Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήψη Τροφοβλάστη (CVS)


Recommended Posts

Σήμερα δεν ήταν να την κάνεις? Τετάρτη. Κόλλησα τώρα, πως το θυμόμουν έτσι εγώ.

Το τίκερ πως και το άλλαξες? Είδαμε το φύλο? :D

Καλά από πότε έχουμε να "συναντηθούμε" εδώ και έχασα συνέχειες?

Πώς ήταν η εμπειρία? Πόνεσε η λήψη? Τώρα πως είσαι?

 

Τελικά όταν πήγα εκεί αποφασισμένη να την κάνω, μου λέει η γιατρός "γιατί να την κάνεις; κάτσε να δούμε την αυχενική πρώτα" Η αυχενική ήταν καλή, απλά λόγω ηλικίας και μόνο οι πιθανότητες για σύνδρομα και τρισωμίες αυξάνουν. Δε λέω νούμερα για να μην τρομάξετε. Μου πρότεινε λοιπόν να κάνω αμνιοκέντηση που είναι σχετικά πιο ασφαλής, αντί για τροφοβλάστη. Pap-A δεν έκανα, αφού θα έκανα την άμνιο έτσι κι αλλιώς.

 

Προχθές κάναμε την άμνιο, στον υπέρηχο φαίνονται όλα φυσιολογικά. Σήμερα περιμένω τα πρώτα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


κι εμένα η αυχενική βγήκε πολύ καλή, 1,1..περιμένω το παπ α..και θα κάνω τροφοβλάστη λόγω ηλικίας, 41,5..δεν το ρισκαρω δλδ..έχω ρνβ την αλλη παρασκευή στο ρέα..

ο γυναικολόγος μου τη θεωρεί καλύτερη από αμνιο..αν παέι κάτι στραβα ειναι νωρίς...

Link to comment
Share on other sites

την έκανα χτγες την΄εξέταση, στο ρεα..έμεινα υπερ ευχαριστημένη και από το μαιευτήριο και το ευγενέστατο προσωπικό και όλα..είχα διαβάσει ιστορίες τρόμου στο φόρουμ ..και τελικά ένιωσα μια μικρή΄ενόχληση πίεση στην κοιλιά απόλυτα ανεκτή..όπως είπα και στην νοσοκόμα τα περίμενα πολύ πιο δύσκολα..δεν πας και για καφέ.μια ενόχληση θα την έχεις..το κακό ειναι ότι τα αποτελέσματα βγαίνουν την τετάρτη..15η βδ και δεν ξέρω ούτε το φύλο ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βγήκαν τα αποτελέσματα, όλα φυσιολογικά δόξα το Θεό, έρχεται η δεύτερη κόρη να κάνει παρέα στη μεγάλη κοράκλα μου!!;)

 

η ανακούφιση που νιώθω ειναι τεράστια , δεν μετανιώνω στιγμή που έκανα την εξέταση..αφού υπήρχε ένδειξη λόγω ηλικίας και παπ α....από δω και πέρα χαλαρώνω και χαίρομαι την εγκυμοσύνη!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Babycobra συγχαρητήρια!!!!! Από εδώ και πέρα να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!!!!

Σήμερα στον προγραμματισμένο υπέρηχο που είχα, ο γιατρός μου πρότεινε να κάνω λήψη τροφοβλάστη λόγω ηλικίας. Μου είπε πως είναι όπως η αμνιοπαρακέντηση (έκανα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη) και πως δεν πονάει. Να σας πω την αλήθεια ούτε η αμνιοπαρακέντηση με πόνεσε πριν από 3 χρόνια περίπου....... αλλά ένα άγχος το έχω όσο να΄ναι!!!!!! Θέλω να πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά!!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

koritsia kalhspera!blepw oti oi perissoteres pername to idio agxos kai thelw na moirastw kai to diko mou.eimai 31 etwn kai egkuos sto prwto moy mwraki.proxthes ekana thn ayxenikh diafaneia kai htan aykshmenh 3,00 enw h papp a htan kalh,moy edwsan pososto 1:440.amesws moy eipan gia lhpsh trofoblasths kai gia ton kindyno 1/100 gia apobolh...epeidh,logw ths hlikias moy kai logw to oti den yparxei istoriko sthn oikogeneia,epanelaba thn ayxenikh exthes kai pali htan aykshmenh 3.1 alla me to papp a moy edwsan pososto 1:1097.ola ta upoloipa einai fusiologika,riniko osto orato kai ta akra tou kai to stomaxi,ourodoxos kusth ktl.o giatros mou eipe oti apeikonizetai ena polu fusiologiko mwro.den thelw na mpw sthn diadikasia gia trofoblasth kai anarwtiemai an me ayta ta pososta eseis tha pernate ayth thn apofash......eyxaristw ek twn proterwn...:?

