Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Vaspy

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, έχει ακούσει καμία σας για κάποια που γέννησε σπίτι; Με μαία, γυναικολόγο απ' όλα κανονικά. Είναι κάτι που γίνεται πολύ στο εξωτερικό και εκτός από οικονομικό είναι και πιο καλά όσον αφορά την ηρεμία και την οικιότητα που σου προσφέρει το περιβάλλον του σπιτιού σου. :) Δε λέω καλό είναι να έχεις και ένα μαιευτήριο κοντά σου για ώρα ανάγκης :? (που στην περίπτωσή μου υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 419
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το καλό να έλθει το μωράκι σου! Αυτό που λες το έχω ξανακούσει, γίνεται κι εδώ, αλλά πολύ σπάνια να βρεθεί γιιατρός να το κάνει. Αλλά αφού ξέρεις ότι έχεις πρόβλημα, είσαι διατεθειμένη να το ρισκάρεις? Εφόσον κολλάς στο οικονομικό, μπορείς να πας και σε δημόσιο νοσοκομείο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό υπάρχει αυτή η επιλογή, αλλά εκεί υπάρχουν και αλλες παροχές, διαφορες κατηγορίες μαιων καθώς μπορούν εκείνες να σε ξεγεννήσουν χωρίς γιατρό, αλλά εάν συμβεί κατι θα χρειαστείς νοσοκομείο. Αξίζει να ρισκάρεις και μετά να πεσεις σε κάποιον χασάπη ή αχρηστο? Αλήθεια γιατί θελεις να το κανεις? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά αφού ξέρεις ότι έχεις πρόβλημα, είσαι διατεθειμένη να το ρισκάρεις? Εφόσον κολλάς στο οικονομικό, μπορείς να πας και σε δημόσιο νοσοκομείο.

 

Νομιζω οτι εννοει πως υπαρχει μαιευτηριο κοντα στο σπιτι της σε περιπτωση αναγκης και οχι οτι εχει προβλημα στην εγκυμοσυνη της......

 

 

Απο οσο γνωριζω μονο μαιες δεχονται να ξεγεννησουν σε σπιτι.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τι γνωμη εχετε για το τοκετο στο σπίτι;;;

Θα το επιχειρουσατε ποτε;;;;

Υπαρχει κοπελα που να εχει κανει φυσιολογικο τοκετο στο σπιτι;;;;

Θα ηθελα πολυ τις αποψεις σας...

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο τοκετός στο σπίτι είναι πια μια διαδεδομένη επιλογή στο εξωτερικό.

Δες αυτό το κείμενο που είναι από το Βρετανικό ΕΣΥ:

http://www.nhs.uk/chq/Pages/916.aspx?CategoryID=54&SubCategoryID=135

Επιστροφή στις ρίζες! :)

Καλή τύχη ό,τι και αν επιλέξεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αγαπητες νέες μανούλες που γεννήσατε χωρίς καμία παρέμβαση δώστε μας τα φώτα σας. Θέλω να γεννήσω σπίτι και γνωρίζω ελάχιστες που έχουν ακολουθήσει αυτο το δρόμο.Προς το παρών παρακολουθώ τα σεμιναρια φυσικού τοκετού της ΕΥΤΟΚΙΑΣ οπου πάλι παιρνω πολλές ενδονοσοκομειακές πληροφορίες που δεν μου χρειαζονται.

Είπα να ανοίξω αφιερωμενο θέμα μονο στο ΦΥΣΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ για όσες ψάχνουμε απο εδώ και απο εκει μέσα στο φόρουμ για καμια προσωπικη εμπειρια. Σας παρακαλώ υπόλοιπες μανούλες μην ανοιξουμε τα γνωστα στρατόπαιδα και αντιδικίες .Θέλω μονο να ενημερωθώ για την απόφαση που έχω ήδη πάρει .Το φορουμ ειναι ετσι κι αλλιώς γεματο απο ενδονοσοκομειακες ιστορίες.

 

Σας ευχαριστω και ευχομαι σε όλες ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΝΟ!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Yogamama εγώ γέννησα φυσικά, δηλαδή με αποκλειστικά δικούς μου πόνους, χωρίς επισκληρίδιο. Εσπασαν τα νερα μου στις 1 τη νύχτα αρχισαν αμέσως δυνατοί πόνοι και σε 4,5 ωρίτσες ένοιωσα ότι ήθελα να σπρώξω και στις 6 παρά γεννήθηκε η μικρή μου. Αν ήξερα τι γέννα θα είχα, θα επιχειρούσα να γεννήσω σπίτι με μια μαία. Ο τοκετός στο σπίτι με ενδιέφερε γενικά σαν ιδέα και το είχα ψάξει, το Α και το Ω νομίζω είναι να βρεις μια καλή μαια που μπορεί να σε αναλάβει και να έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό και βοήθεια στο σπίτι. Το πιθανότερο είναι να κυλήσουν όλα φυσιολογικά, ομαλά και ωραία (και πολύ οδυνηρά, έχε υπόψη) αλλά με την βοήθεια της μαίας θα μπορείς να αντέξεις και τον πόνο.

Link to comment
Share on other sites

πριν δημοσιεύσετε σε αυτό το θέμα λάβετε υπόψη σας και τα εξής

πατήστε εδω http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1363854&postcount=54

μεταφέρθηκαν καποιες offtopic δημοσιευσεις στο αρχείο.

σε τέτοιες περιπτώσεις παρακαλώ κάντε αναφορά δημοσίευσης, είτε πρόκειται για θεματικούς λόγους είτε πρόκειται για επιθετική συμπεριφορά μέλους. ευχαριστούμε

Ενημερώνουμε επίσης οτι στην περίπτωση που λαμβάνετε επιθετικά πμ, να στέλνετε άμεσα μύνημα ή πμ και αναφορά για αμεση παρέμβαση (Η δημοσίευση πμ δεν επιτρέπεται).

