Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κραταν τα παιδια και πρεπει να ανεχομαστε τα παντα?


christiana000

Recommended Posts

εχω γραψει και σε αλλο θεμα για τα πεθερικα μου αλλα αυτη τη φορα το παρα τραβηξανε και δεν ξερω πως να το χειρηστω.πρωτα απ ολα ποτε δεν ειχαμε αριστες σχεσεις καναμε τα στραβα ματια αλλα υπηρχαν διαφωνιες.γενικα δεν ταιριαζουμε σαν χαρακτηρες.οταν δουλευω μου κραταν το μωρο γιατι οι γονεις μου ειναι μακρια.σε γενικες γραμμες δεν εχω παραπονο το αγαπανε,καμια φορα βεβαια υπερβαινουν τα ορια και αποφασιζουν για το παιδι χωρις να με ρωτησουν αλλα κανω τα στραβα ματια γιατι δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα δικα μας.καιρο λοιπον τωρα μας ελεγαν να πανε βολτα με το παιδι με το μηχανακι τρικαβαλο(μενω σε μικρη επαρχιακη πολη)τους ειπαμε και εγω και ο μου αντρας οτι αυτο απαγορευεται.πρωτα απ ολα γιατι το μωρο μου ειναι μολις ενος ετους και ο πεθερος μου μπορει να οδηγει χρονια αλλα δεν παυει να ειναι 70 χρονων.ενω μας ειχαν πει ενταξει προσφατα εμαθα απο ενα κοινο μας γνωστο οτι ανεβαζουν συχνα τη μικρη στο μηχανακι:shock:πραγματικα επεσα απ τα συννεφα,δεν περιμενα τετοιο ψεμα και ετσι τους μιλησα.να τονισω οτι παρα τα νευρα μου μιλησα με πολυ ομορφο τροπο οτι αυτο που εγινε με ενοχλησε και πως δε θελω να ξαναγινει..η πεθερα μου ενω στη αρχη το αρνηθηκε βγαζοντας μας ολους τρελους μετα το παραδεχτηκε και μου ειπε πως δε θα ξανασυμβει.και εκει που νομιζα πως εφ οσον το συζητησαμε και το θεμα ελειξε ξαφνικα μου κραταει μουτρα η κυρια και βγαινει και απο πανω λεγοντας με στον αντρα μου αχαριστη.σορυ για το μεγαλο ποστ αλλα εχω αναγκη τη συμβουλη σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αρχικα το θεμα αειναι ο αντρας κ η σταση του σε θεμα.Εγω ειμαι ανθρωπος που γενικα τα χωνω σεοτι εχει να κανει με τα παιδια κ τον κινδυνο.Δως τους να καταλαβουν με οποιον τροπο οτι τους το απαγπρευεις γιατι ειναι επικυνδινο για το παιδι.Αλλιως κανε κατι ακραιο...αστυνομια,κανε παραπονα κ εξηγησε τους,ωστε να πανε για συσταση αλλα να μην πουνε οτι πηγς εσυ(δε ξερω αν ειναι ασφαλες ομως).Καλιω μαλωμενη κ το παιδι καλα παρα το αντιθετο.Κ εγω σκοτωμενη ειμαι κ με τους μεν κ με τους δε,γιατι εχουνε σκυλογατα κ τα εχουνε ελυθερα κ μου κατουρανε το χαλι της πορτς κ ερχονται με τα ρουχα που κοιμουνται μαζι με τα σκυλια κ φρικαρω!!!!Σημερα δε εδωσα ενα ματς γι αυτο...Κ ειμαι διατεθημενη να σκοτωθω μαζι τους ξανα κ ξανα κ τους απειλω οτι αν δε τα μαζεψουνε θα κοιμηθουν ενα βραδυ κ δε θα τα ξαναδουνε9δε μου φταινε βεβαια τα ζωακια).

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

christiana αποκλείεται.............!!!!!!!!!!!!!!!!!

πες μου οτι κάνεις πλάκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ζεί ακόμη η πεθερά σου?????????????????????? ειλικρινά εγώ θα την είχα σκοτώσει!!!!

όχι μόνο την πεθερά μου, οποιονδήποτε έκανε κάτι που απαγόρευα εγώ και ο πατέρας του παιδιού!