Link to comment
Share on other sites

koritsia kalhspera!blepw oti oi perissoteres pername to idio agxos kai thelw na moirastw kai to diko mou.eimai 31 etwn kai egkuos sto prwto moy mwraki.proxthes ekana thn ayxenikh diafaneia kai htan aykshmenh 3,00 enw h papp a htan kalh,moy edwsan pososto 1:440.amesws moy eipan gia lhpsh trofoblasths kai gia ton kindyno 1/100 gia apobolh...epeidh,logw ths hlikias moy kai logw to oti den yparxei istoriko sthn oikogeneia,epanelaba thn ayxenikh exthes kai pali htan aykshmenh 3.1 alla me to papp a moy edwsan pososto 1:1097.ola ta upoloipa einai fusiologika,riniko osto orato kai ta akra tou kai to stomaxi,ourodoxos kusth ktl.o giatros mou eipe oti apeikonizetai ena polu fusiologiko mwro.den thelw na mpw sthn diadikasia gia trofoblasth kai anarwtiemai an me ayta ta pososta eseis tha pernate ayth thn apofash......eyxaristw ek twn proterwn...:?

 

 

Μα φυσικά και βγήκαν διαφορετικά αποτελέσματα! Και αν επαναλάβεις την εξέταση 3η φορά θα βγάλει ξανά διαφορετικό αποτέλεσμα (καλύτερο ή χειρότερο)... Αυτό συμβαίνει γιατί: 1) η μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας αλλάζει όσο προχωράει η εγκυμοσύνη (αυξάνει ελαφρώς), 2) φυσιολογικά υπάρχει μικρή απόκλιση στην τεχνική μέτρησης κάθε γιατρού και 3) γιατί η εξέταση αίματος (ΡΑΡΡ-Α και χοριακή) παρουσιάζει διακυμάνσεις από ώρα σε ώρα και από μέρα σε μέρα (όπως και όλες οι ορμόνες στο σώμα μας).

Δεν πρέπει λοιπόν να ξεχνούν οι έγκυες γυναίκες ότι η συνολική εξέταση και η πιθανότητα που δίνει δεν είναι τίποτα άλλο από μια ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ που γίνεται. Η γυναίκα παίρνει αυτή τη ''φωτογραφία'' και λαμβάνει τις αποφάσεις της! Στην ιατρική και στη ζωή ΔΕΝ υπάρχει βεβαιότητα για τίποτα και λαμβάνουμε αποφάσεις με όσα δεδομένα έχουμε στο χέρι μας.

Το γράφω αυτό γιατί είναι σχετικά συχνό φαινόμενο στη χώρα μας να επαναλαμβάνουμε την εξέταση αυχενικής διαφάνειας όταν δεν μας αρέσει το αποτέλεσμα, να βασιζόμαστε σε ένα ενδεχομένως καλύτερο 2ο αποτέλεσμα και στο τέλος να ''πέφτουμε από τα σύννεφα'' όταν κάτι προκύψει στο νεογέννητο.

Για να σε καθησυχάσω, σου λέω ότι και το πρώτο αποτέλεσμά σου δεν είναι κακό, όμως επειδή στο πρώτο μέρος της εξέτασης (υπέρηχος), η αυχενική διαφάνεια του 3,0 είναι όντως αυξημένη, πολλοί γιατροί αισθάνονται ''τσιτωμένοι'' και το χαρακτηρίζουν ''οριακό'' λέγοντας στη γυναίκα να ''σκεφτεί'' την τροφοβλάστη. Το ρινικό οστό είναι καλό που φαίνεται αλλά έχει ηδη συνυπολογιστεί στις πιθανότητες σου όπως και το γεγονός ότι δεν έχεις οικογενειακό ιστορικό. Έτσι όπως πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις καλείσαι να αποφασίσεις βάσει των πιθανοτήτων.

 

Και κάτι τελευταίο που δεν θα κουραστώ να επαναλαμβάνω.