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι η αντιμετωπιση μου επι του θεματος ειναι καπως ακτιβιστικη και αντιθετη των ίδιων μου των αξιών αληθεια .Συντομα ισως να με αποκλείσουν και οι administrators και ζητω συγνωμη αν καποιοι ενοχλουνται. Ομως ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω και ο σκοπος μου πραγματικα αγιαζει τα μεσα μου. Οτι εχει να κανει με την εισαγωγη καινουργιων ψυχων στην ανθρωποτητα για μενα ειναι ιερο.Αν για καποιον οχι , ειναι απολυτα σεβαστο. Ομως εδω ενημερωνομαι για το πιο σημαντικο πραγμα στη ζωη ολοκληρη. Ελαβα αρκετα πολυ σημαντικα προσωπικα μηνυματα που με εκαναν να δακρυσω και επιτελους να ενημερωθω για αυτο ακριβως που θελω χωρις να χρειαστει να απολογουμαι για την επιλογη μου

Bouboukakia εγραψες : “Γιατί πρέπει μια γυναίκα να αισθάνεται άσχημα που πέρασε αυτά…” που περιγραφει η yogamama

Αν διαβασεις πιο προσεκτικα θα δεις οτι απλα αναρωτιεμαι πως απο τη στιγμη που επιζητω προσωπικες εμπειριες τοκετου στο σπιτι ( και μπαινω και στο αναλογο φορουμ) καταληγω να ενημερωνομαι για ενδονοσοκομειακα βασανιστηρια .Και οταν οι ιστοριες αυτες αποτελουν ατρανταχτα επιχειρηματα για να με πεισουν για το αντιθετο και να επιβεβαιωσουν τη σωστη επιλογη μου !!!!

Αν μιλησω για την εμπειρια μου(πρωην αντιπροσωπος χειρουργικων προιοντων)) στα περισσοτερα χειρουργεια της Αθηνας και το οικονομικο αλισβερίσι με το ιατρικο προσωπικο δεν θα θες να ξαναπερασεις ουτε απεξω απο Ελληνικο νοσοκομειο( με ελαχιστες εξαιρεσεις δυστυχώς). Σεβομαι ομως το γεγονος οτι ειμαι σε ενα φορουμ διαλογου και ανταλλαγής αποψεων και δεν εχω δικαιωμα να εκφερω ως επιχειρημα την προσωπικη μου τετραχρονη εμπειρια . Ουτε μου δινει κανεις το δικαιωμα να σου αλλαξω το δρομο σου ακομα και αν ειναι επιβλαβης για σενα η για το παιδι σου. Ειναι ο δικος σου δρομος , δικη σου η επιλογη δικες σου και οι συνεπειες.

Δεν προσπαθησα να πείσω καμία να αισθανεται ασχημα για την επιλογή της όμως θα ΠΑΛΕΨΩ για το δικαίωμα της να ενημερωθει και να αντισταθει σε ενα κυκλωμα που στηριζεται στην παραπληροφορηση και στην καταναγκαστικη επιβολη της αγνοιας . Δεν θα επιτρεψω κανεναν να με τρομοκρατει οτι το παιδι μου θα κανει χαμηλους παλμους και θα το χασω επειδη γενναω σπιτι. Ειδικα τη στιγμη που μελετες δειχνουν να πεφτουν οι παλμοι απο τη χορηγηση της ωκυτοκινης( ορμονη τεχνητων πονων).Αν νιωθει αγαπη καποιος του χώρου αυτου με οδηγει με καλοσυνη στις μελετες και στη βιβλιογραφια . Μου ανοιγει τα ματια!Δεν ουρλιαζει με κεφαλαια γραμματα σε εγκυμονουσες οτι του κατεβει στο μυαλο.Τα παιδακια μας εχουν υποσυνειδητο και ολες οι πρωτες εμπειριες χαραζονται στα μικρα τους μυαλουδακια . Ολοι κουβαλαμε τον τροπο που γεννηθηκαμε στη συμπεριφορα μας και δεν ειναι λιγοι οι μεγαλοι μελετητες της ανθρωπινης ψυχολογιας που εχουν καταπιαστει με αυτο.

Σας φιλω

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Yogamama εγώ γέννησα φυσικά, δηλαδή με αποκλειστικά δικούς μου πόνους, χωρίς επισκληρίδιο. Εσπασαν τα νερα μου στις 1 τη νύχτα αρχισαν αμέσως δυνατοί πόνοι και σε 4,5 ωρίτσες ένοιωσα ότι ήθελα να σπρώξω και στις 6 παρά γεννήθηκε η μικρή μου. Αν ήξερα τι γέννα θα είχα, θα επιχειρούσα να γεννήσω σπίτι με μια μαία. Ο τοκετός στο σπίτι με ενδιέφερε γενικά σαν ιδέα και το είχα ψάξει, το Α και το Ω νομίζω είναι να βρεις μια καλή μαια που μπορεί να σε αναλάβει και να έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό και βοήθεια στο σπίτι. Το πιθανότερο είναι να κυλήσουν όλα φυσιολογικά, ομαλά και ωραία (και πολύ οδυνηρά, έχε υπόψη) αλλά με την βοήθεια της μαίας θα μπορείς να αντέξεις και τον πόνο.

 

Ακριβώς αυτό ήθελα να πω κι εγώ, ότι δηλαδή αν ήξερα τι γέννα θα είχα θα επέλεγα να γεννήσω στο σπίτι!

Εμένα οι πόνοι άρχισαν κανονικά μόνοι τους και ήταν απόλυτα υποφερτοί. Φυσικά μετά μου βάλανε κι εμένα ορό και μου έσπασαν τα νερά τεχνητά, προφανώς για να επισπεύσουν τη διαδικασία, και από κει και πέρα μπορώ να πω πως υπέφερα αρκετά (άντεξα παρόλ αυτά και δεν έκανα επισκληρίδιο!!;)). Αν είχαν αφήσει τη φύση να κάνει τη δουλειά της μόνη της θα απολάμβανα τη γέννα ακόμα περισσότερο.

