Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποθυρεοειδισμος / θυρεοειδής στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Γεια σας ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε τι μπορει να συμβει στο εμβρυο αν υπαρχει προβλημα με τον θυροειδη αδενα????

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε τι μπορει να συμβει στο εμβρυο αν υπαρχει προβλημα με τον θυροειδη αδενα????

Αναλόγως το προβλημα, μεχρι και αποβολη. Δεν ξερω πως αλλα εγω εμφανισα θυρεοειδίτιδα της λοχείας και το κατάλαβα τυχαία απο εξετάσεις όταν το μωρό ήταν 5 μηνών, ο ενδοκρινολόγος μου ειπε οτι μπορει και να το είχα απο την εγκυμοσύνη και σε περιπτωση νεας εγκυμοσυνης θα πρεπει να το επισκεπτομαι απο την αρχη γιατι υπαρχει κινδυνος ακόμα και αποβολής. Μια γνωστη το εχει χάσει απο λάθος λήψη φαρμακων θυρεοειδούς κατα την εγκυμοσύνης της, τα οποία έπαιρνε και πριν την εγκυμοσυνη.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ανακαλυψα οτι εχω υποθυροειδισμο στην πρωτη μου εγκυμοσυνη και απο τοτε παιρνω συγκεκριμενο φαρμακο και κανω εξετασεις καθε τοσο να βλεπω που ειμαστε. Θελει προσοχη στη διαρκεια της εγκυμοσυνης και πρεπει να προσαρμοζεται η δοση αναλογα με το πως κρινει ο ενδοκρινολογος

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, και εγω εχω και το ρυθμιζω με οτ αναλογο χαπι.Μαλιστα η τοτε ενδοκρινολογος μου, με ειχε ενημερωσει για τη δυσλειτουργια του θυρεοειδη στην εγκυμοσυνη κ ειμαι τακτικη στο χαπι και στις εξετασεις.

 

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω κάνει αφαίρεση λόγω αυτοάνοσου (graves disease) οπότε δεν έχω καθόλου θυρεοειδή και στηρίζομαι αποκλειστικά στο Τ4. Κάθε 4 εβδομα΄δες κάνω εξετάσεις για ρύθμιση κατά την διάρκεια της εγκυμσούνης, αλλιώς 2 φορές το χρόνο!

Οι επιπλοκες και τα προβλήματα που μπορεί να έχεις είναι σχετικά με το πρόβλημα που έχεις, πόσο σοβαρό είναι, πόσο αρρύθμιστος είναι ο θυρεοειδής κλπ. Πάντως είναι κάτι που παρακολουθείς και ρυθμίζεται εύκολα. Επίσης έχει σημασία αν είσαι ευθυρεοειδικός, αν έχεις αντισώματα anti TPO, anti TPG, TSI κλπ. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω υποθυρεοειδισμό και παίρνω το Τ4 των 75 mg. Δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας από την στιγμή που έχει ρυθμιστεί...εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης έπαιρνα των 50 mg και κάθε δίμηνο έκανα εξετάσεις. ΟΛΑ πήγαν ΤΕΛΕΙΑ. Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα και προπαντώς το έμβρυο.

Στον υπερθυρεοειδισμό είναι κάπως δύσκολα τα πράγματα απ'ότι έχω ακούσει αλλά δεν είμαι ειδική να μιλήσω αφού δεν έχω αυτή τη μορφή θυρεοειδή.

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εφόσον είναι ρυθμισμένος ο θυροειδής με την κατάληλη αγωγή. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι ο θυροειδής αδένας είναι το επόμενο όργανο που σχηματίζετε και λειτουργεί αμέσως μετά την καρδιά. Οπότε το έμβρυο δεν έχει πρόβλημα με τα Τ4 γιατί τα φιλτράρει. Θέλει απλά να το ελέγχεις με εξέταση καθε 2 μήνες κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Στο θηλασμό πρέπει να το δείς ξανά γιατί πολυ μικρές ποσότητες περνάνε στο γάλα.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

Στον θηλασμό δεν υπάρχει πρόβλημα όπως με διαβεβαίωσε η ενδοκρινολόγος μου...καλού κακού όμως εγώ το χάπι το παίρνω αφότου τον θηλάσω...

