Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσικοθεραπειες και ΙΚΑ


Recommended Posts

Καλησπερα…χθες πηγαμε σε νευρολογο στο νοσοκομειο Παπαγεωργιου στη Θεσσαλονικη να μας κανει υπερηχο εγκεφαλου στο διδυμο αγορακι μας που είναι 3,5 μηνων. Εχει μια κλιση στο κεφαλακι του και ολο του το κορμακι από τη μια πλευρα εχει μια κινητικη καθυστερηση…ευτυχως δεν είναι κατι σοβαρο αλλα χρειαζονται φυσικοθεραπειες.μας έδωσαν ένα χαρτι που θα πρεπει να το παμε στο ΙΚΑ. Το χαρτι αυτό γραφει τα παρακατω :…..πασχει από κινητικη καθυστερηση από πιθανον περιγεννητικων βλαβων και χορηγω φυσιοθεραπειες ως εξης:20 κινησιομαλαξεις,20laser,20 ηλεκτρομαλαξεις,20 διαθερμιες,20 υπερηχοι, 20 κινησιοθεραπειες.

Η ερωτηση μου είναι που θα πρεπει να παω με αυτό το χαρτι; Για ποσες φυσιοθεραπειες είναι και για ποσο διαστημα και αν τα χρηματα τα παρω με τις αποδειξεις των θεραπειων ;:confused:

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την εξυπηρέτηση των ασφαλισμένων και συνταξιούχων του που έχουν ανάγκη φυσικοθεραπείας, εκτός από τα ιδιόκτητα φυσικοθεραπευτήρια, έχει συνάψει συμβάσεις κατά πράξη και περίπτωση.

 

Στο Υποκατάστημα Αθηνών υπηρετούν φυσικοθεραπευτές οι οποίοι εκτελούν φυσικοθεραπείες στο σπίτι των ασθενών ασφαλισμένων μας που δεν μπορούν να μετακινηθούν.

 

Οι ασθενείς που μπορούν να μετακινηθούν εξυπηρετούνται στα φυσικοθεραπευτήρια του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ καθώς και στα συμβεβλημένα ιδιωτικά φυσικοθεραπευτήρια. Στην περίπτωση που ο θεράπων γιατρός κρίνει ότι ο ασφαλισμένος ή ο συνταξιούχος έχει ανάγκη φυσικοθεραπείας, του χορηγεί σχετικό παραπεμπτικό.

 

Στη συνέχεια ο ενδιαφερόμενος απευθύνεται στην Υγειονομική Γραμματεία του Υποκαταστήματος της περιοχής του, η οποία τον ενημερώνει για τη δυνατότητα διενέργειας της φυσικοθεραπείας στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή σε συμβεβλημένα φυσικοθεραπευτήρια.

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/physio.cfm

 

 

Δηλαδή πρέπει να έχει παραπεμπτικό από γιατρό του ΙΚΑ για τις φυσιοθεραπείες. Με το χαρτί που έχεις από δημόσιο νοσοκομείο, θα πρέπει να πας σε γιατρό του ΙΚΑ (δεν γνωρίζω ποια ειδικότητα) για να πάρεις το παραπεμπτικό και να κανονίσεις τις φυσιοθεραπειες.

Και δεν νομίζω να χρειαστεί να πληρώσεις κάτι.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την εξυπηρέτηση των ασφαλισμένων και συνταξιούχων του που έχουν ανάγκη φυσικοθεραπείας, εκτός από τα ιδιόκτητα φυσικοθεραπευτήρια, έχει συνάψει συμβάσεις κατά πράξη και περίπτωση.

 

Στο Υποκατάστημα Αθηνών υπηρετούν φυσικοθεραπευτές οι οποίοι εκτελούν φυσικοθεραπείες στο σπίτι των ασθενών ασφαλισμένων μας που δεν μπορούν να μετακινηθούν.

 

Οι ασθενείς που μπορούν να μετακινηθούν εξυπηρετούνται στα φυσικοθεραπευτήρια του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ καθώς και στα συμβεβλημένα ιδιωτικά φυσικοθεραπευτήρια. Στην περίπτωση που ο θεράπων γιατρός κρίνει ότι ο ασφαλισμένος ή ο συνταξιούχος έχει ανάγκη φυσικοθεραπείας, του χορηγεί σχετικό παραπεμπτικό.

 

Στη συνέχεια ο ενδιαφερόμενος απευθύνεται στην Υγειονομική Γραμματεία του Υποκαταστήματος της περιοχής του, η οποία τον ενημερώνει για τη δυνατότητα διενέργειας της φυσικοθεραπείας στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή σε συμβεβλημένα φυσικοθεραπευτήρια.