Η γέννηση ενός παιδιού δεν είναι αρρώστια! Δε χρειάζεται ούτε ορούς ούτε ενέσεις! Γι αυτό την επόμενη φορά, όταν με το καλό έρθει, σπίτι και πάλι σπίτι!

Για να πω την αλήθεια θυμώνω με τον εαυτό μου που δεν ήμουνα αρκετά "τολμηρή" να γεννήσω στο σπίτι και την πρώτη φορά. Τώρα ξέρω.

Yogamama σου εύχομαι τα καλύτερα και με το καλό να φέρεις το μωράκι σου στον κόσμο! Έκανες την καλύτερη επιλογή! Αν θέλεις παρέπεμψέ με σε βιβλιογραφία, ίσως με πμ αν δε θέλεις να κάνεις διαφήμηση, γιατί κι εμένα με ενδιαφέρει να ενημερωθώ περισσότερο για το θέμα.

Και πάλι σου εύχομαι μια εύκολη και ήρεμη γέννα κι ένα υγειέστατο μωράκι! :)

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι η αντιμετωπιση μου επι του θεματος ειναι καπως ακτιβιστικη και αντιθετη των ίδιων μου των αξιών αληθεια .Συντομα ισως να με αποκλείσουν και οι administrators και ζητω συγνωμη αν καποιοι ενοχλουνται. Ομως ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω και ο σκοπος μου πραγματικα αγιαζει τα μεσα μου. Οτι εχει να κανει με την εισαγωγη καινουργιων ψυχων στην ανθρωποτητα για μενα ειναι ιερο.Αν για καποιον οχι , ειναι απολυτα σεβαστο. Ομως εδω ενημερωνομαι για το πιο σημαντικο πραγμα στη ζωη ολοκληρη. Ελαβα αρκετα πολυ σημαντικα προσωπικα μηνυματα που με εκαναν να δακρυσω και επιτελους να ενημερωθω για αυτο ακριβως που θελω χωρις να χρειαστει να απολογουμαι για την επιλογη μου

Bouboukakia εγραψες : “Γιατί πρέπει μια γυναίκα να αισθάνεται άσχημα που πέρασε αυτά…” που περιγραφει η yogamama

Αν διαβασεις πιο προσεκτικα θα δεις οτι απλα αναρωτιεμαι πως απο τη στιγμη που επιζητω προσωπικες εμπειριες τοκετου στο σπιτι ( και μπαινω και στο αναλογο φορουμ) καταληγω να ενημερωνομαι για ενδονοσοκομειακα βασανιστηρια .Και οταν οι ιστοριες αυτες αποτελουν ατρανταχτα επιχειρηματα για να με πεισουν για το αντιθετο και να επιβεβαιωσουν τη σωστη επιλογη μου !!!!

Αν μιλησω για την εμπειρια μου(πρωην αντιπροσωπος χειρουργικων προιοντων)) στα περισσοτερα χειρουργεια της Αθηνας και το οικονομικο αλισβερίσι με το ιατρικο προσωπικο δεν θα θες να ξαναπερασεις ουτε απεξω απο Ελληνικο νοσοκομειο( με ελαχιστες εξαιρεσεις δυστυχώς). Σεβομαι ομως το γεγονος οτι ειμαι σε ενα φορουμ διαλογου και ανταλλαγής αποψεων και δεν εχω δικαιωμα να εκφερω ως επιχειρημα την προσωπικη μου τετραχρονη εμπειρια . Ουτε μου δινει κανεις το δικαιωμα να σου αλλαξω το δρομο σου ακομα και αν ειναι επιβλαβης για σενα η για το παιδι σου. Ειναι ο δικος σου δρομος , δικη σου η επιλογη δικες σου και οι συνεπειες.

Δεν προσπαθησα να πείσω καμία να αισθανεται ασχημα για την επιλογή της όμως θα ΠΑΛΕΨΩ για το δικαίωμα της να ενημερωθει και να αντισταθει σε ενα κυκλωμα που στηριζεται στην παραπληροφορηση και στην καταναγκαστικη επιβολη της αγνοιας . Δεν θα επιτρεψω κανεναν να με τρομοκρατει οτι το παιδι μου θα κανει χαμηλους παλμους και θα το χασω επειδη γενναω σπιτι. Ειδικα τη στιγμη που μελετες δειχνουν να πεφτουν οι παλμοι απο τη χορηγηση της ωκυτοκινης( ορμονη τεχνητων πονων).Αν νιωθει αγαπη καποιος του χώρου αυτου με οδηγει με καλοσυνη στις μελετες και στη βιβλιογραφια . Μου ανοιγει τα ματια!Δεν ουρλιαζει με κεφαλαια γραμματα σε εγκυμονουσες οτι του κατεβει στο μυαλο.Τα παιδακια μας εχουν υποσυνειδητο και ολες οι πρωτες εμπειριες χαραζονται στα μικρα τους μυαλουδακια . Ολοι κουβαλαμε τον τροπο που γεννηθηκαμε στη συμπεριφορα μας και δεν ειναι λιγοι οι μεγαλοι μελετητες της ανθρωπινης ψυχολογιας που εχουν καταπιαστει με αυτο.

 

Σας φιλω

 

Υποβάλλω τα σέβη μου!

 

Όταν με το καλό γεννήσεις, ενημέρωσέ μας.... Για το τρίτο τώρα πια!

