Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειχες απο την αρχη της εγκυμοσυνης σου πολυαμνιο??

Τι σου ειπε ο γιατρος σου για αυτο?

Με ποιον τροπο γεννησες??

Να χαιρεσαι το παιδακι σου!!

 

Μέρες έκανα να απαντήσω,αλλά τώρα το είδα, σόρρυ!

 

Το αμνιακό το είδαμε αυξημένο όταν διένυα νομίζω τον 7ο μήνα και ο γιατρός είχε ήδη υποψιαστεί ζάχαρο. Τελικά ένα μήνα μετά άρχισα δίαιτα και έτσι ρυθμίστηκε, αλλά το αμνιακό παρέμεινε, και τότε μου είπε ότι μπορεί να μην σημαίνει και τίποτα.

Γέννησα με κ.τ. κυρίως λόγω 1ης κ.τ., και όπως έχω ξαναγράψει, όταν με άνοιξε ο γιατρός ζήτησε σφουγγαρίστρα!

 

Να σημειώσω όμως και τα εξής: την αρχή της 2ης εγκυμοσύνης μου, άρχισα να το ψάχνω για vbac, και μέσα από αυτό το τόπικ.

Τελικά δεν το επιχείρησα γιατί δείλιασα και επίσης δεν βρήκα τόση στήριξη από το περιβάλλον μου...

Η 2η κ.τ. ήταν πολύ καλύτερη από άποψη πόνου και ταλαιπωρίας, ίσως γιατί ήμουν προετοιμασμένη (στην 1η είχα υποφέρει) αλλά εξ αιτίας αυτής (της προγραμματισμένης κ.τ.) το μωρό γεννήθηκε με ταχύπνοια (πιθανότητα που ποτέ δεν σου την λένε βέβαια εκ των προτέρων) και έμεινε στη ΜΕΝΝ 5 ημέρες.

 

Τεσπα, πού θέλω να καταλήξω: εύχομαι όλες που θέλετε vbac να τα καταφέρετε! Ενημερωθείτε και επιδιώξτε το συνειδητά! Ο τολμών νικά (όχι σαν κι εμένα).

 

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

http://www.glorialemay.com/blog/?p=60

 

Δες.....δεν το διαβασα ολο, αλλα αναφερεται στο λιγο αμνιακο υγρο....

 

vera σε ευχαριστουμε πολυ!!ειναι πραγματι πολυ ενδιαφεροντα τα οσα λεει-αν και παλι ψιλοαπογοητευτηκα, με την εννοια οτι και σε αυτο βρισκουν πατημα οι γιατροι για να σε εξαπατησουν-!!

 

peony σε ευχαριστω για τα οσα ειπες... λυπαμαι που δεν τα καταφερες-να σου ζησει το μωρακι σου!!-δινεις κουραγιο παντως οτι η νικη ειναι μεσα μας, απλα θελει πιστη και επιμονη!!!αντε καποια θα τα καταφερει, που θα παει!!!!????

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μπηκα γιατι με ενδιαφερει το θεμα καισαρικη και μετα τοκετος αλλα......ειδα κατι για μια κοπελα..την εγκυουλα. τι εγινε? κατι εχασα? ειναι δυσαρεστο αλλα μπορει καποια να μου πει? ανατριχιασα μονο που το ειδα πιο πανω..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

και όπως έχω ξαναγράψει, όταν με άνοιξε ο γιατρός ζήτησε σφουγγαρίστρα!

 

Κατι μου θυμιζει αυτο!!!

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!

Να σου ζησουν τα παιδακια σου εχοντας παντα υγεια και τυχη!!

 

 

Ο τολμών νικά

 

πολυ αισιοδοξο!! Ευχομαι οποια μανουλα το επιθυμει να τα καταφερει!!!

(μεσα σε αυτες και εγω)

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα !!!

Ψάχνω κι εγώ για γιατρό που να αναλαμβάνει vbac.

