Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυμναστικη μετα απο καισαρικη


sylvienn78

Recommended Posts

Ξερει μηπως καμια ποτε μπορουμε να αρχισουμε γυμναστικη μετα απο καισαρικη? Εγω θα σαραντησω σε 10 μερες αλλα θα παω στον γιατρο μετ απο 1 μιση μηνα και μεχρι τοτε ηθελα να ξερω αν μπορω να ξεκινησω μηπως και σωσω την κοιλια μου :roll:

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομίζω πως πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 3 μήνες και να ξεκινήσεις με ελαφρύ πρόγραμμα. Τώρα αν δεν έχεις τράβηγματα από τα ράματα μπορείς να ξεκινήσεις ελαφρύ περπάτημα ή κολύμπι ίσως στο 2ο μήνα.

 

Εγώ αυτά έκανα πέριπου 60 μέρες μετά την γέννα. Βέβαια μένω δίπλα στον Πανελλήνιο όποτε και κολύμπι και περπάτημα σε εγκαταστάσεις ή στο πεδίο του Αρεως ήταν εύκολα προσβάσιμα

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια γυμνάστρια που είχα ρωτήσει και ειχε κάνει καισαρική μου είπε μολις αισθανθείς εσυ καλά. Φαντάζομαι αν ξεκινήσεις πολύ ήπια θα δεις και μονη σου πόσο αντέχεις. Γιογκα πάντως που ειναι ήρεμη άσκηση μπορείς να κάνεις και αν αισθάνεσαι καλά να ανεβάζεις την ένταση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

 

Θελω να ξεκινησω πιλατες και διαδρομο οποτε μαλλον θα περιμενω να με δει ο γιατρος τον αλλο μηνα και να μου πει αν ειναι ολα οκ. Περπατημα μπορω να κανω φανταζομαι στον διαδρομο πιο χαλαρα μεχρι τοτε.

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα.

εγω ρωτησα το γιατρο μου αφου ειχαν περασει 2 μηνες και μου ειπε οτι μπορω να ξεκινησω κανονικα.

Αφου εψαξα και στο ιντερνετ διαβασα παντου οτι οποιαδηποτε γυμναστικη συνισταται μετα τους 2 μηνες και οχι νωριτερα. Παντως επειδη θες να κανεις και πιλατες και η κοιλια σου θα σηκωσει αυτο το βαρος να εισαι σιγουρη οτι δεν νιωθεις κανενα πονο και ενοχληση. Εγω τωρα θα ξεκινησω τη γυμναστικη και πριν 1-2 βδομαδες δε μπορουσα να τρεξω κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
αχ, κορίτσια και εγώ περιμένω πώς και πώς να σαραντήσω για να αρχίσω περπάτημα. Έχει κολλησει η ζυγαριά και η κοιλιά ξεπρήζεται σιγάσιγά.

 

Mirandoula μη βιαζεσαι ολα θα γινουν στην ωρα τους αρκει να μην ξεφυγεις.Εγω το γυμναστηριο το ξεκινησα 4 μηνες μετα την γεννηση του γιου μου (εννοειται με καισαρικη) μετα τις οδηγιες του γυναικολογου μου.Το σωμα μας σε γενικες γραμμες χρειαζεται περιπου 1 χρονο για να επανελθει,εκτος των ελαχιστων περιπτωσεων που επανερχεται πολυ πιο γρηγορα. Ευχομαι να εισαι σ΄αυτη την κατηγορια.Διαφορετικα θελει υπομονη και πειθαρχια.

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 χρόνια μετά...

Καλημερα, επαναφερω το θεμα μιας και εκλεισα τους δυο μηνες μετα τον τοκετο με κτ και θα ηθελα να με βοηθησετε οσες μανουλες εχετε εμπειρια. Θελω να ξεκινησω γυμναστικη αλλα δεν ξερω ουτε πως ουτε τιποτα! Με δεδομενο οτι θηλαζουμε αποκλειστικα, τι με συμβουλευετε να κανω;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα, επαναφερω το θεμα μιας και εκλεισα τους δυο μηνες μετα τον τοκετο με κτ και θα ηθελα να με βοηθησετε οσες μανουλες εχετε εμπειρια. Θελω να ξεκινησω γυμναστικη αλλα δεν ξερω ουτε πως ουτε τιποτα! Με δεδομενο οτι θηλαζουμε αποκλειστικα, τι με συμβουλευετε να κανω;;

 

Μετά απο καισαρική πρέπει να περιμένεις 3 μήνες για εντατική άσκηση (κυρίως στους κοιλιακούς).

Με δεδομένο όμως τον θηλασμό πρόσεξε μόνο να μην εξαντλείσαι, μην κουράζεσαι: μειώνεται το γάλα. Θα βρεις τη χρυσή τομή μόνη σου!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κάθε καισαρική, και ενόσω θήλαζα (αποκλειστικός θηλασμός) άρχιζα ήπια βάρη και τρέξιμο. Σχεδόν 1 μήνα μετά.