 

Να έχεις έναν φυσικό, απολαυστικό τοκετό, όπως τον έχεις φανταστεί και να κρατήσεις στα χέρια σου ένα γερό μωρό...:P:p:p

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νενα ακριβως το ιδιο συνεβησε στην κουμπαρουλα μου . Ειχε την τυχη να γεννησει μονη της στο μαιευτηριο λογω ταχυτητας χωρις καμια ιατρικη παρεμβολη. Τωρα την περιμενουμε να γεννησει το δευτερο σπιτι της η στην κλινικη της Ευτοκιας γιατι ο αντρας της ανησυχει...

Θα σας γραψω νεα!

Να χαιρεσαι με τον εαυτο σου Τανια μου γιατι εκανες οτι καλυτερο μπορουσες για το μωρακι σου .Να εχουμε ευγνωμοσυνη που μπορουμε ολες εδω μεσα να κανουμε ΠΑΙΔΑΚΙΑ!

Που μπορεις να εξελισσεσαι και να αντιλαμβανεσαι ποτε πρεπει να αλλαξεις το δρομο σου. Η πρωτη εγκυμοσυνη θα σε οδηγησει σε μια δευτερη που θα αποτελεσει υπερτατη ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ για σενα και για οσους αγαπας.

 

Θα μπορουσες να αφησεις τη φωνουλα μεσα σου , το κατωτερο εγω που ολοι εχουμε, να σε κατεθυνει κ να κανεις και αλλη παρομοια γεννα προκειμενου να νιωσεις καλα με την επιλογη σου.Θα πνιξεις τη συνειδηση σου για να μην νιωσεις τυψεις. Ολοι θελουμε συντροφια σε μια επιλογη που νιωσαμε οτι σφαλαμε. Εγω σε θαυμαζω παρα πολυ !

Βοηθανε και οι γιατροι πολυ σε αυτο.Εμενα μου ελεγε-Κοιτα το παιδι σου κιασε τις γιογκες και τις σαχλαμαρες.

Απαγορευεται η γιογκα-δεν θα ερθω να σε σωσω!! Και δεν μπορεις να φανταστεις τι ομορφη εγκυμοσυνη εχω λογω της γιογκα! Στη αρχη ειχε καταφερει να με φοβησει και εκανα σαν υστερικια. Τωρα αλλαξα γιατρο εννοειται, ειμαι σε κανονικο τμημα γιογκα (οχι για εγκυους) , παραδιδω και μαθηματα ενω διανυω την 33η εβδομαδα εγκυμοσυνης και ειμαι 89 ΚΙΛΑ!! Τα δεκα τα πηρα τον Αυγουστο που σταματησα τη γιογκα!

Πηγε να με τρομοκρατησει για να ειμαι πιο ευκολο υποχειριο. Εχει και πολλες πελατισσες να ξεπεταξει , χρειαζεται ευκολια κινησεων και ΤΑΧΥΤΗΤΑ. Η γιογκα θα με κανει αντιδραστικια και ψαγμενη. Ηρεμη και ΑΡΓΗ στον τοκετο...

 

Εχω μελετες τυπωμενες , στειλε μου αν θες τη διευθυνση σου.Ξεκινησα με τα βιβλια του Φρεντερικ Λεμπουαγιε 1.ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ με αναπνοες και τραγουδι για μια εμπειρια γεματη χαρα-Εκδοσεις Ρεω( εχει και μουσικο σιντι) - ειναι τελειο βιβλιο) και 2.ΓΙΑ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΔΙΧΩΣ ΒΙΑ ( εκλαιγα 3 μερες )

 

Οταν ερθει η ωρα η καλη μπορεις να πας στην Ευτοκια (ΔΕς στην ιστοσελιδα ) που ειναι μη κερδοσκοπικος οργανισμος για την προωθηση του φυσικου τοκετου.Αναλαμβανουν τοκετο στο σπιτι και τοκετο σε μια κλινικη( ΝΙΚΗ) με χειρουργειο απο κατω για παν ενδεχομενο.

Συναντιομαστε μια φορα την εβδομαδα σε ενα χωρο κοντα στο Μητερα με συναδελφες εγκυουλες και αναλυουν οι γιατροι και οι μαιες ενα θεμα την εβδομαδα. Οι πιο πολλες βεβαια θα γεννησουν στα μαιευτηρια και οι συζητησεις ειναι ως επι το πλειστον για τα μαιευτηρια. Εχει ομως τεραστια βιβλιοθηκη για οποια εχει ορεξη- εκει ενημερωθηκα για τα παντα,διαβασα ολα τα βιβλια του Λεμπουαγιε και μου ανοιξαν τα ματια μετα εψαξα μελετες , δανειστηκα DVD- ολα απο εξωτερικο ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ...Πριν μαθω για την Ευτοκια ειχαμε αποφασισει με τον αγαπημενο μου να παμε Ολλανδια που γενναει στο σπιτι 30% των γυναικων!!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

yogamama,

 

συγχαρητήρια για την επιλογή σου να γεννήσεις στο σπίτι, μια γυναίκα πρέπει να είναι συνειδητοποιημένη για να πάρει μια τέτοια απόφαση. Να ξέρεις ότι με την απόφαση σου αυτή επηρεάζεις την ζωή τριών τουλάχιστον ανθρώπων (εκτός αν έχεις προηγούμενα παιδιά οπότε είναι παραπάνω).