Οχι ότι θα δημιουργήσει πρόβλημα στο θηλασμό ή στο παιδί. Απλά και σε αυτή τη φάση απορυθμίζεται όπως και στην εγκυμοσύνη. Το χάπι πρέπει να το πάρεις αφού θηλάσεις και αν μεσολαβεί και 3ωρο μέχρι τον επόμενο θηλασμό ακόμα καλύτερα.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

εχω υπερθυροειδη μετα την 1η γεννα λογω αλλαγης ορμονων και επειδη εχασα αρκετο βαρος με διαιτα.παιρνω ομως θεραπεια καθε μερα L thyroxin 50mg μιση ωρα πριν το πρωινο.οταν εμεινα εγκυος 2η φορα σταματησα τη θεραπεια αλλα δεν υπηρχε κανενα προβλημα.μετα τη γεννα την ξανααρχησα.δε ξερω αν κανει κατα τη διαρκεια του θηλασμου γιατι εγω δε θηλασα τον μικρο λογω ελαχιστης ποσοτητας γαλακτος που ειχα κ κοπηκε μονο του 7 μερες μετα τη γεννα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια.... Είχα πει να ανοιξω νέο θέμα για τον θυροϊδή αλλά αφού υπάρχει ήδη θα γράψω το δράμα μου εδώ γιατί περί δράματος πρόκειται.

Καταρχήν έχω υπο/σμο και τον ρυθμίζω με τα χαπάκια άπό τότε που γεννηθηκα.

Τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και είμαι στον 4ο μήνα.

Να τονίσω ότι το πρώτο παιδάκι μου το γέννησα πρόωρα και από ότι βλέπω θα έχω τα ίδια και σε αυτό θα σας εξηγησω..

ένα χρόνο πριν επαιρνα μια καθορισμένη δόση βεβαια δεν τις είχα παει εξετάσεις να δει πως παώ (1ο μου λάθος) αλλά αφού έβλεπα ότι δεν είχα πρόβλιμα ακουλουθουσα την αγωγή μέχρι και σημερα. Κάνοντας τις εξετάσεις στο ΙΚΑ και οι οποιες βγηκαν πολύ αργά και φτάσαν στα χέρια του γυναικολόγου μου με παιρνει τηλ κα μου λέει ότι η τιμή της Tsh είναι υπερβολικά μεγαλη και πολύ επικύνδινη και μου είπε μαλιστα και η ενδοκρινολόγος ότι για μεγάλο χρονικό διάστημα η ορμόνη μου δεν υπηρχε στον οργανισμο μου χωρίς αυτό να με έχει επιρεάσει καθόλου και για αυτό δεν το κατάλαβα( δεν είναι περίεργο?) και επείδη το 1ο τρίμηνο είναι πολύ απαραίτητη η ορμόνη αυτή για το μωρό που αυτό δεν το γνώριζα και δεν μου το είχε πει κανενας, τώρα έκανα πάλι την ίδια εξέταση και από ότι έμαθα πάλι τα ίδια αποτελέσματα έχω και τώρα μου είπε τις επιπτώσεις και μου έπεσε ο ουρανός σφοντίλι.... Δεν μπορώ να ηρεμήσω που κανένας δεν μου έδωσε να καταλάβω πόσο σημαντικό είναι να ρυθμίζεται ακόμα και όταν μαθαίνω ότι είμαι έγκυος (που να το ξέρω εγώ) ότι οι εξετάσεις αυτές πρέπει να γίνονται κάπου ιδιωτικά για να βγαίνουν τα αποτελέσματα γρήγορα για να τα αντιμετωπίζεις για όλα αυτά είχα άγνοια και τώρα εγω πρέπει να πάρω το ρίσκο άν θα έχει σοβαρό προβλημα το μωρό αν θα πρέπει να το κρατήσω ή όχι και αυτό μάλίστα δεν φαινεται.... Δεν επρεπε να μου τα πεί έχω άδικο?

Να σημειώσω κάτι τελευταίο ότι η αυχαινική διαφάνει ήταν πάρα πολί καλη....