 

2 είναι τα θέματα:

η τομή, θέλει προσοχή σε τυχόν υπερφόρτωση. Άρα ήπια με τους κοιλιακούς και ανκάνεις βάρη να προσέξεις λίγο τις ασκήσεις για το μέγιστο που θα σηκώσεις. Τρέξιμο ή αερόβια δεν έχουν πρόβλημα.

ο θηλασμός μόνο λόγω του φορτίου που έχει το στήθος. Ασκήσεις μπρούμητα (πχ κάμψεις μηριαίων δικεφάλων). ¨οταν έβγαινα για τρέξιμο (7χλμ) φρόντιζα να έχει θηλάσει το μωρό για να αδειάσω.

 

όσο πιο γρήγορα αρχίσεις τόσο πιο καλά, από θέμα ψυχολογίας: σε ανεβάζει τα μάλα. Και θα φτιάξεις κορμάρα :)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο καισαρική πρέπει να περιμένεις 3 μήνες για εντατική άσκηση (κυρίως στους κοιλιακούς).

Με δεδομένο όμως τον θηλασμό πρόσεξε μόνο να μην εξαντλείσαι, μην κουράζεσαι: μειώνεται το γάλα. Θα βρεις τη χρυσή τομή μόνη σου!

 

το γάλα ουδώλως επηρεάζεται από οποιαδήποτε γυμναστική, ανεξαρτήτως εντάσεως.

 

Τάισα αποκλειστικά 2 μωράκια ενόσω αθλούμουν, και τα 2 θρεφταράκια.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

το γάλα ουδώλως επηρεάζεται από οποιαδήποτε γυμναστική, ανεξαρτήτως εντάσεως.

 

Τάισα αποκλειστικά 2 μωράκια ενόσω αθλούμουν, και τα 2 θρεφταράκια.

 

Εγώ παιδιά είχα πρόβλημα. Εκανα γρήγορο περπάτημα σε ανηφοροκατηφόρες και αν κουραζόμουν πολύ δεν είχα σχεδόν καθόλου γάλα.

Link to comment
Share on other sites

το γάλα ουδώλως επηρεάζεται από οποιαδήποτε γυμναστική, ανεξαρτήτως εντάσεως.

 

Τάισα αποκλειστικά 2 μωράκια ενόσω αθλούμουν, και τα 2 θρεφταράκια.

 

Εγώ παιδιά είχα πρόβλημα. Εκανα γρήγορο περπάτημα σε ανηφοροκατηφόρες και αν κουραζόμουν πολύ δεν είχα σχεδόν καθόλου γάλα. Ισως εξαρτάται από τον κάθε οργανισμό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Η ένταση έχει σημασία γιατί το γαλακτικό οξύ που παράγεται περνάει στο γάλα. Και εξαρτάται από το παιδί πως θα το δεχτεί. Επειδή μετά και από τις 2 εγκυμοσύνες ήθελα να ξαναγυρίσω στη παλιά Κατερίνα, 1 μήνα μετά τη γέννα ξανάρχισα τρέξιμο με υψηλή ένταση - πολύ πάνω απο το αναερόβιο κατώφλι (λάθος ταχτική). Στο 1ο μου, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το 2ο ήταν άλλη ιστορία.... 2 φορές μάλιστα έμεινε τουλάχιστον 6 ώρες χωρίς να θηλάσει (άντλησα και πέταξα 2 φορές γάλα...). Όμως γενικά το 2ο είχε τις ιδιαιτερότητές του στο θηλασμό: δεν μου "καθόταν" παρά μόνο σε σκοτεινό δωμάτιο για να θηλάσει - δεν συζητώ για δημόσιο θηλασμό... Ενώ ο 1ο, όπου και να ήμασταν, κανόνια να βαράγανε, αυτός το γάλα του.

Οπότε, ειδικά όταν μιλάμε για θηλασμό και αθλητισμό, δεν μπορούμε να βάλουμε καλούπια.

(όπως και σε οτιδήποτε έχει να κάνει με θηλασμό)

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια ποσο καιρο μετα μπορουσατε να κανετε κοιλιακους κλπ;Γτ βλεπω τη κοιλια μου και τωρα που αρχιζει να ξεφουσκωνει θελω να ξεκινησω οσο πιο γρηγορα γινεται.Γενικα οσες κανατε καισαρικη ποτε ξεκινησατε;Παντως επειδη υπερφερα πολυ με τη καισαρικη ακομα εχω πονους καποιες φορες και φοβαμαι πως θα αργησω να επανελθω :/

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εγώ έκανα γυμναστική σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης (στατικό ποδήλατο και βαράκια). Μετά την γέννα στις 40 μέρες άρχισα να κάνω σιγά σιγά κοιλιακούς και γιόγκα στο σπιτι και στους 2 μήνες ξαναπήγα gym με αποτέλεσμα να φύγει όλη η χαλάρωση στην κοιλιά μέσα στο πρώτο τετράμηνο!

catcatard20130202_-4_My%20Little%20girl%20is.pngdev007prs__.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...