Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΒΑΦΤΙΣΗΣ!


boy'smam

Recommended Posts

Καλημερα!Βαφτισα το μωρο μου την περασμενη Κυριακη σε μοναστηρι εκτος της ενοριας μας.Ειχαμε παρει αδεια απο την ενορια και μετα το μυστηριο η καλογρια μας εδωσε ενα φακελο με τα χαρτια (τη βεβαιωση της βαπτισης προς την ενορια μου,την ληξ.πραξη και το χαρτι που τους ειχα παει απο την ενορια μου)και μου ειπαν να τα παω στην εκκλησια της ενοριας να μου γραψουν τη βαφτιση στο δικο τους βιβλιο βαφτισεων γιατι στο μοναστηρι δεν εχουν βιβλιο βαφτισεων!οταν πηγα στη εκκλησια ο παπας αρχισε να φωναζει οτι δεν γινονται αυτα τα πραγματα και γιατι δεν ρωτησα εγω οταν εκλεισα τη εκκλησια αν εχουν βιβλιο και επερνε στο μοναστηρι και τα χωνε και τελικα δεν το εγραψε και μου εβαλε μια σφραγιδα πισω απο την βεβαιωση να την συμπληρωσει ο παππας της μονης και να την παω κατευθειαν στο ληξιαρχειο χωρις να γραφτει σε καποιο βιβλιο οτι εγινε το μυστηριο!

Εχει συμβει σε καμια σας κατι αντιστοιχο?Αν δεν γραφτει σε βιβλιο η βαφτιση(ασχετα με το ληξιαρχειο) μπορει να εχουμε προβλημα αργοτερα?

Να σημειωσει οτι η ξαδερφη της κουμπαρας βαφτισε την κορη της στην ιδια μονη και στη ενορια της το γραψαν κανονικα το μυστηριο στο βιβλιο τους!

ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΤΟΥΡΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!!:evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατί παρεμφερές έγινε και εδώ και αναγκάστηκαν να ξαναβαφτίσουν το μωρό!!!!! :evil:

 

Ο Μεγάρων όπου ανήκουμε, πριν τρια χρόνια είχε την έμπνευση να απαγορεύσει τις βαφτίσεις σε εκκλησίες συλλόγων, εξωκλήσια, παλαιοημερολογητών, ανεπίσημα μοναστήρια κλπ κλπ!!!!!!!!

 

έγινε λοιπόν σε ένα ξωκλήσι μια βάφτιση τον Μάιο, αλλά στάθηκε αδύνατον να την καταχωρήσουν κι έτσι το ξαναβάφτισαν σε "επίσημη" εκκλησία!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

ποπο τι μου λες τωρα!!!!χαχαχα με εχει πιασει νευρικο γελιο απ την τσαντηλα μου!!!!Ξεχασα να σας πω οτι στο ληξιαρχειο μου το γραφουν το παιδι και με αυτα που ηδη εχω....Τι να πω????

Link to comment
Share on other sites

.......στο ληξιαρχειο μου το γραφουν το παιδι και.....

 

στο ληξιαρχείο μπορείς να πας να δηλώσεις το όνομα του παιδιού και πριν ή χωρίς να γίνει βάφτιση, αρκεί να είναι και οι δυο γονείς. Επίσης μπορείς να δώσεις το τάδε όνομα στη βάφτιση και στο ληξιαρχείο να δώσετε με τον σύζυγο όνομα άσχετο!!!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σε μας έγινε το εξής

Ο παπάς της ενορίας μας ,μας έδωσε την άδεια να το βαπτίσουμε στο χωριό ,μόνο που μας είπε η βεβαίωση να δοθεί από αυτόν. ???????

Έτσι λοιπόν η βάπτιση έγινε [ γράφτηκε στο βιβλίο ] και εγώ θα πάω στη δικιά μας εκκλησία να πάρω τη βεβαίωση. Να σημειωθεί ότι δεν έχω κάποιο χαρτί που να βεβαιώνει τη βάπτιση , το όνομα κλπ

Θα πάω στο παπά και θα του πω γεια σας έγινε η βάπτιση και τον βγάλαμε Άγγελο!!!?????