αν είναι δυνατόν!!!!!!!!

συγχίστηκα νυχτιάτικα......................

κάτι τέτοια ακούω και λέω...καλύτερα παιδικό σταθμό....!!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Χριστιάννα κορίτσι μου η ψυχραιμία σου είναι παροιμιώδης! Σίγουρα βέβαια η καρδούλα σου το ξέρει...Εδώ όμως το πράγμα είναι άκρως σοβαρό! Ενός έτους παιδί πάνω σε μηχανάκι;;; Εντάξει, το έχουμε δει και το βλέπουμε συνέχεια στους δρόμους αυτό το φαινόμενο αλλά δεν είναι της παρούσης να το κριτικάρουμε. Αλλά να γίνεται αυτό ερήμην της μητέρας και παρά τη θέλησή της;!; Και με οδηγό έναν 70χρονο;;; Για κράνος στο παιδί ούτε λόγος φυσικά, τι ρωτάω κι εγώ..Καλά σου λέει η ΛΕΝΑ, πάρε την αστυνομία! Δεν ξέρω πώς θα το κάνεις, πάρε άδεια μια μέρα από τη δουλειά, παρακολούθησέ τους και στείλε την αστυνομία..Άμα του έρθει η λυπητερή κανά 500ευρω του πεθερού σου να δούμε αν θα το ξανατολμήσει μετά! Αν ήταν άλλη περίπτωση κι εγώ θα σου έλεγα να το συζητήσεις με τον άντρα σου κτλ κτλ αλλά από ότι φαίνεται οι άνθρωποι εκτός από ανεύθυνοι είναι και αθεόφοβοι!

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η αστυνομια δεν παιζει.ζω σε μικρη επαρχιακη πολη και ολοι κυκλοφορουν με τα μωρα στα μηχανακια.οι αστυνομικοι δεν λενε τιποτα.για τα πεθερικα μου αυτο ειναι κατι πολυ φυσιολογικο.αυτο που με ενοχλησε ειναι πως ενω εγω το ειχα απαγορευσει αυτοι μου ειπαν ψεματα και καναν του κεφαλιου τους και βγαινουν και απο πανω.οταν τους το ειπα ο πεθερος μου γυρισε και μου ειπε 'αν οδηγω εγω να εισαι ησυχη':shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδιά θα τρελαθούμε τελείως;Μωρό πάνω σε μηχανάκι;Συγνώμη καλή μου ο άντρας σου τι λέει για όλο αυτό;Δεν καταλαβαίνω δεν τον πειράζει;Να σου πω την αλήθεια και να μην μου ξανά μίλαγαν σκασίλα μου μεγάλη:mad:.Προέχει η ασφάλεια του μωρού γιατί για μωρό μιλάμε...Εμείς μένουμε στην Αθήνα και επειδή θα παρακολουθήσω κάποια μαθήματα για κάποιες μέρες και θα κρατήσουν τον μικρό οι γονείς μου τις 5 από αυτές σκεφτόμουν μην κάνουν τίποτα βλακείες του τύπου βάζω το παιδί στο πίσω κάθισμα και πάμε στην θάλασσα:rolleyes:.Μου το πέταξε λοιπόν το παραμύθι η μάνα μου απ'έξω απ'έξω:shock:.Η απάντηση;"Με καμία δύναμη ,δεν υπάρχει περίπτωση να πάρετε το μωρό (15 μηνών ο δικός μου τζουτζούκος :D) και να πάτε στην θάλασσα:mad:.Πρώτον δεν μπαίνει το μωρό χωρίς καρεκλάκι στο αυτοκίνητο ,και δεύτερον δεν πάει στην θάλασσα χωρίς εμένα η΄τον μπαμπά του:mad:."Ορθά κοφτά και αν κάνουν καμιά βλακεία ουαι και αλίμονό τους:mad:.Θα κάνουν καιρό να το δουν.Έχω πάθει ψύχωση με την ασφάλεια του παιδιού μετά από κάτι βίντεο που έχω δει και τρελαίνομαι όταν βλέπω και ξένα παιδάκια χωρίς κάθισμα με ανοιχτά παράθυρα και και και...:mad:.Η μάνα μου με λέει υστερική αλλά δεν με νοιάζει.Το κακό μια φορά θα γίνει:|...