Γέννησα φέτος το πρώτο μου παιδί με καισαρική (γιατί άραγε;:-(:mad:) και δεν προβλέπεται να κάνω δεύτερο παιδί πριν περάσουν 2 χρόνια αλλά ψάχνω ήδη γιατί χρειάζομαι γενικότερα γυναικολόγο.

 

 

εμενα ο γιατρος μου αναλαμβανει vbac και μαλιστα οσες εχουν γεννησει μαζι του ειναι κατευχαριστημενες!. Βεβαια εγω δεν εχω γεννησει με φυσιολογικο γιατι εκανα προεκλαμψια στην πρωτη και η δευτερη γεννα ηταν 15 μηνες μετα... τωρα που μιλησαμε για τριτο μου ειπε να περιμενω λιγους μηνες ακομα για να μπορεσω να γεννησω φυσιολογικα.. αν θες μπορω να σου στειλω πμ με τα στοιχεια του (τηλ κλπ) τον λενε Κων/νο Πατσούρα ειναι πειραια και ξεγενναει σε ιδιωτικες αλλα και στο Αττικο.

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

η κοιλιτσα της ηταν οντως τρααααστια...παρολαυτα το μωρακι υγιεστατο!!

σου ευχομαι τα καλυτερα!!!

 

Το ξαναπα αυτο με τη φωτογραφια αλλα δεν τα καταφερα!!!

Θα προσπαθησω ομως γιατι μου αρεσε αυτο το

τρααααστια... ;)

Να σαι καλα ευχαριστω!!!

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μπηκα γιατι με ενδιαφερει το θεμα καισαρικη και μετα τοκετος αλλα......ειδα κατι για μια κοπελα..την εγκυουλα. τι εγινε? κατι εχασα? ειναι δυσαρεστο αλλα μπορει καποια να μου πει? ανατριχιασα μονο που το ειδα πιο πανω..

 

εννοει την κοπελα που πεθανε απο ασφυξια στον εμπρησμο της Marfin..που ηταν 4 μηνων εγκυος..:cry:

zCgOp2.png

 

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μπηκα γιατι με ενδιαφερει το θεμα καισαρικη και μετα τοκετος αλλα......ειδα κατι για μια κοπελα..την εγκυουλα. τι εγινε? κατι εχασα? ειναι δυσαρεστο αλλα μπορει καποια να μου πει? ανατριχιασα μονο που το ειδα πιο πανω..

 

Η εγκυουλα ειναι η μανουλα που <<εφυγε>> χωρις τη θέληση της στα επεισοδια της Marfin :mad::sad::mad::-(

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.glorialemay.com/blog/?p=60

 

Δες.....δεν το διαβασα ολο, αλλα αναφερεται στο λιγο αμνιακο υγρο....

παρακολουθω την συζητηση γιατι ειμαι κι εγω παθουσα και ελπιζω να ζησω καποια στιγμη την μαγεια του φυσικου τοκετου....

λεω οτι ειμαι παθουσα γιατι το αρθρο αυτο που παρεθεσες,επιβεβαιωνει το ποσο θυμα επεσα....λογω ολιγαμνιου με εβαλαν με "τεχνητους πονους..."τους οποιους δεν ενιωσα ποτε!και μια ωρα μετα μπηκα για καισαρικη...με ΟΛΙΚΗ αναισθησια παρακαλω....ποσο χαζη,ποσο θυμα ημουν...ποσο φοβισμενη...γιατι να μην τα εχω διαβασει ολα αυτα ενα χρονο πριν.........

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ασε.......πολλα μαθαινουμε εκ των υστερων.......δυστυχως!

 

Αυτο ειναι ενα γκρουπ στο φεις.....εεκει το διαβασα, εχει εξαιρετικα ενδιαφεροντα αρθρα.....