Συγγνώμη άν σας κούρασα αλλά πάω να τρελαθώ....

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα επρεπε να στα εξηγησει καπιος γιατι δεν ειμαστε εμεις οι γιατροι!εγω ηξερα καποια πραγματα επειδη ειχε κ η μητερα μου.απο οσο ξερω ειναι κληρονομικο κ ανησυχω κ γω γιατι εχω κορη.μηπως πρεπει να της κανω εξετασεις?κ αν ναι απο ποια ηλικια?ξερει καμια σας να μου πει??:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εαν η εγκυος εχει υποθυρεοειδισμο και δεν ρυθμισει το θυρεοειδη, τοτε υπαρχει φοβος μη σωστης αναπτυξης ειδικα νοητικης του εμβρυου.

Εαν εχει υπερθυρεοειδισμο και ειναι αρρυθμιστο, κινδυνος καρδιολογικου προβληματος μεχρι και αποβολη.

 

Ρυθμιζεται ευκολα με τα αναλογα χαπια, τα οποια δεν ειναι φαρμακα αλλα η ορμονη που χρειαζεται και ολα πανε καλα.

 

Ειναι εντονα κληρονομικη παθηση ιδιαιτερα στα κοριτσια. Οσες εχουν θυρεοειδη και γεννησουν κοριτσι συνισταται να το παρακολουθουν απο την εφηβεια και μετα.

 

Αυτα δεν εχουν καμμια σχεση με τον συγγενη υποθυρεοειδισμο που παρουσιαζουν καποια νεογεννητα και ειδοποιουνται οι γονεις τους περι τις 10 ημερες μετα τη γεννα απο το κεντρο υγειας παιδιου.

 

Αυτη η παθηση δεν εχει σχεση με το θυρεοειδη της εγκυου, μπορει να συμβει στην οποιαδηποτε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

πρώτα απόλα gatoni απο την στιγμή που οι μετρήσεις του εμβρύου είναι κανονικές, όλα θα πάνε καλά.αρκεί απο δώ και πέρα σχεδόν κάθε μήνα ή δίμηνο ανάλογα με το πρόβλημα να ελέγχεις την tsh και σε συνενόηση με τον ενδοκρινολόγο σου θα πράτεται αναλόγως.αυτό τουλάχιστον μου είπε ο δικός μου γιατρός την δευτέρα.όλα θα πάνε καλά.

Dimitra83 εχω και εγώ θυρεοειδή και η δίδυμη αδερφή μου και οι κόρες μας(1 εγώ 2 η αδερφή μου).όταν γέννησε η αδερφή μου επειδή στις εξετάσεις που έκανε στο μωρό μόλις γεννήθηκε βγήκε λίγο πιο πάνω απο το όριο,τις είπε η παιδίατρος να το κοιτάξει και απο τότε πηγαίνει στο ιστιτούτο υγειας και παιδιού στο παίδων αγία σοφία και ήδη απο 2 μηνών ξεκίνησε χάπι.εμένα πάλι επειδή δεν μέ είχαν ενημερώσει για τα αποτελέσματα μολις γεννήθηκε,το έψαξα μόνη μου απο 6 μηνών περίπου.οι τιμές βγάινανε για 2 με 3 μετρήσεις οριακές και απλά ξεκινήσαμε το χάπι για να βοηθήσουμε τον οργανισμό επειδή ήταν στην ανάπτυξη.μετα απο 6 μήνες θεραπείας το σταματήσαμε για κανα 2μηνο και οι επόμενες μετρήσεις βγήκανε αρκετά εκτός ορίων,οπότε το ξαναξεκινήσαμε.αν έχεις έστω και την παραμικρή αμφιβολία,δεν χάνεις τίποτα με το να κάνεις μια απλή εξέταση.αν θέλεις οποιαδήποτε πληροφορία για την διαδικασία εδώ είμαστε εμείς.