Για να έχει οποιαδήποτε αξία η εξέταση που μόλις έκανες πρέπει να ισχύουν 3 πράγματα:

1) ο γιατρός να είναι πιστοποιημένος (από το FMF και όχι γενικώς...)

2) το πρόγραμμα software πιθανοτήτων να είναι πιστοποιημένο (πάλι από το FMF) και

3) το εργαστήριο που κάνει την ανάλυση αίματος να είναι πιστοποιημένο από το FMF.

Αν έστω και ένα από τα 3 παραπάνω δεν ισχύει, τότε η εξέταση δεν έχει καμμία απολύτως αξία.

Συγνώμη για το μακροσκελές της απάντησης και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...ηταν πολυ αμεση και διευκρινιστικοτατη!Την πρωτη εξεταση την εκανα στο Μητερα και την δευτερη στο Λητω και εχω την αισθηση οτι ηταν πεπειραμενοι..Δεν τους αμφισβητω σε καμια περιπτωση και εννοειται οτι για μενα ισχυει το πρωτο αποτελεσμα ασχετα αν ειναι χαμηλο γιατι δεν θελω να νοιωσω εγω καλυτερα αλλα το μωρο να ειναι καλα..Απλα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι αλλο 1:440 για συνδρομο που μπορει να το ανακαλυψω και αργοτερα με τις εξετασεις που θα κανω(υπερυχο καρδιας του μωρου,β΄επιπεδου)και αλλο 1:100 για αποβολη που μπορει να προκειται τελικα και για ενα φυσιολογικο μωρο...:(Ο γιατρος μου μου ειπε οτι ιατρικα δεν χρειαζεται να κανω ληψη τροφοβλαστη αλλα αυτος αν ηταν στη θεση μου θα την εκανε...Δηλαδη εκει που μου λεει κατι και ειμαι πιο σιγουρη για την αποφαση μου παλι δεν ξερω τι να κανω...Παντως ειμαι πιο κοντα στο να το αφησω για λιγο καιρο,να κανω τον υπερυχο καρδιας του μωρου(γτ αυξημενη αυχενικη σημαινει επισης και προβλημα καρδιας)και απο κει να δω τα αποτελεσματα και να πραξω....

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...ηταν πολυ αμεση και διευκρινιστικοτατη!Την πρωτη εξεταση την εκανα στο Μητερα και την δευτερη στο Λητω και εχω την αισθηση οτι ηταν πεπειραμενοι..Δεν τους αμφισβητω σε καμια περιπτωση και εννοειται οτι για μενα ισχυει το πρωτο αποτελεσμα ασχετα αν ειναι χαμηλο γιατι δεν θελω να νοιωσω εγω καλυτερα αλλα το μωρο να ειναι καλα..Απλα αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι αλλο 1:440 για συνδρομο που μπορει να το ανακαλυψω και αργοτερα με τις εξετασεις που θα κανω(υπερυχο καρδιας του μωρου,β΄επιπεδου)και αλλο 1:100 για αποβολη που μπορει να προκειται τελικα και για ενα φυσιολογικο μωρο...:(Ο γιατρος μου μου ειπε οτι ιατρικα δεν χρειαζεται να κανω ληψη τροφοβλαστη αλλα αυτος αν ηταν στη θεση μου θα την εκανε...Δηλαδη εκει που μου λεει κατι και ειμαι πιο σιγουρη για την αποφαση μου παλι δεν ξερω τι να κανω...Παντως ειμαι πιο κοντα στο να το αφησω για λιγο καιρο,να κανω τον υπερυχο καρδιας του μωρου(γτ αυξημενη αυχενικη σημαινει επισης και προβλημα καρδιας)και απο κει να δω τα αποτελεσματα και να πραξω....

 

Εξαιρετικά! Να σου αναφέρω συμπληρωματικά ότι πράγματι αν το β επιπέδου και ο υπέρηχος καρδιάς είναι ΟΚ, τότε οι πιθανότητες θα αλλάξουν προς το καλύτερο (αρκεί να κατανοήσεις ότι και πάλι δεν θα ξέρεις αν το μωρό πάσχει ή όχι- απλά θα μπορείς να αποφασίσεις για αμνιο ή όχι βάσει της νέας πιθανότητας που θα σου δοθεί).

 

By the way, την τελευταία φορά που κοίταξα, το Μητέρα και το Λητώ (όπως και όλα τα μαιευτήρια...) ΔΕΝ έχουν πιστοποιημένα εργαστήρια για ΡΑΡΡ-Α από το FMF.