Link to comment
Share on other sites

Ηταν πολυ ανωριμο όλο αυτο! Να τους το ξεκαθαρισεις τελειως το θεμα. Παντως αν σε κάτι τοσο σοβαρο σε γράφουν φαντασου μέσα στο σπίτι τι θα γίνεται?

Κ τα πεθερικά μου το ίδιο είναι, αλλα δεν έχουν φτάσει σε τέτοια επιπεδα...θα τους εσφαζα! Πχ. πηγε κ κουρεψε η πεθερα μου την μια(την έκανε κ χάλια) κ δεν μου ειπε τπτ μέχρι που την ειδα κ εψαχνα να δω αν το έκανε η μαμα μου ή η πεθερα μου ,κάνουν κ άλλα τέτοια υπέροχα αλλα οταν πρέπει να πας την δουλεια σου τι να κάνεις?

 

Mammy in love , συμφωνω απολυτα για το καθισματάκι αυτ.του αλλα γιατι να μην παει το μωρω με τη γιαγια του για μπάνιο? Εκτος αν ειναι μεγάλη σε ηλικια κ δεν μπορει να δειξει την απαιτουμενη προσοχη. Εγω τις δικες μου τις αφηνω να πηγαινουν, ειδικα τωρα που ειμαι εγκυος δεν μπορω να παω εγω, αλλα να σημειωσω οτι οι γιαγιαδες ειναι κ οι 2 50 χρονων.

Link to comment
Share on other sites

Πες μου μόνο σε ποια επαρχιακή πόλη μένεις να τους καταγγείλω όλους. Στείλε μια ανώνυμη επιστολή στον διευθυντή της τροχαίας καταδικάζοντας την ανοχή του. Αυτό το πράγμα είναι ασυδοσία!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε ενόχλησε που δε σου το είπαν ή που το κάνουν? Τι να πω...

με ενοχλησε γιατι εγω το απαγορευω και αυτοι το εκαναν.και τα δυο λοιπον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε παιδιά θα τρελαθούμε τελείως;Μωρό πάνω σε μηχανάκι;Συγνώμη καλή μου ο άντρας σου τι λέει για όλο αυτό;Δεν καταλαβαίνω δεν τον πειράζει;Να σου πω την αλήθεια και να μην μου ξανά μίλαγαν σκασίλα μου μεγάλη:mad:.Προέχει η ασφάλεια του μωρού γιατί για μωρό μιλάμε...Εμείς μένουμε στην Αθήνα και επειδή θα παρακολουθήσω κάποια μαθήματα για κάποιες μέρες και θα κρατήσουν τον μικρό οι γονείς μου τις 5 από αυτές σκεφτόμουν μην κάνουν τίποτα βλακείες του τύπου βάζω το παιδί στο πίσω κάθισμα και πάμε στην θάλασσα:rolleyes:.Μου το πέταξε λοιπόν το παραμύθι η μάνα μου απ'έξω απ'έξω:shock:.Η απάντηση;"Με καμία δύναμη ,δεν υπάρχει περίπτωση να πάρετε το μωρό (15 μηνών ο δικός μου τζουτζούκος :D) και να πάτε στην θάλασσα:mad:.Πρώτον δεν μπαίνει το μωρό χωρίς καρεκλάκι στο αυτοκίνητο ,και δεύτερον δεν πάει στην θάλασσα χωρίς εμένα η΄τον μπαμπά του:mad:."Ορθά κοφτά και αν κάνουν καμιά βλακεία ουαι και αλίμονό τους:mad:.Θα κάνουν καιρό να το δουν.Έχω πάθει ψύχωση με την ασφάλεια του παιδιού μετά από κάτι βίντεο που έχω δει και τρελαίνομαι όταν βλέπω και ξένα παιδάκια χωρίς κάθισμα με ανοιχτά παράθυρα και και και...:mad:.Η μάνα μου με λέει υστερική αλλά δεν με νοιάζει.Το κακό μια φορά θα γίνει:|...