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/physio.cfm

 

 

Δηλαδή πρέπει να έχει παραπεμπτικό από γιατρό του ΙΚΑ για τις φυσιοθεραπείες. Με το χαρτί που έχεις από δημόσιο νοσοκομείο, θα πρέπει να πας σε γιατρό του ΙΚΑ (δεν γνωρίζω ποια ειδικότητα) για να πάρεις το παραπεμπτικό και να κανονίσεις τις φυσιοθεραπειες.

Και δεν νομίζω να χρειαστεί να πληρώσεις κάτι.

 

καλησπερα και απο μενα.

ειμαι φυσικοθεραπευτρια και αυτα ισχυουν μονο για τους ενηλικες.

τα παιδια με παραπεμπτικο απο το παιδων μπορουν να κανουν τις θεραπειες οπου επιλεξουν και να παρουν τα λεφτα πισω απο το ταμειο με την αποδειξη!

RX1Ip3.png

sZh5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα…χθες πηγαμε σε νευρολογο στο νοσοκομειο Παπαγεωργιου στη Θεσσαλονικη να μας κανει υπερηχο εγκεφαλου στο διδυμο αγορακι μας που είναι 3,5 μηνων. Εχει μια κλιση στο κεφαλακι του και ολο του το κορμακι από τη μια πλευρα εχει μια κινητικη καθυστερηση…ευτυχως δεν είναι κατι σοβαρο αλλα χρειαζονται φυσικοθεραπειες.μας έδωσαν ένα χαρτι που θα πρεπει να το παμε στο ΙΚΑ. Το χαρτι αυτό γραφει τα παρακατω :…..πασχει από κινητικη καθυστερηση από πιθανον περιγεννητικων βλαβων και χορηγω φυσιοθεραπειες ως εξης:20 κινησιομαλαξεις,20laser,20 ηλεκτρομαλαξεις,20 διαθερμιες,20 υπερηχοι, 20 κινησιοθεραπειες.

Η ερωτηση μου είναι που θα πρεπει να παω με αυτό το χαρτι; Για ποσες φυσιοθεραπειες είναι και για ποσο διαστημα και αν τα χρηματα τα παρω με τις αποδειξεις των θεραπειων ;:confused:

 

συνηθως οι φυσικοθεραπειες ειναι για ενα χρονο αλλα πολυ πιθανον να γραφει πανω στο χαρτι για ποσο καιρο

RX1Ip3.png

sZh5p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να παρεις χαρτι και απο γιατρο του ικα.

μπορεις να πας σε ορθοπεδικο ή νευρολογο. το μονο που θα κανουν ειναι μια αντιγραφη απο το χαρτι του νοσοκομειου σε χαρτι του ικα

 

μετα θα σε κατευθυνουν αυτοι που θα πας. πχ αν εισαι δυτικη θεσσαλονικη θα πρεπει να πας στο ικα της πυλης αξιου για να κλεισεις ραντεβου για επιτροπη, αφου περασεις και απο ενα γραφειο ακομη για σφραγιδες

 

μετα θα βρεις τον φυσιοθεραπευτη που θα σου κανει τις ασκησεις (αν δεν εχεις καποιον μπορω να σου συστησω το δικο μας, ειναι πολυ καλος)

 

καθε μηνα θα προσκομιζεις την αποδειξη στο ικα σου στο τμημα παροχων για να παιρνεις τα χρηματα. αν δεν κανω λαθος με αυτα που σου εγραψαν δικαιουσαι περιπου 160 ευρω τον μηνα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτά που οσυ έγραψαν είναι για 20 θεραπείες.

Το ΙΚΑ δικαιολογεί μέχρι 20 θεραπείες κάθε 3 μήνες. Παίρνεις χαρτί από γιατρό του ΙΚΑ (προφανώς από νευρολόγο ή ορθοπεδικό στην περίπτωση σου), πας κάνεις τις θεραπείες, τις πλη΄ρωνεις (στην πόλη μου 20 ευρώ η θεραπεία) και μετά κάνεις δαπάνη στο ΙΚΑ.

Πριν από κάποια χρόνια που έκανα εγώ θεραπείες στο γόνατο μου, έπαιρνα 96 ευρώ ανα 3 μήνες και έδινα 100 ευρώ ανά εβδομάδα (κάθε μέρα θεραπεία για 3μιση χρόνια...) Καλά που ήταν οι γονείς μου να βοηθάνε!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

emmaki νομιζω κανεις λαθος

αυτα που της εγραψαν ειναι 20 απο το καθενα για ενα μηνα. καπου θα γραφει και για ποσους μηνες ειναι.