 

Από το post Αυχενική Διαφάνεια:

DESPOINA.GER

 

''βρηκα 2 πιστοποιημενα εργαστηρια για papp A

http://www.biormoniki.gr/v1/tnew/show_short/

 

 

http://www.diamedica.gr/FMF_Certification.pdf

 

αν βρει καποια κοπελα καποιο ακομη ας το συμπληρώσει''

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

Ανήκω κι εγώ στο club. Θα πρέπει κι εγώ να κάνω λήψη τροφοβλάστη. Είμαι 5,5 εβδομάδων, και έχω κανονίσει για την λήψη στις 6/9 στο Ιασώ.

Θα την κάνω λόγω φόβου για κυστική ινωση και συνδρομο down.

Εχει κάνει κάποια στο Ιασω ... να μου πει την εμπειρία της ?? Με ποιον γιατρό??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα! Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα κι εγώ λήψη τροφοβλαστης στο Ιασω, με τον κο Τζιωτη. Η εμπειρία μου ήταν πολύ θετική και από το Ιασω γενικά και ειδικά από τον συγκεκριμένο γυναικολογο. Σήμερα περιμένω αποτελέσματα και έχω πεθάνει από την αγωνία μου... Καλή τύχη σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια να ρωτήσω αν κάποια από σας έκανε λήψη τροφοβλάστη και μετά έπρεπε να ταξιδέψει;

 

Ρωτώ για μια φίλη που θα έρθει από την επαρχία στην Αθήνα - μπορεί να μείνει σε μένα για κάποιες μέρες, αλλά όχι παραπάνω από 5-6 λόγω της δουλειάς της. Δεν έχει εμπιστοσύνη εκεί που είναι σε κάποιον γιατρό κι έτσι κι αλλιώς ο γιατρός της είναι Αθήνα οπότε ταξιδεύει συχνά. Αρκούν μερικές μέρες για να φύγει ο κίνδυνος;

 

Επίσης για το γιατρό - της είπε να της την κάνει ο γιατρός της, όμως διαβάζοντας αυτά που λέτε εδώ σκέφτομαι να της συζητήσω να πάει σε κάποιον εξειδικευμένο, με μεγαλύτερη πείρα ακριβώς σε αυτή την επέμβαση (που ο γιατρός της ξέω πως δεν έχει). Δεν ξέρω όμως αν πρέπει καν να το πω μήπως την αγχώσω και μήπως τελικά είναι επέμβαση στην οποία όλοι οι γιατροί εξειδικεύονται.

 

Αν έχει κάποια από σας εμπειρία ή γνώση για κάτι από τα παραπάνω θα βοηθήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα! Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα κι εγώ λήψη τροφοβλαστης στο Ιασω, με τον κο Τζιωτη. Η εμπειρία μου ήταν πολύ θετική και από το Ιασω γενικά και ειδικά από τον συγκεκριμένο γυναικολογο. Σήμερα περιμένω αποτελέσματα και έχω πεθάνει από την αγωνία μου... Καλή τύχη σου εύχομαι!

 

AAA κι εγώ τελικά με τον ίδιο γιατρό θα την κάνω αυτήν την βδομάδα.

Λογικά έχεις πάρει τα αποτελέσματά σου .... ελπίζω όλα να είναι καλά.

Σαν διαδικασια ήταν καθόλου επίπονη???? Σου κάνουν κάποιο είδος νάρκωσης???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω αν κάποια από σας έκανε λήψη τροφοβλάστη και μετά έπρεπε να ταξιδέψει;

 

Ρωτώ για μια φίλη που θα έρθει από την επαρχία στην Αθήνα - μπορεί να μείνει σε μένα για κάποιες μέρες, αλλά όχι παραπάνω από 5-6 λόγω της δουλειάς της. Δεν έχει εμπιστοσύνη εκεί που είναι σε κάποιον γιατρό κι έτσι κι αλλιώς ο γιατρός της είναι Αθήνα οπότε ταξιδεύει συχνά. Αρκούν μερικές μέρες για να φύγει ο κίνδυνος;

 

Επίσης για το γιατρό - της είπε να της την κάνει ο γιατρός της, όμως διαβάζοντας αυτά που λέτε εδώ σκέφτομαι να της συζητήσω να πάει σε κάποιον εξειδικευμένο, με μεγαλύτερη πείρα ακριβώς σε αυτή την επέμβαση (που ο γιατρός της ξέω πως δεν έχει). Δεν ξέρω όμως αν πρέπει καν να το πω μήπως την αγχώσω και μήπως τελικά είναι επέμβαση στην οποία όλοι οι γιατροί εξειδικεύονται.