 

Η γυναίκα μου γέννησε το γιο μας στο νερό και την κόρη μας στην κρεβατοκάμαρα μας και όλοι μας της είμαστε αιώνια ευγνώμονες για την απόφαση της. Μια τέτοια απόφαση δένει μια ολόκληρη οικογένεια. Εγώ ευτυχώς δεν γνωρίζω προσωπικά τι θα πει μαιευτήριο και καισαρική, μονάχα ότι έχω ακούσει από φίλους. Ξέρω όμως τι θα πει η οικογενειακή ζωή να ξεκινάει αμέσως, από το πρώτο λεπτό της ζωής του παιδιού. Ξέρω τι θα πει να αγκαλιαζόμαστε όλοι μαζί, με το παιδί μας στο μπούστο της μητέρας του, αμέσως μόλις γεννήθηκε. Υπάρχει κι ένα ανέκδοτο εδώ. όταν γεννήθηκε η Εύα, οι μαίες μου την έδωσαν να την κρατήσω σύντομα, για ένα λόγο που δεν θυμάμαι τώρα. Εγώ την κοίταξα, την κόρη μου, και είπα "για κοίτα βρε ποια ήρθε στο σπιτικό μας. Καλώς την, σε περιμέναμε". Κατόπιν η γυναίκα μου έβαλε τα κλάματα, εγώ έβαλα τα κλάματα, η Εύα έκλαιγε έτσι κι αλλιώς και κουρκουδίσαμε όλοι μαζί, κλαίγοντας ευτυχισμένοι.

 

Δεν υπάρχει τρόπος να ευχαριστήσω την γυναίκα μου για την ευτυχία που μας χάρισε με την απόφαση της. Νομίζω εκείνη είναι ο κύριος λόγος που είμαι σήμερα ένας αφοσιωμένος και ευαίσθητος πατέρας.

 

Η γέννα στο σπίτι είναι πανέμορφη. Εμείς οι άνθρωποι είμαστε και θηλαστικά, έτσι όταν πλησιάζει η γέννα, θέλουμε να φτιάξουμε την φωλιά μας. Είναι πολύ όμορφο να ετοιμάζεις το σπίτι σου για να γεννήσεις, έχει άλλη χάρη. Εκείνη η κρυάδα όταν φεύγεις για το μαιευτήριο δεν υπάρχει και η ψυχολογική ανάταση είναι πολύ δυνατή. Νομίζω το μεγαλύτερο πλεονέκτημα μιας γέννας στο σπίτι είναι η ψυχολογία της. Είσαι στο σπίτι σου. Είσαι στην έδρα σου. Όταν ξεκινάν οι πόνοι, δεν φεύγεις, μένεις στο σπίτι σου. Κατά την διάρκεια του τοκετού, κάνεις ότι γουστάρεις. Αφού είσαι σπίτι σου, ποιος θα σου πει τίποτα; Πας στο ψυγείο, πίνεις ένα χυμό, κάνεις ένα ντους. Όταν πια με το καλό έχεις γεννήσει, είσαι στο σπίτι σου. Η οικογένεια αρχίζει από την πρώτη στιγμή, το βράδυ κοιμάσαι στο κρεβάτι σου με το παιδί σου, αν έχεις όρεξη έρχονται γονείς και συγγενείς στο σπίτι σου και αν δεν έχεις όρεξη, απλά κάθονται στο σαλόνι και ταλαιπωρούν τον καημένο το σύζυγο που δεν βλέπει την ώρα να τους παρατήσει όλους και να πάει στην οικογένεια του. Αν υπάρχει και άλλο παιδί, η μαμά τον βλέπει αμέσως και το επόμενο πρωί ξεκινάμε όλοι μαζί την μέρα μας.

 

Ορισμένα γεγονότα: Πολύς κόσμος μιλάει για το ρίσκο μιας γέννας στο σπίτι. Ο λόγος γι' αυτό είναι επειδή μέχρι τις δεκαετίες του 60 με 70, πάνω από τις μισές γέννες γίνονταν στο σπίτι και υπήρχε ένα σημαντικό ποσοστό θνησιμότητας παιδιού ή / και μάνας. Γιατί όμως; Τω καιρώ εκείνω, δεν υπήρχε η παρακολούθηση που υπάρχει τώρα. Οι γυναίκες δεν πηγαίναν σε γιατρό παρά μόνο την ώρα της γέννας - και αν! Έτσι την ώρα του τοκετού ο γιατρός δεν είχε ιδέα τι πάθηση, όπως π.χ. τοξιναιμία ή διαβήτη, μπορεί να είχε η γυναίκα. Επίσης, η διατροφή αλλά και γενικότερα η ζωή των γυναικών δεν είχε καμία σχέση με αυτή των σημερινών γυναικών. Ακόμα και αν μια γυναίκα σήμερα κοροϊδεύει τα βιολογικά και προτιμάει τα ληγμένα, πάλι τρώει κρέας τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα, τρώει λαχανικά και φρούτα, αυγά και γαλακτοκομικά. Επιπλέον, ότι μπορεί να λείπει από την δίαιτα της, π.χ. φολικό οξύ ή σίδηρος, ο γιατρός της το παρέχει σε συμπυκνωμένη μορφή.

 

Έπειτα η γυναίκα παρακολουθείται μια φορά το μήνα και αν υπάρχει υποψία για κάποια πάθηση κατά την κύηση, τότε παρακολουθείται εβδομαδιαίως, μπορεί και ημερησίως. Ο γυναικολόγος μας, ο σωστός ο γιατρός, όταν η γυναίκα μου του είπε αυτή τη φορά θέλω να γεννήσω στο σπίτι, εκείνος της είπε "κανένα πρόβλημα, θα σου πω σίγουρα περί την 38η εβδομάδα". Ο άνθρωπος παρατηρούσε κάποιους δείκτες, όπως π.χ. αιματοκρίτη ή πίεση και όταν ήρθε η ώρα μας είπε ότι όλα δείχνουν οκ, θα έχετε μια φυσιολογική γέννα. Το μόνο που μας ζήτησε είναι να βρισκόμαστε μισή ώρα μακριά από μαιευτήριο, σύμφωνα και με την οδηγία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας.

