Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΧΑ ΜΙΚΡΗ ΦΥΣΗΜΑ,ΑΛΛΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΡΙΑ (9 ΧΡΟΝΙΑ BASKET) ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΒΡΙΣΚΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ,ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΚΤΛ ΚΤΛ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ,ΚΑΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΕ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ.ΕΤΣΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΤΟ ΦΥΣΗΜΑ ΜΟΥ.

ΜΟΥ ΔΩΣΕ ΚΑΤΙ ΧΑΠΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΩ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΝΟΜΙΖΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ!!!!!

ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

LcNGp3.png

k90zp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Το φυσημα ειναι το συμπτωμα και ΟΧΙ η παθηση. Και το εξηγω.

Φυσημα ειναι ο ηχος, σαν αερακι που ακουγεται σε μια τυπικη καρδιολογικη εξεταση. Μπορει να προερχεται απο πολλες διαφορετικες παθησεις.

Αλλο το λειτουργικο φυσημα (το οποιο δεν οφειλεται σε καποια παθηση και ειναι στην ουσια ανευ σημασιας) και αλλο τα φυσηματα που ακουγονται λογω καποιας παθησης, οπως προπτωση μιτροειδους βαλβιδας, ελλειμμα μεσοκοιλιακου ή μεσοκολπικου διαφραγματος (τρυπουλες) κλπ.

Εχει διαφορετικη αντιμετωπιση αναλογα με το λογο υπαρξης.

 

baduz το οτι δεν το ακουει ο γιατρος δεν σημαινει οτι εκλεισε,γιατι κ στην κορη μου δεν το ακουγε ο παιδιατρος αλλα το αιμα της καρδιας περναγε απο την πισω κοιλιακη χωρα της καρδιας,κ γι αυτο τον λογο δεν μπορουσε να το ακουσει.

 

Ειδικα οταν προερχεται απο ελλειμμα, δηλαδη καποια τρυπουλα, οσο πιο μεγαλο το ανοιγαμ τοσο λιγοτερο ακουγεται. Τα μικροτερα ανοιγματα κανουν τον περισσοτερο θορυβο.

Πρεπει να γινεται ειδικη καρδιολογικη εξεταση και οχι απλο ακουσμα απο τον παιδιατρο.

 

Το έχω πει στον γυναικολόγο μου και το έχει σημειώσει στην καρτέλα μου. Αυτό που δεν ξέρω είναι το εξής: μου είχαν πει ότι πρέπει κάθε φορά που θα κάνω μια επέμβαση (ακόμα και εξαγωγή δοντιού) θα πρέπει να παίρνω αντιβίωση πριν και μετά σε δόση και διάρκεια ανάλογα με την σοβαρότητα της επέμβασης. Στην περίπτωση της καισαρικής, τι κάνουμε, οεο;; Πρέπει να κλείσω ραντεβού με τον καρδιολόγο μου φαίνεται....!! Ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως! ;)

 

Εξαρταται απο την αιτια του φυσηματος, επαναλαμβανω.

Εαν οφειλεται σε ανοιγμα στην καρδουλα, τοτε φυσικα και για μια απλη εξαγωγη δοντιου πρεπει να δινεται αντιβιωση για την αποφυγη ΄μολυνσης της καρδιας.

 

Κυριως για να ολοκληρωσουμε την απαντηση, τα φυσηματα που ειναι λειτουργικα ειναι πρακτικα αδιαφορα, αυτα που οφειλονται σε προπτωση θελουν μονο μια απλη παρακολουθηση ανα καιρους και αυτα που οφειλονται σε ελλειμματα (ανοιγματα), διαφοροποιουνται αναλογα με το μεγεθος.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...