 

Αν έχει κάποια από σας εμπειρία ή γνώση για κάτι από τα παραπάνω θα βοηθήσει πολύ.

καλα θα κανεις να της το πεις....εμενα η γιατρος μου απο θεσσαλονικη με εστειλε αθηνα για τροφοβλαστη γιατι μου πε πως εχουν μεγαλυτερη εμπειρια

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

οπωσδήποτε να το αποφύγει! εμένα μου είπαν ότι ναι μεν το μεγάλο ρισκο μετά την λήψη cvs είναι τις πρώτες 1-2 ημέρες, αλλά και απο το ιατρείο που το έκανα μου είπαν ,ό τι μόνο μετά απο 10 ημέρες θεωρείται οτι εχεις ξεφυγει τον κίνδυνο

 

και η αλήθεια είναι ότι όντως για μια εβδομάδα αισθάνεσαι καπως και μετά συνερχεται το σύστημα - δε νομιζω οτι ηταν εντύπωσή μου.

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν θα της σύστηνα να ταξιδέψει αλήθεια τόσο σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα παω την Πεμπτη στο Ιασω για ληψη τροφοβλαστη, γιατι δυστυχως η αυχενικη μου βγηκε 6 mm και πιθανοτητες για Down 1:3 και τις αλλες τρισωμιες 1:4 μετα την αυχενικη διαφανεια..:-(

Καθολου καλα τα πραγματα, φοβαμαι παρα πολυ, μηπως καμια κοπελα ειχε παρομοια εμπειρια και της πηγαν καλα τα πραγματα?

Οποιαδηποτε ιστορια με θετικη εκβαση θα μου εδινε κουραγιο..

Μου εχουν κλεισει ραντεβου με τον Πολυζο τον γνωριζει καποια κοπελα??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα, μολις προχθες εκανα την εξεταση ληψης τροφοβλαστης , λογω αυχενικης 3.4mm η οποια αυξανε τις πιθανοτητες για χρωμοσωμικη ανωμαλια. χθες βγηκε το πρωτο αποτελεσμα (95% του συνολικου αποτελεσματος) και ευτυχως εδειξε οτι το μωρο ειναι φυσιολογικο.

για 3 ημερες κοντεψα να σκασω απο την αγωνια και τον φοβο μου, τοσο που ακομα δεν μπορω να αποβαλλω την ενταση και να χαλαρωσω!

το θετικο της υποθεσης ειναι οτι ενω η αυχενικη διαφανεια καθοριζει πιθανοτητες για χρωμοσωμικες ανωμαλιες και ειναι στατιστικη εξεταση , η ληψη τροφοβλαστης ειναι διαγνωστικη και διωχνει τις αμφιβολιες.

η μεγαλη αυχενικη δεν σημαινει οτι υπαρχει κατ΄αναγκη προβλημα, στην πλεοψηφια των περιπτωσεων απο ο,τι μου ειπαν οι γιατροι, δεν σημαινει απολυτως τιποτα!

καλη επιτυχια σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα συγχαρητηρια για τα καλα σου αποτελεσματα, θα προσθεσω και γω την ιστορια ελπιδας μου χθες βγηκαν τα αποτελεσματα της τροφοβλαστης μου μετα απο αυχενικη 7- 7,9 mm την μερα που μου καναν την ληψη. Ξεκινησε απο 6 mm και εφτασε το νουμερα που σας γραφω, μου δωσαν 1:2 για Down και ο γιατρος μου ειχε ειπε πανω απο 70 % οτι θα υπηρχε προβλημα.

Τελικα χθες με πηραν τηλέφωνο και εχω ενα υγιες κοριτσακι χωρις καμια ανωμαλια...

Link to comment
Share on other sites

μπραβο νεφελη, υπεροχα νεα!!!!!

τελικα ολη αυτη η εξεταση μας κοστιζει τοσο πολυ ψυχολογικα (για να μην πω χρηματικα) σε σχεση με την πιθανοτητα να συμβαινει κατι κακο , ελα ομως που δεν μπορεις να την παραβλεψεις!!!

 

τελος παντων , αφου προκειται για τα μωρα μας, χαλαλι τους!!!!!!!!

(εγω εχω αγορακι)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...