξεις να ηρεμησεις και να σκεφτεσαι ... θετικα.

Σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα απο την βιοψια.

Σε ποσες ημερες σου ειπαν οτι θα τα εχεις?? (Εγω σε 20 - 22 τα ειχα)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...