 

http://www.facebook.com/profile.php?id=1491087827&v=app_2309869772&ref=profile#!/sweetlittlebundlesbirthservices

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθω την συζητηση γιατι ειμαι κι εγω παθουσα και ελπιζω να ζησω καποια στιγμη την μαγεια του φυσικου τοκετου....

λεω οτι ειμαι παθουσα γιατι το αρθρο αυτο που παρεθεσες,επιβεβαιωνει το ποσο θυμα επεσα....λογω ολιγαμνιου με εβαλαν με "τεχνητους πονους..."τους οποιους δεν ενιωσα ποτε!και μια ωρα μετα μπηκα για καισαρικη...με ΟΛΙΚΗ αναισθησια παρακαλω....ποσο χαζη,ποσο θυμα ημουν...ποσο φοβισμενη...γιατι να μην τα εχω διαβασει ολα αυτα ενα χρονο πριν.........

 

Αχ Πωλίνα, βάλε και μένα στο ίδιο club! Γιατί να μην υπήρχε αυτό το θέμα 2 χρόνια πριν, που γέννησα με καισαρική ΧΩΡΙΣ κανέναν απολύτως λόγο! Απλά με παρότρυνση του γιατρού, για να ... μην ταλαιπωρηθώ κι άλλο... ξέρετε τώρα. Ελπίζω να αντισταθμίζω όμως την καισαρική, με τον θηλασμό που προσφέρω ακόμα με μεγάλη ευτυχία στην κορούλα μου!

 

Και, Rosie, μην ανησυχείς καθόλου για το φύλο του μωρού. Σε καταλαβαίνω. Κι εγώ επιθυμούσα πάρα πολύ ένα αγοράκι. Όταν γεννήθηκε όμως η κόρη μου, κατάλαβα ότι όλα αυτά είναι ... πώς να το πω... παιχνίδια του μυαλού μας... ανασφάλειες, ενοχές, δεν ξέρω κι εγώ. Δηλώνω απόλυτα ερωτευμένη -μην παρεξηγείτε την λέξη, όσες είναι μαμάδες καταλαβαίνουν...- με το κοριτσάκι μου, την πιο μεγάλη αγάπη μου. Δεν έχει σημασία το φύλο! Θα το δεις κι εσύ, η αγάπη, ο έρωτας (με την Πλατωνική έννοια...) δεν έχουν φύλο.

 

Είναι εύκολο να μου πείτε αν υπήρξε λίστα με γιατρούς φιλικούς προς vbac στη Θεσσαλονίκη? Κατά προτίμηση σε δημόσιο νοσοκομείο? Ψάχνω όλες τις σελίδες, (νομίζω τα διάβασα όλα) και δεν βρίσκω... Κορίτσια από Θεσσαλονίκη, παρακαλώ, γράψτε ονόματα, να ξεστραβωθούμε κι εμείς! Πληηηζ... Επιθυμώ οπωσδήποτε vbac στο 2ο , αν με το καλό έρθει αυτή η ώρα...

 

Βaila, thanx! Me to καλό το δωράκι-μωράκι σας! (Μα ΠΗΤ Χριστουγενιάτικο??!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Αχ Πωλίνα, βάλε και μένα στο ίδιο club! Γιατί να μην υπήρχε αυτό το θέμα 2 χρόνια πριν, που γέννησα με καισαρική ΧΩΡΙΣ κανέναν απολύτως λόγο! Απλά με παρότρυνση του γιατρού, για να ... μην ταλαιπωρηθώ κι άλλο... ξέρετε τώρα. Ελπίζω να αντισταθμίζω όμως την καισαρική, με τον θηλασμό που προσφέρω ακόμα με μεγάλη ευτυχία στην κορούλα μου!