 

Στην Αγγλία, η επιλογή της γέννας στο σπίτι δίνεται ακόμα και από το NHS, το κρατικό σύστημα υγείας (ένας συνδυασμός ΙΚΑ και ΕΣΥ). Εάν η Αγγλίδα μάνα το επιλέξει, τότε κρατικές μαίες έρχονται στο σπίτι της. Εμείς εδώ γιατί επιμένουμε να καλωδιώνουμε την μαμά και να την κρατάμε ακίνητη με ανοιχτά τα πόδια;

Υπομονή δεν έχεις ποτέ αρκετή και Επιμονή δεν πρέπει να έχεις αρκετή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειναι το ενα απο τα ποιο τρυφερα καταπληκτικα ομορφα πραγματα που εχετε δει?http://www.youtube.com/watch?v=z3WA9iHz5ww

 

 

ναι ναι κουφετακι ΤΕΛΕΙΟ μου δωσες ιδεα !!! Βρειτε τραγουδι!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Πανο ευχομαι να μου επιτρεπεις που τυπωνω τα μηνυματα σου να τα διαβαζουν οι αντρες μας!!

Εισαι ο ιδιος Πανος που εχει γραψει στο σαιτ της Ευτοκιας? Ελπιζω να μου επιτρεπεις που εβαλα ενα λινκ εδω.

Γενικα ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗ ΚΡΑΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΤΡΑΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι οι απαντήσεις των μελών έπρεπε να αφορούν την ερώτηση που έκανες. Άλλωστε, όπως είδες, παρέθεσα πολύ σύντομα εμπειρίες από τοκετό στο σπίτι με τον οποίο δεν είμαι καθόλου αντίθετη. Από κει και πέρα, μου φάνηκε ότι ο τρόπος διατύπωσής σου επέρριπτε ευθύνες στις γυναίκες που επιλέγουν άλλο δρόμο από αυτόν που ενδιαφέρει εσένα. Αν έκανα λάθος, συγνώμη. Θα περιμένω με ενδιαφέρον τις εμπειρίες σου, μήπως και, σε περίπτωση που αποφασίσουμε το πέμπτο, γεννήσω στο σπίτι (κάτι που στην περίπτωση της δικής μας οικογένειας θα μας βόλευε αφάνταστα!)

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι κουφετακι ΤΕΛΕΙΟ μου δωσες ιδεα !!! Βρειτε τραγουδι!

αυτο ειναι το τραγουδι του μικρου μου γιου και εμου μοιραστηκαμε πολλους χορους με το εν λογο τραγουδι.να μια ιδεα!http://www.youtube.com/watch?v=HN96-pHFlsM&feature=related

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναρωτιεμαι εγω ειναι το πως η μητερα που γενναει στο σπιτι και εχει κι αλλα παιδια μπορει να φροντισει και τα αλλα παιδακια της, λιγες ωρες αφοτου γεννησε. Ο μονος λογος που θα με εκανε να προτιμησω το νοσοκομειο ειναι οι 3-4 μερες ξεκουρασης που θα εχω μεχρι να αναρρωσω πληρως και να ανακτισω δυναμεις. Αν δεν εχω βοηθεια στο σπιτι με τις δουλειες και το μαγειρεμα, ο αντρας μου δουλευει και εχω κι αλλα παιδακια νομιζω οτι η γεννα στο σπιτι δεν βολευει και πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που αναρωτιεμαι εγω ειναι το πως η μητερα που γενναει στο σπιτι και εχει κι αλλα παιδια μπορει να φροντισει και τα αλλα παιδακια της, λιγες ωρες αφοτου γεννησε. Ο μονος λογος που θα με εκανε να προτιμησω το νοσοκομειο ειναι οι 3-4 μερες ξεκουρασης που θα εχω μεχρι να αναρρωσω πληρως και να ανακτισω δυναμεις. Αν δεν εχω βοηθεια στο σπιτι με τις δουλειες και το μαγειρεμα, ο αντρας μου δουλευει και εχω κι αλλα παιδακια νομιζω οτι η γεννα στο σπιτι δεν βολευει και πολυ.

 

Μα όταν θα είσαι στο νοσοκομείο 3-4 ημέρες ποιος θα φροντίζει τα παιδιά σου; Γιατί ο ίδιος άνθρωπος δεν μπορεί να σε βοηθήσει αυτές τις ημέρες όταν θα είσαι σπίτι σου;:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τον οργανισμό και πόσο γρήγορα επανέρχεται. Εγώ π.χ. σηκωνόμουν αμέσως μετά τον τοκετό, έκανα μπάνιο, περπατούσα κλπ. Ήμουν ολομόναχη, γιατί στο σπίτι ο σύζυγος κρατούσε τα παιδιά. Επιπλέον, η ιδέα ότι το μωρό μου βρισκόταν σ' ένα θάλαμο χωρίς εμένα και με ελάχιστη προσοχή από τις μαίες δεν μου άρεσε καθόλου. Θα προτιμούσα να είμαι σπίτι, με το καινούριο μωρό και την υπόλοιπη οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑCOPY ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

 

icon1.gifΠροτιμήστε τον φυσικό τοκετό από τον...φυσιολογικό!

 

24.jpg

Το δικαίωμα στην επιλογή του τοκετού διεκδικούν γυναίκες

στη Θεσσαλονίκη οι οποίες, μέσα από τον σύλλογο "Εγκυμονώ- Γεννώ-

Επιλέγω", προωθούν το φυσικό τοκετό

διαχωρίζοντάς τον από το φυσιολογικό.

 

"Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας...

 

 

κρούει τον κώδωνα του κινδύνου, όταν ποσοστό 10% των γυναικών γεννά

με καισαρική, τη στιγμή που στη χώρα μας το ποσοστό αυτό υπολογίζεται

σε πάνω από 50%", αναφέρουν τα μέλη του συλλόγου, Σάρα Χάναμ,

Δάφνη Αραμπατζόγλου και Πόπη Μουρτζίκου.

 

"Τα στατιστικά για τις καισαρικές τομές είναι τραγικά στην Ελλάδα και οι

περισσότερες γυναίκες περιγράφουν τον τοκετό ως μια πολύ άσχημη

εμπειρία, σαν να ήταν ένα ατύχημα" αναφέρει η κ.Χάναμ.