εμεις ειχαμε να κανουμε ακριβως οσα και η κοπελα πιο πανω. 20 σετ απο την καθε πραξη (20 κινησιομαλαξεις,20laser,20 ηλεκτρομαλαξεις,20 διαθερμιες,20 υπερηχοι, 20 κινησιοθεραπειες.) εκτος απο τους υπερηχους που δεν ξερω τι ειναι και ολα αυτα * 6 μηνες

 

το ικα δικαιολογει οτι γραφει το χαρτι του νοσοκομειου. τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο. αν σου συστησουν για 6 μηνες, καλυπτει 6 μηνες. αν ενα χρονο, ενα χρονο. δεν μπορει να σου κοψει τιποτα.

απλα εχει ενα κοστολογιο για την καθε πράξη και αυτο αποδιδει, ασχετα τι πληρωνεις εσυ στον φυσιοθεραπευτη

 

εναν χρονο τα φαγαμε με το κουταλι και τα ξερω απ εξω κι ανακατωτα ;)

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα πολυ σημαντικο

χριστινα πριν κανεις οτιδηποτε πηγαινε στο ικα σου στις παροχες και δειξε το χαρτι του νοσοκομειου να σου επιβεβαιωσουν οτι ειναι σωστο. υπαρχει πιθανοτητα να μην αναγνωρισουν καποια απο τις πραξεις και να σου κοψουν λεφτα αργοτερα. επειδη και η επιτροπη και ο γιατρος του ικα θα κανουν αντιγραφη απο το χαρτι του νοσοκομειου, αν κατι δεν ειναι διατυπωμενο σωστα θα μεταφερθει και στα υπολοιπα χαρτια και μετα θα θελεις τριπλο τρεξιμο.

 

την πατησα εγω στην αρχη και επρεπε να ξαναπαω νοσκομειο ικα και επιτροπη να μου διορθωσουν τα χαρτια. μεγαλο πακετο.....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

emmaki νομιζω κανεις λαθος

αυτα που της εγραψαν ειναι 20 απο το καθενα για ενα μηνα. καπου θα γραφει και για ποσους μηνες ειναι.

εμεις ειχαμε να κανουμε ακριβως οσα και η κοπελα πιο πανω. 20 σετ απο την καθε πραξη (20 κινησιομαλαξεις,20laser,20 ηλεκτρομαλαξεις,20 διαθερμιες,20 υπερηχοι, 20 κινησιοθεραπειες.) εκτος απο τους υπερηχους που δεν ξερω τι ειναι και ολα αυτα * 6 μηνες

 

το ικα δικαιολογει οτι γραφει το χαρτι του νοσοκομειου. τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο. αν σου συστησουν για 6 μηνες, καλυπτει 6 μηνες. αν ενα χρονο, ενα χρονο. δεν μπορει να σου κοψει τιποτα.

απλα εχει ενα κοστολογιο για την καθε πράξη και αυτο αποδιδει, ασχετα τι πληρωνεις εσυ στον φυσιοθεραπευτη

 

εναν χρονο τα φαγαμε με το κουταλι και τα ξερω απ εξω κι ανακατωτα ;)

 

 

Κοίτα, εγώ έκανα 3μιση χρόνια φυσικοθεραπείες για πολύ σοβαρό πρόβλημα στο γόνταο μου.

Κάθε 3 μήνες πήγαινα στον ορθπεδικό του ΙΚΑ και μου έγραφε στο ββλιάριο 20 σετ από την κάθε πράξη. Τέλος. Ούτε για πόσουν μήνες ούτε τίποτα.

Ο φυσικοθεραπευτής, αφού τον πλήρωνα για ό,τι μου έκανε, μου έδινε απόδειξη γι' αυτά που είχε γράψει ο γιατρός (άσχετα πόσα έκανα εγώ) και δεύτερη απόδειξη για τα υπόλοιπα που πλήρωνα εγώ (είπαμε κάθε μέρα επί 3μιση χρόνια επί 20 ευρώ τη φορά....Πολλά λεφτά....).

Το ΙΚΑ μου έδινε πίσω 96 ευρώ! Και αυτά κάθε 3 μ΄πηνες!

 

Είμαι σίγουρη γι΄αυτό! Απλά γινόταν πριν ΄κάποιοα χρόνια....

 

Ξέρω, όμως, ότι και για παιδιά με ειδικές ανάγκες που έκαναν ΦΣΘ το ΙΚΑ δικαιολογούσε όλα τα χρήματα κάθε μήνα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...