 

Και, Rosie, μην ανησυχείς καθόλου για το φύλο του μωρού. Σε καταλαβαίνω. Κι εγώ επιθυμούσα πάρα πολύ ένα αγοράκι. Όταν γεννήθηκε όμως η κόρη μου, κατάλαβα ότι όλα αυτά είναι ... πώς να το πω... παιχνίδια του μυαλού μας... ανασφάλειες, ενοχές, δεν ξέρω κι εγώ. Δηλώνω απόλυτα ερωτευμένη -μην παρεξηγείτε την λέξη, όσες είναι μαμάδες καταλαβαίνουν...- με το κοριτσάκι μου, την πιο μεγάλη αγάπη μου. Δεν έχει σημασία το φύλο! Θα το δεις κι εσύ, η αγάπη, ο έρωτας (με την Πλατωνική έννοια...) δεν έχουν φύλο.

 

Είναι εύκολο να μου πείτε αν υπήρξε λίστα με γιατρούς φιλικούς προς vbac στη Θεσσαλονίκη? Κατά προτίμηση σε δημόσιο νοσοκομείο? Ψάχνω όλες τις σελίδες, (νομίζω τα διάβασα όλα) και δεν βρίσκω... Κορίτσια από Θεσσαλονίκη, παρακαλώ, γράψτε ονόματα, να ξεστραβωθούμε κι εμείς! Πληηηζ... Επιθυμώ οπωσδήποτε vbac στο 2ο , αν με το καλό έρθει αυτή η ώρα...

 

Βaila, thanx! Me to καλό το δωράκι-μωράκι σας! (Μα ΠΗΤ Χριστουγενιάτικο??!!!!)

 

Δεν θυμαμαι αλλα σε καποια σελιδα μια κοπελα ανεφερε εναν γιατρο στο ιπποκρατειο.σιγουρα θα βρεις θεσσαλονικη.εγω ειμαι γιαννενα και ψαχνω εδω και αν και καποιοι μου λενε οτι γινεται φοβαμαι μηπως το λενε απλα για να το πουν και μετα με καποια δικαιολογια με βαλουν για καισαρικη.παντως αν δεν βρω κι εγω εδω για θεσσαλονικη με βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι αλλα σε καποια σελιδα μια κοπελα ανεφερε εναν γιατρο στο ιπποκρατειο.σιγουρα θα βρεις θεσσαλονικη.εγω ειμαι γιαννενα και ψαχνω εδω και αν και καποιοι μου λενε οτι γινεται φοβαμαι μηπως το λενε απλα για να το πουν και μετα με καποια δικαιολογια με βαλουν για καισαρικη.παντως αν δεν βρω κι εγω εδω για θεσσαλονικη με βλεπω.

 

Ασπα μου, αν εχεις την καλοσυνη γραψε μας αν τελικα βρηκες κατι στα Γιαννενα, διοτι αλλαξαν τα πλανα στη ζωη μας και μετακομιζουμε πολυ συντομα Κερκυρα...βεβαια αν δε βρω και εγω κατι θα ερθω στο δικο μας γιατρο, -Αθηνα, Ιασω-με τον οποιο φυσικα θα ειμαι σε επαφη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock:

 

Συγνώμη αλλά αν είσαι ακόμη στη φάση που θεωρείς "αστείο" να επηρεάζεται η διαστολή και ο τοκετός γενικά από το υποσυνείδητό μας τότε έχεις πολύ διάβασμα και δρόμο μπροστά σου!

 

Ο τοκετός μας επηρεάζεται σημαντικά από πολλούς ενδογενείς και εξωγενείς παράγοντες, όπως οι αντιλήψεις που έχουμε (ή μας πέρασαν στο υποσυνείδητό μας) για το σώμα μας και τον τοκετό, τις δυνάμεις μας ως γυναίκες για τη διαδικασία της γέννας, το εξωτερικό περιβάλλον κατά τη διάρκεια του τοκετού και οι παρεβρισκόμενοι στον τοκετό μας (για παράδειγμα, σύμφωνα με τον Michel Odent- που δεν είναι ένας απλός και τυχαίος μαιευτήρας αλλά τυγχάνει διεθνούς αναγνώρισης μέσω του επιστημονικού του έργου και των δημοσιεύσεων του, τονίζει ότι η παρουσία του πατέρα στη γέννα αποτελεί σημαντικό ανασταλτικό παράγοντα, γιατί άραγε; έχει να κάνει με το υποσυνείδητο μας ως γυναίκες!).