 

 

"Από τη στιγμή που μένεις έγκυος, αρχίζει η διαδικασία αποδυνάμωσης της

γυναίκας με ένα ολόκληρο κύκλωμα που στηρίζεται από κλινικές, γιατρούς

και το ΕΣΥ, να προσπαθεί να πείσει την έγκυο ότι είναι άρρωστη και χρήζει

νοσηλείας στον τοκετό", σημειώνει η κ.Αραμπατζόγλου, ενώ η

κ.Μουρτζίκου η οποία εργάζεται ως ψυχοπροφυλάκτρια επί 23 χρόνια,

εμμένει στη σημασία της ενημέρωσης για να καταρριφθούν όλοι οι φόβοι

των γυναικών.

 

"Πρέπει να σταματήσει η κινδυνολογία γύρω από τον τοκετό, τα

προγραμματισμένα ραντεβού για τη γέννα, η εκμετάλλευση στις κλινικές,

όπου η λεχώνα αντιμετωπίζεται ως άρρωστη και πολλές φορές αποτρέπεται

ακόμα και από το να θηλάσει, προκειμένου να προωθηθούν γάλατα

συγκεκριμένων εταιριών", λέει χαρακτηριστικά.

 

Άποψη των γυναικών του συλλόγου είναι ότι θα πρέπει ο τοκετός να

γίνεται στο σπίτι, με φυσικό τρόπο, με τη βοήθεια μαίας και γυναικολόγου

και το νεογνό να μένει συνέχεια κοντά στη μητέρα του, ειδικά τα πρώτα

δύο 24ωρα που είναι ουσιαστικά για την ομαλή ροή του θηλασμού.

 

 

"Στην Αγγλία, απ΄ όπου κατάγομαι, η "εξουσία" κατά τη διάρκεια του

τοκετού ανήκει στη μαία και ο γιατρός έπεται", λέει η κ. Χάναμ,

επισημαίνοντας πως η νομοθεσία στην Ελλάδα δεν "στηρίζει" τις γυναίκες

που θέλουν να θηλάσουν και παράλληλα εργάζονται.

 

Στόχος άλλωστε του συλλόγου ( www.birthchoices.gr) είναι η κοινωνική

και πολιτική πίεση, ώστε να γίνουν αλλαγές στο σύστημα τοκετών που

εφαρμόζεται σε κλινικές και νοσοκομεία και η προαγωγή της ιδέας ότι ένα

διαφορετικό σύστημα τοκετού είναι εφικτό στην Ελλάδα.

 

Στο πλαίσιο αυτό διοργανώνουν, αύριο, σε αίθουσα της ΕΔΟΘ, στις 5.30 το

απόγευμα, εκδήλωση με θέμα, "Η πραγματικότητα των τοκετών στις

ελληνικές κλινικές", με σκοπό "να αφυπνισθεί ο κόσμος και να ξεφύγει από

τη ζοφερή πραγματικότητα που έχει διαμορφωθεί και στρέφεται γύρω από

το οικονομικό όφελος".

 

πηγή http://troktiko.blogspot.com/

__________________

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum

κάνοντας χρήση της αναζήτησης και της αναφοράς.

Οδηγίες για το πως γίνεται η αναζήτηση δείτε εδώ

Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική

ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης δείτε εδώ πως λειτουργεί.

Ευχαριστούμε

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

ΕΚΑΝΑ COPY ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

 

Και πάλι στο σπίτι θα γεννήσω»

Δύο γυναίκες μιλούν για την εμπειρία τους να μην πάνε στο μαιευτήριο

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:

Ζωή Λιάκα[email protected]

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 8 Μαΐου 2009

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=...&artId=4515624

 

Όταν μου μίλησαν για τον τοκετό στο σπίτι δεν ήθελα ούτε να το συζητήσω, γιατί μου φαινόταν περίεργο και επικίνδυνο. Τώρα μου φαίνεται αδιανόητο να πάω σε μαιευτήριο. Τελικά πείστηκα και έφερα στον κόσμο το πρώτο μου παιδί στο σπίτι μου και ήταν υπέροχα. Και το δεύτερο παιδί μου, το οποίο περιμένω στο τέλος του Μάη, θα το γεννήσω στο σπίτι μου».

 

Η Βασιλική Παπακωνσταντίνου βρίσκεται ήδη στον ένατο μήνα της δεύτερης εγκυμοσύνης της. Σε περίπου 20 μέρες θα φέρει στον κόσμο το δεύτερο παιδί της. Η απόφασή της να γεννήσει στο σπίτι δεν ήταν εξ ολοκλήρου δική της αφού οι πρώτες αντιδράσεις της δεν ήταν θετικές. Ο σύζυγός της όμως ήταν θερμός υποστηρικτής αυτής της ιδέας: «Την τελευταία στιγμή αποφάσισα να γεννήσω στον δικό μου χώρο. Παρακολουθούσα μαθήματα ανώδυνου τοκετού αλλά όταν πλησίασε η ώρα για να γεννήσω είχα πειστεί ότι θα μπορούσα να το τολμήσω, αφού με υποστήριξε πολύ ο σύζυγός μου. Αυτό που με βοήθησε όμως να πάρω την απόφαση πιο εύκολα είναι το γεγονός ότι οι μαίες μου Ευαγγελία Χρηστάκου και Ελευθερία Δημοπούλου με διαβεβαίωσαν ότι αν παρουσιαζόταν η παραμικρή επιπλοκή θα μεταφερόμουν αμέσως σε μαιευτήριο για να μου παρασχεθεί οποιαδήποτε ιατρική βοήθεια χρειαζόταν».