κοιτα εγω τους αφηνω να πανε το παιδι για μπανιο στη θαλασσα γιατι εγω λογο δουλειας δεν εχω τη δυνατοτητα να το παω.γενικα ξερω πως το προσεχουνε πολυ συνεχεια απο κοντα το εχουν μιλαμε δεν το αφηνουν απ τα ματια τους.και οταν γυρναω απ τη δουλεια μου λεει οτι εκανε το παιδι ολη μερα.αν εφαγε και ποσο αν εκανε κακα και αν κοιμηθηκε.γι αυτο τους ειχα πολυ εμπιστοσυνη σε οτι αφορα το μωρο.διαβαζα θεματα εδω μεσα και σκεφτομουν ποσο τυχερη ειμαι που τα πεθερικα μου δεν ειναι ετσι και με ακουνε οτι και αν τους πω.τωρα ομως η εμπιστοσυνη μου κλωνιστηκε μετα απο αυτο το σκηνικο.παω στη δουλεια και τρεμω.αυτη μου εδωσε το λογο της οτι δε θα ξαναγινει αλλα δεν ξερω τι να πιστεψω.

Link to comment
Share on other sites

οσο για τον αντρα μου τους κατσαδιασε κανονικα αλλα προσπαθει να ηρεμισει και εμενα.εγινε μεγαλος καυγας μεταξυ μας τον απειλησα μεχρι και με χωρισμο αν δεν συμμορφωσει τους γονεις του.υπερβολη το ξερω αλλα εχω απελπιστει.δυνατοτητα για να παρουμε γυναικα δεν εχουμε απο οικονομικης αποψης και βρεφονιπιακος εδω δεν υπαρχει.που και να υπηρχε δηλαδη ειναι μονο τα πρωινα και το καλοκαιρι κλεινει

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η αστυνομια δεν παιζει.ζω σε μικρη επαρχιακη πολη και ολοι κυκλοφορουν με τα μωρα στα μηχανακια.οι αστυνομικοι δεν λενε τιποτα.για τα πεθερικα μου αυτο ειναι κατι πολυ φυσιολογικο.αυτο που με ενοχλησε ειναι πως ενω εγω το ειχα απαγορευσει αυτοι μου ειπαν ψεματα και καναν του κεφαλιου τους και βγαινουν και απο πανω.οταν τους το ειπα ο πεθερος μου γυρισε και μου ειπε 'αν οδηγω εγω να εισαι ησυχη':shock:

εγώ θα το είχα βουτήξει το παιδί μου και θα του έλεγα όσο είναι και δικό μου παιδί σε μηχανάκι δεν ξανανεβαίνει!

Ο άντρας σου τι λέει για αυτό? Γιατί κι δω μικρή πόλη είναι και παίζει ίδια φάση, όλα είναι θέμα οπτικής του γονιού.

Τα ανήψια του συχνά πυκνά τα κάνει βόλτες με το νέο μηχανάκι και τρελαίνομαι παρότι είναι πιο μεγάλα και τους πήρε και κράνος. Στα μηχανάκια δεν έχουν καμμιά θέση παιδάκια.Αλλά εκεί δεν μπορώ να πώ τίποτε, όταν δεν είναι δικό σου το παιδί απλά κάνεις μόκο.

Εσύ γιατί να κάνεις μόκο όμως? Πάρε το παιδί σου και καθόρισε εσύ με τον άνδρα σου πως θες να μεγαλώσει, και σόποιον δεν αρέσει δικό του θέμα...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πολυ απλα δεν υπηρχε πιθανοτητα να τους το ξαναφησω...καμια.Χιλιες φορες νταντα και να στριμωχτω οικονομικα...χιλιες φορες να σταματησω τη δουλεια μου...αλλα αυτο με τπτ.Και σε νησι...με τους τουριστες να παιρνουν τα μηχανακια και να κανουν βλακειες...που μια στο εκατομυριο να κανει βλακεια ενας οδηγος και να πεσει πανω τους με κανα αυτοκινητο...ουτε να σκεφτεις φανταζομαι δε θελεις τι θα γινει.

 

Και τοτε συγγνωμη αλλα θα φταις κι εσυ.Και οπως ειπε και καποια κοπελα παραπανω αν σε τοσο σοβαρο θεμα σε αγνοουν και κανουν του κεφαλιου τους χωρις να λαμβανουν υποψιν την ασφαλεια του παιδιου...να εισαι σιγουρη οτι δεν τηρουν τπτ απότι τους λες...

