Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαφτιση στην Θεσσαλονικη


mariam

Recommended Posts

Σιγα σιγα πρεπει να ετοιμαζομαστε και εμεις... Το προβλημα μου ειναι η εκκλησια, η ενορια μας ειναι ακομα γιαπι και θα προτιμουσα ενα μικροτερο εκκλησακι με αυλη. Δεν θα εχω πολυ κοσμο, γυρω στα 100 ατομα, οποτε δεν θελω μια μεγαλη αδεια εκκλησια. Επεισης καλο θα ηταν να μην ειναι πολυ αυστηροι οι παπαδες, να μπορεσουμε να στολισουμε την κολυμβηθρα και ενα τραπεζι, χωρις να γινει θεμα.

Εχετε καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα.Εγώ θα σου προτείνω τον ΙΝ Ταξιαρχών στην Άνω Πόλη-εκεί βάφτιση την κορούλα μου.Εκτός του ότι δεν είναι τεράστιος,έχει υπέροχο αύλιο χώρο,λουλούδια παντού,είναι σε εξαιρετική τοποθεσία και όσο για τον ιερέα είναι πάρα πολυ καλός,ευγενικός και αστείος.Σου τη συστήνω ανεπιφύλακτα.Για οποία πληροφορία θέλεις εδώ είμαι να σε καλύψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η περιοχη δεν ειναι προβλημα, ετσι κι αλλιως με αυτοκινητα θα παμε.

Ο προσανατολισμος να ειναι ευκολος, και να εχει χωρο για τα αυτοκινητα.

Εχει παει κανεις σε βαφτιση στον Ι.Ν,Αγιου Βασιλειου κοντα στο Φιλιππιο?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις βαφτισαμε την κορη μας στον Ιερο Ναο Οσιας Ξενης στην Χαριλαου(οχι στον παλιο επι της Παπαναστασιου, τον "καινουριο" οπως τον λενε). Εχει μεγαλο περιγυρο, αλλα το παρκαρισμα στην περιοχη ειναι δυσκολο. Οι παπαδες ηταν πολυ συμπαθητικοι και δεν δημιουργησαν προβλημα για το στολισμα της κολυμπηθρας.

Επειδη το καλοκαιρι σκεφτομαι να βαφτισω την δευτερη κορη μου, θα ηθελα καποιες πληροφοριες για κεντρα και ταβερνες, σχετικα φτηνα, οπουδηποτε στην Θεσσαλονικη.

Ακουσα για τιμες γυρω στα 35 ευρω το ατομο. Δεν ειναι υπερβολικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τον βαπτισιμιό μου τον βαφτίσαμε στον Ι.Ν. Αγίου Αλεξάνδρου πίσω από το γήπεδο της Καλαμαριάς. Είναι πολύ μικρό εκκλησάκι και ο εξωτερικός χώρος είναι ονειρεμένος. Επίσης για τα αυτοκίνητα δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα. Δε θυμάμαι μόνο αν στολίσαμε την κολυμβήθρα.

Link to comment
Share on other sites

" Εμεις βαφτισαμε την κορη μας στον Ιερο Ναο Οσιας Ξενης στην Χαριλαου(οχι στον παλιο επι της Παπαναστασιου, τον "καινουριο" οπως τον λενε). Εχει μεγαλο περιγυρο, αλλα το παρκαρισμα στην περιοχη ειναι δυσκολο. Οι παπαδες ηταν πολυ συμπαθητικοι και δεν δημιουργησαν προβλημα για το στολισμα της κολυμπηθρας.

Επειδη το καλοκαιρι σκεφτομαι να βαφτισω την δευτερη κορη μου, θα ηθελα καποιες πληροφοριες για κεντρα και ταβερνες, σχετικα φτηνα, οπουδηποτε στην Θεσσαλονικη.

Ακουσα για τιμες γυρω στα 35 ευρω το ατομο. Δεν ειναι υπερβολικο!!!"