 

Η συνεργασία όμως για την παροχή της ιατρικής βοήθειας όπως επισημαίνει η κ. Ελευθερία Δημοπούλου, ανεξάρτητη μαία και πρόεδρος του Συλλόγου για την Προαγωγή του Φυσικού Τοκετού «Ευτοκία», γίνεται με ιδιωτικά μαιευτήρια γιατί όπως εξηγεί: «Δεν υπάρχει στήριξη από το κράτος. Δεν ενθαρρύνεται η επιλογή των γυναικών να κάνουν τον τοκετό στο σπίτι. Αυτός είναι και ο λόγος που από το 1990 που ξεκίνησε ο τοκετός στο σπίτι το ποσοστό παραμένει το ίδιο, δηλαδή 0,6%».

 

Οι «πολέμιοι» του τοκετού στο σπίτι στηρίζουν την άρνησή τους στις ενδεχόμενες επιπλοκές που θα παρουσιαστούν. Όμως η κ. Δημοπούλου υποστηρίζει: «Είμαστε πάντα σε ετοιμότητα και συνεννόηση, αν παρουσιαστεί οποιοδήποτε πρόβλημα κατά κατά τη διάρκεια του τοκετού, με κάποιον γιατρό του ιδιωτικού τομέα. Έχουμε εξασφαλίσει την άμεση και ασφαλή μεταφορά. Νομίζω ότι αυτό πρέπει να γίνει σαφές στις περισσότερες γυναίκες: Δεν βάζουμε ποτέ σε κίνδυνο τη ζωή του παιδιού και της μητέρας. Στα 25 και πλέον χρόνια που κάνω τοκετούς στο σπίτι έχω αντιμετωπίσει τρεις περιπτώσεις που χρειάστηκε να μεταφερθεί η έγκυος».

 

Το οικείο περιβάλλον που παίζει ρόλο στην ψυχολογία της επιτόκου αλλά και η μη χορήγηση φαρμάκων έκανε και την Έλεν Κόλμαν να καταφύγει σε εναλλακτικές μεθόδους τοκετού.

 

Όπως λέει: «Στο πρώτο μου παιδί ο γυναικολόγος μου κόντευε να με πείσει ότι ήμουν πολύ άρρωστη και έπρεπε να μου κάνει καισαρική τομή από τον πέμπτο μήνα. Γρήγορα κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά και κατέφυγα στο Κέντρο Φυσιολογικού Τοκετού όπου γέννησα στο νερό». Κατόπιν αυτού δεν ήταν δύσκολο να προτιμήσω να γεννήσω το δεύτερο παιδί μου στο σπίτι, ανάμεσα σε αγαπημένα πρόσωπα. Και το σημαντικότερο, χωρίς να μου χορηγηθούν φάρμακα.

 

Στα περισσότερα μαιευτήρια είναι με τα φάρμακα στο χέρι για να επισπεύσουν τον τοκετό. Είναι σημαντικό να πω ότι γέννησα το δεύτερο παιδί μου μέσα σε τρεις ώρες».

 

Προσοχή στο ενδεχόμενο επιπλοκών »

 

«ΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑχρόνια ο τοκετός στο σπίτι ήταν η μοναδική επιλογή των γυναικών. Τώρα όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει», λέει ο γυναικολόγος- μαιευτήρας Γιώργος Δενδρινός. Σύμφωνα με τον κ. Δενδρινό, κανείς δεν μπορεί να εξασφαλίσει την περίπτωση επιπλοκών. «Μπορεί ένας τοκετός να δείχνει απολύτως φυσιολογικός, όμως οι ενδεχόμενες επιπλοκές μπορεί να είναι ιδιαίτερα σοβαρές όπως μια φλεγμονή, λοιμώξεις ή μια αιμορραγία που δεν φαίνονται. Σε αυτές τις περιπτώσεις η βοήθεια ενός μαιευτηρίου είναι ανεκτίμητη».

 

«Στην Αγγλία τόσο το Βασιλικό Κολέγιο Μαιευτήρων- Γυναικολόγων όσο και το Βασιλικό Κολέγιο Μαιών υποστηρίζουν τον τοκετό στο σπίτι, για γυναίκες με εγκυμοσύνες χωρίς προβλήματα και χαμηλού ρίσκου για κάποια επιπλοκή», λέει ο γυναικολόγος- μαιευτήρας χειρουργός Δημήτριος Μπιλάλης.

 

«Υπάρχουν πολλά ενθαρρυντικά στοιχεία για την ασφάλεια του προγραμματισμένου τοκετού στο σπίτι παρουσία έμπειρης μαίας. Το πρόβλημα έγκειται στο, αν υπάρξει τελικά επιπλοκή, πόσο γρήγορα μπορεί η έγκυος ή/και το μωρό να μεταφερθούν στο νοσοκομείο. Ως εκ τούτου, αυτός ο παράγοντας θα πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπόψη».

 

Τοκετοί στο σπίτι

Ελλάδα: 0,6%

Γερμανία: 10%

Βρετανία: 15%

Ολλανδία: 35%

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επέλεγα πότε να γεννήσω στο σπίτι και γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο την πρώτη φορά και το ίδιο θα κάνω και τώρα με το καλό. Από κει και πέρα θεωρώ ότι είναι σεβαστή απόφαση κάθε μέλλουσας μητέρα το να καθορίσει τις συνθήκες και το χώρο του τοκετού.

Είμαι 2 χρόνια στο forum και έχω βαρεθεί την επιμονή πολλών μελών να πείσουν για τη δική τους άποψη και να αφορίσουν όσους έχουν αντίθετη. Η ανωνυμία αναμφισβήτητα δίνει τη δύναμη σε ανθρώπους να εκφράζονται ακραία ή και να είναι επιθετικοί. Εδώ όμως είναι ένα forum που σέβεται την πολυφωνία και δίνει τη δυνατότητα να ακουστούν τόσες πολλές διαφορετικές και ενδιαφέρουσες απόψεις και εμπειρίες. Ας μάθουμε να ακούμε και το διαφορετικό.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...