 

Ακου εκει σου κραταει και μουτρα?Αντι να σου ζηταει συγγνωμη θελει να βγει κι απο πανω δλδ?

Link to comment
Share on other sites

εμενα χτες για τριτη φορα αφησε ο πεθερος μου το διχρονο στο δρομο...........αυτη τη φορα μπηκε στο αυτοκινητο να βρει κατι χαρτια στο ντουλαπακι.........το μωρο στο δρομο.....

ειναι δρομος με κινηση, δεν ειναι κεντρικος αλλα δεν ειναι και στενακι.....

πατησε μια φωνη ο αντρας μου, τον κοροιδεψε κιολας, τι φωναζεις του ειπε, εγω εχω τα ματια μου 14.....μας την ειπαν κιολας

και οσες με διαβαζετε ξερετε οτι ξαναεγινε τετοιο πραγμα

 

το συζητησα με τον παιδιατρο και μου ειπε οτι νομιζουν οτι ειναι ακομα στα κουτσοχωρια τους και δεν περνανε αυτοκινητα και εχουν παντελη αγνοια κινδυνου των ημερων μας

 

ο θεος να φυλαει............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και όποιος δηλαδή το φυλάει έχει και δικαίωμα να ρισκάρει τη ζωή του για να μην είμαστε αχάριστοι; Στη θέση σου δεν θα το άφηνα ξανά σε εκείνους γιατί σήμερα είναι το μηχανάκι αύριο είναι κάτι άλλο. Κατανοώ πλήρως την ανάγκη σου για δουλειά και επιβίωση αλλά συνήθως προέχει το παιδί. Χωρίς να θέλω να σε τρομάξω αν στο μέλλον πάθει κάτι-πράγμα που απεύχομαι- δεν θα φταίνε εκείνοι.....

Link to comment
Share on other sites

Ηταν πολυ ανωριμο όλο αυτο! Να τους το ξεκαθαρισεις τελειως το θεμα. Παντως αν σε κάτι τοσο σοβαρο σε γράφουν φαντασου μέσα στο σπίτι τι θα γίνεται?

Κ τα πεθερικά μου το ίδιο είναι, αλλα δεν έχουν φτάσει σε τέτοια επιπεδα...θα τους εσφαζα! Πχ. πηγε κ κουρεψε η πεθερα μου την μια(την έκανε κ χάλια) κ δεν μου ειπε τπτ μέχρι που την ειδα κ εψαχνα να δω αν το έκανε η μαμα μου ή η πεθερα μου ,κάνουν κ άλλα τέτοια υπέροχα αλλα οταν πρέπει να πας την δουλεια σου τι να κάνεις?

 

Mammy in love , συμφωνω απολυτα για το καθισματάκι αυτ.του αλλα γιατι να μην παει το μωρω με τη γιαγια του για μπάνιο? Εκτος αν ειναι μεγάλη σε ηλικια κ δεν μπορει να δειξει την απαιτουμενη προσοχη. Εγω τις δικες μου τις αφηνω να πηγαινουν, ειδικα τωρα που ειμαι εγκυος δεν μπορω να παω εγω, αλλα να σημειωσω οτι οι γιαγιαδες ειναι κ οι 2 50 χρονων.

 