 

Είναι γεγονός ότι οι πιο όμορφοι τοκετοί γίνονται όταν γυναίκες αφήνονται να γεννήσουν εντελώς μόνες (undisturbed birth) ή απλά με την παρουσία μιας άλλης γυναίκας η οποία απλά υπάρχει σαν σιωπηλός παρατηρητής (doula). Ούτε με γυναικολόγο αλλά ούτε και με μαίες!

 

Τώρα αν όλα αυτά μας ξενίζουν και πιστεύουμε ότι δεν είμαστε σε θέση να τα κάνουμε, δεν πρέπει να κρίνουμε αυτούς που τα λένε και τα υποστηρίζουν και να τα απορρίπτουμε ως ανοησίες! Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις, δεν τις λέει άλλωστε και ο καθένας.

 

Εγώ για παράδειγμα τα διαβάζω και τα πιστεύω φυσικά, αλλά παραδέχομαι ότι δεν έχω το ψυχικό σθένος να τα εφαρμόζω όλα (πχ να γεννήσω χωρίς βοήθεια) και γι' αυτό επιλέγω να γεννήσω σε μαιευτήριο με γυναικολόγο. Αλλά δεν γίνεται να έρχομαι και να λέω ότι όλα αυτά είναι αστεία, αστεία γίνομαι εγώ αν υποστηρίζω τέτοιο πράγμα!

με καλυπτει απολυτα το ποστ σου Rosie.....

το υποσυνειδητο ή ασυνειδητο ή άλλιως οπως το διαβασα σε ενα βιβλιο η " αποθηκη" του ατομικο ψυχισμου ειναι ενας απο τους πιο σημαντικους παραγοντες που εμφανιζεται σε ολες τις στιγμες της ζωης μας,επηρεαζει τις πραξεις ,τις σκεψεις και εκδηλωνεται στο "τωρα".Δεν υπαρχει πτυχη της ζωης μας που να μην επηρεαζεται.Ποσο μαλλον ο τοκετος που ειναι σταθμος στη ζωη καθε γυναικας.

Link to comment
Share on other sites

Ασπα μου, αν εχεις την καλοσυνη γραψε μας αν τελικα βρηκες κατι στα Γιαννενα, διοτι αλλαξαν τα πλανα στη ζωη μας και μετακομιζουμε πολυ συντομα Κερκυρα...βεβαια αν δε βρω και εγω κατι θα ερθω στο δικο μας γιατρο, -Αθηνα, Ιασω-με τον οποιο φυσικα θα ειμαι σε επαφη...

 

Με το καλο η μετακομιση...δυστυχως δεν βρηκα ακομα κατι συγκεκριμενο εδω.βεβαια ολοι λενε οτι αναλαμβανουν φυσιολογικο τοκετο μετα απο καισαρικη αλλα μου φαινεται λιγο ψευτικη αυτη η ευκολια γιατι οι πιο πολλοι αφηνουν το πολυ 40 εβδομαδες αντε και 3 μερες.Καπου εδω παντως υπαρχει ενα κεντρο μαιων θα ψαξω και θα ρωτησω και θα σου στειλω νεοτερα.Αν δεν βρω παντως θα απευθυνθω Θεσσαλονικη εχω βρει και εναν συλλογο υπερ του φυσιολογικου και θα επικοινωνησω και με αυτους.οτι μαθω θα σου το στειλω με πμ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω...

 

Για να επικοινωνήσεις με την ευτοκία είναι απαραίτητο να πάρεις τηλ. ή να τους δεις από κοντα; Εστειλα μέιλ αλλά δεν έχω λαβει απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω...