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση!αρα ειναι νωρις για την κορη μου να υποβληθει σε τετοιες εξετασεις...ελπιζω κ στην εφηβια να μην εχει προβλημα...:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο σου που τα κοιτάς από τώρα. Κι εμένα η μητέρα μου επειδή έχει ιστορικό με μεγαλούτσικα προβλήματα θυροειδή με κυνηγούσε και κατά καιρούς με πήγαινε για εξετάσεις.. Τελικά τα πρώτα δείγματα προβλήματος (υπουροειδισμός) εμφανίστηκαν σε ηλικία 28 ετών. Ξεκίνησα χάπι και τώρα που είμαι έγγυος δεν έχω κανένα πρόβλημα. Φυσικά εννοείται οτι συνεχίζει και με παρακολουθεί η ενδοκρινολόγος μου που μου τόνιζε οτι πρέπει να έρθω σε επικοινωνία μαζί της αμέσως μόλις μάθω οτι είμαι έγγυος. έτσι κι έκανα και δεν έχω κανένα άγχος!

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ανακάλυψα υποθυρεοειδισμό περίπου στον 3ο μηνα (με TSH περίπου 50), όταν διάβασα τι μπορεί να πάθει το έμβρυο πανικοβλήθηκα και έκλεγα για 3 μέρες. Η ενδοκρινολόγος μου έδωσε άμεσα χάπι το οποίο πέρνω κάθε πρωί εδώ και σχεδόν ενάμιση μήνα. Η ενδοκρινολόγος με καθυσήχασε πως μάλλον δεν έχει συμβεί τίποτα στο μωρό. Όμως με αυτά που διαβάζω τώρα με αγχώσατε!

 

Εύχομαι πως θα είναι όλα καλά για όλες εμάς και τα μωράκια μας.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

GATONI

 

"τώρα εγω πρέπει να πάρω το ρίσκο άν θα έχει σοβαρό προβλημα το μωρό αν θα πρέπει να το κρατήσω ή όχι και αυτό μάλίστα δεν φαινεται"

 

Αυτό το δίλημμα σου το έθεσε κάποιος ιατρός ή από μόνη σου φοβάσαι?

Και επιπλέον πόσο σοβαρό πρόβλημα είχες? Τί τιμές TSH?

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να τα κοιταμε ολα νωριτερα παρα να ειναι πολυ αργα.αλλα για περιπτωση να ριξει το παιδι της η φιλη μας η να το κρατησει δε νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση τοσο σοβαρου προβληματος ωστε να χρειαζεται κατι τετοιο.ο γιατρος το ειπε αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ανακάλυψα υποθυρεοειδισμό περίπου στον 3ο μηνα (με TSH περίπου 50), όταν διάβασα τι μπορεί να πάθει το έμβρυο πανικοβλήθηκα και έκλεγα για 3 μέρες. Η ενδοκρινολόγος μου έδωσε άμεσα χάπι το οποίο πέρνω κάθε πρωί εδώ και σχεδόν ενάμιση μήνα. Η ενδοκρινολόγος με καθυσήχασε πως μάλλον δεν έχει συμβεί τίποτα στο μωρό. Όμως με αυτά που διαβάζω τώρα με αγχώσατε!

 

Εύχομαι πως θα είναι όλα καλά για όλες εμάς και τα μωράκια μας.

 

Μην πανικοβάλεσαι.. Απ' ό,τι έχω καταλάβει αν πάθαινε (χτύπα ξύλο) κάτι το παιδί σου θα ήταν εξαιτίας του δικού σου οργανισμού που θα υπολειτουργούσε. από την στιγμή που ο γυναικολόγος σου μέχρι στιγμής το βλέπει το μωρό μια χαρά και η ενδοκρινολόγος σου έδωσε χάπι και σε καθησύχασε δεν τρέχει τίποτα. αν ήταν να πάθει κάτι θα το είχε ήδη πάθει. μην ξεχνάς να παίρνεις το χάπι σου όμως. εγώ το έχω δίπλα μου με νερό και είναι το πρώτο πράγμα που κάνω το πρωί για να μην ξεχνιέμαι. παίρνω χάπι 4 χρόνια τώρα και παίζει να συνεχίσω να το παίρνω για πολύ καιρό ακόμα. αυτά τα πράγματα δεν είναι κρύωσα, πήρα αντιβίωση πέρασε και σταμάτησα την αντιβίωση. θέλει τον χρόνο του. το χάπι αυτήν την στιγμή σου δίνει ό,τι δεν μπορεί να κάνει ο οργανισμός σου από μόνος του. ανάλογα με την πρόοδο που κάνεις θα μειώνεται ή αυξάνεται κατά καιρους.