Κοίτα blublu μου ,οι γονείς μου δεν είναι μεγάλοι είναι νέοι 56 χρονών και οι δύο.Όμως δεν θέλω 2 πράγματα...Το ένα είναι ότι δεν θέλω να πιέσουν το μωρό να μπει στην θάλασσα.Έχουν λίγο την άποψη ότι "αφού δεν είναι κακό για το παιδί και τι έγινε";Δεν θέλω ο μικρός μου να την πάρει από φόβο γιατί μπορεί να τον πιέσουν να μπει."Τι να είναι φοβητσιάρης;"Και δεύτερον θέλω το μωρό για κάποια πράγματα σημαντικά (και τα πρώτα του μπανάκια τα θεωρώ σημαντικά ,όλα τα πρώτα του τα θεωρώ σημαντικά) να έχει τους γονείς του δίπλα του ,καθώς και να αισθάνεται πως όταν είναι με τους γονείς του μπορεί να είναι ασφαλής.Δεν ξέρω αν κάνω λάθος η΄αν είμαι υπερβολική αλλά αυτά τα θεωρώ σημαντικά θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για τα μικρά μας εμείς έχουμε την ευθύνη.Εμείς πρέπει να προσέχουμε θέματα που έχουν να κάνουν με την ασφάλειά τους.Τις προάλλες συζητάγαμε με την μάνα μου και μου έλεγε ότι το μωρό αν μεγαλώσει και άλλο δεν θα θέλει να κάθετε στο κάθισμα και μου λέει "τι θα κάνεις θα το βάζεις με το ζόρι;"Από τώρα που είναι μικρούλης του μιλάω συνεχώς και του λέω πόσο σημαντικό και σπουδαίο είναι που έχει το δικό του κάθισμα που τον κρατάει ασφαλή.Οι δικοί μου δεν δίνουν και ιδιαίτερη βάση σε αυτά.Ο πατέρας μου δεν φοράει ζώνη γιατί λέει εκείνος οδηγάει και αν συμβεί κάτι θα το προλάβει.Άντε τώρα εγώ με την λόξα που έχω να τους δώσω να καταλάβουν πόσο σημαντική είναι η ασφάλεια του μωρού μέσα στο αυτοκίνητο:rolleyes:...

Link to comment
Share on other sites

.Δεν ξέρω αν κάνω λάθος η΄αν είμαι υπερβολική αλλά αυτά τα θεωρώ σημαντικά θέματα...

 

υπερβολική?????????????

ε όχι και υπερβολική επειδή έχεις αποφασίσει να είσαι μάνα και να φαίνεσαι!!!!!!!!!!!!

έλεος!!!!

 

όταν μου λένε οτι είμαι υπερβολική (και ας είμαι σε κάποια θέματα...) κοιτάζω τον γιό μου, και βλέπω πόσο ευτυχισμένος είναι...και αυτή την ευτυχία δεν αφήνω κανέναν να την αλλάξει!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΟΥΤΕ ΠΑΠΠΟΥΣ, ΟΥΤΕ ΓΙΑΓΙΑ, ΟΥΤΕ ΘΕΙΟΣ, ΟΥΤΕ ΘΕΙΑ, ΟΥΤΕ ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ...!!!!!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για τα μικρά μας εμείς έχουμε την ευθύνη.Εμείς πρέπει να προσέχουμε θέματα που έχουν να κάνουν με την ασφάλειά τους.Τις προάλλες συζητάγαμε με την μάνα μου και μου έλεγε ότι το μωρό αν μεγαλώσει και άλλο δεν θα θέλει να κάθετε στο κάθισμα και μου λέει "τι θα κάνεις θα το βάζεις με το ζόρι;"Από τώρα που είναι μικρούλης του μιλάω συνεχώς και του λέω πόσο σημαντικό και σπουδαίο είναι που έχει το δικό του κάθισμα που τον κρατάει ασφαλή.Οι δικοί μου δεν δίνουν και ιδιαίτερη βάση σε αυτά.Ο πατέρας μου δεν φοράει ζώνη γιατί λέει εκείνος οδηγάει και αν συμβεί κάτι θα το προλάβει.Άντε τώρα εγώ με την λόξα που έχω να τους δώσω να καταλάβουν πόσο σημαντική είναι η ασφάλεια του μωρού μέσα στο αυτοκίνητο:rolleyes:...

φυσικα και θα καθεται κανονικα στο καθισμα. στα δικα μου ποτε μεγαλωνοντας δεν τεθηκε θεμα "δε θελω να κατσω " και τετοια. ειναι δεδομενο οτι εκει καθονται! αλλα δεν εχουν και προβλημα ειναι κατι που το εμαθαν απο νεογεννητα οποτε δεν ισχυει οτι δεν θα θελει μεγαλωνοντας. η κορη μου να φανταστεις καμμια φορα καθεται στο καθισμα και επειδη δενω τον γιο μου ξεχνιεμαι και μπαινω να οδηγησω οποτε μονη τους μου θυμιζει οτι δεν ειναι δεμενη:!: ασε παλια ειχαν αλλη νοοτρολια εγω ποτε δεν θυμαμαι ζωνες και τετοια καλα για ειδικα καθισματα ουτε λογος:!:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