 

 

Αναφορικα με τη δεξιωση,εγω την εκανα στον Βυσσινοκηπο,στον Κεδρινο Λοφο (Σεηχ-σου).Εχει μενου με 18-20-22 ευρω καθως και μπουφε (δηλαδη η σερβιριστο ή μπουφε).Στην τιμη εχει welcome-bar με παγωμενη βυσσιναδα και τον βασικο στολισμο στα τραπεζια (βυσσινι ρανερ και ενα κασπω με λουλουδια και βυσσινα).Εχει μεσα και εξω χωρο και ειδικα ο εξωτερικος χωρος ειναι πολυ ωραιος με στρογγυλες ροτοντες.Ολοι οι καλεσμενοι μας ενθουσιαστηκαν!

Link to comment
Share on other sites

Η περιοχη δεν ειναι προβλημα, ετσι κι αλλιως με αυτοκινητα θα παμε.

Ο προσανατολισμος να ειναι ευκολος, και να εχει χωρο για τα αυτοκινητα.

Εχει παει κανεις σε βαφτιση στον Ι.Ν,Αγιου Βασιλειου κοντα στο Φιλιππιο?

Εχω παει σε βαφτίσια μιας συναδέφου κ ήταν υπέροχα.Η βάφτιση έγινε Αυγουστο,μια Κυριακη πρωι κ ηταν ονειρικα.Μετα η δεξιωση εγινε στο Φιλιπειο αλλα δεν μου αρεσε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΛΙΠΕΙΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΩΡΑΙΟ ΦΑΓΗΤΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ COSMOS ΑΑΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΑΝΙ ΑΚΡΙΒΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Τον βαπτισιμιό μου τον βαφτίσαμε στον Ι.Ν. Αγίου Αλεξάνδρου πίσω από το γήπεδο της Καλαμαριάς. Είναι πολύ μικρό εκκλησάκι και ο εξωτερικός χώρος είναι ονειρεμένος. Επίσης για τα αυτοκίνητα δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα. Δε θυμάμαι μόνο αν στολίσαμε την κολυμβήθρα.

 

tery, αν μπορέσεις μάθε τηλέφωνο για τον άγιο Αλέξανδρο στο γήπεδο της Καλαμαριάς. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα την κουμπάρα μου αλλά ούτε αυτή το κράτησε, δυστυχώς. Αν περάσω αυτές τις μέρες θα σταματήσω να ρωτήσω μήπως και μάθω και άλλες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας, πηγα σχεδον σε ολα που μου προτεινατε και πρεπει να πω μου αρεσαν ολα.

Εκκλησια εκλεισα στον Αγιο Δημητριο (οχι τον γνωστο) μια εκκλησια μεσα στο στρατοπεδο στρεμπενιωτη, μικρη σχετικα, με παρκινγκ, ανοιχτωσια, πευκα τριγυρω, φανταζομαι τον Μαιο που θα γινει η βαπτιση θα ειναι ολα καταπρασινα. Περιορισμος στο στολισμα κανενας, οποτε εχω δουλεια....

Για τραπεζι μου αρεσε πολυ ο βυσσινοκηπος και μαλλον εκει θα κλεισω.

Ας ελπισουμε πως θα ειναι καλος ο καιρος και θα το απολαυσουμε !!!!

Και το ψαξιμο συνεχιζεται....ρουχα, προσκλητηρια, μπομπονιερες, και αλλα πολλα ξερετε εσεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλησπέρα από Θεσ/νίκη,

είμαι και'γώ μανούλα ενός φυστικιού 5 μηνών και ψάχνω κέντρο για την βάπτιση του...το μυστήριο θα γίνει στον Ι.Ν. ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ Ν.ΚΡΗΝΗ

και για το τραπέζι υπολογίζω γύρω στα 150 άτομα οπότε ψάχνω σχετικά κάτι φθηνό.Μπορεί κάποια να με βοηθήσει;;;;;;;;;

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα Θεσσαλονικιές :D

 

Και εγώ στον αγώνα για την βάφτιση της μπεμπούλας μου και έχω προβληματιστεί με το τραπέζι μετά την τελετή. Θα είμαστε περίπου 80-100 άτομα το πολυ.