 

Μην ανησυχείς! ό,τι ήταν το πρόλαβες! :wink:

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

" αν ήταν να πάθει κάτι θα το είχε ήδη πάθει"

 

Αυτό είναι που με προβληματίζει, θα το καταλαβαίναμε άραγε αν είχε συμβεί κάτι? Ή θα το μάθω όταν γεννηθεί και μεγαλώσει λίγο το παιδί.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

" αν ήταν να πάθει κάτι θα το είχε ήδη πάθει"

 

Αυτό είναι που με προβληματίζει, θα το καταλαβαίναμε άραγε αν είχε συμβεί κάτι? Ή θα το μάθω όταν γεννηθεί και μεγαλώσει λίγο το παιδί.

 

σαν τί δηλαδή? δεν θα σου λεγε κάτι ο γιατρός? είτε ο γυναικολόγος είτε ο ενδοκρινολόγος?

 

Μπορεί να ακουστώ λίγο αυστηρή αλλά ΝΑτασούλα μου χαλάρωσε λιγάκι και σταμάτα να διαβάζεις δια΄φορα από το ιντερνετ. Εμπιστεύσου τους γιατρούς σου και στο κάτω κάτω της γραφής όπως και να το κάνουμε, όποια κι αν είναι η κατάσταση το 100% κανείς ποτέ δεν το δίνει, απλώς μειώνουν πιθανότητες (οι γιατροί) για κάτι κακό δεν τις εξαφανίζουν. αν είναι ΄΄ετσι όπως τα λες, να πάρουμε όλες ένα μαντήλι και να το δέσουμε στο λαιμό να πνιγούμε γιατί σε 20 χρόνια δεν ξέρουμε τί μπορεί να παρουσιάσει το παιδί μας (άλλη κάπνιζε και έπινε γιατί δεν ήξερε οτι είναι έγγυος π.χ.) και αγχωνόμαστε... μα είναι πράγματα τώρα αυτά? δηλαδη οι γυναίκες που έχουν aids π.χ. τί πρέπει να κάνουν... χαλαρά Νατασούλα.. χαλαρά κορίτσι μου.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που μου απαντήσατε.... απλα για να καταλαβετε γιατι αγχωθηκα τοσο πολυ η τιμη κανονικα πρεπει να ειναι απο 0,25-5 και εγω εχω (καθηστε γιατι θα παθετε σοκ) 64,49 εεε καταλαβενετε.... γιατι ηταν τοσο αγχωμενη η ενδοκρινολογος.

Ηθελα να σε ρωτησω Νατασσα333 εσενα ποσο ηταν η τιμη και καπως σε καθησυχασε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι. Συμφωνώ με την Elpidaz παραπάνω... Κορίτσια μου καταρχήν ο πανικός απορρυθμίζει τις ορμόνες μας! επειδή το πρόβλημα του θυρεοειδή είχε απασχολήσει και εμένα πολύ, και ειχα αγχωθεί πολύ, μίλησα με 2-3 ενδοκρινολόγους, 2 κοπέλες που είχαν και αυτές πρόβλημα και διαδικτυακά τσέκαρα πολλές περιπτώσεις με απορρυθμισμένο θυρεοειδή.

κατέληξα στο εξής: υπερθυρεοειδισμός. Ρυθμίζεται πιο δύσκολα γιατι τα αντιθυρεοειδικά φάρμακα μπορέι να απορρυθμίσουν τον θυρεοειδη του μωρού. Αν όμως, παίρνεις την ελάχιστη δυνατή δόση, το παιδί δεν θα έχει πρόβλημα. Αν δεν το ελέγξεις, μπορέι να επέλθει αποβολή, χαμηλή ανάπτυξη του μωρού, ταχυπαλμία, βρογχοκήλη. Αν τα αντιθυρεοειδικά προκαλέσουν αλλεργία στη μαμά ή δεν μπορούν να ρυθμίσουν τον θυρεοειδή της, στο δεύτερο τρίμηνο γίνεται αφαίρεση του θυρεοειδή για αποφυγή θυρεοτοξικού σοκ ( ανεβασμένη πίεση, ταχυπαλμία, πυρετός για τη μητέρα).