χριστιανα, για να θυμηθω: τα πεθερικα σου ειναι αυτα που ειχαν κρυφα κλειδι του σπιτιου σας ή ηταν αλλη κοπελα και τα μπερδευω;

το θεμα ειναι παρα πολυ σοβαρο. δεν μπορει ενα παιδακι 1 ετους (ουτε και μεγαλυτερο βεβαια και εννοειται) αλλα ειδικα 1 ετους που ακομα δεν εχει και την τελεια ισορροπια να κανει τρικαβαλο. την παρατηρηση την εκανες μπροστα στον αντρα σου η μονη σου; μαλλον ο αντρας σου πρεπει να τους τριξει παρα πολυ τα δοντια.

 

ισως αν βρισκατε μια νταντα για λιγο για να τους φοβερισετε οτι δεν θα τους ξαναφησετε το παιδι; πραγματικα εχω μεινει ενεα και δεν μπορω να σκεφτω τι μπορεις να κανεις

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θα καθεται κανονικα στο καθισμα. στα δικα μου ποτε μεγαλωνοντας δεν τεθηκε θεμα "δε θελω να κατσω " και τετοια. ειναι δεδομενο οτι εκει καθονται! αλλα δεν εχουν και προβλημα ειναι κατι που το εμαθαν απο νεογεννητα οποτε δεν ισχυει οτι δεν θα θελει μεγαλωνοντας. η κορη μου να φανταστεις καμμια φορα καθεται στο καθισμα και επειδη δενω τον γιο μου ξεχνιεμαι και μπαινω να οδηγησω οποτε μονη τους μου θυμιζει οτι δεν ειναι δεμενη:!: ασε παλια ειχαν αλλη νοοτρολια εγω ποτε δεν θυμαμαι ζωνες και τετοια καλα για ειδικα καθισματα ουτε λογος:!:

 

Με το κάθισμα είχαμε πρόβλημα όταν ήταν πολύ μικρός.Πάντα με άγχωνε όταν τον έβαζα γιατί έκλαιγε ασταμάτητα αλλά το έμαθε.Τώρα κάποιες φορές γκρινιάζει αλλά το ξεπερνάμε:-).Προέχει η ασφάλεια.Χριστιάννα εχθές το απόγευμα σε σκεφτόμουν.Πηγαίναμε σε ένα γάμο και συναντήσαμε έναν κύριο με μηχανή και λέω του άντρα μου "Πρόσεχε τον μπροστινό ,έχει παιδί πάνω στη μηχανή:mad:".Είχε ένα κοριτσάκι 2 χρονών...Εκείνο μες στην τρελή χαρά έτσι όπως την φύσαγε ο αέρας πραγματικά το απολάμβανε!Όμως η ασφάλεια του;Λίγο πιο πάνω αυτοκίνητο είχε χτυπήσει έναν με μηχανάκι...Αν ήταν αυτός με το μωρό και όχι ο νεαρός;:?Τότε τι θα γινόταν;Και μόνο που το σκέφτομαι τρελαίνομαι...

Link to comment
Share on other sites

....Είχε ένα κοριτσάκι 2 χρονών...Εκείνο μες στην τρελή χαρά έτσι όπως την φύσαγε ο αέρας πραγματικά το απολάμβανε!Όμως η ασφάλεια του;Λίγο πιο πάνω αυτοκίνητο είχε χτυπήσει έναν με μηχανάκι...Αν ήταν αυτός με το μωρό και όχι ο νεαρός;:?Τότε τι θα γινόταν;Και μόνο που το σκέφτομαι τρελαίνομαι...

 

Αυτό θα γινόταν (το κομμάτι με τα μπλε γράμματα είναι αντιγραφή από ποστ άλλου μέλους από το parentscafe χθες το βράδυ)

 

 

...πεσαμε πανω σε 2 πολυ σοβαρα τροχαια... και στο πηγαινε, και στο ελα..