 

Για να επικοινωνήσεις με την ευτοκία είναι απαραίτητο να πάρεις τηλ. ή να τους δεις από κοντα; Εστειλα μέιλ αλλά δεν έχω λαβει απάντηση!

 

Για να μπεις στα τμηματα παρε τηλεφωνο στο σταθερο στο Μαρουσι . Εχθες μιλαγα με τη γραμματεα , νομιζω ειναι μονο απογευματα

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ yogamama!!!

 

Θα ήθελα να τους μιλήσω για την περίπτωσή μου συγκεκριμένα, ώστε να μου πουν πόσες πιθανότητες έχω, αν έχουν να μου προτείνουν κάποιο γιατρό και μαία επίσης...

Θα με ενδιέφερε ακόμα και να γραφτώ σε τμήματα yoga (αν αυτό βοηθάει κάπου.. )!!

 

Εσύ, που έχεις επαφή, πιστεύεις ότι αρκεί από το τηλ. ή θα χρειαστεί να πάω από κοντά; Μπορούν να με βοηθήσουν στα παραπάνω πιστεύεις;

 

Σ'ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ yogamama!!!

 

Θα ήθελα να τους μιλήσω για την περίπτωσή μου συγκεκριμένα, ώστε να μου πουν πόσες πιθανότητες έχω, αν έχουν να μου προτείνουν κάποιο γιατρό και μαία επίσης...

Θα με ενδιέφερε ακόμα και να γραφτώ σε τμήματα yoga (αν αυτό βοηθάει κάπου.. )!!

 

Εσύ, που έχεις επαφή, πιστεύεις ότι αρκεί από το τηλ. ή θα χρειαστεί να πάω από κοντά; Μπορούν να με βοηθήσουν στα παραπάνω πιστεύεις;

 

Σ'ευχαριστώ και πάλι!

 

Κορίτσια που μου στείλατε πμ σας ευχαριστώ παα ρα πολυ.Απαντω σε ολες με την ευκαιρια την Εβελινας. Επειδη επανδρωνω τα μωρουδιακα μαθηματα για να ειμαι συνεχεια με το μωρο μου, καταλαβαινετε, οι εγγυουλες μενουν παραπισω...

Θα αναρτησω όμως σύντομα καποια βιντεο με ασάνας και αναπνοές για να κανετε σπιτι σας μονες σας με το μωρακι σας στην κοιλίτσα να νιώθει τους κυματισμούς του κορμιου σας . Ναι Σπυνι μου καλό είναι να μην αρχίσεις τελευταία στιγμή γιόγκα γιατι τα ευεργετήματα (που θα παρετε οι δυο σας) είναι πολλα για να χαθουν απλα λογω μετακομησης. Ενδεικτικα να σας πω , μονο με το να κάνετε βαθια κοιλιακη αναπνοη του διπλασιαζετε την οξυγονωση που παιρνει απο τον ομφαλιο λωρο. Επίσης , Εσεις μπορειτε να χτισετε ενα καλο περινεο ωστε ενας καλος γιατρος να μην σας κοψει καν για να γεννησετε.

Τωρα για την Ευτοκια, ξερω οτι πανε πλεον παρα πολλες γυναικες και πνιγονται.Ειδικα γυρω στις γιορτες και διακοπες ,που ολες φοβουνται τις καισαρικες , γινεται χαμος.Δεν νομιζω να αναλαμβανουν ακομα vbac( με γιατρο εννοειται) αν και κατι ειχαμε συζητησει με την Ελευθερία( νομιζω μου ειχε πει για την Αριστη οτι το συζητανε..αλλα δεν ορκιζομαι γιατι τοτε δεν γνωριζα τιποτα για την Αριστη και μου διεφυγε το ονομα.