Υποθυρεοειδισμός: ρυθμίζετα ευκολότερα γιατί οφείλεται στη έλλειψη θυρεοειδικής ορμόνης που τελικά τη λαμβάνουμε τεχνητά ( λεβοθυροξίνη, Τ4, κλπ). Αν δεν το ελέγξεις τότε το παιδί ίσως έχει διανοητικά προβλήματα και μαθησιακές δυσκολίες. Αυτό όμως ίσως συμβεί αν δεν τον ρυθμίσεις τον θυρεοειδή... και πάλι ίσως.

Όλες οι περιπτώσεις που διαβάζω παραπάνω, τελικά τον ρύθμισαν τον θυρεοειδή. Για αυτό ας μην τρελαινόμαστε. Αν ήταν κάτι άσχημο θα σας το έλεγαν οι γιατροί σας.

Εγώ πάντως, με όσες κοπέλες μίλησα με απορρυθμισμένο θυρεοειδή κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τους, όλων τα παιδιά ήταν υγιέστατα.

Για όσες μιλάνε αγγλικά, επισκεφτειτε το medhelp.org, thyroid forum, που δίνει και ιατρικές συμβουλές αναλογα την περίπτωση ( dr Mark Lupo) αλλά και πολλές κοπέλες καθησυχάζουν άλλες λέγοντας τους ότι παρ΄όλο που ήταν υποθυρεοειδικές καθ΄όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης, τα παιδιά τους είναι μια χαρά.

Καλή συνέχεια σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ που μου απαντήσατε.... απλα για να καταλαβετε γιατι αγχωθηκα τοσο πολυ η τιμη κανονικα πρεπει να ειναι απο 0,25-5 και εγω εχω (καθηστε γιατι θα παθετε σοκ) 64,49 εεε καταλαβενετε.... γιατι ηταν τοσο αγχωμενη η ενδοκρινολογος.

Ηθελα να σε ρωτησω Νατασσα333 εσενα ποσο ηταν η τιμη και καπως σε καθησυχασε?

 

 

Στην πρώτη εξέταση (ΙΚΑ ), που την έλαβα 20 μέρες μετά! ήταν 48,67 και ο γυναικολόγος μου συνέστησε να δω άμεσα ενδοκρινολόγο. Μόλις της τηλεφώνησα και της έιπα την τιμή TSH μου είπε να πάω άμεσα και με είδε την ίδια μέρα κι' όλας και μου έδωσε φάρμακο. Μόλις έφυγα έκανα ξανα εξέταση στη ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ (το απόγευμα μόλις έφυγα από την ενδοκρινολόγο) γιατί νόμιζα πως ίσως είχε γίνει λάθος. Έτσι ήλπιζα, γιατι 1 χρόνο πρίν που είχα κάνει κάτι εξετάσεις ήταν φυσιολογικές! Την επόμενη το μεσημέρι πήρα τα αποτελέσματα της ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗΣ (λίγες ώρες μετά δηλαδή!) και ήταν 26,15 όμως η απάντηση έλεγε TSH Τρίτης γενιάς ΝΕΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ. Επιπλέον το ANTI-TG ήταν 162,7 με Φ.Τ. < 4iu/ml.

 

15 μέρες μετά την έναρξη της θεραπείας ξαναέκανα εξετάσεις και ευτυχώς ήταν φυσιολόγικές 2,26 αλλά και πάλι τα αντισώματα της TG ήταν 245 με Φ.Τ. 0-40 όμως η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι είναι αναμενόμενο να είναι αυξημένο.

 

Δεν έχω κάνει εξετάσεις για να δώ τη λειτουργεία του θυρεοειδή στο μωρό. Εσύ τι εξετάσεις έχεις κάνει ?

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...