 

το χειροτερο ηταν στο λαγονησι...... μηχανη επεσε πανω σε αμαξι.... ειδα εναν αντρα και ενα κοριτσακι -προφανως απο τη μηχανη- στην ασφαλτο... πολυ ασχημα, μην σας περιγραψω...... icon_sad.gificon_sad.gificon_sad.gificon_sad.gificon_sad.gif δεν νομιζω οτι ζουσαν... icon_sad.gificon_sad.gificon_sad.gificon_sad.gif απο κεινη την ωρα ειμαι χαλια...

 

πηγαμε με τον αντρα μου και την μικρη στον παιδοτοπο μετα, για φαγητο, κι εγω ακομα δεν μπορω να συνελθω... εχει κολλησει το μυαλο μου στο παιδι στην ασφαλτο...

 

Την προσωπική μου εμπειρία την έχω γράψει εδώ

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=982406&postcount=103

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθούμε τελείως;Μωρό πάνω σε μηχανάκι;Συγνώμη καλή μου ο άντρας σου τι λέει για όλο αυτό;Δεν καταλαβαίνω δεν τον πειράζει;Να σου πω την αλήθεια και να μην μου ξανά μίλαγαν σκασίλα μου μεγάλη:mad:.Προέχει η ασφάλεια του μωρού γιατί για μωρό μιλάμε...Εμείς μένουμε στην Αθήνα και επειδή θα παρακολουθήσω κάποια μαθήματα για κάποιες μέρες και θα κρατήσουν τον μικρό οι γονείς μου τις 5 από αυτές σκεφτόμουν μην κάνουν τίποτα βλακείες του τύπου βάζω το παιδί στο πίσω κάθισμα και πάμε στην θάλασσα:rolleyes:.Μου το πέταξε λοιπόν το παραμύθι η μάνα μου απ'έξω απ'έξω:shock:.Η απάντηση;"Με καμία δύναμη ,δεν υπάρχει περίπτωση να πάρετε το μωρό (15 μηνών ο δικός μου τζουτζούκος :D) και να πάτε στην θάλασσα:mad:.Πρώτον δεν μπαίνει το μωρό χωρίς καρεκλάκι στο αυτοκίνητο ,και δεύτερον δεν πάει στην θάλασσα χωρίς εμένα η΄τον μπαμπά του:mad:."Ορθά κοφτά και αν κάνουν καμιά βλακεία ουαι και αλίμονό τους:mad:.Θα κάνουν καιρό να το δουν.Έχω πάθει ψύχωση με την ασφάλεια του παιδιού μετά από κάτι βίντεο που έχω δει και τρελαίνομαι όταν βλέπω και ξένα παιδάκια χωρίς κάθισμα με ανοιχτά παράθυρα και και και...:mad:.Η μάνα μου με λέει υστερική αλλά δεν με νοιάζει.Το κακό μια φορά θα γίνει:|...

 

 

Ποσο συμφωνω μαζι σου....κ εμενα ετσι με λενε στο θεμα αυτο κ της καθαριοτητας:rolleyes:Αλλα το παιδι προεχει κ ας βγαινουμε τρελλες οι μανες.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα γινόταν (το κομμάτι με τα μπλε γράμματα είναι αντιγραφή από ποστ άλλου μέλους από το parentscafe χθες το βράδυ)

 

 

...πεσαμε πανω σε 2 πολυ σοβαρα τροχαια... και στο πηγαινε, και στο ελα..

 

το χειροτερο ηταν στο λαγονησι...... μηχανη επεσε πανω σε αμαξι.... ειδα εναν αντρα και ενα κοριτσακι -προφανως απο τη μηχανη- στην ασφαλτο... πολυ ασχημα, μην σας περιγραψω...... icon_sad.gificon_sad.gificon_sad.gificon_sad.gificon_sad.gif δεν νομιζω οτι ζουσαν... icon_sad.gificon_sad.gificon_sad.gificon_sad.gif απο κεινη την ωρα ειμαι χαλια...

 

πηγαμε με τον αντρα μου και την μικρη στον παιδοτοπο μετα, για φαγητο, κι εγω ακομα δεν μπορω να συνελθω... εχει κολλησει το μυαλο μου στο παιδι στην ασφαλτο...

 

Την προσωπική μου εμπειρία την έχω γράψει εδώ

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=982406&postcount=103

 

Τι λες τώρα:shock:πω πω έπαθα πλάκα.Χριστούλη μου:cry:...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...