Δεν είναι λίγο κουφό???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουφο λεει???μονο?Μου φαινεται οτι ο καθενας κανει ο,τι να ναι!!!!Μου φαινεται θα παρω τα χαρτια και θα παω στο ληξιαρχειο και θα προσευχομαι να μην χαθουν ποτε τα χαρτια του ληξιαρχειου γιατι μετα αντε να αποδειξεις οτι ειναι χριστιανος!Θα τους ζητησω 20 ληξ. πραξεις βαφτισεως και θα τις βαλω σε θυριδα:rolleyes::rolleyes::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κουφο λεει???μονο?Μου φαινεται οτι ο καθενας κανει ο,τι να ναι!!!!Μου φαινεται θα παρω τα χαρτια και θα παω στο ληξιαρχειο και θα προσευχομαι να μην χαθουν ποτε τα χαρτια του ληξιαρχειου γιατι μετα αντε να αποδειξεις οτι ειναι χριστιανος!Θα τους ζητησω 20 ληξ. πραξεις βαφτισεως και θα τις βαλω σε θυριδα:rolleyes::rolleyes::lol::lol:

Καλά εσυ πια το χειρότερο σενάριο σκέφτεσαι?????:cool:

Πάντως να ξέρεις οτι δεν προκειται ποτέ στην ζωη του παιδιού σου και κανενος ανθρώπου να ζητησουν βεβαίωση απο την εκλλησια για το όνομα ...είναι ενα θεσμός που αφορά μονο και μονο την εκκλησία...αφου οποτεδήποτε ζητησεις ληξιαρχική πραξη γεννησεως απο τον δήμο αυτόματα διπλά θα υπάρχει και ενδειξη με το όνομα και τον ανάδοχο...τωρα αν οπως λες παρει φωτια το δημαρχειο και καούν ολα τα αρχεια......δεν θα τρεχεις μονο εσύ αλλά και ολοι οι δημοτες να μαζεψουν χαρτια....απο μαιευτήρια....κτλ.....αλλά απο οτι ξερω υπάρχει πια και ηλεκρονική φυλαξη τετοιου ειδους αρχειων για παν ενεδεχόμενο....μην ανχωνεσαι λοιπων.....

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά το πράγμα είναι απλό. Όταν πήγατε στον παπά της ενορίας σας δεν του δώσατε κανένα χαρτζιλικάκι; λίγο λαδοματάκι; ολόκληρο κόπο θα έκανε να γράψει τη βάπτιση στο βιβλίο τζάμπα; ενώ αν κάνατε την βάπτιση στην ενορία σας θα έπαιρνε το κάτι τι του και δεν θα υπήρχε πρόβλημα. όσο για το άλλο που διάβασα για διπλή βάπτιση παιδιού κουφάθηκα. λες και ο θεός ευλογεί μόνο στις εκκλησίες που υπάρχουν βιβλία βάπτισης, πώς να μην κολαστείς μετά και πώς να μην τους οργιστείς τους "άγιους αυτούς ανθρώπους" που κάνουν και κήρυγμα κάθε κυριακή στην εκκλησία για να μας οδηγήσουν στο σωστό δρόμο. μην ξεράσω τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Η βάπτιση με την οποία το παιδί παίρνει το χρίσμα ως Χριστιανός είναι άσχετη με την ονοματοδοσία στο ληξιαρχείο για την οποία απλά πας και δηλώνεις το όνομα το οποίο παρεμπιπτόντως μπορεί να είναι και άσχετο από το όνομα που δόθηκε στη βάπτιση. Εξάλλου το θρήσκευμα πλέον δεν δηλώνεται πουθενά, οπότε δεν βλέπω να υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τα σχετικά χαρτιά είναι αποκλειστικά για λόγους ενδοεκκλησιαστικούς και μόνο. Δεν βρίσκω λόγο προβληματισμού.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο την στιγμη που βαφτιστηκε πηγαινε στο ληξιαρχείο και τελείωνε αυτοι ειναι παλαβοι προφανως του κακοφάνηκε που δεν πηγατε στην ενορία γιατι εχασε λεφτά. Δεν καταλαβα δηλαδή το μοναστήρι τι ειναι και αυτο παλι σε καθε ενορία να ζητάνε και αλλα χαρτια μεχρι και χαρτια νονών μου ζητησαν εαν ειναι οι νονοι χριστιανοι( δηλαδή εαν δεν ειναι δεν μπορουν να βαφτίσουν τι ειναι αυτα) ενω στο πρωτο τιποτα και ο παππας εκεινος ηταν γλυκύτατος και πολυ εξυπηρετικος. Οτι θελουν κανουν τα εχουν για τσιφλίκια τους αντε πια με αυτους που καταντησαν την θρησκεία έτσι.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο εκανα...Δηλωσα το παιδακι μου στο ληξιαρχειο και τελειωσε η υποθεση!Αυριο θα παω και στον δημο και αστους παπαδες να κουρευονται!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...