 

Κοιταξα σε χώρους δεξιώσεων (http://www.dexiosi.gr) και δεν το βλέπω για κάτι τόσο επίσημο αλλά μάλλον κάτι σε ταβέρνα η οποία όμως θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη για να μας χωράει.

 

Απο τις εξόδους σας γραψτε κάποια μέρη που σας άρεσαν και ισως να μου ταίριαζαν!

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Sefi μου τωρα το είδα το post σου, αν δεν βρεις κατι στο site που δινω σκέψου και καμιά ταβέρνα προς Περαία μια που το κάνεις ανατολικά. Εμένα μου αρέσει ο Μανώλης στην Περαία και απο γνωρίζω κάνει βαφτίσεις, για τιμές πρέπει να είναι λογικές μια που είναι οικογενειακή ταβέρνα.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα από Θεσ/νίκη,

είμαι και'γώ μανούλα ενός φυστικιού 5 μηνών και ψάχνω κέντρο για την βάπτιση του...το μυστήριο θα γίνει στον Ι.Ν. ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ Ν.ΚΡΗΝΗ

και για το τραπέζι υπολογίζω γύρω στα 150 άτομα οπότε ψάχνω σχετικά κάτι φθηνό.Μπορεί κάποια να με βοηθήσει;;;;;;;;;

 

αφου θα εισαι εκει,προτεινω το Plaza στη πλατεια της Σκρα νομιζω λεγεται "η ταβερνα της Σκρα?"για φαγητο.Πολυ καλο φαγητο και πολυ καλες τιμες.Η κουμπαρα μου το εκαναν εκει και μειναμε ολοι πολυ ευχαριστημενοι.

Link to comment
Share on other sites

στην ταβέρνα δίπλα στο food plaza πηγαίνω χρόνια και δεν θέλω να το κάνω εκεί.θα είναι σαν να κάνω τραπέζι στο σπίτι μου...!!αχ,τι θα κάνω;έχω στερέψει από ιδέες.... :?

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

τοτε να δεις ενα εστιατοριο απεναντι απο το νοσοκομειο Παναγια νομιζω λεγεται "Οινομελι"ειναι πολυ ζεστο και οικογενειακο...και πολυ νοστιμο φαγητο επισης :D

Link to comment
Share on other sites

και εκεί πηγαίνω πολύ συχνά και ξέρω οτι έχει καταπληκτικό φαγητό (είναι και φίλος του πατέρα μου) αλλά είναι μικρό για τα άτομα που θέλω....σκέφτηκα το "Μεσόγειος" δίπλα στην Ρέμβη αλλά δεν ξέρω τι παίζει από φαγητό.Έχει πάει κάποια;

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Sefi μου τωρα το είδα το post σου, αν δεν βρεις κατι στο site που δινω σκέψου και καμιά ταβέρνα προς Περαία μια που το κάνεις ανατολικά. Εμένα μου αρέσει ο Μανώλης στην Περαία και απο γνωρίζω κάνει βαφτίσεις, για τιμές πρέπει να είναι λογικές μια που είναι οικογενειακή ταβέρνα.

θα συμφωνήσω. Εκτός του ότι το φαγητό αλλά και οι τιμές είναι καλές δεν θα υπάρχει και το θέμα του παρκινγκ...

Γενικότερα στην περιοχή της Περαίας έχει καλά μαγαζιά για να γίνει η βάφτιση

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα επειδη εκλεισα στην Μονη Βλλαταδων και τραπέζι στην Κορυφη στο Ρετζίκι -μενω δυτικα :) .

 

 

Καμια ιδεα για βαφτιστικα και προσκλητηρια ???

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...