Θεωρω ομως οτι μια συζητηση με την Ελευθερια Δημοπουλου( το κινητο της ειναι στην ιστοσελιδα του Κεντρου Φ Τοκετού (εννοειται δωρεαν) θα σας διαφωτισει και θα σας απελευθερωσει απο σκουριασμενες αποψεις του Ελληνικού Μεσαίωνα.Ετοιμαστε ερωτησεις κ κλειστε της ραντεβου. Θα δείτε και το χώρο και θα αποφασίσετε αν σας ταιριάζουν τα σεμινάρια.Στη θέση σας θα σημειωνα απο το προγραμμα των σεμιναριων (ρωτηστε τη Βασω -γραμματεα) ολες τις ομιλιες της Δημοπουλου. Η γυναικα ειναι 35 χρόνια στα Ελληνικά μαιευτηρια , γνωρίζει καλα ολες τις πλευρες του νομισματος. Θα σας πει τι να προσεξετε , πως βαζουν τις οκυτοκινες οι νοσοκομες , ποτε να πατε στο μαιευτηριο οταν ερθει η μερα , θα περιγραψει με πολυ ευφυη τροπο λεπτο προς λεπτο τη διαδρομη του μωρου κλπ κλπ . Γενικα ειναι συγκλονιστικη!Κανω μια λιστα με επιπλεον μαιες που κανουν τοκετους στο σπιτι. Θα την αναρτησω συντομα.

Ευχομαι να βοηθαω στο εργο σας!!!ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΕΡΗΦΑΝΕΣ!!!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστουμε για τα φωτα σου, πολυ παρα πολυ!!μολις μας στειλεις ο,τι μπορεις θα κανω το καλυτερο....ελπιζω να τα καταφερω, παρα τις ασχημες συγκυριες στη ζωη μας....

αα και κατι σχετικα με τις ασκησεις για την ενδυναμωση του περινεου, ειναι αυτες με τη διακεκομμενη ουρηση???ξεκινησα πριν μερες αλλα φοβηθηκα οτι δεν κανω κατι σωστα, διοτι μετα ειχα πονακια και σταματησα...να ηταν τυχαιο??

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να αναλαμβανουν ακομα vbac( με γιατρο εννοειται) αν και κατι ειχαμε συζητησει με την Ελευθερία( νομιζω μου ειχε πει για την Αριστη οτι το συζητανε..αλλα δεν ορκιζομαι γιατι τοτε δεν γνωριζα τιποτα για την Αριστη και μου διεφυγε το ονομα.

 

Η Αρίστη συνεργαζότανε παλαιότερα με την Ευτοκία αλλά τώρα μόλις που προλαβαίνει τους δικούς της τοκετούς γιατί είναι μαζί με την κάθε κοπέλα από την αρχή αρχή του τοκετού - αν η κοπέλα φυσικά το θελήσει - μέχρι και τον πρώτο θηλασμό, οπότε γενικά αναλαμβάνει λίγες κοπέλες, δεν έχει εμπορικοποιήσει τον τοκετό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστουμε για τα φωτα σου, πολυ παρα πολυ!!μολις μας στειλεις ο,τι μπορεις θα κανω το καλυτερο....ελπιζω να τα καταφερω, παρα τις ασχημες συγκυριες στη ζωη μας....

αα και κατι σχετικα με τις ασκησεις για την ενδυναμωση του περινεου, ειναι αυτες με τη διακεκομμενη ουρηση???ξεκινησα πριν μερες αλλα φοβηθηκα οτι δεν κανω κατι σωστα, διοτι μετα ειχα πονακια και σταματησα...να ηταν τυχαιο??

σφιγγεις και ξεσφιγγεις την περιοχη πως κανεις οταν εχεις ενα μαλακο μπαλακι στο χερι σου, αυτα τα αντιστρες?ετσι σφιγγεις και την περιοχη του περινεου και οταν ειστε τελιομηνες οταν ουρητε ετσι οπως καθεστε να πηγαινετε λιγο μπρος και πισω γτ ειναι η ουροδοχος κυστη πιεσμενη και λιμναζουν ουρα και αυτο το λεω για αποφυγη ουρολυμωξεων

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...